Μπορούμε να έιμαστε σίγουροι πως δεν υπάρχει θεός;

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

Γιατρος Του Ικα έγραψε: Θεωρώ ύψιστο δείγμα έπαρσης, έπαρσης που μόνο η θρησκεία επιφυλάσσει ως δικαίωμα για τον εαυτό της, την τάση να θεωρείται ο θεολογικός λόγος ή η θρησκευτική εμπειρία ανάλογης τάξης φαινόμενο με την ποίηση.
'Oxi με έπαρση ούτε με αυτήν την έννοια του θεολογικού λόγου ανάλογου της ποίησης, αλλά ξεχωριστά απο αυτόν, η τέχνη δεν νομίζω πως μπορεί να εγκλωβιστεί απο τίποτε, αλλά μπορεί να εμπνευστεί απο ότιδήποτε,
Πέραν τούτου εκτός του ότι υπάρχουν πολύ πιο αποτελεσματικοί τρόποι (βλέπε επιστήμη της ψυχολογίας) για να γνωρίσει κανείς τον εαυτό του πολύ θα ήθελα να μάθω πως το να καλλιεργεί κανείς φαντασιώσεις περί αόρατων και άγνωστων υπεροντοτήτων μπορεί να βοηθήσει στην αυτογνωσία. Αυτό που βλέπω εγώ είναι μια τελείως διαστρεβλωμένη αντίληψη για τις σχέσεις του ατόμου με τον κόσμο, με την φύση του και τους συνανθρώπους του (η απόλυτα όσο και αυθαίρετα κανονιστική θρησκευτική ηθική που βασίζεται στο σύνολό της σε μεταφυσικές παραδοχές).
Θα σε πρότεινα το βιβλίο του κάρλ γιούνκ ''ψυχολογία και θρησκεία'' για να δείς πόσο σημαντικό ρόλο παίζει η θρησκεία στον κόσμο του ασυνειδήτου.
Για τους περισσότερους η εικόνα και η αντίληψη για τις σχέσεις του ατόμου με τον κόσμο πιστεύω είναι ισορροπημένη,(αυτό είναι που μετράει τελικά) και δεν έχει σημασία αν λόγω θρησκευτικής αντίληψης αυτής της εικόνας για τον κόσμο που πολλοί θεωρούν διαστρεβλωμένη ότι έχει επιπτώσεις στην ηθική συμπεριφορά, και αν έχει τότε αυτές είναι περισσότερο θετικές παρά αρνητικές.

Τότε από που και ως που την επικαλούμαστε για να δικαιώσουμε την αναγκαιότητα επίκλησης μιας "ανώτερης" δύναμης;


γιατί κάτι πρέπει να επικαλεστούμε γενικεύοντας την αδυναμία μιας συγκεκριμένης απάντησης και όχι για να δικαιώσουμε κάτι.

Είναι ενδιαφέρον το πως ενώ οι θρησκευόμενοι είναι διατεθειμένοι να αναγνωρίσουν την ιδιότητα της αιωνιότητας σε ένα παντοδύναμο φάντασμα ενώ η ιδέα ότι κάτι τέτοιο μπορεί να ισχύει για τον ίδιο τον κόσμο τους προκαλεί ρίγη αποτροπιασμού.
για αυτό και μόνο τον λόγο, δεν πρέπει να θεωρούνται ηλίθιοι, αιθεροβάμονες και ονειροπαρμένοι, συν Αθηνά και χείρα κίνη, καλή η προσευχή αλλά κούνα και τα χέρια σου, αυτές οι φράσεις χαρακτηρίζουν την απόσταση μεταξύ θεωρίας και πράξης, αλλά αυτήν η θεωρία είναι ο σπινθήρας που δραστηριοποιεί την θετική σκέψη των πιστών και τους δίνει κουράγιο στον καθημερινό τους αγώνα.
Και εγώ νόμιζα πως η διαίσθηση μας χρειάζεται για να μπορούμε να ισχυριζόμαστε ότι υπάρχει κάτι ενώ όλα τα άλλα μας λένε ότι δεν υπάρχει και γι'αυτό τιτλοφόρησα την παράγραφο Για το ότι η διαίσθηση δικαιώνει την αυθαίρετη πίστη:
Άλλωστε εσύ δεν είπες "Κατάλαβες τώρα γιατί μιλούσα για διαίσθηση και ενόραση; όταν δεν γνωρίζεις κάτι σίγουρα, μόνο υποθετικά μπορείς να το προσεγγίσεις". Άρα πιστεύεις μόνο και μόνο με βάση τη διαίσθηση κάτι που δεν απέχει και πολύ από το να χαρακτηριστεί "ευσεβείς (χμμμ...γιατί άραγε ευσεβείς;) πόθοι".
Επαναλαμβάνω πως η διαίσθηση είναι οδηγός η αν θές εργαλείο για να προσεγγίσεις κάτι η αν θές όπως λές και εσύ για να μπορείς να ισχυρίζεσαι κάτι όταν όλα σου δείχνουν πως δεν υπάρχει.
αυτό δεν σημαίνει πως βγαίνει πάντα αληθινή, αλλά κάνει την δουλειά της σαν εργαλείο, η σαν ένα κακό εργαλείο, που είναι πολύ καλύτερο απο τα γυμνά χέρια.
Δές για παράδειγμα, πόσο μεγάλη απήχηση και συμβολή είχαν οι θρησκείες στην ανάπτυξη των πολιτισμών, που αναπτύχθηκαν στο διάβα της ιστορίας σε ολόκληρη την υφήλιο.
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Θα σχολιάσω μόνο αυτό:
Επαναλαμβάνω πως η διαίσθηση είναι οδηγός η αν θές εργαλείο για να προσεγγίσεις κάτι η αν θές όπως λές και εσύ για να μπορείς να ισχυρίζεσαι κάτι όταν όλα σου δείχνουν πως δεν υπάρχει.
αυτό δεν σημαίνει πως βγαίνει πάντα αληθινή, αλλά κάνει την δουλειά της σαν εργαλείο, η σαν ένα κακό εργαλείο, που είναι πολύ καλύτερο απο τα γυμνά χέρια.
Δές για παράδειγμα, πόσο μεγάλη απήχηση και συμβολή είχαν οι θρησκείες στην ανάπτυξη των πολιτισμών, που αναπτύχθηκαν στο διάβα της ιστορίας σε ολόκληρη την υφήλιο.
Και η επιστήμη είναι πολύ καλύτερη από τη θρησκεία, αφού είναι να παίξουμε την κολοκυθιά. Αν είναι να μιλήσουμε κανονικά όμως, και ακόμα και αν υποθέσουμε ότι οι μη θρήσκοι έχουν "γυμνά χέρια", από πουθενά δεν προκύπτει ότι αυτή η κατάσταση είναι καλύτερη από την απλή διαίσθηση. Το ότι μπορούμε να μιλάμε από μακριά και ανώνυμα αυτή τη στιγμή σε κλάσματα δευτερολέπτου δεν ήταν αποτέλεσμα πίστης αλλά συνειδητής προσπάθειας.

Οι θρησκείες δεν είχαν συμβολή στην ανάπτυξη (αυτή είναι ζήτημα τεχνικών σχέσεων - παραγωγής και κοινωνικών - ανθρώπινων σχέσεων), ήταν μέρος της ανάπτυξης και σε πολλές εποχές την κατηύθυναν. Ελπίζω να μην υπονοείς ότι χωρίς θρησκεία δεν υπάρχει πολιτιστική ανάπτυξη ή κάτι τέτοιο. Το ίδιο ισχύει πάντως και για άλλους μεγάλους τομείς της ανθρώπινης νόησης πχ επιστήμη με τη μορφή της εμπειρικής γνώσης, φιλοσοφία, τέχνη. Όπως σε είπα και στο νήμα για τα θρησκευτικά, το ότι κάτι γινόταν επί πολύ καιρό δε σημαίνει ότι πρέπει να συνεχίσει να γίνεται. Αυτό δεν εμποδίζει όσους είναι πιστοί να συνεχίσουν να τηρούν τα έθιμά τους.
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
Άβαταρ μέλους
Σίμων Resurrected
Δημοσιεύσεις: 3230
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2010 09:49
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Λυκαβηττός

Εγώ πάλι δεν καταλαβαίνω με ποιο σκεπτικό ο Θεόφιλος εμπλέκει την θρησκεία σε μια θέση που αφορά την διαίσθηση :?

Ίσως ο Θεόφιλος να συγχέει την "εξ αποκαλύψεως αλήθεια" με την διαίσθηση

Η διαίσθηση είναι σημαντικός παράγοντας στην επιστήμη και ειδικά στα μαθηματικά (π.χ. αρχής γενομένης από τον Brouwer και αργότερα στην μη αναλυτική προσέγγιση Intuitionism ..κλπ.) αλλά εξακολουθεί να είναι αντικείμενο της φιλοσοφίας και όχι της θεολογίας ;)
État de siège
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Σωστή παρατήρηση, όντως δεν το πρόσεξα. Η διαίσθηση ως έμπνευση, όχι ως συναισθηματική προσκόλληση - πίστη...
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Θεόφιλος έγραψε:Θα σε πρότεινα το βιβλίο του κάρλ γιούνκ ''ψυχολογία και θρησκεία'' για να δείς πόσο σημαντικό ρόλο παίζει η θρησκεία στον κόσμο του ασυνειδήτου.
Για τους περισσότερους η εικόνα και η αντίληψη για τις σχέσεις του ατόμου με τον κόσμο πιστεύω είναι ισορροπημένη,(αυτό είναι που μετράει τελικά) και δεν έχει σημασία αν λόγω θρησκευτικής αντίληψης αυτής της εικόνας για τον κόσμο που πολλοί θεωρούν διαστρεβλωμένη ότι έχει επιπτώσεις στην ηθική συμπεριφορά, και αν έχει τότε αυτές είναι περισσότερο θετικές παρά αρνητικές.
Conditioning και αποδεκτές ακραίες συμπεριφορές...

Στο κλασσικό ερώτημα: «Γιατί η θρησκεία δε νοείται ως ψυχασθένεια;» η κλασσική απάντηση είναι, απλούστατα, ότι μπορεί κάθε άνθρωπος να ζήσει μιαν εντελώς ατάραχη ζωή με πλήρη ψυχική ισορροπία (δηλαδή, χωρίς ανησυχίες), ακριβώς διότι, εν αντιθέσει με την κοινή αντίληψη, η ισορροπία προκύπτει κυρίως από το εάν αισθάνεσαι εντάξει με τον εαυτό σου, και το προκείμενο δεν έχει γραμμική σχέση με το εάν πιστεύεις ότι έχεις κάνει κάτι κακό ή λάθος.

Χαρακτηριστικό παράδειγμα αποτελούν οι λεγόμενες shame societies, όπου μπορεί να έχεις πλήρη επίγνωση του ότι έχεις διαπράξει κάτι που δεν είναι κοινωνικώς αποδεκτό, αλλά να μην έχεις πρόβλημα, επειδή θα είχες μόνον εφόσον η κοινωνία ήξερε ό,τι είχες κάνει και ως εκ τούτου θα στιγματιζόσουν γι' αυτόν το λόγο!
Ακολουθούν αναφορές φρικτών πράξεων, οπότε δείτε το ακόλουθο με δική σας ευθύνη...
Παρομοίως, σε ακραίες κοινότητες, όπου θεωρείται απολύτως λογικό να βιάζονται οι «αμαρτωλές» ή να κόβουν τα χέρια των αλβίνων ή να καρφώνουν καρφιά 10 cm στα κεφάλια των παιδιών που λέει ο σαμάνος του χωριού ότι είναι μάγισσες, όπως και ότι είναι λογικό να λιθοβολήσεις την «πόρνη,» επειδή την βίασαν, ή να λαμπαδιάσεις τον ομοφυλόφιλο, δεν αισθάνονται ότι κάνουν κάτι κακό.
Η εντύπωση μιας ιδέας ή κατάστασης είναι καθαρώς βιολογικός μηχανισμός και είναι αυτό που μας καθιστά ικανούς να τρώμε ό,τι μάθουμε ότι είναι «καλόν» από μικρή ηλικία, ενώ, πάλι, η απουσία της καθιστά τις νέες εμπειρίες πιο δύσκολο να δεχθούμε ως φυσιολογικές.
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

RaspK έγραψε:
Η εντύπωση μιας ιδέας ή κατάστασης είναι καθαρώς βιολογικός μηχανισμός και είναι αυτό που μας καθιστά ικανούς να τρώμε ό,τι μάθουμε ότι είναι «καλόν» από μικρή ηλικία, ενώ, πάλι, η απουσία της καθιστά τις νέες εμπειρίες πιο δύσκολο να δεχθούμε ως φυσιολογικές.
Δεν ξέρω τι με κρατά δεμένο ακόμα με την θρησκεία και με τον θεό, που σαν μια αόριστη ανώτερη δύναμη, εκφράζεται με την ηθική διδασκαλία του Ιησού που μιλά για την ασημαντότητα αυτής της πρόσκαιρης ζωής και την ατένιση της αιωνιότητας μέσα απο ένα πιο ενάρετο βίο. ίσως να είναι κάποιος μηχανισμός, η συνήθεια,όπως λές και εσύ αλλά πάλι ο πατέρας μου είναι άθεος και παρά τις παρακλήσεις της μάνας μου δεν με κοινώνησε ποτέ, η μάνα μου θρησκευτικά αδιάφορη αλλά δηλώνει θρήσκια, ο μόνος άνθρωπος που είχα επαφή με την θρησκεία ήταν η καθηγήτρια των θρησκευτικών στο γυμνάσιο, πώς είναι δυνατόν να μιλάμε για συνήθεια;
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

εφερα τα νεα



δειτε τι λενε για τα οσα λετε

οποιος θελει ασ το δει και εγω το βρηκα καπου τυχαια
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
aqyn
Δημοσιεύσεις: 1577
Εγγραφή: 07 Οκτ 2010 00:32
Όνομα Ιστότοπου: -

Την ευχή μου να 'χεις, Αρίστο! Πολύ αστείο το βιντεάκι. Τα σχόλια, δε, άλλο πράμα!
Ever tried. Ever failed. No matter. Try again. Fail again. Fail better.
Άβαταρ μέλους
Σίμων Resurrected
Δημοσιεύσεις: 3230
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2010 09:49
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Λυκαβηττός

Εκεί που έσπασα ήταν στο " 20. Περιορισμοί στην χρήση των κωδώνων των ιερών Ναών"

:laughing-rolling: :laughing-rollingyellow: :laughing-rofl:
État de siège
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Θεόφιλος έγραψε:Δεν ξέρω τι με κρατά δεμένο ακόμα με την θρησκεία και με τον θεό, που σαν μια αόριστη ανώτερη δύναμη, εκφράζεται με την ηθική διδασκαλία του Ιησού που μιλά για την ασημαντότητα αυτής της πρόσκαιρης ζωής και την ατένιση της αιωνιότητας μέσα απο ένα πιο ενάρετο βίο. ίσως να είναι κάποιος μηχανισμός, η συνήθεια,όπως λές και εσύ αλλά πάλι ο πατέρας μου είναι άθεος και παρά τις παρακλήσεις της μάνας μου δεν με κοινώνησε ποτέ, η μάνα μου θρησκευτικά αδιάφορη αλλά δηλώνει θρήσκια, ο μόνος άνθρωπος που είχα επαφή με την θρησκεία ήταν η καθηγήτρια των θρησκευτικών στο γυμνάσιο, πώς είναι δυνατόν να μιλάμε για συνήθεια;
Καλό το αστειάκι αλλά πάλιωσε. Είναι σα να γράφω εγώ "δεν ξέρω τι με κρατά ακόμα δεμένο ακόμα με την καρμπονάρα, που σα μια απίστευτη έκρηξη γεύσης ικανοποιεί την πείνα μου και μου προκαλεί απίστευτα συναισθήματα ευεξίας. Αλλά και πάλι ο πατέρας μου δεν ήταν λάτρης της καρμπονάρας και παρά τις παρακλήσεις της μάνας μου με τάιζε με το ζόρι γεμιστό μπιφτέκι, η μάνα μου κακή μαγείρισσα αλλά δηλώνει οπαδός της καρμπονάρας, ο μόνος άνθρωπος που είχα επαφή με την καρμπονάρα ήταν μια φίλη μου απ' το σχολείο, πώς είναι δυνατό να μιλάμε για συνήθεια".

ΓΟΥΣΤΑΡΕΙΣ. Είσαι πιστός. Δεν πρόκειται να μας πείσεις για την ενατένιση που προκαλεί η διδασκαλία του Ιησού παριστάνοντας τον αγνωστικιστή. Βρες άλλο τρόπο να μας κοροϊδεύεις με το μυαλό σου πχ το νήμα για την επαγγελματική αποκατάσταση με παπατζηλίκι ήταν καλή ιδέα παρότι ο τίτλος ήταν με κεφαλαία. Και άλλοι το δοκίμασαν αυτό και στο τέλος τούς βαρεθήκαμε, βαρέθηκαν και αυτοί κι έφυγαν (αν και ζουν πάντα στις καρδιές και τις αναμνήσεις μας, άλλωστε νομίζω ότι κάπου εδώ κοντά είναι ακόμα). Στην (απίθανη) περίπτωση που όντως είσαι αγνωστικιστής, τότε δεν κοροϊδεύεις εμάς αλλά τον εαυτό σου. Ξεκίνα να πηγαίνεις εκκλησία. Τι το θες το χώρο συζήτησης (ρητορική ερώτηση) ;
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

Ευθύμης έγραψε:


ΓΟΥΣΤΑΡΕΙΣ. Είσαι πιστός. Δεν πρόκειται να μας πείσεις για την ενατένιση που προκαλεί η διδασκαλία του Ιησού παριστάνοντας τον αγνωστικιστή. Βρες άλλο τρόπο να μας κοροϊδεύεις με το μυαλό σου πχ το νήμα για την επαγγελματική αποκατάσταση με παπατζηλίκι ήταν καλή ιδέα παρότι ο τίτλος ήταν με κεφαλαία. Και άλλοι το δοκίμασαν αυτό και στο τέλος τούς βαρεθήκαμε, βαρέθηκαν και αυτοί κι έφυγαν (αν και ζουν πάντα στις καρδιές και τις αναμνήσεις μας, άλλωστε νομίζω ότι κάπου εδώ κοντά είναι ακόμα). Στην (απίθανη) περίπτωση που όντως είσαι αγνωστικιστής, τότε δεν κοροϊδεύεις εμάς αλλά τον εαυτό σου. Ξεκίνα να πηγαίνεις εκκλησία. Τι το θες το χώρο συζήτησης (ρητορική ερώτηση) ;
Είναι τόσο παράξενο να έχει κανείς αμφιβολίες και για την ύπαρξη και για την μη ύπαρξη του θεού; στο ξαναλέω, και μην κολλάς στην λέξη αγνωστικιστής, μπορεί και να μην με εκφράζει απόλυτα, την έβαλα για τον βαθμό αμφιβολίας που έχω και για την ύπαρξη αλλά και για την μη ύπαρξη του θεού, όσο για το παπατζηλίκι που λές εκεί πραγματικά ήμουν άτυχος αναφέροντας το, γιατί πρόκειται για προσωπικό μου πρόβλημα και δεν περιμένω κατανόηση απο κανέναν απο εδώ μέσα, πλην ενός. ας θεωρηθεί λοιπόν λήξαν.
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Ωραία, το γράφω μια τελευταία φορά σύντομα και δεν το ξανακάνω κουβέντα. Απ' τη στιγμή που μιλάς με τόση γλαφυρότητα και αγάπη για τη "διδασκαλία του Ιησού", δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δε θεωρείς τον εαυτό σου χριστιανό. Ίσως από ταπεινότητα;

Αν κάτι δε θες να συζητιέται, δεν ανοίγεις νέο νήμα γι' αυτό. Βασικός κανόνας. Θα σεβαστώ πάντως την επιθυμία σου, λήξαν και για μένα.
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Off Topic
Ευθύμης έγραψε:ΓΟΥΣΤΑΡΕΙΣ. Είσαι πιστός...
Πες τα, ρε Ευθύμη. Αμάν πια. Για να μην αναφέρω ότι αμφιβάλλω τα μάλα για την αθεΐα του πατέρα του (αν όντως ισχύει, θα είχε μεγάλη πλάκα να τον κάνει μέλος εδώ τον άνθρωπο και να τους βλέπουμε να διαπληκτίζονται :violence-smack: :violence-hammer: - ε, ρε, γλέντια :greetings-clappingorange: :greetings-clappingyellow: :text-lol: )
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

@Θεόφιλος
Το πρόβλημα εντοπίζεται στην ατυχέστατη ιδέα να αυτο-συστηθείς ως "αγνωστικιστής" προκειμένου να δηλώσεις τις εγγενείς (και συνηθισμένες στους πιστούς*) αμφιβολίες σου για την ύπαρξη του θεού. Θα έπρεπε να είχες ανοίξει κανένα λεξικό (φιλική σύσταση, όχι επίκριση), καθώς τα υπόλοιπα μέλη (και εγώ μέσα) σε υποδεχθήκαμε με το πραγματικό περιεχόμενο της έννοιας αγνωστικιστής, και όχι με αυτό που υπ έθεσες εσύ ότι είναι. Η μετέπειτα περιγραφή των πιστεύω σου αναπόφευκτα απείχε παρασάγγης από την περιγραφή πεποιθήσεων ενός αγνωστικιστή με αποτέλεσμα να γίνεις στόχος, γιατί, αφού δεν φαίνεται να κατάλαβες έγκαιρα το λάθος σου ώστε να το ξεκαθαρίσεις θεωρήθηκε ότι το κάνεις εσκεμμένα. Δεν ξέρω αν το κάνεις, αλλά πλέον νομίζω ότι οφείλεις να ξεκαθαρίσεις τις θέσεις σου, στο νήμα σου στο αυτοσυστηθείτε. Όλοι είναι καλοδεχούμενοι στο φόρουμ, και που ξέρεις, μπορεί να ανακαλύψεις μέσα από τις συζητήσεις ότι οι αμφιβολίες σου είναι εύλογες.

*πιο συνηθισμένες από ότι υποψιάζεσαι. Γιαυτό όλοι μιλούν για "πίστη" (και όχι "γνώση"), και για το πόσο δυνατή πρέπει να είναι, υπονοώντας κατά βάση ότι πρέπει συνεχώς να νικούν αυτές τις αμφιβολίες.
Off Topic
Προς τους υπόλοιπους δικαστές και εισαγγελείς, θυμηθείτε ότι η ατέλεια δεν είναι προνόμιο μόνο των άθεων.
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
xarxar
Δημοσιεύσεις: 2034
Εγγραφή: 14 Δεκ 2009 02:53
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Υάδες

Off Topic
tasos_didymoteicho έγραψε:Πες τα, ρε Ευθύμη. Αμάν πια. Για να μην αναφέρω ότι αμφιβάλλω τα μάλα για την αθεΐα του πατέρα του (αν όντως ισχύει, θα είχε μεγάλη πλάκα να τον κάνει μέλος εδώ τον άνθρωπο και να τους βλέπουμε να διαπληκτίζονται :violence-smack: :violence-hammer: - ε, ρε, γλέντια :greetings-clappingorange: :greetings-clappingyellow: :text-lol: )
Πιθανό να έχεις χάσει επεισόδια Τάσο...
Θέλει αρετή και τόλμη η ...αθεΐα.
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

apeleytheros έγραψε:@Θεόφιλος
Το πρόβλημα εντοπίζεται στην ατυχέστατη ιδέα να αυτο-συστηθείς ως "αγνωστικιστής" προκειμένου να δηλώσεις τις εγγενείς (και συνηθισμένες στους πιστούς*) αμφιβολίες σου για την ύπαρξη του θεού. Θα έπρεπε να είχες ανοίξει κανένα λεξικό (φιλική σύσταση, όχι επίκριση), καθώς τα υπόλοιπα μέλη (και εγώ μέσα) σε υποδεχθήκαμε με το πραγματικό περιεχόμενο της έννοιας αγνωστικιστής, και όχι με αυτό που υπ έθεσες εσύ ότι είναι. Η μετέπειτα περιγραφή των πιστεύω σου αναπόφευκτα απείχε παρασάγγης από την περιγραφή πεποιθήσεων ενός αγνωστικιστή με αποτέλεσμα να γίνεις στόχος, γιατί, αφού δεν φαίνεται να κατάλαβες έγκαιρα το λάθος σου ώστε να το ξεκαθαρίσεις θεωρήθηκε ότι το κάνεις εσκεμμένα. Δεν ξέρω αν το κάνεις, αλλά πλέον νομίζω ότι οφείλεις να ξεκαθαρίσεις τις θέσεις σου, στο νήμα σου στο αυτοσυστηθείτε. Όλοι είναι καλοδεχούμενοι στο φόρουμ, και που ξέρεις, μπορεί να ανακαλύψεις μέσα από τις συζητήσεις ότι οι αμφιβολίες σου είναι εύλογες.
Τις θέσεις μου για την ύπαρξη η μη ύπαρξη του θεού προσπαθώ ακόμα να τις ξεδιαλύνω είμαι στο στάδιο της αναζήτησης ακόμη, το σίγουρο είναι πως δεν μπορώ να ανεχθώ αυθεντίες για να με υποδείξουν για το πώς πρέπει εγώ να πιστεύω, όσο αυτό είναι δυνατόν, και φυσικά δεν μιλάω για τον δικό σας χώρο αν και υπάρχει και εδώ αρκετός κόσμος που το ρίχνει στην πλάκα, αλλά για την πρόσφατη συνομιλία που είχα με το φόρουμ, ''ΟΡΘΟΔΟΞΊΑ Η ΓΩΝΙΆ ΤΟΥ ΔΙΑΔΥΚΤΊΟΥ'' αν πάς στο όνομα ''Θεόφιλος'' στην ενότητα θαύματα της πίστεως, και στα θέματα. (1)''ΤΟ ΛΑΔΑΚΙ ΣΤΑ ΝΗΣΤΙΚΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΗΣ; Η ΣΤΟ ΕΙΚΟΝΙΣΜΑ;(2) ''είναι υπαρβολές τα θαύματα;'' και (3) όπου με έστειλαν απο εκεί που ήρθα ''ΟΡΙΣΜΕΝΑ ΦΑΙΝΟΜΕΝΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΜΦΙΣΒΗΤΟΎΝΤΑΙ'' θα καταλάβεις γιατί αναζητώ συζητητές και όχι κατηχητές, και ποιός είναι ο λόγος που βρίσκομαι σε αυτό το φόρουμ.

Θεόφιλος.
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

Θεόφιλος έγραψε:Τις θέσεις μου για την ύπαρξη η μη ύπαρξη του θεού προσπαθώ ακόμα να τις ξεδιαλύνω είμαι στο στάδιο της αναζήτησης ακόμη,
Αυτό δεν σε κάνει αγνωστικιστή, σύμφωνα με τον ορισμό του όρου. Δεν προσπάθησε κανείς να σου κολλήσει κάποια ταμπέλα σύμφωνα με το πώς πρέπει να πιστεύεις η να σκέφτεσαι εσύ προσπάθησες να κολλήσεις μια ταμπέλα σε εσένα δηλώνοντας αγνωστικιστής. Θα μπορούσες να πείς για παράδειγμα "παιδιά ψάχνομαι, δεν έχω καταλήξει κάπου" η "ψιλοπιστεύω, αλλά δεν είμαι σίγουρος" η ότι σε εκφράζει ακριβέστερα, αν έχεις την ανάγκη να δηλώσεις κάτι. Η αυτό που δήλωσες τώρα, για μένα τουλάχιστον είναι σαφές.

Την πλάκα την δέχτηκες λόγω του "αγνωστικισμού" όχι λόγω των πιστεύω σου, όπως θα έχεις παρατηρήσει στις σχετικές αναρτήσεις.
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
atlanda-dog1
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 20 Αύγ 2010 22:25
Όνομα Ιστότοπου: http://sukhoi47sukhoi.blogspot.com
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

μαρεσει που εξακολουθουν να ερχονται να διδαξουν τον χριστο ξεχνωντας οτι εσεις ξερετε ποιο πολλα απο αυτους..

μαρεσει οταν ερχομαι να σας διαβασω γιατι ξερω οτι οι ποιο πολλοι απο εσας ειστε μορφωμενοι [ με εξαιρεση 2-3 και εγω φυσικα ].

στο θεμα τωρα..ΘΕΟΣ υπαρχει ασχετο αν δεν τον θελη καποιος- α και αν κανετε λιγο καιρο υπομονη θα το δειτε με αυτα που θα γινουν .
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

ΘΕΟΣ υπαρχει ασχετο αν δεν τον θελη καποιος- α και αν κανετε λιγο καιρο υπομονη θα το δειτε με αυτα που θα γινουν .
Γιατί ;
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

svoin έγραψε:
ΘΕΟΣ υπαρχει ασχετο αν δεν τον θελη καποιος- α και αν κανετε λιγο καιρο υπομονη θα το δειτε με αυτα που θα γινουν .
Γιατί ;
Και θέλω να το χωρίσω λίγο περισσότερο:
1. Πώς ξέρεις ότι υπάρχει «ΘΕΟΣ» (sic· ενδιαφέροντα τα κεφαλαία);
2. Πώς ξέρεις ότι θα το δούμε σε λίγο καιρό «με αυτα που θα γινουν» (sic);
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
Απάντηση