Γιατί οι άνθρωποι είναι θρήσκοι;

Συζητήσεις σχετικά με τις διάφορες θρησκείες και τις εκκλησίες τους
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
EmilofCrete
Δημοσιεύσεις: 1037
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 03:24
Όνομα Ιστότοπου: Emilofcrete's Weblog
Τοποθεσία: Ρετιρέ ;-)
Επικοινωνία:

Βρήκα το παρακάτω και παραθέτω απόσπασμα (είναι πολύ μεγάλο...), μου φαίνεται αξιοπρόσεκτο ώστε να διαβαστεί ολόκληρο αν και δεν είναι 'τελειωμένο':
"1.1 Γιατί οι άνθρωποι είναι θρήσκοι;

Ο θρήσκος άνθρωπος θα είχε ακριβώς το αντίθετο ερώτημα: γιατί μερικοί άνθρωποι (όπως ο συγγραφέας) δεν είναι θρήσκοι;(*) Αλλά υπάρχει συμμετρία στο ερώτημα; Δικαιολογείται ο θρήσκος να κάνει αυτή την ερώτηση τόσο όσο ο συγγραφέας που ρωτάει γιατί τόσο πολλοί άνθρωποι είναι θρήσκοι; Θα ισχυριστώ σ' αυτήν την ενότητα (§1) οτι το ερώτημα δεν είναι συμμετρικό:
Στη φυσική-του κατάσταση ο νους είναι ελεύθερος θρησκευτικών δοξασιών,
όπως ένα φυσικό σώμα είναι αυτό που του λείπουν τα περιττά κιλά.
Η θρησκεία είναι κάτι σαν το λίπος: κάτι το πρόσθετο,
χρήσιμο μεν για την επιβίωσή μας κατά το παρελθόν,
που όμως τώρα προκαλεί ζημιά στο είδος-μας.

Εντούτοις, η παραπάνω παρομοίωση δεν είναι πολύ ακριβής, γιατί μπορεί κανείς πάντα να επιλέξει να χάσει τα περιττά κιλά μέσω δίαιτας· ενώ στην περίπτωση της θρησκείας δεν υπάρχει συνταγή για να τη χάσει κανείς, για δύο λόγους: πρώτον, οι θρήσκοι δεν πιστεύουν οτι υπάρχει κάτι το στραβό με την πίστη-τους, ή οτι η πίστη-τους προκαλεί ζημιά σε άλλους ανθρώπους."

http://www.foundalis.com/rlg/PothenHThriskeia.htm

http://snipurl.com/v03kw
Το χρήμα, είναι Θεός!
Εικόνα

(Η δε βλακεία, ανίκητη...)
[για να μην ξεχνιόμαστε ;-) ]

"The saddest aspect of life right now is that science gathers knowledge faster than society gathers wisdom."
~Isaac Asimov
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Α ο Φουνταλής! τον έχω ξαναπετύχει! είναι ιδιόμορφος τύπος. Θα έχει ενδιαφέρον να το διαβάσουμε.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Πυθέας
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 550
Εγγραφή: 24 Νοέμ 2009 15:08
Όνομα Ιστότοπου: -

φαίνετε
ότι
εαν
προσέξεις τις ενδείξεις
φτάνεις σε ίδια, ή παραπλήσια
πορίσματα.

μεταξύ μας,
δεν ωφελεί να αναλώνεται χρόνος
σε "συζητήσεις" με "ένθεους" περί πίστης
say "Hi!"
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Εγώ πάλι βρίσκω πολύ ενδιαφέρουσες αυτές τις συζητήσεις.

Στην τεράστια συζήτηση που κάναμε με αφορμή το ερώτημα "γιατί πιστεύετε", η βασική απάντηση που πήραμε ήταν "επειδή έτσι με αναθρέψανε". Μόνη εξαίρεση ο ΣίννεΡ, που έψαχνε ένα "σημάδι" για να πιστέψει, και θεώρησε την Καινή Διαθήκη του ξενοδοχείου το σημάδι που περίμενε. Για μένα ήταν ήδη θρήσκος τότε, δεν ήταν η Καινή Διαθήκη που τον έκανε θρήσκο. Είχε ήδη την προδιάθεση, τη λαχτάρα να πιστέψει, είχε και τη χριστιανική παιδεία που έχουμε όλοι μας, άρα ήταν επιρρεπής στο να πιστέψει το συγκεκριμένο παραμύθι.

Από ιδιωτικές συζητήσεις με θρήσκους (πάντα χριστιανούς ορθόδοξους), δύο είναι οι αιτίες που τελικά προβάλλουν στο "γιατί πιστεύεις": 1. γιατί έτσι μεγάλωσα, και 2. από κάποιο προσωπικό μου βίωμα.

Το προσωπικό βίωμα συνήθως δεν το συζητούν, γιατί είναι πολύτιμο γι' αυτούς και δεν θέλουν να το εκθέσουν σε καχύποπτα μάτια. Στις περιπτώσεις που το συζήτησαν κάποιοι, επρόκειτο είτε για κάτι που εκείνοι θεώρησαν "θαύμα" ή "μεταφυσικό" (όραμα, επικοινωνία με νεκρό σε όνειρο προαίσθημα), αλλά που μπορούσε τελικά να ερμηνευθεί και με φυσικό τρόπο (γι' αυτό εν μέρει δίσταζαν να μιλήσουν γι' αυτό), είτε για ένα εσωτερικό συναίσθημα ("θεία μέθη", "θείος έρωτας", "αποκάλυψη"), το οποίο είναι προφανώς τελείως υποκειμενικό και δεν αποδεικνύει τίποτα.

Καταλήγω ότι μερικοί άνθρωποι έχουν μια κλίση στην θρησκευτική πίστη, τους πάει, τους αρέσει, πώς να το κάνουμε. Επίσης, μερικοί άνθρωποι είναι πιο επιρρεπείς στην υποβολή. Ανάλογα με το βαθμό θρησκευτικής κλίσης και υποβολιμότητας του καθενός, σε συνάρτηση με την ένταση της θρησκευτικής παιδείας του περιβάλλοντός του και το βάθος του συναισθηματικού δεσμού με τους φορείς του δόγματος (αν είναι κάποιο αγαπημένο πρόσωπο, π.χ., ο δεσμός είναι ισχυρότερος) , γίνεται λιγότερο ή περισσότερο θρήσκος.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

γιατι οι ανθρωποι ειναι θρησκοι?
αν εμενες σε χωριο χωρις την πολιτελεια του νετ και απο την τηλεοραση να βλεπεις μονο ερτ και σηριαλ στα ιδιοτικα καναλια τι αλλο περιμενες?
εκτος θεματος παλυ ειμαι θα με πεις ε? ασχετο
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
EmilofCrete
Δημοσιεύσεις: 1037
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 03:24
Όνομα Ιστότοπου: Emilofcrete's Weblog
Τοποθεσία: Ρετιρέ ;-)
Επικοινωνία:

aristotelis_1 έγραψε:γιατι οι ανθρωποι ειναι θρησκοι?
αν εμενες σε χωριο χωρις την πολιτελεια του νετ και απο την τηλεοραση να βλεπεις μονο ερτ και σηριαλ στα ιδιοτικα καναλια τι αλλο περιμενες?
εκτος θεματος παλυ ειμαι θα με πεις ε? ασχετο
Εκτός θέματος όχι (αφού η εικόνα που δίνεις είναι γνώριμη και συνοδεύεται από την χαμηλού επιπέδου μόρφωση -που 'ανοίγει' τα μάτια-, αν και αρκετοί 'είδαν' το παραμύθι κι έτσι...), εκτός εποχής -πλέον- ίσως.
Το χρήμα, είναι Θεός!
Εικόνα

(Η δε βλακεία, ανίκητη...)
[για να μην ξεχνιόμαστε ;-) ]

"The saddest aspect of life right now is that science gathers knowledge faster than society gathers wisdom."
~Isaac Asimov
Άβαταρ μέλους
SinneR
Δημοσιεύσεις: 283
Εγγραφή: 12 Σεπ 2009 16:38
Όνομα Ιστότοπου: -

δέν είμαι τόσο απλό το γιατί οι άνθρωποι γίνονται θρήσκοι.
προσωπικά δέν ήταν μόνο η καινή διαθήκη στο ξενοδοχίο που με έκανε να πιστέψω.
ήταν ένα σύνολο ''συμπτώσεων'' και απαντήσεων στα ετήματα μου προς το θεό που μέ έκαναν να πιστέψω.
η καινή διαθήκη ήταν μια αποκάληψη.

ο θεός είναι σάν την αλήθεια, ακέραιος και ήσχυρός.
μπορεί να σας φανεί περίεργο, αλλα είναι μεγάλη ηδονή να πιστεύεις στον θεό, και ακόμα μεγαλήτερη να πράτεις το θέλημα του. τον λόγο.
όπως λέει ο χρηστός ''μακάριοι αυτοί που προτήμισαν τις ηδονές του πνεύματος και υποτίμησαν τις ηδονές του σώματος.
Science without religion is lame, religion without science is blind
Albert Einstein
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

SinneR έγραψε:μπορεί να σας φανεί περίεργο, αλλα είναι μεγάλη ηδονή να πιστεύεις στον θεό, και ακόμα μεγαλήτερη να πράτεις το θέλημα του.
Το πιστεύω αυτό, δεν το βρίσκω καθόλου περίεργο. Αλλά δε βλέπω και μεγάλη διαφορά ανάμεσα στην ηδονή αυτή και σε οποιαδήποτε άλλη. Γενικώς αντιπαθώ τα κολλήματα και τις εξαρτήσεις, είτε λέγονται ναρκωτικά, είτε έρωτας, είτε θρησκευτική πίστη. Είναι απίστευτα ηδονικά, αλλά περιορίζουν την ελευθερία και αλλοτριώνουν την προσωπικότητα.

Φυσικά, καθένας δικαιούται να την βρει όπως του αρέσει.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

είναι μεγάλη ηδονή να πιστεύεις στον θεό, και ακόμα μεγαλήτερη να πράτεις το θέλημα του.
ελεος ρε φιλε στο τελος θα μου πεις οτι αντε μην το πω οταν πας εκκλησια,,,,
μελανη συμφωνο εν μεροι αλλα αν λατρευεις κατι[σχεση ποτο ομαδα :D ] που σε κανει να ξεχνιεσαι δεν ειναι κακο να το ακολουθεις πιστα
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
breadfan
Δημοσιεύσεις: 1722
Εγγραφή: 20 Ιουν 2009 03:16
Τοποθεσία: Πάτρα

Βρε Αριστοτέλη...

Πρώτον, από που κι ως που είναι καλό να ξεχνιέσαι; Και το αλκοόλ, και η πρέζα και η τηλεόραση (άρχισα τα συνώνυμα) σε κάνουν να ξεχνιέσαι... Η ουσία είναι να βελτιώνεις την κατάστασή σου και την κατάσταση των δίπλα σου, όχι να την κουκουλώνεις.

Δεύτερον, έχεις καταλάβει ότι δεν στηρίζεις μια ευγενή ιδέα, αλλά μια εταιρία;

Τρίτον, έχεις καταλάβει ότι η κάθε "θρησκεία", είτε αυτή λέγεται Ορθοδοξία, είτε Ελλαδάρα, είτε ΠΑΣΟΚ, είτε Άρης, (είτε ακόμα και η αθεΐα, όταν γίνεται θρησκεία) το μόνο που καταφέρνει είναι να δημιουργεί τεχνητές διαχωριστικές γραμμές και εχθρότητα με ανθρώπους που δεν ανήκουν στην ίδια ομάδα με σένα, και που με τους οποίους δεν έχεις τίποτα να χωρίσεις;

Το μόνο που σου προσφέρει ο Άρης, είναι μια πρόσκαιρη και φτηνή παρηγοριά, και την αίσθηση του ότι ανήκεις κάπου όπου έχεις ευγενείς συντρόφους και υπερασπίζεσαι ένα ευγενή σκοπό.
Το ίδιο κάνει και η θρησκεία, και αυτός είναι ένας απ' τους λόγους που γίνονται οι άνθρωποι θρήσκοι.

Και έχεις πέσει ήδη στην παγίδα, ρε Αρίστο. Τις προάλλες μου έγραφες, ούτε λίγο ούτε πολύ, ότι όλοι οι Παοκτσίδες είναι ψεύτες. Και το ξέρεις ότι αυτό δεν ισχύει, είμαι σίγουρος ότι το ξέρεις, αλλά ήσουν επηρεασμένος από τα επεισόδια. Άκου και λίγο Τζιμάκο, ξέρει τι λέει: "Δεν θα γίνεις άνθρωπος ποτέ, οπαδέ, οπαδε-ε-ε".

Σκέψου και αυτό, και σκέψου το πολύ καλά:
Όσο πιο τυχαία είναι εκείνα στα οποία κάποιος στηρίζει την αξία του, τόσο πιο άσχημα αντιδρά όταν αμφισβητείται αυτή η αξία.

Όσο πιο πολύ κάποιος στηρίζει την αξία του στο ότι είναι "άντρας", τόσο πιο άσχημα αντιδρά όταν αμφισβητείται ο ανδρισμός του.
Όσο πιο πολύ κάποιος στηρίζει την αξία του στο ότι είναι Έλληνας, τόσο πιο άσχημα αντιδρά όταν αμφισβητείται ο ελληνισμός του ή η αξία του να είσαι Έλληνας.
Όσο πιο πολύ κάποιος στηρίζει την αξία του στο ότι είναι Χριστιανός, τόσο πιο άσχημα αντιδρά όταν αμφισβητείται ο Χριστιανισμός και οι αξίες του.
Και ξέρουμε ότι ο άνθρωπος τυχαία γεννιέται άντρας, τυχαία γεννιέται Έλληνας, τυχαία γεννιέται Χριστιανός.
Και βλέπεις ότι ο "άντρακλας" αντιμετωπίζει με καχυποψία και πολλές φορές μίσος όλους τους ομοφυλόφιλους, ο εθνικιστής αντιμετωπίζει με καχυποψία και πολλές φορές μίσος όλους τους μετανάστες, ο Χριστιανός αντιμετωπίζει με καχυποψία και πολλές φορές μίσος όλους τους αλλόθρησκους ή τους άπιστους, κι ας ισχυρίζονται όλοι πολλές φορές ότι αυτό δεν ισχύει.

Μήπως εσύ έγινες Άρης γιατί αξιολόγησες όλες τις ομάδες και αποφάσισες ότι ο Άρης παίζει το καλύτερο ή το πιο καθαρό ποδόσφαιρο; Όχι ρε φίλε, έγινες Άρης γιατί Άρης ήταν ο μπαμπάς σου, ή ο αδερφός σου, ή οι κολλητοί σου, ή γιατί το σπίτι σου ήταν δίπλα στο γήπεδο, ή γιατί όταν ήσουν μικρός ο Άρης έριξε μια πεντάρα στον ΠΑΟΚ και σε εντυπωσίασε. Δηλαδή, έγινες Άρης τυχαία. Και βλέπεις ότι ο Αρειανός αντιμετωπίζει με καχυποψία και πολλές φορές με μίσος τον Παοκτσή, και αντιστρόφως.

Χέσε τον Άρη. Αν σου αρέσει η μπάλα, πήγαινε να δεις μπάλα και χειροκρότησε κάθε καλή προσπάθεια. Ακόμα καλύτερα, πήγαινε να παίξεις μπάλα.

Ξέρω ότι μπορεί να στραβώσεις με αυτά που σου γράφω, αλλά σε παρακαλώ διάβασέ τα προσεκτικά και καλοπροαίρετα, και θα δεις ότι έχω δίκιο. Κάθομαι και σου τα γράφω στις 4 η ώρα το πρωί γιατί θέλω το καλό σου ρε φιλαράκι (θα μου πεις, τα ίδια έλεγε και ο Αρτέμης ο Μάτσας για τους Γερμανούς... :lol: ).
Οὐκ ἄρα τὸ θεοφιλὲς ὅσιόν ἐστιν, ὦ Εὐθύφρων, οὐδὲ τὸ ὅσιον θεοφιλές, ὡς σὺ λέγεις, ἀλλ᾽ ἕτερον τοῦτο τούτου.
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

για να δουμε ενα ενα μερικα απο οσα ειπε ο φιλος μου ο μπρεντφαν
από που κι ως που είναι καλό να ξεχνιέσαι; Και το αλκοόλ, και η πρέζα και η τηλεόραση (άρχισα τα συνώνυμα) σε κάνουν να ξεχνιέσαι... Η ουσία είναι να βελτιώνεις την κατάστασή σου και την κατάσταση των δίπλα σου, όχι να την κουκουλώνεις.
[ δεν μιλησα για πρεζα ειπα οτι καλο ειναι να ξεχνιεσαι λιγο τα προβληματα σου γιατι οσο τα θυμασαι τοσο αγχος εχεις συγουρα το καλητερο θα ηταν να ξεπερνας τα προβληματα σου απ οτι να μην τα θυμασαι αλλα επειμενο αν ξεχνιεσαι καπος ειναι καλο για την υγεια]
Τρίτον, έχεις καταλάβει ότι η κάθε "θρησκεία", είτε αυτή λέγεται Ορθοδοξία, είτε Ελλαδάρα, είτε ΠΑΣΟΚ, είτε Άρης, (είτε ακόμα και η αθεΐα, όταν γίνεται θρησκεία) το μόνο που καταφέρνει είναι να δημιουργεί τεχνητές διαχωριστικές γραμμές και εχθρότητα με ανθρώπους που δεν ανήκουν στην ίδια ομάδα με σένα, και που με τους οποίους δεν έχεις τίποτα να χωρίσεις;
[εγω ειμαι ο προτος που φωναζο οτι ολοι οι ανθρωποι ειμαστε το ιδιο οτι και αν ειμαστε οτι και αν πιστευουμε το θεμα ειναι οτι η προκαταλιψη υπαρχει σε ολους εσυ δεν ειπες ποτε ελα μωρε με τον φασιστα θα κανω διαλογο αφου ειναι φασιστας αρα ειναι μαλακας σωστα?]
Τις προάλλες μου έγραφες, ούτε λίγο ούτε πολύ, ότι όλοι οι Παοκτσίδες είναι ψεύτες. Και το ξέρεις ότι αυτό δεν ισχύει, είμαι σίγουρος ότι το ξέρεις, αλλά ήσουν επηρεασμένος από τα επεισόδια
[καλα λιγες μερες θεσσαλονικη να σε βαλω στο κλιμα της πολης και μετα μου λες την αποψη σου για τους,,, παοκτσιδες,,,]
κου και λίγο Τζιμάκο, ξέρει τι λέει: "Δεν θα γίνεις άνθρωπος ποτέ, οπαδέ, οπαδε-ε-ε".
[τι να ακουσω και να παρο παραδειγμα? τον αναρχικο που μισει τον καπιταλισμο αλλα στα κεντρα που τραγουδαει το ποτο ειναι πιο ακριβο απο ολες της φιρμες? η τον κουμουνιστη πανουση που εχει κανει περιουσια τεραστια κοροιδευοντας τους παντες χωρις να βρεθει ενας να τον πει αφου εσυ μισεις το κεφαλαιο γιατι ζεις μεσα σε αυτο και γιατι δε μοιραζεσαι την περιουσια σου με τους φτωχους?
Μήπως εσύ έγινες Άρης γιατί αξιολόγησες όλες τις ομάδες και αποφάσισες ότι ο Άρης παίζει το καλύτερο ή το πιο καθαρό ποδόσφαιρο; Όχι ρε φίλε, έγινες Άρης γιατί Άρης ήταν ο μπαμπάς σου, ή ο αδερφός σου, ή οι κολλητοί σου, ή γιατί το σπίτι σου ήταν δίπλα στο γήπεδο,
[τιποτα απο αυτο δεν εγινε οι γονεις μου δεν ασχολιουνται με αθλητικα βλεπαμε απλα παλια τα ματς ειχαμε την μεγαλη ομαδα και λεγαμε οτι ειμαστε αρειανοι και αργοτερα καθαρα απο μονος μου παρεμεινα οπαδος ε και εχω μια οπαδικια ιστορια,,,]
οσο για της αξιες που λες μακαρι καποτε μακαρι ομως οι ανθρωποι να αντιμετοπιζουν τους ανθρωπους ισους και να μην υπαρχει η προκαταλιψη και φυσικα να μην κυβερναει ο πλουτος γιατι οσο κυβερναει ο πλουτος θα υποφερουμε υπαρχουν χιλια δυο προβληματα και εμεις ασχολιομαστε με ασχετα και ασυμαντα
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
EmilofCrete
Δημοσιεύσεις: 1037
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 03:24
Όνομα Ιστότοπου: Emilofcrete's Weblog
Τοποθεσία: Ρετιρέ ;-)
Επικοινωνία:

Κοίτα aristotelis_1, μπορεί να κάνω και λάθος, αλλά νομίζω ότι κάποιος που έχει καταλήξει στην αθεΐα, δύσκολα θα είναι οπαδός οποιασδήποτε ομάδας.
Αυτό μάλλον εννοεί και ο Μπρεντ.
Φίλαθλος ίσως, με συμπάθεια κάπου ίσως, αλλά οπαδός... δύσκολο.
Το χρήμα, είναι Θεός!
Εικόνα

(Η δε βλακεία, ανίκητη...)
[για να μην ξεχνιόμαστε ;-) ]

"The saddest aspect of life right now is that science gathers knowledge faster than society gathers wisdom."
~Isaac Asimov
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

α ναι? αν ειναι ετσι ομως αν καποιος ειναι αθεος εκτος οτι δε πρεπει να ειναι οπαδος ομαδας δε πρεπει ουτε να ψηφηζει στης εκλογες
επισης αν καποιος ειναι θρησκος δε πρεπει να ασχολιται με ομαδες απο κομματα να ψηφηζει μονο νδ και λαος
αν καποιος ειναι κουμουνιστης δε πρεπει να πηγαινει σε καφετεριες και πολιτελει ρεστοραν γιατι ειναι καπιταλιστικα
αν καποιος ειναι αναρχικος τα εχουμε πει πολλες φωρες
ναι αλλη ερωτιση? [πηγαμε τελικο σημερα και ειμαι χαμογελαστος ρωτα οτι θες :D ]
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
αμόρφωτη γκόμενα
Δημοσιεύσεις: 198
Εγγραφή: 07 Μαρ 2010 02:35
Όνομα Ιστότοπου: -

Εντάξει,η πολιτισμική προέλευση του θρησκεύειν,την οποία θέσατε όλοι, δεν είναι καθόλου αμελητέα.Αλλά τη θεωρώ δευτερογενή.Η παγιωμένη κουλτούρα είναι αποτέλεσμα έμφυτων τάσεων,και νομίζω το ζήτημα αυτοαποδεικνύεται με εμπειρικό τρόπο.Γιατί στην πραγμάτωση ενός φαινομένου περιλαμβάνεται και η δυνατότητα εξ'ορισμού.
Η ανάγκη για το θεό μπορεί να αναζητηθεί στην ανθρώπινη ψυχοδυναμική.Ο Φρόυντ όρισε τη θρησκεία ως μία καταναγκαστική νεύρωση του ανθρώπινου είδους,αντίστοιχη με αυτήν του οιδιποδειακού συμπλέγματος. Ο άνθρωπος δηλαδή αποτυπώνει στο ασυνείδητό του μια προβολή του πατέρα,την οποία και μεταχειρίζεται αναλογικά με τη σχέση του προς την πατρική φιγούρα.
Είμαι πεπεισμένη για τον συσχετισμό και μάλιστα έτοιμη να αποδώσω την αθεΐα μου,όχι στην αδιαμφισβήτητη πνευματική μου υπεροχή από τον μέσο πιστούλη,αλλά σε unsolved daddy issues που με ταλαιπωρούν από μικρή.Θα ήταν πολύ ενδιαφέρον να κάνετε κι εσείς αυτήν την εσωτερική αντιπαραβολή και να αναρτήσετε τα συμπεράσματά σας.(Hm,intellectual gossip.. :P )

ps: Όσο για την ηδονή που προσφέρει η πίστη στο θεό,γιατί κάπου αναφέρθηκε,δεν είναι ενδεικτική της αλήθειας του αντικειμένου της,απλώς σίγουρα λειτουργεί αγχολυτικά για κάποιους.Στο αν είναι το υψηλότερο είδος που μπορεί να βιωθεί,ok παιδιά,σίγουρα είχαμε και καλύτερα!! :P
Πυθέας
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 550
Εγγραφή: 24 Νοέμ 2009 15:08
Όνομα Ιστότοπου: -

δεν είναι θρήσκοι

στην ουσία οι ανθρωποι ειναι Α Δ Ι Α Φ Ο Ρ Ο Ι
----------------------------------------------------------------

Appear, appear, whatso thy shape or name,
O Mountain Bull, Snake of the Hundred Heads,
Lion of the Burning Flame!
O God, Beast, Mystery, come!
--------------------------------------------------

και τους αρέσει ο ενθουσιασμος
Ο whatever ενθουσιασμος
say "Hi!"
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Παιδιά, μην κακολογείτε τον Άρη! δεν είπαμε να μην προσβάλλουμε τις θρησκευτικές πεποιθήσεις των συνανθρώπων μας; :D
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
EmilofCrete
Δημοσιεύσεις: 1037
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 03:24
Όνομα Ιστότοπου: Emilofcrete's Weblog
Τοποθεσία: Ρετιρέ ;-)
Επικοινωνία:

Οι άνθρωποι προσβάλλονται, οι κληρονομιές (όταν είναι παράτυπες), αλλά οι πεποιθήσεις όχι...
"- ΣΕΒΑΣΜΟΣ ΣΤΗΝ ΠΙΣΤΗ;
- ΑΣΦΑΛΩΣ ΟΧΙ !"

http://www.freeinquiry.gr/pro.php?id=1228

http://snipurl.com/v2yiq
Το χρήμα, είναι Θεός!
Εικόνα

(Η δε βλακεία, ανίκητη...)
[για να μην ξεχνιόμαστε ;-) ]

"The saddest aspect of life right now is that science gathers knowledge faster than society gathers wisdom."
~Isaac Asimov
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

ΣΕΒΑΣΜΟΣ ΣΤΗΝ ΠΙΣΤΗ;
- ΑΣΦΑΛΩΣ ΟΧΙ !"
διαφωνο
Παιδιά, μην κακολογείτε τον Άρη! δεν είπαμε να μην προσβάλλουμε τις θρησκευτικές πεποιθήσεις των συνανθρώπων μας;
ΣΥΜΦΩΝΟ
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Τον μόνο σεβασμό που δικαιούνται οι απόψεις είναι το δικαίωμα να εκφέρονται.Θεωρώ την τάση των ανθρώπων να ενοχλούνται όταν κρίνονται ή ακόμη και όταν χλευάζονται οι απόψεις τους δείγμα ανωριμότητας.

Όποιος δεν θέλει να γελάνε οι άλλοι με τις απόψεις του καλά θα κάνει να μην έχει γελοίες απόψεις.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

Γιατρος Του Ικα έγραψε:Τον μόνο σεβασμό που δικαιούνται οι απόψεις είναι το δικαίωμα να εκφέρονται.Θεωρώ την τάση των ανθρώπων να ενοχλούνται όταν κρίνονται ή ακόμη και όταν χλευάζονται οι απόψεις τους δείγμα ανωριμότητας.
Γιατρέ, πάντα το ίδιο συμβαίνει!
Γράφεις κάτι, σαν το παραπάνω, που με κάνει και σε λατρεύω και κάτι σαν αυτό που ακολουθεί και το οποίο με κάνει… να μη σε λατρεύω (για να μην πω την αλήθεια ;) ).
Γιατρος Του Ικα έγραψε:Όποιος δεν θέλει να γελάνε οι άλλοι με τις απόψεις του καλά θα κάνει να μην έχει γελοίες απόψεις.
Από πότε η κρίση των χασκογελούντων διαθέτει το αλάθητο. Χμ;
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Απάντηση