Προκατάληψη απέναντι στους άθεους

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
epicourosan
Δημοσιεύσεις: 1315
Εγγραφή: 08 Δεκ 2010 21:50
Όνομα Ιστότοπου: -den exw
Τοποθεσία: ΓΛΥΦΑΔΑ

ΜΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟ ΛΑΘΟΣ ΝΑ ΠΡΟΚΑΛΕΣΕΙΣ.

Σε αγαπάμε σε σεβόμαστε αλλά μέχρι εκεί.
Διχόνοια των πολιτών, ευημερία των πολιτικών!

http://www.videoman.gr/52856
christianos
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: 11 Μάιος 2011 23:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Γιατι το λες αυτο;

Ειπα κατι που δεν επρεπε;

Αν ειπα κατι που σε ενοχλησε μπορεις να μου το πεις ποιο ακριβως ειναι να λυθει το θεμα.
epicourosan
Δημοσιεύσεις: 1315
Εγγραφή: 08 Δεκ 2010 21:50
Όνομα Ιστότοπου: -den exw
Τοποθεσία: ΓΛΥΦΑΔΑ

Κοίτα θελω να πάω να κάνω μπάνιο τώρα.

Αλλά όλα αυτά που λες σαν χριστιανός τα έχουν πει άλλοι πριν τους -ισμούς με άλλο όνομα κτλ.

Έχω πάει αρκετές φορές στον άγιος όρος και έχω συναντήσει άτομα που ούτε καν τα φαντάζεσαι.

Μετά από συζήτηση ξέρεις τι μου είπαν , όταν τους ρώτησα αν πιστεύουν?
Ότι είναι άθεοι , αυτό το άκουσα από γέροντες μοναχούς πάνω των 90 χρονών με σώας τα φρένας σε ενημερώνω

και συ μου λες αν σε σκαμπιλίσω θα γυρίσεις και το άλλο μάγουλο ή θα μου δώσεις το ένα από τα 2 σακάκια σου .

Αν δεν το κάνεις πρέπει να πας να διαγραφείς ?

Με δουλεύεις ρε χριστιανέ?
Επικοινωνείς με την πραγματικότητα?
Ζεις σήμερα?
Ή
έχεις διακτινηστεί από το πριν 2000 χρόνια ?

Νομίζω ότι είσαι άθεος ή συμπαθών και μπήκες για να κάνεις λίγο πλάκα, να μας δοκιμάσεις που λένε.
Τα σιγανά ποταμάκια να φοβάσαι .

τώρα μόλις το άκουσα από την τιβι...............
Διχόνοια των πολιτών, ευημερία των πολιτικών!

http://www.videoman.gr/52856
christianos
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: 11 Μάιος 2011 23:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Δεν μπορω να κατσω να απολογηθω για τις πραξεις-επιλογες των αλλων.

Οταν ομως εισαι Χριστιανος και πιστευεις αυτο που λες και δεν εισαι θεουσα ή υποκριτης ή βολεψακιας ή αρπαγας...τοτε ναι.

Θα τηρησεις οτι λεει η διδασκαλια του Κυριου.

Και για να το πουμε πιο σωστα θα αγωνιστεις να τηρησεις διοτι κανεις δεν ειναι τελειος.

Εγω βεβαια λογω ιδιοτητος δεν μπορω να γυρισω και το αλλο μαγουλο αν με χτυπησεις...απλα θα κανω οτι δεν εγινε τιποτα ουτε θα σου κρατησω κακια. :lol: :lol: ;)

Τωρα σχετικα με τα σακακια...αν χρειαστεις ποτε χρηματα ή οτιδηποτε αλλο μπορεις να μου το πεις σε πμ και αν μπορω να σε βοηθησω θα σε βοηθησω.

Μπορουμε αν θελεις να μαζευτουμε και αλλοι και να βαλουμε ολοι μαζι ενα χερακι και να βοηθησουμε καποιον που εχει πραγματικη αναγκη απο κατι.

Ο καθενας με οτι μπορει και οσο μπορει.
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Έλα, Γιώργο, δώστε του καμμιά ευκαιρία του ανθρώπου, ακόμα δεν ήρθε, μην τον αρπάζετε αμέσως απ' το γιακά.

Χριστιανέ, μη μασάς. Συζήτα όμορφα, παράθετε τις απόψεις σου λογικά (αυτές, φυσικά, θα κριθούν) και θα μείνεις καιρό για να σε γνωρίσουμε σε βάθος.

Υ.Γ. Για μένα που δεν θέλω να παρίσταμαι σε τελετές κι εκκλησίες και είμαι υποχρεωμένος λόγω δουλειάς τι νομίζεις ότι ισχύει (μήπως ξέρεις κάτι παραπάνω που δεν ξέρουμε οι υπόλοιποι, κι ας με συγχωρέσουν που τους έχω πρήξει);
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
christianos
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: 11 Μάιος 2011 23:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Για να σου απαντησω αν θελεις μπορεις να μου πεις με πμ τι δουλεια κανεις και θα σου πω τι ισχυει.
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Ένστολος είμαι...
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
christianos
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: 11 Μάιος 2011 23:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Δεν μπορω να καταλαβω γιατι εισαι αναγκασμενος...

Βοηθησε με.
christianos
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: 11 Μάιος 2011 23:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Εαν εισαι στη προσωπικη φρουρα καποιου Μητροπολιτη το καταλαβαινω αλλα και παλι μπορεις απλα να ζητησεις να πας αλλου.

Αν πηγαινεις σε εθνικες εορτες κτλπ...ως ενστολος τοτε μπορεις πολυ απλα να κανεις γνωστη στην υπηρεσια σου τη γνωμη σου για το ολο θεμα και θα λυθει το ζητημα.

Δεν μπορουν να σε υποχρεωνουν να κανεις κατι που δεν θελεις.

Αυτο ειναι φασισμος.
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Δες αυτό το νήμα, για να μην βγαίνουμε πάλι εκτός θέματος.
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
tyxkatmal
Δημοσιεύσεις: 979
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009 14:10
Όνομα Ιστότοπου: -

christianos έγραψε:Με ολο το σεβασμο θα ηθελα και εγω να γραψω λιγες λεξεις.


1]Καταρχην ο Χριστιανος Ορθοδοξος που εχει προκαταληψη με τον οποιοδηποτε δεν εχει κατανοησει στο ελαχιστο την διδασκαλια του Κυριου Ιησου Χριστου οποτε ΠΑΡΑΝΟΜΩΣ αυτοαποκαλειται Χριστιανος Ορθοδοξος.

2]Κανονικα θα επρεπε να αφοριστει διοτι ετσι εκθετει τον Χριστιανισμο ανεπανορθωτα.

3]Ο Χριστιανος θα πρεπει να εχει απεραντη αγαπη μεχρι θυσιας προς ΟΛΟΥΣ ! ! !

4]Αλλιως να παει να διαγραφει απο τα αρχεια της οικειας του Μητροπολης διοτι απλα ειναι υποκριτης και δινει λαθος παραδειγμα στα παιδια του τα οποια δεν φταινε σε κατι.

5]Ολες αυτες οι στασεις-αντιδρασεις ειναι απο ανθρωπους που εχουν καπηλευτει καποιο ονομα-ιδιοτητα-πιστευω.

6]Αυτο δεν σημαινει οτι γνωριζουν-τηρουν οτι προτεινει αυτο το Δογμα που ακολουθουν.

6]Βεβαιως υπαρχουν και μερικοι που γνωριζουν πολυ καλα...αλλα πατανε πανω στην αγνοια των πολλων...οποτε παιζουν εκει πανω το παιχνιδακι τους και εχουν τα αναλογα οφελη (συνηθως οικονομικα).

Για να μην το τραβηξω πολυ...θα πω το εξης :

7]Θεωρω σχεδον απιθανο καποιος απο εσας να εχει γνωριζει εναν πραγματικα Χριστιανο.

8]Αν καποια στιγμη γνωρισετε...θα το νιωσετε απο τη πρωτη στιγμη.

9]Αυτα που εχετε βιωσει ανα τα ετη στη ζωη σας ειναι απλα συνταντησεις με θεουσες-μεγαλοσταυρους-υποκριτες-τριχωτες οχιες κτλπ...τα οποια δεν εχουν καμια σχεση με την διδασκαλια του Κυριου Ιησου Χριστου.

10]Αποδειξη ο τροπος που βιωνουν τη ζωη τους, που πορευονται, που φερονται εις αλληλους, που αντιδρουν με περιπτωσεις σαν τη δικη σας κτλπ.

11]Μαλλον θα ελεγα οτι στην ουσια...αυτοι ειναι οι αθεοι και εσεις τα θυματα αυτων των αρρωστημενων εγκεφαλων :D :D :D ;)

12]Το οτι δηλωνουν Χριστιανοι...δεν σημαινει οτι ειναι κιολας...

13]Ο Χριστιανος μολις γνωριστεις μαζι του σου δινει αγαπη...και ειναι ετοιμος να θυσιαστει για το καλο σου ΟΠΟΙΟΣ και να εισαι.

14]Θεωρω οτι υπαρχουν ελαχιστοι Χριστιανοι γυρω μας.

15]Παρακληση οταν μιλατε για τους θεουσικους...να τους ονομαζετε αλλιως και οχι Χριστιανους.

16]Ειναι αδικο.

Αν ενοχλησα καποιον με αυτα που ειπα ζητω ταπεινα συγνωμη.
1] Ξανά καλοσώρισες, τον τίτλο του χριστιανού τον παίρνει κάποιος χωρίς να το θέλει πρίν κλείσει καλά καλά το χρόνο, σε περίπτωση προκατάληψης πρός τους άλλους δεν τον κάνει παράνομο, τουλάχιστον εγώ δεν είδα κάποιον προκατηλημένο χριστιανό να τιμωρείται η να συνετίζεται όταν κατηγορεί, εβραίους, μουσουλμάνους, μασσόνους, άθεους, υλιστές,κομμουνιστές, και ειδικά μαρτυρες του ιεχωβά που εκεί δείχνει περισσότερο ζήλο στο να είναι προκατηλημένος.

2]ισχύει ακόμη ο αφορισμός;

3]εκτός από τους αφορισμένους

4]δεν φταίει αυτός για τα παιδιά του οπατέρας του φταίει που διδάχτηκε την προκαταληψή του απο τον παππού του, θέλω να πώ πως θέλεις δεν θέλεις το δόγμα σε κάνει φανατικό.

5]κανένα όνομα δεν καπηλεύτηκαν η ιδιότητα απλώς το δόγμα δεν τους δίνει και πολλά περιθώρια για να μην είναι αυτό που τέλος πάντων είναι.

6]Ασε εκεί μην το ψάξεις γιατί θα δείς με όλη τη σημασία της λέξης το τι σημαίνει αγιογδύτης.

7] και εγώ θεωρώ απίθανο κάποιος χριστιανός να έχει γνωρίσει έναν πραγματικό άθεο.

8]αν καποια στιγμή τον γνωρίσει...θα το νιώσει όποσδήποτε απο την ελευθερία σκέψης που τον διακρίνει.

9]θα μιλήσω μόνο για τον εαυτό μου' πιό πολύ απορρίπτει κανείς τον θεό απο την διδασκαλία του ιησού παρά από τις συμπεριφορές κάποιων θρήσκων.

10]αυτό τι σημαίνει; καλούς και ευγενικούς ανθρώπους και πολύ περισσότερους βρίσκεις και μέσα στους άθεους που δέχονται να συζητήσουν τις απόψεις των θρήσκων με επιχειρήματα που αντλούν απο την επιστήμη και την έρευνα των γραφών.

11]μάλλον θα έλεγα πώς αυτοί είναι οι πραγματικοί χριστιανοί, που μέσα από την προκαταληψή τους εκφράζουν αυτό το όποιο έχουν διδαχθεί, την μισαλλοδοξία, η οποία γεννά την προκατάληψη, τώρα για ορισμένους που έχουν ξεφύγει από την προκατάληψη, μάλλον είναι θύματα του αθειστικών εγκεφάλων,

12] σημασία έχει τι πιστεύουν αυτοί. και το πιστεύουν αυτό που δηλώνουν αλλιώς ποιός ο λόγος;

13] ο άθεος μόλις γνωριστείς μαζί του δεν σου δινει αγάπη, αλλα σε μαθαίνει κάτι καλύτερο, να αγαπάς και να σέβεσαι την ελευθερία του άλλου και να μην προσπαθείς με την δική σου άποψη να του επιβληθείς νομίζοντας πως κατέχεις την μοναδική αλήθεια.

14]το κακό είναι πώς δυστυχώς υπάρχουν πάρα πολλοί. και μάλιστα προκατηλημένοι

15]το ίδιο πράγμα είναι, και που να ακούσεις τα χειρότερα

16] και εγώ στην αρχή έτσι νόμιζα, αλλά η έκφραση σου βγαίνει ανάλογα με τα επιχειρήματα του άλλου, το να φτάσει ένας άθεος να αποκαλέσει έναν χριστιανό θεούτσικο μάλλον το επιχείρημα του για την προβολή του πιστεύω του ήταν πολύ λίτσικο εξού και η λέξη θεούτσικο.
Άβαταρ μέλους
xarxar
Δημοσιεύσεις: 2034
Εγγραφή: 14 Δεκ 2009 02:53
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Υάδες

christianos έγραψε:
Δεν μπορουν να σε υποχρεωνουν να κανεις κατι που δεν θελεις.

Αυτο ειναι φασισμος.
Ελπίζω να είσαι κάτοικος του εξωτερικού, αλλιώς δεν είναι αστείο!
Θέλει αρετή και τόλμη η ...αθεΐα.
epicourosan
Δημοσιεύσεις: 1315
Εγγραφή: 08 Δεκ 2010 21:50
Όνομα Ιστότοπου: -den exw
Τοποθεσία: ΓΛΥΦΑΔΑ

γεια σου ρε χαρχαρ
:lol: :lol: :lol:
Διχόνοια των πολιτών, ευημερία των πολιτικών!

http://www.videoman.gr/52856
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

christianos έγραψε:Με ολο το σεβασμο θα ηθελα και εγω να γραψω λιγες λεξεις.
Θα μου επιτρέψεις, ελπίζω, ένα σχολιασμό επίσης εκτατικό, ομοίως με το σχολιασμό του tyxkatmal. ;)
christianos έγραψε:Καταρχην ο Χριστιανος Ορθοδοξος που εχει προκαταληψη με τον οποιοδηποτε δεν εχει κατανοησει στο ελαχιστο την διδασκαλια του Κυριου Ιησου Χριστου οποτε ΠΑΡΑΝΟΜΩΣ αυτοαποκαλειται Χριστιανος Ορθοδοξος.
Εδώ έχουμε ένα κλασσικό πρόβλημα στη φιλοσοφία: εάν κάποιος αυτοχαρακτηρίζεται ως Χ, ενώ πράττει κάτι που αντίκειται στο χαρακτηρισμό του ως Χ, είναι κακός Χ ή δεν είναι καν Χ;

Το πρόβλημα αυτό αναδύεται από την ανθρώπινη τάση διανόησης με ταυτότητες: δεν προσπαθεί να εντάξει μία συνέχεια στην ιστορία του ατόμου, όπου και αυτό παρουσιάζει μία αυξομειούμενη αρμονία με την όποια ιδιότητα, αλλά αναζητά εάν κάποια ταυτοτική ιδιότητα αρμόζει στο χαρακτηρισμό του ατόμου. Το καλύτερο μέσο για να εξηγήσει κανείς το πρόβλημα εντοπίζεται στα προφανώς συνεχή, αλλά ανίκανα να εντάξεις σε απλές ταυτοτικές σχέσεις, συστήματα — όλοι οι βάλανοι γίνονται δρύες, καλώς εχόντων των πραγμάτων, αλλά οι βάλανοι δεν είναι ταυτοτικά δρύες.
christianos έγραψε:Κανονικα θα επρεπε να αφοριστει διοτι ετσι εκθετει τον Χριστιανισμο ανεπανορθωτα.
Ο αφορισμός, κατ' εμέ, δε συνάδει με την έννοια του Χριστιανισμού: είναι δημιούργημα των Εκκλησιαστικών αναγκών, επειδή η Εκκλησία, ως οργανωτικό μέσο ανθρωπίνων κοινωνιών, δεν μπορεί πάντα να εφαρμόζει όσα διδάσκει, καθώς άλλες απαιτήσεις μπορεί να έχει ένα άτομο από τον εαυτό του από το τι ανάγκες υποχρεούται αυτή τελικά να καλύψει.
christianos έγραψε:Ο Χριστιανος θα πρεπει να εχει απεραντη αγαπη μεχρι θυσιας προς ΟΛΟΥΣ ! ! !
Βλέπεις τι εννοώ;
christianos έγραψε:Αλλιως να παει να διαγραφει απο τα αρχεια της οικειας του Μητροπολης διοτι απλα ειναι υποκριτης και δινει λαθος παραδειγμα στα παιδια του τα οποια δεν φταινε σε κατι.
Δυστυχώς, η υποκρισία του θα τον οδηγήσει στο να πιστεύει ότι αυτός ξέρεις καλύτερα.

Σαν τον τρελλό στο ανέκδοτο, που άκουσε στο ραδιόφωνο ότι ένα όχημα πηγαίνει στην αντίθετη κατεύθυνση, κι αυτός αποφάνθηκε (μόνος του, εαυτόν), ότι δεν τα λέει καλά, αφού είναι χιλιάδες...
christianos έγραψε:Ολες αυτες οι στασεις-αντιδρασεις ειναι απο ανθρωπους που εχουν καπηλευτει καποιο ονομα-ιδιοτητα-πιστευω.

Αυτο δεν σημαινει οτι γνωριζουν-τηρουν οτι προτεινει αυτο το Δογμα που ακολουθουν.
Πολύ συχνά ασκείται κριτική στο σύνολο, όμως, για να καταδείξουμε την υποκρισία του, όσο και το ότι το σύνολο δεν προσπαθεί να τον διορθώσει ικανά. Είναι, όμως, και τέτοια η φύση των πεποιθήσεων, ειδικά των προσωπικών και ενάντιων σε ένα δόγμα που υποτίθεται ότι ασπάζεται κάποιος, ώστε κάτι τέτοιο είναι πολλάκις μέχρι και αδύνατο.

Αν ήξερες πόσους γνωρίζω που λένε ότι είναι Χριστιανοί Ορθόδοξοι και κάποτε θα λέγονταν απλά αιρετικοί με τη μία...
christianos έγραψε:Βεβαιως υπαρχουν και μερικοι που γνωριζουν πολυ καλα...αλλα πατανε πανω στην αγνοια των πολλων...οποτε παιζουν εκει πανω το παιχνιδακι τους και εχουν τα αναλογα οφελη (συνηθως οικονομικα).
Άλλοι υποκριτές, αυτοί. :(
christianos έγραψε:Για να μην το τραβηξω πολυ...θα πω το εξης :

Θεωρω σχεδον απιθανο καποιος απο εσας να εχει γνωριζει εναν πραγματικα Χριστιανο.
Πολλούς. Το αστείο είναι ότι, για να είναι και καλός άνθρωπος, είτε θα έχει πολλές ενοχές, αφού θα νιώθει άσχημα για ανθρώπους που πιστεύει, βάσει του δόγματος, ότι δε θα έχουν «καλή κατάληξη,» είτε θα είναι και λίγο «πέρα βρέχει,» είτε, χαρακτηριστικότερα κατ' εμέ, παραδέχεται ότι η «Αγία Γραφή» που κρατάει στα χέρια του εμπεριέχει ανθρώπινες παρεμβάσεις και ασυναρτησίες που δε δικαιολογούνται ως λόγια του Θεού στον οποίο πιστεύει.

Έχω λόγους να πιστεύω ότι και άλλοι εδώ μέσα έχουν γνωρίσει τέτοιους ανθρώπους.
christianos έγραψε:Αν καποια στιγμη γνωρισετε...θα το νιωσετε απο τη πρωτη στιγμη.
Να εκφράσω εδώ την άποψή μου, ότι έχεις βάλει σ' ένα δικό σου βάθρο τους «πραγματικούς Χριστιανούς,» χωρίς να σου είναι γνωστό ότι παρόμοια αίσθηση αποπνέουν όλοι όσοι ακολουθούν ορθά, ας πούμε, το λεγόμενο και "Right Hand Path."
christianos έγραψε:Αυτα που εχετε βιωσει ανα τα ετη στη ζωη σας ειναι απλα συνταντησεις με θεουσες-μεγαλοσταυρους-υποκριτες-τριχωτες οχιες κτλπ...τα οποια δεν εχουν καμια σχεση με την διδασκαλια του Κυριου Ιησου Χριστου.
Σαν τον Αμβρόσιο και την καθαίρεση του θρησκευτικού όρκου, ενώ η επί του όρους ομιλία ξεκάθαρα λέει «όχι όρκους.»
christianos έγραψε:Αποδειξη ο τροπος που βιωνουν τη ζωη τους, που πορευονται, που φερονται εις αλληλους, που αντιδρουν με περιπτωσεις σαν τη δικη σας κτλπ.

Μαλλον θα ελεγα οτι στην ουσια...αυτοι ειναι οι αθεοι και εσεις τα θυματα αυτων των αρρωστημενων εγκεφαλων :D :D :D ;)
Παρακαλώ, θα ήταν ευτυχέστερο να μην έχω να κάνω και με τη χρήση του όρου «άθεος» με την έννοια του ανθρώπου που «δεν έχει το Ιησού Χριστό μέσα του,» γιατί θα έχω να κάνω μετά με τουλάχιστον τρεις ορισμούς σε κάθε κουβέντα!

Πάντως, θύματά τους είμαστε μόνο εφόσον μας πάρει στο κατόπι κανένας τους, κι όταν βαράνε οι καμπάνες πολύ δυνατά. ;)
christianos έγραψε:Το οτι δηλωνουν Χριστιανοι...δεν σημαινει οτι ειναι κιολας...
Εδώ προκύπτει και το θέμα που έλεγα νωρίτερα.
christianos έγραψε:Ο Χριστιανος μολις γνωριστεις μαζι του σου δινει αγαπη...και ειναι ετοιμος να θυσιαστει για το καλο σου ΟΠΟΙΟΣ και να εισαι.

Θεωρω οτι υπαρχουν ελαχιστοι Χριστιανοι γυρω μας.

Παρακληση οταν μιλατε για τους θεουσικους...να τους ονομαζετε αλλιως και οχι Χριστιανους.

Ειναι αδικο.
Και ναι και όχι: όσον αφορά το ποιόν όσων αυτοχαρακτηρίζονται ως Χριστιανοί, είναι δίκαιο· ως προς την ουσία, άδικο.
christianos έγραψε:Αν ενοχλησα καποιον με αυτα που ειπα ζητω ταπεινα συγνωμη.
Να 'σαι καλά. 8-)
christianos έγραψε:
AoratiMelani έγραψε:
Off Topic
christianos έγραψε:Αλλιως να παει να διαγραφει απο τα αρχεια της οικειας του Μητροπολης
Τηρούν αρχεία πιστών οι Μητροπόλεις? Εγώ όταν τους ρώτησα μου είπαν ότι δεν έχουν (φυσικά θα το ψάξω παραπάνω, αλλά με εκπλήσσει που το λες - εκτός κι αν το είπες στην τύχη).
Η καθε Μητροπολη εχει ενα αρχειο για την καθε ενορια που ειναι εντος της Εκκλησιαστικη της ευθυνης.
Έχει δίκιο, ΑΜ: οι Μητροπόλεις διατηρούν ένα αρχείο των ατόμων που έχουν βαπτιστεί και παντρευτεί σε αυτές.
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
Άβαταρ μέλους
karakitsossecurity
Δημοσιεύσεις: 1407
Εγγραφή: 27 Απρ 2009 14:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

7] και εγώ θεωρώ απίθανο κάποιος χριστιανός να έχει γνωρίσει έναν πραγματικό άθεο.

8]αν καποια στιγμή τον γνωρίσει...θα το νιώσει όποσδήποτε απο την ελευθερία σκέψης που τον διακρίνει.
:lol: :lol: :lol:
Boards don't hit back "Bruce Lee, Enter The Dragon"
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Αυτό και άλλα σημεία των λεγομένων του tyxkatmal ήταν πολύ καλά. ;) Το δε 3 και 9 σημαντικότατες παρατηρήσεις. :)
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

χριστιανε να σε ρωτησο και εγω κατι?

1, εμεινες παρθενος μεχρι να παντρευτεις?

2, εδωσες απο το υστεριμα σου να φαει ενας φτωχος?

3, θεορεις τον ευατο σου ποιο σωστο χριστιανο απο αλλους?

γιατι με οσα λες συγνωμη και ολας αλλα την λες σε αλλους χριστιανους οτι δεν ειναι σωστοι, δε σε κατηγωρο γιατι λες καποια πραματα καλα αλλα τα παραλες σε καποια αλλα,


για να μην φευγω και απο το θεμα και να με συμπαθατε φιλοι μου προκαταληξη σε αθεους υπαρχει μεσα απο γνωριμιες που γινονται, δηλαδη αν πεις ειμαι αθεος θα αντιδρασουν εντονα αρκετοι

απο εκει και περα ομως στης δημωσιες υπηρεσιες δε ρωτανε πλεον αν πιστευεις η οχι οποτε εφυγε αυτη η προκαταλιψη νομιζω ετσι?
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

Tyx made a funny :P

Εμενα πάντως χριστιανέ με ενοχλεί κάπως το γεγονός ότι θεωρείς ότι είμαστε καημένοι που δεν καταφέραμε ποτε να γνωρίσουμε έναν σωστό χριστιανό και για αυτό δεν πιστεύουμε στον θεο. Αυτό μου δείχνει ότι δεν παίρνεις στα σοβαρά την άποψη μας/μου. Είναι σαν να μου λες "αχ καημένε svoin είσαι άθεος ε ? δεν φταίς εσύ ρε, η κακή χριστιανοί φταίνε που δεν σου δείξανε την αγάπη τους". Ευχάριστο αλλα δεν χρειάζομαι αποδιοπομπαίο τράγο για την αθεΐα μου καθώς δεν την αντιλαμβάνομαι ως κάτι αρνητικό που πρέπει να κατηγορήσω κάποιον για την "κατάντια" μου.
christianos
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: 11 Μάιος 2011 23:08
Όνομα Ιστότοπου: -

aristotelis_1 έγραψε:χριστιανε να σε ρωτησο και εγω κατι?

1, εμεινες παρθενος μεχρι να παντρευτεις?

2, εδωσες απο το υστεριμα σου να φαει ενας φτωχος?

3, θεορεις τον ευατο σου ποιο σωστο χριστιανο απο αλλους?

γιατι με οσα λες συγνωμη και ολας αλλα την λες σε αλλους χριστιανους οτι δεν ειναι σωστοι, δε σε κατηγωρο γιατι λες καποια πραματα καλα αλλα τα παραλες σε καποια αλλα,


για να μην φευγω και απο το θεμα και να με συμπαθατε φιλοι μου προκαταληξη σε αθεους υπαρχει μεσα απο γνωριμιες που γινονται, δηλαδη αν πεις ειμαι αθεος θα αντιδρασουν εντονα αρκετοι

απο εκει και περα ομως στης δημωσιες υπηρεσιες δε ρωτανε πλεον αν πιστευεις η οχι οποτε εφυγε αυτη η προκαταλιψη νομιζω ετσι?
Ρωτας πραγματα τα οποια δεν ειμαι υποχρεομενος να απαντησω ουτε εισαι ο αρμοδιος να τα ερωτησεις.

Το τι κανει ο καθενας στη προσωπικη του ζωη ειναι δικη του υποθεση.
christianos
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: 11 Μάιος 2011 23:08
Όνομα Ιστότοπου: -

svoin έγραψε:Tyx made a funny :P

Εμενα πάντως χριστιανέ με ενοχλεί κάπως το γεγονός ότι θεωρείς ότι είμαστε καημένοι που δεν καταφέραμε ποτε να γνωρίσουμε έναν σωστό χριστιανό και για αυτό δεν πιστεύουμε στον θεο. Αυτό μου δείχνει ότι δεν παίρνεις στα σοβαρά την άποψη μας/μου. Είναι σαν να μου λες "αχ καημένε svoin είσαι άθεος ε ? δεν φταίς εσύ ρε, η κακή χριστιανοί φταίνε που δεν σου δείξανε την αγάπη τους". Ευχάριστο αλλα δεν χρειάζομαι αποδιοπομπαίο τράγο για την αθεΐα μου καθώς δεν την αντιλαμβάνομαι ως κάτι αρνητικό που πρέπει να κατηγορήσω κάποιον για την "κατάντια" μου.

Αυτα ειναι πορισματα που εβγαλες εσυ και σε καμια περιπτωση δεν ισχυριστηκα κατι τετοιο.

Δικαιωμα σου να μην πιστευεις...ή να πιστευεις οπου θελεις.Δεν με αφορα και δεν με απασχολει.
Απάντηση