Να γίνει θρησκευτική κηδεία?

Οτιδήποτε αφορά την επικαιρότητα ή πρακτικά θέματα σχετικά με την αθεΐα και την θρησκεία. Θέματα γενικής επικαιρότητας συζητιούνται στα "Εκτός θέματος", υποσυζήτηση "Ειδήσεις και επίκαιρα".
Απάντηση

Να γίνει θρησκευτιή κηδεία?

Το δημοψήφισμα λήγει την 02 Μάιος 2010 20:38

Να γίνει θρησκευτική κηδεία!
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Όχι, να γίνει πολιτική κηδεία!
13
100%
 
Σύνολο ψήφων: 13
Qatar
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: 12 Ιαν 2010 20:09
Όνομα Ιστότοπου: -

Το περιστατικό είναι πραγματικό και έχει συμβεί όπως περιγράφεται. Σε χωριό στην βόρεια Ελλάδα. Άθεος εκ φιλοσοφικών πεποιθήσεων, τελευταίως χίπις της γενιάς του, παντρεμένος και 4 παιδιά. Χίπισσα και η μάνα, δηλαδή, κύλησε ο τέντζερες και βρήκε το καπάκι. Πολιτικός γάμος, από τους πρώτους στην βόρια Ελλάδα, κανένα παιδί δεν τα έχει βαπτίσει. Μεγαλώνοντας τα παιδιά και υπό την πίεση των συγγενών, των παππούδων και γιαγιάδων, και γενικώς της κοινωνίας του χωριού, τα δύο μεγαλύτερα βαπτίζονται με δικιά τους πρωτοβουλία σε σχετικά μεγάλη ηλικία (το ένα 25 χρονών και το άλλο 23), τα άλλα δύο μικρότερα παραμένουν αβάπτιστα.

Το 3ο παιδί (αβάπτιστο), ένα αγόρι σε ηλικία 18 χρονών πεθαίνει και θα γίνει κηδεία.

Η ερώτηση είναι, να γίνει θρησκευτική κηδεία στην οικογενειακή μερίδα του νεκροταφείου, όπου βρίσκετε όλο το σόι από 10 γενεές, ή να ταφή ξεχωριστά ως αβάπτιστος. Δεν ξέρουμε τις θρησκευτικές πεποιθήσεις του νεκρού, αν και είχε πολύ καλές σχέσεις με τον πατέρα του (το καλύτερο παιδί του, και λίγα λέω), ούτε έδειξε κάποια έντονη κλίση προς την αθεΐα, αλλά σε αυτή την ηλικία τη σημασία έχει. Υπάρχουν μόνον υποψίες. Να σημειώσω επίσης, το παιδί ήταν η καρδιά της παρέας, πολύ αγαπητός σε όλο το χωριό. Το ίδιο και ο πατέρας, γενικά όλη η οικογένεια.

Για των νεκρό δεν ξέρουμε τι επιθυμίες είχε. Σε αυτή την ηλικία θα παραξένευε να είχε εκφράσει τέτοιου είδους επιθυμίες. Βράζει το αίμα και αλλού πετά ο νους. Έτσι δεν τίθεται θέμα σεβασμού προς της απόψεις του νεκρού και γενικά της προσωπικότητα του. Οι γονείς είναι κυριολεκτικά ράκη, και δεν εκφράζουν καμία προτίμηση, πολύ λένε όμως θα ήθελαν μία μεγαλοπρεπή κηδεία, ότι και να σημαίνει αυτό. Όλα τα έχουν αναλάβει άλλοι, συγγενείς και ειδικά ο ξάδερφος δικηγόρος.
Άβαταρ μέλους
SinneR
Δημοσιεύσεις: 283
Εγγραφή: 12 Σεπ 2009 16:38
Όνομα Ιστότοπου: -

γίνει δέν γίνει κηδεία δέν έχει κανένα νόημα. μετά τον θάνατο όσες τελετές και να κάνουμε, όσα κόλλυβα και άν μοιράσουμε δέν μπορούμε να κάνουμε τίποτα για τον νεκρό.

ο κάθε άνθρωπος είναι ο ίδιος υπεύθυνος για την ψυχή του όσο ήταν εν ζωή. μετά τον θάνατο δέν αλλάζει κάτι με τα μνημόσυνα και τις τελετές.

αφήστε τους νεκρούς να θάψουν τους νεκρούς τους, όπως είχε πεί και ο χριστός.
Science without religion is lame, religion without science is blind
Albert Einstein
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Δεν έβαλες επιλογή "να πάμε για τσίπουρα στου Μπάμπη".

Για μια φορά, συμφωνώ με τον ΣίννεΡ. Οι κηδείες γίνονται για τους ζωντανούς που παρευρίσκονται, όχι για τον νεκρό.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
EvanT
Δημοσιεύσεις: 1927
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2009 11:00
Όνομα Ιστότοπου: On the way to Ithaca
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Το ζήτημα σ'αυτή την περίπτωση είναι ξεκάθαρο. Το παιδί δεν ήταν Χριστιανός, άρα δε μπορεί να θαφτεί χριστιανικά. Δεν ξέρω καν γιατί το συζητάμε.
“With crosses, relics, crucifixes,
beads, pictures, rosaries and pixes,
the tools of working out salvation,
by mere mechanic operation.”
Samuel Butler, "Hudibras"
Qatar
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: 12 Ιαν 2010 20:09
Όνομα Ιστότοπου: -

SinneR έγραψε:αφήστε τους νεκρούς να θάψουν τους νεκρούς τους, όπως είχε πεί και ο χριστός.
Δεν ξέρω καλά τα θεολογικά, αλλά μετά από αυτό το περιστατικό το μελέτησα καλύτερα, συζήτησα με πολλούς, και την καλύτερη απάντηση την άκουσα από τηλεοράσεως από ένα επίσκοπο: «Κηδείες, τρισάγια και όλα αυτά τα κάνουν οι ζωντανοί για τους ζωντανούς. Ο νεκρός κρίθηκε, πάει αυτό ήταν. Και δέκα ευαγγέλια να διαβάσεις στην κηδεία του, και εκατό καντήλια αναμμένα στον τάφο του, δεν αλλάζει την κρίση». «Με άλλη λαμπρότητα αποχαιρετίζεις τον νεκρό στην εκκλησία, με άλλη κατάνυξη, και με άλλη τον χώνεις κατευθείαν σε μία τρύπα ένα επί δύο. Οι κηδείες απαλύνουν τον πόνο στους ζωντανούς».
Άβαταρ μέλους
Moutro
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: 10 Μάιος 2009 14:27
Όνομα Ιστότοπου: -

"...Η ερώτηση είναι, να γίνει θρησκευτική κηδεία στην οικογενειακή μερίδα του νεκροταφείου, όπου βρίσκετε όλο το σόι από 10 γενεές, ή να ταφή ξεχωριστά ως αβάπτιστος."

Πρώτα απ' όλα πρέπει να ξέρουμε πως τα νεκροταφεία ανήκουν στους Δήμους κι όχι στην εκκλησία. Δεν έχει λοιπόν καμιά σημασία σε ποιόν τάφο θα ταφεί. Δεν υπάρχουν χριστιανικοί τάφοι και άθεοι τάφοι. Στο ερώτημά σου μάλλον θα εννοούσες αν θα πρέπει ο νεκρός του 18χρονου να περάσει από την εκκλησία πριν πάει στο νεκροταφείο ή όχι. Έτσι δεν είναι;
Πίστη είναι η λογική συνέπεια της νοητικής αδυναμίας.
Qatar
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: 12 Ιαν 2010 20:09
Όνομα Ιστότοπου: -

Moutro έγραψε:"Έτσι δεν είναι;
Έτσι είναι.
Να σημειώσω, τρεις από του θείους του πατέρα και ένας ξάδερφος είναι παπάδες, ένας άλλος ξάδερφος θεολόγος και παράγοντας στα εκκλησιαστικά. Ο πατέρας είναι το μαύρο πρόβατο στο σόι.
Άβαταρ μέλους
Δανάη_
Δημοσιεύσεις: 154
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009 23:27
Όνομα Ιστότοπου: -

Καταρχήν κρίμα για το παιδί που χάθηκε τόσο νέο.
Από κει και πέρα, ό,τι και να γίνει σχετικά με την κηδεία είναι μόνο για παρηγοριά και κάποια ανακούφιση των ζωντανών.
Για τους γονείς, τα αδέρφια και όσους βέβαια τον αγαπούσαν.

Από τη στιγμή όμως που δεν ήταν ο ίδιος χριστιανός,τι νόημα έχει μια χριστιανική κηδεία?
Ακόμα κι αν τελικά υπάρχει θεός, δεν θα περιμένει φαντάζομαι από τις ενέργειες των ζωντανών, για να κανονίσει τις δικές του τις ενέργειες.
Όλα είναι τελικά στο μυαλό μας.
Άβαταρ μέλους
karakitsossecurity
Δημοσιεύσεις: 1407
Εγγραφή: 27 Απρ 2009 14:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Είναι κρίμα όταν χάνεται ένας άνθρωπος και ιδιαίτερα τόσο νέος να ασχολείται κανείς με το πως θα θαφτεί. Ο άνθρωπος πάει πέθανε και πρέπει να να θαφτεί ή να καεί ή δεν ξέρω εγώ τι άλλο σύμφωνα με το πως ήθελε εν ζωή αλλιώς με τον τρόπο που επιλέξουν οι συγγενείς του.
Υπάρχουν βέβαια στην Ελλάδα διάφοροι ηλίθιοι που δεν κηδεύουν αβάπτιστα ή αυτόχειρες ή δεν ξέρω εγώ τι άλλο και δεν φτάνει που κάποιος έχασε τον άνθρωπο του τσακώνεται και με τους ανεγκέφαλους.
Boards don't hit back "Bruce Lee, Enter The Dragon"
mitsakos
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: 14 Ιαν 2010 08:51
Όνομα Ιστότοπου: Στο φαλιμέντο
Επικοινωνία:

Κατά την άποψη μου αν ο άνθρωπος εκ των προτέρων εκφράσει επιθυμία θα πρέπει να γίνει σεβαστή όποια και αν είναι. Σε διαφορετική περίπτωση πρέπει να αποφασίσουν οι συγγενείς. Με την σειρά, πρώτου βαθμού και αν αυτοί δεν είναι σε ψυχολογική κατάσταση να αποφασίσουν, δευτέρου κλπ.
Άβαταρ μέλους
thorn
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: 02 Νοέμ 2009 14:12
Όνομα Ιστότοπου: -

SinneR έγραψε:γίνει δέν γίνει κηδεία δέν έχει κανένα νόημα. μετά τον θάνατο όσες τελετές και να κάνουμε, όσα κόλλυβα και άν μοιράσουμε δέν μπορούμε να κάνουμε τίποτα για τον νεκρό.

ο κάθε άνθρωπος είναι ο ίδιος υπεύθυνος για την ψυχή του όσο ήταν εν ζωή. μετά τον θάνατο δέν αλλάζει κάτι με τα μνημόσυνα και τις τελετές.
Sinner πραγματικά με μπερδεύεις. Από ότι έχω καταλάβει δηλώνεις Χ.Ο. (αν κάνω λάθος διόρθωσε με).
Πως γίνεται να λες πως με το μνημόσυνο δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα για τον νεκρό?
Κατά τους πατέρες ( :ugeek: ) της εκκλησίας είσαι αδιάβαστος ή αιρετικός.
Δανάη_ έγραψε:Ακόμα κι αν τελικά υπάρχει θεός, δεν θα περιμένει φαντάζομαι από τις ενέργειες των ζωντανών, για να κανονίσει τις δικές του τις ενέργειες.
Αυτό να το πεις σε αυτούς που πιστεύουν ότι εάν κάθεσαι και παρακαλάς τον θεό μέρα-νύχτα για να σώσει την ψυχή κάποιου νεκρού, η ψυχή αυτή μπορεί να πάει από την κόλαση στον παράδεισο. Κάποιοι από αυτούς είναι και οι Χ.Ο. Εάν δηλαδή είσαι καλό παιδί (άριστος μαθητής), ο άλλος που πέθανε θα σε έχει βύσμα και καβάτζα για τις δύσκολες ώρες. Αλλά και πάλι που ξέρεις, μπορεί τελικά ως και εκεί να περνάει το βύσμα :doh:
Άβαταρ μέλους
SinneR
Δημοσιεύσεις: 283
Εγγραφή: 12 Σεπ 2009 16:38
Όνομα Ιστότοπου: -

thorn έγραψε:
Sinner πραγματικά με μπερδεύεις. Από ότι έχω καταλάβει δηλώνεις Χ.Ο. (αν κάνω λάθος διόρθωσε με).
Πως γίνεται να λες πως με το μνημόσυνο δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα για τον νεκρό?
Κατά τους πατέρες ( :ugeek: ) της εκκλησίας είσαι αδιάβαστος ή αιρετικός.
δέν είμαι Χ.Ο φίλε thorn. ούτε γιαχωβάς είμαι.
περισότερο με εκφράζει η ευαγγελική εκκλησία, ή αυτή των πεντηκοστιανών.

για να είναι κάποιος χριστιανός δέν είναι απαραίτητο να είναι ορθόδοξος ή καθολικός.

Δεν ξέρω καλά τα θεολογικά, αλλά μετά από αυτό το περιστατικό το μελέτησα καλύτερα, συζήτησα με πολλούς, και την καλύτερη απάντηση την άκουσα από τηλεοράσεως από ένα επίσκοπο: «Κηδείες, τρισάγια και όλα αυτά τα κάνουν οι ζωντανοί για τους ζωντανούς. Ο νεκρός κρίθηκε, πάει αυτό ήταν. Και δέκα ευαγγέλια να διαβάσεις στην κηδεία του, και εκατό καντήλια αναμμένα στον τάφο του, δεν αλλάζει την κρίση». «Με άλλη λαμπρότητα αποχαιρετίζεις τον νεκρό στην εκκλησία, με άλλη κατάνυξη, και με άλλη τον χώνεις κατευθείαν σε μία τρύπα ένα επί δύο. Οι κηδείες απαλύνουν τον πόνο στους ζωντανούς».
άν το βλέπεις απο αυτήν την σκοπιά, τότε έχεις δίκιο.
ωστόσο πολλές φορές η κηδεία εκλαμβάνεντε λανθασμενα απο πολούς με αποτέλεσμα να ξοδεύουν πολλά χρήματα σε πανάκριβους τάφους και τελετές. ειδηκά όταν ο αποθανών είναι σχετικά νέος.
Science without religion is lame, religion without science is blind
Albert Einstein
Άβαταρ μέλους
imagine
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 20 Αύγ 2009 17:13
Όνομα Ιστότοπου: -

Εγώ πάλι, όταν ακούω "πολιτική κηδεία", έρχεται μυαλό μου το επικό παραλήρημα:
"Η πολιτική κηδεία, και η κηδεία η αληθινή του Μητσοτάκη(!), όχι πολιτική! Κηδεία! Ζητούμε από το Θεό να πεθάνει ο Μητσοτάκης και ο Ανδρέας Παπανδρέου οι δυο γέροι!!!" (Β. Λεβέντης) :mrgreen:

Σχετικά με το θέμα, μικρή σημασία έχει. Πιστεύω πάντως, πως οι δικοί του άνθρωποι γνωρίζουν την τοποθέτηση του πάνω σε αυτό. Όπως και να έχει, εφόσον δεν βαφτίστηκε χριστιανός και μέχρι την τελευταία του στιγμή δεν το έκανε, σημαίνει ή ότι δεν πίστευε ή ότι δεν τον ενδιέφερε να ασχοληθεί με το θέμα. Συνειδητά χριστιανός δεν υπήρξε!
Να θυμάσαι: οι προλετάριοι δεν έχουνε πατρίδα
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

δεν έχει καμια σημασία τι πιστεύουμε εμείς. Ο νεκρός να θαφτεί σύμφωνα με το τι ζήτησε ο ίδιος πριν πεθάνει, και άμα δεν υπάρχει τέτοια δήλωση όπως επιθυμούν η γονείς του


Τέλος

Επίσης βρίσκω τα δημοψηφίσματα του qatar προβοκατόρικα
Qatar
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: 12 Ιαν 2010 20:09
Όνομα Ιστότοπου: -

Ο θάνατος ήταν ξαφνικός και δεν υπάρχουν επιθυμίες.

Γιατί είναι προβοκατόρικα?
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

και άμα δεν υπάρχει τέτοια δήλωση όπως επιθυμούν η γονείς του
Επειδή μπήκες για να μας την "πεις" και αφού μας την "είπες" άρχισες τα ερωτήματα που προφανώς μοναδικό σκοπό έχουν να μας δείξουν ποσο "μαλακες" είμαστε.
Aμα έκανε κάποιος άλλος τα ερωτήματα, πχ ο sinner, να μην τα έβλεπα ως προβοκατόρικα αλλα έχοντας υπόψιν το πως μπήκες δεν μπορώ παρα να είμαι προκατειλημμένος. Δεν λέω βεβαια ότι πρέπει να σταματήσεις να κανεις τα ερωτήματα σου η να γραφής ότι θέλεις η να σου απαγορεύσουμε την είσοδο, απλά εκφράζω την άποψη μου, Μπορείς να συνέχισης να κανεις ότι θέλεις
Άβαταρ μέλους
Moutro
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: 10 Μάιος 2009 14:27
Όνομα Ιστότοπου: -

Qatar έγραψε:Ο θάνατος ήταν ξαφνικός και δεν υπάρχουν επιθυμίες.

Γιατί είναι προβοκατόρικα?

Διότι ο νεκρός, 48 ώρες μετά την πρώτη σου ανάρτηση, πρέπει να έχει ταφεί ήδη. Προς τι λοιπόν η επιμονή σε δημοψήφισμα;
Πίστη είναι η λογική συνέπεια της νοητικής αδυναμίας.
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

Συγνώμη αλλά τι είδους δημοψήφισμα είναι αυτό; Από που κι ως που να σου πούμε ένα ναι ή ένα όχι; Προφανώς τον νεκρό δεν μπορούμε να τον ρωτήσουμε τι θέλει (και μάλλον για αυτόν δεν θα έχει και νόημα τώρα) οπότε είναι θέμα της οικογένειας.

Πάντως κατά την γνώμη μου κηδείες για κοινωνικούς λόγους δεν θα έπρεπε να γίνονται. Αν κάποιος πιστεύει πραγματικά και θεωρεί πως με το να διαβάσει ο παπάς έναν νεκρό αναπαύεται η ψυχή του κλπ τότε ναι, φυσικά και να κάνει κηδεία. Αν το κάνει για να μην τον σχολιάσουν οι γείτονες το βρίσκω τελείως ανούσιο (και πολυέξοδο).
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

Συγνώμη αλλά τι είδους δημοψήφισμα είναι αυτό;
για να μας πει ποσο μανόητη είμαστε
Απάντηση