Προκατάληψη απέναντι στους άθεους

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
tiresias09
Δημοσιεύσεις: 198
Εγγραφή: 06 Οκτ 2009 19:51
Όνομα Ιστότοπου: Τειρεσίας
Επικοινωνία:

dtango έγραψε:...τα κοτοπουλάκια έχουν προκατάληψη κατά του αετού ... *.... και τρέχουν να κρυφτούν την πρώτη φορά που στην ζωή τους εμφανίζεται αετός .
Τα κοτόπουλα έχουν προκατάληψη κατά πάντων, γι αυτό και τους δειλούς τους λέμε Κότες!!
:lol:
Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 713
Εγγραφή: 22 Αύγ 2009 23:36
Όνομα Ιστότοπου: -

dtango έγραψε: Συγχωρήστε την επιμονή μου, αλλά ΕΙΝΑΙ ξενοφοβία. Ο αποδιοπομπαίος άνθρωπος (Ο φαρμακός) είναι μέλος της κοινωνίας που τον εξορίζει, ή εξοντώνει, αλλά θεωρείται «ξένος» και γι’ αυτό εξορίζεται.
Έλα βρε συ...παίζουμε με τις λέξεις... :?
Όταν λέμε ξενοφοβία, όλοι (ή σχεδόν όλοι) εννοούμε τον φόβο των εθνοτικά ξένων.
Αφού το γνωρίζεις αυτό, γιατί κάνεις όλη αυτή την φιοριτούρα;
Χρόνους πολλούς μετά την Αμαρτία που την είπανε Αρετή μέσα στις εκκλησίες και την ευλόγησαν...
- Οδ. Ελύτης
Άβαταρ μέλους
Λουκρητία
Δημοσιεύσεις: 256
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 21:17
Όνομα Ιστότοπου: -

tiresias09 έγραψε:γιατί σπεύδουν να βαπτίσουν τους πρόσφυγες που μας έρχονται ως λαθρομετανάστες από κάθε γωνιά της γης;

Αχχχ, τι μου θυμίζεις εδώ, η δασκάλα μου στο δημοτικό (και οφείλω αρκετά ψυχολογικά προβλήματα που είχα παλιότερα-όπως φοβίες του τύπου "να μην σκέφτομαι κακά πράγματα επειδή ο θεός βλέπει- σ'αυτήν) είχε βαφτίσει ένα παιδί που είχε έρθει από την Αλβανία, θυμάμαι τότε που χαιρόμουν, τώρα το σκέφτομαι και μου προκαλεί αηδία, όπως και η γυναίκα εκείνη, παρ'όλο που μας φερόταν καλά (εννοώ πως δεν ήταν στρίγγλα ή κάτι τέτοιο), ο θρησκευτικός φανατισμός που μου καλλιέργησε με κάνει να θέλω να τη σκοτώσω.
The world holds two classes of men,intelligent men without religion, and religious men without intelligence--Abu Ala Al-Ma'arri
tiresias09
Δημοσιεύσεις: 198
Εγγραφή: 06 Οκτ 2009 19:51
Όνομα Ιστότοπου: Τειρεσίας
Επικοινωνία:

Λουκρητία έγραψε:... ο θρησκευτικός φανατισμός που μου καλλιέργησε με κάνει να θέλω να τη σκοτώσω.
:o ... «Εεε... αμαρτία τέκνο μου!!!» ... :lol:
Ακόμα και την σκέψη μας, ενόσω τους δίνεται η ευκαιρία προσπαθούν να την ελέγξουν! Είδες; ..
Nikolis
Δημοσιεύσεις: 74
Εγγραφή: 25 Ιαν 2010 21:28
Όνομα Ιστότοπου: -

Νομιζω πως μπορει κάποιος να παρομοιασει την αντιδραση απέναντι σε ένα άθεο με την αντιδραση απέναντι σε ένα ομοφυλόφιλο. Τουτη η προκαταληψη δίχνει να έχει κοινη ριζα.
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Όπως είναι λογικό, την προσωπική μου άποψη στο ζήτημα θεός την ξέρουν φίλοι και στενοί συγγενείς. Οι στενοί συγγενείς απλά κάνουν πως δεν υπάρχει και δε θίγουν ποτέ το θέμα λες κι έχω κάποιου είδους αρρώστια αλλά το προτιμώ από το να το κάνουμε θέμα όλη την ώρα. Με τους φίλους κάνω και πλάκα και γενικά το δέχονται αν κι έχω καναδυό που όταν το έμαθαν είπαν: "κρίμα, γιατί;" .

Ας συνηθίσουν σιγά σιγά την παρουσία μας, γινόμαστε ολοένα και περισσότεροι. Χωρίς φανατισμούς και προκλήσεις, χωρίς τίποτα, απλώς ζώντας τη ζωή μας όπως οι υπόλοιποι. Στη ζωή μου πάντως δεν έχω βιώσει και καμιά τρομερή προκατάληψη αν και πρέπει να είμαι από τους τυχερούς.
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
Άβαταρ μέλους
Paranoid
Δημοσιεύσεις: 96
Εγγραφή: 30 Μαρ 2010 21:05
Όνομα Ιστότοπου: -

Καταθέτοντας την προσωπική μου ιστορία, ουδέποτε έχω αντιμετωπίσει προκατάληψη λόγω της έλλειψης φαντασιώσεων τέτοιου τύπου. Κάποιοι (όπως κάποιες θείες - ελάτε τώρα, όλοι έχουμε θεούσες θείες! ) ίσως να το έκαναν θέμα, αλλά όχι και σε επίπεδο προκατάληψης. Και τη μία φορά που ετέθη τέτοιο θέμα σε ένορκη δήλωση στην αστυνομία, μου είπαν ότι δεν ξέρουν τι να κάνουν για όσους δεν ορκίζονται στο ευαγγέλιο, οπότε για να μην χάσουμε τη μέρα μας είπα δεν πάει και το παλιάμπελο.

Ίσως βέβαια - και να μην το ξεχνάμε αυτό - να είμαι μονωμένος από τους βαριά χτυπημένους, λόγω εργασίας ή τρόπου ζωής.
See the footprints in the sand
Countless lifetimes gone before
Άβαταρ μέλους
noxteryn
Δημοσιεύσεις: 2210
Εγγραφή: 02 Απρ 2010 15:40
Όνομα Ιστότοπου: noxteryn
Τοποθεσία: Αργυρούπολη
Επικοινωνία:

Paranoid έγραψε:Και τη μία φορά που ετέθη τέτοιο θέμα σε ένορκη δήλωση στην αστυνομία, μου είπαν ότι δεν ξέρουν τι να κάνουν για όσους δεν ορκίζονται στο ευαγγέλιο, οπότε για να μην χάσουμε τη μέρα μας είπα δεν πάει και το παλιάμπελο.
Λες: "Δηλώνω, επικαλούμενος την τιμή και τη συνείδησή μου, ότι μπλα μπλα μπλα." Πρόσφατα μου είπε κάποιος ότι βάζεις το χέρι στο Σύνταγμα, αλλά εγώ δεν το έχω κάνει ποτέ (ίσως επειδή δεν είχαν εύκαιρο κάποιο αντίγραφο του Συντάγματος στο δικαστήριο, χαχα).
"The irony of the Information Age is that it has given new respectability to uninformed opinion."
Άβαταρ μέλους
Sotiris
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 04 Δεκ 2010 03:17
Όνομα Ιστότοπου: -
Επικοινωνία:

Επί 32 χρόνια ήμουν εξαναγκασμένος κάτω από την Ελληνική Ορθόδοξη ταυτότητα που οι γονείς μου θεώρησαν καλό να μου δώσουν. Υπό τον φόβο περιθωριοποίησης ποτέ δεν είπα τις αληθινές μου απόψεις. Εδώ και 2 χρόνια λέω παντού την άποψή μου και δεν κρύβω από κανέναν ότι είμαι Άθεος.
Αυτά τα 2 χρόνια έχω μπει στο περιθώριο από τους φίλους μου και την οικογένειά μου. Οι Χριστιανική τους αγάπη με έχει καταστρέψει.
Ποτέ μου δεν προσπάθησα να πείσω κανέναν Πιστό για τις απόψεις μου άλλα κάθε μέρα ακούω από όλους τους εν Χριστό Αδελφούς ότι οδηγούμαι στην καταστροφή και ότι θα καώ στην Κόλαση. Κάθε μέρα πέφτω θύμα ρατσισμού στην ίδια μου την πατρίδα, που υπηρέτησα και πληρώνω φόρους.
Το να είσαι άθεος στην Ελλάδα είναι μια κοινωνική Αυτοκτονία.
Αγαπητοί Εν Χριστό Αδελφοί,
Αφήστε με ήσυχο, δεν με ενδιαφέρει σε τι πιστεύετε και σε τι δεν πιστεύετε.
Μην με αναγκάζετε με τους φόρους να πληρώνω την δικιά σας πιστή.
Μην Αναγκάζετε τα παιδιά μου να μαθαίνουν τα δικά σας πιστεύω.
Μην Προσπαθείτε κάθε μέρα να με πείσετε ότι η απόφασή μου ήταν επιπόλαιη και ότι δεν έψαξα αρκετά την ορθοδοξία. Επικεντρωθείτε στον εαυτό σας και την αιώνια γαλήνη.

Οι Πιστοί είναι η Ελλάδα που πνίγει τα παιδεία τις
nefeli
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: 30 Νοέμ 2010 10:13
Όνομα Ιστότοπου: -

Πολλοί φανατισμένοι χριστιανοί μου ακούγονται στον περίγυρο σου.
Ευτυχώς όταν εγώ άρχισα να εκδηλώνω τις πεποιθήσεις μου στους γύρω δεν αντιμετώπισα τέτοιες ακραίες αντιδράσεις.
Στην αρχή βέβαια πάθαν σοκ. Στη συνέχεια το πήραν πιο μαλακά γιατί ακόμη και σήμερα απλά πιστεύουν πως απλά είναι μια φάση που περνάω και πως ο καλό θεούλης θα με ξαναφέρει στον ίσιο δρόμο. Να δείς τι προσευχές και τρισάγια κάνουν προς αυτό το σκοπό. Αλλά το καλό είναι οτι εμένα δεν με ενοχλούν καθόλου, απλά καταλαβαίνω ότι προσπαθούν να μη μιλούν για θρησκεία μπροστά μου.
Βεβαια κι εγώ δεν τους πάω πολύ κόντρα. Για παραδειγμα θα τους ευχηθώ στις ονομαστικές γιορτές (άλλωστε είναι μια κοινωνική σύμβαση), θα πάω σε γάμους/ βαπτίσεις αν με καλέσουν, στολίζω δέντρο τα Χριστούγεννα, και το Πάσχα τους εύχομαι χρόνια πολλά (Χριστός ανέστη δε μου βγαίνει να πω)
Τώρα για τα παιδιά και την προπαγάνδα που δέχονται, έχεις δίκιο αυτό με ενοχλεί, με εξοργίζει και με ανησυχεί αφάνταστα.
Σε αυτό θα πολεμήσω με κάθε δύναμη ώστε το παιδί μου να μην υποστεί αυτόν το ρατσισμό και την καταπίεση κυρίως από το σχολείο.
Γιατί άλλωστε κι εγώ θύμα αυτής της προπαγάνδας ήμουνα στο πρώτο μέρος της ζωής μου. Δεν θέλω το παιδί μου να μεγαλώσει με αυταπάτες.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Μου κάνει τρομερή εντύπωση το να ακούω τέτοιες ιστορίες. Είναι δυνατόν να συμβαίνει αυτό? Υπάρχουν αυτοί οι άνθρωποι?

Στο δικό μου περιβάλλον ακόμη και οι θρήσκοι δεν είναι κολλημένοι, κανείς δεν με αντιμετώπισε σαν πλανεμένη παραστρατημένη (με την εξαίρεση μιας φίλης μου η οποια είναι ψυχικά διαταραγμένη, και η αντίδρασή της οφειλόταν μάλλον στην παθολογία της παρά στο γεγονός ότι είναι χριστιανή), κανείς δε μου έκανε τη ζωή δύσκολη ούτε αμφισβήτησε κανείς την ικανότητα και το δικαίωμά μου να επιλέγω τις πεποιθήσεις μου και τον τρόπο ζωής μου.

Σε τι κόσμο ζείτε εσείς ρε παιδιά? Πώς δε βρέθηκα κι εγώ εκεί? ο θεός με φύλαξε... :mrgreen:
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
nefeli
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: 30 Νοέμ 2010 10:13
Όνομα Ιστότοπου: -

ούτε εγώ αντιμετωπίζω πλέον κάποιο πρόβλημα. Απλά αποφεύγουν να μου μιλούν για θρησκεία για να μην με προκαλέσουν ή για να μην με προσβάλλουν. Σίγουρα σέβονται τις απόψεις μου. Αλλά δεν μπορεί να μου σου έχει τύχει ποτέ κάποιος πιστός να πετάξει σπόντες του τύπου:
"προσεύχομαι για σένα όταν πηγαίνω στην εκκλησία κι ας μη πιστεύεις'' ή ''ο θεός προστατεύει κι εσένα μολονότι άθεη'' ή ''ο θεός ανατέλλει τον ήλιο του για όλο τον κόσμο και για πιστούς και για άπιστους'' κλπ
Αυτά εννοώ.
Α, και τώρα που το θυμήθηκα αυτό που δεν μπορουν οι γονείς να δεχθούν (και μέσα τους μόνο ξέρουν πως γλίτωσαν τα απανωτά εγκεφαλικά) είναι όταν τους είπα ότι δεν θα βαπτίσω το παιδί σε εκκλησία. Το να μην πιστεύω εγώ το σέβονται αλλά να μη βαπτίσω το παιδί ;
Άβαταρ μέλους
Ορθόδοξος
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 459
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2010 18:37
Όνομα Ιστότοπου: ΑΘΕΪΑ , η άρνηση της αλήθειας
Τοποθεσία: Ελλάδα
Επικοινωνία:

Δεν νομίζω ότι κάποιος έχει δικαίωμα να πιέζει τους ανθρώπους για τα πιστεύω τους, ακόμα και οι γραφές αν δεν κάνω λάθος είναι αντίθετες με μια τέτοια τακτική. Η προσευχή είναι η καλύτερη λύση. Ο Θεός θα βοηθήσει με τον καλύτερο τρόπο και όταν καταλάβουμε την αλήθεια θα δικαιολογήσουμε ακόμα και αυτούς που ίσως μας πίεσαν λίγο παραπάνω.

Νομίζω όμως ότι παίζει ρόλο και η συμπεριφορά του άπιστου. Μπορεί κάποιος μέσα στην ψευδαίσθηση του ότι πιέζετε από την κοινωνία γενικά, να αρχίσει να συμπεριφέρεται επιθετικά και έτσι λογικό είναι να περιθωριοποιηθεί.
ΑΘΕΪΑ , η άρνηση της αλήθειας http://eatheia.blogspot.com

“Η σιγή σε θέματα πίστεως είναι τρίτο είδος αθεΐας μετά από την άρνηση του Θεού και την απόρριψη του Ιησού Χριστού”

Άγιος Γρηγόριος Παλαμάς

ἄκουε, Ἰσραήλ, Κύριος ὁ Θεὸς ἡμῶν Κύριος εἷς ἐστι· 30 καὶ ἀγαπήσεις Κύριον τὸν Θεόν σου ἐξ ὅλης τῆς καρδίας σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς ψυχῆς σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς διανοίας σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς ἰσχύος σου. αὕτη πρώτη ἐντολὴ· 31 καὶ δευτέρα ὁμοία, αὕτη· ἀγαπήσεις τὸν πλησίον σου ὡς σεαυτόν.
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Συγχωνεύτηκε εδώ το νήμα του Sotiris. Καλό είναι να κοιτάμε και λίγο τα παλιότερα νήματα.

Sotiris απλώς αγνόησέ τους. Καταλαβαίνω πόσο εκνευριστικό είναι να ακούς κάθε μέρα στη ζωή σου στερεοφωνικά διάφορα άτομα όπως το μέλος Ορθόδοξος πιο πάνω. Αφού τους πειράζει, μην τους το θυμίζεις σε άσχετες στιγμές αλλά αρνήσου σταθερά να κάνεις πράγματα που δεν πιστεύεις πχ το σταυρό σου. Ε τώρα αν είναι να πας σε καμιά εκκλησία για γάμους και βαφτίσια, δε χάλασε ο κόσμος. Μη νομίζεις ότι οι περισσότεροι "πιστοί" πηγαίνουν πιο συχνά από σένα!

Ξέρω ότι είναι πιο δύσκολο απ' ό,τι ακούγεται αλλά σιγά σιγά θα συνηθίσουν. Το σημαντικό είναι να διατηρείς την ψυχραιμία σου και να τους θυμίζεις ότι ακόμα και οι μύθοι τους γράφουν μέσα κάτι για ένα σταυρό που το σηκώνει όποιος θέλει και όχι όλοι υποχρεωτικά... Άσε που τα περί κόλασης φανερώνουν πόσο ρηχά και δουλικά πιστεύουν πάρα πολλοί άνθρωποι: αντί να σου μιλήσουν για αγάπη χριστού και τέτοια, σου μιλάνε για δαίμονες.
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
Άβαταρ μέλους
Sotiris
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 04 Δεκ 2010 03:17
Όνομα Ιστότοπου: -
Επικοινωνία:

Ορθόδοξος έγραψε: Νομίζω όμως ότι παίζει ρόλο και η συμπεριφορά του άπιστου. Μπορεί κάποιος μέσα στην ψευδαίσθηση του ότι πιέζετε από την κοινωνία γενικά, να αρχίσει να συμπεριφέρεται επιθετικά και έτσι λογικό είναι να περιθωριοποιηθεί.
Αγαπητέ μου, ψευδαισθήσεις δεν έχω.. και βασικά ποτέ μου δεν ξεκινώ κουβέντα περί Θρησκείας στην Ελλάδα. Δηλώνω ότι είμαι Άθεος μόνος όταν πιεστώ να παραβρεθώ σε Θρυστεκευτικές τελετές η όταν είμαι σε μια παρέα και ερωτηθώ για τις απόψεις μου.

Οι αλήθεια είναι ότι η πιστοί νομίζουν ότι έχουν ιερό καθήκον να αλλάξουν την γνώμη μου.
Εσύ το λες ψευδαισθήσεις για να μειώσεις τον ρατσισμό που εισπράττω από τους αδελφούς σου.
Άβαταρ μέλους
Sotiris
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 04 Δεκ 2010 03:17
Όνομα Ιστότοπου: -
Επικοινωνία:

AoratiMelani έγραψε: Σε τι κόσμο ζείτε εσείς ρε παιδιά? Πώς δε βρέθηκα κι εγώ εκεί? ο θεός με φύλαξε... :mrgreen:
Δυστυχώς ζω στον ίδιο κόσμο που ζεις και εσύ. Μόνο που στον δικό μου η μάνα μου έστειλε παπά να με διαβάσει όταν έμαθε την άποψή μου.
Φαντάσου ότι η μάνα μου ακόμα βάζει κρυφά στο τσαντάκι μου εικόνες όταν την επισκέπτομαι.
sfougarisb
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: 05 Σεπ 2010 13:33
Όνομα Ιστότοπου: sfougaris babis
Επικοινωνία:

Δε μπορώ να πω πως υπήρξα θύμα κάποιου τύπου αρνητικής αντιμετώπισης όταν δήλωσα την αθεΐα μου...Αυτό έχει ίσως να κάνει με το ότι δεν βρίσκω λόγο να προκαλώ με αυτό ανθρώπους με τους οποίους τέτοιες συζητήσεις δεν θα είχαν νόημα....πχ, ηλικιωμένους, άτομα χαμηλής μόρφωσης (μόρφωσης με έννοια της καλλιέργειας, όχι τούβλα κοπής πανεπιστημίου), κτλ.

Το πλέον εντυπωσιακό είναι ότι πολλές φορές τώρα, η ποιο εκνευριστική αντίδραση που λαμβάνω είναι μια ειρωνική στάση, του στιλ: "ποια άλλη μόδα ακολουθείς?", πράγμα που βρίσκω εξαιρετικά εκνευριστικό.....

Σε ανθρώπους που χρειάστηκε να τα πούμε αυτά, τους γονείς του παιδιού που βάφτισα πχ, ή χειρότερα, τους παππούδες του, προσπάθησα από νωρίς να ξεκαθαρίσω ότι η ηθική μου δεν κινδυνεύει από την αθεΐα μου...
Άβαταρ μέλους
exadaktylos
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: 26 Ιούλ 2010 23:11
Όνομα Ιστότοπου: ο δρόμος
Επικοινωνία:

Ορθόδοξος έγραψε: Νομίζω όμως ότι παίζει ρόλο και η συμπεριφορά του άπιστου. Μπορεί κάποιος μέσα στην ψευδαίσθηση του ότι πιέζετε από την κοινωνία γενικά, να αρχίσει να συμπεριφέρεται επιθετικά και έτσι λογικό είναι να περιθωριοποιηθεί.
Τώρα το γιατί φταίει ντε και καλά ο "άπιστος" που "έχει ψευδαισθήσεις" και "φέρεται επιθετικά" άρα "λογικά περιθωριοποιήται", και όχι ο κολληματίας θρησκευόμενος που με τις δικές του ψευδαισθήσεις κάνει επιθετικό προσυλητισμό και πολεμά τις επιλογές που του κάθονται στο στομάχι, μόνο ο Ορθόδοξος μπορεί να το δικαιολογήσει, να το αποδεχτεί και το εκφράσει τόσο ήπια...

"Νομίζω όμως ότι παίζει ρόλο και η συμπεριφορά του θρησκευόμενου. Μπορεί κάποιος μέσα στην ψευδαίσθηση του ότι η αθεϊα είναι αμαρτία γενικά, να αρχίσει να συμπεριφέρεται επιθετικά και έτσι λογικό είναι να περιθωριοποιηθεί"

είδατε τι ωραία που ακούγεται;
We declare our right on this earth to be a human being, to be respected as a human being, to be given the rights of a human being in this society, on this earth, in this day, which we intend to bring into existence by any means necessary. - Malcolm X
stratos
Δημοσιεύσεις: 1563
Εγγραφή: 14 Αύγ 2010 19:58
Όνομα Ιστότοπου: -

sfougarisb έγραψε:Το πλέον εντυπωσιακό είναι ότι πολλές φορές τώρα, η ποιο εκνευριστική αντίδραση που λαμβάνω είναι μια ειρωνική στάση, του στιλ: "ποια άλλη μόδα ακολουθείς?"
Μια ωραία απάντηση για στιγμές εκτάκτου ανάγκης
Spoiler: Εμφάνιση
γαμάω τους περίεργους
;)
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

Ευτυχώς ούτε κι εγώ έχω γνωρίσει ρατσισμό λόγω της αθεΐας. Ακόμη και με κάτι θείες που το συζητούσα (που είναι αρκετά θρήσκες) δεν μου είπαν τίποτα ούτε άλλαξε καθόλου η συμπεριφορά τους απέναντί μου. Εντάξει μπορεί να τους φάνηκε περίεργα ενοχλητικό εκείνη την στιγμή αλλά δεν το εξέφρασαν. Έχω την εντύπωση πως όταν λέω πως είμαι άθεη οι περισσότεροι υιοθετούν μια αμυντική στάση του στυλ "ε εντάξει, εγώ δεν υποστηρίζω την εκκλησία απλά πιστεύω στον θεό και που και που θα ανάψω και κανένα κεράκι", σαν να μου δικαιολογούνται που αυτοί δεν είναι (το παρατήρησα και στο βέλγιο αυτό με τους έλληνες)...

Πάντως όντως η αθεΐα "μπερδεύει" τους θρήσκους. Έχω πιάσει αυτές τις μέρες κουβέντα περί αθεΐας με έναν φίλο μου Άγγλο, θρήσκο (πάααρα πολύ), 28 χρονών και μου έλεγε πως μπορεί να καταλάβει τους αλλόθρησκους αλλά όχι και τους άθεους. Είναι δύσκολο για πολλούς ανθρώπους να δεχτούν πως δεν πιστεύεις σε κάποιο υπερφυσικό ον (τι να πω, περί ορέξεως...)
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
Απάντηση