Nisi Dominus: Καλώς σας βρήκα κυρίες και κύριοι

Αμέσως μετά την εγγραφή σας περάστε από εδώ να πείτε ένα «χαίρετε» μαζί με δυό λόγια για τον εαυτό σας, και να λάβετε το «αντιχαίρετε» από τους άλλους.
Απάντηση
Nisi Dominus
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 04 Σεπ 2009 21:10
Όνομα Ιστότοπου: -

Καλώς σας βρήκα κυρίες και κύριοι,

είμαι τριάντα ετών και υπήρξα ένθερμος υποστηρικτής του ορθόδοξου χριστιανισμού για μεγάλο μέρος της ζωής μου, πλην όμως τα τελευταία οχτώ περίπου χρόνια η πίστη μου στο θεό κλονίστηκε. Αυτό δεν ήταν συνέπεια κάποιας προσωπικής αποτυχίας ή δυστυχίας που την χρέωσα στο θεό ή στην απουσία του αλλά μάλλον ήρθε σε μία περίοδο που άρχισα να αμφισβητώ κάθε τι κατεστημένο στη ζωή μου. Κατά την διαδικασία επαναξιολόγησης, η θρησκεία τα βρήκε σκούρα και όσο την σκάλιζα με το μικρό μυαλό μου τόσο αυτή ξεβρακωνόταν μπροστά μου και έδειχνε το πραγματικό της πρόσωπο που δεν είναι άλλο από την εκμετάλλευση και καθοδήγηση των λαών χρησιμοποιώντας τους μύθους και τις παραδόσεις του.

Βέβαια δεν διεκδικώ το αλάθητο και χαίρομαι να συζητώ με ανθρώπους που έχουν παρόμοιες ανησυχίες με μένα. Στην καθημερινότητα μου δυστυχώς οι πλειοψηφία των ανθρώπων με τους οποίους συναναστρέφομαι έχουν την ίδια απάντηση σε κάθε δύσκολη ερώτηση που αφορά θρησκεία, κοινωνία, φιλοσοφία κλπ - ´´ παντρέψου και κάνε παιδιά ´´.

επειδή λοιπόν εμένα αυτό δεν με καλύπτει έψαξα και σας βρήκα, να σας διαβάζω και ενίοτε να σας γράφω.
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

Καλώς ήρθες…
… και καλά τα είπες για την “ξεβράκωτη”!
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Καλώς ήρθες.Εϊμαι παντρεμένος με παιδιά (όπως και αρκετοί άλλοι εδώ μέσα) και δεν βλέπω τι σχέση έχει να κάνει αυτό με το αν πιστεύεις στο θεό ή όχι...
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

Καλώς ήρθες! Εγώ Γιατρέ που δεν είμαι παντρεμένη και δεν έχω παιδιά βλέπω μεγάλη σχέση :p.

Πέρα από την πλάκα είναι όντως μια καραμέλα που χρησιμοποιούν οι συγγενείς κυρίως. Δεν είναι ότι έχει άμεση σχέση με την θρησκεία, απλά θα το κολλήσουν σε κάθε συζήτηση! Ίσως γιατί θεωρούν πως είναι ο σκοπός του ανθρώπου και πως αν παντρευτείς θα σταματήσεις να ανησυχείς για οτιδήποτε και θα είσαι ευτυχισμένος; Ή ότι θα τρέχεις τόσο πολύ που δεν θα προλαβαίνεις να ανησυχείς ή να αμφισβητείς τίποτα και δεν θα σε πιάνουν τα υπαρξιακά σου; Δεν ξέρω... Πάντως προς το παρόν έχω ξεφύγει από αυτές τις "ευχάριστες συζητήσεις". Καλή τύχη Nisi Dominus. Α και καλώς μας ήρθες :)
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

Μεταξεταστέος ο Ντόκτορ που δεν κατάλαβε το νόημα
+1 στην Ιοκάστη που το έπιασε.
καλώς ήλθες στον Nisi Dominus !
ΕΔΙΤ : Αλλαξα λίγο τον τίτλο του νήματος
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

O Doctor όχι μόνο κατάλαβε το νόημα αλλά εμπράκτως με το παράδειγμά του και υμείς άλλωστε φίλτατε Κόμητα αποδεικνύει καθημερινώς την έλλειψη νοήματος αυτής της προτροπής.Οπότε επανέρχομαι στην αρχική μου ρητορική ερώτηση:...δεν βλέπω τι σχέση έχει να κάνει αυτό με το αν πιστεύεις στο θεό ή όχι.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

Λάθος πόρτα χτύπησες ντόκτορ.
Ο Nisi Dominus το λέει με τον ίδιο δεικτικό τρόπο που το σχολιάζεις και εσύ. Αυτό λέω.
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άβαταρ μέλους
Δανάη_
Δημοσιεύσεις: 154
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009 23:27
Όνομα Ιστότοπου: -

Γεια σου, Nisi Dominus. Καλώς ήρθες και καλές συζητήσεις!!!
...δεν βλέπω τι σχέση έχει να κάνει αυτό με το αν πιστεύεις στο θεό ή όχι.
Γιατρέ, στην πράξη καμία φυσικά σχέση δεν έχει ο γάμος με την αθεϊα. Έχεις όμως την εντύπωση πως τους περισσότερους -τουλάχιστον- ανθρώπους τους νοιάζει να βρουν την αλήθεια? Να το ψάξουν λίγο παραπάνω?
Παπαγαλίζουν δυο-τρεις φράσεις, όταν νιώσουν τα σκούρα (του τύπου «καλά, κάνε πρώτα παιδιά και μετά το ξανασυζητάμε») και ξεμπερδεύουν.
Έτσι ίσως νιώθουν πιο καλά με τις επιλογές τους...
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Εκείνο που μ΄ενοχλεί Δανάη στην όλη υπόθεση και γι'αυτό και μέσω της δήθεν απορίας μου το παίζω ενοχλητικά ανήξερος είναι η συλλογιστική που κρύβεται πίσω από αυτού του είδους την τοποθέτηση:Η αθεΐα είναι προβληματισμός πολυτελείας.Αμα δεις την πραγαμτική ζωή θα πάψεις ν'ασχολείσαι με τέτοια πράματα.Βέβαια το πιό ωραίο απ'όλα είναι η παραδοχή που κρύβεται πίσω από αυτό.Ποιά είναι η παραδοχή;Εφόσον λοιπόν αυτού του είδους οι προβληματισμοί είναι για ασόβαρους και αργόσχολους αυτό μάλλον σημαίνει ότι ο χριστιανισμός των "σοβαρών" είναι κάτι που δεν το έχουν σκεφτεί ποτέ και τον δέχονται σαν πρόβατα.Μπράβο τους λοιπόν,δεν θα πάρουμε.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Απάντηση