Το τρισάγιο

Οτιδήποτε αφορά την επικαιρότητα ή πρακτικά θέματα σχετικά με την αθεΐα και την θρησκεία. Θέματα γενικής επικαιρότητας συζητιούνται στα "Εκτός θέματος", υποσυζήτηση "Ειδήσεις και επίκαιρα".
Απάντηση

να γίνει τρισάγιο?

Το δημοψήφισμα λήγει την 02 Μάιος 2010 21:19

να γίνει
2
20%
να μην γίνει
8
80%
 
Σύνολο ψήφων: 10
Qatar
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: 12 Ιαν 2010 20:09
Όνομα Ιστότοπου: -

Και αυτό το περιστατικό είναι πραγματικό. Συνάδελφος στην δουλειά μου πεθαίνει έξαφνα. Κυριολεκτικά, όσο και απίστευτο, όρθιος όπως ήταν, σωριάζετε κάτω και είναι νεκρός. Και αυτός άθεος ήταν, αλλά από αντίδραση και μίσος προς τον θεό παρά από φιλοσοφικές αναζητήσεις.

Συγγενείς δεν υπάρχουν, μόνο ένας φίλος του γείτονας, και το παιδί του γείτονα που είναι το βαφτιστήρι του νεκρού.

Ο φίλος του νεκρού έκανε κανονικά την κηδεία. Ο συνάδελφος ήταν σχετικά πολύ αγαπητός, και συχνά τον φέρνει η κουβέντα μας σε αυτόν. Τώρα, μετά από τρία χρόνια και κάτι μήνες, σκέφτηκε ένας από την παρέα να του κάνουμε ένα τρισάγιο και να τον τιμήσουμε με αυτό. Άλλα τρισάγια και μνημόσυνα δεν έχουν γίνει, ούτε στα σαράντα, ή τα εννιάμερα, κτλ. Συγγενείς δεν υπάρχουν όπως είπα. Θα είναι το πρώτο που θα γίνει, και αυτό θα είναι από τους συνεργάτες του και φίλους.

Η άποψη μου είναι, εφόσον ήταν άθεος, να μην γίνει το τρισάγιο. Θα είμαι υπαίτιος που η συνάντηση δεν θα έχει αυτό το επίσημο χαρακτήρα, το ξέρω. Με λένε σκληρό, αλλά τι νόημα έχει ένα τρισάγιο σε άθεο. Μου αντιλέγουν, τα τρισάγια τα κάνουν ζωντανοί για τους ζωντανούς. Αν είναι έτσι, μία συνάντηση στην ταβέρνα αρκεί.
(Η συνάντηση ματαιώθηκε.)
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

Εγώ σαν άθεος θεωρώ το τρισάγιο ως "πρόφαση για χαρτζηλικωμα του παπά".
Αν ήμουν όμως χριστιανός, και πίστευα στα αποτελέσματα του τρισάγιου, θα το έκανα. Και αυτό γιατί δεν εξαιρούνται από την φιλεσπλαχνία του θεού οι άθεοι. Οταν ο ιερέας και οι χριστιανοί ψάλλουν "Σώτερ ανἀπαυσον", δεν βάζουν το clause "μόνο αν αυτός πίστευε".
Ξέρεις πόσοι "χριστιανοί" είναι στην ουσία μή-χριστιανοί. Το ποσοστό μπορεί να πλησιάζει και το 97%
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άβαταρ μέλους
EvanT
Δημοσιεύσεις: 1927
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2009 11:00
Όνομα Ιστότοπου: On the way to Ithaca
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Qatar έγραψε:τα τρισάγια τα κάνουν ζωντανοί για τους ζωντανούς
Μάλλον θες να πεις "οι ζωντανοί για τους πεθαμένους". Ορθόν. Αν ο άλλος είναι θρήσκος δεν τον εμποδίζει τίποτα να κάνει ένα τρισάγιο ή ένα ύψωμα για έναν νεκρό του. Αν μάλιστα είναι ειλικρινής για την πίστη του στο Χριστιανισμό, επιβάλλεται να κάνει για να συγχωρεθεί η ψυχή του πεθαμένου κατά την κοσμοθεωρία του. Για το θέμα μιας χριστιανικής κηδείας για έναν άθεο επιφυλάσσομαι.
“With crosses, relics, crucifixes,
beads, pictures, rosaries and pixes,
the tools of working out salvation,
by mere mechanic operation.”
Samuel Butler, "Hudibras"
Qatar
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: 12 Ιαν 2010 20:09
Όνομα Ιστότοπου: -

EvanT έγραψε:Μάλλον θες να πεις "οι ζωντανοί για τους πεθαμένους".
Εγώ εδώ το διαχωρίζω. Από θεολογικής άποψης ίσως είναι σωστό, το τρισάγιο γίνετε για να εισακουστούν οι προσευχές των ζωντανών και να συγχωρεθούν οι αμαρτίες του νεκρού, αλλά εγώ τα βλέπω όλα από την κοινωνική μεριά του. Για άλλους γίνεται το τρισάγιο για τον νεκρό, για μένα γίνεται για να πάρει μία ξεχωριστή λαμπρότητα/κατάνυξη/κτλ αυτή η κοινωνική συνάντηση.
Πυθέας
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 550
Εγγραφή: 24 Νοέμ 2009 15:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Διαφωνο κάθετα με !τρισαγια/μνημοσυνα! μεσω εκκλησιας

αλλα τα υπέστη και στα 40ημερα και στα 9 μηνα και στο χρονο του νεκρου συγγενους

και χαιρομαι

απολυτα απο ζωντανους για ζωντανους
δεν υπαρχουν νεκροι στην μνημη!
οι αληθινοι νεκροι δεν μετέχουν!

ειναι βιολογικες αγελαιες αναγκες

ακομα και οι ημερομηνιες εχουν βιολογικη υποσταση
40ημερα οχι 50ημερα (εχει να κάνει με ανακυκλωση ενζυμων στο μυαλο, παρομοια 6 εβδομαδες και για εθιστικους κυκλους / απεξαρτησεις ψυχοφαρμακων, και ολως τυχαιως τα 40ημερα της λεχωνας να χωνέψει το ανοιγμα της εντροπιας 2=3)

αλλα αυτοι οι συσχετισμοι στα κοκκινα ειναι ολα εικασιες
ομορφες ομως , όχι?
say "Hi!"
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Συμφωνώ κι εγώ ότι αυτά τα κάνουν οι ζωντανοί για τους ζωντανούς. Ο νεκρός δεν είναι εκεί για να μετέχει.

Γνώμη μου είναι ότι αν ο νεκρός έχει αφήσει σαφείς οδηγίες με τις επιθυμίες του για κηδεία και λοιπές τελετές μετά το θάνατό του, θα πρέπει να γίνουν σεβαστές από όσους θέλουν να τον τιμήσουν. Αν όμως όχι, επαφίεται στην κρίση των ζωντανών το τι θέλουν να κάνουν για αισθανθούν ότι τιμούν τον νεκρό.

Το θέμα λοιπόν επί του συγκεκριμένου είναι τι θέλετε εσείς οι συνάδελφοι να κάνετε για να νιώσετε όλοι ότι τον τιμάτε. Και αυτό που έχεις να αποφασίσεις εσύ είναι αν η ιδεολογία σου σχετικά με το θέμα του τρισάγιου μετρά περισσότερο από την επιθυμία σου για συμμετοχή στο κοινωνικό αυτό δρώμενο ή όχι.

Έτοιμη απάντηση δεν υπάρχει, καθένας κρίνει κατά συνείδηση.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Απάντηση