Πρόστιμο... Βλασφημίας!

Οτιδήποτε αφορά την επικαιρότητα ή πρακτικά θέματα σχετικά με την αθεΐα και την θρησκεία. Θέματα γενικής επικαιρότητας συζητιούνται στα "Εκτός θέματος", υποσυζήτηση "Ειδήσεις και επίκαιρα".
Γκρινιάρης

svoin, δε διαφωνώ με τις απόψεις σου.

Πάσα πήρα και είπα κάτι που γενικώς είναι παρεξηγημένο. Για παράδειγμα, επειδή θεωρώ ότι οι απόψεις του χι κόμματος είναι ηλίθιες, αυτό δε σημαίνει ότι επειδή εγώ είμαι του ψι κόμματος ότι είναι σωστό. Λέγω ότι ο πολιτικός εκφράζει τις απόψεις του κόσμου που το ψήφισε._

Για να γίνω πρακτικός: Εγώ θεωρώ ότι όσοι ψηφίσαν στις εκλογές είναι ηλίθιοι γιατί δεν ξέρουν τι τους γίνεται, ενώ εμείς που δε ψηφίσαμε είμαστε προοδευτικοί και ξύπνιοι.
Το παραπάνω δεν αποτελεί κριτική, αποτελεί μομφή στο δημοκρατικά κατοχυρωμένο δικαίωμα του να ψηφίζεις ότι εκτιμάς καλύτερο. Αν εγώ εκτιμώ ότι το καλύτερο είναι να μη ψηφίζεις, δεν με κάνει καλύτερο να αποκαλέσω υποτιμητικά φασίστες ή σοσιαλιστές ή κομουνιστές αυτούς που διαφωνούν μαζί μου.

Επίσης, είναι αυτονόητο και για αυτό δε πήρα θέση, ότι εκτιμώ πως η κάθε θρησκεία επιβάλλεται να έχει την ελευθερία να ασκήσει τα λατρευτικά της καθήκοντα! Και αυτό το δικαίωμα να προστατεύεται με νόμο (νομίζω ότι ήδη γίνεται αυτό). Αν πρέπει να το κάνει η πολιτεία με δικά της λεφτά, εδώ διαφωνώ. (Βέβαια δε το έκανε για τους Ολυμπιακούς Αγώνες που ήταν μέσα στο συμβόλαιο, θα το κάνει τώρα;)
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

ο φιλος μας ο σβον νευριασε δε νομιζω οτι χρειαζεται να εχει νευρα συζητηση κανουμε, φιλε μου παρε μερικες απαντησεις απλες χωρις πολλα λογια, 1 ειπες ουτε λιγο ουτε πολυ δε με ενδιαφερει αν οι αλβανοι φερονται ρατσιστικα στους βορειο υπειρωτες εμεις δε πρεπει να φερομαστε ρατσιστικα στους αλβανους σωστα καταλαβα? αν ναι ποσο παθητικα ακουγεται αυτο σα να λεμε το γνωστο ανεκδοτο [ελειπε μια γυναικα 3 μερες και ειπε την βιαζανε 2 φωρες και την ειπε ο αντρας της αφου 3 μερες ελειπες πως ηταν 2 φωρες και λεει ε θα παω και σημερα] 2, τα συμβολα σταυροι εικονες σημαιες και αλλα υπαρχουν εδω και πολλα πολλα χρονια στην χωρα μας αν μερικοι αλοθρησκοι ξενοι και κουλτουριαριδες ελληνες εχουν αλεργια να παρουν αλιφη [σε λιγο ετσι οπως το παμε θα μας πειτε φυγετε απ την πολη σας με βασι το ταδε χαρτι ανικει σε αλοδαπους] 3, ναι η χριστιανικη εκκλησια εχει μεσσαιωνικες αποψεις η εκκλησια η μουσουλμανικια εχει τρεις φωρες περισοτερες μεσσαιωνικες αποψεις αλλα δεν ειδα πουθενα να κραζεις τους μουσουλμανους 4, στην τουρκια πριν μερικα χρονια παρουσιαστρια κλωτσισε ενα μπαλονι που ειχε την ημισελινο και εφαγε πρωστιμο κατανωο μια μεριδα απλων λαικων ανθρωπον μιας και απο εκει ειμαι και εγω που πανω στην τρελα τους θες πανω στην αγανακτιση τους καινε μια ελληνικια σημαια δυστηχος η πολιτεια δεν εκανε διαλογο με αυτα τα παιδια να δει τι τους οδυγησε σε κατι τετιο αλλα να κοιτανε και διπλα οτι μια τετια πραξη πως τημοριτε εκει αν καψεις σημαια η αν σατιρισεις την θρησκεια τους σε εκτελουνε δεν λεω οτι ειναι σωστο ουτε το επικροτο απλα να φυγει αυτη τη ταμπελα του δεν εχουμε δημοκρατια
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

1)Συλλογική εθύνη δηλαδή έτσι ? ωραία, ξέρεις άριστο η έλληνες εμενα μου φέρθηκαν ρατσιστικά οποτε με την λογική σου εγώ πρέπει να φερθώ ρατσιστικά στους έλληνες και άμα παο στην αλβανία και η βόρειο ηπειρώτες απαιτήσουν κάτι από το κράτος να τους πω "άμα στην ελλάδα ένας αλβανός ζήτηση το X τον σπάνε στο ξύλο , και μας ζητάνε εσείς τώρα" Πέσμου αυτό είναι το δίκαιο και σωστό κατά εσένα ? άμα είναι να μου το πεις να παο πίσω στην αλβανία να πληροφορήσω τα παιδιά ότι δεν υπάρχει λόγος να σέβονται τα ανθρώπινα δικαιώματα τον ελλήνων καθώς σύμφωνα με την λογική τον ελλήνων εδώ εφόσον δεν το κάνουν η άλλη δεν χρειάζεται να το κάνουμε και εμείς.

και αυτό με τους αλβανούς ήταν ΠΑΡAΔΕΙΓΜΑ. άμα οποιος δήποτε φέρεται ρατσιστικά στον οποιον δήποτε θα διαματιριθουμε και θα απαιτήσουμε να σταματήσει, αλλα τι σχέση έχει αυτό με τον ΤΥΧΑΊΟ X άνθρωπο που είναι από αυτή την χωρα και βρίσκετε στην χωρα μας ? Επειδή η μαλακες φασίστες στην τάδε χωρα συμπεριφέρονται σαν μαλακες φασίστες θα πάρουμε εμείς τον τυχαίο μαλακα που είχε την ατυχία να βρεθεί στην χωρα μας, ατυχία επειδή έπρεπε να φυγή από τον τόπο του, και θα τον τιμωρήσουμε για το τι κάνουν η φασιστο μαλακες στην χωρα του ? επειδή η φασιστο μαλακες στην αλβανία βαράνε τους έλληνες μειονοτικούς η έλληνες φασιστο μαλακες τις ελλάδας δικαιολογούνται να βαράνε τον X τυχαίο άνθρωπο που είναι από την αλβανία και ο μαλάκας αλβανός δεν έχει το δικαίωμα να διαματιριθι επειδή η φασιστο μαλακες τις χώρας του βαράνε τους έλληνες μειονοτικούς ? Επειδή η ισλαμοφασίστες στην X χωρα καίνε εκκλησιες και δεν αφήνουν τους χριστιανούς να χτίσουν εκκλησιες το ελληνικό κράτος έχει δικαίωμα να μην τυρί τα ανθρώπινα δικαιώματα του ΤΥΧΑΊΟΥ μετανάστη από την X χωρα που βρεθεί στην ελλάδα ? αυτό εσένα σου ακούγεται λογικό ?

Όταν σκοτώθηκε αυτός ο αυστραλός τουρίστας φαντάζομαι δεν θα έπρεπε να διαματυρηθούν και να ζητήσουν δικαιοσύνη η γονείς του καθώς η έλληνες στην αυστραλία δέχονται ρατσιστικές επίθεσης, άρα με πιο δικαίωμα ζητάει το δίκιο του ο αυστραλός όταν στην αυστραλία η η έλληνες δέχονται επίθεσης. άδικο και λάθος ! έπρεπε να αφεθεί ελεθερος ο πορτιέρης και ο αυστραλός να σκύψει το κεφάλι και να γυρίσει στην χωρα του. Αλλα ο αυστραλός είναι πιο hight class από τον μουσουλμάνο μετανάστη από την χωρα του κόλου φαντάζομαι. άλλο να είσαι μετανάστης από την αγγλία να μην σέβονται τα δικαιώματα σου και να διαματιριθις και άλλο να είσαι από την αφρική.

2)η κουλτουριάρηδες έλληνες (με τον απαξιωτικό τρόπο που χρησιμοποιείς τον ορο) που ζητάνε όλα αυτά είναι εδώ μέσα σε αυτό το forum. Όσο για τους αλλόθρησκους, άμα αφαιρεθούνε τα θρησκευτικά σύμβολα σίγουρα εμείς η κουλτουριάρηδες (έλληνες και μη) θέλουμε να αφαιρεθούν ΌΛΑ τα θρησκευτικά σύμβολα και όχι μονο τα χριστιανικά και σίγουρα όχι να βάλουμε άλλης θρησκείας στην θέση τους

3)Η χριστιανική θρησκεία μπορεί να είναι ακριβώς όσο βάρβαρη είναι και η μουσουλμανική. Και η μουσουλμανική μπορεί να είναι τόσο βάρβαρη όσο είναι η χριστιανική τώρα. Όλα εξαρτώνται από το τι γουστάρουμε να τηρούμε από τα γραφόμενα. Στον χριστιανισμό τώρα έχουμε αποφασίσει ότι κάποια γραφόμενα δεν μας πάνε πια και δεν τα τηρούμε άμα τα τηρούσαμε θα μπορούσαμε να σκοτώνουμε κάποιον ακόμα και επειδή δουλεύει το σάββατο

4)και γιατί η τουρκια πρέπει να αποτελεί παράδειγμα ? που στηρίζεις την άποψη σου αυτή ? και δεν καταλαβαίνω και τι σχέση έχει αυτό (το κάψιμο σημαίας) με το θέμα μας Επίσης επειδή είμαστε καλύτερη από τα σκατά δεν σημαίνει ότι είμαστε τόσο καλή όσο τα ροδοπέταλα

Τέλος σχεδόν τίποτα από τα παραπάνω δεν έχει σχέση με αυτό που ηπα εγώ. Εμενα η διαφωνία μου ήταν στο ότι το επιχείρημα που χρησιμοποίησες για τα τζαμια (και που χρησιμοποιείτε από άλλους για χίλια δυο αλλα πράματα) "αφού αυτή κάνουν έτσι εμείς γιατί να κάνουμε έτσι" δεν στέκι και σου ηπα και γιατί δεν στέκι. Δεν αναφέρθηκα ποτε για κάψιμο σημαίας η για το πως πρέπει να συμπεριφέρονται η X στην X μειονότητα και όλα τα αλλα που είπες

όλα αυτά που έγραψα μην τα παρις άσχημα και ως επίθεση. Απλά σκέψου τα και εξέτασε την πιθανότητα ότι μπορεί να κανεις λάθος
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Aρίστο,πέσανε οι μάσκες.Όλα όσα έχουμε πει εδώ εξηγώντας,αναλύοντας,όντας πολιτισμένοι πάνε στράφι.Ξέρεις γιατί;Γιατί η βασική υπόθεση που κάνουν ορισμένοι όντως κουλτουριάρηδες είναι ότι μπορεί κανείς να κάνει διάλογο με τα εθνίκια.Αμ δέ!Ντού και ξύλο.Ντού και ξύλο.Την αγαπάω πολύ την χώρα μου για να αφήσω να μου την κάνουν ένα αποκρουστικό μίγμα φασιστικής Ιταλίας και μουλαδικου Ιράν οι πατριωταράδες του κώλου.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Γκρινιάρης

Κλείνω τη παρέμβαση μου με απαραίτητες διευκρινίσεις ώστε να παραμείνει καταγεγραμμένη η κρυστάλλινη άποψη μου.

Περί ευθυνών και αντιγραφής: Κανένας λαός, έθνος, όπως-αλλιώς-θέλετε-πέστε-τους δεν έχει ευθύνη για ότι κάνουν κάποια μέλη του. Αυτή τη συλλογική ευθύνη την «δίνουν» οι κυβερνήσεις μέσω της προπαγάνδας ή της επίσημης στάσης; της (δηλώσεις σε μέσα, προγραμματικές δηλώσεις κλπ). Το αντιγράφειν είναι θεμιτό, όταν αντιγράφεις το καλύτερο. Δεν (πρέπει να) ζηλεύουμε τις βλακείες που κάνουν οι ξένοι. Επίσης η κακή συμπεριφορά του απέναντι μου δεν δικαιολογεί την κακή δική μου συμπεριφορά! Μπορεί να έχω ελαφρυντικά, όταν αντιδράσω βίαια στην ηλιθιότητα του «άλλου» αλλά αυτό δε σημαίνει ότι έχω δίκαιο να το κάνω. Δε νομίσω το ξύλο να έλυσε ποτέ κανένα πρόβλημα...

Τώρα όσον αφορά τους πολιτικούς και τον λόγο που εκφέρουν, τα έχω πει αναλυτικά στο blog μου. Δουλειά τους είναι να πουν ότι θέλουν να ακούσουν οι ψηφοφόροι τους. Δουλεία των αντιπάλων πολιτικών είναι να τα καταρρίψουν και ο σοφός λαός να αποφασίσει. Υπό άλλες συνθήκες, μαζευόμαστε καμιά κατοσταριά και με όποιον διαφωνούμε πάμε και το σπάμε στο ξύλο, για να βάλει «μυαλό». Να τονίσω ότι αυτό γίνεται ήδη και εκτιμώ, ότι όλοι εδώ μέσα το καταδικάζουν. Είτε είναι φασιστική η βία, είτε είναι αναρχική η βία, δεν παύει να είναι βία. Με τη βία δεν πρόκειται κανείς να γίνει άνθρωπος.

Οι νόμοι υπάρχουν για να τηρούνται, είναι όλοι δημοκρατικοί de jure, διότι έχουμε δημοκρατική κυβέρνηση και αν κάποιου δε του αρέσουν, τους πάει στο δικαστήριο ή ακόμα καλύτερα, δεν ξαναβγάζει βουλευτές που δεν είναι δημοκράτες. Δεν πλακώνει κανένα στο ξύλο. Η θρησκευτική ελευθερία απολαμβάνει νομικής προστασίας._
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Μακάρι να ήταν έτσι τα πράγματα Γκρινιάρη.Μακάρι να μην χρειαζόταν ποτέ η φυσική βία ως μέσο πολιτικής αντιπαράθεσης.Η βία όμως είναι στον ίδιο τον πυρήνα της πολιτικής εξουσίας και δυστυχώς δεν παύει να είναι και μέσο διεκδίκησής της.Το κράτος έχει μέσω του στρατού και της αστυνομίας-δικαστηρίων-φυλακών το μονοπώλιο της έννομης βίας και αυτό είναι ανεκτό όσο υπάρχει κάποια μορφή νομιμοποίησης της εξουσίας,έστω και με τη μορφή της χωλής μας δημοκρατίας.
Έρχεται όμως και η στιγμή που πρέπει να αποφασίσεις με ποιούς θα πας και ποιούς θ'αφήσεις που λέει και ο ποιητής.Η νεοεθνικισμός και ο ρατσισμός πάει να μεταμορφώσει πλάγια και ύπουλα τις κοινωνίες μας από αυτό που είναι σήμερα (με όλα τα στραβά τους οι κοινωνίες μας φέρουν θεσμικά βαθύ το σημάδι του διαφωτισμού),σε ένα τέρας,έναν πραγματικό Λεβιάθαν μίσους,φόβου και αυταρχισμού.Υπάρχει αλήθεια περιθώριο διαλόγου με τους εθνικιστές και τους ρατσιστές;Δε νομίζω.Ήδη από την εποχή που ο Carl Schmitt είπε ότι η βασική πολιτική απόφαση είναι η διάκριση φίλου και εχθρού αυτοί έχουν κάνει την επιλογή τους.Πολύ φοβάμαι ότι η άλλη πλευρά,οι υπερασπιστές του ανθρωπισμού και του πολιτικού ορθολογισμού,παγιδευμένοι εν μέρει στις βασικές παραδοχές της ιδεολογίας τους διστάζουν να κάνουν το αντίστοιχο.Και κάτι τέτοιο ίσως να αποδειχτεί μοιραίο και για τη δημοκρατία και για τον ανθρωπισμό.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Diabolicus
Δημοσιεύσεις: 510
Εγγραφή: 11 Σεπ 2009 15:26
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: στο δεξί σου ώμο

Γιατρος Του Ικα έγραψε:Πολύ φοβάμαι....
Οσο φοβόμαστε τόσο ελπίζουμε. Δεν φάγαμε όλοι οι άνθρωποι το γαϊδαρο για να κολλήσουμε στην ουρά.
Γιατρος Του Ικα έγραψε:οι υπερασπιστές του ανθρωπισμού και του πολιτικού ορθολογισμού,παγιδευμένοι εν μέρει στις βασικές παραδοχές της ιδεολογίας τους (δεν είναι ούτε έχει ιδεολογία ο άνθρωπος. Έχει σάρκα και οστά που βλέπει γύρω του και καταλαβαίνει ή μπερδεύεται) διστάζουν να κάνουν το αντίστοιχο (...ξέρουν οτι μερικές φορές η πίστη στην πραγματικότητα δοκιμάζεται).Και κάτι τέτοιο ίσως να αποδειχτεί μοιραίο και για τη δημοκρατία και για τον ανθρωπισμό.
Μπορεί πάλι και οχι. Its called Muhammad Ali tactics, ο οποίος προπονείτο για ένα πράγμα μονο: να αντέχει τα χτυπήματα του αντιπάλου μέχρι εξάντλησης τους, ή αλλιώς "Float like a butterfly, sting like a bee."
Το έβλεπα και κάθε μέρα όταν υπηρετούσα (μαγείρευα παστίτσια δλδ :) ) στο στρατό: Τον Κένταυρο Τοξότη με το ΚΑΙΡΟΝ ΠΡΟΣΜΕΝΕ απο κάτω.
“My legacy will be like cash, which is distributed to many heirs, each transforming his portion into a profit that conforms to his nature: this profit will no longer reveal its derivation from my legacy.” — Georg Simmel (1918)
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

σβον φιλε μου δεν αγχονομαι ειπα απ την αρχη συζητηση κανουμε, δε θα την πω σε εσενα θα πω κατι και θα το τελιωσουμε εδω γιατι οντος το κουρασα, 1 οταν δεχομαστε την καθε αποφαση ξενου δικαστιριου στην χωρα μας σε λιγο καιρο αν εχουμε τετια σταση δυστηχως βλεπω να χανουμε και εδαφως αν ειμαστε τοσο παθητικοι αν λεμε ναι σε καθε αποφαση με την ενοια ειναι νομος δικαστιριου θα εχουμε προβλημα φιλε, 2, το παραδειγμα της τουρκιας το εδωσα για να καταλαβετε οτι εδω ο καθε ενας μπορει να καιει μια σημαια ειναι δικαιομα του ενω διπλα αν κανει καποιος κατι τετιο τον εκτελουν αμεσος οποτε μην μου λες οτι δεν εχουμε δημοκρατια, υ,γ, δεν ειναι θρησκευτικο ειναι εθνικο το θεμα και μην τρομαζετε με την λεξη, ουτε με την λεξη κουλτουριαρης ηθελα να θιξω καποιον απ το φορουμ, κουλτουριαριδες ειπα οσους βαφτιζουν τεχνη κατι εναντιον της χωρας μας ενω βαφτιζουν ρατσιστικο καθε τι εναντιον ξενων ευχαριστω
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

Όταν βεβαια η απόφασις αυτόν τον δικαστηρίων είναι υπέρ τις χώρας μας είναι δίκαιες και σωστές και τα δικαστήρια πράξανε σωστά. Όταν όμως είναι κατά τις χώρας μας τότε τα δικαστήρια είναι άδικα και πρέπει να καταργηθούν.

Βεβαια ότι τα ανθρώπινα δικαιώματα που τόσο ωραία απολαμβάνεις εσύ και δεσμεύουν την χωρα σου να σου παρέχει δόθηκαν μέσα από συνθήκες που αυτά τα δικαστήρια υποχρεώνουν την κάθε χωρα να εφαρμόζει το ξεχνάμε πλήρως.

Εξάλλου η ελλάδα (και όλες η άλλες χώρες) είναι γνωστό ότι δεν χρειάζονται δικαστήρια και συνθήκες για να τους δεσμεύουνε. Είναι γνωστό ότι όλες η χώρες του κόσμου διακατέχονται από πνεύμα δικαιου και δημοκρατίας και δεν θα έκαναν ποτε κάτι που θα διακινδύνευε τα ατομικά δικαιώματα τον πολιτών τους, επειδή έχουν αγνή ψυχή και πρόθεσης

πρέπει να την κάνω, περισσότερα σε λίγο
Γκρινιάρης

Γιατρος Του Ικα επί της ανάρτησης του Γκρινιάρη με αριθμό #20956 έγραψε:Μακάρι να ήταν έτσι τα πράγματα Γκρινιάρη.
Αν δε «δουλέψουμε», ποτέ δε θα πάμε εκεί όμως. Πως μπορείς να δουλέψεις για να μη χρειάζεται η βία; Το πρώτο βήμα είναι να πιστέψεις, ότι δε χρειάζεται η βία. Αν πιστεύεις ότι χωρίς βία δε λύνεται το πρόβλημα, τότε πάντα θα καταφεύγεις στο φαύλο κύκλο της βίας.
Βέβαια το γεγονός πως πιστεύεις, ότι δε χρειάζεται η βία, δε σημαίνει ότι δε θα καταφύγεις σε αυτήν ποτέ! Απλά αυτό θα είναι το τελευταίο μέσο σου.

Βία = Ζούγκλα. Το κράτος δε μπήκε μόνο του στη θέση του! Κάποιοι το βάλαν και κάποιοι το συντηρούν και κάποιοι του επιτρέπουν να λειτουργεί ως κακοποιός του κοινού ποινικού δικαίου.
Πως θα σταματήσουν αυτοί οι κάποιοι να επιτρέπουν όλα αυτά; Θα κάνουμε ένοπλη στάση; Και μετά; Ποιος θα πάρει τη θέση αυτών που θα ρίξουμε; Ερχόμαστε στα ίδια που συζητήθηκαν στο θέμα των Δεκεμβριανών. Μέσα στα πλαίσια μια «επανάστασης» μπορώ να δεχθώ τη βία. Αλλά για να γίνει πρέπει να υπάρχουν λόγοι (που νομίζω ότι σήμερα δεν υπάρχουν) και πρέπει να υπάρχει και η λύση της επόμενης ημέρας.
Άντε να μαζευτούμε 1000 να πάμε να ορμήξουμε στους χι που διαφωνούμε μαζί τους. Άντε και τους καθαρίσαμε! Ποιο θα είναι νομίζεις το αποτέλεσμα; Θα γίνουν ήρωες και θα 'ρθουν στη θέση τους άλλοι τόσοι! Η βία γεννά περισσότερη βία.
Η μόνη λύση είναι, να μη μπορεί να λέει τις βλακείες του κανένας, όχι γιατί δε του επιτρέπεται ή γιατί θα φοβάται τη βίαιη αντίδραση, αλλά γιατί ξέρει ότι δε θα τον ακούσει κανένας. Όταν ο πολίτης θα ξέρει τι ακριβώς συμβαίνει, δε θα περιμένει από κανέναν φανατικό να τον ενημερώσει.
Δεν είπα να ανοίξεις διάλογο με το ρατσιστή - υπερεθνικιστή - ακροδεξιό κλπ. Άστον να λέει ότι του κατέβει! Το ζήτημα είναι να βγει ο αντίπαλος πολιτικός πόλος, νηφάλια και με στοιχεία να αντικρούσει τα αναληθή ή προπαγανδιστικά.
Για να γίνει όμως αυτό πρέπει να αλλάξει η ποιότητα των πολιτικών μας και αυτό δεν είναι κάτι που γίνεται μέσα σε λίγα χρόνια. Πόσα χρόνια θέλει; ιδέα δεν έχω.

Να βάλω και μια παράμετρο που ίσως δε πέρασε από το μυαλό ορισμένων. Το κάθε κόμμα που εκμεταλλεύεται τις φοβίες του κοσμάκη και βγαίνει λαϊκίζων να δρέψει ψήφους, στο τέλος-τέλος παίζει το παιχνίδι της κυβέρνησης, διότι αποπροσανατολίζει το κόσμο από τα πιο σοβαρά θέματα. Όσο ο Τσίπρας μαλώνει με το Καρατζαφέρη αν το φως στο σπίτι είναι πράσινο ή μπλε, η κυβέρνηση συνεχίζει ακάθεκτη. Όσο μαλώνουμε για το θέμα της παράνομης μετανάστευσης, τόσο τα οικονομικά τσακάλια μας αφαιμάζουν κοκ.
Δεν εννοώ ότι δεν είναι σοβαρό το θέμα των μεταναστών, αλλά δεν αποφασίζει το ΛΑΟΣ για αυτούς αλλά η Βουλή των Ελλήνων που έχει 15 βουλευτές του ΛΑΟΣ και 285 των άλλων κομμάτων. Οπότε την απόφαση δε θα τη πάρει ο «φωνακλάς» αλλά τα «σιγανά ποτάμια».

Το θέμα είναι πολιτικό και λύνεται μια χαρά (στη θεωρία) με πολιτικά μέσα. Γιατί δε λύθηκε τόσα χρόνια; είναι και δική μου απορία...

Κατανοώ άριστα, ότι η συζήτηση (από τη πλευρά μου) είναι επί θεωρητικού υπόβαθρου. Σίγουρα όταν ακούς να σε κατηγορούν αδίκως και με γελοία - ανακριβή επιχειρήματα αντιδράς διαφορετικά και μάλλον βίαια. Αυτό δε σημαίνει όμως ότι έχεις και δίκαιο ή ότι η αντίδραση σου είναι η καλύτερη. Και εγώ ο ίδιος, αν βρεθώ στο μάτι του κυκλώνα μπορεί να αντιδράσω χειρότερα από αυτά τα οποία αναλύω τώρα νηφάλια και φαίνεται οτι «δίνω μυαλό». Η πάγια αρχή μου είναι να διαγράψεις τα αίτια που δημιουργούν την «αρρώστια» και όχι να «γιατρεύεις» τους «αρρώστους».
Σκοπός είναι να μην υπάρχει ρατσισμός! Αυτόματα θα εξαφανισθούν και οι ρατσιστές.
Άβαταρ μέλους
xarxar
Δημοσιεύσεις: 2034
Εγγραφή: 14 Δεκ 2009 02:53
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Υάδες

Woo hooooo!

http://www.news247.gr/a/68!115288

αυτό θα πει βλασφημία!!!!!!!!!!
Θέλει αρετή και τόλμη η ...αθεΐα.
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Σαν μιά τελευταία παρατήρηση στο θέμα,η προτροπή "ντού και ξύλο" δεν αφορούσε σε πραγματικό ξύλο,αλλά σε ανειρήνευτη και ασυμβίβαστη ιδεολογική πολεμική.Αν τώρα αρχίσουνε να πέφτουνε και φάπες,συγγνώμη αλλά δεν είμαι χριστιανός,δεν σκοπεύω να γυρίσω και το άλλο μάγουλο.Πάντως καταλαβαίνω ότι έτσι όπως το είπα φορτισμένα σίγουρα ακούστηκε σαν προτροπή σε βία.Όχι.Είμαι ενάντιος στην πρωτογενή βία αλλά δυστυχώς όπως είπα τον έχει και αυτή τον ρόλο της στα κοινωνικά δρώμενα έστω και ως αντιβία.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
akran
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 25 Μαρ 2009 14:05

Στα πλαίσια ενός υγιούς δημοκρατικού πολιτεύματος, κάθε δική μου πράξη είναι ελεύθερη, όταν δεν καταλύει την ελευθερία του διπλανού μου. Είμαι, λοιπόν, ελεύθερος να εκφράσω την άποψή μου και τις θέσεις μου σε ένα θέμα με κόσμιο και πολιτισμένο τρόπο αποφεύγοντας να προσβάλω τον συνάνθρωπό μου.

Το ερώτημα στην περίπτωσή μας είναι: Πώς ορίζεται η βλασφημία; Αν έχουμε απέναντί μας x τον αριθμό καθιερωμένες θρησκείες με καταγεγραμμένο λειτουργικό και ιερατικό περιεχόμενο, βλασφημία είναι η προσβολή με άσεμνο τρόπο αυτών των θρησκευτικών θεσμών. Όταν ο μηχανισμός της βλασφημίας περιλαμβάνει υβριστικούς χαρακτηρισμούς και μη κόσμιες διαδικασίες, τότε συνταυτίζεται με την εξύβριση και θεωρείται αδίκημα όπως και αυτή.

Όταν ο Μητροπολίτης Καλαβρύτων Αμβρόσιος ξεστομίζει το "Άθεοι είναι μόνον οι ηλίθιοι", αυτό είναι προσβολή σε όσους δεν πιστεύουν και βλασφημία για την αθεοσύνη τους. Στην περίπτωση αυτή, όμως, απουσιάζει η θεσμοθέτηση της αθεϊας και μαζί και το πρόστιμο που θα έπρεπε να πληρώσει ο Αμβρόσιος για τον απρεπή χαρακτηρισμό του.

Σε γενικές γραμμές, δεν θεωρώ αναγκαία τη βλασφημία. Ο καθένας από μας μπορεί με ορθολογικά επιχειρήματα να εδραιώσει τις θέσεις του αποδεικνύοντας το εσφαλμένο των απόψεων του άλλου χωρίς να υποβιβάσει το επίπεδο.

Με την διφορούμενη φύση των "ιερών" συμβόλων της θρησκείας και τον ακαθόριστο και ασαφή ορισμό τους, πολλές φορές και η απλή αναφορά σ' αυτά κάνει κάποιους θρήσκους να προσβάλλονται. Αν χαρακτηρίσω τον Ιησού άνθρωπο και περιγράψω σ'ένα μυθιστόρημα την (υποτιθέμενη) ζωή του με απλούς και καθημερινούς όρους συμπεριλαμβάνοντας και τις ανθρώπινες ανάγκες, οι χριστιανοί θα προσβληθούν, ενώ δεν πρέπει.. Κάτι τέτοιο συνέβη με τον "Τελευταίο Πειρασμό" του Ν.Καζαντζάκη, για παράδειγμα.

Ο νομοθέτης που αποφασίζει να ορίσει πρόστιμο βλασφημίας, ας επιχειρήσει πρώτα να ορίσει δώσει τον ακριβή ορισμό της παράβασης και έπειτα το πρόστιμο. Αν είναι παράβαση να περάσω με κόκκινο, ποιο είναι το "κόκκινο" στην περίπτωσή μας; Τι θεωρείται ιερό, ποιοι το ορίζουν και τι επιτρέπεται γι΄αυτό;

Επί πλέον, γιατί πρέπει να εμπλέκονται οι θρησκευτικοί με τους πολιτικούς θεσμούς; Όσο δεν υπάρχει διαχωρισμός εκκλησίας-κράτους, τα δύο αυτά ενυπάρχουν σαν ένα, ώστε η βλασφημία να νοείται ως ποινικό αδίκημα. Αν διαχωρισθεί η θρησκεία από το κράτος, κάθε προσβολή με αντικείμενο τη θρησκεία απευθύνεται στον φορέα της, δηλ. την εκκλησία. Σ' αυτή την περίπτωση, εκείνη ας αποδείξει ότι αδικήθηκε και ας αναζητήσει με νόμιμα μέσα το δίκιο της.

Όταν, όμως, οι νόμοι θεσμοθετούνται για να προστατεύσουν το παράλογο, το αδίκημα είναι επικείμενο σε όσους δεν έχουν πάψει να χρησιμοποιούν τα εργαλεία του νου.

Το πρόβλημα είναι, συνεπώς, πιο πολύπλοκο απ' όσο φαίνεται.
«Κόσμον τόνδε, ούτε τις θεών ούτε ανθρώπων εποίησεν» Ηράκλειτος
Απάντηση