To Heavy Metal γίνεται θρησκεία!

Οτιδήποτε αφορά την επικαιρότητα ή πρακτικά θέματα σχετικά με την αθεΐα και την θρησκεία. Θέματα γενικής επικαιρότητας συζητιούνται στα "Εκτός θέματος", υποσυζήτηση "Ειδήσεις και επίκαιρα".
Άβαταρ μέλους
Lilith
Δημοσιεύσεις: 165
Εγγραφή: 20 Ιαν 2010 09:53
Όνομα Ιστότοπου: -

Βασικά καλό είναι να ακούμε πολλές και διαγορετικές μουσικές....Δέν μπορώ να κρύψω την αγάπη μου για το μέταλ και το πάνκ!...
Το να καταγγείλεις τις απάτες ενός ανθρώπου,λέγεται καταγγελία.
Το να καταγγείλεις τις (αυτ)απάτες μιας κοινωνίας,λέγεται Αναρχία.
Άβαταρ μέλους
Ατίθασος Γιός
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 4689
Εγγραφή: 03 Ιαν 2010 09:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Να πάρει! Αυτός ο Biff μου το χαλάει άλλη μια φορά. Ενώ γουστάρω τους Saxon ιδιαίτερα βγάζω σπυριά όταν ακούω στο Crusader: "fight the good fight" και βούρτσες μπλε.
Σε εμένα που το metal έπαιξε σπουδαίο ρόλο στην συνειδητοποίηση της αθεΐας μου μια τέτοια κίνηση θα πάρει -1.

MariaEvri έγραψε:Και όσο πάει γίνομαι και πιο heavy
είναι η φυσιολογική πορεία. :clap:
Lilith έγραψε:Βασικά καλό είναι να ακούμε πολλές και διαφορετικές μουσικές....Δέν μπορώ να κρύψω την αγάπη μου για το μέταλ και το πάνκ!...
Συμφωνώ. Αλλά έχω την παρακάτω:

Απορία: υπάρχουν ακόμα από εκείνα τα κομπλεξικά που προσπαθούν να το παίξουν "ψαγμένοι" με δηλώσεις "άκουγα παλιά HM αλλά τώρα ωρίμασα κλπ κλπ. ;

Παιδιά αν δεν σας αφήνει η μαμά σας ή ντρέπεστε να πείτε κάτι σχετικό στον "καλοσιδερωμένο" περίγυρό σας απλά προσπεράστε. Μην μας κάνετε να γελάμε:

[youtube]qOGvNLH47Q8[/youtube]

Forgive me if I'm out of order -
This new "music" has no soul.
It may be good for making money,
(sadly that is not my goal).

Integrity and honesty are words that you don't understand,
But you're the best - it says so in the penny dreadful in your hand.

I saw you in the magazine,
They're calling you messiah.
They must be living in a dream -
They couldn't be more wrong.

If we'd played this riff more punk,
Then maybe be we'd have had a million seller.
But this piper's tune is not for sale,
(I'm glad to say I'm not that kind of fella).

D.J.s, V.J.s, pimps and trollops,
Never mind music - this is bollocks.

I saw you in the magazine,
They're calling you messiah.
They must be living in a dream -
They couldn't be more wrong.

Turn on, tune up, cash in, sell out.
Turn on, tune up, cash in, sell out.

Stand your ground behind the times -
And refuse to follow fassion.
Write your poetry with anger,
(and then sing it with a passion).

Painted faces in a circus - images that spring to mind,
When I read my penny dreadful filled with pictures of your kind.

I saw you in the magazine,
They're calling you messiah.
They must be living in a dream -
They couldn't be more wrong.

Commercial suicide's appealing after
Ten years on this losing streak.
'Cause I'd rather be called sour and bitter
Then be deemed the flavour of the week.

I saw you in the magazine,
They're calling you messiah.
They must be living in a dream -
They couldn't be more wrong.

Extra, extra, read all about it!

I saw you in the magazine,
They're calling you messiah.
They must be living in a dream -
They couldn't be more wrong.
Don't need no time for prayer, don't save no knee-pads for me up there
If your head's alright, you don't need binoculars to see the light
You don't need no miracle vision, Bet your life you don't need religion
"Lemmy"
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

μεταλλάδες εν ώρα προσευχής

[youtube]HJBVfhQAttA[/youtube]
Άβαταρ μέλους
Lilith
Δημοσιεύσεις: 165
Εγγραφή: 20 Ιαν 2010 09:53
Όνομα Ιστότοπου: -

Ατίθασος Γιός έγραψε:
Lilith έγραψε:Βασικά καλό είναι να ακούμε πολλές και διαφορετικές μουσικές....Δέν μπορώ να κρύψω την αγάπη μου για το μέταλ και το πάνκ!...
Συμφωνώ. Αλλά έχω την παρακάτω:

Απορία: υπάρχουν ακόμα από εκείνα τα κομπλεξικά που προσπαθούν να το παίξουν "ψαγμένοι" με δηλώσεις "άκουγα παλιά HM αλλά τώρα ωρίμασα κλπ κλπ. ;

Ναί,υπάρχουν πολλοί τέτοιοι.....Τραγικό??!
Το να καταγγείλεις τις απάτες ενός ανθρώπου,λέγεται καταγγελία.
Το να καταγγείλεις τις (αυτ)απάτες μιας κοινωνίας,λέγεται Αναρχία.
Άβαταρ μέλους
L3o ΧΞΣ
Δημοσιεύσεις: 1000
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2009 22:02
Όνομα Ιστότοπου: JudgeDred13
Επικοινωνία:

Ατίθασος Γιός έγραψε:Να πάρει! Αυτός ο Biff μου το χαλάει άλλη μια φορά. Ενώ γουστάρω τους Saxon ιδιαίτερα βγάζω σπυριά όταν ακούω στο Crusader: "fight the good fight" και βούρτσες μπλε.
Σε εμένα που το metal έπαιξε σπουδαίο ρόλο στην συνειδητοποίηση της αθεΐας μου μια τέτοια κίνηση θα πάρει -1.

MariaEvri έγραψε:Και όσο πάει γίνομαι και πιο heavy
είναι η φυσιολογική πορεία. :clap:
Lilith έγραψε:Βασικά καλό είναι να ακούμε πολλές και διαφορετικές μουσικές....Δέν μπορώ να κρύψω την αγάπη μου για το μέταλ και το πάνκ!...
Συμφωνώ. Αλλά έχω την παρακάτω:

Απορία: υπάρχουν ακόμα από εκείνα τα κομπλεξικά που προσπαθούν να το παίξουν "ψαγμένοι" με δηλώσεις "άκουγα παλιά HM αλλά τώρα ωρίμασα κλπ κλπ. ;
quote]

Ναι,δυστυχώς...είναι τα παιδάκια που μπαίνουν στον..."εναλλακτικό" χώρο ακούγοντας HIM και Evanescense μπας και ρίξουν καμιά γκόμενα γιατί η παλάμη τους θυμίζει πιθηκάκι απ'τη μαλακία,και όταν eventually ανακαλύψουν τους Nevermore,νομίζουν πως ανακάλυψαν την Αμερική.Και το καλύτερο?Παρά το ότι η προσέγγισή τους στα "βαθιά" του μέταλ είναι εντελώς επιφανειακή (καλοί οι Nevermore,αλλά 'νταξ',δεν είναι και δύσκολο να τους ανακαλύψεις),μετά έχουν και τα μούτρα να βρίζουν και το "ξεπουλημένο",όπως λένε,NU!
"Όσο θα έχουμε έναν αφέντη στον ουρανό,θα είμαστε δούλοι στη γη" (Michail Bakunin)
Άβαταρ μέλους
Lilith
Δημοσιεύσεις: 165
Εγγραφή: 20 Ιαν 2010 09:53
Όνομα Ιστότοπου: -

L3o ΧΞΣ έγραψε:
Ατίθασος Γιός έγραψε:Να πάρει! Αυτός ο Biff μου το χαλάει άλλη μια φορά. Ενώ γουστάρω τους Saxon ιδιαίτερα βγάζω σπυριά όταν ακούω στο Crusader: "fight the good fight" και βούρτσες μπλε.
Σε εμένα που το metal έπαιξε σπουδαίο ρόλο στην συνειδητοποίηση της αθεΐας μου μια τέτοια κίνηση θα πάρει -1.

MariaEvri έγραψε:Και όσο πάει γίνομαι και πιο heavy
είναι η φυσιολογική πορεία. :clap:
Lilith έγραψε:Βασικά καλό είναι να ακούμε πολλές και διαφορετικές μουσικές....Δέν μπορώ να κρύψω την αγάπη μου για το μέταλ και το πάνκ!...
Συμφωνώ. Αλλά έχω την παρακάτω:

Απορία: υπάρχουν ακόμα από εκείνα τα κομπλεξικά που προσπαθούν να το παίξουν "ψαγμένοι" με δηλώσεις "άκουγα παλιά HM αλλά τώρα ωρίμασα κλπ κλπ. ;
quote]

Ναι,δυστυχώς...είναι τα παιδάκια που μπαίνουν στον..."εναλλακτικό" χώρο ακούγοντας HIM και Evanescense μπας και ρίξουν καμιά γκόμενα γιατί η παλάμη τους θυμίζει πιθηκάκι απ'τη μαλακία,και όταν eventually ανακαλύψουν τους Nevermore,νομίζουν πως ανακάλυψαν την Αμερική.Και το καλύτερο?Παρά το ότι η προσέγγισή τους στα "βαθιά" του μέταλ είναι εντελώς επιφανειακή (καλοί οι Nevermore,αλλά 'νταξ',δεν είναι και δύσκολο να τους ανακαλύψεις),μετά έχουν και τα μούτρα να βρίζουν και το "ξεπουλημένο",όπως λένε,NU!

Akous nevermore? Ειναι φοβεροί μπορώ να πώ! Οταν τους ανακάλυψα πριν 5 χρόνια περίπου,κόλλησα αμέσως!
Το να καταγγείλεις τις απάτες ενός ανθρώπου,λέγεται καταγγελία.
Το να καταγγείλεις τις (αυτ)απάτες μιας κοινωνίας,λέγεται Αναρχία.
Άβαταρ μέλους
Κόκκινη Τζιχάντ
Δημοσιεύσεις: 332
Εγγραφή: 28 Ιουν 2009 18:30
Όνομα Ιστότοπου: -

Απ' την άλλη υπάρχουν και αυτοί που για να το παίξουν ψαγμένοι δηλώνουν "εγώ ακούω όλα τα είδη μουσικής", πράγμα το οποίο είναι σχεδόν αδύνατο. ;)
Ξύπνησαν πάλι οι άθλιες σκουριασμένες ορδές / λυσσασμένες θρησκείες πατρίδες οικογένειες / σκούζουν και σφάζονται για ένα καλύτερο χθες / μα οι σημαίες τους ανεμίζουν βρωμερές και νικημένες
Άβαταρ μέλους
L3o ΧΞΣ
Δημοσιεύσεις: 1000
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2009 22:02
Όνομα Ιστότοπου: JudgeDred13
Επικοινωνία:

Lilith έγραψε:
L3o ΧΞΣ έγραψε:
Ατίθασος Γιός έγραψε:Να πάρει! Αυτός ο Biff μου το χαλάει άλλη μια φορά. Ενώ γουστάρω τους Saxon ιδιαίτερα βγάζω σπυριά όταν ακούω στο Crusader: "fight the good fight" και βούρτσες μπλε.
Σε εμένα που το metal έπαιξε σπουδαίο ρόλο στην συνειδητοποίηση της αθεΐας μου μια τέτοια κίνηση θα πάρει -1.

MariaEvri έγραψε:Και όσο πάει γίνομαι και πιο heavy
είναι η φυσιολογική πορεία. :clap:
Lilith έγραψε:Βασικά καλό είναι να ακούμε πολλές και διαφορετικές μουσικές....Δέν μπορώ να κρύψω την αγάπη μου για το μέταλ και το πάνκ!...
Συμφωνώ. Αλλά έχω την παρακάτω:

Απορία: υπάρχουν ακόμα από εκείνα τα κομπλεξικά που προσπαθούν να το παίξουν "ψαγμένοι" με δηλώσεις "άκουγα παλιά HM αλλά τώρα ωρίμασα κλπ κλπ. ;
quote]

Ναι,δυστυχώς...είναι τα παιδάκια που μπαίνουν στον..."εναλλακτικό" χώρο ακούγοντας HIM και Evanescense μπας και ρίξουν καμιά γκόμενα γιατί η παλάμη τους θυμίζει πιθηκάκι απ'τη μαλακία,και όταν eventually ανακαλύψουν τους Nevermore,νομίζουν πως ανακάλυψαν την Αμερική.Και το καλύτερο?Παρά το ότι η προσέγγισή τους στα "βαθιά" του μέταλ είναι εντελώς επιφανειακή (καλοί οι Nevermore,αλλά 'νταξ',δεν είναι και δύσκολο να τους ανακαλύψεις),μετά έχουν και τα μούτρα να βρίζουν και το "ξεπουλημένο",όπως λένε,NU!

Akous nevermore? Ειναι φοβεροί μπορώ να πώ! Οταν τους ανακάλυψα πριν 5 χρόνια περίπου,κόλλησα αμέσως!

Τα σπάνε όντως...απλώς δεν είναι κάτι το ιδιαίτερα underground που να πρέπει να το ψάξεις πολύ για να το μάθεις,αυτό λέω.
"Όσο θα έχουμε έναν αφέντη στον ουρανό,θα είμαστε δούλοι στη γη" (Michail Bakunin)
Γκρινιάρης

Το καλό υπάρχει σε όλα τα είδη της Μουσικής.

Δεν είναι υποτιμητικό ούτε είναι κακό να έχεις διαφορετικά ακούσματα και να σου αρέσουν κιόλας. Όπως ένας φίλος της HM σκηνής δεν ακούει όλα τα παρακλάδια της, έτσι και ένας φίλος της Rock σκηνής δεν ακούει όλα τα (αυτοπροσδιοριζόμενα ή όχι) rock συγκροτήματα.

Από την άλλη αν εκτιμάς την Μουσική δεν μπορείς παρά να σκύψεις ευλαβικά στα αριστουργήματα που έχουν κρατήσει τη ζωντάνια τους εκατοντάδες χρόνια! Το ότι τρελαίνομαι με το Paranoid (πχ) δεν μου απαγορεύει να ακούω το ίδιο ευχάριστα την Ουγγρική Ραψωδία του Λιστ. Το ότι γουστάρω τρελά τον Joe Cocker δε σημαίνει ότι έχω πρόβλημα να ακούσω το Thriller του Jackson. Ο ίδιος ο Van Hallen δεν είχε πρόβλημα να παίξει μαζί του, αλλά οι «μεταλάδες» πιθανόν να έχουν πρόβλημα με τον Jackson.

Και ναι, όταν θα πάω να διασκεδάσω θα τη βρω με τον Πανταζή.
Από την άλλη στο σπίτι μου θα παίξω τη μουσική που με εκφράζει και ας είναι και από κόντρα ρεύματα.

Οπότε μη τα μηδενίζουμε όλα. Δεν υπάρχουν μόνο οι Deep Purple ή ο Χατζηγιάννης.
Από την άλλη ο μάστορας είναι μάστορας είτε ασχολείται με Punk είτε με Κλασσική μουσική.
Αν τώρα αναγνωρίζω ότι μάστορες είναι μόνο αυτοί που μου αρέσουν εμένα και αποκλειστικά σε ένα ρεύμα, τότε πρέπει να το ψάξω βαθύτερα...

Τελειώνοντας, δεν είναι καθόλου κακό να ακούς Heavy Metal σε όλες τις ηλικίες. Όπως δεν είναι κακό να ακούς και άλλα πράγματα παράλληλα. Το ότι ωριμάζεις ηλικιακά δεν έχει καμιά σχέση με τις μουσικές προτιμήσεις σου.
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

Συμφωνώ σε όλα με τον Γκρινιάρη.
Να πω μόνο ότι όταν ήμουν 13-16 είχα τον Μόρισον για είδωλο.
Τώρα τον θεωρώ ...αρκετά "λίγο" και "αδύναμο" (δεν μπορώ συνοπτικά να δώσω τις σκέψεις μου, και δεν μπορω να γράφω σεντόνια).
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Πυθέας
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 550
Εγγραφή: 24 Νοέμ 2009 15:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Comte, Γκρινιάρη,
και όλοι οι άλλοι,

το HM εκφράζει επιθετικό παράπονο
κάτι σαν άγρια γκρίνια
θυμίζει εφηβικά γνωρίσματα πρίν την υποτειθέμενη χειραφέτηση της ενηλικίωσης
που "θά'θελες " και "θάπρεπε" αλλά δεν γίνεται

το ότι αυτό συμβαδίζει με την ελληνική πραγματικότητα για ενήλικες, προάγει την καθυστερημένη "εφηβεία"

-----------------
και μπορείς να ακούς τα πάντα (ή τα περισσότερα)
μπορείς να την ακούς με τα πάντα (ή τα περισσότερα)
είσαι απλά πιο ικανοποιημένος και πιο εύκολα

κάποτε γίνεται ωραίο και βαθύ να περνάς από την αντίδραση
στην δράση
say "Hi!"
Άβαταρ μέλους
Κόκκινη Τζιχάντ
Δημοσιεύσεις: 332
Εγγραφή: 28 Ιουν 2009 18:30
Όνομα Ιστότοπου: -

Γκρινιάρη αυτό που θέλω να πω είναι ότι η δήλωση "ακούω όλα τα είδη" είναι μισή αλήθεια. Να το θέσω αλλιώς: υπάρχουν μουσικές που μπορείς να ακούς όλες τις ώρες και μουσικές που μπορείς να ακούς μόνο μεθυσμένος.
Ξύπνησαν πάλι οι άθλιες σκουριασμένες ορδές / λυσσασμένες θρησκείες πατρίδες οικογένειες / σκούζουν και σφάζονται για ένα καλύτερο χθες / μα οι σημαίες τους ανεμίζουν βρωμερές και νικημένες
Γκρινιάρης

Κόκκινη Τζιχάντ έγραψε:Γκρινιάρη αυτό που θέλω να πω είναι ότι η δήλωση "ακούω όλα τα είδη" είναι μισή αλήθεια. Να το θέσω αλλιώς: υπάρχουν μουσικές που μπορείς να ακούς όλες τις ώρες και μουσικές που μπορείς να ακούς μόνο μεθυσμένος.
Συμφωνώ απόλυτα! Θα υπερθεματίσω μάλιστα, ότι όταν είμαι μεθυσμένος ακούω ως θεσπέσιες μελωδίες, «ήχους» που δεν έχουν ούτε μακρινή σχέση με μουσική! ;)

Κεντρική Ιδέα της προηγούμενης ανάρτησης μου: Το γεγονός ότι ακούω ένα είδος, δε σημαίνει ότι δε μπορώ να ακούω και κάποιο άλλο. Κυριολεκτικά, κανείς δεν ακούει όλα τα είδη.
Άβαταρ μέλους
Heliotypon
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: 14 Μαρ 2009 20:56
Όνομα Ιστότοπου: Μουνί
Τοποθεσία: Κορωπί
Επικοινωνία:

'Οταν ο Κοσκωτάς έγινε πρόεδρος του ολυμπιακού δήλωσε: "Ο ολυμπιακός είναι θρησκεία". Φυσικά όλοι ξέρετε ποιός και τι ήταν ο (Δρ.) Γ. Κοσκωτάς και τι είναι το ποδόσφαιρο για τους φίλους του. Γιατί να μας παραξενεύει η ιστορία με το heavy metal?
Ας ρίξουμε φως στο έρεβος...
Άβαταρ μέλους
Lilith
Δημοσιεύσεις: 165
Εγγραφή: 20 Ιαν 2010 09:53
Όνομα Ιστότοπου: -

L3o ΧΞΣ έγραψε:
Lilith έγραψε:
L3o ΧΞΣ έγραψε:
Ατίθασος Γιός έγραψε:Να πάρει! Αυτός ο Biff μου το χαλάει άλλη μια φορά. Ενώ γουστάρω τους Saxon ιδιαίτερα βγάζω σπυριά όταν ακούω στο Crusader: "fight the good fight" και βούρτσες μπλε.
Σε εμένα που το metal έπαιξε σπουδαίο ρόλο στην συνειδητοποίηση της αθεΐας μου μια τέτοια κίνηση θα πάρει -1.

MariaEvri έγραψε:Και όσο πάει γίνομαι και πιο heavy
είναι η φυσιολογική πορεία. :clap:
Lilith έγραψε:Βασικά καλό είναι να ακούμε πολλές και διαφορετικές μουσικές....Δέν μπορώ να κρύψω την αγάπη μου για το μέταλ και το πάνκ!...
Συμφωνώ. Αλλά έχω την παρακάτω:

Απορία: υπάρχουν ακόμα από εκείνα τα κομπλεξικά που προσπαθούν να το παίξουν "ψαγμένοι" με δηλώσεις "άκουγα παλιά HM αλλά τώρα ωρίμασα κλπ κλπ. ;
quote]

Ναι,δυστυχώς...είναι τα παιδάκια που μπαίνουν στον..."εναλλακτικό" χώρο ακούγοντας HIM και Evanescense μπας και ρίξουν καμιά γκόμενα γιατί η παλάμη τους θυμίζει πιθηκάκι απ'τη μαλακία,και όταν eventually ανακαλύψουν τους Nevermore,νομίζουν πως ανακάλυψαν την Αμερική.Και το καλύτερο?Παρά το ότι η προσέγγισή τους στα "βαθιά" του μέταλ είναι εντελώς επιφανειακή (καλοί οι Nevermore,αλλά 'νταξ',δεν είναι και δύσκολο να τους ανακαλύψεις),μετά έχουν και τα μούτρα να βρίζουν και το "ξεπουλημένο",όπως λένε,NU!

Akous nevermore? Ειναι φοβεροί μπορώ να πώ! Οταν τους ανακάλυψα πριν 5 χρόνια περίπου,κόλλησα αμέσως!

Τα σπάνε όντως...απλώς δεν είναι κάτι το ιδιαίτερα underground που να πρέπει να το ψάξεις πολύ για να το μάθεις,αυτό λέω.
ε ναί ρε συ,πάντα.
Το να καταγγείλεις τις απάτες ενός ανθρώπου,λέγεται καταγγελία.
Το να καταγγείλεις τις (αυτ)απάτες μιας κοινωνίας,λέγεται Αναρχία.
Άβαταρ μέλους
fatima
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 04 Μάιος 2010 16:13
Όνομα Ιστότοπου: -

metal και παλι metal

εργα τεχνης στην metal στιχους,μουσικη,εξωφυλλα αλλα δεν μετρας την σημερον ημερα με αυτα τα ακουσματα.Πρεπει να ειναι σφικτοκωλος κουλτουριαρης με ψαγμενα ακουσματα.
ασε δεν ακουμε ψαγμενη πειραματικη τζαζ ,ειμαστε ανωριμα και ακουμε ακομα metal.
ακουω ολα τα ειδη μουσικης= ακουω σκυλαδικα βασικα αλλα δεν το πολυλεω
Άβαταρ μέλους
Σίσυφος
Δημοσιεύσεις: 1027
Εγγραφή: 18 Απρ 2009 18:35
Όνομα Ιστότοπου: Youtube Channel
Επικοινωνία:

Είστε ανώριμα ρεεεε :lol: ! (kidding)

Εγώ μάλλον είμαι πιο alternative. Προτιμώ κυρίως psychedelic rock, funky, και ethnic μουσική. Metal αν δεν είμαι σε φάση να "χτυπηθώ" δεν θα ακούσω. Βασικά όλα τα είδη καλά είναι ανάλογα με τις περιστάσεις.
Άβαταρ μέλους
Panos
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 987
Εγγραφή: 12 Απρ 2010 11:33
Όνομα Ιστότοπου: -





Και το κορυφαίο.. δώστε έμφαση στα παλικάρια με τα κόκκινα στο τέλος..

In the beginning it was Plasma.... H. Alfven
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

Πυθέα δε είναι όλα τα ΗΜ συγκροτήματα έτσι όπως τα παρουσιάζεις. Και φυσικά δεν είναι απαραίτητο να δρα κάποιος σύμφωνα με την μουσική που ακούει (= θυμωμένη μουσική --> θυμωμένη αντίδραση).

Λατρεύω την μουσική και μ’αρέσει αρκετά η μέταλ, δεν με επηρεάζει (και δεν με επηρέασε ποτέ) στην συμπεριφορά μου όμως. Συμβαίνει μάλλον το αντίθετο, η συμπεριφορά (και η διάθεσή) μου επηρεάζει κάθε φορά την επιλογή μου ως προς το τι θα ακούσω.

Τον Μόρισον, μιας κι έπεσε το παράδειγμα, τον λατρεύω από το δημοτικό εώς και σήμερα, όμως δεν τον είδα σαν είδωλο (ποτέ δεν είχα είδωλα γενικότερα όμως)… Για μένα θα ήταν ιδανικό αν μπορούσαμε να διαχωρίσουμε το νόημα των στίχων, την μελωδία και τα όσα έχει να προσφέρει ένα τραγούδι από τον καλλιτέχνη, το είδος του κλπ.

Γενικά αυτές οι "διαμάχες" περί μουσικής με ενοχλούν λιγάκι, τις θεωρώ άκυρες...

Γκρινιάρη
:text-+1: :text-+1: :text-+1: :text-+1: :text-+1: :text-+1: :text-+1:
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
Πυθέας
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 550
Εγγραφή: 24 Νοέμ 2009 15:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Ιοκάστη έγραψε: 1) Πυθέα δε είναι όλα τα ΗΜ συγκροτήματα έτσι όπως τα παρουσιάζεις.

2) δεν είναι απαραίτητο να δρα κάποιος σύμφωνα με την μουσική που ακούει (= θυμωμένη μουσική --> θυμωμένη αντίδραση). Λατρεύω την μουσική , δεν με επηρεάζει (και δεν με επηρέασε ποτέ) στην συμπεριφορά μου όμως. Συμβαίνει μάλλον το αντίθετο, η συμπεριφορά (και η διάθεσή) μου επηρεάζει κάθε φορά την επιλογή μου ως προς το τι θα ακούσω. Τον Μόρισον, μιας κι έπεσε το παράδειγμα.....(ποτέ δεν είχα είδωλα γενικότερα όμως)… Για μένα θα ήταν ιδανικό αν μπορούσαμε να διαχωρίσουμε στίχους, μελωδία ... από τον καλλιτέχνη, το είδος του κλπ.

Γενικά αυτές οι "διαμάχες" περί μουσικής με ενοχλούν λιγάκι, τις θεωρώ άκυρες...
ιοκάστη,

συμφωνα με το 2) και όσα διαχέουν από τα λεγομενα του γκρινιάρη, ειμαστε ομοφωνα κατα της ταμπελας και υπερ της επιμέρους αναλυτικης αξιολόγησης, κατα της απλούστευσης και υπερ του όσο το δυνατον αυθεντικής εμπειριας
και κυριως κατα του μονοχνωτισμου και της εμμονης, και υπερ της απολαυσης απο όπου μπορει να προερθει.
(τον μορισον δεν τον θεωρω HM )

οσο για το 1) αυτη ειναι η δική μου αξιολόγηση, και προέρχεται από οπαδους με μονοχνωτισμο και εμμονη στο HM

ο τιτλος ειναι ...γινεται θρησκεια, αυτο υπονοει μονοχνωτισμο και εμμονη

μια ερωτηση,

από οσους ακουν ΗΜ, ποσοι ακουν και ethnic, bartok, vivaldi, puccini, reggae, d'n'b, trance, house, rock, pop, disco, κτλ, μη παρεμφερη μουσικά ακουσματα

και πόσοι HM και αντε και ρεμπετικα?
----------------------------------------------------------
στην ουσια του το HM περιεχει εφηβικη αντίδραση και μερικες φορες απλη γκρίνια

motorhead
το τραγουδι?
vibrator
---------------- εξαιρέσεις και splice variants
για τον κυριο ογκο του HM και το κύριο αντίκτυπο αναφέρομαι, μια εκτίμηση του trend
σαφως με τα λάθη της γενικευσης
say "Hi!"
Απάντηση