Παΐσιος και θαύματα

Συζητήσεις σχετικά με τις διάφορες θρησκείες και τις εκκλησίες τους
Άβαταρ μέλους
Marvin
Δημοσιεύσεις: 219
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2018 07:57
Όνομα Ιστότοπου: -

Νομίζω αμφισβητείται απο τους περισσότερους, αν όχι απο ολους εδω μέσα.
Κι ουτε φυσικά πιστεύω οτι υπαρχουν άγια λείψανα και κολοκύθια τούμπανα. Δεν πα να γελάς, να φωνάζεις, να το παίζεις λόγιος κολλώντας "ν" σε ολες τις καταλήξεις, να βαζεις μισο κιλό θαυμαστικά ή κανεις τούμπες... ισχυρισμοί χωρις αποδείξεις απορρίπτονται χωρις αποδείξεις.
Αν και έχω αρχίσει να υποψιάζομαι οτι εισαι τρολακι που απλώς μας κανει πλάκα.
"It's part of the shape of the Universe. I only have to talk to somebody and they begin to hate me."
YokoChoco
Δημοσιεύσεις: 92
Εγγραφή: 25 Αύγ 2018 18:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Marvin έγραψε:Νομίζω αμφισβητείται απο τους περισσότερους, αν όχι απο ολους εδω μέσα.
Κι ουτε φυσικά πιστεύω οτι υπαρχουν άγια λείψανα και κολοκύθια τούμπανα. Δεν πα να γελάς, να φωνάζεις, να το παίζεις λόγιος κολλώντας "ν" σε ολες τις καταλήξεις, να βαζεις μισο κιλό θαυμαστικά ή κανεις τούμπες... ισχυρισμοί χωρις αποδείξεις απορρίπτονται χωρις αποδείξεις.
Αν και έχω αρχίσει να υποψιάζομαι οτι εισαι τρολακι που απλώς μας κανει πλάκα.
Είναι αδύνατον ινά καταννοήσεις πως ο Λόγος σάρξ εγένετο και εσκήνωσεν εις ημάς, ενανθρώπησεν ο Λόγος ινά σώσιν το ανθρώπινος γένος από τας αμαρτίας. Για του Ιουδαίους(λέγει ο Παύλος) τούτο είναι σκάνδαλον και για τους Έλληνας μωρίαν(τρέλαν), τούτον εθεωρείς και εσύ αγαπητέ, ότι είναι τρέλαν και ψεύδος, όμως ο Θεάνθρωπος Λυτρωτής του ανθρωπίνου γένους ήρθεν προ δύο χιλιάδας ετών ινά μας σώσει. Έχεις ασφαλώς το δικαίωμαν ινά αμφισβητείς όμως, το πραγματικόν αυτό γεγονός παραμένειν πραγματικόν.
YokoChoco
Δημοσιεύσεις: 92
Εγγραφή: 25 Αύγ 2018 18:59
Όνομα Ιστότοπου: -



Οι Χριστιανοί,, σώφρων είναι, ινά δοκιμάζομεν και ελέγχομεν ότι ακούμεν. Τούτον το βίντεο δεν εθεωρώ ότι είναι πραγματικόν. Δεν πιστεύω ότι έκαμεν τηλεμεταφοράν ο Όσιος Παΐσιος, διότιν ούτε ο ίδιος ο Χριστός δεν έκαμεν κάτι τέτοιον! Ο αγαπητός γέροντας Νίκων λέει μίαν ιστορίαν που δεν εθεωρώ ότι εστέκην διότιν δεν εστηρίζετεν γραφικώς. Άγνωστον που την ήκουσεν ο καλός αυτός γέροντας..
Με αγάπην Χριστού.. Yoko.
Άβαταρ μέλους
Marvin
Δημοσιεύσεις: 219
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2018 07:57
Όνομα Ιστότοπου: -

YokoChoco έγραψε:

Οι Χριστιανοί,, σώφρων είναι, ινά δοκιμάζομεν και ελέγχομεν ότι ακούμεν. Τούτον το βίντεο δεν εθεωρώ ότι είναι πραγματικόν. Δεν πιστεύω ότι έκαμεν τηλεμεταφοράν ο Όσιος Παΐσιος, διότιν ούτε ο ίδιος ο Χριστός δεν έκαμεν κάτι τέτοιον! Ο αγαπητός γέροντας Νίκων λέει μίαν ιστορίαν που δεν εθεωρώ ότι εστέκην διότιν δεν εστηρίζετεν γραφικώς. Άγνωστον που την ήκουσεν ο καλός αυτός γέροντας..
Με αγάπην Χριστού.. Yoko.
Το να ελέγχεις τις πληροφορίες σου είναι ο καλυτερος τρόπος να πλησιάσεις την αλήθεια και μπράβο σου για αυτό. Η διαφορά μας βρίσκεται στα εργαλεία που χρησιμοποιούμε για να την κρίνουμε. Εγώ χρησιμοποιώ δοκιμασμένα επιστημολογικα εργαλεία που εξελίχθηκαν ανα τους αιώνες και το αποτέλεσμά τους ειναι τα κινητά να λειτουργούν και τα αεροπλάνα να πετάνε. Εσύ προϋποθετεις την αλήθεια της αγίας γραφής χωρίς να την αμφισβητείς και να την ελέγχεις. Οι Ελληνες επιστήμονες της εποχής (οι αριστοτελικοι σίγουρα) μάλλον θεωρούσαν αδιανόητο να δεχτείς κατι χωρις έλεγχο. Και γιαυτό εχεις το παραπάνω ρητό του Παύλου.
Δεν βρίσκω λόγο να δεχτώ τίποτα άκριτα και δεν το θεωρώ καλή οδηγία ζωής. Θα ήθελα να μάθω γιατι δεν εφαρμόζεις την ιδια κριτική σκέψη που εφηρμοσες απέναντι στο βίντεο και απεναντι στις γραφές.
"It's part of the shape of the Universe. I only have to talk to somebody and they begin to hate me."
YokoChoco
Δημοσιεύσεις: 92
Εγγραφή: 25 Αύγ 2018 18:59
Όνομα Ιστότοπου: -

ΑΝΕΚΔΟΤΟΝ

[Κάποτεν ένας γέροντας είχεν ραντεβούν με τον Θεόν ίνα πάνε να συμφάγουν είς ταβερνείον.. εμφανίζεται λοιπόν ο πανταχού παρών και τα πάντα πληρών Θεός και μαζί με τον γέροντα εκάθισαν είς τράπεζαν του ταβερνείου και συνέφαγαν. Ότε ήρθε η ώραν του λογαριασμού ο Θεός έκαμεν τον κινέζο, οπότε αναγκάσθει ο γέροντας να πληρώσει. Και λέγει ο γέροντας εις τον Θεόν ''λένε πως είσαι ο πανταχού παρών και τα πάντα πληρών, αλλά κάθε φοράν που βγαίνομεν όλο εγώ πληρώνω''.]
Το είχα ειπεί εις τον δέσποταν ετούτο το ανέκδοτον και πολύ εγέλασεν.. Yòko
YokoChoco
Δημοσιεύσεις: 92
Εγγραφή: 25 Αύγ 2018 18:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Marvin η Γραφήν είναι ένα βιβλίον ιστορικά ακριβές, διατί να ιμπώ σε μίαν διαδικασίαν αμφισβητήσεως του θεοπνεύστου κειμένου; Με ακρίβεια αι Γραφαί μας λένε πότε έπεσεν η Βαβυλών. Το 587 π.Χ. ότε αι χιλιασταί λένε ψευδώς περί του 607 ινά στηρίξουν το ''δόγμαν'' περί αοράτου παρουσίας εις το 1914 του Κυρίου Ημών Ιησού Χριστού, του Μεγάλου Θεού και Σωτήρα μας.
Αι Γραφαί έχουσιν ιστορικήν ακριβειαν και διά το πρόσωπον του Χριστού μας. Ο Χριστός μας είναι πρόσωπον αληθινόν και υπαρκτόν, καταγεγραμμένον και από ιστορικούς(που οι κακόμοιροι μυθικισταί αμφισβητούν ως ''πλαστογραφίαι όταν ΟΛΑ τα πανεπιστήμιαν παγκοσμίως εδέχονται την ύπαρξην του Ιησού και ιστορικώς). Ούτος είναι ο λόγος Marvin και λοιποί αθεο-αιρετικοί που εμένω στο υποστηρίζω τας Γραφάς, την ''Εκκλησίαν του Θεού Ζώντος'' και τον ίδιον τον Θεόν.
Μέγας Είσαι Κύριε και Θαυμαστάν τα Έργα Σου. Yòko
YokoChoco
Δημοσιεύσεις: 92
Εγγραφή: 25 Αύγ 2018 18:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Aν εθεωρείς υπερβολήν το ότι επερπάτησεν είς τα κύμματαν ο Ιησούς, σκέψου μόνον με το ταπεινόν σου μυαλόν, ότι αφού εδημιούργησεν ένα ολόκληρον σύμπαν θα ήτω παιχνιδάκιν διά εκείνον ινά περπατήσειν επί της θαλάσσης. Αν δεν το έκαμεν τι Θεός θα ήτω; Απλά τα πράγματα...
Άβαταρ μέλους
Marvin
Δημοσιεύσεις: 219
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2018 07:57
Όνομα Ιστότοπου: -

YokoChoco έγραψε:Marvin η Γραφήν είναι ένα βιβλίον ιστορικά ακριβές, διατί να ιμπώ σε μίαν διαδικασίαν αμφισβητήσεως του θεοπνεύστου κειμένου;
Γιατί αν δεν το ελέγξεις πως μπορεις να ξέρεις τι είναι ιστορικά ακριβές ή/και θεόπνευστο;
YokoChoco έγραψε:Ο Χριστός μας είναι πρόσωπον αληθινόν και υπαρκτόν, καταγεγραμμένον και από ιστορικούς(που οι κακόμοιροι μυθικισταί αμφισβητούν ως ''πλαστογραφίαι όταν ΟΛΑ τα πανεπιστήμιαν παγκοσμίως εδέχονται την ύπαρξην του Ιησού και ιστορικώς).
Ποιός ιστορικός καταγράφει τον Ιησού Χριστό; Θες να μου δώσεις λιγες λεπτομέρειες για τους ισχυρισμούς σου;
Εγω γνωρίζω οτι η κοινότητα των ιστορικών έχει πολλά debates για την ιστορικότητα του Ιησού και των ευαγγελίων. Σε καμία περίπτωση δεν θεωρούν ολοι οι ιστορικοί (τα πανεπιστήμια δεν εχουν επιστημονικές αποψεις, οι επιστήμονες έχουν και μπορεί να υπάρχουν διαφορετικές στο ιδιο πανεπιστήμιο) τον Ιησού υπαρκτό πρόσωπο. Εκτός αν θες να υποστηρίξεις τα λεγόμενά σου με στοιχεία και να μου αποδείξεις οτι κάνω λάθος
"It's part of the shape of the Universe. I only have to talk to somebody and they begin to hate me."
Άβαταρ μέλους
Tolis369
Δημοσιεύσεις: 517
Εγγραφή: 20 Μάιος 2013 02:48

Αν χρησιμοποιήσουμε τα επιστημολογικά εργαλεία που εχουμε στη διάθεσή μας, ο θεός (η ύπαρξή του) δεν υπόκειται στην αρχή διαψευσιμότητας του Ποπερ και επομένως δεν μπορεί να εξεταστεί επιστημονικά. Και ο,τι δεν μπορεί να εξεταστεί πειραματικά δεν αξίζει να συζητάται σύμφωνα με το ξυράφι του Alder (φλεγόμενο φωτόσπαθο του Νεύτωνα). Ακόμα κι αν αγνοήσουμε τον Alder, η μηδενική υπόθεση για κάθε ισχυρισμό είναι ότι δεν ισχύει μέχρι να αποδειχθεί (κανονικά η μηδενική υπόθεση εχει να κάνει με τη συσχέτιση δύο φαινομένων, αλλά κατ'επέκταση και με απλά λόγια ισχύει το παραπάνω.).

Τώρα αν σε δεύτερη φάση θες να μπλέξεις με ερμηνείες της γραφής και απολογητικές, οπως κάποιοι ανώμαλοι σαν εμένα... Καλά να πάθεις :P
Ναι ... νομίζω ότι είμαι ανώμαλος σαν εσένα ... ή τουλάχιστον προσπαθώ ...
Μου έκανε εντύπωση η αρχή της διαψευσιμότητας του Ποπερ και το ξυράφι του Alder που ανέφερες.
Αλλοιωνω τον χρόνο μου στον Jordan Paterson τελευταία αν και νομίζω ότι δεν αξίζει ο κόπος. Φαίνεται ότι μου έδωσες υλικό να μελετήσω.
Υπαρχει το μότο που λέει πως θα πρέπει να σεβόμαστε την ανάγκη του ανθρώπου για να ασκεί την θρησκεία του. Η θρησκεία ομως είναι μια γνωστική προκατάληψη. Πως μπορει κάνεις να είναι υπομονετικος στην προκατάληψη?
Προσπαθώ να μπω στο μυαλό αυτόν που κάνουν επιστημολογία και δυσκολεύομαι. Σε θέματα όπως τις προφητείες του παισιου και γενικότερα σε θαύματα ... πως μπορείς να κάνεις συζήτηση στον κόσμο έξω χωρίς να σε κοιτάζουν με το WTF βλέμμα? Δυσκολεύομαι σε αυτό το κομμάτι. Γνωρίζεις κάτι γι αυτό?
"In a time of industrial levels
of censorship and outrage,
this small house needs
to roar like a lion, and roar we will"
*Katie Hopkins
Άβαταρ μέλους
Tolis369
Δημοσιεύσεις: 517
Εγγραφή: 20 Μάιος 2013 02:48

YokoChoco έγραψε:Marvin η Γραφήν είναι ένα βιβλίον ιστορικά ακριβές, διατί να ιμπώ σε μίαν διαδικασίαν αμφισβητήσεως του θεοπνεύστου κειμένου; Yòko
Μα εδώ είναι αγαπητέ το όλο πρόβλημα.
Δεν θα μπεις σε διαδικασία να διαψεύσεις ένα βιβλίο που για σένα είναι ιερό.
Θα ήθελα όμως να σου κάνω ορισμένες ερωτήσεις. Αν θες φυσικά. Καλό είναι να μου αιτιολογείς τις απαντήσεις σου αν θέλεις.
Η ερώτηση μου είναι η εξής. Για σένα προσωπικά ... τι έχει σημασία περισσότερο να κατεχεις, την αλήθεια ή την πίστη σου?
Παράδειγμα.
Πιστεύω ότι έχω πιθανοτητες να κάνω σχέση με την Μαίρη Συνατσάκη.
Η αλήθεια είναι όμως ότι δεν θα μου δώσει και πολύ σημασία όταν την πλησιάσω.
Εδώ έχουμε την αλήθεια και την πίστη να μας λένε δύο διαφορετικά πράγματα. Εσύ έχοντας αυτά τα δεδομένα τι θα ακολουθήσεις? Την αλήθεια ή την πίστη?
"In a time of industrial levels
of censorship and outrage,
this small house needs
to roar like a lion, and roar we will"
*Katie Hopkins
YokoChoco
Δημοσιεύσεις: 92
Εγγραφή: 25 Αύγ 2018 18:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Tolis369 έγραψε:
YokoChoco έγραψε:Marvin η Γραφήν είναι ένα βιβλίον ιστορικά ακριβές, διατί να ιμπώ σε μίαν διαδικασίαν αμφισβητήσεως του θεοπνεύστου κειμένου; Yòko
Μα εδώ είναι αγαπητέ το όλο πρόβλημα.
Δεν θα μπεις σε διαδικασία να διαψεύσεις ένα βιβλίο που για σένα είναι ιερό.
Θα ήθελα όμως να σου κάνω ορισμένες ερωτήσεις. Αν θες φυσικά. Καλό είναι να μου αιτιολογείς τις απαντήσεις σου αν θέλεις.
Η ερώτηση μου είναι η εξής. Για σένα προσωπικά ... τι έχει σημασία περισσότερο να κατεχεις, την αλήθεια ή την πίστη σου?
Παράδειγμα.
Πιστεύω ότι έχω πιθανοτητες να κάνω σχέση με την Μαίρη Συνατσάκη.
Η αλήθεια είναι όμως ότι δεν θα μου δώσει και πολύ σημασία όταν την πλησιάσω.
Εδώ έχουμε την αλήθεια και την πίστη να μας λένε δύο διαφορετικά πράγματα. Εσύ έχοντας αυτά τα δεδομένα τι θα ακολουθήσεις? Την αλήθεια ή την πίστη?
Προσωπικώς δεν εμίλησα διά την ιερότηταν της Βίβλου. Δεν θεωρώ ''ιερόν'' τούτον το βιβλίον αλλά ρεαλιστικόν, ότι λέγει την αλήθειαν. Δι'αυτό και δέχομαι τα λεγόμενα του. Η ιστορικήν του ακρίβειαν είναι η απόδειξην περί της αλήθειας των Γραφών.
Επίσης Marvin υπάρχουν και θα υπάρχουν και υπήρξαν και εις το παρελθόν αμφισβητίες περί της θεότητας αλλά και της υπάρξεως του Ιησούν, αλλά τούτο δεν εσημαίνειν ότι ο Ιησούς δεν είν Θεός και Υπαρκτός. Και'γω ίσως να αμφισβητώ ότι 1+1 κάμουν 2 αλλά αυτό δεν εσημαίνειν ότι δεν κάμουν 2. Αι Γραφαί λέγουν την αλήθειαν δεν σας πιέζει κανείς όμως ινά την αποδεχθείτε.
Άβαταρ μέλους
Tolis369
Δημοσιεύσεις: 517
Εγγραφή: 20 Μάιος 2013 02:48

YokoChoco έγραψε:Προσωπικώς δεν εμίλησα διά την ιερότηταν της Βίβλου. Δεν θεωρώ ''ιερόν'' τούτον το βιβλίον αλλά ρεαλιστικόν, ότι λέγει την αλήθειαν. Δι'αυτό και δέχομαι τα λεγόμενα του. Η ιστορικήν του ακρίβειαν είναι η απόδειξην περί της αλήθειας των Γραφών.
Επίσης Marvin υπάρχουν και θα υπάρχουν και υπήρξαν και εις το παρελθόν αμφισβητίες περί της θεότητας αλλά και της υπάρξεως του Ιησούν, αλλά τούτο δεν εσημαίνειν ότι ο Ιησούς δεν είν Θεός και Υπαρκτός. Και'γω ίσως να αμφισβητώ ότι 1+1 κάμουν 2 αλλά αυτό δεν εσημαίνειν ότι δεν κάμουν 2. Αι Γραφαί λέγουν την αλήθειαν δεν σας πιέζει κανείς όμως ινά την αποδεχθείτε.
Δεν απάντησες αγαπητέ στο ερώτημα που σου έκανα.
Ούτε στο ερώτημα του Marvin απάντησες για τα ονόματα των ιστορικών που αναφέρεις.
Μπορείς είτε να απαντήσεις είτε να αγνοήσεις το ερώτημα και να εκλάβω ότι σκοπίμως το αγνοείς.
Η πίστη και η αλήθεια μπορούμε με χιλιάδες παραδείγματα να δούμε ότι είναι διαφορετικές έννοιες.
Εσύ με ποια κριτήρια επιλέγεις πώς θα πορευθεις? Τι επιλεγεις και τι κάνεις όταν πιστεύεις κάτι άλλα η αλήθεια είναι ότι δεν μπορείς να το πετύχεις ?

Για να σε βοηθήσω θα πρέπει να ορίσεις τι είναι η αλήθεια και τι είναι η πίστη.
"In a time of industrial levels
of censorship and outrage,
this small house needs
to roar like a lion, and roar we will"
*Katie Hopkins
YokoChoco
Δημοσιεύσεις: 92
Εγγραφή: 25 Αύγ 2018 18:59
Όνομα Ιστότοπου: -

https://www.vimaorthodoxias.gr/theologi ... hristou-2/
Η ιστορικότητα του Ιησού Χριστού
Άβαταρ μέλους
Marvin
Δημοσιεύσεις: 219
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2018 07:57
Όνομα Ιστότοπου: -

YokoChoco έγραψε:https://www.vimaorthodoxias.gr/theologi ... hristou-2/
Η ιστορικότητα του Ιησού Χριστού
Για την αξιοπιστία των αναφορών του Ιώσηπου στο Χριστό:
https://strangenotions.com/an-atheist-h ... rt-2-of-2/
"It's part of the shape of the Universe. I only have to talk to somebody and they begin to hate me."
Άβαταρ μέλους
Marvin
Δημοσιεύσεις: 219
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2018 07:57
Όνομα Ιστότοπου: -

YokoChoco έγραψε:
Προσωπικώς δεν εμίλησα διά την ιερότηταν της Βίβλου. Δεν θεωρώ ''ιερόν'' τούτον το βιβλίον αλλά ρεαλιστικόν, ότι λέγει την αλήθειαν. Δι'αυτό και δέχομαι τα λεγόμενα του. Η ιστορικήν του ακρίβειαν είναι η απόδειξην περί της αλήθειας των Γραφών.
Επίσης Marvin υπάρχουν και θα υπάρχουν και υπήρξαν και εις το παρελθόν αμφισβητίες περί της θεότητας αλλά και της υπάρξεως του Ιησούν, αλλά τούτο δεν εσημαίνειν ότι ο Ιησούς δεν είν Θεός και Υπαρκτός. Και'γω ίσως να αμφισβητώ ότι 1+1 κάμουν 2 αλλά αυτό δεν εσημαίνειν ότι δεν κάμουν 2. Αι Γραφαί λέγουν την αλήθειαν δεν σας πιέζει κανείς όμως ινά την αποδεχθείτε.
Η ύπαρξη αμφισβητιών ιστορικών δεν αποδεικνύει τίποτα παραπάνω από το ψεύδος του ισχυρισμού " ΟΛΑ τα πανεπιστήμιαν παγκοσμίως εδέχονται την ύπαρξην του Ιησού και ιστορικώς". Όχι φίλε μου, η ιστορική κοινότητα ακόμα συζητάει την ιστορικότητα του Ιησού. Δεν είναι σίγουρο ούτε ότι υπήρξε, ούτε το αντίθετο. Αντιθέτως η μαθηματική κοινότητα δέχεται συλληβδην ότι στο δεκαδικό σύστημα 1+1=2 (και μάλιστα αξιωματικά γιατί έτσι ορίστηκε το σύστημα).

Η ερώτησή μου λοιπόν είναι με ποιά κριτήρια κρίνεις τη βίβλο αληθή ως προς την ύπαρξη του χριστού και τη θεϊκή του υπόσταση στην οποία απάντησες:
YokoChoco έγραψε: Η ιστορικήν του ακρίβειαν είναι η απόδειξην περί της αλήθειας των Γραφών.
Η σειρά Ultimate Spiderman αναφέρεται στην Αμερική, τη Νέα Υόρκη, στο Πρόεδρο Ομπάμα τον προηγούμενο πρόεδρο Μπους κι αν δεν κάνω λάθος στον πόλεμο με το Ιρακ. Αναφέρονται πραγματικά αξιοθέατα της Αμερικής και πραγματικά ιστορικά γεγονότα που πλαισιώνουν την ιστορία του... Spiderman!
Η ιστορική και λαογραφική ακρίβεια της σειράς αποδεικνύει και την ιστορικότητα του Spiderman; Ελπίζω να βλέπεις την αναλογία
"It's part of the shape of the Universe. I only have to talk to somebody and they begin to hate me."
Άβαταρ μέλους
Marvin
Δημοσιεύσεις: 219
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2018 07:57
Όνομα Ιστότοπου: -

Tolis369 έγραψε:Υπαρχει το μότο που λέει πως θα πρέπει να σεβόμαστε την ανάγκη του ανθρώπου για να ασκεί την θρησκεία του. Η θρησκεία ομως είναι μια γνωστική προκατάληψη. Πως μπορει κάνεις να είναι υπομονετικος στην προκατάληψη?
Προσπαθώ να μπω στο μυαλό αυτόν που κάνουν επιστημολογία και δυσκολεύομαι. Σε θέματα όπως τις προφητείες του παισιου και γενικότερα σε θαύματα ... πως μπορείς να κάνεις συζήτηση στον κόσμο έξω χωρίς να σε κοιτάζουν με το WTF βλέμμα? Δυσκολεύομαι σε αυτό το κομμάτι. Γνωρίζεις κάτι γι αυτό?
Γενικά η ελευθερία του ανθρώπου είναι το από τα κυριότερα αγαθά σε μία ανθρωπιστική θεώρηση της ηθικής και δεν θα πρέπει να περιορίζεται όσο δεν επιβαρύνει τους υπόλοιπους. Οπότε ο καθένας είναι ελεύθερος να πιστεύει ό,τι θέλει, όσο λάθος κι αν είναι. Εσύ από την άλλη είσαι ελεύθερος να εμπλακείς σε συζήτηση μαζί του ή όχι. Εγώ όταν εμπλέκομαι εξηγώ τι πιστεύω και γιατί. Ποιά εργαλεία χρησιμοποιώ για να θεωρήσω κάτι ως αληθές, ψευδές ή να πω "δεν ξέρω". Οι άνθρωποι δεν είναι ηλίθιοι γενικώς. Όλοι είμαστε ηλίθιοι σε ορισμένα θέματ και πάντα μπορούμε να καταλάβουμε το λάθος (να σταματήσουμε να είμαστε ηλίθιοι) αν κάποιος μας το εξηγήσει με το σωστό τρόπο.
Ένα πολύ χρήσιμο βιβλίο ως προς το πως να έρχεσαι σε αντιπαράθεση με τον πιο εποικοδομητικό τρόπο είναι το "Μη Βίαιη Επικοινωνία" (το οποίο είναι ακόμα σε υψηλότερο επίπεδο από το τρολ που κρύβω μέσα μου για να το εφαρμόσω) :P
"It's part of the shape of the Universe. I only have to talk to somebody and they begin to hate me."
YokoChoco
Δημοσιεύσεις: 92
Εγγραφή: 25 Αύγ 2018 18:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Ο Ιησούς υπήρξεν, το τι λέγειν μίαν σελίδαν αθέων ή μία χούφταν αμφισβητιών, αυτό δεν αναιρείν την Ύπαρξην του Θεανθρώπου.
https://tsinikopoulos.org/el/%CE%AC%CF% ... E%B1%CF%82

Απάντησα διά τι δέχομαι την Γραφήν.. είναι ΙΣΤΟΡΙΚΑ ακριβής! Ο Spidy είναι κόμικ της Marvel ατυχές το παράδειγμαν! Κάποιος εβρίσκετε είς πανικόν στην αγωνιώδην προσπάθειαν του να βγάλει ανύπαρκτον τον Αληθινόν Θεόν.. ξανά προκαλείς γέλωτες
Άβαταρ μέλους
Marvin
Δημοσιεύσεις: 219
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2018 07:57
Όνομα Ιστότοπου: -

YokoChoco έγραψε:Ο Ιησούς υπήρξεν, το τι λέγειν μίαν σελίδαν αθέων ή μία χούφταν αμφισβητιών, αυτό δεν αναιρείν την Ύπαρξην του Θεανθρώπου.
https://tsinikopoulos.org/el/%CE%AC%CF% ... E%B1%CF%82

Απάντησα διά τι δέχομαι την Γραφήν.. είναι ΙΣΤΟΡΙΚΑ ακριβής! Ο Spidy είναι κόμικ της Marvel ατυχές το παράδειγμαν! Κάποιος εβρίσκετε είς πανικόν στην αγωνιώδην προσπάθειαν του να βγάλει ανύπαρκτον τον Αληθινόν Θεόν.. ξανά προκαλείς γέλωτες
Το "ο Ιησούς υπήρξε και δεν με νοιαζει τι λες" δεν ειναι επιχείρημα.

O spiderman βρίσκεται σε ένα κόμικ που ειναι εν μέρει ιστορικά ακριβές. Αν θεωρείς οτι ο Ιησούς υπήρξε γιατί τα ευαγγελια ειναι εν μέρει ιστορικά ακριβή και αποτυγχάνεις να δεις γιατι αυτό δεν αποτελεί απόδειξη, εθελοτυφλείς
"It's part of the shape of the Universe. I only have to talk to somebody and they begin to hate me."
Άβαταρ μέλους
Marvin
Δημοσιεύσεις: 219
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2018 07:57
Όνομα Ιστότοπου: -

Οι ταινίες "ο τελευταίος σαμουράι" και "χορεύοντας με τους λύκους" ειναι ιστορικά ακριβείς. Οι πρωταγωνιστές τους δεν υπήρχαν.

Ο συλλογισμός:

Προκειμενη 1η: Η γραφή είναι ιστορικά ακριβής
Προκειμενη 2η: Ο, τι ειναι ιστορικά ακριβές είναι εξ ολοκλήρου αλήθεια
Συμπερασμα: Αρα η γραφή ειναι εξ ολοκλήρου αλήθεια

αν και έγκυρος, έχει ψευδή τη δεύτερη προκειμενη όπως σου απέδειξα με τα παραπάνω παραδείγματα.
Εχεις καλύτερο λόγο να πιστέψεις τη γραφή για να το συζητήσουμε; Γιατι αυτό το επιχείρημα αποτυγχάνει.
"It's part of the shape of the Universe. I only have to talk to somebody and they begin to hate me."
YokoChoco
Δημοσιεύσεις: 92
Εγγραφή: 25 Αύγ 2018 18:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Εάν κύριε Μarvin δεν υπήρξεν ο Χριστός όπως θέλεις ίνα λές, ποίος υπήρξεν δηλαδήν; Ποίος είναι ο Μόνος Αληθινός Θεός; Ποίος εδημιούργησεν τον άνθρωπον και ποίος τον Σύμπαν ολόκληρον; Η τύχη; Μόνα τους εγίνηκαν όλα; Είπα σου Marvin ότι είσαι Αιρετικός και φαίνεται πως δεν έκαμα λάθος!
Απάντηση