Προκατάληψη απέναντι στους άθεους

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
Άβαταρ μέλους
patroklos
Δημοσιεύσεις: 1714
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2010 13:22
Όνομα Ιστότοπου: -

Ιοκάστη έγραψε: Πάντως όντως η αθεΐα "μπερδεύει" τους θρήσκους.
Τρομάζει μάλλον, υποσυνείδητα
Enjoy yourself. It's later than you think. / Διασκέδασε. Είναι πιό αργά από ό, τι νομίζεις

Chinese proverb /Κινεζική παροιμία
Άβαταρ μέλους
patroklos
Δημοσιεύσεις: 1714
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2010 13:22
Όνομα Ιστότοπου: -

Λουκρητία έγραψε: ο θρησκευτικός φανατισμός που μου καλλιέργησε με κάνει να θέλω να τη σκοτώσω.
εγώ ήθελα ΠΡΙΝ επιχειρήσει και αποτύχει να μου "καλλιεργήσει"
Enjoy yourself. It's later than you think. / Διασκέδασε. Είναι πιό αργά από ό, τι νομίζεις

Chinese proverb /Κινεζική παροιμία
Άβαταρ μέλους
patroklos
Δημοσιεύσεις: 1714
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2010 13:22
Όνομα Ιστότοπου: -

Sotiris έγραψε: Το να είσαι άθεος στην Ελλάδα είναι μια κοινωνική Αυτοκτονία.
Οι Πιστοί είναι η Ελλάδα που πνίγει τα παιδία της
:clap: ολο αυτό το ποστ του Sotiris ειναι το θέμα

όχι αυτοι που δροσιζονται ή δεν τους νοιάζει το ανοιχτο παράθυρο
αλλά αυτους που τους παγώνει και αρρωσταίνει

τους "άτυχους"

Ευθύμη δεν εισαι τυχερός
αλλά καμουφλαρισμένος ικανά στο πέπλο του συντηρητισμου
δεξιοτέχνης
-----------------------

σαν βετεράνος του ορίου του περιθωριου
το γεγονος ότι ειμαι και αθεος
ηταν και αναποφευκτο και αμελητεο
μπροστά σε προκλήσεις καθημερινού κοινωνικού περιεχομένου
Enjoy yourself. It's later than you think. / Διασκέδασε. Είναι πιό αργά από ό, τι νομίζεις

Chinese proverb /Κινεζική παροιμία
epicourosan
Δημοσιεύσεις: 1315
Εγγραφή: 08 Δεκ 2010 21:50
Όνομα Ιστότοπου: -den exw
Τοποθεσία: ΓΛΥΦΑΔΑ

aristotelis_1 έγραψε:τι ειναι αραγε ποιο καλο σε εναν γονιο ο γιος του να βγει γκει πρεζακιας η αθεος? ασ το θεσει καποιος ερωτιμα σε καποιους :D
η φτωχός ,άσχημος και πούστης
λέγαμε μικροί ότι ήταν τα τρία χειρότερα που μπορεί να σου τύχουν.
Όσοι πιστεύουν σε κάποιο θεό έχουν και συγγένεια.
Οι άλλοι δεν ψήνονται εύκολα και είναι πιο επικίνδυνοι.
Στα εβραϊκά επικούρ σημαίνει διάολος.
Οι χριστιανοί όταν ήταν αντιπολίτευση είχαν λουφάξει μαζί με τους διωγμένους επικούρειους σε υπόγειες στοές και εκεί έμαθαν αρκετά μυστικά , έτσι δημιούργησαν μια εταιρία άπαικτη για 2.000 χρόνια.
Και όταν έγιναν κυβέρνηση ,τους πρώτους που προσπάθησαν να αφανίσουν ήταν οι επικούρειοι ,
λόγω τετραφάρμακου , καταλαβαίνετε?
Διχόνοια των πολιτών, ευημερία των πολιτικών!

http://www.videoman.gr/52856
epicourosan
Δημοσιεύσεις: 1315
Εγγραφή: 08 Δεκ 2010 21:50
Όνομα Ιστότοπου: -den exw
Τοποθεσία: ΓΛΥΦΑΔΑ

Έχετε δει στην tv όταν μιλούν οι θρήσκοι ,ως επί το πλείστον χ.ο. λογω Greece , με άθρησκους η άθεους?
Οι χ.ο. έχουν ήρεμη στάση και όλοι οι άλλοι ωρύονται γιατί?
Διότι πετούν την μεγαλύτερη μαλακία που μπορείς να φαντασθείς χωρίς αποδείξεις και δεν τους νοιάζει ,οι άλλοι προσπαθούν να τους αντιμετωπίσουν με επιχειρήματα και αισθάνονται ηλίθιοι και νευριάζουν.
Οι βλάκες είναι ανίκητοι.
Όσοι έχουν προβλήματα με τους χ.ο κτλ να τους μιλούν ήρεμα και συγκαταβατικά σαν σε μωρά παιδιά , χωρίς να νευριάζουν και να προσπαθούν να τα πείσουν , δεν θα καταλάβουν ΠΟΤΕ , η επιφοίτηση θα τους έρθει από τον ουρανό εκεί ψηλά.
Ας ελπίσουμε.
Διχόνοια των πολιτών, ευημερία των πολιτικών!

http://www.videoman.gr/52856
Άβαταρ μέλους
Globetrotter
Δημοσιεύσεις: 236
Εγγραφή: 27 Αύγ 2010 23:32
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Εγώ απλά τους γράφω. Εδώ δεν ντρέπονται αυτοί που πιστεύουν, εγώ θα ενοχληθώ που δεν τους αρέσει που είμαι άθεος? take it easy..
epicourosan
Δημοσιεύσεις: 1315
Εγγραφή: 08 Δεκ 2010 21:50
Όνομα Ιστότοπου: -den exw
Τοποθεσία: ΓΛΥΦΑΔΑ

Globetrotter έγραψε:Εγώ απλά τους γράφω. Εδώ δεν ντρέπονται αυτοί που πιστεύουν, εγώ θα ενοχληθώ που δεν τους αρέσει που είμαι άθεος? take it easy..
Σαφώς ρε μεγάλε ,αλλά εσύ κάνεις παρέα μόνο με άθεους ? τότε είσαι τυχερός.
Δεν μπορείς να απομονώνεσαι από άλλους ανθρώπους και να μην τους κάνεις παρέα.
Μπορεί να συμπεριφέρονται σαν άθεοι και να μην το ξέρουν.
Γενικά εμείς οι greeks τον θεό τον γράφουμε γιαυτό και τον γαμούμε όταν βρίζουμε.
Αρχαιοελληνικές καταβολές γαρ.
Μιλάμε όμως για τους σπασίκλες.
Κάποτε μετά την μεταπολίτευση ξαφνικά έγιναν όλοι κουμουνιστές μετά αναρχικοί μήπως ήταν της μοδός?
Παλεύω με την θρησκεία κτλ για πάνω από 30 έτη και νευριάζω ( με το συμπάθιο ) που ξαφνικά γίναμε όλοι άθεοι μήπως είναι της μοδός ?
Διχόνοια των πολιτών, ευημερία των πολιτικών!

http://www.videoman.gr/52856
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

Με τους κολλημένους ανθρώπους ότι και να πείς δεν βγάζεις άκρη δεν αλλάζεις γνώμη κλπ. οπότε προσωπικά ανοίγω συζητήσεις μόνο με ανθρώπους που κρίνω οτι μπορεί να υπάρξει συζήτηση. Πχ με τον ορθόδοξο εδώ τι να συζητήσεις;

Μια αστεία αντιμετώπιση όταν δείς οτι άλλος είναι προκατειλημμένος (έλλειψη πίστης = ανηθικότητα) να τον αντιμετωπίσεις με το ίδιο ύφος, πχ ά είσαι χ.ο. δλδ θυσιάζεις παιδιά σε βωμούς λιθοβολείς γυναίκες που δεν είναι παρθένες την πρώτη νύχτα του γάμου κλπ (γελώντας φυσικά)... Όταν ο άλλος μείνει κόκκαλο του λες "μα γιατί, αυτά λέει το manual".

Ο αδερφός μου για δούλεμα πάντως με λέει Α.Σ (ανώνυμος σατανιστής)
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
epicourosan
Δημοσιεύσεις: 1315
Εγγραφή: 08 Δεκ 2010 21:50
Όνομα Ιστότοπου: -den exw
Τοποθεσία: ΓΛΥΦΑΔΑ

Εμένα η μητέρα μου με φώναζε διάολο μεταμφιεσμένο ………….
Διχόνοια των πολιτών, ευημερία των πολιτικών!

http://www.videoman.gr/52856
Άβαταρ μέλους
Globetrotter
Δημοσιεύσεις: 236
Εγγραφή: 27 Αύγ 2010 23:32
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

epicourosan έγραψε:
Globetrotter έγραψε:Εγώ απλά τους γράφω. Εδώ δεν ντρέπονται αυτοί που πιστεύουν, εγώ θα ενοχληθώ που δεν τους αρέσει που είμαι άθεος? take it easy..
Σαφώς ρε μεγάλε ,αλλά εσύ κάνεις παρέα μόνο με άθεους ? τότε είσαι τυχερός.
Δεν μπορείς να απομονώνεσαι από άλλους ανθρώπους και να μην τους κάνεις παρέα.
Μπορεί να συμπεριφέρονται σαν άθεοι και να μην το ξέρουν.
Γενικά εμείς οι greeks τον θεό τον γράφουμε γιαυτό και τον γαμούμε όταν βρίζουμε.
Αρχαιοελληνικές καταβολές γαρ.
Μιλάμε όμως για τους σπασίκλες.
Κάποτε μετά την μεταπολίτευση ξαφνικά έγιναν όλοι κουμουνιστές μετά αναρχικοί μήπως ήταν της μοδός?
Παλεύω με την θρησκεία κτλ για πάνω από 30 έτη και νευριάζω ( με το συμπάθιο ) που ξαφνικά γίναμε όλοι άθεοι μήπως είναι της μοδός ?
Γιατί νευριάζεις? θα έπρεπε να χαίρεσαι αφού 30 χρόνια μετά επιτέλους άρχισαν να διαδίδονται οι ιδέες του ορθολογισμού/σκεπτικισμού και στην μικρή μας μπανανία.

Κάνω παρέα και με πιστούς. Όχι πολυ φανατικούς, γιατί αυτοί είναι ηλίθιοι. Διαβολική σύμπτωση, δεν εξηγείται αλλίως ;) .
epicourosan
Δημοσιεύσεις: 1315
Εγγραφή: 08 Δεκ 2010 21:50
Όνομα Ιστότοπου: -den exw
Τοποθεσία: ΓΛΥΦΑΔΑ

Τρόπος του λέγειν!
Αέρα ! αέρα στην μπάντα η χολέρα!!!!
Διχόνοια των πολιτών, ευημερία των πολιτικών!

http://www.videoman.gr/52856
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

epicourosan έγραψε:Παλεύω με την θρησκεία κτλ για πάνω από 30 έτη και νευριάζω ( με το συμπάθιο ) που ξαφνικά γίναμε όλοι άθεοι μήπως είναι της μοδός ?
Καταρχάς δεν γίναμε όλοι άθεοι, υπάρχουν πάαααρα πολλοί πιστοί ακόμα. Κατά δεύτερον θεωρώ λογικό όσο περνάει ο καιρός η αθεΐα να είναι η επιλογή περισσότερων ανθρώπων. Εκτός του ότι είναι πιο εύκολο να πεις ότι είσαι άθεος και να μην στιγματιστείς όπως παλιότερα (οπότε αρκετοί άθεοι που το κρατούσαν κρυφό τώρα μπορούν να το κοινοποιήσουν) τώρα πια η γνώση είναι διαθέσιμη σε μεγαλύτερο αριθμό ανθρώπων – και η γνώση πολύ συχνά οδηγεί στο να απορρίψεις θεούς και δαίμονες…

Συμφωνώ με τον apeleuthero και στο ότι με κολλημένους ανθρώπους δεν έχει νόημα να ανοίγεις κουβέντες (το κάνω βέβαια :p) και στο ότι οι φανατισμένοι πιστοί συνήθως είναι υπερβολικά κολλημένοι και δεν μπορείς να κάνεις παρέα. Όμως αρκετοί φίλοι μου είναι θρήσκοι και είναι μια χαρά άτομα, συνεννοούμαστε πολύ καλά και προφανώς δεν τους νοιάζει που είμαι άθεη.
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Είναι δεδομένο ότι όλοι οι θρησκευόμενοι μοιράζονται κομάτια από την ίδια πίτα. Το να μοιράσουνε διαφορετικά τα κομάτια τους είναι σαφώς πολύ πιο ελκυστικό και κερδοφόρο, αφήνοντας εξάλλου και την προοπτική της μελλοντικής ανακατανομής της πίτας, απ' το να χαθεί εξ' ολοκλήρου η πίτα. Πάρτε το απόφαση: είμαστε οι χειρότεροι εχθροί όλων τους, οι αφυπνιστές. Μην ξεχνάτε ακόμη ότι Χριστιανοί, Μουσουλμάνοι και Εβραίοι είναι παρακλάδια της ίδιας αρχικής πίστης.
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Blue Dog
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2010 21:17
Όνομα Ιστότοπου: -

Απεναντι στους θρησκους υπαρχει προκαταληψη; 8-)
epicourosan
Δημοσιεύσεις: 1315
Εγγραφή: 08 Δεκ 2010 21:50
Όνομα Ιστότοπου: -den exw
Τοποθεσία: ΓΛΥΦΑΔΑ

Ωραίως!!!
Διχόνοια των πολιτών, ευημερία των πολιτικών!

http://www.videoman.gr/52856
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Blue Dog έγραψε:Απεναντι στους θρησκους υπαρχει προκαταληψη; 8-)
Full
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
Θλιμμένος Μπούφος
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: 01 Φεβ 2011 17:34
Όνομα Ιστότοπου: -

Πάντως εγώ ως άθεος, έχω βιώσει προκατάληψη από θρησκευόμενους, κυρίως λόγω πολιτικών θέσεων (νομίζω).

Μεγάλωσα και γαλουχήθηκα σε ένα άκρως πολιτικοποιημένο περιβάλλον, με στενούς συγγενείς σε εξορίες και διώξεις (όπως και με τον πατέρα μου) πάσης φύσεως.

Η λέξη ιερέας ήταν συνώνυμο της ρουφιανιάς και η λέξη θρησκεία εξέφραζε τον ακραίο ολοκληρωτισμό.

Στην μεταπολιτευτική Ελλάδα, τα πράγματα σταδιακά ισορρόπησαν και ξέφτισαν τα στερεότυπα που είχαν εντυπωθεί μέσα μου.

Τα τελευταία επτά χρόνια, όταν έγινε η απότομη μεταστροφή μου στο χριστιανισμό, αντιμετώπισα αρχικά την αμήχανη απορία και έπειτα την προκατάληψη και από φίλους αλλά και από την οικογένειά μου (και οι γονείς μου αλλά και η σύντροφός μου παραμένουν μη θρησκευόμενοι).
Πιστέψτε με είναι εξίσου δύσκολο στην αρχή, αλλά έχει και την πλάκα του..
Εάν θέλεις να βοηθήσεις έναν άθεο να αντιληφθεί το παράλογο της πίστεώς του,
δεν έχεις παρά να του παραθέσεις ένα πλούσιο γεύμα.
Και αμέσως μετά,
με απόλυτο και κατηγορηματικό τρόπο,
να υποστηρίζεις ότι δεν υπήρξε μάγειρας.
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

Εγώ έχω διατυπώσει την άποψη ότι:
- αλλόθρησκοι να γίνουν χριστιανοί, παίζει μόνο με αντιπροσφορά τυρόπιτας στην Αφρική,
- μορφωμένοι/καλλιεργημένοι άθεοι να γίνουν χριστιανοί, μόνο αν είναι αδύναμοι χαρακτήρες και όταν συνάντησαν κάποιες δυσκολίες στην ζωή τους, η θρησκεία τους έδωσε το παυσίλυπο και τα συναφή.

Ομολογώ ότι θα ήθελα πολύ να μάθω την ιστορία σου, όπως και οποιουδήποτε άλλου έχει ακολουθήσει την δική σου σπάνια διαδρομή, αλλά σέβομαι την απόφασή σου να μην την κοινοποιήσεις.
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άβαταρ μέλους
xarxar
Δημοσιεύσεις: 2034
Εγγραφή: 14 Δεκ 2009 02:53
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Υάδες

Θα συμφωνήσω με τον Κόμη, αλλά για να είμαι ειλικρινής δεν καταλαβαίνω αυτή τη μυστικοπάθεια ειδικά για κάτι που, πέρα από τις περιπτώσεις που ανέφερε ο Κόμης, προσωπικά δεν έχω ακούσει παρόμοια ιστορία. Δηλαδή γιατί οι χριστιανοί που έγιναν άθεοι δε διστάζουν να πουν την ιστορία τους; Φυσικά σέβομαι το δικαίωμά σου, αλλά επίτρεψέ μου να απορώ συνάμα.
Θέλει αρετή και τόλμη η ...αθεΐα.
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

xarxar έγραψε:Φυσικά σέβομαι το δικαίωμά σου, αλλά επίτρεψέ μου να απορώ συνάμα.
Τελικά είναι της μοίρας μας εμείς οι άθεοι να μένουμε με την απορία...
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Απάντηση