Θρησκευτικά στα σχολεία. Υπέρ ή κατά;

Απάντηση

Είστε υπέρ ή κατά της διδασκαλίας των θρησκευτικών;

Υπέρ. Μόνο έτσι μπορείς να γνωρίσεις τον εχθρό σου.
4
2%
Να γίνεται το μάθημα αλλά να είναι επιλεγόμενο.
20
10%
Να διδάσκεται, αλλά να εξετάζει αντικειμενικά αρκετές κύριες θρησκείες.
57
28%
Με δουλεύεις, έτσι; Φυσικά και είμαι ΚΑΤΑ!
85
42%
Ας ξεριζώσουμε τη μάστιγα! Φωτιά στις θεολογικές σχολές!
34
17%
Γκια Ελ Ντοράντο από 'ντώ; Ούγκα! (Αλλιώς: δείξε μου τα αποτελέσματα)
3
1%
 
Σύνολο ψήφων: 203
Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 713
Εγγραφή: 22 Αύγ 2009 23:36
Όνομα Ιστότοπου: -

Πιστέυω πως λέγοντας μάθημα των θρησκευτικών, έχετε κατά νου το μάθημα και τον τρόπο με τον οποίο αυτό διδάσκεται σήμερα στα παιδιά μας. Η πλύση εγκεφάλου, η κατήχηση, ο προσηλυτισμός, η υπονόμευση της παδικής προσωπικότητας, κ.λπ. (που να βλέπατε στα δικά μου χρόνια πως σε κοιτούσαν αν δεν πήγαινες στο κατηχητικό!).
Και βέβαια ένα τέτοιο μάθημα δεν έχει, και δεν πρέπει να έχει θέση σε ένα σχολείο. Και δη στο δημοτικό.

Από την άλλη νομίζω πως όσοι έχουν ψηφίσει και εκφραστεί για ένα διαφορετικό μάθημα, που να ρίχνει φως π.χ. στην ιστορία των θρησκειών, έχουν κατά νου κάτι σαν την "θρησκειολογία".

Όπως και να το κάνουμε, η θρησκεία κατέχει ένα μεγάλο κεφάλαιο στο βιβλίο των ανθρώπινων πολιτισμικών φαινομένων. Και σαν τέτοιο δεν μπορούμε να το αγνοήσουμε. Δεν είναι δυνατόν να κλείσουμε τα μάτια και να πούμε απλά "Δεν υπάρχει", ή "Όποιος θέλει ας το ψάξει μόνος του".

Η Θρησκειολογία δεν ενδιαφέρεται για τις "αλήθειες" μιας θρησκείας, ή τις πνευματικές και εσχατολογικές της πραγματικότητες. Σκοπέυει στην κατανόηση των θρησκειών ως ανθρώπινων πολιτισμικών φαινομένων. Μελετά την θρησκεία έξω από αυτήν και μόνον από κοσμική άποψη. Ερευνά τις επιπτώσεις που έχουν οι θρησκείες στο ανθρώπινο γίγνεσθαι.
Δηλαδή καμμία σχέση με προσηλυτισμό, κατήχηση και πλύση εγκεφάλου.

Φυσικά ένα τέτοιο μάθημα θα γίνει κατανοητό μόνον από μαθητές του λυκείου.
Αν δεν επιθυμείτε την διδασκαλία ούτε ενός τέτοιου μαθήματος, θεωρώ πως έχετε άδικο, διότι θα αποκλείσετε τα παιδιά από στοιχειώδεις γνώσεις ενός παγκοσμιου κοινωνικού φαινομένου.

Η γνώση είναι αυτή που σε απελευθερώνει.
Χρόνους πολλούς μετά την Αμαρτία που την είπανε Αρετή μέσα στις εκκλησίες και την ευλόγησαν...
- Οδ. Ελύτης
Άβαταρ μέλους
mpamiatzis
Δημοσιεύσεις: 994
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2009 00:47
Όνομα Ιστότοπου: μαθήματα σκέψης
Επικοινωνία:

εχω την εντυπωση (με επιφυλαξη παντα) οτι τα αρθρα που συνδεουν το ελληνικο κρατος με την εκκλησια στο συνταγμα εχουν αυξημενη τυπικη ισχυης. τουτεστην δεν αλλαζουν..... αν υπαρχει ενα δικηγορος αναμεσα μας μπορει να μας διαφωτησει
http://mpamiatzis.blogspot.com
Οι μέρες αποφράδες με ξόρκισαν παπάδες
κι αμαρτωλό με βγάλανε και βλάσφημο
Κι εγώ να καταπίνω Τιτανικός θα γίνω
να σας βυθίσω στο στερνό μου χάσιμο
Ότι ενθάδε κείμεθα Ο ξείν' αγγέλειν
κι απολωλότες είμεθα απ' την αγέλην
Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 713
Εγγραφή: 22 Αύγ 2009 23:36
Όνομα Ιστότοπου: -

Χωρίς να είμαι σίγουρος, πιστεύω πως όχι.
Και το λέω επειδή θυμάμαι την προσπάθεια του Τρίτση ν' απαλλάξει το κράτος από την εκκλησία με τον διαχωρισμό των δύο και έλεγχο της εκκλησιαστικής ακίνητης περιουσίας, και τελικά δεν ήταν το σύνταγμα που σταμάτησε αυτή την προσπάθεια, αλλά η ηττοπάθεια που έδειξε η τότε κυβέρνηση και απέσυρε το νομοσχέδιο.
Χρόνους πολλούς μετά την Αμαρτία που την είπανε Αρετή μέσα στις εκκλησίες και την ευλόγησαν...
- Οδ. Ελύτης
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

mpamiatzis έγραψε:εχω την εντυπωση (με επιφυλαξη παντα) οτι τα αρθρα που συνδεουν το ελληνικο κρατος με την εκκλησια στο συνταγμα εχουν αυξημενη τυπικη ισχυης. τουτεστην δεν αλλαζουν..... αν υπαρχει ενα δικηγορος αναμεσα μας μπορει να μας διαφωτησει
Άρθρο 110 του Συντάγματος, πρώτη παράγραφος:

1. Oι διατάξεις τoυ Συντάγματoς υπόκεινται σε
αναθεώρηση, εκτός από εκείνες πoυ καθoρίζoυν τη
βάση και τη μoρφή τoυ πoλιτεύματoς, ως Πρoε-
δρευόμενης Koινoβoυλευτικής Δημoκρατίας,
καθώς και από τις διατάξεις των άρθρων 2 παρά-
γραφoς 1, 4 παράγραφoι 1, 4 και 7, 5 παράγραφoι
1 και 3, 13 παράγραφoς 1 και 26

Το άρθρο 3 που αφορά τη σχέση εκκλησίας και κράτους και το άρθρο 16 που λέει για τη "θρησκευτική συνείδηση" (αν και αυτό όπως είπα θέμα ερμηνείας είναι) δεν προστατεύονται από το άρθρο 110.
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
bl4ckwar
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 09 Σεπ 2009 10:59
Όνομα Ιστότοπου: bl4ckwar
Επικοινωνία:

εγω ειμαι κατα..αλλα επειδη φετος θα παρω απαλλαγη απο τα θρησκευτικα :dance: ξερετε αν μπορω να παρω οποιαδηποτε στιγμη???
Tritonio
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: 13 Σεπ 2009 02:21

Έτσι όπως διατυπώνεις την ερώτηση: κατά καρακατά.
Θα ήμουν υπέρ όμως ενός μαθήματος φιλοσοφίας το οποίο θα περιείχε και όλες τις θρησκείες φυσικά. Κάτι τέτοιο όχι μόνο δεν θα κατηχεί, αλλά σε κάποιες περιπτώσεις δεν θα αφήσει και τους γονείς να κατηχήσουν.
Αλλά τα θρησκευτικά που είχαμε ήταν αίσχος με μικρή εξαίρεση της δευτέρας λυκείου που τουλάχιστον εξέταζαν και καμιά άλλη θρησκεία. Βέβαια και πάλι θυμάμαι να συζητάμε για τις αντιθέσεις και τα βίαια αποσπάσματα από το Κοράνι ενώ ούτε λόγος για την Βίβλο... (δεν μπορώ να θυμηθώ αν αυτό το μάθημα αναφερόταν και στην αθεΐα)
Άβαταρ μέλους
Σίσυφος
Δημοσιεύσεις: 1027
Εγγραφή: 18 Απρ 2009 18:35
Όνομα Ιστότοπου: Youtube Channel
Επικοινωνία:

bl4ckwar έγραψε:εγω ειμαι κατα..αλλα επειδη φετος θα παρω απαλλαγη απο τα θρησκευτικα :dance: ξερετε αν μπορω να παρω οποιαδηποτε στιγμη???
Κανονικά επιτρέπετε να πάρεις απαλλαγή όποια στιγμή θέλεις, αλλά σου προτείνω να την πάρεις τώρα στις αρχές του Σεπτέμβρη. Έχω ακούσει κανά-δυο περιπτώσεις που μαθητές αποφάσισαν να πάρουν απαλλαγή στη μέση της χρονιάς και οι διευθυντές δεν τους άφηναν, υποστηρίζοντας πως έπρεπε να τους το δηλώσουν από την αρχή της χρονιάς. Παρόλα αυτά, σύμφωνα με το Υπουργείο έχεις κάθε δικαίωμα να πάρεις απαλλαγή ακόμα και τον Μάιο :P . Απλά για να απαλλαγείς και από τέτοιου είδους "κόμπλεξ" των διευθυντών λυκείου καλύτερα να ξεκαθαρίσεις το θέμα της απαλλαγής απο τον Σεπτέμβριο...
Προσωπικά, θα πάω υπογεγραμμένη τη δήλωση που βρήκα στο atheoi.org μέσα στην εβδομάδα.
Δυστυχώς όμως ο Ιερώνυμος δεν κατάφερε, όπως έλεγε τον Μάρτιο αν θυμάμαι καλά, να αυξήσει τις ώρες διδασκαλίας των θρησκευτικών στα σχολία και έτσι θα έχω μόνο ένα κενό φέτος στη Γ'Λυκείου :lol: .
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Σίσυφος την 13 Σεπ 2009 12:25, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Γκρινιάρης

Tritonio έγραψε:... (δεν μπορώ να θυμηθώ αν αυτό το μάθημα αναφερόταν και στην αθεΐα)
Ούτε εγώ θυμάμαι, αλλά από την άλλη, λογικά δε θα υπήρχε, αφού η αθεΐα δεν είναι θρησκεία.

Πάντως ήταν συγκλονιστική χρονιά! Σαν να είναι τώρα μπροστά μου ο θεολόγος (και υποδιευθυντής), ένας αυστηρός παχυλός τύπος, με μουστάκι τύπου χίτλερ, του οποίου η χαρά ήταν να επεξηγεί μέσα από την κάθε θρησκεία, γιατί είναι καλύτερη η δική του! Ήταν και υπέρμαχος της "tough love" (όπως λέμε ελληνικά), έκφρασης του θεού! Σε τιμωρώ για να δεις τι καλός πατέρας είμαι!

Αυτό δεν ήταν διδακτικό βιβλίο! ήταν μαύρη προπαγάνδα!
Αυτός είναι και ο λόγος, εκτιμώ ότι είναι μονόδρομος η κατάργηση της κατήχησης στα σχολεία (μάθημα θα ήταν αν είχε ενα γνωστικό επιστημονικό αντικείμενο), διότι η περιγραφή των θρησκειών δε γίνεται αμερόληπτα από ένα θεολόγο ΧΟ ή Ισλαμιστή ή και-γω-δε-ξέρω-τι-άλλο. Είναι αδύνατο για ένα σχολείο να προσλάβει 100 (λέω τώρα), θεολόγους (ένα από κάθε θρησκεία), για να το διδάξουν αντικειμενικά.
Άβαταρ μέλους
Σίσυφος
Δημοσιεύσεις: 1027
Εγγραφή: 18 Απρ 2009 18:35
Όνομα Ιστότοπου: Youtube Channel
Επικοινωνία:

Tritonio έγραψε:... (δεν μπορώ να θυμηθώ αν αυτό το μάθημα αναφερόταν και στην αθεΐα)
Γκρινιάρης έγραψε:Ούτε εγώ θυμάμαι, αλλά από την άλλη, λογικά δε θα υπήρχε, αφού η αθεΐα δεν είναι θρησκεία.
Και όμως υπήρχε... Μάλιστα στις εξετάσεις τον περασμένο Ιούνιο έπεσε και ερώτηση πάνω στα "παράλογα επιχειρήματα των άθεων", την οποία και άφησα κενή φυσικά.
Τα επιχειρήματα κατά της αθεΐας αν θυμάμαι καλά ήταν τα γνωστά περί τελειότητας του κόσμου "που μόνος ένας δημιουργός μπορούσε να προκαλέσει" και άλλα χαζά... Προσπαθούσε να παρερμηνεύσει τα λόγια του Μαρξ "η θρησκεία είναι το όπιον του λαού", όπως και προσπαθούσε να βγάλει τον Νίτσε παράλογο! Μάλιστα δεν ήξερα οτι υπήρχαν "σχολές" αθεΐας όπως υποστήριζε το βιβλίο: Νιτσεϊκή αθεΐα, Μαρξιστική αθεΐα κ.ο.κ
Αυτό δεν ήταν διδακτικό βιβλίο! ήταν μαύρη προπαγάνδα!
Όντως. Είναι που είναι το βιβλίο, έρχονται και οι καθηγητές και το αποτελειώνουν :P.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Σίσυφος την 13 Σεπ 2009 12:47, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Γκρινιάρης

Σίσυφος έγραψε:
Tritonio έγραψε:... (δεν μπορώ να θυμηθώ αν αυτό το μάθημα αναφερόταν και στην αθεΐα)
Γκρινιάρης έγραψε:Ούτε εγώ θυμάμαι, αλλά από την άλλη, λογικά δε θα υπήρχε, αφού η αθεΐα δεν είναι θρησκεία.
Και όμως υπήρχε... Μάλιστα στις εξετάσεις τον περασμένο Ιούνιο έπεσε και ερώτηση πάνω στα "παράλογα επιχειρήματα των άθεων", την οποία και άφησα κενή φυσικά.
:o (Speechless!)
Άβαταρ μέλους
Σίσυφος
Δημοσιεύσεις: 1027
Εγγραφή: 18 Απρ 2009 18:35
Όνομα Ιστότοπου: Youtube Channel
Επικοινωνία:

Όπως έγραψα και σε αυτό το thread.
Σίσυφος έγραψε:Πρώτη φορά βλέπω τόση παπαρολογία συγχωνευμένη σε ένα βιβλίο! Το μάθημα (ο Θεός να το κάνει :lol: ), ασχολείται με υπαρξιακά ζητήματα που απ'ότι φαίνεται είναι και το πιο αδύνατο σημείο του Χριστιανισμού. Οι θεολόγοι-συγγραφείς του βιβλίου, ναι μεν έθεταν τα γνωστά ερωτήματα, αλλα οι απαντήσεις τους ήταν από παράλογες μέχρι ελεεινά πανάθλιες και ασύντακτες μερικές φορές :lol: ! Θύμιζε πολιτική σε μερικά σημεία (ξύλινη γλώσσα κτλ).

Όταν αποφάσισα να μην πάρω απαλλαγή στην αρχή της χρονιάς ήλπιζα πως θα μάθω για τις άλλες θρησκείες. Ήταν το μεγαλύτερο λάθος. Πιο πολλά έμαθα για τον ισλαμισμό από την Ιστορία πάρα από τα Θρησκευτικά :P. Το βιβλίο προσπαθεί να μειώσει τις άλλες θρησκείες χρησιμοποιώντας την ίδια τεχνική που χρησιμοποιούν οι άλλοι για να μειώσουν τον χριστιανισμό και την οποία πασχίζουν οι συγγραφείς να αποδείξουν λάθος στα πρώτα κεφάλαια του βιβλίου :P EPIC FAILURE !
Tritonio
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: 13 Σεπ 2009 02:21

Σίσυφος έγραψε: Και όμως υπήρχε... Μάλιστα στις εξετάσεις τον περασμένο Ιούνιο έπεσε και ερώτηση πάνω στα "παράλογα επιχειρήματα των άθεων", την οποία και άφησα κενή φυσικά.
Δεν μιλάς σοβαρά...
Σίσυφος έγραψε: Τα επιχειρήματα κατά της αθεΐας αν θυμάμαι καλά ήταν τα γνωστά περί τελειότητας του κόσμου "που μόνος ένας δημιουργός μπορούσε να προκαλέσει" και άλλα χαζά...
Χιλιοαπαντημένα. Άσε που ακόμα και αν θεωρήσουμε ότι κάποιο τέτοιο επιχείρημα είναι κατά της αθεΐας άλλο τόσο είναι κατά και της οποιασδήποτε θρησκείας.
Σίσυφος έγραψε: Προσπαθούσε να παρερμηνεύσει τα λόγια του Μαρξ "η θρησκεία είναι το όπιον του λαού", όπως και προσπαθούσε να βγάλει τον Νίτσε παράλογο! Μάλιστα δεν ήξερα οτι υπήρχαν "σχολές" αθεΐας όπως υποστήριζε το βιβλίο: Νιτσεϊκή αθεΐα, Μαρξιστική αθεΐα κ.ο.κ
Ναι αυτό θυμόμουν και εγώ! Αυτό το βιβλίο! Θρησκευτικών ήταν ή καμιά κοινωνιολογία; Και ναι, είναι απαράδεκτο το να προσπαθούν να πείσουν τον κόσμο ότι η αθεΐα πρέπει ντε και καλά να προέρχεται από κάποια άλλη θεωρία (φιλοσοφική, πολιτική κλπ). Ειδικά στις μέρες μας άθεος γίνεσαι απλά και μόνο αποκτώντας επιστημονική γνώση (και ανοίγοντας λίγο και τις παρωπίδες) και όχι διαβάζοντας Νίτσε... Άκου Νιτσεϊστική αθεΐα... :lol: :lol: :lol: :clap:

(για τα θρησκευτικά της Β Λυκείου είπα πριν ότι είναι μικρή εξαίρεση όχι για την ποιότητα του βιβλίου αλλά γιατί εντέλει τα θέματα που διαπραγματεύονταν σήκωναν πολύ πολυυυυύ συζήτηση και άπειρες διαφωνίες, σε αντίθεση με τα θρησκευτικά άλλων ετών που απλά άκουγες τι έκανε ο κάθε άγιος και βάραγες... ενέσεις μέχρι να τελειώσει η ώρα)
Άβαταρ μέλους
karakitsossecurity
Δημοσιεύσεις: 1407
Εγγραφή: 27 Απρ 2009 14:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

χθές το βράδυ που καθόμουνα με τα παιδιά μου, μου έιπε η γυναίκα μου έλα να ακούσεις τον μικρό να λέει την προσευχή που έμαθε στο σχολείο. Ο γυιος μου πάει προνήπιο και η κόρη μου νήπιο. Και τα δύο στο σχολείο από ότι έχω πρασέξει μαθαίνουν προσευχές και ιστορία του τύπου οι έλληνες που πολέμησαν το σαράντα τους κακούς γερμανούς το 21 τους κακούς τούρκους και δεν συμαζεύεται. Όλη η εκπαίδευση σε αυτήν την ηλικία είναι μια εθνικοχριστιανίκή πλύση εγκεφάλου. Και επειδή θυμάμαι πολύ καλά τι μας έλεγαν και εμάς στην ίδια ηλικία έχω να σας πω ότι δεν έχει αλλάξει τίποτα από το 1975 μέχρι σήμερα.

Ρωτώντας λοιπόν και την κουνιάδα μου που είναι και αυτή νηπιαγωγός έμαθα ότι αυτό είναι και το επίσημο πρόγραμμα εκπαίδευσης. Τραγουδάκια με την μακεδονία την βόρειο ήπειρο και προσευχές πρωινές για το φαγητό κτλ κτλ κτλ.
Δύσκολα τα πράγματα
Boards don't hit back "Bruce Lee, Enter The Dragon"
Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 713
Εγγραφή: 22 Αύγ 2009 23:36
Όνομα Ιστότοπου: -

Ο Άρθουρ Σοπενάουερ είχε πει:

"Η θρησκεία έχει τα πάντα με το μέρος της: την αποκάλυψη, τις προφητείες, την προστασία των κυβερνήσεων, τα υψηλότερα αξιώματα και διακρίσεις.
Και πάνω απ’ όλα αυτά, το ανεκτίμητο προνόμιο να της επιτρέπεται να εντυπώνει στο νου των ανθρώπων τα δόγματα της από την τρυφερή παιδική ηλικία, ώστε να μετατρέπονται σχεδόν σε έμφυτες ιδέες."
Χρόνους πολλούς μετά την Αμαρτία που την είπανε Αρετή μέσα στις εκκλησίες και την ευλόγησαν...
- Οδ. Ελύτης
Άβαταρ μέλους
ntoreMy
Δημοσιεύσεις: 235
Εγγραφή: 26 Απρ 2009 12:53
Όνομα Ιστότοπου: -

Δεν είναι μόνο τα θρησκευτικά, ούτε το σχολείο. Ξεκινάει από το σπίτι, συνεχίζεται στο σπίτι του κολλητού,-ης, στο προαύλιο του σχολείου και στην τάξη και μετά στο γραφείο και πάει λέγοντας.

Αν σας περιγράψω την ζωή εδώ θα τραβάτε τα μαλλιά σας. Πολλές φορές με πιάνω να θέλω να κάνω διαδήλωση, να κάψω εναν σκουπιδοτενεκέ ρε αδερφέ! Όλη τους η κοινωνική ζωή βασίζεται στην εκκλησία σχεδόν. Οι συνατήσεις τους, το φαγητό που μαγειρεύουν, οι άδειες που πέρνουν. Είναι άγραφος νόμος ότι πρέπει να είσαι υπόδειγμα Βαυαρού/ής χριστιανού/ής πατέρα/μητέρας από τα 22 σου. Μεγαλύτερος έχεις ξοφλήσει ή αποτελείς ντροπή για την οικογένεια. Κάθε Κυριακή ΟΛΟΙ στην εκκλησία και αν δεν πας σε συζητάνε! Μια φορά στο δίμηνο έχουν την προσευχή, ας το πούμε έτσι, όπου είναι άλλος ένας λόγος απλά για να κοινωνικοποιηθούν! Απλά κάθονται κάτω από μια σκηνή και πίνουν μπύρα... προσεύχονται :)

Πως μπορεί να αλλάξει κάποιος 2 ολόκληρες γενιές ανθρώπων οι οποίοι αρνούνται να δεχτούν ότι κάνουν λάθος. Το λούζονται όμως. Η συντριπτική πλειοψηφία είναι δυστυχησμένοι και το λένε. Είναι όμως τόσο βαθειά η επιροή της κοινωνικοθρησκευτικού μαζοχισμού που δεν μπορούν να διαφοροποιηθούν χωρίς ένα κάρο τύψεις...

Ακόμα δεν έχει πέσει στα χεράκια μου το βιβλίο που διδάσκουνε στο κατηχητικό. Θα μεριμνήσω....
Και ες αύριον τα σπουδαία...
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

μέρος της συζήτησης αποσπάστηκε σε νέο θέμα με τίτλο"εθνικισμός στην παιδεία και η σχέση του με τη θρησκεία".
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
redpanther8
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: 18 Δεκ 2009 21:50
Όνομα Ιστότοπου: -

Θεωρώ απαράδεκτο το να διδάσκεται το μάθημα των Θρησκευτικών στα σχολεία. Μέσα από αυτό το μάθημα γίνεται μια συστηματική προσπάθεια προπαγάνδας υπέρ της ορθόδοξης χριστιανικής θρησκείας. Αυτή η προπαγάνδα που διεξάγουν οι ταλιμπάν της ορθοδοξίας (με τη σύμφωνη γνώμη του κράτους) είναι ιδιαίτερα επικίνδυνη καθώς απευθύνεται σε ανήλικα παιδιά που έχουν μεγάλη δόση άγνοιας σχετικά με τις περισσότερες θρησκείες και δεν έχουν το μορφωτικό επίπεδο που θα τους επιτρέψει να εξετάσουν και να διαπιστώσουν αν τα όσα υποστηρίζει η θρησκεία βασίζονται σε ιστορικά γεγονότα και είναι λογικά θεμελιωμένα ή όχι.

Με λίγα λόγια, το σχολείο δεν επιτρέπεται να κάνει προπαγάνδα υπέρ κάποιας πολιτικής ή θρησκευτικής ιδεολογίας.
Άβαταρ μέλους
xarxar
Δημοσιεύσεις: 2034
Εγγραφή: 14 Δεκ 2009 02:53
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Υάδες

Να μια είδηση που δεν πήρα χαμπάρι

http://www.tanea.gr/default.asp?pid=2&c ... Id=4490404

υπάρχει γνωμοδότηση του ΣτΕ για το θρησκευτικό όρκο στα Πανεπιστήμια!
Θέλει αρετή και τόλμη η ...αθεΐα.
Άβαταρ μέλους
Lilith
Δημοσιεύσεις: 165
Εγγραφή: 20 Ιαν 2010 09:53
Όνομα Ιστότοπου: -

Τόσα χρόνια είμαι υποχρεωμένη να υποβάλλομαι σε άπειρα προσβλητικά και υποτιμητικά σχόλια απο τούς καθηγητές των θρησκευτικών. Ο λόγος? Τολμάω να αμφισβητήσω τον "θεό" τους μπροστά σε όλους τους συμμαθητές μου! Έτσι, δεν μπορούν να κάνουν ελεύθερα την απαίσια προπαγάνδα τους, να προσηλυτίσουν με ψέματα και μισές αλήθειες παιδιά πού ενδεχομένως βρίσκονται σε άγνοια... ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΑΠΛΑ ΔΙΔΑΣΚΟΥΝ ΦΑΣΙΣΜΟ
Φ Ω Τ Ι Α Κ Α Ι Τ Σ Ε Κ Ο Υ Ρ Ι ΛΟΙΠΟΝ ΑΔΕΡΦΙΑ! ΑΡΚΕΤΑ ΜΑΣ ΜΟΛΥΝΑΝ.
Τους έχω συχαθεί.....
Το να καταγγείλεις τις απάτες ενός ανθρώπου,λέγεται καταγγελία.
Το να καταγγείλεις τις (αυτ)απάτες μιας κοινωνίας,λέγεται Αναρχία.
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

[αμαν μαζευτικαν και οι αναρχικοι :D :D ] ναι υπερ καταργης του μαθηματος η να υπαρχουν μαθηματα ολων τον θρησκιων για να μπορει να μαθαινονται και οι αθλοι του θεου του πολεμου :D
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Απάντηση