Κλεισανε τα forums στο RD.net?

Οτιδήποτε αφορά την επικαιρότητα ή πρακτικά θέματα σχετικά με την αθεΐα και την θρησκεία. Θέματα γενικής επικαιρότητας συζητιούνται στα "Εκτός θέματος", υποσυζήτηση "Ειδήσεις και επίκαιρα".
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Έτσι μπράβο,αυτό κατάλαβα κι εγώ.Για τα υπόλοιπα αν θυμάμαι καλά Skeftomile είχες συνταχθεί με μιά ελιτίστικη (ή "αριστοκρατική"-τα εισαγωγικά για να δώσω βάθος στη σκέψη μου) άποψη κατά της δημοκρατίας γενικότερα.Εγώ με την σειρά μου θεωρώ ότι εξήγησα επαρκώς γιατί ενώ πιστεύω ότι η δημοκρατία είναι το καλύτερο πολίτευμα,δεν είναι εφαρμόσιμη ως μέθοδος διαχείρησης ενός θεματικού φόρουμ και μάλιστα με τέτοιο θέμα,που προκαλεί εύκολα αντιθέσεις.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

Skeftomilos έγραψε:Απαντώ μόνος μου. Όχι δεν εννοώ τον απολυταρχισμό. Λέγοντας απολυτοκρατία εννοώ την φιλοσοφική άποψη ότι κάθε πρόταση που μπορεί να διατυπωθεί είναι είτε απόλυτα αληθής είτε απόλυτα ψευδής.
O λόγος ήταν για απολυταρχική συμπεριφορά. Ο Ντώκινς είναι κατά του σχετικισμού, και επομένως υπέρ της απολυτοκρατίας (η αντίληψη σύμφωνα με την οποία οι νόμοι, οι αλήθειες, οι αξίες κ.α., έχουν παντού και πάντοτε σταθερό και αμετάβλητο περιεχόμενο ), αλλά αποδείχτηκε ότι δεν ενοχλείται και με την απολυταρχική συμπεριφορά.
Skeftomilos έγραψε:Επίσης διευκρινίζω ότι δεν συμπλέω με τον dtango στην πρότασή του για δημοκρατικά διαχειριζόμενα forums.
Εδώ ο λόγος είναι για φόρουμ άθεων και το φόρουμ ετούτο, αν δεν το πρόσεξες, βρίσκεται σε πολύ καλό δρόμο όσον αφορά στο να αφουγκράζεται τις απόψεις των χρηστών (πόσο μάλλον όταν θα πρόκειται για μέλη κοινότητας :clap: :clap: :clap: ).

Το software, το οποίο αναφέρεις πιο κάτω στο σχόλιό σου, δεν αποφασίζει ποιος θα αποκλειστεί από τις συζητήσεις ούτε ορίζει το όριο αντοχής των διαχειριστών στην κριτική και στην πολεμική κατά των απόψεών τους, ή την επισήμανση των πιθανών λαθών τους. Με λίγα λόγια οι διαχειριστές ενός φόρουμ δεν επιτρέπεται να έχουν την δυνατότητα να διαλύσουν μια κοινότητα όπως συνέβη με το φόρουμ του Ντώκινς.

Καλή η δημοκρατία αλλά μόνο όσο δεν υπάρχουν διαθέσιμες καρεκλίτσες (ή καλαμάκια). Χμ;
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

dtango έγραψε:Guys, την θέση μου την γνωρίζετε: Εδώ δεν είναι το φόρουμ του Melani’s net ούτε του Διαγόρας net. To φόρουμ του Ντώκινς ήταν δικό του και το έκλεισε.
Εφόσον εσείς διαλέξατε τον όρο «Αθεΐα» οφείλετε να τον σεβαστείτε. Και το καινούριο κόλπο που ανακαλύψατε περί «Ομάδος Αθεΐα» δεν πείθει.
Δηλαδή αν το μαγαζί μου το ονομάσω "Φωτοβολταϊκά Ελλάδος", δεσμεύομαι να εκπροσωπώ όλους τους εμπόρους φωτοβολταϊκών της επικράτειας; :shock: :o
Και όλοι οι φωτοβολταϊκάδες την επικράτειας να έχουν λογο στην διαχείριση του μαγαζιού μου ;;; :shock: :o :shock: :o :shock: :o :shock: :o :shock: :o

Προσγειώσου, ΔΤ!!
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Και πρίν πεις ότι η Αθεΐα είναι ιδέα ενώ τα φωτοβολταϊκά δεν είναι να θυμίσω επίσης πόσα κόμματα,προσκόμματα και αποκόμματα στην Ελλάδα και σ'όλο τον κόσμο αυτοπροσδιορίζονται ως "κομμουνιστικά" στον τίτλο τους;
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

@ CdT
Με πρόλαβε ο Γιατρός

@ Γιατρός
Τουλάχιστον δεν έχουμε μέχρι τώρα ακούσει ότι… η ομάδα «Κομμουνισμός» ιδρύθηκε την τάδε ημερομηνία.
Με τέτοιο ξεκίνημα, οι «Αθεΐες» θα ξεπεράσουν σε αριθμό τους «Κομμουνισμούς».
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
Skeftomilos
Δημοσιεύσεις: 429
Εγγραφή: 12 Δεκ 2009 16:16
Όνομα Ιστότοπου: Δεν έχω ιστότοπο καρντιά μου
Τοποθεσία: Ν.Κόσμος
Επικοινωνία:

dtango έγραψε:Το software, το οποίο αναφέρεις πιο κάτω στο σχόλιό σου, δεν αποφασίζει ποιος θα αποκλειστεί από τις συζητήσεις.
Σε ένα όχι μακρινό μέλλον το software θα μπορεί να αποφασίζει, αλλά αναφέρομαι σε κάτι πιο πεζό. Η δημοκρατία δεν είναι μια αφηρημένη ιδέα, αλλά μια σειρά από διαδικασίες. Αν το software δεν διευκολύνει αυτές τις διαδικασίες, τότε η δημοκρατία δε θα μπορέσει να λειτουργήσει για πολύ. Για παράδειγμα μία διευκόλυνση που ΔΕΝ παρέχει το software είναι η αυτοματοποίηση του εξοστρακισμού των μελών. Να υπάρχει δηλαδή ένα κουμπί στο προφίλ του κάθε μέλους, το οποίο να μπορούν να το πατήσουν τα άλλα μέλη ψηφίζοντας τον εξοστρακισμό του. Με τη λήξη της ψηφοφορίας το software θα εξοστράκιζε αυτόματα τον χρήστη με τα περισσότερα όστρακα, χωρίς να χρειαστεί η παρέμβαση του διαχειριστή. Μετά από ένα προκαθορισμένο διάστημα η εξορία θα έληγε, και ο εξοστρακισμένος χρήστης θα μπορούσε να επιστρέψει στην κοινότητα.
The pure and simple truth is rarely pure and never simple. Ο μη νους δε σκέπτεται μη σκέψεις για το τίποτα.
Απάντηση