Μπορούμε να έιμαστε σίγουροι πως δεν υπάρχει θεός;

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
Άβαταρ μέλους
aqyn
Δημοσιεύσεις: 1577
Εγγραφή: 07 Οκτ 2010 00:32
Όνομα Ιστότοπου: -

atlanda-dog1 έγραψε:και αν κανετε λιγο καιρο υπομονη θα το δειτε με αυτα που θα γινουν
Τα τελευταία 2.000 χρόνια πολλοί το έχουν πει αυτό. Όλοι έκαναν λάθος. Τυχαίο; Δεν νομίζω.
Ever tried. Ever failed. No matter. Try again. Fail again. Fail better.
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

aqyn έγραψε:
atlanda-dog1 έγραψε:και αν κανετε λιγο καιρο υπομονη θα το δειτε με αυτα που θα γινουν
Τα τελευταία 2.000 χρόνια πολλοί το έχουν πει αυτό. Όλοι έκαναν λάθος. Τυχαίο; Δεν νομίζω.
Εντάξει, όμως αυτό δεν είναι και πολύ δυνατό επιχείρημα. :think: Πιο πολύ «χτυπάει» τη σιγουριά του άλλου.
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
Άβαταρ μέλους
aqyn
Δημοσιεύσεις: 1577
Εγγραφή: 07 Οκτ 2010 00:32
Όνομα Ιστότοπου: -

RaspK έγραψε:
aqyn έγραψε:
atlanda-dog1 έγραψε:και αν κανετε λιγο καιρο υπομονη θα το δειτε με αυτα που θα γινουν
Τα τελευταία 2.000 χρόνια πολλοί το έχουν πει αυτό. Όλοι έκαναν λάθος. Τυχαίο; Δεν νομίζω.
Εντάξει, όμως αυτό δεν είναι και πολύ δυνατό επιχείρημα. :think: Πιο πολύ «χτυπάει» τη σιγουριά του άλλου.
Η σιγουριά είναι που με ενοχλεί, RaspK. Τον συγκεκριμένο άνθρωπο, ξέρω ότι δεν πρόκειται να τον πείσω, ό,τι κι αν πω. Εξάλλου, τη νηφάλια λογική αντερώτηση την καλύψατε εσείς οι προλαλήσαντες.
Ever tried. Ever failed. No matter. Try again. Fail again. Fail better.
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

aqyn έγραψε:
RaspK έγραψε:
aqyn έγραψε:
atlanda-dog1 έγραψε:και αν κανετε λιγο καιρο υπομονη θα το δειτε με αυτα που θα γινουν
Τα τελευταία 2.000 χρόνια πολλοί το έχουν πει αυτό. Όλοι έκαναν λάθος. Τυχαίο; Δεν νομίζω.
Εντάξει, όμως αυτό δεν είναι και πολύ δυνατό επιχείρημα. :think: Πιο πολύ «χτυπάει» τη σιγουριά του άλλου.
Η σιγουριά είναι που με ενοχλεί, RaspK. Τον συγκεκριμένο άνθρωπο, ξέρω ότι δεν πρόκειται να τον πείσω, ό,τι κι αν πω. Εξάλλου, τη νηφάλια λογική αντερώτηση την καλύψατε εσείς οι προλαλήσαντες.
Απολύτως δεκτό κι ευχαριστώ για την επεξήγηση. :) Καλώς έπραξες κι έθιξες τη σιγουριά, επίσης. ;)
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

atlanda-dog1 έγραψε:μαρεσει που εξακολουθουν να ερχονται να διδαξουν τον χριστο ξεχνωντας οτι εσεις ξερετε ποιο πολλα απο αυτους..
Σε ποιούς αναφέρεσαι;
μαρεσει οταν ερχομαι να σας διαβασω γιατι ξερω οτι οι ποιο πολλοι απο εσας ειστε μορφωμενοι [ με εξαιρεση 2-3 και εγω φυσικα ].
Ε. τότε να έρχεσαι πιο συχνά.
στο θεμα τωρα..ΘΕΟΣ υπαρχει ασχετο αν δεν τον θελη καποιος- α και αν κανετε λιγο καιρο υπομονη θα το δειτε με αυτα που θα γινουν .
Εδώ θα διαφωνήσουμε. Ο θεός δεν είναι ύπαρξη, αλλά θρησκευτική έννοια, για αυτό υπάρχουν εξάλλου και τόσες πολλές θεότητες επειδή υπάρχουν διαφορετικές έννοιες, με την ανάπτυξη των επιστημών, περιορίστηκε αυτήν η παγκόσμια και διαφορετική έννοια, σε ζητήματα ηθικής. Καλό, δίκαιο,κ.τ.λ.και μεταφυσικών θεωρημάτων ,αθανασία της ψυχής, κόλαση, παράδεισο,κ.τ.λ.
Η αίσθηση του δικαίου και του ηθικού δεν απαιτεί κάποιου είδους ανταμοιβή γιατί αυτήν η ίδια επί το πλείστον, είναι δεδομένη από την κοινωνία όταν τηρείς ηθικούς και δίκαιους κανόνες, επίσης ούτε και κάποια αιώνια τιμωρία, γιατί είναι και αυτήν δεδομένη από την κοινωνία, όταν πράτεις αδικίες, έχεις και την ανάλογη τιμωρία και αποστροφή από την κοινωνία, κάτι πολύ βαρύ για ένα κοινωνικό ον όπως ο άνθρωπος.
ο θεός της φιλοσοφίας σαν έννοια ενώνει τους ανθρώπους , και ο θεός των θρησκειών σαν κυριολεκτική δογματική ύπαρξη χωρίζει τους ανθρώπους.

προτείνω το παρακάτω βιβλίο για περισσότερη αναζήτηση για την σχέση θεού φιλοσοφίας.http://www.clickatlife.gr/story/biblio/ ... id=1959749
Άβαταρ μέλους
atlanda-dog1
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 20 Αύγ 2010 22:25
Όνομα Ιστότοπου: http://sukhoi47sukhoi.blogspot.com
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Θεόφιλος έγραψε:
atlanda-dog1 έγραψε:μαρεσει που εξακολουθουν να ερχονται να διδαξουν τον χριστο ξεχνωντας οτι εσεις ξερετε ποιο πολλα απο αυτους..
Σε ποιούς αναφέρεσαι;

σε αυτους που ερχονται κατα καιρους και προσπαθανε να σας πεισουν οπως σεις εμενα.
μαρεσει οταν ερχομαι να σας διαβασω γιατι ξερω οτι οι ποιο πολλοι απο εσας ειστε μορφωμενοι [ με εξαιρεση 2-3 και εγω φυσικα ].
Ε. τότε να έρχεσαι πιο συχνά.

ερχομαι και σας διαβαζω απλα επειδη ειμαι αγραμματος δεν ποσταρω συχνα.

στο θεμα τωρα..ΘΕΟΣ υπαρχει ασχετο αν δεν τον θελη καποιος- α και αν κανετε λιγο καιρο υπομονη θα το δειτε με αυτα που θα γινουν .
Εδώ θα διαφωνήσουμε. Ο θεός δεν είναι ύπαρξη, αλλά θρησκευτική έννοια, για αυτό υπάρχουν εξάλλου και τόσες πολλές θεότητες επειδή υπάρχουν διαφορετικές έννοιες, με την ανάπτυξη των επιστημών, περιορίστηκε αυτήν η παγκόσμια και διαφορετική έννοια, σε ζητήματα ηθικής. Καλό, δίκαιο,κ.τ.λ.και μεταφυσικών θεωρημάτων ,αθανασία της ψυχής, κόλαση, παράδεισο,κ.τ.λ.
Η αίσθηση του δικαίου και του ηθικού δεν απαιτεί κάποιου είδους ανταμοιβή γιατί αυτήν η ίδια επί το πλείστον, είναι δεδομένη από την κοινωνία όταν τηρείς ηθικούς και δίκαιους κανόνες, επίσης ούτε και κάποια αιώνια τιμωρία, γιατί είναι και αυτήν δεδομένη από την κοινωνία, όταν πράτεις αδικίες, έχεις και την ανάλογη τιμωρία και αποστροφή από την κοινωνία, κάτι πολύ βαρύ για ένα κοινωνικό ον όπως ο άνθρωπος.

συμφωνω οτι θα διαφωνησουμε γιατι υπαρχει και φυσικα ειναι ο μοναδικος.



ο θεός της φιλοσοφίας σαν έννοια ενώνει τους ανθρώπους , και ο θεός των θρησκειών σαν κυριολεκτική δογματική ύπαρξη χωρίζει τους ανθρωπους. [ εδω εχεις δικιο.]

προτείνω το παρακάτω βιβλίο για περισσότερη αναζήτηση για την σχέση θεού φιλοσοφίας.http://www.clickatlife.gr/story/biblio/ ... id=1959749



συγνωμη αλλα τα βιβλια τα διαλεγω εγω μονος και ποτε αυτα που με προτεινουν αλλοι.
vesid
Δημοσιεύσεις: 2797
Εγγραφή: 06 Σεπ 2010 13:50
Όνομα Ιστότοπου: -

atlanda-dog1 έγραψε:ΘΕΟΣ υπαρχει ασχετο αν δεν τον θελη καποιος- α και αν κανετε λιγο καιρο υπομονη θα το δειτε με αυτα που θα γινουν .
Και αν δεν γίνουν τότε θεος δεν υπάρχει, άσχετο αν τον θέλει κάποιος;
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

atlanda-dog1 έγραψε:συγνωμη αλλα τα βιβλια τα διαλεγω εγω μονος και ποτε αυτα που με προτεινουν αλλοι.
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

Αυτό μου φάνηκε και εμενα περίεργο, αφού παλαιότερα από ότι είδα του είχατε προτείνει κάποια βιβλία και ασχολήθηκε με αυτά
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

atlanda-dog1 έγραψε:
σε αυτους που ερχονται κατα καιρους και προσπαθανε να σας πεισουν οπως σεις εμενα.
Όταν λές να σε πείσουμε, δεν παίρνω θέση για τους υπόλοιπους, αλλά εγώ προσωπικά δεν έχω καμία πρόθεση να πείσω κανέναν και σέβομαι τις απόψεις τους, δεν είναι απαραίτητο να συμφωνώ όταν συζητώ με κάποιον, κρατώ αυτά που νομίζω σαν σωστά και τα άλλα τα απορρίπτω.


ερχομαι και σας διαβαζω απλα επειδη ειμαι αγραμματος δεν ποσταρω συχνα.
Θα σου κάνω μιά αδιάκριτη ερώτηση, τα κείμενα ποιός τα γράφει εφόσον ισχυρίζεσαι πως είσαι αγράμματος; αν εννοείς με το αγράμματος πως δεν έχεις διαβάσει αρκετά, αυτό δεν νομίζω πως είναι εμπόδιο για να κάνεις μια απλή συζήτηση.


συμφωνω οτι θα διαφωνησουμε γιατι υπαρχει και φυσικα ειναι ο μοναδικος.

Δεν πειράζει που διαφωνούμε αλλά καλό θα ήταν να ψάξουμε περισσότερο που είναι η διαφωνία μας, και μέσα απο εκεί θα πάρεις εσύ μερικά από εμένα μερικά εγώ από εσένα και ο καθένας μας θα κρατήσει το πιστεύω του. το ζητούμενο είναι να γίνει η συζήτηση χωρίς προσπάθεια καπελώματος.
[ εδω εχεις δικιο.]
Είναι κάτι που φαίνεται, δεν χρειάζεται να με δίνεις δίκιο, έχει χυθεί αίμα για τις θρησκείες, αλλά για τον θεό της φιλοσοφίας δεν έχει χυθεί ούτε στάλα.




συγνωμη αλλα τα βιβλια τα διαλεγω εγω μονος και ποτε αυτα που με προτεινουν αλλοι.
Σέβομαι την επιλογή σου, απλώς επειδή εμένα μου αρέσει το διάβασμα και οι προτάσεις για βιβλία, είχα την αίσθηση πως το ίδιο ισχύει και για εσένα.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Θεόφιλος την 16 Ιαν 2012 20:36, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
atlanda-dog1
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 20 Αύγ 2010 22:25
Όνομα Ιστότοπου: http://sukhoi47sukhoi.blogspot.com
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

svoin έγραψε:Αυτό μου φάνηκε και εμενα περίεργο, αφού παλαιότερα από ότι είδα του είχατε προτείνει κάποια βιβλία και ασχολήθηκε με αυτά
ουτε τα πηρα ουτε ασχοληθηκα με βιβλια που μου ειπαν. απλα ειδα στο ιντερνετ τι γραφανε.
Άβαταρ μέλους
atlanda-dog1
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 20 Αύγ 2010 22:25
Όνομα Ιστότοπου: http://sukhoi47sukhoi.blogspot.com
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Θεόφιλος έγραψε:
atlanda-dog1 έγραψε:
σε αυτους που ερχονται κατα καιρους και προσπαθανε να σας πεισουν οπως σεις εμενα.
Όταν λές να σε πείσουμε, δεν παίρνω θέση για τους υπόλοιπους, αλλά εγώ προσωπικά δεν έχω καμία πρόθεση να πείσω κανέναν και σέβομαι τις απόψεις τους, δεν είναι απαραίτητο να συμφωνώ όταν συζητώ με κάποιον, κρατώ αυτά που νομίζω σαν σωστά και τα άλλα τα απορρίπτω.


φυσικα δεν λεω εσενα αφου τωρα σε γνωρισα. με τα υπολοιπα τα παραπανω συμφωνω.


ερχομαι και σας διαβαζω απλα επειδη ειμαι αγραμματος δεν ποσταρω συχνα.
Θα σου κάνω μιά αδιάκριτη ερώτηση, τα κείμενα ποιός τα γράφει εφόσον ισχυρίζεσαι πως είσαι αγράμματος; αν εννοείς με το αγράμματος πως δεν έχεις διαβάσει αρκετά, αυτό δεν νομίζω πως είναι εμπόδιο για να κάνεις μια απλή συζήτηση.

εγω τα γραφω σε διαστημα 20-30 λεπτων γιατι τα κανω ελενχω στην ορθογραφια αλλα και παλι κανω λαθοι.εχω τελειωση μονο το δημοτικο και αυτο με το ζορι.τωρα τα ξαναμαθενω μαζι με την εγγονι μου.προσοχη ειμαι αγραμματος οχι χαζος η κουτοπονηρος.[για καποιον που παλια με ειρωνευοταν νομιζοντας οτι ειναι αετος.]


συμφωνω οτι θα διαφωνησουμε γιατι υπαρχει και φυσικα ειναι ο μοναδικος.

Δεν πειράζει που διαφωνούμε αλλά καλό θα ήταν να ψάξουμε περισσότερο που είναι η διαφωνία μας, και μέσα απο εκεί θα πάρεις εσύ μερικά από εμένα μερικά εγώ από εσένα και ο καθένας μας θα κρατήσει το πιστεύω του. το ζητούμενο είναι να γίνει η συζήτηση χωρίς προσπάθεια καπελώματος.

δυστυχος απο εμενα δεν μπωρεις να παρης αφου με της λιγες λεξεις που ξερω δεν μπωρο να εκφραστω καταληλα.
[ εδω εχεις δικιο.]
Είναι κάτι που φαίνεται, δεν χρειάζεται να με δίνεις δίκιο, έχει χυθεί αίμα για τις θρησκείες, αλλά για τον θεό της φιλοσοφίας δεν έχει χυθεί ούτε στάλα.


προτείνω το παρακάτω βιβλίο για περισσότερη αναζήτηση για την σχέση θεού φιλοσοφίας.http://www.clickatlife.gr/story/biblio/ ... id=1959749



συγνωμη αλλα τα βιβλια τα διαλεγω εγω μονος και ποτε αυτα που με προτεινουν αλλοι.[/quote]

Σέβομαι την επιλογή σου, απλώς επειδή εμένα μου αρέσει το διάβασμα και οι προτάσεις για βιβλία, είχα την αίσθηση πως το ίδιο ισχύει και για εσένα.[/quote]
Άβαταρ μέλους
atlanda-dog1
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 20 Αύγ 2010 22:25
Όνομα Ιστότοπου: http://sukhoi47sukhoi.blogspot.com
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

aqyn έγραψε:
atlanda-dog1 έγραψε:και αν κανετε λιγο καιρο υπομονη θα το δειτε με αυτα που θα γινουν
Τα τελευταία 2.000 χρόνια πολλοί το έχουν πει αυτό. Όλοι έκαναν λάθος. Τυχαίο; Δεν νομίζω.

θυμησε μου σε παρακαλω μερικους και τι ακριβος ειπανε?
vesid
Δημοσιεύσεις: 2797
Εγγραφή: 06 Σεπ 2010 13:50
Όνομα Ιστότοπου: -

atlanda-dog1 έγραψε:
aqyn έγραψε:
atlanda-dog1 έγραψε:και αν κανετε λιγο καιρο υπομονη θα το δειτε με αυτα που θα γινουν
Τα τελευταία 2.000 χρόνια πολλοί το έχουν πει αυτό. Όλοι έκαναν λάθος. Τυχαίο; Δεν νομίζω.

θυμησε μου σε παρακαλω μερικους και τι ακριβος ειπανε?
Μη τον ακούς atlanta, εσύ είσαι ο πρώτος, το λέει επίτηδες για να σε απογοητεύσει...
Άβαταρ μέλους
aqyn
Δημοσιεύσεις: 1577
Εγγραφή: 07 Οκτ 2010 00:32
Όνομα Ιστότοπου: -

atlanda-dog1 έγραψε:
aqyn έγραψε:
atlanda-dog1 έγραψε:και αν κανετε λιγο καιρο υπομονη θα το δειτε με αυτα που θα γινουν
Τα τελευταία 2.000 χρόνια πολλοί το έχουν πει αυτό. Όλοι έκαναν λάθος. Τυχαίο; Δεν νομίζω.

θυμησε μου σε παρακαλω μερικους και τι ακριβος ειπανε?
Πρώτος απ' όλους, ο ίδιος ο "Ιησούς", που είπε:
29οὕτω καὶ ὑμεῖς, ὅταν ἴδητε ταῦτα γινόμενα, γινώσκετε ὅτι ἐγγύς ἐστιν ἐπὶ θύραις.30 ἀμὴν λέγω ὑμῖν ὅτι οὐ μὴ παρέλθῃ ἡ γενεὰ αὕτη μέχρις οὗ πάντα ταῦτα γένηται. (Μκ 13,29-30)
(από το ιστολόγιο του συμφορουμίτη EvanT, αν έχεις υπομονή διάβασέ το όλο)

Και από εκεί και πέρα, εμφανίζονταν όλους αυτούς τους αιώνες διάφοροι "προφήτες", "ψευδοπροφήτες" και "αιρετικοί", ή απλώς ιεροκήρυκες, που φώναζαν πως, να, έρχεται η Δευτέρα Παρουσία, κοιτάξτε τα σημεία των καιρών, σεισμοί, λιμοί, καταποντισμοί, οικονομική καταστροφή, ο 666, το Θηρίο, η Μεγάλη Βαβυλώνα (από Ρώμη μέχρι Ουάσινγκτον, ό,τι γουστάρεις θα το βρεις), και τα λοιπά. Και τίποτα δεν έγινε, ούτε και πρόκειται, γιατί όλο αυτό είναι ένα παραμύθι με εξουσιαστικές βλέψεις, και τίποτα παραπάνω. Τον θεό σου δεν πρόκειται να τον δούμε ποτέ, γιατί υπάρχει μόνο μέσα στο στενό πλαίσιο της προσωπικής σου πίστης. Έξω, στον πραγματικό κόσμο, στον κόσμο που μας αφορά όλους, θέλουμε δεν θέλουμε, δεν υπάρχει.

(Ήμουνα πολύ κακός, vesid;)
Ever tried. Ever failed. No matter. Try again. Fail again. Fail better.
vesid
Δημοσιεύσεις: 2797
Εγγραφή: 06 Σεπ 2010 13:50
Όνομα Ιστότοπου: -

aqyn έγραψε: (Ήμουνα πολύ κακός, vesid;)
Πραγματικά ανελέητος. Θα μπορουσες να του το φέρεις με τρόπο, όχι έτσι μπαμ με τη μία... :lol:
Άβαταρ μέλους
atlanda-dog1
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 20 Αύγ 2010 22:25
Όνομα Ιστότοπου: http://sukhoi47sukhoi.blogspot.com
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

aqyn έγραψε:
atlanda-dog1 έγραψε:
aqyn έγραψε:
atlanda-dog1 έγραψε:και αν κανετε λιγο καιρο υπομονη θα το δειτε με αυτα που θα γινουν
Τα τελευταία 2.000 χρόνια πολλοί το έχουν πει αυτό. Όλοι έκαναν λάθος. Τυχαίο; Δεν νομίζω.

θυμησε μου σε παρακαλω μερικους και τι ακριβος ειπανε?
Πρώτος απ' όλους, ο ίδιος ο "Ιησούς", που είπε:
29οὕτω καὶ ὑμεῖς, ὅταν ἴδητε ταῦτα γινόμενα, γινώσκετε ὅτι ἐγγύς ἐστιν ἐπὶ θύραις.30 ἀμὴν λέγω ὑμῖν ὅτι οὐ μὴ παρέλθῃ ἡ γενεὰ αὕτη μέχρις οὗ πάντα ταῦτα γένηται. (Μκ 13,29-30)
(από το ιστολόγιο του συμφορουμίτη EvanT, αν έχεις υπομονή διάβασέ το όλο)

Και από εκεί και πέρα, εμφανίζονταν όλους αυτούς τους αιώνες διάφοροι "προφήτες", "ψευδοπροφήτες" και "αιρετικοί", ή απλώς ιεροκήρυκες, που φώναζαν πως, να, έρχεται η Δευτέρα Παρουσία, κοιτάξτε τα σημεία των καιρών, σεισμοί, λιμοί, καταποντισμοί, οικονομική καταστροφή, ο 666, το Θηρίο, η Μεγάλη Βαβυλώνα (από Ρώμη μέχρι Ουάσινγκτον, ό,τι γουστάρεις θα το βρεις), και τα λοιπά. Και τίποτα δεν έγινε, ούτε και πρόκειται, γιατί όλο αυτό είναι ένα παραμύθι με εξουσιαστικές βλέψεις, και τίποτα παραπάνω. Τον θεό σου δεν πρόκειται να τον δούμε ποτέ, γιατί υπάρχει μόνο μέσα στο στενό πλαίσιο της προσωπικής σου πίστης. Έξω, στον πραγματικό κόσμο, στον κόσμο που μας αφορά όλους, θέλουμε δεν θέλουμε, δεν υπάρχει.

(Ήμουνα πολύ κακός, vesid;)

δεν ηθελα να ερθω σε αντιπαραθεση με κανεναν σας γιατι ο αγωνας μου θα ηταν ανισος μια και δεν ξερω να γραφω ανετα οπως εσεις.οποτε ειμαι χαμενος απο χερι αλλα θα το προσπαθησω.

πρωτον εχεις γραψη αοριστα ενω εγω σου ζητησα ονοματα και τι ακριβος ειπαν . [αν δεν ξερης κατι να γραψης δεν πειραζη.]

δευτερον φυσικα και δεν θα δειτε εσεις τον ΘΕΟ μου.

τριτον δεν εγραψα [ θα τον δειτε ΑΛΛΑ ΘΑ ΤΟ ΔΕΙΤΕ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ]
Άβαταρ μέλους
atlanda-dog1
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 20 Αύγ 2010 22:25
Όνομα Ιστότοπου: http://sukhoi47sukhoi.blogspot.com
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

vesid έγραψε:
aqyn έγραψε: (Ήμουνα πολύ κακός, vesid;)
Πραγματικά ανελέητος. Θα μπορουσες να του το φέρεις με τρόπο, όχι έτσι μπαμ με τη μία... :lol:
πραγματικα φοβερος εισαι :text-bravo: .πεθαναμε ολοι οι παρεα στα γελια.αν θελης γραψε κατι ακομα για να εχουμε να γελαμε και το βραδυ.. :mrgreen:
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

atlanda-dog1 έγραψε:...φυσικα και δεν θα δειτε εσεις τον ΘΕΟ μου.
Φίλε μου, να είσαι βέβαιος ότι, τελικώς, όλοι θα μείνουν με το παράπονο που δεν θα δουν τον θεό τους. Διότι για να δουν όλοι τον θεό τους θα πρέπει να υπάρχουν μερικά δισεκατομμύρια θεοί...
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
Άβαταρ μέλους
aqyn
Δημοσιεύσεις: 1577
Εγγραφή: 07 Οκτ 2010 00:32
Όνομα Ιστότοπου: -

atlanda-dog1 έγραψε:πρωτον εχεις γραψη αοριστα ενω εγω σου ζητησα ονοματα και τι ακριβος ειπαν . [αν δεν ξερης κατι να γραψης δεν πειραζη.]

δευτερον φυσικα και δεν θα δειτε εσεις τον ΘΕΟ μου.

τριτον δεν εγραψα [ θα τον δειτε ΑΛΛΑ ΘΑ ΤΟ ΔΕΙΤΕ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ]
Πρώτον, σου έδωσα λινκ να διαβάσεις όπου αναφέρονται συγκεκριμένα πράγματα. Αν θέλεις μεγαλύτερη σαφήνεια, θα πρέπει να γίνεις εσύ πρώτα πιο σαφής: πώς ακριβώς θα το δούμε ότι υπάρχει ο θεός σου;

Δεύτερον, φυσικά και δεν θα τον δούμε, γιατί υπάρχει μόνο στη σκέψη όσων πιστεύουν εκ των προτέρων και δεν έχουν την κακή συνήθεια να ζητάνε αποδείξεις και να απορρίπτουν το παράλογο ("μωρία" το έλεγαν οι αρχαίοι, και καλά το έλεγαν).

Τρίτον, το να τον δούμε θα είναι ένας τρόπος να δούμε ότι υπάρχει. Οπότε, ξαναγυρνάμε στο πρώτο σημείο: εσύ ποιους άλλους τρόπους έχεις κατά νου;
Ever tried. Ever failed. No matter. Try again. Fail again. Fail better.
Απάντηση