Μητροπολίτες συμπαρίστανται στους νεοναζί μαχαιροβγάλτες

Συζητήσεις σχετικά με τις διάφορες θρησκείες και τις εκκλησίες τους
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

σκέφτομαι να ανοίξω ένα θέμα σχετικά με την πρακτική τον αναρχικών να τραβάνε φωτογραφίες και να "φακελώνουν" εθνικιστές (το έχω παρατήρηση στο indymedia) μια πρακτική που όταν χρησιμοποιείτε από το κράτος την χαρακτηρίζουν ως φασιστική και κατηγορούν το κράτος για την εφαρμογή τις. σαφώς και δεν θέλω να δικαιολογήσω το κράτος για το φακέλωμα, απλά με έχει παραξενέψει κάπως αυτή η αντίφαση
Άβαταρ μέλους
emma
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: 01 Αύγ 2009 23:20
Όνομα Ιστότοπου: -

svoin δν ειναι το ιδιο. τα χρυσαυγουλα μαχαιρωνουν κοσμο, επιτιθενται 20 ατομα σε μεμονομενους ταλαιπωρουςς μεταναστες. το να σε φακελωνει το κρατος ειναι επικινδυνη πρακτικη, αφου αυτοματα ειναι σαν να σου λεει "κατσε στα αυγα σου σε παρακολουθω και αμα τυχον πας σε καμια διαδηλωση σε τυλιγω σε μια κολλα χαρτι..."
Ubi dubium ibi libertas
Εικόνα
Εικόνα
Γκρινιάρης

Emma, επειδή δεν τα ξέρω αυτά (όπως ψυλλιάζομαι και πολλοί άλλοι), η φωτογράφιση των χρυσαύγουλων σε τι αποσκοπεί; Κάνουν βάση δεδομένων για προώθηση υπερεθνικιστικών προϊόντων; Για παράδειγμα, με κάθε βίβλο δώρο ένα εκπτωτικό κουπόνι στα βιβλιοπωλεία του Γεωργιάδη; ;)
Όλες οι αστυνομίες του κόσμου έχουν ένα και μοναδικό λόγο ύπαρξης: Αν μας αφήσουν μόνους μας θα γίνουμε ζούγκλα. Ας φτάσουμε πρώτα σε σημείο να μη μας χρειάζεται ο αστυνόμος και φυσικά μέχρι τότε όταν παρανομεί ο οποιοσδήποτε να τιμωρείται με τους νόμους που έχουμε συμφωνήσει να τηρούμε (όχι επιλεκτικά). Η τήρηση αρχείου με προσωπικά δεδομένα (πλην των περιπτώσεων που ο νόμος το καθορίζει), είναι παράνομη και απάνθρωπη, είτε «φακελώνεις» το Che είτε φακελώνεις τον Hitler._
Άβαταρ μέλους
JustAnotherGoneOff
Δημοσιεύσεις: 156
Εγγραφή: 17 Μαρ 2009 23:32
Όνομα Ιστότοπου: Λαπούτα
Επικοινωνία:

Διαβάστε και δύο καυστικά ποστ του Jungle Report σχετικά με το θέμα.

http://jungle-report.blogspot.com/2010/ ... st_04.html
http://jungle-report.blogspot.com/2010/ ... st_05.html
redpanther8
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: 18 Δεκ 2009 21:50
Όνομα Ιστότοπου: -

Φασίστες κουφάλες,
έρχονται κρεμάλες.
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

svoin δν ειναι το ιδιο. τα χρυσαυγουλα μαχαιρωνουν κοσμο, επιτιθενται 20 ατομα σε μεμονομενους ταλαιπωρουςς μεταναστες. το να σε φακελωνει το κρατος ειναι επικινδυνη πρακτικη, αφου αυτοματα ειναι σαν να σου λεει "κατσε στα αυγα σου σε παρακολουθω και αμα τυχον πας σε καμια διαδηλωση σε τυλιγω σε μια κολλα χαρτι..."
αυτό σηκώνει κουβέντα. Δεν νομίζω ότι η αναρχικοί στο Indymedia προβάλουν τις φωτογραφίες για ακαδημαϊκούς λόγους, άλλωστε και η προτροπή "ξέρετε τι να κάνετε" μετά από κάθε έκδοση φωτογραφιών δεν νομίζω να υπονοεί να τους στείλουν κουλουράκια.
Επίσης το να δεχτούμε ως "ηθική" την πρακτική αυτή από τους αναρχικούς και ως "ανήθικη" από το κράτος σημαίνει ότι δεχόμαστε ως δεδομένο ότι η αναρχικοί είναι η "καλοί" και το κράτος η "κακοί", συμπέρασμα που δεν μπορούμε να το βγάλουμε αν εξετάσουμε τα πράματα ως εξωτερική παρατηρητές χωρίς "συναισθηματικούς δεσμούς" προς κάποια από τις δυο "ομάδες". Όσο σίγουρη είναι η αναρχικοί ότι το κάνουν με "καλο" σκοπό και για το καλο μας άλλο τόσο σίγουρο είναι και το κράτος.
ο ένας είναι εχθρός του αλλου και χρησιμοποιεί διαφορες τεχνικές για να "πολεμήσει" τον εχθρό του. αν λοιπόν παρομοιάσουμε αυτή την διαμάχη μεταξύ αναρχικών και ακροδεξιών, κράτους (βάζο τους ακροδεξιούς και το κράτος στην ίδια ομάδα όχι γιατί τους "παντρεύω" ιδεολογικά αλλα επειδή και η 2 αποτελούν "εχθρό" τον αναρχικών) και το κράτος χρησιμοποιεί την τεχνική του φακελώματος και τον κάμερον για να πολεμήσει τους εχθρούς του (αναρχικούς, εγκληματίες, αντιφρονούντες, τρομοκράτες, σκεπτόμενους έξω από τις επιθυμητές σκέψης ανθρώπους) και η αναρχικοί κριτικάρουν αυτή την τακτική ως φασιστική πως μετά η αναρχικοί χρησιμοποιούν ακριβώς την ίδια τακτική εναντίον τον δικών τους "εχθρών" ? Με αυτόν τον τρόπο δεν "μονιμοποιούν" κατά κάποιο τρόπο την πρακτική του κράτους ? Προς θεού δεν θέλω να δικαιολογικό το κράτος για το φακέλωμα ούτε να "δαιμονοποιήσω" τους αναρχικούς (τους οποιους αν και διαφωνώ μαζί τους είμαι "φιλικά προσκείμενος" αφού έχουμε τον ίδιο σκοπό σε γενικές γραμμές) αλλα δεν μπορώ να μην δω και προβληματιστώ προς αυτή την αντίφαση.
Βεβαια κάποιος μπορεί να μου πει ότι η φασίστες ΕΊΝΑΙ απάνθρωπη και πρέπει να φακελωθούν καθώς είναι εγκληματίες που μαχαιρώνουνε απρόκλητα και μπορεί εγώ να σύμφωνο μαζί τους ότι ο φασισμός ο νέο ναζισμός και ο ακραίος εθνικισμός είναι απάνθρωπη αλλα δεν μπορώ να μην σκεφτώ ότι αυτή η πρακτική είναι...λάθος...δεν ξέρω, απλά ο εγκέφαλος μου, ο ηθικός μου κώδικας δεν μπορεί να το δεχτεί, αλλα ταυτόχρονα μπορεί να καταλαβαίνω την αναγκαιότητα του αλλα και πάλι είναι λάθος.

μερικές σκόρπιες σκέψης
Εγώ προσωπικά, βάση του δικού μου ηθικού κώδικα, δεν δέχομαι την σωματική/ψυχική επίθεση σε έναν άνθρωπο (και φασίστα) καθαρά και μονο λόγο τον ιδεολογικών πίστευον του (όσο ειδεχθή και να τα βρίσκω) παρα μονο ως άμυνα. Βεβαια τώρα τίθεται το ερώτημα ότι από την στιγμή που γνωρίζεις ότι ο συγκεκριμένων φασίστας είναι μαχαιροβγάλτης η επίθεση εναντίον του χωρίς αυτός να έχει επιτεθεί απαραίτητα σε εσένα δεν είναι μια μορφή "άμυνας" ? και πραγματικά εδώ είναι που δεν μπορώ να βρω απάντηση και να πω ναι η όχι. Η συγκεκριμένη σκέψη μου δημιουργεί αρνητικά συναισθήματα ως πράξη αλλα δεν μπορώ να πω ότι θα πέσω σε "κατάθλιψη" άμα γίνει αλλα και πάλι δεν μπορώ να δεχτώ ότι κάποιος άνθρωπος μπορεί να δέχτηκε απρόκλητη επίθεση για τα πιστεύω του (όσο απάνθρωπα και να είναι αυτά) νήθω λίπη για αυτόν τον φασίστα που περπάταγε κάπου και τον αναγνώρισαν από κάποια φωτογραφία και του επιτέθηκαν. Θα μου πείτε και αυτός το ίδιο θα έπραττε και δεν θα δίσταζε στιγμή να σπάσει το κεφάλι σου επειδή μονο και μονο είσαι μετανάστης...αλλα και πάλι...αυτό μπορεί να γίνει αλλα δεν έχει γίνει μπορεί βεβαια να είναι σίγουρο ότι θα γίνει, μπορεί να είναι σίγουρο ότι αυτοί η άνθρωποι δεν θα διστάσουν στιγμή να μαχαιρώσουν να σκοτώσουν να ξυλοκοπήσουν αλλα όσο απάνθρωπη και να είναι δεν παύουν να είναι άνθρωποι...άνθρωποι που μπορεί να έχουν την δίκια τους "δυστυχία" και τις εξέφρασαν με αυτόν τον τρόπο. το κακό είναι ότι μάλλον αν βρεθούν προστά μου δεν θα σκεφτούν με τον ίδιο τρόπο με εμενα...
Radical
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 976
Εγγραφή: 21 Σεπ 2009 17:30
Όνομα Ιστότοπου: http://forum.atheia.gr/viewtopic.php?f=55&t=1508
Επικοινωνία:

σκέφτομαι να ανοίξω ένα θέμα σχετικά με την πρακτική τον αναρχικών να τραβάνε φωτογραφίες και να "φακελώνουν" εθνικιστές (το έχω παρατήρηση στο indymedia) μια πρακτική που όταν χρησιμοποιείτε από το κράτος την χαρακτηρίζουν ως φασιστική και κατηγορούν το κράτος για την εφαρμογή τις. σαφώς και δεν θέλω να δικαιολογήσω το κράτος για το φακέλωμα, απλά με έχει παραξενέψει κάπως αυτή η αντίφαση
Οι φασίστες ντρέπονται και κρύβονται γενικά, γιατί ντρέπονται για τις πολιτικές τους απόψεις, ενώ η αστυνομία δείχνει πάντα ιδιαίτερη ανοχή στις βίαιες εκδηλώσεις τους - συχνά οδομαχούν πλαϊ πλάϊ με την αστυνομία. Η πρακτική να καρφώνονται με φωτογραφίες τους στο νετ είναι όντως 'κάπως', αλλά είμαι τόσο προκατειλημμένος με δαύτους που χαίρομαι. Καλά τους κάνουν.

Οι αναρχικοί κρύβονται μόνο από τις κάμερες και τους δημοσιογράφους γιατί μπορεί να διωχτούν για τις πολιτικές τους απόψεις και το υλικό από τις κάμερες να χρησιμοποιηθεί ως 'απόδειξη' ή δικαστήρια για υλικές ζημιές. Οι αναρχικοί δεν κρύβουν τις απόψεις τους σε κουβέντες και παρέες και θεωρούν προφανώς πως το σπάσιμο μιας βιτρίνας δεν είναι το ίδιο το ίδιο με επιθέσεις και φόνους μεταναστών.

Προφανώς svoin δε σου λέει τίποτα , γιαυτό και βλέπεις αντίφαση, το γιατί οι φασίστες κρύβουν τα πρόσωπά τους και γιατί το κάνουν οι αναρχικοί, ούτε σου λέει κάτι φαίνεται το ποιά είναι τα εγκλήματα των φασιστών σε σύγκριση με τα ''εγκλήματα" των αναρχικών

Αυτό και μόνο λέει πολλά, οτι τα φασιστοειδή δεν τολμούν να παραδεχτούν τις ιδέες τους ανοιχτα ή κάνουν εκδηλώσεις όπου ο τόπος που αυτή λαμβάνει χώρα είναι μυστικός και κυκλοφορεί μέσω κινητών, πολύ συχνά π.χ. στα Τρίκαλα που παίζει φωλιά.

Αλλά αμφιβάλλω αν γνωρίζετε τι λέτε ή οτι έχετε την παραμικρή επαφή με τους χώρους αυτούς μερικοί. Πρέπει βέβαια να σας συγχαρώ, γιατί όλοι δείχνετε υποδειγματική συμπεριφορά και μια φοβερή κατανόηση στην ψυχοσύνθεση των φασιστών και της ελευθερίας του λόγου τους και των προσωπικών τους δεδομένων..

Αυτή η οργάνωση είναι μια διάσπαση από την χρυσή αυγή ή κάποια παραλλαγή τους ή οι ίδιοι με άλλο όνομα για να φανούν περισσότεροι.

Αρη έχεις ένα κάτι με τους κομμουνιστες? Δηλαδή τα post σου είναι λίγο του τύπου, "δε λέω, οι φασίστες δεν κάνουν καλά, η χρυσή αυγή πρέπει να κλείσει, αλλά και αυτοί οι αριστεριστές, τα ίδια είναι κι αυτοί" . Δε λέω τίποτα, αλλά ο πατριωτικοανιχνευτής μου κάνει τουτ τουτ τουτ. Αλλά επειδή μηχάνημα είναι, και μπορεί να κάνει και λάθος, επιφυλάσσομαι....

Svoin, οι πορωμένοι αντιφασίστες [αντιφα] φαινομενικά είναι ίδια νοοτροπία με τους φασίστες. Με την διαφορά οτι οι φασίστες στρέφονται κατά αθώων και αντιφρονούντων, ενώ οι αντιφα στρέφονται κατά φασιστών, δηλαδή ανθρώπων εξορισμού σκατόψυχους, ηλίθιους και κομπλεξικούς, το σημαντικό όμως είναι το 'σκατόψυχους'

Συμφωνώ οτι η βια γεννά βία και αυτός ο βίαιος πόλεμος είναι ανούσιος και χωρίς αποτέλεσμα, και φρονώ οτι ο πόλεμος αυτός ικανοποιεί μόνο τα δυο στρατόπεδα.

Παρόλαυτά, παραμένω φιλικά προσκείμενος στο χώρο και δε μπορώ να στεναχωριέμαι με μερικά τέτοια.

Μάλιστα κάποια στιγμή με παρακάλεσαν να μεσολαβήσω στο 'χώρο' για κάποιο άτομο που δήθεν τον είχαν περάσει οι ανάρχες για χρυσαυγίτη, τον βαρέσαν, του είχαν πάρει τα πράγματά του και τον είχαν κάνει χου στο ιντυ με πλήρη στοιχεία διευθύνσεις κτλ. Πληροφορήθηκα οτι το δήθεν αθώο παιδί ήταν όντως χρυσαυγίτης [το κινητό του και η τσάντα του το βεβαίωναν] .

Οι φασίστες ΝΤΡΕΠΟΝΤΑΙ για αυτό που είναι. Αυτό λέει πολλά, όπως είπα...
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

Παρόλαυτά, παραμένω φιλικά προσκείμενος στο χώρο και δε μπορώ να στεναχωριέμαι με μερικά τέτοια.
και εγώ στο ότι λες από πάνω είμαι όσον αναφορά τους αναρχικούς, φιλικά προσκείμενος

αλλα επειδή ως μετανάστης έχω ζήση ρατσισμό και απρόκλητη επίθεση βασιζόμενη μονο και μονο στο ότι είμαι ξένος, δεν μπορώ να μην νιώσω (εγώ προσωπικά) μια κάποια λίπη και "κάτι" μέσα μου όταν βλέπω ανθρώπους να δέχονται επίθεσης...ακόμα και φασίστες. Καταλαβαίνω ότι κάποιοι από αυτούς τους φασίστες δεν θα διστάσουν στιγμή να μου επιτεθούν, αλλα και πάλι δεν μπορώ να μην σκεφτώ αυτούς τους εθνικιστές που δεν είναι "συνειδητοποιημένοι" εθνικιστές αλλα βρέθηκαν στον συγκεκριμένο ιδεολογικό χορό για άλλους λόγους και μπορεί να δέχτηκαν επίθεση. είχα την χαρά έως τώρα να μην δεχτώ κάποια σοβαρή σωματική επίθεση και μπορεί για αυτόν τον λόγο να είμαι τόσο "αθροπιστις" με κάποιους απάνθρωπους ανθρώπους.
Radical
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 976
Εγγραφή: 21 Σεπ 2009 17:30
Όνομα Ιστότοπου: http://forum.atheia.gr/viewtopic.php?f=55&t=1508
Επικοινωνία:

Ε, αυτό δείχνει οτι όλοι μας σε ένα βαθμό είμαστε λίγο προκατειλημμένοι. Και εγώ αν με είχανε κλέψει πολλές φορές ίσως δεν είχα την ίδια άποψη για την κλοπή και τους κλέφτες σαν αυτή που έχω τώρα. Αλλά με τους μπάτσους π.χ. ήμουν προκατειλημένος πολύ πριν αποκτήσω ιδία άποψη, π.χ. πριν φάω την αναίτια μπουνιά περικυκλωμένος από 4 ψευτόμαγκες με 2 περιπολικά , 17 χρονών παιδί με το μηχανάκι επειδή είχε λήξει για μερικές μέρες η ασφάλεια μου. Απλά η μπουνιά επιβεβαίωσε την προκατάλειψη.

Ο φασισμός είναι το αντίπαλο δέος του ανθρωπισμού, πως αισθάνεσαι ανθρωπισμό για τον εχθρό του ανθρωπισμού? Λόγω τη συμπόνιας? Γιατί δε νοιώθουμε την ίδια συμπόνοια και για τα κοτοπουλάκια που τρώμε που δεν κάνουν και κανένα κακό? Οι πιο ακραίοι από αυτούς είναι κανονικά καθαρματα.
Πυθέας
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 550
Εγγραφή: 24 Νοέμ 2009 15:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Σας κάνει εντύπωση ?
Είναι τόσο ασυνήθιστο?

με τον λόγο πείθεις μια χούφτα "χίπιδες"

με την ρητορία "οχλαγωγεις" το πλήθος

με το σπαθί σιδερόφρακτος, επιβάλλεσαι στον πλανήτη

αλλά ου ακμπάρ αδέρφια! από τον 9ο αιώνα, υλικό που κυριολεκτεί, και είναι και πολυ ωραίο άσμα, και το τραγουδο-πιστεύουν σήμερα. Στο στρατό, το μουρμούρησα σε ενα άγημα, το ακουσε ο στρατοκαβλος επικεφαλης, μου λεει "που το ξερεις αυτό?" με μια λάμψη στα μάτια, και με εβαλε μπροστα να μου λεει τα ονειρα του για την επανάκτηση της Πολης και του χαμένου "ελληνισμού"

μονιμάς που τον πληρώνουμε εμείς

τα κοινά τσογλάνια σας ενοχλουν με τον συμβολισμο που χρησιμοποιούν.
τα όποια εγκληματα ενοχλούν διοτι παραμένουν ατιμώρητα.

ποσοι "νεοναζί" καθονται σε διοικητικες θέσεις?

----------------
Μεθ' ημών ο Θεός, γνώτε έθνη καί ηττάσθε. Ότι μεθ' ημών ο Θεός.
μαζι μας ο θεος γνωρίστε το εθνη και θα χάσετε. γιατί μαζι μας ειναι ο θεος

Επακούσατε έως εσχάτου τής γής, Ότι μεθ' ημών ο Θεός.
θα το ακουσετε και μεχρι την άκρη της γης. γιατί μαζι μας ειναι ο θεος

Ισχυκότες ηττάσθε. Ότι μεθ' ημών ο Θεός.
εσεις τωρα οι δυνατοι, θα χάσετε. γιατί μαζι μας ειναι ο θεος

Σάν γάρ πάλιν ισχύσητε, καί πάλιν ηττηθήσεσθε. Ότι μεθ' ημών ο Θεός.
και αν παλι δυναμώσετε και παλι θα χάσετε. γιατί μαζι μας ο θεος

Oί κατοικούντες εν χώρα, καί σκιά θανάτου, φώς λάμψει εφ' ημάς. Ότι μεθ ήμών ο Θεός.


Καί ήν άν βουλήν βουλεύσησθε, διασκεδάσει Κύριος. Ότι μεθ' ημών ο Θεός,

Καί λόγον, όν εάν λαλήσητε, ου μή εμμείνη εν υμίν, Ότι μεθ' ημών ο Θεός.

Τόν δέ φόβον υμών ου μή φοβηθώμεν, ουδ' ου μή ταραχθώμεν. Ότι μεθ' ημών ο Θεός.

Κύριον δέ τόν Θεόν ημών, αυτόν αγιάσωμεν, καί αυτός έσται ημίν φόβος. Ότι μεθ' ημών ο Θεός.

Καί εάν επ' αυτώ πεποιθώς ώ, έσται μοι εις αγιασμόν. Ότι μεθ' ημών ο Θεός.

Καί πεποιθώς έσομαι επ' αυτώ, καί σωθήσομαι δι' αυτού. Ότι μεθ' ημών ο Θεός.

Ιδού εγώ καί τά παιδία, ά μοι έδωκεν ο Θεός, Ότι μεθ' ημών ο Θεός.

Ό λαός ο πορευόμενος εν σκότει, ίδε φώς μέγα. Ότι μεθ' ημών ο Θεός.

Ότι Παιδίον εγεννήθη ημίν, Υιός, καί εδόθη ημίν, Ότι μεθ' ημών ο Θεός.

Oυ η αρχή εγενήθη επί τού ώμου αυτού. Ότι μεθ' ημών ο Θεός.

Καί τής ειρήνης αυτού ουκ έστιν όριον, Ότι μεθ' ημών ο Θεός.

Καί καλείται τό όνομα αυτού, Μεγάλης Βουλής Άγγελος. Ότι μεθ' ημών ο Θεός.

Θαυμαστός σύμβουλος. Ότι μεθ' ημών ο Θεός.

Θεός ισχυρός, Εξουσιαστής, Άρχων ειρήνης. Ότι μεθ' ημών ο Θεός.

Πατήρ τού μέλλοντος αιώνος. Ότι μεθ' ημών ο Θεός.

Μεθ' ημών ο Θεός , γνώτε έθνη καί ηττάσθε, ότι μεθ' ημών ο Θεός.
say "Hi!"
Απάντηση