Υποχρεωτικός Εκκλησιασμός Σαββατιάτικα;

Οτιδήποτε αφορά την επικαιρότητα ή πρακτικά θέματα σχετικά με την αθεΐα και την θρησκεία. Θέματα γενικής επικαιρότητας συζητιούνται στα "Εκτός θέματος", υποσυζήτηση "Ειδήσεις και επίκαιρα".
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
xarxar
Δημοσιεύσεις: 2034
Εγγραφή: 14 Δεκ 2009 02:53
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Υάδες

Σύμφωνα με ανεπιβεβαίωτες πληροφορίες σχολεία στη Χαλκιδική θα έχουν αύριο 30/1/2010 υποχρεωτικό εκκλησιασμό με απειλή απουσίας για τους απόντες. Που πήγαν οι περίφημες δηλώσεις της Υπ. Παιδείας;

http://sfrang.blogspot.com/2009/12/23112009.html

Απ' ό,τι βρήκα δίνεται με εγκύκλιο η δυνατότητα για εορτασμό σήμερα (29/1) τις 2 πρώτες ώρες και μετά κανονικά τα μαθήματα, κάποιοι όμως φαίνεται πως θυμήθηκαν την επταετία.
Θέλει αρετή και τόλμη η ...αθεΐα.
Άβαταρ μέλους
Lilith
Δημοσιεύσεις: 165
Εγγραφή: 20 Ιαν 2010 09:53
Όνομα Ιστότοπου: -

Και εμείς έχουμε κάτι τέτοια τρελά.Αλλα ευτυχώς όχι συχνά.Πάμε σχολείο για να μην πάρουμε απουσίες και μετά για καφέ!
Το να καταγγείλεις τις απάτες ενός ανθρώπου,λέγεται καταγγελία.
Το να καταγγείλεις τις (αυτ)απάτες μιας κοινωνίας,λέγεται Αναρχία.
Πυθέας
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 550
Εγγραφή: 24 Νοέμ 2009 15:08
Όνομα Ιστότοπου: -

13 με 18

χαμένα χρόνια

για τα περισσότερα ελληνόπουλα
say "Hi!"
Άβαταρ μέλους
MariaEvri
Δημοσιεύσεις: 763
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 13:36
Όνομα Ιστότοπου: Dragon island-characters and species
Τοποθεσία: Limassol CY
Επικοινωνία:

να πώ αν ήτανε καθημερινή, βάλτε τους την ρημάδα απουσια (δεν συμφωνώ αλλα...)
αλλά σάββατο??
απουσία???
God made me an atheist. Who are you to question his wisdom!
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Δεν ξέρω τι γίνεται στη Χαλκιδική, πάντως στο σχολείο της κόρης μου στην Αττική, στον εκκλησιασμό που είχν πριν τα χριστούγεννα (καθημερινή, όχι Σάββατο), ρώτησα απλώς τη δασκάλα τι ώρες θα γίνει και τι εναλλακτικές λύσεις έχει το παιδί για να απασχοληθεί, μου είπε ότι δυστυχώς δεν προβλέπεται κάτι, θα μπορούσε ωστόσο να μείνει σε κάποια άλλη τάξη (άλλη τάξη, όχι άλλο τμήμα της ίδιας τάξης), και εγώ προτίμησα να πάει απλώς στο μάθημα δύο ώρες αργότερα, την ώρα που οι συμμαθητές του επέστρεφαν από τον εκκλησιασμό, πράγμα που έγινε δεκτό χωρίς πρόβλημα. Εννοείται ότι δεν πήρε απουσία.

Δεν τέθηκε ούτε για μια στιγμή θέμα υποχρεωτικής παρουσίας του παιδιού στον εκκλησιασμό, ούτε ρωτήθηκα τον λόγο της αποχής του (παιδί του δημοτικού είναι).
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Απάντηση