ΟΡΙΣΜΟΙ. Τί είναι θεός -προσωπικές απόψεις, όχι αναφορες

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Γενικά συμφωνώ μ'αυτά που λες Πυθέα,για το πρώτο όμως θυμάμαι μιά συνέντευξη που είχε πάρει ο Scott Atran από τον πατέρα ενός Παλαιστίνιου νεαρού που είχε σκοτωθεί ζώνοντας τον εαυτό του με εκρηκτικά.Η χαμάς του είχε δώσει ένα πιστοποητικό ότι θεωρείται μάρτυρας.Ο Αtran τον ρώτησε αν αυτό έχει σημασία γι'αυτόν και ο πατέρας απάντησε:"Όσον αφορά εμένα πάρτο και κάψε το.Αξίζει αυτό το παλιόχαρτο έναν γιό;"
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Πυθέας
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 550
Εγγραφή: 24 Νοέμ 2009 15:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Γιατρος Του Ικα έγραψε:Γενικά συμφωνώ μ'αυτά που λες Πυθέα,για το πρώτο όμως θυμάμαι μιά συνέντευξη που είχε πάρει ο Scott Atran από τον πατέρα ενός Παλαιστίνιου νεαρού που είχε σκοτωθεί ζώνοντας τον εαυτό του με εκρηκτικά.Η χαμάς του είχε δώσει ένα πιστοποητικό ότι θεωρείται μάρτυρας.Ο Αtran τον ρώτησε αν αυτό έχει σημασία γι'αυτόν και ο πατέρας απάντησε:"Όσον αφορά εμένα πάρτο και κάψε το.Αξίζει αυτό το παλιόχαρτο έναν γιό;"
Κατ'εμε ξεφευγει απο την συζητηση του 1) διότι εμπλέκονται άλλες συγκρουσεις άσχετες με την θρησκεια στην παλαιστίνη. Ανεφερα για αυτό συγκεκριμένα τους αιγύπτιους. Στην παλαιστίνη υπάρχουν εισβολείς με αλλα εθιμα, αλλη γλώσσα και μαζική ταξική διαφορά. η χαμάς στο παράδειγμα σου ειναι μια οργάνωση με ευκαιριακή , οπορτουνιστικη λαιμαργία (οπου και οσο μπορω να επωμιστώ η στρατηγικη). Δεν έγινε βομβιστής αυτοκτονίας επειδη πίστευε στον αλλάχ ο παλαιστίνιος. Δεν αυτοπυρπολήθηκε ζωντανος ο θιβετιανος μοναχος επειδη πιστευε στον βουδα. Ειναι πολιτικη, κοινωνικη, οικονομική μάχη.

ο αλλαχ στο δικό μου παράδειγμα, τον φτωχο αιγύπτιο ή μάλλον τα 70 εκατομύρια τους, ΤΟΥΣ ΕΜΠΟΔΙΖΕΙ να εξεγερθουν για αυτα που τους ανήκουν δικαιωματικά, τους δυναμώνει για να αντέχουν την κακουχία και να υπομένουν στην αδιέξοδη οικονομική απόγνωση. σε καιρο ειρήνης και σταθερότητας εξέτασε τον ρόλο της θρησκείας.
ΤΙΝΟΣ ΕΙΡΗΝΗ ΚΑΙ ΠΟΙΑΝΩΝ ΤΗΝ ΣΤΑΘΕΡΟΤΗΤΑ?

σε καιρους πολέμου και εμφυλίων, ποιος την χ--ει την θρησκεία?
say "Hi!"
Radical
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 976
Εγγραφή: 21 Σεπ 2009 17:30
Όνομα Ιστότοπου: http://forum.atheia.gr/viewtopic.php?f=55&t=1508
Επικοινωνία:

Όταν έρχεσαι όμως και μου λες:"σκέψου πόσα καλά κάνει η πίστη για τον πιστό" δεν δικαιούμαι κι εγώ να σου πω "δεν πάει έτσι,θα πάρεις όλο το πακέτο";
όχι μόνο δικαιούσαι, αλλά οφειλεις να το κάνεις αν θες να διασφαλίσεις το οτι δεν θα παρουσιάσω κάτι μονόπλευρα, ή υποψιάζεσαι οτι έχω ακριβώς αυτό το σκοπό.

Απο την άλλη, νομίζω οτι σε αυτό το φόρουμ σπάνια συζητιέται το οτι η θρησκεία μπορεί να δώσει και κάτι χρήσιμο [μέσα στο πακετάκι με τα άσχημα] και δεν ξέρω πόσοι είναι αυτοί που σαν κι εσένα το παραδέχονται κι αυτό ακόμα ή αν κάποιοι θεωρούν οτι κάτι τέτοιο ερχεται σε κόντρα με το 'σκοπό'.
Μιά και τα λέμε όπως τα λέμε ρε συ Radi την πιθανότητα της παλαβομάρας γι'αυτές τις λίγες περιπτώσεις την αποκλείουμε;
Όχι βέβαια, σιγά μην την αποκλείσουμε, μέσα στο παιχνίδι είναι κι αυτή. Όμως η παλαβομάρα όχι μόνο ανοίγει [άλλο ένα] νέο συγκοινωνόν [και τεράστιο] θέμα , αλλά και σε κάθε τέτοια περίπτωση που μια σκέψη απλά βάζει κι άλλες παραμέτρους στην εξίσωση, δηλαδή που βλέπουμε οτι ένα/το θέμα είναι πολυπαραγοντικό, πρέπει να θυμόμαστε πως είναι δύσκολο να το πιάσουμε σφαιρικά, αφού η επιστημονική σκέψη, κατακερματισμένη , σκλάβος του εμπορίου και των χρηματοδοτήσεων, αλλά και φύσει και θέσει εξειδικευμένη ανα γνωσιακό πεδίο, ο κάθε κλάδος στο θρόνο του, αδυνατεί να συλλάβει καν το θέμα υπο ενιαίο πρίσμα, αδυνατεί να συντονίσει διαφορετικούς γνωσιακούς κλάδους, και αντιπαθεί το να κάνει υποθέσεις.

Ναι δηλαδή, η τρέλλα παίζει, αλλά τι είναι η τρέλλα? Ο newage πιστός είναι τρελλός? Ο ψυχεδελικός θεϊστής είναι τρελλός? O μοναχός είναι τρελλός? ΟΧΙ. Ποιός είναι ορισμός της τρέλας [κτλ κτλ κτλ καταλαβαίνεις που πάει αυτό: νέα θέματα, νέες συζητήσεις κτλ]

Μην ξεχνάς γιατρε οτι λίγες είναι και οι δικές μας περιπτώσεις, των άθεων, πχ, των άθεων άθεων που έχουν την ξεροκεφαλιά να λέμε οτι δε χρειαζόμαστε το θεό, δηλαδή είμαστε λίγοι, παρότι οι γνώσεις μας προ πολλού μας επιτρέπουν να ζήσουμε χωρίς προολήψεις και θεούς.

Αλλά όσο μπαίνουν περισσότερες παράμετροι στην εξίσωση τόσο πιο εύκολο είναι να πει κάποιος, ναι ΟΚ, εμένα όμως δε με ενδιαφέρει η συζήτηση περι τρέλλας, εμένα δε με ενδιαφέρει η συζήτηση περι θεού+ψυχεδελικών, εμένα δε με ενδιαφέρει καθόλου η νευροβιολογία κτλ.

Τι τα θες, δε μπορουν ούτε θέλουν όλοι να δουν τη μεγάλη εικόνα. Εγώ λέω αν δε σε ενδιαφέρει το Χ, ενώ έχει τόση σημασία στην κατανόηση της μγάλης εικόνας, τότε είναι σα να επιλέγεις συνειδητά να είσαι μονομερώς και επιλεκτικά καταρτισμένος.

****************
Emil
Βγάλε από την εξίσωση το ''Θεός'' και, πές μου τι μένει να δημιουργήσει ή να στηρίξει την πίστη...
χαχαχα ΟΚ. To placebo. Ξέρουμε τι είναι? Περίπου. Το έχουμε εξερευνήσει? Οχι ιδιαίτερα. Γιατί? ---> βλέπε κριτική μου για επιστημονισμό σε πλειάδα θεμάτων

τι μου λες δηλαδή? Έχουμε ένα μόνο τύπο placebo? Είναι όλα τα Placebo το ίδιο αποτελεσματικά? Μήπως το Placebo με ολίγη παραμύθα παραπάνω είναι λιγάκι πιο αποτελεσματικό από στεγνό χάπι? Μήπως Placebo+παραμύθα+ολίγη μεταφυσική [για αυτόν που πιστεύει στο θεό] είναι ακόμα πιο αποτελεσματικό?? [λέμε τώρα, υποθέσεις κάνω]

Κοινώς, δεν ξέρουμε, γιατί δε θέλησαν να ξέρουμε, διότι η επιστήμη είναι η θεωρία και η πράξη είναι αλλιως. Ποιοί από σας ξέραν το φαινόμενο nocebo πριν το αναφέρει ο Πυθέας? Μήπως το Placebo είναι η άλλη οπτική που δυσκολευόμαστε να δεχτούμε γιατι μας μάθανε αλλιώς?

Εγώ πάντως αν θυμασαι, και σε αντίστοιχες συζητήσεις με placebo + ομοιοπαθητική, ακόμα και χαρτορίχτρες, εγώ είμαι γενικά της άποψης οτι αν κάτι δουλεύει , δουλεύει. Δεν είμαι π.χ. της λογικής του καρακίτσου να καταγγείλω τον Χ επειδή με έναν εξωφρενικά ηλίθιο [ή έξυπνο] τρόπο μου παίρνει τη δουλειά ή μου θυμίζει πόσο ηλίθιοι είναι οι συνάνθρωποί μου.

Εξάλλου οι άνθρωπος δε γινεται πιο έξυπνος ή ανοιχτόμυαλος δια νόμου, ούτε ο νόμος διασφαλίζει οτι θα βρούμε την αλήθεια, αν υπάρχει, όσο εφαρμόζουμε πιστά το πρωτόκολλο που μας παρέδωσαν.
M' αρέσουν τα παραδείγματά σου..!
Από τη μιά ντρόγκα, πήγαν στην άλλη τα άτομα...
Και αν ''η θρησκεία είναι το όπιο των λαών'', το όπιο, ποιανών η θρησκεία είναι;
(Μην απαντήσεις βιαστικά)
αμα είχες γιο πρεζάκια θα τον προτιμούσες καθαρό και θρήσκο παρά πρεζάκια ή νεκρό, πιστεύω. Βέβαια υπάρχουν και αυτοί που λένε καλύτερα πρεζάκιας παρά πούστης, οπότε επιφυλάσσομαι :)

Τουλάχιστον ο πρωην πρεζάκιας περνάει για άνθρωπος, κι αν είναι τυχερός, μπορει και να γίνει και πολύ καλύτερος άνθρωπος από οτι ήταν πριν πέσει στην πρεζα.

Α! το όπιο δεν είναι θρησκεία, είναι ηρεμιστικό, ευφορικό και αναλγητικό. Κατα μια έννοια δηλαδή το όπιο είναι πολύ πιο αποτελεσματικό και πειστικό με τη θρησκεία, γιατί δε χρειάζεται πίστη για να λειτουργήσει, λειτουργει ακόμα και σε άπιστους.... απλά έχει και μειονεκτήματα σε σχέση με τη θρησκεία, όπως το της διάθεσης του υλικού ή την εθιστικότητά του.
Εγώ πάλι θεωρώ ότι όσο περνάνε τα χρόνια, είναι ο φόβος του θανάτου που μεγαλώνει και μία υπόσχεση Παραδεισιακού τύπου μοιάζει πολύ βολική...
συμφωνώ απολύτως. δεν είπα κατι διαφορετικό. είπα οτι οι άνθρωποι, γιαυτό ακριβώς το λόγο που λες, γίνονται πιο θρησκευόμενοι μεγαλώνοντας. Και η εντονότερη πίστη τούς διασκεδάζει το φόβο. [μικρή , αλλά υπαρκτή ωφέλεια]

Όσο για το 'τσάμπα' που τα πήρες στο κρανίο, χεχ, χαλάρωσε, εξακλολουθουμε να μιλάμε για το θεό και την προσωπική σχέση που έχει ο καθένας με αυτόν, και τις όποιες ωφέλειες, και όχι για την οργανωμένη θρησκεία, τη θρησκεία ως κατεστημένο και οικονομικός οργανισμός.

Το να εφευρίσκει κάποιος τελετουργικά και να τα εφαρμόζει, εξακολουθεί να είναι στις μέρες μας τσάμπα, ευτυχώς, απλά οχι και πολύ δημοφιλής τρόπος αυτοπροσδιορισμού. Εσύ π.χ. μπορεί να εστιάζεις τον πόλεμό σου στο θεό και τη θρησκεία, αλλά εγώ, γνήσιο τέκνο του 'κάνε το μόνος σου', μπορώ να δω την επαναστατική αν θες αξία του να φτιάχνει κάποιος το τελετουργικό του χωρίς υλικά, χωρίς ενδιάμεσους, χωρίς ειδικούς, και χωρίς λεφτά. Αντί αυτού μάχομαι το σύγχρονο επιβαλλόμενο τελετουργικό που μας θέλει όρθιους στη μπαρα να πίνουμε πετρέλαια και να χαζεύουμε γκομενάκια στο όρθιο στα κλαμπάκια του κώλου, ενάντια σε κάθε είδους παρασιτικούς μεσολαβητές, μαρκετίστες, διαφημιστές & μανατζερς, από αυτούς που τρωνε το κέρδος του αγρότη μέχρι εκείνους που αναλαμβάνουν να κάνουν σταρ για 10 sec το 20χρονο κοριτσάκι του talent show.

Αν μη τι άλλο, το τσάμπα δεν αναφερόταν στην θρησκευτική ζωή ενός μέσου χριστιανού γενικά, αλλά για το οτι η θρησκεία , ουσιαστικά , στην πιο αγνή της μορφή είναι εντελώς ελεύθερη, δηλαδή οτι θέλει ο καθένας πιστεύει και κάνει, και γιαυτό και τσάμπα.
Άβαταρ μέλους
EmilofCrete
Δημοσιεύσεις: 1037
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 03:24
Όνομα Ιστότοπου: Emilofcrete's Weblog
Τοποθεσία: Ρετιρέ ;-)
Επικοινωνία:

Radical έγραψε:Παράθεση:
Βγάλε από την εξίσωση το ''Θεός'' και, πές μου τι μένει να δημιουργήσει ή να στηρίξει την πίστη...

χαχαχα ΟΚ. To placebo. Ξέρουμε τι είναι? Περίπου. Το έχουμε εξερευνήσει? Οχι ιδιαίτερα. Γιατί? ---> βλέπε κριτική μου για επιστημονισμό σε πλειάδα θεμάτων

τι μου λες δηλαδή? Έχουμε ένα μόνο τύπο placebo? Είναι όλα τα Placebo το ίδιο αποτελεσματικά? Μήπως το Placebo με ολίγη παραμύθα παραπάνω είναι λιγάκι πιο αποτελεσματικό από στεγνό χάπι? Μήπως Placebo+παραμύθα+ολίγη μεταφυσική [για αυτόν που πιστεύει στο θεό] είναι ακόμα πιο αποτελεσματικό?? [λέμε τώρα, υποθέσεις κάνω]
Οι υποθέσεις είναι σωστές, αλλά δεν απαντάς...

Radical έγραψε:Όσο για το 'τσάμπα' που τα πήρες στο κρανίο, χεχ, χαλάρωσε, εξακλολουθουμε να μιλάμε για το θεό και την προσωπική σχέση που έχει ο καθένας με αυτόν, και τις όποιες ωφέλειες, και όχι για την οργανωμένη θρησκεία, τη θρησκεία ως κατεστημένο και οικονομικός οργανισμός.

Το να εφευρίσκει κάποιος τελετουργικά και να τα εφαρμόζει, εξακολουθεί να είναι στις μέρες μας τσάμπα, ευτυχώς, απλά οχι και πολύ δημοφιλής τρόπος αυτοπροσδιορισμού.
Εξκιούούούζ μι; Ποια προσωπική σχέση θα είχαν με το Θεό οι άνθρωποι αν δεν είχε υπάρξει η θρησκεία όπως την ξέρουμε (οργανωμένη, κατεστημένη κλπ); Αρ γιου φάκιν' κίντιν';
Πάλι δεν απαντάς, παραθέτεις μάλιστα κάτι ανύπαρκτο (όχι απλώς μη δημοφιλές): Την εφεύρεση τελετουργικών. Σοβαρά μιλάς; Ποια εφεύρεση; Όλοι σε γάμους και βαφτίσια πάνε... Και δεν είναι καθόλου -μα καθόλου όμως- τσάμπα. Πού είδες κάτι άλλο;
Το χρήμα, είναι Θεός!
Εικόνα

(Η δε βλακεία, ανίκητη...)
[για να μην ξεχνιόμαστε ;-) ]

"The saddest aspect of life right now is that science gathers knowledge faster than society gathers wisdom."
~Isaac Asimov
Radical
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 976
Εγγραφή: 21 Σεπ 2009 17:30
Όνομα Ιστότοπου: http://forum.atheia.gr/viewtopic.php?f=55&t=1508
Επικοινωνία:

Σε τι δεν απαντώ? είπα, μάλλον κάποιος μηχανισμός εν πολλοίς ανεξερεύνητος που βασίζεται ή επηρεάζεται από την αυθυποβολή , μπορεί π.χ. να έχει να κάνει με το μηχανισμό άμυνας του οργανισμού σε stress ή κάτι τέτοιο.

Όπως κάναμε το διαχωρισμό σε επιστημονική θεωρία και μεθοδο απο επιστημονική εφαρμογή, έτσι υπάρχει για μένα διαφορετική προσέγγιση του φαινομένου θεωρητικά, ως εγκεφαλικό αν θέλετε φαινόμενο, ανεξαρτήτως δηλαδή μηνύματος που κουβαλά, Θεός, Χριστός ΒΟύδας, Νεράϊδες, Άρης [χεχεχ :D ] , και διαφορετική από την καθημερινή πρακτική, ειδικά τις μαζοποιημένες θρησκείες και ειδικά τις μονοθειστικές 3.

Εδω λοιπόν μιλώ για το φαινόμενο στο κεφάλι.

Όπως σωστά σημειώθηκε, οι πιστοί δεν κάνουν τίποτα το θρησκευτικό στη ζωή τους, υπάρχουν μόνο νεκρες παραδόσεις που έχουν κυρίως χαρακτήρα εθίμου ή πολιτιστικού/κοινωνικού γεγονότος - και οι περισσότεροι άνθρωποι δεν έχουν τέτοιου τύπου πνευματικότητα, ή αυτή είναι πολύ 'ατροφική', το god module φαντάζει άχρηστο ή αδιάφορο στις μέρες μας, καμια φορά αρνητικό ώς σύμπτωμα της επιληψίας, αξιοπερίεργο [NDE] ή και επιθυμητό για όσους λαμβάνουν τέτοιες ουσίες για διασκέδαση ή άλλους λόγους, άρα εκ των πραγμάτων μιλάμε για κάτι άλλο, που σχετίζεται με την θέωση, το απεικονισμένο & μετρημένο στον εγκεφαλογράφο 'θεϊκό δέος'. Και, βασικά, δε μου αρέσει να το λέω θεϊκό δέος, είναι κάτι άλλο, αλλά κρατώ αυτόν τον όρο. Ίσως τελικά μιλώ για την έκσταση.

Στο χριστιανισμό π.χ. δεν πολυ παίζει αυτό, υπάρχουν που και που τα οράμaτα, οι φανερώσεις δηλαδή του θεού σε κάποιους μεμονωνμένα [γιατρέ ήταν τρελλοί ή κάπως έκατσε και τα είδαν όλα και μπήκαν στο god module? ~ και τα δυο παίζουν] , αλλά γενικά δεν στοχεύεται κάποια ολοκληρωση σε αυτή τη ζωή, μόνο η αγάπη που πιπιλαν είναι το θετικό που κηρύττουν, η ουσία λένε θα έρθει στην άλλη ζωή, ναι ναι, αλήθεια λέω, στην άλλη ζωή : brrr : .

Αν δούμε την πραγματικότητα, τότε ναι, και ο χριστιανισμός, και εδώ εννοούμε τον εφαρμοσμένο χριστιανισμό δεν είναι καν θρησκεία. Εϊναι μια υποκριτική μπούρδα, ένα ιδεολόγημα με το μανδύα της θρησκείας της αγάπης. Μια απάτη. Ένα μηδέν. Η πνευματικότητα της είναι ανύπαρκτη, ξενέρωτη, ψυχρή.
Που επιπλέον θέλει και τα λεφτά των πιστών, θρασύτατο! Τι να λέμε για αυτα?

Αλλά χιλιάδες άνθρωποι απο όλο τον κόσμο διαβεβαιώνουν πως εντελώς 'τσαμπα', η ευρεση μαγικών μανιταριών μπορεί να χαρίσει μια τσάμπα 'θεϊκή' εμπειρία. Το ωραίο και ενδιαφέρον είναι οτι αν δεν είσαι θρήσκος δε βλέπεις θεούς

Αυτό δεν αποδεικνύει τίποτα άλλο παρα τα περι αυτοδιάθεσης που υποστήριξα και περαιτέρω για όσα είπα για την ενεργοποίηση του god module...
Ποια προσωπική σχέση θα είχαν με το Θεό οι άνθρωποι αν δεν είχε υπάρξει η θρησκεία
αυτή που είχαν οι κάτοικοι της αμερικής πριν τους κατακτητές και που συνεχίζεται ακόμα και σήμερα σε πολλές χώρες του κόσμου. Αντίστοιχη 'θρησκεία' εξασκείται σήμερα κόντρα στις μεγάλες θρησκείες [που ως πνευματικότητα είναι μηδεν στις περισσότερες χριστιανικές π.χ. χώρες του κόσμου] από οποιονδήποτε δυτικό Νewageίστα 'μύστη' [μυστικισμός, αποκρυφισμός, νεοπαγανισμός [δεν ξέρω καν τι σημαίνουν όλα αυτά] ψυχεδέλεια, ονειροναυτική, διαλογισμός, γιόγκα κτλ κτλ κτλ κτλ και εκεί μιλάμε πλέον για εντελώς προσωπική, ο ορισμός του custom κραματος φιλοσοφιας-θρησκείας της μοντέρνας εποχής. Ο new-age συγκρητισμός δηλαδή. Και έχει φοβερό ενδιαφέρον πόσα κοινά χαρακτηριστικά έχει αυτός ο τόσο ετερόκλητος και διασκορπισμένος όχλος.

όλο αυτό το ετερόκλητο πλήθος στοχεύει σε* αυτό που ο μεξικανός αυτόχθονας καταφέρνει με κατανάλωση πεγιοτ, αυτό που συμβαίνει σε αυτό που λέμε NDE, αυτό που πετυχαίνεται ΤΣΑΜΠΑ με μερικά κρουστά και μερικές ώρες παιξίματος, απο μύστες φυσικά.

*το οτι κάποιος επιδιώκει αυτό το δέος, δε σημαίνει οτι το πετυχαίνει εύκολα, κάθε άλλο.

Και για να μην παρεξηγήσετε τι λέω, η υπερβολική έκθεση σε αυτό το 'υπερβατικό', εφόσον είναι σαφές οτι η 'θέωση' μπορεί να προκληθεί κατα βούληση με χρήση ψυχεδελικών ουσιών, μπορεί να προκαλέσει, και στην 'εφαρμογή' όντως συχνά τα προκαλεί, από σοβαρά ψυχολογικά μπερδέματα, μέχρι τα πιο ήπια και παροδικά αισθήματα μεγαλείου, εμμονή με το αντικείμενο της θρησκευτικής πίστης και άλλα τζατζαλα, ανάλογα την περίπτωση.

Σκεφτείτε τα ελευσίνεια. Ήταν κάτι που κάναν μια φορά το χρόνο. Για να καλιμπραριστούν. Και ήταν ΤΣΑΜΠΑ!

Οπότε δεν αντιλέγω στο 'σκατά στο χριστιανισμό', απλά θεωρώ οτι υπάρχει κάτι που δεν έχει πολυσυζητηθεί και σε αυτό αναφέρομαι κυρίως... Την έκσταση, που έχει θρησκευτική προέλευση ως έννοια.

Αυτό που λέω είναι οτι το god module είναι η μοναδική 'απόδειξη' ύπαρξης του θεού! Και αποδεικνύει οτι δεν υπάρχει θεός, τι άλλο θέλετε ????? :D :D :D :D
Άβαταρ μέλους
noxteryn
Δημοσιεύσεις: 2210
Εγγραφή: 02 Απρ 2010 15:40
Όνομα Ιστότοπου: noxteryn
Τοποθεσία: Αργυρούπολη
Επικοινωνία:

Ανέκαθεν θεωρούσα ότι "Θεός" είναι ο Άγνωστος Χ.

Κάθε φορά που οι άνθρωποι εντόπιζαν κάποιο νέο φαινόμενο που δεν κατανοούσαν (βροχή, κεραυνός, φωτιά, κτλ), το απέδιδαν σε κάποια θεότητα. Πρακτικά, ο Θεός δεν είναι τίποτε άλλο παρά η απάντηση που έδιναν οι άνθρωποι όταν βαριούνταν να αναζητήσουν την πραγματική αιτία των πραγμάτων. Καθώς η επιστήμη αναπτύσσεται, ο Θεός παραμερίζεται όλο και περισσότερο.
"The irony of the Information Age is that it has given new respectability to uninformed opinion."
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

noxteryn, μ' αρέσει ο τρόπος που σκέφτεσαι! :D
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

AoratiMelani έγραψε:noxteryn, μ' αρέσει ο τρόπος που σκέφτεσαι! :D
Για σκέψου, λοιπόν!
Εγώ ποτέ δεν θα το φανταζόμουν ότι θα σου άρεσε. :D

Καθυστερημένο πρωταπριλιάτικο ψέμα!
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Eon
Δημοσιεύσεις: 74
Εγγραφή: 06 Απρ 2010 19:47
Όνομα Ιστότοπου: α

Για μένα, ο Θεός, είναι το Θείο σώμα που Βασιλεύει στον εγκέφαλο του σύμπαντος, το ουράνιο σώμα, που βασιλεύει στην καρδιά του σύμπαντος, το κοσμικό σώμα, που βασιλεύει στους Αστέρες, η ζωή, η αναπνοή σε κάθε ζωντανό πλάσμα. Υπάρχει, γιατί τον νιώθω, ξέρω ότι βρίσκεται εκεί, τον αγγίζω με την ψυχή μου και η Χάρη του μου μιλάει στην καρδιά μου.

Μάταια το πνεύμα μας προσπαθεί και εξαντλείται σε πολλαπλές και ευφυείς επινοήσεις για να φτάσει στην λύση του μεγάλου προβλήματος, ο Θεός δεν είναι δύσκολος να βρεθεί, αρκεί να κοιτάξει κανείς μέσα του.
Άβαταρ μέλους
EmilofCrete
Δημοσιεύσεις: 1037
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 03:24
Όνομα Ιστότοπου: Emilofcrete's Weblog
Τοποθεσία: Ρετιρέ ;-)
Επικοινωνία:

Eon έγραψε:ο Θεός δεν είναι δύσκολος να βρεθεί, αρκεί να κοιτάξει κανείς μέσα του
:think: Γιατί αυτό μου θυμίζει Radical;
Το χρήμα, είναι Θεός!
Εικόνα

(Η δε βλακεία, ανίκητη...)
[για να μην ξεχνιόμαστε ;-) ]

"The saddest aspect of life right now is that science gathers knowledge faster than society gathers wisdom."
~Isaac Asimov
Άβαταρ μέλους
breadfan
Δημοσιεύσεις: 1722
Εγγραφή: 20 Ιουν 2009 03:16
Τοποθεσία: Πάτρα

Eon έγραψε:Για μένα, ο Θεός, είναι το Θείο σώμα που Βασιλεύει στον εγκέφαλο του σύμπαντος, το ουράνιο σώμα, που βασιλεύει στην καρδιά του σύμπαντος, το κοσμικό σώμα, που βασιλεύει στους Αστέρες, η ζωή, η αναπνοή σε κάθε ζωντανό πλάσμα. Υπάρχει, γιατί τον νιώθω, ξέρω ότι βρίσκεται εκεί, τον αγγίζω με την ψυχή μου και η Χάρη του μου μιλάει στην καρδιά μου.

Μάταια το πνεύμα μας προσπαθεί και εξαντλείται σε πολλαπλές και ευφυείς επινοήσεις για να φτάσει στην λύση του μεγάλου προβλήματος, ο Θεός δεν είναι δύσκολος να βρεθεί, αρκεί να κοιτάξει κανείς μέσα του.
Εξαιρετικά.

Ας αναλύσουμε τη θεϊστική προσέγγιση:

"Ο Θεός είναι ένα Θείο σώμα", μας λέει ο θεϊστής.
Δηλαδή είναι ένα σώμα. Ανθρώπινο; Όχι. Ποντικίσιο; Όχι. Φτιαγμένο από πηλό; Όχι. Θείο. Τι είναι θείο; Αυτό που ανήκει στο Θεό. Loop.

"Ο Θεός βασιλεύει", μας λέει ο θεϊστής.
Όπως ο ήλιος το σούρουπο; Όχι. Όπως ο Κοκός; Όχι. Όπως η Ρεάλ στην Ευρώπη; Όχι. Όπως ο βασιλιάς καρνάβαλος στην Πάτρα; Όχι. Πως; Όπως Βασιλεύει ο Θεός. Loop.

"Το βασίλειό του Θεού είναι στον εγκέφαλο του σύμπαντος", μας λέει ο θεϊστής.
Που είναι ο εγκέφαλος του σύμπαντος; Μέσα στην πυραμίδα του Χέοπα; Όχι; Στο μυαλό του Lex Luthor? Όχι. Στο νεφέλωμα του Καρκίνου; Όχι. Παντού; Ναι. Ο εγκέφαλος του σύμπαντος είναι πανταχού παρών, όπως ο Θεός. Loop.

"Ο Θεός είναι ένα ουράνιο σώμα", μας λέει ο θεϊστής.
Δηλαδή είναι ένα σώμα που βρίσκεται στον ουρανό. Όπως ο Πλούτωνας; Όχι. Όπως ο γαλαξίας; Όχι. Όπως η μπεκάτσα; Όχι. Είναι ένα άυλο σώμα, που όμως υπάρχει. Όπως ο Θεός. Loop.

"Ο Θεός είναι η αναπνοή σε κάθε ζωντανό πλάσμα", μας λέει ο θεϊστής.
Άρα είναι και η αναπνοή του σκύλου που μόλις έγλυφε τα παπάρια του.
Άρα είναι και η αναπνοή των 2girls1cup μετά το γύρισμα.
Άρα είναι και η αναπνοή του Clostridium tetani, που προκαλεί τον τέτανο, και που έχει το θράσος να είναι ζωντανό πλάσμα αλλά να μην αναπνέει.

"Ο Θεός υπάρχει γιατί τον νιώθω", μας λέει ο θεϊστής.
Και ζαλάδα νιώθουμε, αλλά δεν υπάρχει η Ζαλάδα.
Και κομμάρες νιώθουμε, αλλά δεν υπάρχουν οι Κομμάρες.
Και καούρες νιώθουμε, αλλά δεν υπάρχουν οι Καούρες.

"Ξέρω ότι βρίσκεται εκεί", μας λέει ο θεϊστής.
Μόνο που δεν μας λέει το πού. Γιατί; Γιατί δεν ξέρει. Δηλαδή λέει ψέματα.

"Τον αγγίζω με την ψυχή μου", μας λέει ο θεϊστής.
Αλλά αν του πούμε να αγγίξει κάτι άλλο με την ψυχή του, ακόμα και ένα μικρό κομμάτι βαμβάκι, δεν θα καταφέρει να το κουνήσει. Γιατί με την ψυχή του δεν μπορεί να αγγίξει τίποτα. Δηλαδή λέει ψέματα.

"Ο Θεός μιλάει στην καρδιά μου", μας λέει ο θεϊστής.
Όμως η καρδιά του είναι μια αντλία που μεταφέρει το αίμα του στο σώμα του, και δεν έχει αυτιά, επομένως δεν ακούει. Δηλαδή λέει ψέματα.


Για να δούμε τι άλλο μας λέει ο θεϊστής:
Eon έγραψε:Αν ήταν στο χέρι μου αν μπορούσα να βάζω εγώ νόμους και τα λοιπά τώρα δεν θα κυκλοφορούσε ζωντανός κανένας ομοφυλόφιλος έξω στους δρόμους και η κοινωνία θα βάδιζε ξανά στον θείο δρόμο του Θεού Πατέρα μας.
Φυσικά, αυτή είναι η προσωπική του άποψη και θα πρέπει να τη σεβαστούμε.
Εγώ πάλι, αν κρίνω απ' την επιλογή των χρωμάτων που έκανε για το ηλιοβασίλεμα, είμαι σίγουρος ότι ο Θεός είναι ομοφυλόφιλος.
Φυσικά, αυτή είναι η προσωπική μου άποψη και θα πρέπει να τη σεβαστούμε.
Οὐκ ἄρα τὸ θεοφιλὲς ὅσιόν ἐστιν, ὦ Εὐθύφρων, οὐδὲ τὸ ὅσιον θεοφιλές, ὡς σὺ λέγεις, ἀλλ᾽ ἕτερον τοῦτο τούτου.
Άβαταρ μέλους
egore
Δημοσιεύσεις: 1666
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2009 04:24
Όνομα Ιστότοπου: -

να γίνει sticky please :lol: :lol: :lol:
έξυπνος αυτός που βρίσκει την χαρά και σοφός αυτός που γνωρίζει την αξία της σιωπής
Άβαταρ μέλους
EmilofCrete
Δημοσιεύσεις: 1037
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 03:24
Όνομα Ιστότοπου: Emilofcrete's Weblog
Τοποθεσία: Ρετιρέ ;-)
Επικοινωνία:

Eon έγραψε:Αν ήταν στο χέρι μου αν μπορούσα να βάζω εγώ νόμους και τα λοιπά τώρα δεν θα κυκλοφορούσε ζωντανός κανένας ομοφυλόφιλος έξω στους δρόμους και η κοινωνία θα βάδιζε ξανά στον θείο δρόμο του Θεού Πατέρα μας.
Εγώ πάλι έχω άλλη απορία (σχετικά με το έντονο και υπογραμμισμένο, γιατί τα υπόλοιπα τα σχολίασα αλλού):
-Ποιος είναι ο θείος δρόμος
και,
-πότε τον βάδισε η κοινωνία για πρώτη φορά και πού;
Το χρήμα, είναι Θεός!
Εικόνα

(Η δε βλακεία, ανίκητη...)
[για να μην ξεχνιόμαστε ;-) ]

"The saddest aspect of life right now is that science gathers knowledge faster than society gathers wisdom."
~Isaac Asimov
Radical
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 976
Εγγραφή: 21 Σεπ 2009 17:30
Όνομα Ιστότοπου: http://forum.atheia.gr/viewtopic.php?f=55&t=1508
Επικοινωνία:

ο Θεός δεν είναι δύσκολος να βρεθεί, αρκεί να κοιτάξει κανείς μέσα του
Γιατί αυτό μου θυμίζει Radical;
απλή σύμπτωσις :D

εξάλλου ο θεος πάντα είναι 'μέσα μας' ή κάπου που δε μπορούμε να τον ξετρυπώσουμε και διαχωρίσουμε εύκολα από άλλα πράγματα που βρίσκονται 'μέσα μας'
Άβαταρ μέλους
EmilofCrete
Δημοσιεύσεις: 1037
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 03:24
Όνομα Ιστότοπου: Emilofcrete's Weblog
Τοποθεσία: Ρετιρέ ;-)
Επικοινωνία:

Radical έγραψε:
ο Θεός δεν είναι δύσκολος να βρεθεί, αρκεί να κοιτάξει κανείς μέσα του
Γιατί αυτό μου θυμίζει Radical;
απλή σύμπτωσις :D
Όπως και το (μανιφέστο στο) ΑΒΑΤΑΡ; ;)
Το χρήμα, είναι Θεός!
Εικόνα

(Η δε βλακεία, ανίκητη...)
[για να μην ξεχνιόμαστε ;-) ]

"The saddest aspect of life right now is that science gathers knowledge faster than society gathers wisdom."
~Isaac Asimov
Radical
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 976
Εγγραφή: 21 Σεπ 2009 17:30
Όνομα Ιστότοπου: http://forum.atheia.gr/viewtopic.php?f=55&t=1508
Επικοινωνία:

αυτό το θέμα είναι τίγκα στα offtopic
Άβαταρ μέλους
EmilofCrete
Δημοσιεύσεις: 1037
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 03:24
Όνομα Ιστότοπου: Emilofcrete's Weblog
Τοποθεσία: Ρετιρέ ;-)
Επικοινωνία:

Radical έγραψε:αυτό το θέμα είναι τίγκα στα offtopic
Εντάξει, εδώ που τα λέμε και 3 σελίδες για προσωπικές απόψεις του τι είναι θεός σε ΦΟΡΟΥΜ αθέων (ως επί το πλείστον), πολλές είναι... ;)
Το χρήμα, είναι Θεός!
Εικόνα

(Η δε βλακεία, ανίκητη...)
[για να μην ξεχνιόμαστε ;-) ]

"The saddest aspect of life right now is that science gathers knowledge faster than society gathers wisdom."
~Isaac Asimov
Άρατος ο Σολεύς
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: 14 Απρ 2010 18:37
Όνομα Ιστότοπου: -

Θεός ήταν το "ανώτερο" δημιούργημα του ανθρώπου σε εποχές που δεν μπορούσε να εξηγήσει την φύση και την προέλευσή του.
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

Άρατος ο Σολεύς έγραψε:Θεός ήταν το "ανώτερο" δημιούργημα του ανθρώπου σε εποχές που δεν μπορούσε να εξηγήσει την φύση και την προέλευσή του.
Ω, Θεέ μου!
Όχι πάλι!!
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

dtango έγραψε:
Άρατος ο Σολεύς έγραψε:Θεός ήταν το "ανώτερο" δημιούργημα του ανθρώπου σε εποχές που δεν μπορούσε να εξηγήσει την φύση και την προέλευσή του.
Ω, Θεέ μου!
Όχι πάλι!!
Ω,ναι!Συνεχώς και πάντοτε.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Απάντηση