Μπορούμε να έιμαστε σίγουροι πως δεν υπάρχει θεός;

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
Απάντηση
onou12345
Δημοσιεύσεις: 71
Εγγραφή: 26 Αύγ 2009 14:43
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Κόρινθος

Ναι, δεν υπάρχει καμία ένδειξη υπέρ της ύπαρξής του. Είναι όμως εντελώς παράλογο;
Ξέρουμε ένα μικρό ποσοστό των φαινομένων γύρω μας. (είτε αυτών που βλέπουμε είτε αυτών που δεν βλέπουμε). Υπάρχουν πράγματα (όπως η σκοτεινή ύλη) που δεν έχει δοθεί καμία σαφής εξήγηση. Είναι επιστημονικά αποδεδειγμένο πως η λογική δεν μας βοηθάει να κατανοήσουμε κάποια φαινόμενα (στον κβαντικό κόσμο για παράδειγμα).
Όμως παρ'όλο που συμβαίνουν αυτά εμείς απορρίπτουμε τον θεό.
O Carl Sagan είχε πει κάποτε : ''ένας άθεος θα πρέπει να ξέρει περισσότερα από αυτά που ξέρω εγώ''. Δεν έχει δίκιο; Ένας άθεος θα πρέπει να ξέρει τα πάντα για να απορρίψει τον θεό.
Πρέπει να ξέρει τι είναι η σκοτεινή ύλη και ενέργεια... Με λίγα λόγια να κατέχει την θεωρία των πάντων. Θα υπάρξει ποτέ όμως μία τέτοια θεωρία; Ένας άθεος πιστεύει πως θα υπάρξει και δεν θα χρειάζεται η ύπαρξη κάποιου θεού. Αυτό όμως κατά την γνώμη μου είναι βασισμένο σε πίστη γιατί δεν έχουμε καμία ένδειξη ότι όντως θα υπάρξει μία τέτοια θεωρία, και ότι αν υπάρξει θα απορρίπτει τον θεό. (Μιλάω για οποιονδήποτε θεό-δημιουργό του σύμπαντος ακόμα και ντεϊστικό θεό).
''Extraordinary claims require extraordinary evidence''
Carl Sagan
aneraidistos
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: 19 Μάιος 2009 21:53
Όνομα Ιστότοπου: -

Οχι δε μπορουμε να ειμαστε σιγουροι οσο ομως δεν ειμαστε σιγουροι οτι δεν υπαρχουν νεραιδες ξωτικα κτλ...Ας αφησουμε να αποδείξουν σε αυτους που πιστευουν πως υπαρχει θεος οτι οντως υπαρχει.Το να αποδειξω εγω πως δεν υπαρχει θεος ειναι αδυνατο.Γιατι απλα κατι που νομιζω πως δεν υπαρχει δεν μπορω να το αποδειξω.
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

onou12345 για να απαντήσω άμεσα στο ερώτημά σου:θεωρητικά όχι,πρακτικά ναι,μπορούμε να είμαστε σίγουροι ότι δεν υπάρχει θεός.Δεδομένων των ιδιοτήτων που του αποδίδονται ο θεός είναι η πιό απίθανη οντότητα που μπορεί να φανταστεί κανείς.Κι όχι μόνο αυτό έχει και κάποιες λογικά αντιφατικές ιδιότητες που καθιστούν την ύπαρξή του λογικά αντιφατική και άρα αδύνατη.
Όπως δεν χρειάζεται να ψάξω όλο το σύμπαν για να δώ αν υπάρχουν τρίγωνα με τέσσερις πλευρές έτσι θεωρώ ότι κάποιες ιδιότητες που αποδίδονται στον θεό των αβρααμικών θρησκειών,όπως η πανταχού παρουσία έρχονται σε αντίθεση με την ίδια την έννοια της ύπαρξης.Υπάρχω=είμαι διακριτός από τα άλλα όντα.Πως είναι όμως δυνατόν να είμαι διακριτός από το οτιδήποτε όταν είμαι παρών παντού;
Τώρα αν ο Θεός έχει άλλες ιδιότητες το συζητάμε.
Εκείνο που δεν δέχομαι πάντως είναι πως το να μην πιστεύεις στην ύπαρξη κάποιου πράγματος απαιτεί την ίδια πίστη με το να πιστεύεις στην ύπαρξή του χωρίς στοιχεία.Η αθεΐα είναι απουσία πίστης.Όπως είπε και ο aneraidistos το να πιστεύεις ότι υπάρχουν νεράϊδες χρειάζεται πίστη.Το να μην πιστεύεις ότι υπάρχουν νεράϊδες σημαίνει ότι δεν υπάρχουν στοιχεία για να δεχτείς αυτή την υπόθεση.
Η αθεΐα δεν δηλώνει πίστη δηλώνει απουσία στοιχείων περί του αντιθέτου.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
Κόκκινη Τζιχάντ
Δημοσιεύσεις: 332
Εγγραφή: 28 Ιουν 2009 18:30
Όνομα Ιστότοπου: -

Μπορούμε να έιμαστε σίγουροι πως δεν υπάρχει θεός;
Ναι. Άλλες απορίες;
Ξύπνησαν πάλι οι άθλιες σκουριασμένες ορδές / λυσσασμένες θρησκείες πατρίδες οικογένειες / σκούζουν και σφάζονται για ένα καλύτερο χθες / μα οι σημαίες τους ανεμίζουν βρωμερές και νικημένες
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

onou12345 έγραψε: (Μιλάω για οποιονδήποτε θεό-δημιουργό του σύμπαντος ακόμα και ντεϊστικό θεό).
Κατ΄αρχήν όταν αναφερόμαστε στην δημιουργία δεν υπάρχει διαφορά μεταξύ των εννοιών που αντιπροσωπεύονται από τους όρους «Θεός» (θεϊστών) και «Ντεϊστικός Θεός». Και οι δυο δημιούργησαν μόνο που ο δεύτερος αδιαφόρησε στην συνέχεια για τα δημιουργήματά του.
Η ουσία όμως του πράγματος βρίσκεται στην ιδέα που μεταδίδει η φράση σου «θεός-δημιουργός του σύμπαντος». Ούτε η φράση ούτε η ιδέα που περιέχει είναι δική σου.
Ποιανού είναι; Πως έφτασε μέχρι εσένα και γιατί θεωρείς ότι είναι αρκετά σοβαρή ώστε να ασχοληθεί κανείς μαζί της.
Εγώ την βρίσκω εντελώς γελοία. Δεν χρειάζεται επομένως να με πείσεις για την ύπαρξη του οποιουδήποτε θεού. Πρέπει πρώτα να με πείσεις ότι η ιδέα δεν είναι γελοία. Και όταν αυτό το πετύχεις, μόνο τότε θα ασχοληθούμε με τον τρόπο με τον οποίο τα μυστήρια της κβαντικής μηχανικής και οι μαύρες τρύπες μπορεί να συνδέονται με την εν λόγω ιδέα.
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
egore
Δημοσιεύσεις: 1666
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2009 04:24
Όνομα Ιστότοπου: -

Αν μπορούμε να είμαστε σίγουροι;
Ίσως. :D

...με την ευκαιρία: η οπτική ενός ερμηνευτή του Michelangelo
έξυπνος αυτός που βρίσκει την χαρά και σοφός αυτός που γνωρίζει την αξία της σιωπής
Άβαταρ μέλους
Lilith
Δημοσιεύσεις: 165
Εγγραφή: 20 Ιαν 2010 09:53
Όνομα Ιστότοπου: -

Κοίτα, σε καμία περίπτωση δεν θα έπρεπε να υπάρχει στην ζωή μας το σίγουρο,το απόλυτο,το δογματικό.Εμείς δεν είμαστε χριστιανοί,να είμαστε δηλαδή βέβαιοι για μη αποδεδειγμένα πράγματα. Δεν υπάρχει αξιόπιστη απάντηση με ναι η όχι.Απλά αυτό ΠΙΣΤΕΥΟΥΜΕ, αυτό ακολουθούμε και υπερασπιζόμαστε. δλδ, φυσικά και πιστεύω πως δεν υπάρχει θεός, αλλά αυτό αντιπροσωπεύει εμένα μόνο, δεν ειναι μια γενική αλήθεια. Εγώ το βλέπω ως πραγματικότητα. Και ειδικά σε αυτό το θέμα ποτέ δεν μπορούμε να ξέρουμε στάνταρ και ούτε θα μάθουμε.
Το να καταγγείλεις τις απάτες ενός ανθρώπου,λέγεται καταγγελία.
Το να καταγγείλεις τις (αυτ)απάτες μιας κοινωνίας,λέγεται Αναρχία.
Άβαταρ μέλους
karakitsossecurity
Δημοσιεύσεις: 1407
Εγγραφή: 27 Απρ 2009 14:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Εγώ λέω ότι δεν μπορούμε να είμαστε σίγουροι για το αν υπάρχει θεός αλλά δεν βλέπω τι σχέση έχει με την επιστημονική εξήγηση του κόσμου. Ακόμα και εάν αύριο κατανοήσουμε πλήρως όλα τα φυσικά φαινόμενα ο θεός είναι φτιαγμένος έτσι ώστε στο μυαλό κάποιων ανθρώπων να δικαιολογείτε, άσε που προσαρμόζεται σαν χαμαιλέοντας κάθε φορά που βρίσκει τα σκούρα . Εγώ από την άλλη δεν δίνω πολλές πιθανότητες ότι κάποια στιγμή θα τα εξηγήσουμε όλα, αυτό όμως σε καμία περίπτωση δεν με κάνει πιστό, απλά αμφιβάλω για τις δυνατότητες του μυαλού μας. Επίσης δεν πιστεύω ότι μπορεί να αποδείξουμε ότι δεν υπάρχει θεός, η ΑΜ είχε πει ότι είμαι αγνωστικιστής, από την άλλη όμως δεν πιστεύω ότι υπάρχει θεός, απλά δεν νομίζω ότι μπορεί να αποδειχτεί ακριβώς επειδή είναι φτιαγμένος για να μην αποδεικνύετε .
Έτσι λοιπόν για μένα η κατάσταση είναι ως εξής, αν είναι εντελώς παράλογο, όχι μάλλον δεν είναι εντελώς παράλογο αλλά εξυπηρετεί κάπου?
Boards don't hit back "Bruce Lee, Enter The Dragon"
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

Lilith έγραψε: Και ειδικά σε αυτό το θέμα ποτέ δεν μπορούμε να ξέρουμε στάνταρ και ούτε θα μάθουμε.
Δεν κατανοώ γιατί ειδικά στην περίπτωση της ύπαρξης Θεού μια πληροφορία αντιμετωπίζεται με τόσο ανορθόδοξο τρόπο.
Οποιασδήποτε πληροφορίας, ελέγχουμε πρώτα την αξιοπιστία της πηγής και αφού αυτή διαπιστωθεί μόνο τότε προχωρούμε στον σχολιασμό του αντικειμένου της πληροφορίας.

Αγαπητή Lilith, λες ότι δεν θα μάθουμε ποτέ αν υπάρχει Θεός. Τι ορίζεις ως «Θεό»;
Ανάτρεξε στις πηγές της πληροφορίας που έχεις και δες τον ορισμό που παρέχεται για την έννοια «Θεός», και μετά κρίνε αν έχουμε την δυνατότητα να μάθουμε αν υπάρχει ή όχι.

Συγχώρησέ με που επιτίθεμαι σε σένα αντί σε κάποιον θεϊστή, αλλά θα προτιμούσα οι άθεοι, πριν αποφανθούν ότι δεν μπορούμε να μάθουμε αν υπάρχει Θεός, να είχαν φροντίσει να αποσπάσουν από τους γνώστες πιστούς τον ορισμό του Θεού.
Σε βεβαιώ ότι δεν υπάρχει πουθενά και ότι ούτε θα βρεις ποιος πληροφόρησε τους θεϊστές για την ύπαρξη Θεού. Πρόκειται για μια φήμη η οποία τρέχει από δω και από κει τις τελευταίες 15.000 χρόνια και το μόνο με το οποίο μπορώ να την παρομοιάσω είναι με το πουκάμισό μου που το τράβηξαν, προ ημερών, και το ξεκρέμασαν από την απλώστρα τα σκυλιά μου. Βρήκα μερικά μικρά κομματάκια του βρεγμένα και λασπωμένα και απορούσα από πού να προέρχονταν. Κατάλαβα την προέλευσή τους μόνο όταν αντιλήφτηκα την απουσία του ενδύματος. Τα ίδια τα κομματάκια καθόλου δεν με βοήθησαν.

Η αντίληψη που έχουμε περί Θεού σήμερα πηγάζει από αυτά τα κομματάκια τα οποία δεν έχουμε ιδέα από πού προέρχονται. Πρέπει να μαζέψουμε όλα τα κομματάκια, να συνθέσουμε την αρχική πληροφορία, και αφού το κατορθώσουμε, τότε να αρχίσουμε να εξετάζουμε την αξιοπιστία της.

Αν μείνεις στο φόρουμ και διαβάσεις αρκετά, θα καταλάβεις γιατί μου έχουν απονείμει το χρυσό μετάλλιο του πιο παθιασμένου υποστηρικτή μιας θεωρίας. Προς το παρόν σκέψου τα παραπάνω και, αν θέλεις, διατύπωσε τις αντιρρήσεις σου.
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

onou12345

Κοίτα να δεις, βαριέμαι να διαβάσω όλα τα σχόλια τώρα οπότε θα απαντήσω μόνο στην αρχική ερώτηση:

Κατά την ταπεινή μου γνώμη δεν υπάρχει θεός, δεν υπάρχει τίποτα μεταφυσικό και περίεργο μ'αυτή την έννοια στον κόσμο μας. Δεν έχω κανένα στοιχείο που να μου λέει πως υπάρχει ενώ θεωρώ πως έχω πολλά που μου λένε πως δεν υπάρχει.

Θεός όπως τον περιγράφουν οι μονοθεϊστικές θρησκείες δεν γίνεται να υπάρχει, είναι μια τεράστια αντίφαση και οποιοσδήποτε κάτσει να διαβάσει 2 πράγματα και να τα σκεφτεί λογικά εκεί θα καταλήξει νομίζω. Το γιατί έχει συζητηθεί μέχρι αηδίας οπότε λέω να μην το αναπτύξω ξανά. Αν θες όμως μπορώ να βρω κάποια άρθρα που ασχολούνται με το θέμα και τα λένε καλά.

Μερικοί λένε πως υπάρχει κάποια άλλη ακατανόητη για τον άνθρωπο δύναμη στο σύμπαν - το οποίο σαν δήλωση είναι από μόνο του τόσο απροσδιόριστο που θα μπορούσε να σημαίνει τα πάντα αν το σκεφτείς. Αλλά τέλος πάντων, ας πούμε ότι αυτό δεν μπορώ να το απορρίψω 100% λόγω έλλειψης στοιχείων. Όπως δεν μπορώ να αποδείξω 100% πως δεν υπάρχουν απειροελάχιστοι ροζ ελέφαντες με κίτρινα φτερά αλλά τι να κάνω; Σκάω που δεν μπορώ να αποδείξω την ύπαρξη αυτών των ελεφάντων; Όχι. Με επηρεάζει κάπως το αν υπάρχουν ή όχι; Όχι. Ε κάνε τις αναλογίες τώρα μόνος σου...

Δεν μπορώ να καταλάβω δηλαδή γιατί μας νοιάζει αν υπάρχει κάτι (που κάποιοι το ονομάζουν θεό, μάλλον λανθασμένα κατά την γνώμη μου). Αν υπάρχει κάτι προφανώς μας έχει παντελώς χεσμένους, εμείς γιατί να ασχολούμαστε μαζί του;;;
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

ερωτιση στον φιλο μας τον οπου τι παει να πει οπου? δεν υπαρχει αυτη η λεξη που ειναι το σωστο, :D [ναι ειπα να κανω ενα αστειο] για το μονο πραγμα που ειμαστε συγουροι ειναι για την αγαπη της μητερας για το παιδι τωρα για τα αλλα δεν ειναι κανεις συγουρος ολος ο πλανιτης δυσκολευεται να βγαλει συμπερασμα
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
onou12345
Δημοσιεύσεις: 71
Εγγραφή: 26 Αύγ 2009 14:43
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Κόρινθος

Ένα που ξέρουμε σίγουρα, είναι πως υπάρχουν πράγματα που είναι σίγουρα πέρα από την αντίληψή μας. Σίγουρα δεν μπορούμε να αποκαλέσουμε κάποιο από αυτά θεό λόγω έλλειψης στοιχείων. Η ύπαρξη του θεού δεν υποστηρίζεται από βάσιμες πηγές όμως το γεγονός ότι υπάρχουν εκατομμύρια άνθρωποι που πιστεύουν και μέσα σε αυτούς και επιστήμονες (δηλαδή άνθρωποι που ασχολούνται με την φυσική πλευρά του κόσμου) πρέπει να μας κάνει να αναρωτηθούμε. (Να ξεκαθαρίσω πως δεν έχω στο μυαλό μου κάποιον συγκεκριμένο θεό.)
Η επιστήμη φτάνει μέχρι ένα σημείο. Για παράδειγμα : η ζωή προέρχεται από την θάλασσα από μονοκύτταρους οργανισμούς. Πως δημιουργήθηκαν αυτοί οι οργανισμοί δεν ξέρουμε. Πως δημιουργήθηκε το σύμπαν επίσης δεν ξέρουμε. Τι υπήρχε πριν πάλι δεν ξέρουμε. Ωραία πριν δεν υπήρχε χρόνος άρα αυτό το ερώτημα είναι άκυρο. Τι έκανε όμως τον χρόνο να δημιουργηθεί; Και αυτό που έκανε τον χρόνο να δημιουργηθεί πως δημιουργήθηκε; Και έτσι δημιουργείται μια αλυσίδα γεγονότων που η επιστήμη καλείται να εξηγήσει.
Ο άχρονος-άπειρος θεός δημιουργός νομίζω πως δίνει μια εξήγηση. Και εφόσον δεν υπάρχει άλλη θεωρία μπορούμε να πούμε πως αυτή είναι η καλύτερη που έχουμε. Και επίσης ένας ντειστικός θεός δεν απορρίπτεται από καμία κοσμολογική θεωρία (ως τώρα).
Η επιστήμη αυτό που κάνει είναι να μεταφράζει τα γεγονότα που παρατηρεί στην γλώσσα της λογικής για να τα καταλαβαίνει ο άνθρωπος. Άρα θα πρέπει να σκεφτούμε πέρα από την λογική μας. Πέρα από την λογική μας μπορεί να συμβαίνει το οτιδήποτε, ακόμα και ένας θεός. (Ας περιορίσουμε την συζήτηση σε ντειστικούς θεούς).
Όποιος λέει: ''είμαι άθεος μέχρι αποδείξεως του αντιθέτου'' και εγώ μαζί του. Όποιος όμως λέει: ''δεν υπάρχει καμία ένδειξη υπέρ του θεού και ούτε πρόκειται να υπάρξει'' βασίζεται σε πίστη.
''Extraordinary claims require extraordinary evidence''
Carl Sagan
onou12345
Δημοσιεύσεις: 71
Εγγραφή: 26 Αύγ 2009 14:43
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Κόρινθος

aristotelis_1 έγραψε:ερωτιση στον φιλο μας τον οπου τι παει να πει οπου? δεν υπαρχει αυτη η λεξη που ειναι το σωστο, :D [ναι ειπα να κανω ενα αστειο] για το μονο πραγμα που ειμαστε συγουροι ειναι για την αγαπη της μητερας για το παιδι τωρα για τα αλλα δεν ειναι κανεις συγουρος ολος ο πλανιτης δυσκολευεται να βγαλει συμπερασμα
δεν είναι όπου, είναι όνου (από το άγιος Ονούφριος). Κατά την γνώμη μου για τίποτα δεν μπορούμε να είμαστε σίγουροι.
''Extraordinary claims require extraordinary evidence''
Carl Sagan
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

onou12345
Ένα που ξέρουμε σίγουρα, είναι πως υπάρχουν πράγματα που είναι σίγουρα πέρα από την αντίληψή μας.
Αυτό δεν σημαίνει πως κάποτε δεν θα τα αντιληφθούμε και καταλάβουμε. Κάποτε κι ο κεραυνός ήταν πέρα από την αντίληψη των ανθρώπων. Τώρα πια όχι.
Η ύπαρξη του θεού δεν υποστηρίζεται από βάσιμες πηγές όμως το γεγονός ότι υπάρχουν εκατομμύρια άνθρωποι που πιστεύουν και μέσα σε αυτούς και επιστήμονες (δηλαδή άνθρωποι που ασχολούνται με την φυσική πλευρά του κόσμου) πρέπει να μας κάνει να αναρωτηθούμε.
Όχι απαραίτητα. Νομίζω πως όλοι μας έχουμε μια θεωρία για το γιατί συμβαίνει αυτό, απλά κάποιων δεν περιλαμβάνει τίποτα το μεταφυσικό.
Ο άχρονος-άπειρος θεός δημιουργός νομίζω πως δίνει μια εξήγηση.
Εμ… Εντάξει για κάποιους δεν είναι και πολύ καλή αυτή η εξήγηση. Κι ευτυχώς που η επιστήμη ποτέ δεν βασίστηκε (και δεν επαναπαύτηκε) ουσιαστικά σ’αυτή την εξήγηση γιατί ακόμα θα νομίζαμε ότι η γη είναι επίπεδη και πως τους κεραυνούς τους στέλνει ο Δίας.
Και εφόσον δεν υπάρχει άλλη θεωρία μπορούμε να πούμε πως αυτή είναι η καλύτερη που έχουμε.
Μπορείς να το πεις ναι. Εσύ. Γιατί για μένα αυτή δεν αποτελεί καν θεωρία. Γιατί δεν μπορώ να εξηγήσω:

1ον. Πως δημιουργήθηκε αυτός ο θεός; Μόνος του; Αν υποθέσουμε πως δημιουργήθηκε μόνος του τότε γιατί να μην υποθέσουμε πως το σύμπαν γεννήθηκε μόνο του και να βάζουμε κι άλλα άσχετα στην εξίσωσή μας;

2ον. Γιατί έφτιαξε αυτός ο θεός το σύμπαν; Για να παίζει; Γιατί έφτιαξε τους μετεωρίτες; Γιατί έφτιαξε άχρηστα κομμάτια πέτρας; Γιατί μας έχει γραμμένους και εδώ γίνεται χαμός και δεν κάνει τίποτα; Ε το ότι απλά δεν υπάρχει μου φαίνεται η πιο λογική απάντηση… Εμένα. Εσένα μπορεί να σου φαίνεται κάποια άλλη απάντηση πιο λογική.

Υπάρχουν πολλοί που έχουν απαντήσει σε αυτά τα ερωτήματα που θέτεις, και σε άλλα πολλά. Το θέμα είναι αν σε καλύπτουν οι απαντήσεις τους. Κατανοώ πως κάποιον που είναι προδιατεθειμένος να πιστέψει μπορεί να μην τον καλύπτουν, γιατί εξετάζει τα πράγματα με διαφορετικό μάτι.
Άρα θα πρέπει να σκεφτούμε πέρα από την λογική μας.
Να αυτό εννοώ διαφορετικό μάτι. Γιατί να δούμε πέρα από την λογική μας όμως; Ποια ανάγκη θα μας ωθήσει να κάνουμε κάτι τέτοιο;
Πέρα από την λογική μας μπορεί να συμβαίνει το οτιδήποτε, ακόμα και ένας θεός. (Ας περιορίσουμε την συζήτηση σε ντειστικούς θεούς).
Ναι. Ακόμα και βρικόλακες. Ωραία, και; Και τι έγινε κι αν υπάρχει;

Απλά αυτή η συζήτηση όπως καταλαβαίνεις πως έχει αποκλειστικά και μόνο φιλοσοφικό νόημα. Και σ'αυτό το επίπεδο και να την κάνω μ'αρέσει και να συμφωνήσω μαζί σου μπορεί. Όμως δεν μ'αρέσει όταν κάποιοι πιστοί θρησκειών πιάνονται - εντελώς αυθαίρετα και παράλογα - από αυτό το καθαρά φιλοσοφικό κι αόριστο επίπεδο για να στηρίξουν την πίστη τους σε μια θρησκεία που ουσιαστικά τους εκμεταλλεύεται.
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
onou12345
Δημοσιεύσεις: 71
Εγγραφή: 26 Αύγ 2009 14:43
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Κόρινθος

Ιοκάστη έγραψε:Αυτό δεν σημαίνει πως κάποτε δεν θα τα αντιληφθούμε και καταλάβουμε. Κάποτε κι ο κεραυνός ήταν πέρα από την αντίληψη των ανθρώπων. Τώρα πια όχι.
Συμφωνούμε μέχρι εδώ.
Ιοκάστη έγραψε:Όχι απαραίτητα. Νομίζω πως όλοι μας έχουμε μια θεωρία για το γιατί συμβαίνει αυτό, απλά κάποιων δεν περιλαμβάνει τίποτα το μεταφυσικό.
Που ξέρεις ότι ο θεός είναι κάτι το μεταφυσικό; Κάποτε θεωρούσαν πως οι κεραυνοί είναι μεταφυσικό φαινόμενο. Τώρα πια όχι. ;)
Ιοκάστη έγραψε: Παράθεση:
Ο άχρονος-άπειρος θεός δημιουργός νομίζω πως δίνει μια εξήγηση.
Εμ… Εντάξει για κάποιους δεν είναι και πολύ καλή αυτή η εξήγηση. Κι ευτυχώς που η επιστήμη ποτέ δεν βασίστηκε (και δεν επαναπαύτηκε) ουσιαστικά σ’αυτή την εξήγηση γιατί ακόμα θα νομίζαμε ότι η γη είναι επίπεδη και πως τους κεραυνούς τους στέλνει ο Δίας.
Αν όμως βρουν στοιχεία που υποστηρίζουν αυτή την θεωρία θα βασιστούν σε αυτή.
Ιοκάστη έγραψε:Να αυτό εννοώ διαφορετικό μάτι. Γιατί να δούμε πέρα από την λογική μας όμως; Ποια ανάγκη θα μας ωθήσει να κάνουμε κάτι τέτοιο;
Τα κβαντικά φαινόμενα πάνε κόντρα στην ανθρώπινη λογική. Υπάρχουν και πολλά άλλα φαινόμενα που δεν εξηγούνται με την ανθρώπινη λογική. Ποιος σου είπε ότι η λογική είναι ο καλύτερος τρόπος για να εξηγήσουμε τον κόσμο; Η λογική μας, μας βασίζεται σε αυτά που βλέπουμε γύρω μας. Πέρα από την γη (στον μικρόκοσμο ή σε πολύ μεγάλες ταχύτητες) δεν ισχύει η λογική μας.
Ιοκάστη έγραψε:1ον. Πως δημιουργήθηκε αυτός ο θεός; Μόνος του; Αν υποθέσουμε πως δημιουργήθηκε μόνος του τότε γιατί να μην υποθέσουμε πως το σύμπαν γεννήθηκε μόνο του και να βάζουμε κι άλλα άσχετα στην εξίσωσή μας;
Το σύμπαν υπάρχει εδώ και 13.7 δισεκατομμύρια χρόνια. Πριν δεν υπήρχε τίποτα. Τι ώθησε αυτό το τίποτα να γίνει κάτι; Επιστημονική εξήγηση δεν υπάρχει. Τι ώθησε το τίποτα να γίνει θεός; Πάλι δεν υπάρχει εξήγηση. Όμως αν ο θεός έχει την ιδιότητα άχρονος δεν χρειάζεται να απαντήσουμε στην προηγούμενη ερώτηση. Το σύμπαν δεν είναι άχρονο, άρα κάποια στιγμή ήταν η στιγμή της δημιουργίας του. Ο θεός αν είναι άχρονος τότε δεν έχει στιγμή δημιουργίας. Άρα δεν δημιουργήθηκε από το τίποτα.
Ιοκάστη έγραψε:2ον. Γιατί έφτιαξε αυτός ο θεός το σύμπαν; Για να παίζει; Γιατί έφτιαξε τους μετεωρίτες; Γιατί έφτιαξε άχρηστα κομμάτια πέτρας; Γιατί μας έχει γραμμένους και εδώ γίνεται χαμός και δεν κάνει τίποτα;
Έφτιαξε το σύμπαν και μετά το άφησε στην τύχη του. Αν κάποια στιγμή αποδειχθεί ότι υπάρχει τότε θα εξετάσουμε και τις προθέσεις του.
Ιοκάστη έγραψε:Ε το ότι απλά δεν υπάρχει μου φαίνεται η πιο λογική απάντηση… Εμένα. Εσένα μπορεί να σου φαίνεται κάποια άλλη απάντηση πιο λογική.
Άντε πάλι με την λογική. Μα γιατί μόνο ότι είναι λογικό είναι σωστό;
Ιοκάστη έγραψε:Ναι. Ακόμα και βρικόλακες. Ωραία, και; Και τι έγινε κι αν υπάρχει;
Η ύπαρξη των βρικολάκων δεν εξυπηρετεί τίποτα. Του θεού εξηγεί την ύπαρξη του σύμπαντος. Δεν είπα ότι έχει σημασία αν υπάρχει η δεν υπάρχει. Αλλά αυτό εξετάζουμε σε αυτό το forum.
Ιοκάστη έγραψε:Απλά αυτή η συζήτηση όπως καταλαβαίνεις πως έχει αποκλειστικά και μόνο φιλοσοφικό νόημα.
Μα ούτως η άλλως την ύπαρξη του θεού μόνο φιλοσοφικά μπορούμε να την εξετάσουμε.

Να διευκρινίσω πως δεν είμαι οπαδός καμίας θρησκεία ούτε πιστεύω σε κάποιον θεό. Απλά αυτές οι απορίες μου γεννήθηκαν πριν λίγες μέρες και ήθελα να ακούσω και τις γνώμες σας.
''Extraordinary claims require extraordinary evidence''
Carl Sagan
Άβαταρ μέλους
Κόκκινη Τζιχάντ
Δημοσιεύσεις: 332
Εγγραφή: 28 Ιουν 2009 18:30
Όνομα Ιστότοπου: -

Πέρα από την λογική μας μπορεί να συμβαίνει το οτιδήποτε, ακόμα και ένας θεός. (Ας περιορίσουμε την συζήτηση σε ντειστικούς θεούς).
Για αυτό το λόγο προτιμώ στην ερώτηση "μα είσαι σίγουρος ότι δεν υπάρχει θεός" να απαντάμε ως εξής.

Ναι είμαι σίγουρος. Εσύ είσαι σίγουρος ότι είναι αδύνατο το καλοριφέρ στο σπίτι σου να βγάλει αύριο στόμα και να αρχίσει να σου μιλάει;

Όσο σίγουρος είσαι εσύ είμαι και γω. Δεν έχει καταγραφεί ποτέ καλοριφέρ να βγάζει στόμα και να μιλάει, όπως δεν έχει καταγραφεί ποτέ η παραμικρή απόδειξη ή ακόμα και ένδειξη για την ύπαρξη του Θεού. Και επειδή επιστημονικά είναι αδύνατο να αποδείξεις κάτι αρνητικό (δηλαδή ότι κάτι ΔΕΝ ισχύει) η απόλυτη, 100% μέχρι στιγμής εμπειρία της ανθρωπότητας, αλλά και η θεωρητική επιστημονική τεκμηρίωση, αρκεί για να το απορρίψουμε.

[Πρόκειται για το ίδιο επιχείρημα με τις νεράιδες, τους βρυκόλακες ή την τσαγιέρα, απλώς με ένα πιο τραβηγμένο παράδειγμα].
Ξύπνησαν πάλι οι άθλιες σκουριασμένες ορδές / λυσσασμένες θρησκείες πατρίδες οικογένειες / σκούζουν και σφάζονται για ένα καλύτερο χθες / μα οι σημαίες τους ανεμίζουν βρωμερές και νικημένες
onou12345
Δημοσιεύσεις: 71
Εγγραφή: 26 Αύγ 2009 14:43
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Κόρινθος

Αν το καλοριφέρ έβγαζε στόμα και μίλαγε τότε αυτό θα απέρριπτε ένα σωρό θεωρίες, όμως ο ντεϊστικός θεός δεν απορρίπτει καμία.
Δεν έχει καταγραφεί απόδειξη ή ένδειξη για την ύπαρξη του θεού γιατί δεν ασχολείται πλέον με το σύμπαν μας. Το έφτιαξε και το άφησε. (Αν υπάρχει).
Οι νεράιδες και οι βρικόλακες αν υπάρχουν ζουν ανάμεσά μας, άρα κάποιος θα έπρεπε να τους έχει δει. Ακόμα θα έπρεπε να έχουμε βρει ενδιάμεσους κρίκους (απολιθώματα) ζώων που να καταλήγουν σε νεράιδες ή βρικόλακες.
Υπάρχει το χρονικό μετά τη δημιουργία του σύμπαντος και πουθενά δεν λέει για δημιουργία γυαλιού. Άρα ούτε τσαγιέρας. Επίσης ότι υπάρχει γυαλί σε μέγεθος μικρότερο του μορίου (εφόσον δεν μπορούμε να δούμε την τσαγιέρα) πάλι απορρίπτει ένα σωρό θεωρίες.
''Extraordinary claims require extraordinary evidence''
Carl Sagan
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

onou12345 έγραψε:Η ύπαρξη του θεού δεν υποστηρίζεται από βάσιμες πηγές όμως το γεγονός ότι υπάρχουν εκατομμύρια άνθρωποι που πιστεύουν και μέσα σε αυτούς και επιστήμονες (δηλαδή άνθρωποι που ασχολούνται με την φυσική πλευρά του κόσμου) πρέπει να μας κάνει να αναρωτηθούμε.
Όλοι, των επιστημόνων συμπεριλαμβανομένων, διδάχτηκαν μαζί με την μητρική τους γλώσσα και την πίστη σε θεούς, οπότε το επιχείρημα αυτό δεν έχει ιδιαίτερη βαρύτητα.

Ο ντεϊστικός Θεός, στον οποίο προτιμάς να περιορίσουμε την συζήτηση, δεν διαφέρει δραματικά από τον Θεό των θεϊστών. Κατά τον Herbert of Cherbury, τον εισηγητή του ντεϊσμού:
- Υπάρχει μόνο ένας υπέρτατος Θεός.
- Ο Θεός πρέπει να λατρεύεται.
- Η αρετή και η ευσέβεια αποτελούν το κύριο τμήμα της λατρείας.
- Θα πρέπει να λυπούμεθα και να μετανιώνομε για τις αμαρτίες μας.
- Ο Θεός ανταμείβει και τιμωρεί τόσο στην παρούσα όσο και στην μετά θάνατο ζωή.

Σύγκρινε αυτές τις αρχές με τις αρχές του μοντέρνου ντεϊσμού και θα αντιληφτείς ότι η άποψη που έχουμε περί Θεού δεν είναι παρά ένα συνονθύλευμα φιλοσοφικών καπρίτσιων. Η σημερινή δηλαδή αντίληψη περί Θεού στερείται σοβαρότητας. Αν όμως θελήσεις να ερευνήσεις παλαιότερες απόψεις περί Θεού, τότε σε βεβαιώ ότι θα φρίξεις.

Ως νοήμονες, σοβαροί άνθρωποι, ζητάς να αναρωτηθούμε για την ύπαρξη Θεού, Και σε ερωτώ και πάλι: ποιανού Θεού; Να αναρωτηθούμε για ποιανού φιλοσόφου τις προτιμήσεις; Μήπως για του Βολταίρου που τόλμησε να πει ότι: «αν δεν υπήρχε ο Θεός, θα έπρεπε να τον εφεύρουμε»;
Νιώθουμε την ανάγκη να εφεύρουμε έναν Θεό την στιγμή ακριβώς που αντιλαμβανόμαστε την μηδαμινότητά μας. Γιατί; Για να δικαιολογήσουμε το θαύμα της δημιουργίας μια μηδαμινότητας;
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

Μα δε είναι μικρότερη του μορίου η τσαγιέρα, απλά είναι αόρατη!! :D
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
Άβαταρ μέλους
Κόκκινη Τζιχάντ
Δημοσιεύσεις: 332
Εγγραφή: 28 Ιουν 2009 18:30
Όνομα Ιστότοπου: -

onou12345 έγραψε:Αν το καλοριφέρ έβγαζε στόμα και μίλαγε τότε αυτό θα απέρριπτε ένα σωρό θεωρίες, όμως ο ντεϊστικός θεός δεν απορρίπτει καμία.
Φυσικά και καταρρίπτει η ύπαρξη ενός τέτοιου όντος ολόκληρη τη φυσική αν όχι και όλες τις επιστήμες.
Ξύπνησαν πάλι οι άθλιες σκουριασμένες ορδές / λυσσασμένες θρησκείες πατρίδες οικογένειες / σκούζουν και σφάζονται για ένα καλύτερο χθες / μα οι σημαίες τους ανεμίζουν βρωμερές και νικημένες
Απάντηση