Προκατάληψη απέναντι στους άθεους

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

Θλιμμένος Μπούφος έγραψε: Τα τελευταία επτά χρόνια, όταν έγινε η απότομη μεταστροφή μου στο χριστιανισμό, αντιμετώπισα αρχικά την αμήχανη απορία και έπειτα την προκατάληψη και από φίλους αλλά και από την οικογένειά μου...
Μία απορία, άνευ προκαταλήψεως...
Η μεταστροφή στον χριστιανισμό ερμηνεύεται ως φιλοσοφική τοιαύτη ή ενεργός θρησκευτική;
(ξέρεις, προσευχές, ευχέλαια και τα τοιαύτα...)
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Θλιμμένος Μπούφος έγραψε:Πάντως εγώ ως άθεος, έχω βιώσει προκατάληψη από θρησκευόμενους, κυρίως λόγω πολιτικών θέσεων (νομίζω).

Μεγάλωσα και γαλουχήθηκα σε ένα άκρως πολιτικοποιημένο περιβάλλον, με στενούς συγγενείς σε εξορίες και διώξεις (όπως και με τον πατέρα μου) πάσης φύσεως.

Η λέξη ιερέας ήταν συνώνυμο της ρουφιανιάς και η λέξη θρησκεία εξέφραζε τον ακραίο ολοκληρωτισμό.

Στην μεταπολιτευτική Ελλάδα, τα πράγματα σταδιακά ισορρόπησαν και ξέφτισαν τα στερεότυπα που είχαν εντυπωθεί μέσα μου.

Τα τελευταία επτά χρόνια, όταν έγινε η απότομη μεταστροφή μου στο χριστιανισμό, αντιμετώπισα αρχικά την αμήχανη απορία και έπειτα την προκατάληψη και από φίλους αλλά και από την οικογένειά μου (και οι γονείς μου αλλά και η σύντροφός μου παραμένουν μη θρησκευόμενοι).
Πιστέψτε με είναι εξίσου δύσκολο στην αρχή, αλλά έχει και την πλάκα του..
Νομίζω ότι το πιάνω το θέμα: ανατράφηκες ως άθεος, λόγω της πολιτικής ιδεολογίας του περιβάλλοντός σου. Μέχρι κάποια ηλικία θεωρούσες λίγο πολύ δεδομένη την αθεΐα, όπως εμείς που ανατραφήκαμε ως χριστιανοί θεωρούσαμε λίγο πολύ δεδομένη τη θρησκεία. Μεγαλώνοντας κάποια στιγμή προβληματίστηκες πάνω στο θέμα της θρησκείας, και τότε πήρες θέση υπέρ της θρησκείας, για δικούς σου προσωπικούς λόγους (μπορεί κανείς να πει ότι ίσως έπαιξε ρόλο η αντίδραση στην οικογένεια, αλλά είναι μάλλον υπεραπλουστευτικό να αποδώσουμε την μεταστροφή σου μόνον εκεί).

Με άλλα λόγια, δεν ήσουν ποτέ "στ' αλήθεια" άθεος, η αθεΐα δεν ήταν δική σου προσωπική επιλογή. Αν δεν προβληματιζόσουν πάνω στο θέμα της θρησκείας ποτέ σου, θα περνούσες όλη τη ζωή σου άθεος, αλλά όχι συνειδητός άθεος.
Όπως εγώ ας πούμε δεν ήμουν ποτέ "στ' αλήθεια" θρήσκα, η θρησκεία δεν ήταν δική μου επιλογή αλλά των γονιών μου.
Αν δεν προβληματιζόμουν πάνω στο θέμα, θα περνούσα όλη τη ζωή μου ως γιαλαντζί θρήσκα, όπως κάνουν τόσοι και τόσοι.

Πέφτω μέσα?
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

AoratiMelani έγραψε:...
Πέφτω μέσα?
Αυτό που περιγράφεις είναι ίσως η συχνοτέρα περίπτωσις μεταστροφής, χωρίς αυτό να σημαίνη ότι ισχύει και στην παρούσα περίπτωσι.
Συνήθως απορρίπτουμε ή αποδεχόμεθα κάτι, άνευ ουσιαστικής επεξεργασίας των δεδομένων...
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Ναι βέβαια, δεν μπορώ να ξέρω αν ισχύει. Γι' αυτό ακριβώς και ρώτησα αν πέφτω μέσα.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
epicourosan
Δημοσιεύσεις: 1315
Εγγραφή: 08 Δεκ 2010 21:50
Όνομα Ιστότοπου: -den exw
Τοποθεσία: ΓΛΥΦΑΔΑ

Τις περισσότερες φορές η αθεΐα μας, ξεκινά σαν μια αποστροφή στην θρησκεία λογω ασυνέπειας και ασυνέχειας του δόγματος.
Ύστερα μπορεί να επέλθει και για μας κάποιου είδους φώτισης και να γίνουμε άθεοι , βέβαια μετά από κατανόηση των δρώμενων και συνθηκών του περιβάλλοντος μας.
Θέλει αρετή και τόλμη η αθεΐα.
Κάπως έτσι σε αντιστροφή πρέπει να γίνεται και για αυτούς τους φωτισμένους , αλλά χωρίς να θέλω να γίνω μονοσήμαντος θα έλεγα ότι είναι κάπως τεμπέλικo και με μικρή δόση τρόμου μπροστά στο άγνωστο .
Προσκυνάμε ευκολότερα με την πεποίθηση και ελπίδα να έχουμε ένα καλύτερο αύριο.
Πως θα δεχτεί κάποιος να μοιραστεί το σπάσιμο της δικής του ασυνέχειας και ασυνέπειας μπροστά στο άγνωστο?
Γιώργος
Διχόνοια των πολιτών, ευημερία των πολιτικών!

http://www.videoman.gr/52856
Άβαταρ μέλους
Θλιμμένος Μπούφος
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: 01 Φεβ 2011 17:34
Όνομα Ιστότοπου: -

AoratiMelani έγραψε:
Θλιμμένος Μπούφος έγραψε:Πάντως εγώ ως άθεος, έχω βιώσει προκατάληψη από θρησκευόμενους, κυρίως λόγω πολιτικών θέσεων (νομίζω).

Μεγάλωσα και γαλουχήθηκα σε ένα άκρως πολιτικοποιημένο περιβάλλον, με στενούς συγγενείς σε εξορίες και διώξεις (όπως και με τον πατέρα μου) πάσης φύσεως.

Η λέξη ιερέας ήταν συνώνυμο της ρουφιανιάς και η λέξη θρησκεία εξέφραζε τον ακραίο ολοκληρωτισμό.

Στην μεταπολιτευτική Ελλάδα, τα πράγματα σταδιακά ισορρόπησαν και ξέφτισαν τα στερεότυπα που είχαν εντυπωθεί μέσα μου.

Τα τελευταία επτά χρόνια, όταν έγινε η απότομη μεταστροφή μου στο χριστιανισμό, αντιμετώπισα αρχικά την αμήχανη απορία και έπειτα την προκατάληψη και από φίλους αλλά και από την οικογένειά μου (και οι γονείς μου αλλά και η σύντροφός μου παραμένουν μη θρησκευόμενοι).
Πιστέψτε με είναι εξίσου δύσκολο στην αρχή, αλλά έχει και την πλάκα του..
Νομίζω ότι το πιάνω το θέμα: ανατράφηκες ως άθεος, λόγω της πολιτικής ιδεολογίας του περιβάλλοντός σου. Μέχρι κάποια ηλικία θεωρούσες λίγο πολύ δεδομένη την αθεΐα, όπως εμείς που ανατραφήκαμε ως χριστιανοί θεωρούσαμε λίγο πολύ δεδομένη τη θρησκεία. Μεγαλώνοντας κάποια στιγμή προβληματίστηκες πάνω στο θέμα της θρησκείας, και τότε πήρες θέση υπέρ της θρησκείας, για δικούς σου προσωπικούς λόγους (μπορεί κανείς να πει ότι ίσως έπαιξε ρόλο η αντίδραση στην οικογένεια, αλλά είναι μάλλον υπεραπλουστευτικό να αποδώσουμε την μεταστροφή σου μόνον εκεί).

Με άλλα λόγια, δεν ήσουν ποτέ "στ' αλήθεια" άθεος, η αθεΐα δεν ήταν δική σου προσωπική επιλογή. Αν δεν προβληματιζόσουν πάνω στο θέμα της θρησκείας ποτέ σου, θα περνούσες όλη τη ζωή σου άθεος, αλλά όχι συνειδητός άθεος.
Όπως εγώ ας πούμε δεν ήμουν ποτέ "στ' αλήθεια" θρήσκα, η θρησκεία δεν ήταν δική μου επιλογή αλλά των γονιών μου.
Αν δεν προβληματιζόμουν πάνω στο θέμα, θα περνούσα όλη τη ζωή μου ως γιαλαντζί θρήσκα, όπως κάνουν τόσοι και τόσοι.

Πέφτω μέσα?
“Στον πυρήνα της ερώτησης για την ελεύθερη βούληση βρίσκεται μια διαφωνία σχετικά με τις ψυχολογικές αιτίες της δράσης. Αυτό σημαίνει, είναι το άτομο μια αυτόνομη οντότητα που γνήσια επιλέγει το πώς θα δράσει μέσα από πολλαπλές πιθανές επιλογές; Ή είναι το άτομο ουσιαστικά ένας απλός κρίκος σε μια αιτιακή αλυσίδα, έτσι ώστε οι δράσεις του ατόμου να είναι το αναπόφευκτο προϊόν νόμιμων αιτιών που προέρχονται από προηγούμενα συμβάντα και κανένας δεν μπορεί ποτέ να δράσει διαφορετικά από τον τρόπο με τον οποίο τελικά έδρασε; ”
( Roy Baumeister, 'Perspectives on Psychological Science')

Ποτέ δεν μπορώ να αρνηθώ σε μια οικοδέσποινα, την ικανοποίηση να έχει δίκιο για την ποταπότητά μου.
Ειδικά όταν έχει ένα τόσο ποιητικό και άρα γοητευτικό ψευδώνυμο...
Εάν θέλεις να βοηθήσεις έναν άθεο να αντιληφθεί το παράλογο της πίστεώς του,
δεν έχεις παρά να του παραθέσεις ένα πλούσιο γεύμα.
Και αμέσως μετά,
με απόλυτο και κατηγορηματικό τρόπο,
να υποστηρίζεις ότι δεν υπήρξε μάγειρας.
arcadius
Δημοσιεύσεις: 135
Εγγραφή: 05 Απρ 2011 05:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Εγώ πάλι αναρωτιέμαι για ένα άλλο χαρακτηριστικό μιας ιδιαίτερης κατηγορίας πιστών, ιδιαίτερα νεαρών ηλικιών. Μπορείς να κοροϊδεύεις τις διάφορες ανοησίες του κάθε θρησκεύματος, να δείχνεις ξεκάθαρα την δυσπιστία σου σε λαδάκια, εικονίτσες, βλακίτσες και γενικά να είσαι ο σκεπτικιστής της παρέας και συνεχίζουν να συζητούν μαζί σου. "Α, ο arcadius δεν πολυπιστεύει". Αν όμως τους πεις ευθέως ότι εδώ και κάτι χρονάκια προχώρησες από το στάδιο των "αμφιβολιών" και της "αμφισβήτησης" στο συμπέρασμα της αθείας, εκεί παθαίνουν ένα σοκ! Μάλιστα μερικοί και μερικές από αυτούς σταματάνε πλέον να συζητάνε μαζί σου για το θέμα και να μοιράζονται και την δική τους αμφιβολία/δυσπιστία κ.ο.κ., και αναδιπλώνονται στον δογματισμό όποτε βρίσκεσαι μπροστά! Δηλαδή τόσο καιρό που με έβλεπες να μιλάω απαξιωτικά για τα δόγματα και τις αυταπάτες της θρησκείας τί νόμιζες ότι έκανα ρε βλήμα? Χιούμορ σε βάρος του θεού, στον οποίο πίστευα με θέρμη? Έλεος!

Όσο για το θέμα της προκατάληψης, εγώ την συναντώ, και μάλιστα πολύ. Το χειρότερο είναι να διαπιστώνεις αυτή την προκατάληψη αφού άρχισες να συμπαθείς κάποιον (ή να δένεσαι με μια κοπέλα). Παλιότερα προσπαθούσα να δείξω κατανόηση στον τρόπο που μεγάλωσαν, τα όρια της σκέψης τους (του μυαλού τους) κλπ κλπ. Πλέον κουράστηκα. Αν αυτοί δεν σέβονται το δικαίωμά μου να σχηματίσω την δική μου γνώμη, γιατί να σεβαστώ εγώ την τάση τους να βάζουν τις προκαταλήψεις που κληρονόμησαν πάνω από τους ανθρώπους? Επειδή έχω στεναχωρηθεί με το θέμα, πλέον αναφέρομαι σ'αυτά τα ζητήματα αρκετά νωρίς στις παντός είδους κοινωνικές σχέσεις μου με τους άλλους (εντάξει, δεν θα είναι και η πρώτη συζήτηση που θα ανοίξω), ώστε να αναγνωρίζω αυτά τα άτομα και να κρατάω τις αποστάσεις μου (δεν εννοώ τους θρήσκους γενικά, αλλά τους θρήσκους εκείνους που είναι μισαλλόδοξοι).

Σκέφτομαι μέχρι και να κάψω κάποιες γέφυρες. Θα μου στοιχίσει, αλλά δεν μπορώ να διατηρήσω φιλίες με κρυπτοφανατικούς. Δεν θα προσπαθώ να διαφωτίσω τον καθένα που χρειάζεται εντατικό ιδιαίτερο φροντιστήριο για να καταλάβει ότι άθεος δεν είναι κάποιος που θα του ψήσει την γκόμενα στα κάρβουνα και θα βάλει φωτιά στο αυτοκίνητό του. Ας τους κάνει ανθρώπους κάποιος άλλος. Και όσο κράτησε η φιλία μας, κράτησε.
epicourosan
Δημοσιεύσεις: 1315
Εγγραφή: 08 Δεκ 2010 21:50
Όνομα Ιστότοπου: -den exw
Τοποθεσία: ΓΛΥΦΑΔΑ

Αρκάντιους

Εάν είσαι άθεος καλύτερα να κάνεις παρέα με ένα τίμιο θεϊστή παρά με ένα άτιμο άθεο.

Εάν είσαι θεϊστής καλύτερα να κάνεις παρέα με ένα τίμιο άθεο παρά με ένα άτιμο θεϊστή.

Θλιμμένε μην μου απομονώσεις τίποτα από αυτά που γράφω και μου αλλάξεις το νόημα.

Είναι πολιτική θέση με ποιους θα υπάρχεις.

Δεν έχει θέση η θρησκεία στις ανθρώπινες σχέσεις είναι ένα κατασκευασμένο παραμορφωμένο εργαλείο και χαρακτηριστικό, γεμάτο προκαταλήψεις και δεισιδαιμονίες.

Ατομική φιλοσοφία εάν υπάρχεις μόνο σου.

Πολιτική εάν ζεις με άλλους ανθρώπους .

Η θρησκείες κατασκευάστηκαν για τον έλεγχο των μαζών.

Οι προκαταλήψεις είναι δογματικές και σαν τέτοιες θα υπάρχουν όσο υπάρχουν άνθρωποι με τέτοια μυαλά και νοοτροπίες.

Είτε είναι άθεοι ή θεϊστές.
Διχόνοια των πολιτών, ευημερία των πολιτικών!

http://www.videoman.gr/52856
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

arcadius έγραψε:Εγώ πάλι αναρωτιέμαι για ένα άλλο χαρακτηριστικό μιας ιδιαίτερης κατηγορίας πιστών, ιδιαίτερα νεαρών ηλικιών. Μπορείς να κοροϊδεύεις τις διάφορες ανοησίες του κάθε θρησκεύματος, να δείχνεις ξεκάθαρα την δυσπιστία σου σε λαδάκια, εικονίτσες, βλακίτσες και γενικά να είσαι ο σκεπτικιστής της παρέας και συνεχίζουν να συζητούν μαζί σου. "Α, ο arcadius δεν πολυπιστεύει". Αν όμως τους πεις ευθέως ότι εδώ και κάτι χρονάκια προχώρησες από το στάδιο των "αμφιβολιών" και της "αμφισβήτησης" στο συμπέρασμα της αθείας, εκεί παθαίνουν ένα σοκ! Μάλιστα μερικοί και μερικές από αυτούς σταματάνε πλέον να συζητάνε μαζί σου για το θέμα και να μοιράζονται και την δική τους αμφιβολία/δυσπιστία κ.ο.κ., και αναδιπλώνονται στον δογματισμό όποτε βρίσκεσαι μπροστά! Δηλαδή τόσο καιρό που με έβλεπες να μιλάω απαξιωτικά για τα δόγματα και τις αυταπάτες της θρησκείας τί νόμιζες ότι έκανα ρε βλήμα? Χιούμορ σε βάρος του θεού, στον οποίο πίστευα με θέρμη? Έλεος!
Διερεύνησέ το μόνος σου κάποτε, αν θες: θα δεις ότι πολλοί αυτοχαρακτηρίζονται ως Χριστιανοί Ορθόδοξοι, αλλά με μία πιο εκτεταμένη εξέταση των πιστεύω τους, διακρίνονται μερικά κοινά σημεία, που λίγα έχουν να κάνουν με το Χριστιανισμό συγκεκριμένα...
  1. Πιστεύουν σε μία ανώτερη δύναμη, που την βαφτίζουν «Θεό,» επειδή είναι εξοικειωμένοι με τη λέξη.
  2. Δεν ξέρουν το είδος του χαρακτήρα που θα αποδώσουν σε αυτήν την «ανώτερη δύναμη.»
  3. Συνήθως της προσδίδουν προσωπικό χαρακτήρα, σχετικής μόνον καλοσύνης, ίσως μερικής αδιαφορίας.
  4. Οι περισσότεροί τους δεν έχουν ιδέα για το δόγμα, ή έχουν συνθέσει τη δική τους δογματική.
  5. Συχνά-πυκνά ακούς από αυτούς διάφορες αερολογίες του κλήρου, προσαρτημένες σα χυμαδιό.
  6. Σεξουαλική ηθική και διασκεδάσεις, όσο και η προσαρτημένη παράδοση, ανεξαρτήτως συμφωνίας με το δόγμα, είναι καθαρά «κατά το δοκούν» για τον καθένα, και ουδεμία σχέση έχουν με τη λογική, κατά κανόνα.
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
tyxkatmal
Δημοσιεύσεις: 979
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009 14:10
Όνομα Ιστότοπου: -

arcadius έγραψε:
Όσο για το θέμα της προκατάληψης, εγώ την συναντώ, και μάλιστα πολύ. Το χειρότερο είναι να διαπιστώνεις αυτή την προκατάληψη αφού άρχισες να συμπαθείς κάποιον (ή να δένεσαι με μια κοπέλα). Παλιότερα προσπαθούσα να δείξω κατανόηση στον τρόπο που μεγάλωσαν, τα όρια της σκέψης τους (του μυαλού τους) κλπ κλπ. Πλέον κουράστηκα. Αν αυτοί δεν σέβονται το δικαίωμά μου να σχηματίσω την δική μου γνώμη, γιατί να σεβαστώ εγώ την τάση τους να βάζουν τις προκαταλήψεις που κληρονόμησαν πάνω από τους ανθρώπους? Επειδή έχω στεναχωρηθεί με το θέμα, πλέον αναφέρομαι σ'αυτά τα ζητήματα αρκετά νωρίς στις παντός είδους κοινωνικές σχέσεις μου με τους άλλους (εντάξει, δεν θα είναι και η πρώτη συζήτηση που θα ανοίξω), ώστε να αναγνωρίζω αυτά τα άτομα και να κρατάω τις αποστάσεις μου (δεν εννοώ τους θρήσκους γενικά, αλλά τους θρήσκους εκείνους που είναι μισαλλόδοξοι).

Σκέφτομαι μέχρι και να κάψω κάποιες γέφυρες. Θα μου στοιχίσει, αλλά δεν μπορώ να διατηρήσω φιλίες με κρυπτοφανατικούς. Δεν θα προσπαθώ να διαφωτίσω τον καθένα που χρειάζεται εντατικό ιδιαίτερο φροντιστήριο για να καταλάβει ότι άθεος δεν είναι κάποιος που θα του ψήσει την γκόμενα στα κάρβουνα και θα βάλει φωτιά στο αυτοκίνητό του. Ας τους κάνει ανθρώπους κάποιος άλλος. Και όσο κράτησε η φιλία μας, κράτησε.
Το ζήτημα της προκατάληψης δεν έχει να κάνει κατά την αποψή μου, με θρησκευτικά ή πολιτικά πιστεύω, αν και αυτά συμβάλλουν πρός αυτήν την κατεύθυνση, η κυριότερη αιτία ξεκινά από την ανατροφή και την παιδεία του καθένα μας που έχει πάρει η έχει κατακτήσει μέσα στην κοινωνία. Η έλλειψη σεβασμού στην διαφορετική άποψη, και ο φανατισμός με τον οποίο στηρίζει κάποιος τις απόψεις του, γεννούν την προκατάληψη. βάσει προσωπικής εμπειρίας θα πώ τούτο το παράδοξο. Έχω πολύ καλούς φίλους που οι απόψεις μας σε θέματα πολιτικής, και θρησκείας, είναι διαμετρικά αντίθετες, όμως υπάρχουν και αρκετοί με κοινές αντιλήψεις με τις δικές μου, που λόγω του χαρακτήρα τους, που τον χαρακτηρίζει η έλλειψη σεβασμού, και ο φανατισμός, με κάνει να νιώθω αποστροφή γι'αυτά τα άτομα.
Και σε καμία περίπτωση, τουλάχιστον εγώ, δεν θα έκοβα γέφυρες επειδή διαφωνώ με κάποιους γνωστούς μου.
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Αρκάδιε :clap: :clap: :clap:

Τυξ μάλλον παρανόησες το θέμα της κοπής των γεφυρών αδικώντας τον αρκάδιο ενδεχομένως, αλλά θ' αφήσω τον ίδιο ν' απαντήσει.

Ασχέτως θρήσκων ή άθεων, με το πέρασμα των χρόνων και την ηλικιακή μας "ανέλιξη", πέφτουν οι αντοχές μας, οι ανοχές μας και η υπομονή μας και καθιστάμεθα όλο και πιο αλλεργικοί σ' αυτήν καθ' αυτή την ίδια την ηλιθιότητα, η οποία, όπως έχει χιλιοειπωθεί κι εδώ, αλλά και παντού, δεν παλεύεται με τίποτα.
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
tyxkatmal
Δημοσιεύσεις: 979
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009 14:10
Όνομα Ιστότοπου: -



epicourosan έγραψε:Αρκάντιους

1]Εάν είσαι άθεος καλύτερα να κάνεις παρέα με ένα τίμιο θεϊστή παρά με ένα άτιμο άθεο.

2]Εάν είσαι θεϊστής καλύτερα να κάνεις παρέα με ένα τίμιο άθεο παρά με ένα άτιμο θεϊστή.

Θλιμμένε μην μου απομονώσεις τίποτα από αυτά που γράφω και μου αλλάξεις το νόημα.

3]Είναι πολιτική θέση με ποιους θα υπάρχεις.

4]Δεν έχει θέση η θρησκεία στις ανθρώπινες σχέσεις είναι ένα κατασκευασμένο παραμορφωμένο εργαλείο και χαρακτηριστικό, γεμάτο προκαταλήψεις και δεισιδαιμονίες.

5]Ατομική φιλοσοφία εάν υπάρχεις μόνο σου.

6]Πολιτική εάν ζεις με άλλους ανθρώπους .

7Η θρησκείες κατασκευάστηκαν για τον έλεγχο των μαζών.

8]Οι προκαταλήψεις είναι δογματικές και σαν τέτοιες θα υπάρχουν όσο υπάρχουν άνθρωποι με τέτοια μυαλά και νοοτροπίες.

Είτε είναι άθεοι ή θεϊστές.
1] συμφωνώ

2] συμφωνώ

3] διαφωνώ, η επιλογή με ποιούς θα υπάρχεις στη συγκεκριμένη περίπτωση, δεν έχει σχέση με καμία πολιτική θέση, αλλά μάλλον έχει να κάνει με τη στάση ζωής που αποφασίζει να χαράξει ο κάθε άνθρωπος, ανάμεσα στην ηθική και την ανηθικότητα.

4] διαφωνώ με αυτήν την θέση σου, γιατί αναιρεί από μόνη της την 1] και την 2] περί ανθρωπίνων και κατ'επέκταση φιλικών σχέσεων, μεταξύ άθεων και θρήσκων,

5]συμφωνώ

6]συμφωνώ

7]διαφωνώ με αυτήν την μαρξιστική θέση, που θεωρεί τις θρησκείες σαν κατασκεύασμα για τον έλεγχο των μαζών, οι θρησκείες κατά τον μαρσέλ γκωσέ, στο βιβλίο του η απομάγευση του κόσμου, δείχνει τούς μύθους να προηγούνται των θρησκείων, και αυτές με την σειρά τους να προηγούνται απο την ύπαρξη κρατών, τα οποία προσέδωσαν σε αυτές [απο τις οποίες αναδύθηκαν, και στην πορεία αποκόπηκαν,] την αυθεντία των νόμων και των κανόνων κοινωνικής συμβίωσης για την καθιερωσή τους, και από την κοινωνία, μέσω του ιερού.
Αλλά όχι πως κατασκεύαστηκαν μόνο για τον έλεγχο των μαζών.

8] συμφωνώ.
tyxkatmal
Δημοσιεύσεις: 979
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009 14:10
Όνομα Ιστότοπου: -

tasos_didymoteicho έγραψε:
Ασχέτως θρήσκων ή άθεων, με το πέρασμα των χρόνων και την ηλικιακή μας "ανέλιξη", πέφτουν οι αντοχές μας, οι ανοχές μας και η υπομονή μας και καθιστάμεθα όλο και πιο αλλεργικοί σ' αυτήν καθ' αυτή την ίδια την ηλιθιότητα, η οποία, όπως έχει χιλιοειπωθεί κι εδώ, αλλά και παντού, δεν παλεύεται με τίποτα.
Όχι δεν νομίζω να πρόκειται για ηλιθιότητα η άποψη περί θεού, και εγώ κάποτε στην παιδική μου ηλικία είχα τέτοιες απόψεις αλλά ποτέ δεν θεώρησα τον εαυτό μου ηλίθιο, ρομαντικό ίσως, αυτού του είδους οι άνθρωποι μοιάζουν με παιδιά που πρέπει με υπομονή να τους εξηγείς και να τους κάνεις να αναρωτιούνται με αυτά που τους λές, κατά πόσο λογικά είναι αυτά τα οποία πιστεύουν.Όχι πως θα αλλάξουν άποψη αρκεί να τους μπεί το μικρόβιο της αμφιβολίας, απο εκεί και πέρα εξαρτάται κατά πόσο ανοσία έχουν για να το δεχτούν η να το απορρίψουν. θέλει αρετή και τόλμη η αθειά. όπως θέλει υπομονή και επιμονή η άγννοια.
epicourosan
Δημοσιεύσεις: 1315
Εγγραφή: 08 Δεκ 2010 21:50
Όνομα Ιστότοπου: -den exw
Τοποθεσία: ΓΛΥΦΑΔΑ

@tyxkatmal

H αλήθεια είναι ότι σε είχα παρεξηγήσει.

Το βίντεο σκίζει.

Δεν διαφωνούμε σε τίποτα απλά απομονώνεις αυτά που γράφω και δεν τα βλέπεις από την πλευρά του θέματος και σαν απάντηση στον Αρκαντιους.
Έχουμε κανει αναλύσεις επί των αναλύσεων για την αθεΐα εδώ μέσα και το θεώρησα σαν απάντηση σε κάποιον νέο στο φόρουμ με κίνδυνο να παρεξηγηθώ από ένα θεϊστή όπως ο θλιμμένος.

Δεν διαφωνώ με κανένα άθεο ο καθένας βιώνει τον αθεϊσμό του όπως αυτός καταλαβαίνει και δεν είμαι κριτής κανενός.
Δεν διαφωνώ με κανένα θεϊστή ο καθένας βιώνει τον θεϊσμό του όπως αυτός καταλαβαίνει και δεν είμαι κριτής κανενός.
Διαφωνώ κάθετα με την μη φορολόγηση της εκκλησίας , με τα θρησκευτικά στο σχολείο κτλ.

Τοποθετούμε σαν άθεος παράλληλα με την αθρησκεία μου.

Προσωπικά πιστευω ότι λέγοντας θεό οι άνθρωποι εννοούν το χρήμα πχ.
Λέγοντας θεό εννοούν κάτι ανώτερο που κατά κάποιο τρόπο τους εξουσιάζει.

Σου απαντώ λοιπόν για την μαρξιστική προκατάληψη που μου προσάπτεις
Spoiler: Εμφάνιση
δεν σιχαίνομαι τίποτα περισσότερο στην ζωή μου από όλες αυτές τις έννοιες περί μαρξισμού , κουμμουνισμού ,καπιταλισμού δημοκρατίας και όλες αυτές τις μαζικές αγκυλώσεις που μας ταλανίζουν αιωνίως και είναι οι πολιτικές παράλληλα με τις θρησκείες ,άνθρωποι τις κατασκεύασαν
Ο Ήλιος είναι κάτι ανώτερο?
Η γη είναι κάτι ανώτερο?
Η ενόργανη ζωή πάνω στην γη σαν φύση είναι κάτι ανώτερο?
Αυτά τα ολίγα κοντινά μήπως μας εξουσιάζουν?
Μήπως έχουν νοημοσύνη?
Μήπως μιλούν μεταξύ τους?

Επωδή είναι ερωτήματα για την παράλια με τσίπουρο απόγευμα να κοιτάμε τα καραβάκια και καμία γκόμενα να παίρναει με ύφος και σαφώς να γελάμε και να χαιρόμαστε που υπάρχουμε και τι ωραία που είναι η ζωή , θάθελα μονό εκεί να τα συζητάω.


Αλήθεια τι σημαίνει το παρατσούκλι σου?
Διχόνοια των πολιτών, ευημερία των πολιτικών!

http://www.videoman.gr/52856
christianos
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: 11 Μάιος 2011 23:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Με ολο το σεβασμο θα ηθελα και εγω να γραψω λιγες λεξεις.


Καταρχην ο Χριστιανος Ορθοδοξος που εχει προκαταληψη με τον οποιοδηποτε δεν εχει κατανοησει στο ελαχιστο την διδασκαλια του Κυριου Ιησου Χριστου οποτε ΠΑΡΑΝΟΜΩΣ αυτοαποκαλειται Χριστιανος Ορθοδοξος.

Κανονικα θα επρεπε να αφοριστει διοτι ετσι εκθετει τον Χριστιανισμο ανεπανορθωτα.

Ο Χριστιανος θα πρεπει να εχει απεραντη αγαπη μεχρι θυσιας προς ΟΛΟΥΣ ! ! !

Αλλιως να παει να διαγραφει απο τα αρχεια της οικειας του Μητροπολης διοτι απλα ειναι υποκριτης και δινει λαθος παραδειγμα στα παιδια του τα οποια δεν φταινε σε κατι.

Ολες αυτες οι στασεις-αντιδρασεις ειναι απο ανθρωπους που εχουν καπηλευτει καποιο ονομα-ιδιοτητα-πιστευω.

Αυτο δεν σημαινει οτι γνωριζουν-τηρουν οτι προτεινει αυτο το Δογμα που ακολουθουν.

Βεβαιως υπαρχουν και μερικοι που γνωριζουν πολυ καλα...αλλα πατανε πανω στην αγνοια των πολλων...οποτε παιζουν εκει πανω το παιχνιδακι τους και εχουν τα αναλογα οφελη (συνηθως οικονομικα).

Για να μην το τραβηξω πολυ...θα πω το εξης :

Θεωρω σχεδον απιθανο καποιος απο εσας να εχει γνωριζει εναν πραγματικα Χριστιανο.

Αν καποια στιγμη γνωρισετε...θα το νιωσετε απο τη πρωτη στιγμη.

Αυτα που εχετε βιωσει ανα τα ετη στη ζωη σας ειναι απλα συνταντησεις με θεουσες-μεγαλοσταυρους-υποκριτες-τριχωτες οχιες κτλπ...τα οποια δεν εχουν καμια σχεση με την διδασκαλια του Κυριου Ιησου Χριστου.

Αποδειξη ο τροπος που βιωνουν τη ζωη τους, που πορευονται, που φερονται εις αλληλους, που αντιδρουν με περιπτωσεις σαν τη δικη σας κτλπ.

Μαλλον θα ελεγα οτι στην ουσια...αυτοι ειναι οι αθεοι και εσεις τα θυματα αυτων των αρρωστημενων εγκεφαλων :D :D :D ;)

Το οτι δηλωνουν Χριστιανοι...δεν σημαινει οτι ειναι κιολας...

Ο Χριστιανος μολις γνωριστεις μαζι του σου δινει αγαπη...και ειναι ετοιμος να θυσιαστει για το καλο σου ΟΠΟΙΟΣ και να εισαι.

Θεωρω οτι υπαρχουν ελαχιστοι Χριστιανοι γυρω μας.

Παρακληση οταν μιλατε για τους θεουσικους...να τους ονομαζετε αλλιως και οχι Χριστιανους.

Ειναι αδικο.

Αν ενοχλησα καποιον με αυτα που ειπα ζητω ταπεινα συγνωμη.
tyxkatmal
Δημοσιεύσεις: 979
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009 14:10
Όνομα Ιστότοπου: -

epicourosan έγραψε:@tyxkatmal

H αλήθεια είναι ότι σε είχα παρεξηγήσει.

Το βίντεο σκίζει.

Ο Ήλιος είναι κάτι ανώτερο?
Η γη είναι κάτι ανώτερο?
Η ενόργανη ζωή πάνω στην γη σαν φύση είναι κάτι ανώτερο?
Αυτά τα ολίγα κοντινά μήπως μας εξουσιάζουν?
Μήπως έχουν νοημοσύνη?
Μήπως μιλούν μεταξύ τους?

Επωδή είναι ερωτήματα για την παράλια με τσίπουρο απόγευμα να κοιτάμε τα καραβάκια και καμία γκόμενα να παίρναει με ύφος και σαφώς να γελάμε και να χαιρόμαστε που υπάρχουμε και τι ωραία που είναι η ζωή , θάθελα μονό εκεί να τα συζητάω.


Αλήθεια τι σημαίνει το παρατσούκλι σου?
Eφόσον δεν διαφωνούμε σε τίποτε πάρε τα γραφομενά μου ως μη γενόμενα, η σαν αιτία να με δείς διαφορετικά από ότι με έβλεπες,
όσο για το βίντεο μπήκε κατα λάθος, αυτά παθαίνει όποιος αποθηκεύει στον φάκελο τα θεματά του με αλλονών ενδιαφέροντα, η αλήθεια είναι πως μετά την παραινεσή σου το παρατήρησα και έσκασα στα γέλια νάσαι καλά.
τώρα για τον ήλιο την γή και την ενόργανη ζωή, το αν είναι ανώτερα και αν μας εξουσιάζουν,αν έχουν νοημοσύνη, και αν μπορούν να μιλήσουν, λογικά υπάχει κάποιο ανώτερο αναμεταξύ τους σαν αιτία για να υπάρξουν τα υπόλοιπα που ακολουθούν ιεραρχικώς, χωρίς από όλα αυτά να χάνει κάτι σε αξία για το είδος του ή σε σπουδαιότητα σε σχέση με τα υπόλοιπα. ήλιος, γή, ενόργανη ζωή, νοημοσύνη, και ομιλία μόνο μεταξύ των ανθρώπων για όλα αυτά, έστω ρεμβάζοντας σε κάποια παραλία πίνοντας τσίπουρα χαζέυοντας το ωραίο φύλλο και τίποτε άλλο.
το παρατσούκλι μου δεν σημαίνει τίποτα για αυτό το λόγο και το επέλεξα δεν χρειάζεται να δώσεις νόημα σε κάτι που δεν σε εκφράζει ακόμα και σαν παρατσούκλι.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Off Topic
christianos έγραψε:Αλλιως να παει να διαγραφει απο τα αρχεια της οικειας του Μητροπολης
Τηρούν αρχεία πιστών οι Μητροπόλεις? Εγώ όταν τους ρώτησα μου είπαν ότι δεν έχουν (φυσικά θα το ψάξω παραπάνω, αλλά με εκπλήσσει που το λες - εκτός κι αν το είπες στην τύχη).
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
epicourosan
Δημοσιεύσεις: 1315
Εγγραφή: 08 Δεκ 2010 21:50
Όνομα Ιστότοπου: -den exw
Τοποθεσία: ΓΛΥΦΑΔΑ

Ξέρεις τι οίδα τώρα ρε φίλε tyxkatmal?

Για να επικοινωνήσεις πρέπει να είσαι ανοικτός και να θέλεις να επικοινωνήσεις.

Όταν δεν επικοινωνείς δεν ξέρεις αν διαφωνείς ή συμφωνείς !

Διαφωνώ αλλά επικοινωνώ.

Μεγάλη υπόθεση ρε φίλε!

Ευχαριστώ!
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος epicourosan την 12 Μάιος 2011 20:13, έχει επεξεργασθεί 3 φορές συνολικά.
Διχόνοια των πολιτών, ευημερία των πολιτικών!

http://www.videoman.gr/52856
christianos
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: 11 Μάιος 2011 23:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Η καθε Μητροπολη εχει ενα αρχειο για την καθε ενορια που ειναι εντος της Εκκλησιαστικη της ευθυνης.

Η καθε ενορια εχει πιστους.

Οταν θελει καποιος να διαγραφει πλεον απο Χριστιανος καλο ειναι να παει και μια βολτα και να κανει μια υπευθυνη δηλωση οτι δεν επιθυμει να πλεον να ειναι Χριστιανος Ορθοδοξος.

Αυτο μπαινει στο αρχειο της οικειας Μητροπολης και διαγραφεσαι απο τα αρχεια (διοτι υπαρχει το μυστηριο της βαπτισεως σου και του γαμου σου αν εισαι εγγαμος).

Επισης θα πρεπει να κανει και μια ακομα δηλωση οτι δεν επιθυμει να ταφει συμφωνα με την Ορθοδοξη Εκκλησια σε περιπτωση που πεθανει και οι συγγενεις του προβουν σε κηδεια με Ορθοδοξο τυπικο.Κατι τετοιο θα ηταν αδικο και για τον πεθαμενο αλλα και για την Ορθοδοξια να τελει κηδεια σε ανθρωπους που δεν ηθελαν να κηδευτουν Ορθοδοξα.

Εν συνεχεια θα πρεπει να απεχει απο ολες τις Ιεροπραξιες εντος των ενοριων διοτι κατι τετοιο ειναι ψυχανωμαλια.

Δεν μπορει να δηλωνεις αθεος και να πηγαινεις σε γαμους-βαφτισια κτλπ...επειδη τα εχουν καταντησει κοσμικα γεγονοτα.

Μπορει να παει να ευχηθει μετα στο τραπεζι που θα ακολουθησει.

Θεωρω οτι ετσι καποιος σεβεται την επιλογη του και τις επιλογες των αλλων.

Το αν καποιος πιστευει ή δεν πιστευει αυτο δεν ειναι σε καμια περιπτωση αντικειμενου χλευασμου ή ειρωνειας.

Εκει παει αλλου μετα το θεμα.
epicourosan
Δημοσιεύσεις: 1315
Εγγραφή: 08 Δεκ 2010 21:50
Όνομα Ιστότοπου: -den exw
Τοποθεσία: ΓΛΥΦΑΔΑ

χριστιανέ

Πριν εκφραστείς περί θεού , δαιμόνων και αθεΐας διάβασε προσεκτικά τι εχει γραφτεί εδώ μέσα 2 χρόνια και.

Φίλε μου δεν έχουμε τίποτα μαζί σου ούτε με κανένα άλλο άνθρωπο που προσφέρει στο κοινωνικό σύνολο ανεξάρτητα από το δόγμα του.
Τους κηφήνες δεν γουστάρουμε.
Διχόνοια των πολιτών, ευημερία των πολιτικών!

http://www.videoman.gr/52856
Απάντηση