Γιατί οι άνθρωποι είναι θρήσκοι;

Συζητήσεις σχετικά με τις διάφορες θρησκείες και τις εκκλησίες τους
Απάντηση
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

apeleytheros έγραψε:Υπάρχει μεγάλη ανάλυση σε αυτό που λες, σίγουρα θα έχει αναπτυχθεί κάπου στο φόρουμ. Στην ουσία λέει ότι η ευπιστία των παιδιών είναι εξελικτικά επιλέξιμη (το παιδάκι που δεν ακούει τους γονείς του και άρα δεν προσέχει αρκετά, το τρώει η φύση), καθώς και ότι η «πίστη» και όχι η «διερευνητικότητα» είναι εξελικτικά επιλέξιμη (ο πρωτόγονος που ακούει ένα θρόισμα στα φύλλα και πάει να δει τι είναι έχει μεγαλύτερες πιθανότητες να τον φάει το σαρκοβόρο που ήταν στα φύλλα, ενώ αυτός που φεύγει τρέχοντας επιβιώνει, ακόμα και αν δεν είναι τίποτα, στο τέλος)
Όχι μόνο· είναι, γενικά, στοιχείο του εγκεφάλου να δημιουργεί μοντέλα με τα οποία ερμηνεύει τον κόσμο. Ένα αποτέλεσμα του τρόπου με τον οποίο συνθέτει μοντέλα είναι η τάση να δημιουργεί μοντέλα με πλασματικούς συσχετισμούς που τους προσδίδεται αβάσιμη ισχύ (η καλύτερη περίπτωση λογικής πλάνης που μπορώ να αναφέρω περιληπτικά: ο συσχετισμός συνεπάγεται αιτιότητα ή cum hoc ergo propter hoc). Άμεση συνέπεια αυτού του μηχανισμού, ακόμα και σε ζώα, είναι η τάση προς δυσειδαιμονία (ας πούμε, έχουμε το ενδιαφέρον παράδειγμα περιστεριών που πρακτικά... θέσπισαν "cargo cults").
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
Άβαταρ μέλους
kapages
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010 05:10
Όνομα Ιστότοπου: -

αρα η αθεϊα δεν ειναι τιποτα αλλο παρα η ελλειψη μιας δεισιδαιμονιας.
προφανες, αλλα καλο ειναι να το θυμομαστε που και που οτι δεν πιασαμε το παπα απο τα @@.
η καταπολεμηση των ενδομυχων τασεων μας να κανουμε παραλογους συσχετισμους και να βρισκουμε βολικες θεωριες θελει γενικα πολυ δουλεια.
Παραδεισος ειναι η ικανοποιηση καθε ατομικης επιθυμιας. Κολαση, ειναι η συγκεντρωση αυτων των ατομικων παραδεισων...
Άβαταρ μέλους
kapages
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010 05:10
Όνομα Ιστότοπου: -

Βασικα τοσο η πιστη οσο και η περιεργεια ειναι δυο οψεις του ιδιου νομισματος.
Εγκεφαλικα αισθανομαστε ικανοποιηση οταν μαθαινουμε και καταλαβαινουμε κατι νεο, και οταν θυμομαστε και ξερουμε με ασφαλεια κατι.

Δε νομιζω οτι ενα παιδι σε πολυ μικρη ηλικια μπορει να μαθει να σκεφτεται πραγματικα μονο του. Μπορει να μεινει αναπηρο εγκεφαλικα αν δεν παρει ετοιμη τροφη με τη μορφη πιστης. Για διαφορα πραγματα.

Απλα το κακο της θρησκειας ειναι οτι εχει αρκετο βαθος ωστε να ικανοποιησει/ξεγελασει την παραλληλη φυσικη περιεργεια του παιδιου, αλλα και μια στειροτητα στους συλλογισμους που δεν προαγει τη γενικοτερη πνευματικη αναπτυξη.

Η φυσικη εξελιξη μας θελει να μαθαινουμε απο τη μανα μας και το περιβαλλον μας πραγματα σε μικρη ηλικια, και να τα εφαρμοζουμε χωρις δευτερη σκεψη. Κοινωνικοποιηση.
Αν δεν τυχει καποια τραυματικη εμπειρια(βλεπε αυστηρη θρησκεια οποιας μορφης), καποια στιγμη ξεκιναει η υγιης αμφισβητηση.
Παραδεισος ειναι η ικανοποιηση καθε ατομικης επιθυμιας. Κολαση, ειναι η συγκεντρωση αυτων των ατομικων παραδεισων...
Άβαταρ μέλους
drakuul
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 20 Μαρ 2011 19:51
Όνομα Ιστότοπου: -

RaspK έγραψε:Άμεση συνέπεια αυτού του μηχανισμού, ακόμα και σε ζώα, είναι η τάση προς δυσειδαιμονία (ας πούμε, έχουμε το ενδιαφέρον παράδειγμα περιστεριών που πρακτικά... θέσπισαν "cargo cults").
Καλά, μέσα στο μυαλό μου είσαι. Το σκεφτόμουν αυτο χτες και σκεφτόμουν να σας ρωτήσω, για το αν υπάρχουν περιπτωσεις ζώων που ανέπτυξαν κάτι σαν θρησκεία. Θα με ενδιάφεραν περισσοτερες πληροφορίες για αυτό.

Επίσης ενδιαφέρον θα ήταν, αν και δεν ξέρω αν θα ήταν εφικτό να έχουμε τέτοια στοιχεία, το να βλέπαμε αν ενας αριθμός σύγχρονων ανθρώπων που θα αφήνονταν σε πρωτόγονη κατάσταση να εξελιχθούν για κάποιες γενιές θα ανέπτυσσε κάτι σαν θρησκεία...

Εσείς τι πιστεύετε?
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

drakuul έγραψε:
RaspK έγραψε:Άμεση συνέπεια αυτού του μηχανισμού, ακόμα και σε ζώα, είναι η τάση προς δυσειδαιμονία (ας πούμε, έχουμε το ενδιαφέρον παράδειγμα περιστεριών που πρακτικά... θέσπισαν "cargo cults").
Καλά, μέσα στο μυαλό μου είσαι. Το σκεφτόμουν αυτο χτες και σκεφτόμουν να σας ρωτήσω, για το αν υπάρχουν περιπτωσεις ζώων που ανέπτυξαν κάτι σαν θρησκεία. Θα με ενδιάφεραν περισσοτερες πληροφορίες για αυτό.

Επίσης ενδιαφέρον θα ήταν, αν και δεν ξέρω αν θα ήταν εφικτό να έχουμε τέτοια στοιχεία, το να βλέπαμε αν ενας αριθμός σύγχρονων ανθρώπων που θα αφήνονταν σε πρωτόγονη κατάσταση να εξελιχθούν για κάποιες γενιές θα ανέπτυσσε κάτι σαν θρησκεία...

Εσείς τι πιστεύετε?
Όσον αφορά το πρώτο, θα ψάξω αργότερα αν μπορώ να ξαναξεθάψω τις σχετικές πληροφορίες. Ουσιαστικά, όταν βρήκαν ότι υπό συγκεκριμένες περιπτώσεις (π.χ. όταν έκαναν κάτι περίεργο) «προέκυπτε» ασχέτως κατά τ' άλλα φαγητό (δηλαδή, επιστήμονες αποφάσιζαν διάφορες, διαφορετικές για κάθε ομάδα περιστεριών συνθήκες ή περιπτώσεις, συνήθως κάτι μη τυπικό ή σύνηθες που είχε κάνει κάποιο περιστέρι, για να δώσουν το φαγητό), παρατήρησαν μια χαρακτηριστική τάση από τα περιστέρια να κάνουν συχνότερα, πλέον, το εκάστοτε τελετουργικό — ουσιαστικό, ένα "cargo cult."

Όσον αφορά το άλλο ερώτημα, το έχω σκεφτεί κι εγώ, και θεωρώ λίγο έως πολύ δεδομένο ότι θα συμβεί. Παράλληλα, θεωρώ δεδομένο ότι δε θα αναπτύξουν ουσιαστική άλγεβρα ή διαφορικό λογισμό (όχι πρωτού περάσουν αιώνες), αλλά θα μπορούν, εφόσον επιβιώσουν, να μάθουν πολλά, ειδικά ως προς το περιβάλλον τους (depth perception/estimation, υποτυπώδη γεωμετρία, χρήση φυτικών σκευασμάτων, και τα λοιπά).


Υ.Γ.: Παράδειγμα σκέψης πιστού, από δημοσίευση σχετικά με την επικαιρότητα...
Jared Jackson έγραψε:I must confess that I don't understand much about what's going on in the world.

Who does?

But the Bible makes it clear ... no matter what is going on in the affairs of men, God cares and is working even now to fulfill his will.
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
Άβαταρ μέλους
noxteryn
Δημοσιεύσεις: 2210
Εγγραφή: 02 Απρ 2010 15:40
Όνομα Ιστότοπου: noxteryn
Τοποθεσία: Αργυρούπολη
Επικοινωνία:

RaspK έγραψε:Όσον αφορά το πρώτο, θα ψάξω αργότερα αν μπορώ να ξαναξεθάψω τις σχετικές πληροφορίες. Ουσιαστικά, όταν βρήκαν ότι υπό συγκεκριμένες περιπτώσεις (π.χ. όταν έκαναν κάτι περίεργο) «προέκυπτε» ασχέτως κατά τ' άλλα φαγητό (δηλαδή, επιστήμονες αποφάσιζαν διάφορες, διαφορετικές για κάθε ομάδα περιστεριών συνθήκες ή περιπτώσεις, συνήθως κάτι μη τυπικό ή σύνηθες που είχε κάνει κάποιο περιστέρι, για να δώσουν το φαγητό), παρατήρησαν μια χαρακτηριστική τάση από τα περιστέρια να κάνουν συχνότερα, πλέον, το εκάστοτε τελετουργικό — ουσιαστικό, ένα "cargo cult."
Βασικά, ακόμα πιο ενδιαφέρον ήταν το άλλο. Σε κάποια περιστέρια, τα time intervals μεταξύ ρίψης φαγητού ήταν εντελώς τυχαία, ελεγχόμενα από υπολογιστή. Κατά την πάροδο του χρόνου, από σύμπτωση και μόνο, μερικές φορές το φαγητό εμφανιζόταν τη στιγμή που το περιστέρι έκανε μια συγκεκριμένη κίνηση (στο video που είχα δει εγώ, ήταν να ρίχνει μια ματιά στο ταβάνι). Όταν έτυχε αυτός ο συνδυασμός ενδεχομένων κάμποσες φορές, το περιστέρι κατέληξε στο συμπέρασμα ότι η κίνηση του κεφαλιού του ήλεγχε τη ρίψη φαγητού, οπότε καθόταν και κουνούσε το κεφάλι του όλη την ώρα σαν τρελό, περιμένοντας να εμφανιστεί φαγητό. Φυσικά, αυτή η διαδικασία ήταν self-fulfilling prophecy, γιατί όσο πιο συχνά κουνούσε το κεφάλι του, τόσο πιο πιθανό ήταν να ξαναπέσει φαγητό την ώρα που το έκανε αυτό, ενισχύοντας την πεποίθησή του.
"The irony of the Information Age is that it has given new respectability to uninformed opinion."
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

noxteryn έγραψε:
RaspK έγραψε:Όσον αφορά το πρώτο, θα ψάξω αργότερα αν μπορώ να ξαναξεθάψω τις σχετικές πληροφορίες. Ουσιαστικά, όταν βρήκαν ότι υπό συγκεκριμένες περιπτώσεις (π.χ. όταν έκαναν κάτι περίεργο) «προέκυπτε» ασχέτως κατά τ' άλλα φαγητό (δηλαδή, επιστήμονες αποφάσιζαν διάφορες, διαφορετικές για κάθε ομάδα περιστεριών συνθήκες ή περιπτώσεις, συνήθως κάτι μη τυπικό ή σύνηθες που είχε κάνει κάποιο περιστέρι, για να δώσουν το φαγητό), παρατήρησαν μια χαρακτηριστική τάση από τα περιστέρια να κάνουν συχνότερα, πλέον, το εκάστοτε τελετουργικό — ουσιαστικό, ένα "cargo cult."
Βασικά, ακόμα πιο ενδιαφέρον ήταν το άλλο. Σε κάποια περιστέρια, τα time intervals μεταξύ ρίψης φαγητού ήταν εντελώς τυχαία, ελεγχόμενα από υπολογιστή. Κατά την πάροδο του χρόνου, από σύμπτωση και μόνο, μερικές φορές το φαγητό εμφανιζόταν τη στιγμή που το περιστέρι έκανε μια συγκεκριμένη κίνηση (στο video που είχα δει εγώ, ήταν να ρίχνει μια ματιά στο ταβάνι). Όταν έτυχε αυτός ο συνδυασμός ενδεχομένων κάμποσες φορές, το περιστέρι κατέληξε στο συμπέρασμα ότι η κίνηση του κεφαλιού του ήλεγχε τη ρίψη φαγητού, οπότε καθόταν και κουνούσε το κεφάλι του όλη την ώρα σαν τρελό, περιμένοντας να εμφανιστεί φαγητό. Φυσικά, αυτή η διαδικασία ήταν self-fulfilling prophecy, γιατί όσο πιο συχνά κουνούσε το κεφάλι του, τόσο πιο πιθανό ήταν να ξαναπέσει φαγητό την ώρα που το έκανε αυτό, ενισχύοντας την πεποίθησή του.
Βασικά, η περιγραφή μου ήταν για τα μπάζα, το συνειδητοποίησα αργότερα (άμα γράφεις μισοκοιμισμένος, αυτά παθαίνεις). Σ' ευχαριστώ για την ακριβέστατη περιγραφή (αυτό το πείραμα εννοούσα). ;)
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
Άβαταρ μέλους
Θλιμμένος Μπούφος
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: 01 Φεβ 2011 17:34
Όνομα Ιστότοπου: -

RaspK έγραψε:
noxteryn έγραψε:
RaspK έγραψε:Όσον αφορά το πρώτο, θα ψάξω αργότερα αν μπορώ να ξαναξεθάψω τις σχετικές πληροφορίες. Ουσιαστικά, όταν βρήκαν ότι υπό συγκεκριμένες περιπτώσεις (π.χ. όταν έκαναν κάτι περίεργο) «προέκυπτε» ασχέτως κατά τ' άλλα φαγητό (δηλαδή, επιστήμονες αποφάσιζαν διάφορες, διαφορετικές για κάθε ομάδα περιστεριών συνθήκες ή περιπτώσεις, συνήθως κάτι μη τυπικό ή σύνηθες που είχε κάνει κάποιο περιστέρι, για να δώσουν το φαγητό), παρατήρησαν μια χαρακτηριστική τάση από τα περιστέρια να κάνουν συχνότερα, πλέον, το εκάστοτε τελετουργικό — ουσιαστικό, ένα "cargo cult."
Βασικά, ακόμα πιο ενδιαφέρον ήταν το άλλο. Σε κάποια περιστέρια, τα time intervals μεταξύ ρίψης φαγητού ήταν εντελώς τυχαία, ελεγχόμενα από υπολογιστή. Κατά την πάροδο του χρόνου, από σύμπτωση και μόνο, μερικές φορές το φαγητό εμφανιζόταν τη στιγμή που το περιστέρι έκανε μια συγκεκριμένη κίνηση (στο video που είχα δει εγώ, ήταν να ρίχνει μια ματιά στο ταβάνι). Όταν έτυχε αυτός ο συνδυασμός ενδεχομένων κάμποσες φορές, το περιστέρι κατέληξε στο συμπέρασμα ότι η κίνηση του κεφαλιού του ήλεγχε τη ρίψη φαγητού, οπότε καθόταν και κουνούσε το κεφάλι του όλη την ώρα σαν τρελό, περιμένοντας να εμφανιστεί φαγητό. Φυσικά, αυτή η διαδικασία ήταν self-fulfilling prophecy, γιατί όσο πιο συχνά κουνούσε το κεφάλι του, τόσο πιο πιθανό ήταν να ξαναπέσει φαγητό την ώρα που το έκανε αυτό, ενισχύοντας την πεποίθησή του.
Βασικά, η περιγραφή μου ήταν για τα μπάζα, το συνειδητοποίησα αργότερα (άμα γράφεις μισοκοιμισμένος, αυτά παθαίνεις). Σ' ευχαριστώ για την ακριβέστατη περιγραφή (αυτό το πείραμα εννοούσα). ;)
Να υποθέσω δηλαδή ότι ο σκύλος μου όταν μου φέρνει το λουρί του για βόλτα θρησκεύει...;


Διαβάστε τώρα κι ένα δικό μου:

Μια κυρία -πολύ καθως πρέπει- είχε έναν θηλυκό παπαγάλο.
Το πρόβλημά της ήταν ότι ο παπαγάλος έβριζε συνεχώς.

-Ντρέπομαι πολύ πάτερ μου (έλεγε στον πνευματικό της), έρχονται οι φίλες μου για τσάι, και μόλις τις δει αρχίζει τα ακατανόμαστα. Ακόμα κι εγώ που την έχω συνηθίσει, δεν τολμώ να μείνω στον ίδιο χώρο μαζί της.

-Μην ανησυχείτε αγαπητή μου (απαντά ο πάτερ), έχω ακριβώς το κατάλληλο φάρμακο. Έχω δύο αρσενικούς παπαγάλους οι οποίοι όλη την ημέρα διαβάζουν την Γραφή και ψέλνουν!
Είμαι σίγουρος πως γρήγορα θα βάλουν την άτακτη φίλη σας στον σωστό δρόμο..

Πράγματι, η κυρία παίρνει τους παπαγάλους και χαρούμενη τρέχει στο σπίτι της. Αρπάζει τους δύο παπαγάλους και τους ρίχνει στο κλουβί της δικιάς της.
-Ώπα, τι καυλιάρικα τεκνά κάνουν ντου στο τσαρδί μου; (φωνάζει η θηλυκή)
Οπότε γυρνάει ο ένας αρσενικός στον άλλο:-Πέτα τη Βίβλο ρε. Οι προσευχές μας εισακούστηκαν!
Εάν θέλεις να βοηθήσεις έναν άθεο να αντιληφθεί το παράλογο της πίστεώς του,
δεν έχεις παρά να του παραθέσεις ένα πλούσιο γεύμα.
Και αμέσως μετά,
με απόλυτο και κατηγορηματικό τρόπο,
να υποστηρίζεις ότι δεν υπήρξε μάγειρας.
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Θλιμμένος Μπούφος έγραψε:Να υποθέσω δηλαδή ότι ο σκύλος μου όταν μου φέρνει το λουρί του για βόλτα θρησκεύει...;
Υπάρχει ένα μικρό πρόβλημα, Μπούφε: ο σκύλος σου έχει κάθε λόγο να δημιουργήσει την εντύπωση ότι η βόλτα ενέχει και το λουρί, οπότε όταν θέλει να βγει για βόλτα στο φέρνει — αν και καταλαβαίνω: μερικοί Χριστιανοί ακολουθείτε την κάθε μέρα κάποια σημεία της «Αγίας Γραφής» (η οποία προστάζει και εκτελέσεις, κακομοίρη μου) που ευλαβικά απαιτούν από τους πιστούς να εθελοτυφλούν. Υπάρχει, δε, και το φαινόμενο της άρνησης, όπου και να δείχνεις στον άλλον άσπρο, «μαύρο» θα σου λέει ότι βλέπει.

Δεν μπορώ να σε κάνω να πάψεις να εθελοτυφλείς, άλλωστε. Αλλά δεν το λες κι επιχείρημα, Χριστιανέ μου. Ούτε κατά διάνοια.
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
Άβαταρ μέλους
Θλιμμένος Μπούφος
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: 01 Φεβ 2011 17:34
Όνομα Ιστότοπου: -

Είσαι σίγουρος ότι δεν έγραφες πάλι μισοκοιμισμένος;
Εάν θέλεις να βοηθήσεις έναν άθεο να αντιληφθεί το παράλογο της πίστεώς του,
δεν έχεις παρά να του παραθέσεις ένα πλούσιο γεύμα.
Και αμέσως μετά,
με απόλυτο και κατηγορηματικό τρόπο,
να υποστηρίζεις ότι δεν υπήρξε μάγειρας.
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Θλιμμένος Μπούφος έγραψε:Είσαι σίγουρος ότι δεν έγραφες πάλι μισοκοιμισμένος;
Είσαι σίγουρος ότι σκέφτηκες πρωτού γράψεις; :roll:

Το πράγμα είναι απλό: το να ερμηνεύσει κάτι ασύνδετο (την κίνησή του, η οποία δε συνδεόταν με το αποτέλεσμα, επειδή αυτό προέκυπτε τυχαία κάθε φορά) ένα πλάσμα (τα περιστέρια) με ένα αποτέλεσμα (τη διαθεσιμότητα φαγητού) και να προσπαθεί να επιτύχει το αποτέλεσμα μέσω της πράξης με την οποία το συνέδεσε (δηλαδή, νομίζοντας ότι το φαγητό είναι διαθέσιμο επειδή έκανε κάτι, παρότι το φαγητό γίνεται διαθέσιμο τυχαία και άσχετα των πράξεών του) δεν είναι το ίδιο με μία αλληλεπίδραση δύο λιγότερο ή περισσότερο νοημόνων πλασμάτων (σκύλος και άνθρωπος) η οποία βασίζεται σε σχετικά τεκμηριωμένο ιστορικό παρόμοιων αλληλεπιδράσεων με συγκεκριμένο σκοπό.

Ο σκύλος σου έχει συνδέσει λογικά το λουρί με τη βόλτα, οπότε και στο φέρνει όταν θέλει να πάει βόλτα.
Το περιστέρι κάνει τη δυσειδαιμονική σύνδεση ότι το φαγητό θα μου έρθει όταν, ας πούμε, κάνει πιρουέτα. Δεν πάει το φαγητό να γίνεται διαθέσιμο κάθε 2 με 3 ώρες, το περιστέρι έχει ήδη πεισθεί και επιμένει να κάνει πιρουέτες. Όταν, σε κάποια χρονική στιγμή μετά από 3 ώρες, το φαγητό γίνει διαθέσιμο, αυτό εντοπίζει «βασιμότητα» στη σκέψη του, οπότε επιμένει να κάνει πιρουέτες, το φαγητό θα ξανάρθει πάλι, και η «βασιμότητα της πιρουέτας ως τελετουργία» καθιερώνεται αντιστοίχως...

Σημειωτέον, θα ήθελα να σου θυμίσω ότι οι εξυπνάδες δεν είναι σύμφωνες με την επί του όρους ομιλία... :twisted: :mrgreen:
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
Άβαταρ μέλους
Επικούρεια
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: 11 Μαρ 2011 21:08
Όνομα Ιστότοπου: epicureasgarden.blogspot.com

AoratiMelani έγραψε: Γνωρίζεις ανθρώπους που είναι άθεοι και πιστεύουν ας πούμε στο μάτιασμα ή σε άλλες "χοντρές" δεισιδαιμονίες, ούτως ειπείν;
Παρούσα! λολ :D

Ναι, είμαι μια άθεη που μερικές φορές όταν νιώθω αδιαθεσία ζητάω να με ξεματιάσουν, επίσης προ διμήνου ξεκίνησα και ομοιοπαθητική. Ας τα πάρω όμως με την σειρά :

Εξυπακούεται πως στο ζήτημα του ξεματιάσματος ήμουν από αρνητική έως αφοριστική, ώσπου μια μέρα με ξεματιάσαν εν αγνοία μου και ω του "θαυματος" ένιωσα καλύτερα! Το σκέφθηκα αρκετά το ζήτημα, είναι αυθυποβολή; Είναι Cum hoc ergo propter hoc ; Είναι ένα φαινόμενο που πιθανώς να έχει κάποια άλλη επιστημονική βάση , αλλά δεν την έχουμε βρει ακόμη ( να υπάρχει ένα 'ματιασματοσκόπιο'', που δεν έχουμε ανακαλύψει , όπως λέει ο emilofcrete);
Ό,τι και να είναι , παρατήρησα ότι σε εμένα προσωπικά τουλάχιστον δουλεύει καλύτερα από ένα ντεπόν, οπότε ακόμη και σαν μια ανώδυνη δεισιδαιμονία με πανάρχαιες ρίζες στην ανθρώπινη ιστορία , γιατί να μην την χρησιμοποιώ; Βέβαια, έχω επιβάλλει στην ξεματιάστρες φίλες μου, όταν λένε " στα όρη , στα άγρια βουνά " να μου κάνουν "κερατάκια" , αντί να με σταυρώνουν και ακόμη και έτσι με το σήμα του "διαβόλου" κατά τους σατανιστές, ή της "αγάπης" κατά τους κωφαλάλους , τα αποτελέσματα είναι εξίσου καλά (λολ)!
Θυμάμαι δε την ξεκαρδιστική απορία στο βλέμμα μιας Σουηδής , που είχε έρθει στην δουλειά μου με το μωράκι της , και όποιος το έβλεπε το έφτυνε! Της εξήγησα ότι δεν είναι κάτι κακό, αλλά αντιθέτως όλος αυτός ο λαός που το είχε φτύσει, το έκανε επειδή το μωρό της ήταν τόσο όμορφο, που ήθελε να το προστατέψει από το " κακό μάτι". Μετά , εννοείται πως το έφτυσα και εγώ, δεισιδαιμονία - ξεδεισιδαιμονία, δεν μου πάει να καταργήσω μια παράδοση τόσο αρχαία και βαθιά ριζωμένη, που πλέον είναι και δηλωτική του ότι κάτι ή κάποιος , μας αρέσει και μας είναι πολύ συμπαθής!

Σημείωση, δεδομένου ότι οι Ινδοί έχουν τις ίδιες ακριβώς δεισιδαιμονίες για το κακό μάτι, με βάζει στην υποψία ότι πιθανώς είτε να την αντλήσαμε ή διαδώσαμε κατά τις κτήσεις του Μ. Αλεξάνδρου, είτε να είναι ένα έθιμο να επιβίωσε από τα πρώτα ινδοευρωπαϊκά φύλα, πολλές χιλιετηρίδες νωρίτερα! Την τελευταία μάλιστα εκδοχή τείνω να την θεωρήσω πιθανότερη , δεδομένου ότι κατάρες όπως η μούτζα, και οι αντίστοιχες αποτροπαϊκές πρακτικές εναντίον τους, υφίσταντο στους έλληνες πολύ πριν έρθουν σε επαφή με τους Ινδούς, οι οποίοι όμως είναι ένας λαός αρχαιότερος που ζούσε αρκετά απομονωμένος και που επίσης είχε αναπτύξει τέτοιες συνήθειες από πολύ παλιά . Αν σκεφθούμε δε τον ινδοευρωπαϊκό κορμό της ελληνικής γλώσσας και λέξεις ολόκληρες ( όχι ρίζες ή θέματα) που χρησιμοποιούνται αναλλοίωτες εδώ και χιλιετηρίδες τόσο στα ελληνικά και στα ινδικά, όπως η λέξη "αλήθεια", οι πιθανότητες το "κακό μάτι" να επιβιώνει απ' ευθείας από την νεολιθική περίοδο, δεν είναι αμελητέες.

Τώρα, στην περίπτωση της ομοιοπαθητικής δεν έχω πολλά να πω δεδομένου ότι είμαι ακόμη πολύ φρέσκια σε όλο αυτό. Ναι , σαφέστατα και η προσέγγισή της είναι εντελώς διαφορετική από την δυτική ιατρική και δεν φαίνεται να στηρίζεται σε τίποτα το επιστημονικό. Δεδομένου όμως ότι έχω δοκιμάσει κάθε συμβατική θεραπεία για να καταπολεμήσω ένα αυτοάνοσο και δεν γίνεται τίποτα, πείσθηκα από μια φίλη που ορκίζεται στο όνομα της ομοιοπαθητικής να το δοκιμάσω, μιας και δεν έχω να χάσω τίποτα. Στην καλύτερη περίπτωση ίσως να με βοηθήσει, στην χειρότερη, δεν θα με βλάψει. Με άλλες αμφιλεγόμενες θεραπείες, όπως ο βελονισμός ή τα ιαματικά λουτρά , είδα πολύ καλά αποτελέσματα τόσο σε εμένα προσωπικά όσο και στο οικείο μου περιβάλλον και συνεπώς, δεν βλέπω τον λόγο να μην την δοκιμάσω μιας και δεν υποβάλλει τον πάσχοντα σε ακραίες ή επικίνδυνες θεραπευτικές πρακτικές . Στην τελική, όπως και στην περίπτωση του ξεματιάσματος, ακόμη και αν η "ίαση" που προσφέρουν αυτές οι πρακτικές, είναι καθαρά θέμα αυθυποβολής, αν είναι δηλαδή ένα αθώο ψέμα που κινεί μέσα μου κάποιους εγγενείς ψυχικούς μηχανισμούς που με κάνουν να νιώθω καλύτερα, δεν θα διστάσω να τις χρησιμοποιήσω. Όσο αφοριστική και αν ήμουν στο "ιερόν ψεύδος" του Αριστοτέλη, μεγαλώνοντας αρχίζω να συνειδητοποιώ , ότι υπό ορισμένες περιπτώσεις, ίσως και να βοηθάει. :)

Σημείωση για τον βελονισμό : Στον Otzi τον άνθρωπο των πάγων που βρέθηκε στις αυστριακές Άλπεις και χρονολογείται από το 5300 πχ, βρέθηκαν μικρές κηλίδες που είχαν δημιουργηθεί με τατουαζ σε διάφορα σημεία του σώματος του . Οι ερευνητές απόρησαν . Όταν όμως έψαξαν καλύτερα το θέμα, είδαν ότι οι κηλίδες αυτές δεν ήταν σε τυχαία σημεία ζωγραφισμένες, επρόκειτο για σημεία υπόδειξης του βελονισμού για όσους έχουν πρόβλημα στην σπονδυλική τους στήλη ( η νεκροψία μάλιστα έδειξε ότι όντως ο νεολιθικός άνδρας είχε πρόβλημα στους σπονδύλους του, οι οποίοι του προξενούσαν πόνο όσο ζούσε). Δεν είναι τρομερα εντυπωσιακό να γνωρίζουμε πλέον ότι ο βελονισμός έχει ρίζες ήδη από τόσο παλιά και εφαρμοζόταν και στην Ευρώπη ;
Ο δρόμος για την κόλαση είναι στρωμένος από καλές προθέσεις.
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

Επικούρεια έγραψε:...είμαι μια άθεη που μερικές φορές όταν νιώθω αδιαθεσία ζητάω να με ξεματιάσουν, επίσης προ διμήνου ξεκίνησα και ομοιοπαθητική. ...
Ε καλά... Κανένας δεν είναι τέλειος... :D
Επικούρεια έγραψε: Εξυπακούεται πως στο ζήτημα του ξεματιάσματος ήμουν από αρνητική έως αφοριστική, ώσπου μια μέρα με ξεματιάσαν εν αγνοία μου και ω του "θαυματος" ένιωσα καλύτερα! Το σκέφθηκα αρκετά το ζήτημα, είναι αυθυποβολή;
Εάν σε ξεμάτιασαν εν αγνοία σου δεν πρόκειται περί αυθυποβολής... Ψάξ' το σε μεταφυσικό επίπεδο...
Επικούρεια έγραψε: ...έχω επιβάλλει στην ξεματιάστρες φίλες μου, όταν λένε " στα όρη , στα άγρια βουνά " να μου κάνουν "κερατάκια" , αντί να με σταυρώνουν και ... τα αποτελέσματα είναι εξίσου καλά (λολ)!
Και δούλεψε με κερατάκια; Σατανικό... :lol:
Επικούρεια έγραψε: ...δεν μου πάει να καταργήσω μια παράδοση τόσο αρχαία και βαθιά ριζωμένη...
Και "η γυναίκα στο σπίτι" είναι αρχαία και βαθιά ριζωμένη παράδοσις... αλλά βαλθήκατε να την καταργήσετε φώκιες.... :lol:
Επικούρεια έγραψε: ...Δεν είναι τρομερα εντυπωσιακό να γνωρίζουμε πλέον ότι ο βελονισμός έχει ρίζες ήδη από τόσο παλιά και εφαρμοζόταν και στην Ευρώπη ;
Μπα!!! Μπορεί να ήταν κινέζος μετανάστης...
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

Σημείωση για τον βελονισμό : Στον Otzi τον άνθρωπο των πάγων που βρέθηκε στις αυστριακές Άλπεις και χρονολογείται από το 5300 πχ, βρέθηκαν μικρές κηλίδες που είχαν δημιουργηθεί με τατουαζ σε διάφορα σημεία του σώματος του . Οι ερευνητές απόρησαν . Όταν όμως έψαξαν καλύτερα το θέμα, είδαν ότι οι κηλίδες αυτές δεν ήταν σε τυχαία σημεία ζωγραφισμένες, επρόκειτο για σημεία υπόδειξης του βελονισμού για όσους έχουν πρόβλημα στην σπονδυλική τους στήλη ( η νεκροψία μάλιστα έδειξε ότι όντως ο νεολιθικός άνδρας είχε πρόβλημα στους σπονδύλους του, οι οποίοι του προξενούσαν πόνο όσο ζούσε). Δεν είναι τρομερα εντυπωσιακό να γνωρίζουμε πλέον ότι ο βελονισμός έχει ρίζες ήδη από τόσο παλιά και εφαρμοζόταν και στην Ευρώπη ;
Ötzi had several carbon tattoos including groups of short, parallel, vertical lines to both sides of the lumbar spine, a cruciform mark behind the right knee, and various marks around both ankles. Radiological examination of his bones showed "age-conditioned or strain-induced degeneration" in these areas, including osteochondrosis and slight spondylosis in the lumbar spine and wear-and-tear degeneration in the knee and especially the ankle joints.[15] It has been speculated that these tattoos may have been related to pain relief treatments similar to acupressure or acupuncture. If so, this is at least 2000 years before their previously known earliest use in China (c. 1000 BC).[16]
Άβαταρ μέλους
Επικούρεια
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: 11 Μαρ 2011 21:08
Όνομα Ιστότοπου: epicureasgarden.blogspot.com

Άναρχε, λοοοοοοολ !
Αναρχος έγραψε: Εάν σε ξεμάτιασαν εν αγνοία σου δεν πρόκειται περί αυθυποβολής... Ψάξ' το σε μεταφυσικό επίπεδο...
Ναι , όντως την πρώτη φορά το ξεμάτιασμα έγινε εν αγνοία μου και πραγματικά προβληματίστηκα όταν άρχισα να νιώθω καλά και εκ των υστέρων μου ομολόγησαν ότι με είχαν ξεματιάσει. Τις επόμενες φορές έγινε εν γνώσει μου και από ένα σημείο και πέρα άρχισα να το ζητάω από μόνη μου κάποιες φορές . Δεν ξέρω τι γίνεται, τι παίζει, σίγουρα υπάρχει κάποια εξήγηση που μόνον μεταφυσική δεν είναι, σε τέτοιο επίπεδο αρνούμαι κατηγορηματικά να το ψάξω. Πάντως , ειλικρινά στην περίπτωσή μου δουλεύει, λες να είμαι "περίπτωση"; :lol:

Αναρχος έγραψε: Και "η γυναίκα στο σπίτι" είναι αρχαία και βαθιά ριζωμένη παράδοσις... αλλά βαλθήκατε να την καταργήσετε φώκιες.... :lol:
Να σου θυμίσω ότι από την αυγή του ανθρωπίνου είδους, πολύ νωρίτερα από τότε που ως φαλλοκρατικά κτήνη αρχίσατε να τις κλειδώνετε στα σπίτια, υπήρχε η Μητριαρχία... : brrr : : brrr : : brrr :

Αναρχος έγραψε:Μπα!!! Μπορεί να ήταν κινέζος μετανάστης...
Analysis of the mtDNA of Ötzi the Iceman, the frozen mummy from 3300 BC found on the Austrian-Italian border, has shown that Ötzi belongs to the K1 subclade, but cannot be categorized into any of the three modern branches of that subclade (K1a, K1b or K1c). The new subclade has provisionally been named K1ö for Ötzi.[11] Multiplex assay study was able to confirm that the Iceman's mtDNA belongs to a new European mtDNA clade with a very limited distribution amongst modern data sets.

καλό απόγευμα :)
Ο δρόμος για την κόλαση είναι στρωμένος από καλές προθέσεις.
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

Επικούρεια έγραψε:...Δεν ξέρω τι γίνεται, τι παίζει, σίγουρα υπάρχει κάποια εξήγηση που μόνον μεταφυσική δεν είναι, σε τέτοιο επίπεδο αρνούμαι κατηγορηματικά να το ψάξω. ... :lol:
Χαίρομαι που το "ακούω"...
Και εμένα η μάνα μου με ξεμάτιαζε συχνά... Το όφελος απροσδιόριστο... Αυτό που χάθηκε ήταν μερικές σαλάτες λάδι... :lol:
Επικούρεια έγραψε: Να σου θυμίσω ότι από την αυγή του ανθρωπίνου είδους, πολύ νωρίτερα από τότε που ως φαλλοκρατικά κτήνη αρχίσατε να τις κλειδώνετε εκεί, υπήρχε η Μητριαρχία... : brrr : : brrr : : brrr :
Πίσω φώκιες.... : brrr :
Analysis of the mtDNA of Ötzi the Iceman... belongs to a new European mtDNA clade with a very limited distribution amongst modern data sets.
Παρακαλώ όταν απευθύνεσαι σε εμένα να μη παραθέτης μηνύματα στην Αγγλικήν... Η μαμά μου με μεγάλωσε με Βλάχικα και τραχανά (κατά το Γαλλικά και πιάνο)...
Επικούρεια έγραψε: καλό απόγευμα :)
Εις το επανεπικοινωνείν.
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
Άβαταρ μέλους
Επικούρεια
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: 11 Μαρ 2011 21:08
Όνομα Ιστότοπου: epicureasgarden.blogspot.com

Αναρχος έγραψε:Παρακαλώ όταν απευθύνεσαι σε εμένα να μη παραθέτης μηνύματα στην Αγγλικήν... Η μαμά μου με μεγάλωσε με Βλάχικα και τραχανά (κατά το Γαλλικά και πιάνο)...
Τσαπρρρ! Ιτούτο δω να τ' αγγλικού, λέει ότι το μιτουχουνδριακού ντου -εν-ει του παγ'μένου, ειν, απα κει κατ', απ' την νουτια μισούγειου, αλλά δεν ανηκ΄στους ουβριούς και οτ' υπαρχ' σε μικρού ποσοστού στους ευρουπαίους . Άρα, ου παγ'μένους δεν ήτουν κινέζους βρεεεε!

Αει τωρ' κουμπάρε, χί - χα! :D


εις το επαναποστάρειν :)
Ο δρόμος για την κόλαση είναι στρωμένος από καλές προθέσεις.
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Επικούρεια έγραψε:
Αναρχος έγραψε:Και "η γυναίκα στο σπίτι" είναι αρχαία και βαθιά ριζωμένη παράδοσις... αλλά βαλθήκατε να την καταργήσετε φώκιες.... :lol:
Να σου θυμίσω ότι από την αυγή του ανθρωπίνου είδους, πολύ νωρίτερα από τότε που ως φαλλοκρατικά κτήνη αρχίσατε να τις κλειδώνετε στα σπίτια, υπήρχε η Μητριαρχία... : brrr : : brrr : : brrr :
Ανεξαρτήτως πλάκας, η θεωρία της απολύτως μητριαρχικής κοινωνίας έχει καταρριφθεί, αν και δεν έχει αντικατασταθεί με κάποια αντίστοιχη θεωρία που να μιλάει για ανέκαθεν απόλυτη πατριαρχία. Τουναντίον, η σημερινή εντύπωση που έχουν οι επιστήμονες είναι ότι ο άνθρωπος ήταν μάλλον μερικά πατριαρχικό είδος, αλλά ότι οι πρώτες κοινωνίες είχαν μεγαλύτερη εκτίμηση για τη γυναίκα απ' ότι η πλειοψηφία των «ιστορικών» κοινωνιών, και ότι ήταν μάλλον μητριγενεαλογικές. :think:
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
Απάντηση