ΟΡΙΣΜΟΙ. Τί είναι θεός -προσωπικές απόψεις, όχι αναφορες

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
Άβαταρ μέλους
karakitsossecurity
Δημοσιεύσεις: 1407
Εγγραφή: 27 Απρ 2009 14:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Παρηγοριά στον άρρωστο?
Boards don't hit back "Bruce Lee, Enter The Dragon"
Radical
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 976
Εγγραφή: 21 Σεπ 2009 17:30
Όνομα Ιστότοπου: http://forum.atheia.gr/viewtopic.php?f=55&t=1508
Επικοινωνία:

'Xαίρομαι' που σύμφωνα με τον 'ορισμό' μου δεν είσαι άθεος. Πρέπει να το τεκμηριώσεις όμως. Γιατί το λες αυτό? Η μινι-ανάλυση μου για το τι ειναι θεός [για μένα] στην ουσία καταλήγει οτι οι έννοιες θεος, θεϊκό κτλ κτλ υπάρχουν λόγω φαινομένων υπαρκτών. Το ότι κάποιοι έχουν ανάγκη να τα προσωποποιήσουν/ομαδοποιήσουν σε κάτι πιο απλό, π.χ. μια λέξη όπως θεό ή η ανάγκη να αποδώσουν σε κάτι/κάποιον συγκεκριμένο την πρόθεση και το σχεδιασμό του κόσμου μας δεν λένε τίποτα. Η προσθήκη της έννοιας του προσώπου-όντος-δημιουργού [θεού] ακόμα και στο ρόλο του παρατηρητή που δεν επεμβαίνει είναι άσχετο με την ανάλυση και εξήγηση του θεϊκού φαινόμένου.

Ξέρουμε οτι τα φαινόμενα που υπάρχουν απο πίσω είναι ανθρώπινα και η ένδυσή τους με μεταφυσικές έννοιες δείχνουν απλά οτι ένας κόσμος με θεό/θεούς καλύπτει εσωτερικά κενά που είναι πανανθρώπινα , που αρνούμαι να πιστέψω οτι είναι 100% καθοδηγούμενα. Φαίνεται οτι η μεταφυσική ομπρέλλα, όσο πλαστή κι αν είναι δημιουργεί μια αίσθηση ασφάλειας και ζεστασιάς. In short, δεν αδικώ τους πιστους.

Αυτη η συνειδητοποίηση αυτή δεν αντικρούει την έννοια της αθεϊας όπως την έχω στο μυαλό μου, απλά χαρακτηριστικά υπογραμμίζει την ανάγκη των περισσοτέρων να είναι θεϊστές ή αγνωστικιστές και όχι ξεκάθαρα άθεοι - ακόμα και αν γνωρίζουν τα στοιχεία που αναφέρω στο πρώτο μου ποστ.

Θεός είναι αυτό ακριβώς που λέω: εχω τη δυνατότητα δε να είμαι τόσο αντικειμενικός ακριβώς επειδή προσωπικά δεν τον έχω ανάγκη - θα τον είχα αν είχα αμφιβολίες , αν δεν ήμουν αυτός που είμαι που έφτασε στα συμπεράσματα που έδωσα παραπάνω για το τι είναι θεός, αν ήμουν κάποιος άλλος. Φύσει όμως και θέσει είμαι αρκετά αντικειμενικός ωστε να μπορώ να πω τι είναι ο θεός ακριβώς διότι δεν είμαι περιορισμένος από κάποια συγκεκριμένη μορφή που του έχουν προσδώσει οι άλλοι ή εγώ, αντιθέτως λαμβάνω υπόψιν όλες τις εκδοχές που έχω υπόψιν μου. ΤΟ μοντέλο που περιέγραψα στο προγηούμενο post προέκυψε από το ερώτημα 'τι είναι θεός' ή 'γιατί ο άνθρωπος φτιάχνει θεούς', όχι ακριβώς η δική μου άποψη ή ανυπαρξία σχέσης με το θεό, αλλά ένα γενικότερο και αντικειμενικότερο πλαίσιο που παρέχει μερικές απαντήσεις & προβληματισμούς γενικευμένους - σε ένα ζήτημα που ειναι εν πολλοίς είναι προσωπικό.

Η ύπαρξη μιας έννοιας και η παραδοχή της ύπαρξής της ή των συνθηκών που τη δημιούργησαν και τη διαμόρφωσαν ως έννοια στα μυαλά των ανθρώπων είναι άσχετα από την ύπαρξη της οντότητας που άτσαλα προσπαθεί να περιγραφεί με την ενιαία λέξη θεός...

7-1 παρακαλώ, ο καρακίτσος μπορεί να [του λένε πως] είναι καλός γ####ς αλλά η απάντηση του δεν πιάνεται επειδή είναι χιουμοριστική και όχι κυριολεκτική.

***

ΥΓ: Πάλι έγραψα ο άτιμος!
Πυθέας
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 550
Εγγραφή: 24 Νοέμ 2009 15:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Μην ανησυχεις Radical και προτρέχεις!
θα επέστρεφα καταληκτικά σε σένα
και θα άνοιγα το επόμενο θέμα ορισμό
-------------------

anyway επισπευδω

ο μόνος μη ξεκάθαρος ορισμός
ήταν για το δικο μου κεφάλι
του Radical.

Αυτό γιατί μέσα στον ορισμό του [θεος] 1

έμπλεξε ένα συγκεκριμένο σετ συμπεριφορων
λέγεται κι αλλιως πνευματικότητα, στάση ζωής, η "φιλοσοφία" σου
και θα την όνομάσω με τον πιο μπερδευτικό όρο
[θρησκευτικότητα] 2

μαζι και με μια άλλη έννοια εσωτερικής διεργασίας
σχεδον χημικής εξισωσης (θα έρθει η απόδειξη, είμαστε κοντά)
μιας μεμονωμένης λειτουργίας /ικανότητας
αυτή της [πίστη] 3
-----------------------------------------------
τα ανεξηγητα φαινόμενα της φυσης, το παράλογο του καμύ
δεν παράγει την έννοια θεος
εμείς την παράγουμε
και όχι με την αντίληψη
αλλά με την μετέπειτα προσπάθεια εκλογίκευσης
ετσι δεν υπάρχει "θεικό φαινόμενο"

προτείνω διάκριση μεταξυ

[θεος] == μπορει να είσαι αθεος ως προς όποια υπερφυσική έννοια
[θρησκευτικότητα] ==μπορει να εισαι αθρησκος ως προς οποιαδηποτε συγκεκριμένη στάση ζωης
[πιστη]== μπορει να είσαι απιστος δλδ να μην χρησιμοποιείς αυτή την εγκεφαλικη λειτουργια ως προς οποιοδήποτε αντικείμενο

ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΤΑΝΑΓΚΗ ΚΑΙ ΤΑ ΤΡΙΑ ΜΑΖΙ
μπορουμε αλλα δεν ειναι απαραιτητο

Θεωρω οτι το σκορ έιναι 9-0
του καρακιτσου ηταν δανεικό ως προ το υπερθετικό το ασυνηθιστο το "τελειο"
οπως ειπα η προσέγγιση του ιδανικου, όχι ορισμός του ιδανικου
του Radical ηταν ακατέργαστο
κεκαθαρμένη η έννοια "θεος" από τις άλλες έννοιες [σταση ζωης] και [πιστη]
και κει έιμαι αθεος

ΑΡΑ ξεκιναει η πιο δυσκολη διεργασια στο νεο θέμα
ΟΡΙΣΜΟΙ. Τί είναι σταση ζωης προσωπική θρησκευτικότητα/φιλοσοφια, ΟΧΙ οργανωμενη θρησκεια.

θελω να καταληξω στην διαγνωση¨
ευκολα εισαι αθεος, πολλοι ειναι και δεν το ξερουν

πιο δυσκολα είσαι παντελως αθρησκος, πολλοι δεν είναι αλλα δεν το αναγνωρίζουν

σχεδόν μη φυσιολογικό να είσαι απιστος, θα πρεπει να εξετάσουμε ψυχοπάθεια, κατάθλιψη ή υπερβολικη διάνοια μαζι με γενικευμένη απιστια

αθεοι σιγουρα, αθρησκοι ισως, αλλα οχι άπιστοι
say "Hi!"
Radical
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 976
Εγγραφή: 21 Σεπ 2009 17:30
Όνομα Ιστότοπου: http://forum.atheia.gr/viewtopic.php?f=55&t=1508
Επικοινωνία:

ήταν μη ξεκάθαρος γιατί δεν ήταν ορισμός

ορισμοί:

θεος: κατι ανύπαρκτο μα τόσο πολύπλοκο σαν έννοια που δεν έχει δικό του αντικειμενικό ορισμό. αναγκαστικά προσφέυγουμε σε περαιτέρω ανάλυση και ορισμούς συγγενών εννοιών

θρησκευτικότητα: ο τρόπος προσέγγισης μιας θρησκείας ή ενός ατόμου προς τα το θείο, το θεό, το μεταφυσικό, το υπερβατικό. Η ατομική, συλλογική ή από τρίτους καθοριζόμενη εκδοχή προς τα φαινόμενα αυτά.

πίστη: δύσκολος ορισμός... η προϋπόθεση που συνήθως ευνοεί και καταλύει μεταφυσικά, θρησκευτικά και άλλα υπερβατικά φαινόμενα. Ιδιαίτερος ο ρόλος της στην ερμηνεία των φαινομένων αυτών και η σημασία της στην ενίσχυση και εδραίωση των ανορθολογικών συλλογισμών ως τρόπου σκέψης.
Πήγασος
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2009 12:03
Όνομα Ιστότοπου: -

Θεός: υποθετικό πλάσμα με δυνάμεις ανώτερες από τις ανθρώπινες. Η ύπαρξή του δεν αποδεικνύεται επιστημονικά.

Άθεος: αυτός που θέλει επιστημονικές αποδείξεις για να θεωρήσει σωστό κάτι τόσο σημαντικό όσο η ύπαρξη θεού. Δεν μπορώ να πω άθεο κάποιον που πιστεύει στα ζώδια για παράδειγμα...
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

Προσωπική άποψη:

God is a big fat joke.
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Πυθέας
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 550
Εγγραφή: 24 Νοέμ 2009 15:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Πήγασος έγραψε:Θεός: υποθετικό πλάσμα με δυνάμεις ανώτερες από τις ανθρώπινες. Η ύπαρξή του δεν αποδεικνύεται επιστημονικά.

Άθεος: αυτός που θέλει επιστημονικές αποδείξεις για να θεωρήσει σωστό κάτι τόσο σημαντικό όσο η ύπαρξη θεού. Δεν μπορώ να πω άθεο κάποιον που πιστεύει στα ζώδια για παράδειγμα...

αρα θεος μια εννοια, μια απαντηση υποθετικη. Αν πρεπει εξ ορισμου να εχει δυναμεις ανωτερες απο τις ανθρωπινες τοτε ευκολα τα πράγματα. πως επηρρεαζουν κυριολεκτικα τα ζωδια την ζωη μας αν δεν τα πιστευουμε? οσο και το βουντου.
say "Hi!"
Πυθέας
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 550
Εγγραφή: 24 Νοέμ 2009 15:08
Όνομα Ιστότοπου: -

και η προσωπικη μου αποψη


θεος ειναι η (υποθετικη) ανθρωπινη κατασταση ανωτερης ή ανωτατης συνειδητότητας

παρουσιαζοντας μια συμπαντικη ενωτικη κατανοηση ριζωμενη στην (υποκειμενικα) αθανατη υπαρξη του παροντος


ειμαι αθεος ακόμα- γι αυτο και οι παρενθεσεις-

ο θεος μου (θα) μετριεται με ελεκτροεγκεφαλογραφημα

και φυσικα ο δτανγκο τοποθετειται σωστα
"life's a laugh and death's a joke its true"
always look on the bright side of...
say "Hi!"
Άβαταρ μέλους
SinneR
Δημοσιεύσεις: 283
Εγγραφή: 12 Σεπ 2009 16:38
Όνομα Ιστότοπου: -

θεός είναι το πνεύμα που δημιούργησε την ύλη, πολύ πριν η ύλη αναδείξει το πνεύμα.

ο θεός δεν έχει πρόσωπο είναι άχρονος και ασύλληπτος

στην γαλήνη της φύσης και στην αρμονία του σύμπαντος βρίσκετε το μεγαλείο του θεού..
Science without religion is lame, religion without science is blind
Albert Einstein
Πυθέας
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 550
Εγγραφή: 24 Νοέμ 2009 15:08
Όνομα Ιστότοπου: -

SinneR έγραψε: 1) θεός είναι το πνεύμα που δημιούργησε την ύλη, πολύ πριν η ύλη αναδείξει το πνεύμα.

2 ) α) ο θεός δεν έχει πρόσωπο είναι β) άχρονος και γ) ασύλληπτος

3) στην γαλήνη της φύσης και στην αρμονία του σύμπαντος βρίσκετε το μεγαλείο του θεού..
1) Ενεργεια και η σχεση της με μαζα ενεργειακα κυματα και πεδια

2) α) εννοειται ως ενεργεια β) καθόλου, βρισκεται στο τώρα γ) αυτο αναιρει ότι άλλο λες ή υποστηριζεις περι θεου αδιευκρινιστη ενέργεια εντάξει, αλλα μετρησιμη τωρα ή στο μέλλον

3) Μην αφηνεις 'εξω την ταραχη και το χαος ειδαλλως το μεγαλειο της πραγματικοτητας ΤΑ ΟΛΑ ΠΑΝΤΑ
ειναι μεγαλυτερο απο αυτο που επιλεκτικά διακρίνεις ως "καλό"

if you accept sin then you serve it at as saint who is also evil because all saints are also devils
στη τελικη ανάλυση η ηθική μας αφηνει να παραμείνουμε ζώα
say "Hi!"
Άβαταρ μέλους
12xronos
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: 17 Ιαν 2010 17:55
Όνομα Ιστότοπου: -

Θεος ειναι ενα λαθος!!!ενα μεγαλο λαθος της ανθρωποτητας για λιγη ελπιδα!!!
τι ειναι η αμαρτια μπροστα στη θρησκεια???
Άβαταρ μέλους
EmilofCrete
Δημοσιεύσεις: 1037
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 03:24
Όνομα Ιστότοπου: Emilofcrete's Weblog
Τοποθεσία: Ρετιρέ ;-)
Επικοινωνία:

ΘΕΟΣ: Η πιο επιτυχημένη προσπάθεια του marketing (πριν ακόμα ανακαλυφθεί) να πουλήσει ένα προϊόν άϋλο, αναποτελεσματικό και άρα ανύπαρκτο..!

Η μόνη κατηγορία που το συναγωνίζεται είναι αυτή των καλλυντικών που πουλάνε ελπίδα αλλά δεν θα γίνουν ποτέ εξουσία και η αντιπαθής συνομοταξία των πολιτικών που ενώ είναι (ή προσπαθούν να γίνουν) εξουσία, η ελπίδα υπάρχει μόνο στις υποσχέσεις τους...

Ακολουθούν τα ζώδια, οι χαρτομαντείες, τα ΤΑΡΩ και -στην Ελλάδα- οι καφετζούδες.
Το χρήμα, είναι Θεός!
Εικόνα

(Η δε βλακεία, ανίκητη...)
[για να μην ξεχνιόμαστε ;-) ]

"The saddest aspect of life right now is that science gathers knowledge faster than society gathers wisdom."
~Isaac Asimov
Radical
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 976
Εγγραφή: 21 Σεπ 2009 17:30
Όνομα Ιστότοπου: http://forum.atheia.gr/viewtopic.php?f=55&t=1508
Επικοινωνία:

Emil, είμαι σίγουρος οτι μπορείς και καλύτερα απο αυτό!
ΘΕΟΣ: Η πιο επιτυχημένη προσπάθεια του marketing (πριν ακόμα ανακαλυφθεί) να πουλήσει ένα προϊόν άϋλο, αναποτελεσματικό και άρα ανύπαρκτο..!
Νομίζω οτι είναι ελλιπές και φλού να πούμε οτι κάτι είναι αναποτελεσματικό χωρίς να αναφερθούμε στο σε τι είναι αναποτελεσματικό. Κι αν ο θεός είναι κάτι ανύπαρκτο -που είναι- η θρησκευτική πνευματικότητα μπορούμε να πούμε οτι είναι και υπαρκτή αλλά και σε κάποιες περιπτώσεις αποτελεσματική, ανάλογα τον υποτιθέμενο σκοπό ή ελλείψει σκοπού που συνήθως όντως υφίσταται, ανάλυση από έναν εξωτερικό παρατηρητή. Σίγουρα ο αρχικός 'σκοπός' του θεού δεν ήταν να αποδείξει την ύπαρξή του, αλλίως δε θα είχαμε τόσες αναφορές χωρίς καμία απόδειξη!

Άρα ο θεός μπορεί να είναι ανύπαρκτος αλλά αποτεσματικός μέσα από την αυθυποβολή και ψευδαίσθηση, αν μιλάμε για

1) 'ξεγέλασμα' του φόβου του θανάτου, τουλάχιστον προσωρινά
2) τόνωση του υπαρξιακού κενού, του μεγάλου "ΓΙΑΤΙ?"
3) στήριξη αδύναμων
4) στήριξη άτυχων, μη-προικισμένων, αναξιοπαθούντων ατόμων
5) στήριξη στη δύσκολη στιγμή

Μόνο σε αυτό το πλαίσιο δέχομαι τον παραλληλισμό με ζώδια, χαρτομαντείες, ΤΑΡΩ και -στην Ελλάδα- καφετζούδες, προσθέτοντας εδώ τους προοληπτικούς, φοβικούς, αφελείς αλαφροίσκιωτους αμόρφωτους που κρατούν τα προαναφερθέντα επαγγέλματα σε 'ακμή' [?!?!?!], να μην πούμε για τα 090.

Μιλώ για την θρησκευτικού τύπου πνευματικότητα και όχι για το Θεό, αλλά όπως είπα, τα θεωρώ τα δύο αλληλένδετα στην ανάλυσή τους, σε επίπεδο ορισμών.
Άβαταρ μέλους
EmilofCrete
Δημοσιεύσεις: 1037
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 03:24
Όνομα Ιστότοπου: Emilofcrete's Weblog
Τοποθεσία: Ρετιρέ ;-)
Επικοινωνία:

Κοίτα, σ' ευχαριστώ που με έχεις για καλύτερα, όμως έτσι, ξέρεις, υποτιμάς τα γραφόμενα...

Όταν βέβαια λέω αναποτελεσματικός δεν εννοώ για τις περιπτώσεις που θυμίζουν φαινόμενο placebo, νόμιζα ότι κάτι τέτοιο εννοείται. Αλλά φαίνεται ότι δεν...

Αναποτελεσματικό εννοούσα αυτό που συμβαίνει με τη προσευχή, για παράδειγμα, όπου είναι και πειραματικά αποδεδειγμένο (όχι πως δεν το ξέραμε) ότι η προσευχή δεν ''δουλεύει''...

Τώρα, αν για κάποιους είναι παρηγοριά, θα εξετάσω την περίπτωση που αυτή μπορεί να εξελιχθεί σε εκμετάλλευση.
Με το σκεπτικό ότι στην ανθρώπινη βάση του, το θέμα της παρηγοριάς δεν απαιτεί την ύπαρξη θεού ή θρησκείας, και με έναν απλό, κανονικό ανθρωπισμό και πολιτισμό -όπως πρέπει να είναι-, παρόμοιες ανάγκςες μια χαρά καλύπτονται. Και πάλι δηλαδή, είναι περιττή η μεταφυσική διάσταση του πράγματος...

Έπρεπε να το διευκρινήσω, απ' ότι φαίνεται...

Έτσι λοιπόν, ''επιτηδευματίες'' και επιτήδειοι περιττεύουν.
Το χρήμα, είναι Θεός!
Εικόνα

(Η δε βλακεία, ανίκητη...)
[για να μην ξεχνιόμαστε ;-) ]

"The saddest aspect of life right now is that science gathers knowledge faster than society gathers wisdom."
~Isaac Asimov
Radical
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 976
Εγγραφή: 21 Σεπ 2009 17:30
Όνομα Ιστότοπου: http://forum.atheia.gr/viewtopic.php?f=55&t=1508
Επικοινωνία:

Κοίτα, σ' ευχαριστώ που με έχεις για καλύτερα, όμως έτσι, ξέρεις, υποτιμάς τα γραφόμενα...
:naughty: χεχ, τι λες βρε, κοπλιμέντο ήταν, απλά ήταν πολύ χιουμοριστικό για τη σημαντικότητα του θέματος, ορισμός θεού. Εκτιμώ το χιούμορ σου μη νομίζεις :)
Όταν βέβαια λέω αναποτελεσματικός δεν εννοώ για τις περιπτώσεις που θυμίζουν φαινόμενο placebo, νόμιζα ότι κάτι τέτοιο εννοείται. Αλλά φαίνεται ότι δεν...
Placebo?? :o Ούτε που μπορώ να φανταστώ πως σου ήρθε κάτι τέτοιο? :liar: Φτου ρε γαμώτο πάλι τα ίδια? Τελικά αυτό το Placebo έιναι μεγάλο μανίκι έτσι? :D

χαχα, η προσευχή καθαυτή δεν λέει και τίποτα συμφωνώ, ειδικά αν γίνεται μηχανιστικα.

κοίταξε να δεις είναι απλό όπως το βλέπω.

έτσι είναι οι άνθρωποι. όταν τρώνε κάποιο πακέτο, όταν χρειάζονται δύναμη, χρειάζονται να πιαστούν από κάπου. τουλάχιστον έτσι γίνεται συνήθως, όποτε η θρησκεία [που εδώ είναι πάλι η προσωπική πίστη στο θεό και τη λύτρωση] είναι ένα από αυτά τα πραγματάκια που πιάνεται ο άνθρωπος. οι άθεοι έχουμε άλλα - όπως λες υπάρχουν άπειροι τρόποι για να στηριχτούμε. Ξέρεις τι όμως? δεν έχουν όλοι όμορφες οικογένειες να τους στηρίζουν, αρκετοί άνθρωποι στις μέρες μας είναι μοναχικοί, χωρις φιλίες και πολλές επαφές, δεν είναι όλοι μορφωμένοι και δεν είναι όλοι ενδιαφέροντες και με πολλά ενδιαφέροντα και χόμπι, εγώ προσωπικά έχω καταλήξει οτι ο θεός είναι αναπόφευκτος στην κοινωνία που ζούμε, αλλά και παγκόσμια. Και ενισχύεται και αυτοτροφοδοτείται από τη δυστυχία και την ανέχεια. Καταστροφολογικό, αλλά δε νομίζω πως απέχει και πολύ από την πραγματικότητα.

Αυτές οι ηλίθιες ιστοριούλες και ιδέες που κοροιδεύουμε δίνουν στήριγμα σε πολλούς ανθρώπους μέσω της πίστης. Δεν έχει σημασία σε τι. Πίστης σε κάτι. πολλές μικρές πίστεις [τι λέξη!] , και μια από αυτές είναι η θρησκευτικού τύπου. Δείχνει οτι έχουμε ανάγκη απάντησης στο ερώτημα - και μένα μου έκανε στην αρχή μου έκανε τρομερή εντύπωση που η απάντηση 42 , :D , δεν αρκούσε σχεδόν σε κανένα! Αλλά μετα άρχισα να δείχνω περισσότερη κατανόηση. Και τελικά, αφού είχα παρατήσει το θέμα, το έφερε πάλι στην επιφάνεια το ερώτημα γιατί είμαι άθεος? γιατί ειμαι διαφορετικός? το οποιο ρέπει προς την ψυχανάλυση και το άλλο είναι μάλλον πιο βιολογικο-νευροβιολογικό. Το ερώτημα του: 'Αν κάποιος πιστός ή θειστής παίρνει lsd ~ που σε έρευνες προ απαγόρευσης π.χ. σε πολύ μεγάλο ποσοστό γύρω στο 70 % και παραπάνω παρατηρείται πειραματικά έντονη εμφάνιση μεγάλης γκάμας θρησκευτικού τύπου οραμάτων και σε κάπως μικρότερο ποσοστό άμεση επαφή με το θείο , τότε τι θα δει ένας άθεος αν πάρει Lsd??'

αυτά τα ερωτήματα με ξαναέφεραν κοντά στην έννοια του θείου και το τι είναι ακριβώς σα φαινόμενο και ομολογώ έχω στοχαστεί αρκετά πάνω στο ορισμό του, χωρίς να έχω καταλήξει και κάπου στάνταρ.

Το θέμα της αποτελεσματικότητας του θεού τέλος πάντων νομίζω έχει να κάνει με την πίστη.

Είναι χαρακτηριστικό το παράδειγμα με τους ηρωινομανείς που κατάφεραν να ξεμπλέξουν και βοηθηκαν από την πίστη τους . Στη δύσκολη στιγμή η θρησκεία τους, η προσωπική τους αντίληψη για το θεό και ίσως και η 'σχέση' τους με αυτόν τους βοήθησε ψυχολογικά.

Ένα άλλο παράδειγμα είναι μια στατιστική που είχα διαβάσει παλιότερα , κάπου την έχω, μπορεί να σας ενδιαφέρει, έδειχνε οτι η τάση για θρησκευτικότητα αυξάνεται οσο μεγαλώνει σε ηλικία, στα τελευταία χρόνια της ζωής του ανθρώπου. Αυτό δείχνει δυο πράγματα ταυτόχρονα:
1) οτι δεν υπάρχει θεός [άλλη μια απόδειξη για αυτούς που κάνουν λίστα]
2) η θρησκευτικότητα και η πίστη φαίνεται να βοηθάει και στηρίζει ψυχολογικά σε ορισμένες περιπτώσεις, ειδικά σε δύσκολες περιπτώσεις

Αυτό που μάλλον έχει σημασία, είναι μάλλον οχι ο θεός, αλλά όπως είπα, η πίστη, και έχω ένα προαίσθημα οτι αυτό το στοιχείο , η πίστη, χεχ, ίσως, χεχ, για σκέψου! ~ έχει σχέση με το το placebo

:ugeek: :ugeek: :ugeek:

Θα μου πεις οτι υπάρχουν πολύ πιο αποτελεσματικοί τρόποι για να βοηθηθεί κάποιος από τη θρησκεια?? Μαζί σου, συμφωνώ 100%, αλλά ποιός είπε οτι δεν μπορούν να χρησιμοποιηθούν πολλοί τρόποι στήριξης ταυτόχρονα αυξάνοντας τη συνολική επίδρασή τους στην ανακούφιση? Ασε που η πίστη στο θεό είναι και τσάμπα :shifty:

Μήπως το god module ήταν εξελικτικό εργαλείο που ανέπτυξε το είδος μας, κάτι σαν τον πρώτο πλακούντα? Μήπως πρέπει να χωνέψουμε πως η θρησκεία πηγάζει από την καλωδίωση του σώματός μας? Εγώ πιστεύω πως μιας και είμαστε στη σύγχρονη εποχή και δε χρειαζόμαστε το god module για να επικοινωνήσουμε με ανύπαρκτους θεούς, ίσως θα μπορούσαμε να βρούμε κάποια άλλη χρήση για το god module. Για να υπάρχει, κάτι θα ξέρει η εξέλιξη. Είναι κρίμα να πάει 'χαμένο', διότι, όσο πάει 'χαμένο' και δε βρούμε μια άλλη χρήση για αυτό προς θετική κατεύθυνση, οι ηλίθιοι θα εξακολουθούν να πιστεύουν σε νεραϊδες θεούς και τέτοιες αηδίες.

:ugeek: :ugeek: :ugeek:
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Όλα καλά τα λες Radical (εγώ τουλάχιστον συμφωνώ μέχρι κεραίας) για τις πιθανές ευεργετικές επιδράσεις της πίστης αλλά για να είναι ολοκληρωμένη η εικόνα πρέπει να αναφέρεις και τις παρενέργειες:Την δολοφονική μανία του θρησκευτικού φανατισμού,την στήριξη της εγκληματικής κλίκας του ιερατείου,τον φρικαλέο ηθικό και κοινωνικό συντηρητισμό,την αδιαφορία για την κοσμική γνώση και και και....
Κάποιοι λοιπόν έχουν αρχίσει να σκέφτονται:Ρε φούστη μου αξίζει τον κόπο για να βρίσκει παρηγοριά η κυρα-Βαγγελιώ στα γεράματα και ο Αχμέτ Μουσταφά στη φτώχεια να τρώμε εμείς οι υπόλοιποι στη μάπα όλο το πακέτο;

Επιπλέον.Μη θεωρείς καθόλου βέβαιο το παραμύθι περί παρηγορητικής δύναμης της θρησκείας.Κατ'αρχήν δε νομίζω ότι ο μέσος πιστός πιστεύει τόσο βαθιά ώστε η πίστη του να τον παρηγορεί πραγματικά μπροστά στις πραγματικές τραγωδίες της ζωής,που θέτουν τις αντοχές του ανθρώπου σε δοκιμασία.

Ακόμη:αμφιβάλλω αν υπάρχει god module στο μυαλό ή god gene στα γονίδια.Προφανώς οι θρησκευτικού τύπου εμπειρίες παράγονται από το μυαλό αλλά ειδικό κομμάτι του μυαλού που η βασική και η πρωταρχική του λειτουργία να είναι η παραγωγή θρησκευτικών εμπειριών ή θρησκευτικού συναισθήματος;Συγγνώμη αλλά αμφιβάλλω σφόδρα.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Radical
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 976
Εγγραφή: 21 Σεπ 2009 17:30
Όνομα Ιστότοπου: http://forum.atheia.gr/viewtopic.php?f=55&t=1508
Επικοινωνία:

σωστά τα λες και συ, απλά δε με ενδιαφέρει : brrr : να πιπιλήσω επι της παρούσης τα κακώς κείμενα που σχετίζονται με τη θρησκευτική και την τυφλή πίστη, αφενός επειδή άλλοι το κάνουν και καλύτερα από μένα, αφετέρου δε βρίσκω το λόγο να τα επαναλάβουμε μιας και δεν υπάρχει κανένας αντίλογος.
Επιπλέον.Μη θεωρείς καθόλου βέβαιο το παραμύθι περί παρηγορητικής δύναμης της θρησκείας.Κατ'αρχήν δε νομίζω ότι ο μέσος πιστός πιστεύει τόσο βαθιά ώστε η πίστη του να τον παρηγορεί πραγματικά μπροστά στις πραγματικές τραγωδίες της ζωής,που θέτουν τις αντοχές του ανθρώπου σε δοκιμασία.
δεν θεωρώ οτι προσφέρει τίποτα η επιφανειακή προσέγγιση π.χ. του μέσου χριστιανού που έχει ξεφτίσει παντελώς , αλλά τις λιγότερες σχετικά περιπτώσεις που αναπτύσσεται κάτι ιδιαίτερο κι προσωπικό.
Ακόμη:αμφιβάλλω αν υπάρχει god module στο μυαλό ή god gene στα γονίδια.Προφανώς οι θρησκευτικού τύπου εμπειρίες παράγονται από το μυαλό αλλά ειδικό κομμάτι του μυαλού που η βασική και η πρωταρχική του λειτουργία να είναι η παραγωγή θρησκευτικών εμπειριών ή θρησκευτικού συναισθήματος;Συγγνώμη αλλά αμφιβάλλω σφόδρα.
αυτές τις ιδέες δε τις εχω μελετήσει ιδιαίτερα, τις παρέθεσα πιο πρόχειρα ως προβληματισμούς. σαφώς και δεν νομίζω οτι αυτό το 'κύκλωμα' έχει ως 'σκοπο' τις θρησκευτικές λειτουργίες αποκλειστικά, για αυτό και προβληματίστηκα για τη λειτουργία των κυκλωμάτων αυτών στην άθεη αντίληψη και φυσικά άλλες λειτουργίες που μπορεί να επιτελεί και να έχει επιτελέσει στην εξέλιξη. Κάτι που δεν έχουμε συγκεκριμενοποιήσει ακόμα. Κάτι που σχετικά εύκολα μπορούμε να χαρτογραφήσουμε, αλλά από οτι ακούω είναι υποχρηματοδοτούμενο.
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Radical έγραψε:σωστά τα λες και συ, απλά δε με ενδιαφέρει : brrr : να πιπιλήσω επι της παρούσης τα κακώς κείμενα που σχετίζονται με τη θρησκευτική και την τυφλή πίστη
Όταν έρχεσαι όμως και μου λες:"σκέψου πόσα καλά κάνει η πίστη για τον πιστό" δεν δικαιούμαι κι εγώ να σου πω "δεν πάει έτσι,θα πάρεις όλο το πακέτο";Και μη μου πείς ότι έχει κάποια σχέση αυτό με το θέμα της αυθεντικότητας του θρησκευτικού βιώματος και το πόσα μπορούμε να μάθουμε για τον άνθρωπο και τον ψυχισμό του από αυτό,γιατί δεν έχει.
Radical έγραψε:δεν θεωρώ οτι προσφέρει τίποτα η επιφανειακή προσέγγιση π.χ. του μέσου χριστιανού που έχει ξεφτίσει παντελώς , αλλά τις λιγότερες σχετικά περιπτώσεις που αναπτύσσεται κάτι ιδιαίτερο κι προσωπικό.
Μιά και τα λέμε όπως τα λέμε ρε συ Radi την πιθανότητα της παλαβομάρας γι'αυτές τις λίγες περιπτώσεις την αποκλείουμε;
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
EmilofCrete
Δημοσιεύσεις: 1037
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 03:24
Όνομα Ιστότοπου: Emilofcrete's Weblog
Τοποθεσία: Ρετιρέ ;-)
Επικοινωνία:

Radical έγραψε: Είναι χαρακτηριστικό το παράδειγμα με τους ηρωινομανείς που κατάφεραν να ξεμπλέξουν και βοηθηκαν από την πίστη τους . Στη δύσκολη στιγμή η θρησκεία τους, η προσωπική τους αντίληψη για το θεό και ίσως και η 'σχέση' τους με αυτόν τους βοήθησε ψυχολογικά.
:lol: :lol: :lol: M' αρέσουν τα παραδείγματά σου..!
Από τη μιά ντρόγκα, πήγαν στην άλλη τα άτομα...
Και αν ''η θρησκεία είναι το όπιο των λαών'', το όπιο, ποιανών η θρησκεία είναι;
(Μην απαντήσεις βιαστικά)

Radical έγραψε:Ένα άλλο παράδειγμα είναι μια στατιστική που είχα διαβάσει παλιότερα , κάπου την έχω, μπορεί να σας ενδιαφέρει, έδειχνε οτι η τάση για θρησκευτικότητα αυξάνεται οσο μεγαλώνει σε ηλικία, στα τελευταία χρόνια της ζωής του ανθρώπου. Αυτό δείχνει δυο πράγματα ταυτόχρονα:
1) οτι δεν υπάρχει θεός [άλλη μια απόδειξη για αυτούς που κάνουν λίστα]
2) η θρησκευτικότητα και η πίστη φαίνεται να βοηθάει και στηρίζει ψυχολογικά σε ορισμένες περιπτώσεις, ειδικά σε δύσκολες περιπτώσεις
Εγώ πάλι θεωρώ ότι όσο περνάνε τα χρόνια, είναι ο φόβος του θανάτου που μεγαλώνει και μία υπόσχεση Παραδεισιακού τύπου μοιάζει πολύ βολική...
Radical έγραψε:Αυτό που μάλλον έχει σημασία, είναι μάλλον οχι ο θεός, αλλά όπως είπα, η πίστη, και έχω ένα προαίσθημα οτι αυτό το στοιχείο , η πίστη, χεχ, ίσως, χεχ, για σκέψου! ~ έχει σχέση με το το placebo
Ας κάνουμε κάτι:
Βγάλε από την εξίσωση το ''Θεός'' και, πές μου τι μένει να δημιουργήσει ή να στηρίξει την πίστη... :think: :snooty:
Radical έγραψε:Ασε που η πίστη στο θεό είναι και τσάμπα
Θα ήταν, ίσως, αν δεν υπήρχε ένα Βατικανό, ένα Βατοπαίδι (ή Βατοπέδι), γενικότερα ο πακτωλός χρημάτων και εξουσίας που συνοδεύουν το φαινόμενο...
Ας υπήρχαν μόνο κάτι τυπάκια να διαβάζουν και να μελετούν τις Γραφές ή να ασκητεύουν και, όχι οι ''ποιμένες'' (που προϋποθέτουν πρόβατα κάθε είδους) με τα ''ριχτά'' και τα χρυσά (όχι μόνο καπέλα, αλλά και κουτάλια*) και, θα σού 'λεγα τι είναι τσάμπα...
Ας μην είχε την περιουσία που έχει η Εκκλησία στην Ελλάδα και το αφορολόγητο και, και, και...
Ξέρεις τι είναι τσάμπα;
Η μαγκιά τους!
Τσάμπα μάγκες είναι όλοι αυτοί με τα λεφτά των άλλων... Και ένα "Θεό'' για πλάτες...
Πάρε τους τα λεφτά και το Θεό και τα λέμε...
Βάλε τους να κάνουν ότι και τα κορόϊδα που εκμεταλλεύονται (κανονικές δουλειές δλδ), και, τα ξαναλέμε...

Πώς λέμε κάτι που είναι πολύ εύκολο που είναι ξεφτίλα να το κάνεις; "Σαν να κλέβεις εκκλησία'', σωστά;
Ε, λοιπόν, λέω να το αλλάξουμε.
Προτείνω να λέμε ''σαν να παίρνεις τάματα από πιστούς''. Πώς σου φαίνεται;

Άκου τσάμπα...
Το χρήμα, είναι Θεός!
Εικόνα

(Η δε βλακεία, ανίκητη...)
[για να μην ξεχνιόμαστε ;-) ]

"The saddest aspect of life right now is that science gathers knowledge faster than society gathers wisdom."
~Isaac Asimov
Πυθέας
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 550
Εγγραφή: 24 Νοέμ 2009 15:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Γιατρος Του Ικα έγραψε: 1) Μη θεωρείς καθόλου βέβαιο το παραμύθι περί παρηγορητικής δύναμης της θρησκείας.Κατ'αρχήν δε νομίζω ότι ο μέσος πιστός πιστεύει τόσο βαθιά ώστε η πίστη του να τον παρηγορεί πραγματικά μπροστά στις πραγματικές τραγωδίες της ζωής,που θέτουν τις αντοχές του ανθρώπου σε δοκιμασία.

2)αμφιβάλλω αν υπάρχει god module στο μυαλό ή god gene στα γονίδια.Προφανώς οι θρησκευτικού τύπου εμπειρίες παράγονται από το μυαλό αλλά ειδικό κομμάτι του μυαλού που η βασική και η πρωταρχική του λειτουργία να είναι η παραγωγή θρησκευτικών εμπειριών ή θρησκευτικού συναισθήματος;Συγγνώμη αλλά αμφιβάλλω σφόδρα.

Doc,

1) για ελλάδα συμφωνώ, δεν υφιστανται(ακόμα)-πραγματικές τραγωδίες της ζωής,που θέτουν τις αντοχές του ανθρώπου σε δοκιμασία- και ουτε και πολυπιστευει σε τίποτα ο μέσος ελληνας. Στην αίγυπτο όμως
πρώτο είναι
πραγματικές τραγωδίες της ζωής,που θέτουν τις αντοχές του ανθρώπου σε δοκιμασία
δευτερο είναι
η απόγνωση
και τρίτο σαν σφουγγαρι κλεπταποδόχου
η οργανωση της θρησκέιας Αλλαχ

μέσω της πίστης, που ευκαιριακά και περιστασιακα διαπλέκεται με την οργάνωση αλλαχ
ο αιγύπτιος παρηγορεί τον εαυτό του
-------------------
2)
η πρωταρχική του λειτουργία είναι η παραγωγή απαντήσεων, ταμπελών, χειραφετημένων -κατα προτίμηση-εξηγήσεων. Βαλε αυτό μαζι με κάποιες γωνίες του παρατηρούμενου σύμπαντος που ειναι παράλογες/αναπάντητες/ αδιευκρίνιστες. και δημιουργήθηκε ο χώρος
ΓΙΑ ΕΚΤΡΩΜΑΤΑ ΟΠΩΣ ολα τα εξαγώγιμα θρησκευτικά μοντέλα


το μόνο σεβαστο μέγεθος είναι η προσωπική απάντηση του καθενός που χάνει αξία την στιγμή της διαπροσωπικής μετάδοσης
say "Hi!"
Απάντηση