Προκατάληψη απέναντι στους άθεους

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

Από τον τρόπο έκφρασης σου εγώ αυτό αντιλήφτηκα
christianos
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: 11 Μάιος 2011 23:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Λαθος καταλαβες και αν εγω ευθυνομαι για αυτο ζητω συγνωμη.

Δεν με απασχολει που πιστευεις...αν πιστευεις...και γιατι.

Ειναι προσωπικα θεματα του καθενος αυτα και δεν μου πεφτει λογος ουτε και εχω τη διαθεση να ασχοληθω.

Ελπιζω να εγινα πιο ξεκαθαρος τωρα svoin. ;)
tyxkatmal
Δημοσιεύσεις: 979
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009 14:10
Όνομα Ιστότοπου: -

christianos έγραψε:
svoin έγραψε:Tyx made a funny :P

Εμενα πάντως χριστιανέ με ενοχλεί κάπως το γεγονός ότι θεωρείς ότι είμαστε καημένοι που δεν καταφέραμε ποτε να γνωρίσουμε έναν σωστό χριστιανό και για αυτό δεν πιστεύουμε στον θεο. Αυτό μου δείχνει ότι δεν παίρνεις στα σοβαρά την άποψη μας/μου. Είναι σαν να μου λες "αχ καημένε svoin είσαι άθεος ε ? δεν φταίς εσύ ρε, η κακή χριστιανοί φταίνε που δεν σου δείξανε την αγάπη τους". Ευχάριστο αλλα δεν χρειάζομαι αποδιοπομπαίο τράγο για την αθεΐα μου καθώς δεν την αντιλαμβάνομαι ως κάτι αρνητικό που πρέπει να κατηγορήσω κάποιον για την "κατάντια" μου.

Αυτα ειναι πορισματα που εβγαλες εσυ και σε καμια περιπτωση δεν ισχυριστηκα κατι τετοιο.

Δικαιωμα σου να μην πιστευεις...ή να πιστευεις οπου θελεις.Δεν με αφορα και δεν με απασχολει.
Όχι δεν κατάλαβε λάθος, και σίγουρα φταίς, επειδή δεν ζητάς συγνώμη για αυτά που είπες, αλλά ζητάς συγνώμη που δήθεν δεν έγινες κατανοητός.
δεν είναι σωστο να πέρνεις πίσω αυτά που είπες όταν σε στριμώξει κάποιος και συγκεκριμένα ο svoin, παραθέτω τα γραφομενά σου και ας βγάλει ο καθένας τα συμπερασματά του.

''Μαλλον θα ελεγα οτι στην ουσια...αυτοι ειναι οι αθεοι και εσεις τα θυματα αυτων των αρρωστημενων εγκεφαλων''

πιό λίγη έπαρση δεν θα έβλαπτε κανέναν μας και περισσότερο εσένα που σαν ''χριστιανό'' θα έπρεπε να σε χαρακτηρίζει η ταπεινότητα.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος tyxkatmal την 13 Μάιος 2011 14:37, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
christianos
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: 11 Μάιος 2011 23:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Προσπαθω να γινω Χριστιανος...δεν ειμαι ακομα.
Αυτο να μην το ξεχνας.

Δεν χαρακτηρισα κανεναν καημενο.Μεγαλα παιδια ειμαστε και ο καθενας παιρνει τις αποφασεις του.
Μια αιτια ειναι αυτη που ανεφερα.Ισχυει κατι τετοιο αλλα δεν ισχυει για ολους.Ο καθενας τραβηξε τον δρομο του για διαφορετικο λογο.Δεν μπορω να γνωριζω ποιος ειναι αυτος και ουτε με απασχολει.Δικαιωμα του του καθενα να τραβηξει οποιο δρομο θελει στη ζωη του.
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Για να είμαστε δίκαιοι, παιδιά, ο christianos πιστεύει ότι ο Χριστός είναι ο Υιός κ.λ.π., οπότε πιστεύει ότι η δική μας θέση είναι λάθος.

Η μόνη περίπτωση να πίστευε ότι έχουμε κι εμείς «δίκιο» θα ήταν να είναι σχετικιστής ή ουνιβερσαλιστής.
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

χριστιανε ναι δικαιομα σου να μην απαντας

αλλα μην το παιζεις καλυτερος απο τους αλλους με τα οσα αναφερεις ενταξει?

δηλαδη απο που και οσ που λες οτι δεν ειναι ολοι οι χριστιανοι σωστοι και αν δεν κανεις οσα λεει η θρησκεια να πας να διαγραφης?
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

christianos έγραψε:Ρωτας πραγματα τα οποια δεν ειμαι υποχρεομενος να απαντησω ουτε εισαι ο αρμοδιος να τα ερωτησεις.
Το τι κανει ο καθενας στη προσωπικη του ζωη ειναι δικη του υποθεση.
Εδώ κάνεις ένα λάθος. Σε αυτό το συγκεκριμένο φόρουμ μαζευτήκαμε όλοι με διάθεση -όχι υποχρέωση- να αποκαλύψουμε (ανώνυμα, με ψευδώνυμα, μην το ξεχνάς αυτό) τις θρησκευτικές μας πεποιθήσεις και να συζητήσουμε επ' αυτών. Παρεπιπτόντως, μιλάμε και για άλλα πράγματα.
Δεν υποχρεούσαι να πεις τι είσαι.
Δεν υποχρεούσαι να γράφεις για τις θρησκευτικές σου απόψεις, αν και αυτό γίνεται κατά πλειοψηφία εδώ.
Δεν υποχρεούσαι να γράφεις για ο,τιδήποτε.
Μπορείς και μόνο να διαβάζεις.
Αυτό το φόρουμ είναι υπερβολικά ανεκτικό σε όλες τις πλευρές.
Σε περίπτωση που φανείς ενοχλητικός, θα σου γίνει επίσημη σύσταση από τους Συντονιστές.
Αν δεν παραβείς τους όρους χρήσης, δεν θα διαγραφείς.
Πάντως οι Κανονισμοί Συζήτησης γράφουν:
Δεν επιτρέπεται επίσης η χρήση του forum για:
...
...
10. την αποκλειστική συμμετοχή σε συζητήσεις που δεν προάγουν τους σκοπούς του forum.
το οποίο είναι στην διακριτική ευχέρεια των συντονιστών να το αξιολογήσουν.
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

aristotelis_1 έγραψε:δηλαδη απο που και οσ που λες οτι δεν ειναι ολοι οι χριστιανοι σωστοι
Δεν είναι τόσο δύσκολο αυτό: μερικοί καταπατούν κατάφορα τόσο τη Γραφή, όσο και πράττουν εμφανώς ανήθικα.
aristotelis_1 έγραψε:και αν δεν κανεις οσα λεει η θρησκεια να πας να διαγραφης?
Σ' αυτό έχω κι εγώ ένσταση, αλλά είναι υποκριτές πάρα πολλοί και ξεκάθαρα δεν ταυτίζονται με τις Χριστιανικές αξιώσεις.

Από την άλλη, ο Χριστιανισμός έχει περί τις τριαντά εννέα χιλιάδες (39.000!) καταγεγραμμένες σέκτες...
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
Άβαταρ μέλους
breadfan
Δημοσιεύσεις: 1722
Εγγραφή: 20 Ιουν 2009 03:16
Τοποθεσία: Πάτρα

Αυτό το νούμερο μου φαίνεται απίστευτο. Έχεις πηγή;
(Απ' την άλλη, ο καθένας έχει και τη δική του ιδέα για το τι είναι θεός, οπότε λίγη σημασία έχει πόσες είναι οι σέκτες...)
Οὐκ ἄρα τὸ θεοφιλὲς ὅσιόν ἐστιν, ὦ Εὐθύφρων, οὐδὲ τὸ ὅσιον θεοφιλές, ὡς σὺ λέγεις, ἀλλ᾽ ἕτερον τοῦτο τούτου.
tyxkatmal
Δημοσιεύσεις: 979
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009 14:10
Όνομα Ιστότοπου: -

breadfan έγραψε:Αυτό το νούμερο μου φαίνεται απίστευτο. Έχεις πηγή;
(Απ' την άλλη, ο καθένας έχει και τη δική του ιδέα για το τι είναι θεός, οπότε λίγη σημασία έχει πόσες είναι οι σέκτες...)
Εγώ νομίζω πώς αν βάλεις και τις παραθρησκευτικές οργανώσεις εντός των θρησκειών είναι πολύ περισσότερες,Αν βάλεις και την προσωπική γνώμη του καθενός όπως λές, εεε..τότε ισχύει η λαική παροιμία που λέει ''ο καθένας με τον θεό του'' και μία και το έφερε η συζήτηση πολύς κόσμος στην ελλάδα και κυρίως άτομα βασικής εκπαίδευσης δεν έχουν ξεκάθαρη άποψη περί αγίας τριάδας και θεωρούν τον υιό κατώτερο του πατρός.
epicourosan
Δημοσιεύσεις: 1315
Εγγραφή: 08 Δεκ 2010 21:50
Όνομα Ιστότοπου: -den exw
Τοποθεσία: ΓΛΥΦΑΔΑ

Θα σας βάλω ένα γρίφο.

Από πού και ως που κάποιος μέσα σε 3 μέρες εχει περίπου 50 αναρτήσεις και παράλληλα τσαμπουκά παλιοσειράς?

Αν ανακαλύψετε ποιος είναι θα πάρετε λουκούμι μαζί με τον καφέ.
Διχόνοια των πολιτών, ευημερία των πολιτικών!

http://www.videoman.gr/52856
Άβαταρ μέλους
Globetrotter
Δημοσιεύσεις: 236
Εγγραφή: 27 Αύγ 2010 23:32
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Ορθόδοξος :mrgreen: .

Κέρδισα;
epicourosan
Δημοσιεύσεις: 1315
Εγγραφή: 08 Δεκ 2010 21:50
Όνομα Ιστότοπου: -den exw
Τοποθεσία: ΓΛΥΦΑΔΑ

Οχι.
Γαι να σας βοηθησω είναι κάποιος που δεν παει το μαυαλο σας με τίποτα.
Διχόνοια των πολιτών, ευημερία των πολιτικών!

http://www.videoman.gr/52856
Άβαταρ μέλους
noxteryn
Δημοσιεύσεις: 2210
Εγγραφή: 02 Απρ 2010 15:40
Όνομα Ιστότοπου: noxteryn
Τοποθεσία: Αργυρούπολη
Επικοινωνία:

Ο Θεός?
:think:
"The irony of the Information Age is that it has given new respectability to uninformed opinion."
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9867
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

Δεν έχει νόημα αυτό το παιχνιδάκι. Αν κάποιος πιστεύει ότι υπάρχει κάτι παράτυπο με το λογαριασμό οποιουδήποτε μέλους, μπορεί να επικοινωνήσει με τη συντονιστική ομάδα. Παρακαλώ η εκτός θέματος συζήτηση να λήξει εδώ.
It is by will alone I set my mind in motion.
Άβαταρ μέλους
kapages
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010 05:10
Όνομα Ιστότοπου: -

Comte de Toulouse έγραψε:
christianos έγραψε:Ρωτας πραγματα τα οποια δεν ειμαι υποχρεομενος να απαντησω ουτε εισαι ο αρμοδιος να τα ερωτησεις.
Το τι κανει ο καθενας στη προσωπικη του ζωη ειναι δικη του υποθεση.
Εδώ κάνεις ένα λάθος. Σε αυτό το συγκεκριμένο φόρουμ μαζευτήκαμε όλοι με διάθεση -όχι υποχρέωση- να αποκαλύψουμε (ανώνυμα, με ψευδώνυμα, μην το ξεχνάς αυτό) τις θρησκευτικές μας πεποιθήσεις και να συζητήσουμε επ' αυτών. Παρεπιπτόντως, μιλάμε και για άλλα πράγματα.
Δεν υποχρεούσαι να πεις τι είσαι.
Δεν υποχρεούσαι να γράφεις για τις θρησκευτικές σου απόψεις, αν και αυτό γίνεται κατά πλειοψηφία εδώ.
Δεν υποχρεούσαι να γράφεις για ο,τιδήποτε.
Μπορείς και μόνο να διαβάζεις.
Αυτό το φόρουμ είναι υπερβολικά ανεκτικό σε όλες τις πλευρές.
Σε περίπτωση που φανείς ενοχλητικός, θα σου γίνει επίσημη σύσταση από τους Συντονιστές.
Αν δεν παραβείς τους όρους χρήσης, δεν θα διαγραφείς.
Πάντως οι Κανονισμοί Συζήτησης γράφουν:
Δεν επιτρέπεται επίσης η χρήση του forum για:
...
...
10. την αποκλειστική συμμετοχή σε συζητήσεις που δεν προάγουν τους σκοπούς του forum.
το οποίο είναι στην διακριτική ευχέρεια των συντονιστών να το αξιολογήσουν.
νομιζω οτι ειναι σαφες , οτι ο Χριστιανος δεν αναφερθηκε στις προσωπικες του πεποιθησεις αλλα στο κατα ποσο τις εφαρμοζει στη προσωπικη του ζωη.
Προφανως και θα συζητησουμε τις αποψεις μας, αλλα το κατα ποσο τις εφαρμοζουμε στη προσωπικη μας ζωη, ειναι παντελως ηλιθιο να το συζηταμε σε ενα ανωνυμο φορουμ.
Παραδεισος ειναι η ικανοποιηση καθε ατομικης επιθυμιας. Κολαση, ειναι η συγκεντρωση αυτων των ατομικων παραδεισων...
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

kapages έγραψε:Προφανως και θα συζητησουμε τις αποψεις μας, αλλα το κατα ποσο τις εφαρμοζουμε στη προσωπικη μας ζωη, ειναι παντελως ηλιθιο να το συζηταμε σε ενα ανωνυμο φορουμ.
Πουρκουά;
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
epicourosan
Δημοσιεύσεις: 1315
Εγγραφή: 08 Δεκ 2010 21:50
Όνομα Ιστότοπου: -den exw
Τοποθεσία: ΓΛΥΦΑΔΑ

ΠΟΥΡΚΟΥΑ! :lol: :lol: :lol:
Διχόνοια των πολιτών, ευημερία των πολιτικών!

http://www.videoman.gr/52856
Απάντηση