ΟΡΙΣΜΟΙ. Τί είναι θεός -προσωπικές απόψεις, όχι αναφορες

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
Άρατος ο Σολεύς
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: 14 Απρ 2010 18:37
Όνομα Ιστότοπου: -

Έγινε κάτι άσχημο;
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

Άρατος ο Σολεύς έγραψε:Έγινε κάτι άσχημο;
Όχι μην ανησυχείς. Πρόκειται για μια κόντρα που έχω με τους… τέλος πάντων… άθεους του φόρουμ.
Όπως κι εσύ, όποιος μπαίνει στο φόρουμ λέει τα γνωστά περί θεοποίησης των στοιχείων της φύσης χωρίς να έχει μελετήσει το θέμα. Με τον Γιατρό λοιπόν «σκοτωνόμαστε», για περισσότερο από ένα χρόνο, με αφορμή αυτό το θέμα και έτσι κάθε φορά που ένας καινούργιος εμφανίζεται και δηλώνει κάτι πού δεν συμφωνεί με τις απόψεις μου (πράγμα που χαροποιεί τον Γιατρό – ο οποίος πιθανόν θα σπεύσει να το διαψεύσει) δεν μου μένει παρά να αποταθώ στον Πανάγαθο!

Υ.Γ Αστειεύομαι. Δεν τα πάω καθόλου καλά με τον πανάγαθο!
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
breadfan
Δημοσιεύσεις: 1722
Εγγραφή: 20 Ιουν 2009 03:16
Τοποθεσία: Πάτρα

Άρατε, μην ανησυχείς.

Εδώ συνηθίζουμε μερικές φορές να βγάζουμε έξω την αθεΐα μας και να τη μετράμε.
Με μια διαφορά. Εδώ δεν μετράμε μήκος, αλλά ύψος, και πιο συγκεκριμένα σε ποιό όροφο μένει ο καθένας στην πολυκατοικία που λέγεται "κλίμακα του Ντώκινς". Άλλοι μένουν στον πέμπτο, άλλοι στον έκτο, άλλοι στον έβδομο (ρετιρέ), και άλλοι είναι σκαρφαλωμένοι στο κοντάρι της κεραίας και χαρακτηρίζουν τους από κάτω ψευτο-άθεους.

Μετά τα ξαναβρίσκουμε, συμφιλιωνόμαστε και τα βάζουμε με αυτούς που μένουν στον πρώτο. Γιατί μας βάζουν στα κοινόχρηστα και το μισθό των καλικάντζαρων που καθαρίζουν την πισίνα, ενώ η πολυκατοικία δεν έχει πισίνα.
Οὐκ ἄρα τὸ θεοφιλὲς ὅσιόν ἐστιν, ὦ Εὐθύφρων, οὐδὲ τὸ ὅσιον θεοφιλές, ὡς σὺ λέγεις, ἀλλ᾽ ἕτερον τοῦτο τούτου.
Πυθέας
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 550
Εγγραφή: 24 Νοέμ 2009 15:08
Όνομα Ιστότοπου: -

dtango έγραψε: Όπως κι εσύ, όποιος μπαίνει στο φόρουμ λέει τα γνωστά περί θεοποίησης των στοιχείων της φύσης χωρίς να έχει μελετήσει το θέμα.
φίλτατε,

Μικρότερος ήμουν αντι-θειστης, από-θεοποιούσα ότι εμφανιζόταν, εξηγώντας το λογικά.
Μετα, θεοποίησα τα στοιχεία της φύσης για προσωπική κατανάλωση (εγραψα και υμνο)!
Έπειτα, θεοποίησα την ενσυνείδητη, αφηρημένη αυτογνωσία
Τώρα, ξέρω πού και πότε χρειάζεται η θεοποίηση εκμέρους μου, και τώρα ο λόγος εμφάνισής της έχει εκλείψει.

εσυ θεοποιείς τα στοιχεία στα βιβλια και τα ιερογλυφικά και πιθανόν μια δογματική "ιστορία"

ο ντωκινς πιθανόν θεοποιεί την φωνή της λογικής

η Yogi δασκάλα και ο tolle θεοποιούν την ενσυνείδητη, αφηρημένη αυτογνωσία

άλλοι θεοποιούν ιδέες
-------------------------------------------
οι άνθρωποι θεοποιούν ακόμη και μια κουράδα
είναι κατι το ανθρώπινο
-------------------------------------------
πηης εντ λαβ μαδερφακερς
say "Hi!"
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

Πυθέας έγραψε: Μικρότερος ήμουν αντι-θειστης, από-θεοποιούσα ότι εμφανιζόταν, εξηγώντας το λογικά.
Μετα, θεοποίησα τα στοιχεία της φύσης για προσωπική κατανάλωση (εγραψα και υμνο)!
Έπειτα, θεοποίησα την ενσυνείδητη, αφηρημένη αυτογνωσία
[…]
οι άνθρωποι θεοποιούν ακόμη και μια κουράδα
είναι κατι το ανθρώπινο
Αγαπητέ Πυθέα, θα μου επιτρέψεις να έχω αντίθετη γνώμη.
Εσύ θεοποίησε ότι θες, αλλά όταν λες πως εκείνοι θεοποίησαν τα στοιχεία της φύσης, έχεις υποχρέωση να το δικαιολογήσεις. Ο λόγος είναι ο γνωστός: Μόνο πανηλίθιοι θα το έκαναν και επομένως το θέμα μεταλλάζει και γίνεται θέμα δικής μας και δική τους νοημοσύνης.

Όποιος λοιπόν ελαφρά τη καρδία λέει εκείνο που απλά νομίζει ότι συνέβη, καλλίτερα να μην το λέει γιατί οι πιθανότητες να έχει δίκιο είναι εξαιρετικά ισχνές.
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Πυθέας
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 550
Εγγραφή: 24 Νοέμ 2009 15:08
Όνομα Ιστότοπου: -

dtango έγραψε:
Εσύ θεοποίησε ότι θες, αλλά όταν λες πως εκείνοι θεοποίησαν τα στοιχεία της φύσης, έχεις υποχρέωση να το δικαιολογήσεις. Ο λόγος είναι ο γνωστός: Μόνο πανηλίθιοι θα το έκαναν και επομένως το θέμα μεταλλάζει και γίνεται θέμα δικής μας και δική τους νοημοσύνης.
Όποιος λοιπόν ελαφρά τη καρδία λέει εκείνο που απλά νομίζει ότι συνέβη, καλλίτερα να μην το λέει γιατί οι πιθανότητες να έχει δίκιο είναι εξαιρετικά ισχνές.

Απαξ και ο θεος δεν μπορεί να καταδειχθεί, νάτος, είναι προσωπική αντίληψη
αν το έκανε ένας το κάνουν και άλλοι!
αν το εκανα εγω μπορεις και εσυ!
πιθανοτητες να έχω δίκιο? δίκιο σε τί? στο πώς βλέπω τον κόσμο? υπάρχει δ ι κ ι ο? νομίζεις εστιάζω την ζωή μου σε θεωρία ?

η δικαιολόγηση (ελπίζω να μην απαξιώνεις και εσύ το wiki)
paleolithic religion.
totemism.
animism.
shamanism.
behavioural modernism.

τα πρωταρχικα σταδια θρησκειας και θεικης λατρειας, υπερφυσικης ιδεας διακόπηκαν μονο στον 19ο αιωνα από ευρωπαιους αποικιοκρατες σε αυτόχθονες ιθαγενείς του αμαζονιου, αφρικής και αυστραλιας.

Αυτοι ειναι το ζωντανο παράδειγμα πρωιμης ανοργάνωτης θρησκευτικης δραστηριοτητας. αυτοί το λένε. Εχω γνωρίσει σαμάνο απο την βραζιλια

και μια καίρια ερώτηση

τί είναι ηλίθιος?
και τί είναι πανηλίθιος?
στην ιατρική ορολογία δεν μπορουν να πουν "καλημέρα" αυτοι οι άνθρωποι
δεν έχουν την φαντασία και τον αφηρημένο παραλληλισμό που χρειάζεται η θεοποίηση
Γραφεις=
Ο λόγος είναι ο γνωστός: Μόνο πανηλίθιοι θα το έκαναν και επομένως το θέμα μεταλλάζει και γίνεται θέμα δικής μας και δική τους νοημοσύνης.
------------------------------------
δυο χιονονιφάδες ειναι ΚΑΙ ΙΔΙΕΣ ΚΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ
ο λόγος ειναι γνωστός? η νοημοσύνη των homo sapiens δεν εχει αλλάξει , η κοσμική τους αντίληψη όμως ναί.
η νοημοσύνη δεν εχει σχέση
οι λόγοι και το αίτιο-αιτιατό σε ιστορικά θεματα...... σε εκλιπαρώ διάβασε το μαυρο κυκνο του τάλεμπ

και για να ειμαστε εντος θέματος
εσυ και εγω τι κάνουμε με την εννοια θεός / ορισμος
όχι οι πρόγονοι
οχι οι ινδιανοι
εσυ θεοποιείς? νομίζεις?
say "Hi!"
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

Άρατος ο Σολεύς έγραψε:Έγινε κάτι άσχημο;
Με πιάνει μία νοσταλγία, όταν βλέπω τα αντανακλαστικά των παρθένων οργανισμών εδώ μέσα...
Αρατε, διάβασε το viewtopic.php?f=82&t=681 και τα ξαναλέμε. Θα σε εξετάσουμε εφ' όλης της ύλης.
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άρατος ο Σολεύς
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: 14 Απρ 2010 18:37
Όνομα Ιστότοπου: -

Δεν είπα ότι θεοποίησε τα στοιχεία της φύσης, αλλά δημιούργησε τον Θεό για να εξηγήσει την φύση και την προέλευσή του.
θα διαβάσω το topic και θα επανέλθω "Δημήτριος!!"
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Άρατος ο Σολεύς έγραψε:Δεν είπα ότι θεοποίησε τα στοιχεία της φύσης, αλλά δημιούργησε τον Θεό για να εξηγήσει την φύση και την προέλευσή του.
Wrong (;) again...
Άρατε μην παίρνεις αυτά τα σχόλιά μου σοβαρά.Απλά "τσιγλάω" τον Dtango για λόγους που είναι λίγο δύσκολο να σου εξηγήσω με συντομία.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

Πυθέα φίλτατε, ας τα πούμε εδώ για να μην το παίζουμε σε διπλό ταμπλό.
Η παρακάτω ανάρτησή σου….
Πυθέας έγραψε:Αμμουν Ρα

Ηλιε ζωοδότη

ζεις και σε μια σπηλια!

-----------------------------

ΕΒΓΕ Ω ΑΘΕΗ ΠΥΓΟΛΑΜΠΙΔΑ
… βρίσκεται κάτω από μια δική μου ανάρτηση. Εκτός βέβαια από το γεγονός ότι το ποιηματάκι σου με φωτογραφίζει.
Κάνε μου τη χάρη και την επόμενη φορά που θα έχεις διάθεση να ειρωνευτείς, παράθεσε και τα λόγια εκείνου που ειρωνεύεσαι για να αποφεύγονται οι παρεξηγήσεις.
Και τώρα στο θέμα του παρόντος νήματος.
Πυθέας έγραψε:Απαξ και ο θεος δεν μπορεί να καταδειχθεί, νάτος, είναι προσωπική αντίληψη
αν το έκανε ένας το κάνουν και άλλοι!
αν το εκανα εγω μπορεις και εσυ!
πιθανοτητες να έχω δίκιο? δίκιο σε τί? στο πώς βλέπω τον κόσμο? υπάρχει δ ι κ ι ο? νομίζεις εστιάζω την ζωή μου σε θεωρία ?
Η συζήτηση γίνεται για την φράση του Άρατου: Θεός ήταν το "ανώτερο" δημιούργημα του ανθρώπου σε εποχές που δεν μπορούσε να εξηγήσει την φύση και την προέλευσή του.
Αναφερόμαστε σε εκείνες τις εποχές επομένως και όχι στο πως βλέπεις τον κόσμο εσύ ούτε στο τι είναι δίκαιο ούτε αν εστιάζεις την ζωή σου σε μια θεωρία.
Όποιος ισχυρίζεται ότι δημιούργησαν την ιδέα του Θεού εκείνοι που δεν μπορούσαν να εξηγήσουν την φύση και την προέλευσή τους, οφείλει να τεκμηριώσει τον ισχυρισμό του.

Ένα αγαλματίδιο από την Γερμανία ανεβάζει την ηλικία των παραστάσεων της Μητέρας στις 35.000 χρόνια. Εδώ και τουλάχιστον 40.000 χρόνια δηλαδή, λάτρευαν τα γεννητικά όργανα του πατέρα και της μητέρας τους και εμείς ερχόμαστε τώρα να πούμε ότι δεν γνώριζαν την προέλευσή τους.
Πυθέας έγραψε:τα πρωταρχικα σταδια θρησκειας και θεικης λατρειας, υπερφυσικης ιδεας διακόπηκαν μονο στον 19ο αιωνα από ευρωπαιους αποικιοκρατες σε αυτόχθονες ιθαγενείς του αμαζονιου, αφρικής και αυστραλιας.
Για να το γράφεις αυτό σημαίνει ότι έχεις διαβάσει τον «Χρυσό Κλώνο». Ξέρεις τι έγραψε για τις παρθένες μητέρες ο συγγραφέας αυτού του ανεκτίμητου βιβλίου; Τέτοιοι μύθοι παρθένων μητέρων είναι υπολείμματα μιας εποχής παιδικής άγνοιας, όταν οι άντρες δεν είχαν αντιληφθεί ότι η σεξουαλική επαφή ήταν η πραγματική αιτία της δημιουργίας απογόνων.
Μόνο αυτοί οι εντελώς ηλίθιοι που είναι ανίκανοι να μιλήσουν, όπως αναφέρεις, είναι που έχουν άγνοια της πραγματικής αιτίας δημιουργίας απογόνων.
Πυθέας έγραψε:στην ιατρική ορολογία δεν μπορουν να πουν "καλημέρα" αυτοι οι άνθρωποι δεν έχουν την φαντασία και τον αφηρημένο παραλληλισμό που χρειάζεται η θεοποίηση
Που τον είδες τον αφηρημένο παραλληλισμό στους έρωτες της Αφροδίτης, τους βιασμούς του Δία και τις ατέλειωτες σφαγές των ανθρώπων από θεούς;
Η άποψη της θεοποίησης πηγάζει από την υπερανεπτυγμένη αίσθηση ανωτερότητας που μας δέρνει ασταμάτητα εδώ και δυόμιση χιλιάδες χρόνια (πιο πριν δεν υπήρχε αυτή η άποψη) και όσο για την Wiki, όποιος παραμερίσει τα βιβλία και αποφασίσει να μορφωθεί με την βοήθειά της θα το πετύχει εύκολα και ανέξοδα. :lol: :lol:
Πυθέας έγραψε:και για να ειμαστε εντος θέματος
εσυ και εγω τι κάνουμε με την εννοια θεός / ορισμος
όχι οι πρόγονοι
οχι οι ινδιανοι
εσυ θεοποιείς? νομίζεις?
Το θέμα μας είναι τι έκαναν οι πρόγονοι, Πυθέα, και αν λόγω ανοησίας θεοποίησαν την βροχή. Μην προσπαθείς να ξεφύγεις με τα στιχάκια.
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

Comte de Toulouse έγραψε:
Άρατος ο Σολεύς έγραψε:Έγινε κάτι άσχημο;
Με πιάνει μία νοσταλγία, όταν βλέπω τα αντανακλαστικά των παρθένων οργανισμών εδώ μέσα...
Αρατε, διάβασε το viewtopic.php?f=82&t=681 και τα ξαναλέμε. Θα σε εξετάσουμε εφ' όλης της ύλης.
Άρατε μην τον ακούς! Σε στέλνει να διαβάσεις 15 σελίδες και νόημα δεν πρόκειται να βγάλεις.
Πήγαινε εδώ και έχεις ξεμπερδέψει με μια σελίδα.

(Κόμη θα μου το πληρώσεις!) :violence-chainsaw:
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Πυθέας
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 550
Εγγραφή: 24 Νοέμ 2009 15:08
Όνομα Ιστότοπου: -

DTANGO

ΝΑΙ στον χρηστη με το ψευδονυμο dTango αναφερομαι τωρα=

αυτο το γραπτο=

Αμμουν Ρα
Ηλιε ζωοδότη
ζεις και σε μια σπηλια!
----------------------------
ΕΒΓΕ Ω ΑΘΕΗ ΠΥΓΟΛΑΜΠΙΔΑ

δεν εχει καμμια σχεση με σενα! δεν εισαι ουτε το κεντρο του κοσμου, ουτε ο μονος που ειδε και εμπνευστηκε απο την αιγυπτιακη αρχαιολογια.

το οτι πριν δε υπηρχε δικη σου ανάρτηση, δεν έχει καμμια συνδεση με την δικη μου
οταν μιλω συγκεκριμενα ή βαζω την παράθεση, ή προσφωνω το ονομα αυτου που απευθυνομαι.
κατεπαγωγη, αν δεν συμβαινει αυτο ή το άλλο , αναφερομαι γενικα στο θεμα
το θεμα =Αγιο Φως
εκει ειρωνευομαι το αγιο του φωτος, με την λατρεια του ηλιου και τα εντομακια που εχουν φανάρια στον κωλο
χαιρομαι που λυθηκε η παρεξηγηση
---------------------------------------------
το θεμα εδω ειναι

ΟΡΙΣΜΟΙ. Τί είναι θεός -προσωπικές απόψεις, όχι αναφορες

το ξέρω γιατι εγω το ανάρτησα

η ολη σου συζητηση ειναι εδω, εκτος θεματος
----------------------------------------------------------------------------------------

συγκεκριμενα που λανθανει η λογικη σου
το δεδομενο=
Ένα αγαλματίδιο από την Γερμανία ανεβάζει την ηλικία των παραστάσεων της Μητέρας στις 35.000 χρόνια.

η λαθος αναλυση, εικαστικη
Εδώ και τουλάχιστον 35.000 χρόνια δηλαδή, λάτρευαν τα γεννητικά όργανα του πατέρα και της μητέρας τους και εμείς ερχόμαστε τώρα να πούμε ότι δεν γνώριζαν την προέλευσή τους.


η σωστη αναλυση σκεπτιστικη εμπειρική-παρατηρηση
τα αγαλματιδια που εχουν βρεθει ειναι στην πλειοψηφεια ή αποκλειστικά γυναικειου φύλου
ολα τα αγαλματιδια γυναικειου φυλου που εχουν βρεθει δινουν ενδειξεις γκαστρωμενης
κυκλαδικα δινουν στοιχεια πονων περιοδου σε εφηβικα χρονια- παλι ο φορεας της γεννας
καποιος ισως εφτιαξε ενα συμβολο γεννας πριν απο 40000 χρονια

ειναι πιθανον να υπηρχε καποιου ειδους λατρεια και θαυμασμος στο φαινομενο της γεννας και του φορεα της γεννας σε μια κοινωνια στην κεντρικη ευρώπη στην μορφη αυτου του αγαλματιδιου ΜΕΤΑΞΥ ΑΛΛΩΝ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΒΡΕΙ

η μπορει και να ειναι ενα δωρο στην εγκυο συντροφό του χωρις αλλη σημασια
say "Hi!"
Radical
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 976
Εγγραφή: 21 Σεπ 2009 17:30
Όνομα Ιστότοπου: http://forum.atheia.gr/viewtopic.php?f=55&t=1508
Επικοινωνία:

εμιλτηςκρήτης
Εντάξει, εδώ που τα λέμε και 3 σελίδες για προσωπικές απόψεις του τι είναι θεός σε ΦΟΡΟΥΜ αθέων (ως επί το πλείστον), πολλές είναι...
διαφωνώ παντελώς, έχω επιχειρηματολογήσει αλλού όμως γιατί βρίσκω τη συζήτηση πολύ ενδιαφέρουσα και έγκυρη, ενώ οταν οι συμμετέχοντες είναι άθεοι, το ενδιαφέρον εκτινάσσεται [κατ' εμέ πάντα] στα ύψη

Όπως και να έχει, χαίρομαι που ξαναζωντάνεψε!

Πυθέα τώρα που άφησες τη χολή κατα μέρος είσαι πιο συμπαθητικός. Καταπληκτικα ποστ.

Dtango, φίλε, δεν έχεις επιχειρήματα. Το μόνο που έχεις να λες από οτι βλέπω είναι οτι όσοι διαφωνούν [αυτονόητα και δικαίως] με τη μονοθεωρία σου δεν έχουν ασχοληθεί με το θέμα. Αλλά ούτε και για αυτο έχεις επιχείρημα. Στην πραγματικότητα ο λόγος που το λες αυτό είναι γιατί κανείς δε συμφωνεί με την παράλογη απαίτησή σου να μη δεχτούμε το αυτονόητο, οτι δηλαδή το μεταφυσικό πηγάζει από το φόβο , το άγνωστο και το θαυμαστό, ή τουλάχιστον ΚΑΙ από αυτά, ή μάλλον κυρίως από αυτά.

Όπου μονοθεωρία = ορος που επινόησα μόλις τώρα. Υπονοεί τη θεωρία που δογματικά προσκολάται μονομερώς και απόλυτα σε μια παράμετρο, μια ερμηνεία κτλ. Εναλλακτικός όρος θα ήταν δογμοθεωρία αλλα δεν ακούγεται καλά.

Η άποψή σου δείχνει άγνοια του πως λειτουργεί το ζώο άνθρωπος και της σύγχρονης ιστορίας π.χ. του σαμανισμού, και άλλων γνωστικών πεδίων, ενώ παράλληλα δίνει δυσανάλογα μεγάλη αξία σε στοιχεία και ερμηνείες που μπορεί να ειναι αληθή και σωστά, αλλά με τον τρόπο σου τα θάβεις.

Αναρωτιέμαι, δε σε έχει προβληματίσει το γιατί η θεωρία σου δεν γίνεται πιστευτή?
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

@ Πυθέας, Radical
Πυθέας έγραψε:εκει ειρωνευομαι το αγιο του φωτος, με την λατρεια του ηλιου και τα εντομακια που εχουν φανάρια στον κωλο
χαιρομαι που λυθηκε η παρεξηγηση
Κι εγώ χαίρομαι, αλλά δεν βλάπτει να γράφεις κάπως πιο κατανοητά.
Πυθέας έγραψε:το θεμα εδω ειναι
ΟΡΙΣΜΟΙ. Τί είναι θεός -προσωπικές απόψεις, όχι αναφορες
το ξέρω γιατι εγω το ανάρτησα
η ολη σου συζητηση ειναι εδω, εκτος θεματος
Προσωπική άποψη Νο.1: Θεός είναι μια βλακεία που εμπνεύστηκαν οι πρόγονοι.
Προσωπική άποψη Νο.2: Όχι δεν είναι αυτό ο Θεός.
Που έχεις αντίρρηση; Απόψεις για τον Θεό εκφράζονται.
Πυθέας έγραψε:ολα τα αγαλματιδια γυναικειου φυλου που εχουν βρεθει δινουν ενδειξεις γκαστρωμενης
κυκλαδικα δινουν στοιχεια πονων περιοδου σε εφηβικα χρονια- παλι ο φορεας της γεννας
καποιος ισως εφτιαξε ενα συμβολο γεννας πριν απο 40000 χρονια
Μπράβο! Πες τα αυτά σε εκείνους που επιμένουν ότι τα αγαλματίδια συμβολίζουν την γονιμότητα της γης και της φύσης.
Πυθέας έγραψε:ειναι πιθανον να υπηρχε καποιου ειδους λατρεια και θαυμασμος στο φαινομενο της γεννας και του φορεα της γεννας σε μια κοινωνια στην κεντρικη ευρώπη στην μορφη αυτου του αγαλματιδιου ΜΕΤΑΞΥ ΑΛΛΩΝ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΒΡΕΙ
η μπορει και να ειναι ενα δωρο στην εγκυο συντροφό του χωρις αλλη σημασια
Υπάρχουν κείμενα που εξηγούν τι σημαίνουν τα αγαλματίδια.
Radical έγραψε:Αναρωτιέμαι, δε σε έχει προβληματίσει το γιατί η θεωρία σου δεν γίνεται πιστευτή?
Γεια σου Ράντυ!
Εσένα δεν σε έχει προβληματίσει το γεγονός ότι όλοι οι «παρθένοι οργανισμοί», που λέει και ο άσπονδος φίλος μου ο Κόμης, με την είσοδό τους νιώθουν την ανάγκη να δείξουν ότι γνωρίζουν πόσο ανόητη είναι η ιδέα του Θεού καταθέτοντας τα περί θεοποίησης;

Πιστεύουν και πιστεύετε σ’ αυτή την θεοποίηση με τον ίδιο τρόπο που οι θεϊστές πιστεύουν στο θεό: επειδή έτσι σας είπαν.

Μια ερώτηση σου έκανα και δεν τόλμησες να την απαντήσεις. Άσε λοιπόν το μεταφυσικό και από πού πηγάζει. Ούτε υπάρχει ούτε υπήρξε κανένα μεταφυσικό.

Καλό σου απόγευμα!
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

dtango έγραψε:(Κόμη θα μου το πληρώσεις!) :violence-chainsaw:
Μπι μάϊ γκέστ :lol:
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Πυθέας
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 550
Εγγραφή: 24 Νοέμ 2009 15:08
Όνομα Ιστότοπου: -

dear dtango,

''Προσωπική άποψη Νο.1: Θεός είναι μια βλακεία που εμπνεύστηκαν οι πρόγονοι.
Προσωπική άποψη Νο.2: Όχι δεν είναι αυτό ο Θεός.
Που έχεις αντίρρηση; Απόψεις για τον Θεό εκφράζονται.''

Δεν ειναι θεμα αντιρρησεων! δεν εκφράζεις την άποψή σου, διότι δεν επιλέγεις.

για να επικοινωνήσουμε, εγω καταλαβαινω απο το παραπάνω ότι

ο Dtango θεωρεί ότι Θεός είναι μια βλακεία που εμπνεύστηκαν οι πρόγονοι (σκέψη /ιδέα ) αλλά ΚΑΙ κατι επιπλέον, διαφορετικό (από την βλακεια που εμπνευστηκαν οι προγονοι) και απροσδιόριστο απο κει και πέρα(?).

Αυτο μου λες? ναι , όχι, τί?
------------------------------------------------

"Υπάρχουν κείμενα που εξηγούν τι σημαίνουν τα αγαλματίδια."

-γραφή δεν υπηρχε οταν δημιουργήθηκαν αυτα τα αγαλματιδια πριν το 10000 πχ
-η VINCA κουλτουρα που θα μπορουσε χρονικα να μας δωσει κάποια στοιχεία περι το 5000 πχ δεν εχει αποκρυπτογραφηθει (ευρωπαικος χωρος)
-οι μετέπειτα κουλτουρες μινωικη, μυκηναικη, τροια κτλ εχουν ακόμα πιο σκιερή σχέση με την προιστορια απο οτι και η σκια που υπαρχει μεταξυ αυτων και του πολιτισμου που διαβαζουμε κατευθείαν ως ελληνικο στα ελληνικα.

τα κειμενα που μιλουν για τα αγαλματίδια εχουν πιθανον απόψεις συγχρονων ειδικών ή και όχι τόσο ειδικών αφου παίζει ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΕΙΚΑΣΙΑ σε αυτο το θεμα. το θεμα της ΠΡΟ ιστοριας

η αυτόματη τάση να δημιουργούμε "σεναριακή" εξήγηση βασισμενη σε αποσπασματικα στοιχεια και ελλειπεις ενδείξεις
ειναι η ιδια
που παιζει ρολο στον νευρικο-συμπεριφορικο μηχανισμο θεοποιησης

Για αυτο ξαναρωτω

τί έχεις θεοποιησει εσυ dtango
ως παρενεργεια
του μηχανισμου σκέψης που εχεις και προβάλλει την θεωρία σου τοσο σθεναρά?

φιλικά
say "Hi!"
Radical
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 976
Εγγραφή: 21 Σεπ 2009 17:30
Όνομα Ιστότοπου: http://forum.atheia.gr/viewtopic.php?f=55&t=1508
Επικοινωνία:

A! Ξέχασα να πω πως το σχόλιο του Breadfan πιο πάνω ήταν όλα τα λεφτά!
Εδώ συνηθίζουμε μερικές φορές να βγάζουμε έξω την αθεΐα μας και να τη μετράμε. Με μια διαφορά. Εδώ δεν μετράμε μήκος, αλλά ύψος, και πιο συγκεκριμένα σε ποιό όροφο μένει ο καθένας στην πολυκατοικία που λέγεται "κλίμακα του Ντώκινς". Άλλοι μένουν στον πέμπτο, άλλοι στον έκτο, άλλοι στον έβδομο (ρετιρέ), και άλλοι είναι σκαρφαλωμένοι στο κοντάρι της κεραίας και χαρακτηρίζουν τους από κάτω ψευτο-άθεους.

Μετά τα ξαναβρίσκουμε, συμφιλιωνόμαστε και τα βάζουμε με αυτούς που μένουν στον πρώτο. Γιατί μας βάζουν στα κοινόχρηστα και το μισθό των καλικάντζαρων που καθαρίζουν την πισίνα, ενώ η πολυκατοικία δεν έχει πισίνα.
κορυφαίο λέξη προς λέξη, πολύ έμπνευση!!!!!
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

*****
Re:dtango
Γεια σου Ράντυ!
γεια και σε σένα!
Εσένα δεν σε έχει προβληματίσει το γεγονός ότι όλοι οι «παρθένοι οργανισμοί», που λέει και ο άσπονδος φίλος μου ο Κόμης, με την είσοδό τους νιώθουν την ανάγκη να δείξουν ότι γνωρίζουν πόσο ανόητη είναι η ιδέα του Θεού καταθέτοντας τα περί θεοποίησης;
Όχι , διότι δεν υφίσταται κάτι τέτοιο, εξάλλου ακόμα κι αν κάποιος έχει την ανάγκη να το εκφράσει, αυτή ειναι η πραγματικότητα, οτι ο άνθρωπος φτιάχνει θεούς, συνέβαινε πάντα, συμβαίνει και σήμερα
Πιστεύουν και πιστεύετε σ’ αυτή την θεοποίηση με τον ίδιο τρόπο που οι θεϊστές πιστεύουν στο θεό: επειδή έτσι σας είπαν.
εμένα δε μου το είπε κανενας, όπως οι περισσότερες απόψεις μου είναι αποτέλεσμα δικών μου ψαξιμάτων και ζυμώσεων - δεν ήξερα δηλαδή καν ποια είναι η επικρατούσα άποψη - η μελέτη όμως των ενθεογενών ουσιών και των θρησκειών τους, καθώς και τα πιο εργαστηριακά πειράματα και οι έρευνες με άλλα ενθεογενή, φυσικά και συνθετικά, τα δεδομένα από τη μελέτη των NDE και η έρευνα σχετικά με το god module δεν αφήνουν κανένα περιθώριο αμφιβολίας. Οι θεοι εξακολουθούν να κατασκευάζονται/δημιουργούνται με τον ίδιο τρόπο και σήμερα, απλά οι παράμετροι είναι περισσότερες και πολυπλοκότερες.
Μια ερώτηση σου έκανα και δεν τόλμησες να την απαντήσεις. Άσε λοιπόν το μεταφυσικό και από πού πηγάζει. Ούτε υπάρχει ούτε υπήρξε κανένα μεταφυσικό.
ναι ε?? για πες την ερώτηση γιατι δεν υπήρξε [μέχρι τώρα] απάντηση που δεν τόλμησα να απαντήσω - EVER- , ίσως μου διέφυγε, εξάλλου γιατί να απαντήσω σε κάποιον που αγνοοεί το 98% των ερωτήσεών μου? Δεν απάντησα 1? δεν έχεις απαντήσει 50!

συμφωνώ οτι δεν υπάρχει μεταφυσικό, αλλά συγγνώμη που δε θα επιλέξω σαν κι εσένα να εθελοτυφλώ επειδή η πραγματικότητα και η κοινή λογική σου χαλάνε τη μόστρα της θεωρίας σου.

Επιλέγεις λοιπόν να πιστέψεις οτι βρήκες τη ΜΙΑ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΠΗΓΗ της γέννησης των θεών, τον ΕΝΑ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΛΟΓΟ που εμφανίστηκαν οι θεοί, την ΜΙΑ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΣΩΣΤΗ ΕΡΜΗΝΕΙΑ ...... είναι προφανές πιστεύω ποιός φέρνει πιο πολύ στο δογματικό μονοθεϊστή , ε??

δε μου σχολίασες για τα χιπχοπ! Δυο αναφορές σου έχω κάνει, στο δεύτερο οι στίχοι παραπέμπουν και στη θεωρία σου σε 2-3 σημεία κι ούτε ένα σχολιακι δε μου έχεις κάνει! Να υποθέσω οτι δεν τα έκανες κέφι καθόλου?
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

@ Πυθέας, Radical
H απάντηση βρίσκεται στο νήμα για την γνωστή περίφημη θεωρία. :) #29580
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
Ismini
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 18 Απρ 2010 02:17
Όνομα Ιστότοπου: -

Πω πω, πολλες σελιδες, ζαλιστηκα, και να φανταστεις οτι ειχα τη δικη μου αποψη καλα στερεωμενη στο κεφαλι μου αλλα μου επεσε με τοση σκεψη. Τεσπα, για να κανουμε μια προσπαθεια.

Μικρο παιδι σαν ημουνα και πηγαινα σχολειο μικρο παιδιιιιιιιι
στα ματια ειχα τη χαρα στα χερια ειχα τη Βιβλο μικρο παιδιιιιιιιι

Στα παιδικα μου χρονια λοιπον και λιγο μεσα στην εφηβεια πιστευα ακραδαντα οτι υπαρχει Θεος. Μετα γνωριστηκα με τον εαυτο μου και αυτομουτζωθηκα. Μετα τα βρηκα με το Υπερεγω μου και τωρα ολα καλα.

Τι εννοουσα Θεο?
-αυτον που υπαρχει οταν εισαι μονος σου και αισθανεσαι 'μια παρουσια'
-αυτον που σε ακουει οταν η φωνη του πανικου ή του πονου σε κανουν να μην ξερεις τι ακριβως κουδουναει μεσα στο κρανιο σου
-αυτος που σε ακουει οταν προσευχεσαι για βοηθεια ή για ευχαριστηριες καρτες εγωιστικης ευγνωμοσυνης
-αυτος που ξερει τις ενοχες σου και φροντιζει να στις χτυπαει ακομα και οταν δε σε βλεπει κανεις (αλά ερυνύες στάηλ)
-αυτος που δεν εφτιαξε τον κοσμο αλλα τον 'εμπλουτισε' με τα ομορφα.

Αυτα θυμαμαι οτι πιστευα. Απο πολυ μικρη δεν πιστευα στη δημιουργια του κοσμου απο καποιον ουτε σε καποιον που καθοδηγει ουτε που καθησυχαζει. Τα υπολοιπα ομως με στοιχειωναν χρονια. Καποια με στοιχειωνουν ακομα αλλα καταλαβαινω τα Φρουδικα μου και αυτοψυχαναλουμαι συχνα. Επισης μιλαω στον ευατο μου. Συχνα. Δυνατα. Απ'εξω μου. Ευτυχως που δεν ειμαι θρησκα γιατι θα ελεγα οτι με κατελαβε αγγελος κυριου. Μπρρρρ.
Το όνειρο κάθε κυττάρου είναι να γίνει δυο κύτταρα...
(τα νευρικά να πάνε σε ψυχολόγο)
Radical
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 976
Εγγραφή: 21 Σεπ 2009 17:30
Όνομα Ιστότοπου: http://forum.atheia.gr/viewtopic.php?f=55&t=1508
Επικοινωνία:

καλωσήρθες Ισμήνη :)
dtango έγραψε:@ Πυθέας, Radical
H απάντηση βρίσκεται στο νήμα για την γνωστή περίφημη θεωρία. :) #29580
Καλα μην αυτοκολακεύεσαι οτι και καλα απάντησες. Απο πότε η άρνηση του διαλόγου είναι απάντηση?
Απάντηση