Περί θρησκείας και γυμνισμού

Συζητήσεις σχετικά με τις διάφορες θρησκείες και τις εκκλησίες τους
Άβαταρ μέλους
EmilofCrete
Δημοσιεύσεις: 1037
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 03:24
Όνομα Ιστότοπου: Emilofcrete's Weblog
Τοποθεσία: Ρετιρέ ;-)
Επικοινωνία:

Δεν διαφωνώ, σωστά πράγματα λες.

Το καλύτερο όμως -ειδικά σε σχέση με τον γυμνισμό-, είναι η ...'οπτική' (βλ. άβαταρ) σου γωνία!

:text-bravo:
Το χρήμα, είναι Θεός!
Εικόνα

(Η δε βλακεία, ανίκητη...)
[για να μην ξεχνιόμαστε ;-) ]

"The saddest aspect of life right now is that science gathers knowledge faster than society gathers wisdom."
~Isaac Asimov
Άβαταρ μέλους
truleysi
Δημοσιεύσεις: 1367
Εγγραφή: 14 Απρ 2012 23:36
Όνομα Ιστότοπου: -

EmilofCrete έγραψε:Το καλύτερο όμως -ειδικά σε σχέση με τον γυμνισμό-, είναι η ...'οπτική' (βλ. άβαταρ) σου γωνία!
Αντανακλώ την κοινωνία! :lol:
:text-bravo: κι από μένα για τον συνειρμό. Ωραίος!
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος truleysi την 20 Ιουν 2012 13:48, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Off Topic
truleysi προσκυνώ :bow-blue: :bow-yellow: Όχι μόνο αναζωπυρώνεις παλιά (έως παλαιολιθικά) νήματα, αλλά επαναφέρεις στη ζωή :mrgreen: στο φόρουμ και εξαφανισμένα μέλη. :text-bravo:
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
truleysi
Δημοσιεύσεις: 1367
Εγγραφή: 14 Απρ 2012 23:36
Όνομα Ιστότοπου: -

Είμαι καινούργιος Τάσο και προσπαθώ να ανακαλύψω το παρελθόν του φόρουμ. Έχω κατά καιρούς διαβάσει πολύ ενδιαφέροντα πράγματα που έχουν γραφτεί, αλλά σε κάποια ζητήματα, κυρίως επικαιρότητας, είναι αδύνατο πια να τα αναζοπυρώσω. Ορισμένα άλλα, όπως αυτό, είναι διαχρονικά. Μπήκε και το καλοκαίρι για τα καλά άλλωστε.
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

ε τωρα να βλεπεις κατι τυπους χοντρους με μουσια μακρια μαλια να ειναι γυμνοι στην παραλια δεν ειναι και οτι καλυτερο θεαμα ετσι?

παντος αρκετοι και αρκετες δεν ειναι συντηριτικες και γυρνανε με τα μαγιο παντου ενω καποτε δε θα τολμουσαν να βγουν με το μαγιο εκτος θαλλασας
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Με το γυμνισμό τα πράγματα είναι απλά: όποιος θέλει το κάνει, όποιος δε θέλει μπορεί να γκρινιάζει αλλά να μην ενοχλεί αυτούς που το κάνουν. Η ύπαρξη παραλιών ειδικά για γυμνιστές δεν είναι κακή ιδέα εφόσον μπορούν να υπάρχουν παραλίες όπου ρητά απαγορεύονται οι γυμνιστές και παραλίες όπου δεν υπάρχει συγκεκριμένος κανόνας. Έτσι, όλοι θα μπορούν να βρουν αυτό που θέλουν.
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
επικουρειος
Δημοσιεύσεις: 1309
Εγγραφή: 02 Οκτ 2011 01:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Ελληνιδες,Ελληνες ο γυμνισμος ειναι η αιτια που μετατρεπονται οι καθωσπρεπει σεξουαλικα στερημενοι κομπλεξαρες σε μπανιστηρτζηδες.
Ειμαι ενας πιστος απολυτα πεπεισμενος μοναχα ως προς την ανυπαρξια μεταφυσικων μυστηριων.Το μοναδικο μυστηριο που υπαρχει ειναι μοναχα κατι ξεχασμενες αραχνοφωλιες μες το ανθρωπινο μυαλο.
mixalakis
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: 16 Ιαν 2012 10:27
Όνομα Ιστότοπου: http://ta-neura-mou.blogspot.com/

Το θέμα του γυμνισμού, ειδικά το πως αυτό αντιμετωπίζεται στην Ελλάδα, είναι τεράστιο!

Ο πουριτανισμός, η σεμνοτυφία, οι ενοχές κτλ., που κατά κύριο λόγο πηγάζουν από την χριστιανική θρησκεία, έχουν μετατρέψει τον Έλληνα σε λιγούρη και κομπλεξικό.

Για εμένα, το φυσιολογικό είναι, όταν κάποιος θέλει να βουτήξει στην θάλασσα για να δροσιστεί, απλώς να βγάλει τα ρούχα του και να το κάνει. Το να ανακαλύπτουμε ειδικά, αδιάβροχα ρούχα αποκλειστικά για τον σκοπό αυτό, δεν μου φαίνεται καθόλου λογικό.
Ως χρόνια γυμνιστής (μαζί με την γυναίκα μου) διαβεβαιώ όλους ότι η αίσθηση ελευθερίας που νιώθεις κάνοντας γυμνός μπάνιο είναι μοναδική. Οι γυμνιστές δεν είναι ούτε ανήθικοι, ούτε σεξομανείς, ούτε λιγούρηδες, ούτε ξετσίπωτοι. Σε μια παραλία γυμνιστών θα βρεις και τέτοιους, όμως δεν είναι τυχαίο ότι οι περισσότεροι συνειδητοποιημένοι γυμνιστές "κουβαλάνε τα ίδια μυαλά" σε πολλά θέματα.

Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω γνωρίσει πολλούς γυμνιστές που είναι φανατικοί χριστιανοί (πόσο μάλλον) μουσουλμάνοι!!!
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Χωρίς να έχω (ακόμη τουλάχιστον) διαβάσει το νήμα, μιχαλάκη, παίρνω το θάρρος να ρωτήσω αν έχεις παιδιά, κι αν ναι ποια ήταν-είναι η πολιτική που ακολούθησες ενώπιόν τους όσον φορά το γυμνό και τον γυμνισμό, και μάλιστα, ει δυνατόν, ανά ηλικία. Ή, αν δεν έχεις, αν ξέρεις αντίστοιχα από άλλους γνωστούς σου γυμνιστές.
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
επικουρειος
Δημοσιεύσεις: 1309
Εγγραφή: 02 Οκτ 2011 01:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Σε παρεμφερη θεματα υπαρχει παντοτε η ακραια αντιμετωπιση των υπερμαχων με τη επιδεικτικη προβολη συμπεριφορων απ τη μια και απ την αλλη των πολεμιων με τη φανατικη αφοριστικη τους διαθεση και το ολο ζητημα λαμβανει μεγαλυτερη διασταση απο την πραγματικη.
Ενταξει,δεν κυκλοφορουν γυμνοι γενικως,αλλα μοναχα στην παραλια οταν πανε για κολυμπι που διατιθεται για αυτο το σκοπο κι αυτοι που το κανουν ετσι γουσταρουν χωρις να αποτελει κανενα κατορθωμα αφου ολοι οι ανθρωποι εχουν ακριβως τα ιδια προσοντα,μιας και δεν υπαρχει ενα απολυτα ιδανικο σωματικο χαρακτηριστικο ο καθενας διαλεγει και παιρνει οτι του ταιριαζει μεσω της επιλογης του συντροφου.
Τωρα οι αλλοι που αντιτιθενται στην ιδεα του γυμνισμου,απλα μπορουν να μην πηγαινουν σε τετοιες παραλιες γιατι προυποθετει οτι κι αυτοι θα πρεπει να ξεντυθουν τελειως οπως οταν κανουν μπανιο στο σπιτι τους και θα τους δουν κι αρκετοι αλλοι που θα ειναι κι αυτοι γυμνοι,γιαυτο αν δεν θελουν ας μην πηγαινουν.
Δεν ειναι ουτε ενα σπουδαιο κατορθωμα,ουτε και αμαρτια.
Απλα να αιωρουνται μεσα στο νερο διαφορα τετοια καλουδια σκεφτομαι οτι ολο και θα αποτελουν μεζε για κανενα ψαρι.
Ειμαι ενας πιστος απολυτα πεπεισμενος μοναχα ως προς την ανυπαρξια μεταφυσικων μυστηριων.Το μοναδικο μυστηριο που υπαρχει ειναι μοναχα κατι ξεχασμενες αραχνοφωλιες μες το ανθρωπινο μυαλο.
Άβαταρ μέλους
truleysi
Δημοσιεύσεις: 1367
Εγγραφή: 14 Απρ 2012 23:36
Όνομα Ιστότοπου: -

επικουρειος έγραψε: ολοι οι ανθρωποι εχουν ακριβως τα ιδια προσοντα
Εεεε μην το λες!!! :lol:
mixalakis
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: 16 Ιαν 2012 10:27
Όνομα Ιστότοπου: http://ta-neura-mou.blogspot.com/

tasos_didymoteicho έγραψε:Χωρίς να έχω (ακόμη τουλάχιστον) διαβάσει το νήμα, μιχαλάκη, παίρνω το θάρρος να ρωτήσω αν έχεις παιδιά, κι αν ναι ποια ήταν-είναι η πολιτική που ακολούθησες ενώπιόν τους όσον φορά το γυμνό και τον γυμνισμό, και μάλιστα, ει δυνατόν, ανά ηλικία. Ή, αν δεν έχεις, αν ξέρεις αντίστοιχα από άλλους γνωστούς σου γυμνιστές.
Όχι δεν έχω παιδιά ακόμα, αλλά έχω δει πολλές φορές οικογένειες με παιδιά σε παραλίες γυμνιστών. Δεν υπάρχει συγκεκριμένη πολιτική, αλλά το καλύτερο παράδειγμα είναι οι ξένοι.
Βλέπεις ολόκληρη την οικογένεια γυμνή χωρίς απολύτως κανένα πρόβλημα και χωρίς να ασχολούνται με τους άλλους και μάλιστα με παιδιά διαφόρων ηλικιών.

Υπάρχουν και άλλοι, Έλληνες βασικά, που ενώ οι ίδιοι είναι γυμνοί, τα παιδιά του φορούν μαγιώ, φαντάζομαι γιατί φοβούνται ότι μπορεί να τα κοιτάνε περίεργα κάποιοι πιθανοί παιδεραστές κτλ.

Εκτιμώ ότι από τη στιγμή που αρχίζει να σε απασχολεί το τι κάνουν οι άλλοι, αν σε κοιτάνε, αν κοιτάνε τη γυναίκα σου, αν κοιτάνε τα παιδιά σου κτλ, έχεις χάσει το νόημα του γυμνισμού.
Scifimom
Δημοσιεύσεις: 807
Εγγραφή: 27 Μάιος 2009 09:21
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Σάϊρ Μέση Γη

tasos_didymoteicho έγραψε:Χωρίς να έχω (ακόμη τουλάχιστον) διαβάσει το νήμα, μιχαλάκη, παίρνω το θάρρος να ρωτήσω αν έχεις παιδιά, κι αν ναι ποια ήταν-είναι η πολιτική που ακολούθησες ενώπιόν τους όσον φορά το γυμνό και τον γυμνισμό, και μάλιστα, ει δυνατόν, ανά ηλικία. Ή, αν δεν έχεις, αν ξέρεις αντίστοιχα από άλλους γνωστούς σου γυμνιστές.

Γκουχ γκουχ, εγώ έχω παιδιά και με τον άντρα μου είμαστε γυμνιστές (εκείνος ήταν δηλαδή και με προσυλίτισε όταν γνωριστήκαμε). Η πολιτική απου ακολουθήσαμε ήταν η ίδια με αυτή που χρησιμοποιούμε και στο σπίτι. Τα παιδιά μας από μωρά μας βλέπουν γυμνούς στο σπίτι. Τους έχουμε εξηγήσει πως το γυμνό σώμα είναι κάτι φυσιολογικό και πως δεν είναι αναγκη να το κρύβουμε ή να ντρεπόμαστε για αυτό, αλλά επειδή δεν σκέφτονται όλοι το ίδιο και πιθανώς να υπάρχουν κάποιοι που θεωρούν το γυμνό σώμα ντροπή, φοράμε ρούχα όταν βγαίνουμε έξω και μαγιό όταν πηγαίνουμε στην παραλία. Επίσης ότι υπάρχουν πολλά διαφορετικά σώματα και όλα είναι το ίδιο φυσιολογικά. Ειδικά μετά το 2009 που στο μπροστινό μέρος του κορμού έχω τεράστιες ουλές από την εγχείρηση έχουμε κάνει πολλές συζητήσεις σχετικά με την ποικιλία και τη διαφορετικότητα. Καθώς έχω κοριτσάκια έχουμε συζητήσει και για τα διαφορετικά μεγέθη σε στήθος-σώμα-γλουτούς κλπ.
Τους έχουμε πει πως σε κάποιες παραλίες επιτρέπεται να κάνεις μπάνιο χωρίς μαγιό και σε κάποιες όχι (Γαμώτο κοντά μας είναι μόνο μία και για να πας θες 4Χ4) πως οι άνθρωποι που κάνουν μπάνιο χωρίς μαγιό δεν είναι ανήθικοι ή βρώμικοι, όπως και αυτοί που κάνουν μπάνιο με μαγιό.

Ο Μιχαλάκης έχει δίκιο. Στις παραλίες γυμνιστών (Μιχαλάκη έχω κολυμπήσει στη Χαλικιάδα, τη Χιλιαδού, την Αντίπαρο, τη Μυρτιώτησσα στην Κέρκυρα και το Mas Palomas στα Κανάρια νησιά εσύ;), υπάρχουν πολλοί οικογενειάρχες και λίγα λιγούρια (έως κανένα). Επίσης δεν μου έχει τύχει κανένας που να χάσκει σαν μαλάκας τις γυναίκες, ή κανένας που να ξερνάει γιατί δεν είναι όλοι μοντέλα. Αντίθετα οι συνειδητοποιημένοι γυμνιστές σπανίως έχουν εμφάνιση μοντέλου. Γενικά στις οργανωμένες παραλίες γυμνιστών (Χιλιαδού πχ) κανένας δεν ασχολείται με κανέναν, όλοι περνάνε ωραία και κερνάνε καφέδες ό ένας τον άλλο και συζητάνε και μετά από 5' έχεις ξεχάσει ότι ο άλλος δεν φοράει ρούχα και τα λέτε χαλαρά όπως και να φοράγατε μαγιό. Όσο για τους ντυμένους... οι παραλίες γυμνιστών μετριούνται στα δάχτυλα και λιγοστεύουν, οι ντυμένοι ας μην πάνε σε παραλία γυμνιστών.
Praise his noodliness
AAAAARGHHHHHH!
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Ρωτάω γιατί κι εγώ είμαι απολύτως της ίδιας φιλοσοφίας/νοοτροπίας/σκεπτικού και ομοίως μέχρι και προ λίγων μηνών κυκλοφορούσα ολόγυμνος μπροστά στην επτάχρονη κόρη μου, οπότε μου έφαγε τ' αυτιά η μάνα μου να σταματήσω, δεν είναι "σωστό" κ.λπ., οπότε και υπέκυψα (όχι ότι το τηρώ με "θρησκευτική" :lol: ευλάβεια). Θεωρείτε λοιπόν ότι από κάποια (προεφηβική-εφηβική) ηλικία των παιδιών θα είναι "πρέπον" να σταματήσουμε να εκτιθέμεθα γυμνοί μπροστά τους (πιθανότατα και το αντίστροφο); Υπάρχει κάποια επίσημη θέση ψυχολόγων που να υποστηρίζει κάτι συγκεκριμένο ως κυρίαρχη άποψη;

Υ.Γ. Βέβαια εγώ δεν είμαι γυμνιστής, έχω αρκετά κόμπλεξ με το σώμα μου (εσύ, scifimom, μην απαντήσεις σ' αυτό, ξέρω πολύ καλά τι θα πεις), ενώ απεναντίας δεν έχω κανένα πρόβλημα να βρίσκομαι μεταξύ γυμνιστών, και είμαι υπέρ της απόλυτης ελευθερίας, τουλάχιστον στις παραλίες.
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Scifimom
Δημοσιεύσεις: 807
Εγγραφή: 27 Μάιος 2009 09:21
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Σάϊρ Μέση Γη

Εφόσον με έχεις δει από κοντά όπως και τον άντρα μου ΟΝΤΩΣ ξέρεις τι θα πω.

: brrr : : brrr : : brrr : : brrr : : brrr : : brrr : : brrr : : brrr : : brrr :
Praise his noodliness
AAAAARGHHHHHH!
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Θυμηθείτε και το ανέκδοτο (κι εδώ πρέπει να το έχουμε πει νομίζω):

Σε παραλία γυμνιστών, βγαίνει απ' τη θάλασσα ένας μαύρος, και μένουν όλοι γουρλωμένοι να τον κοιτάνε, αφού του φτάνει σχεδόν μέχρι το γόνατο, οπότε κι εκείνος, μόλις τους παίρνει χαμπάρι, τους λέει:
— Τι κοιτάτε, εσάς δεν σας "μαζεύει" από το κρύο;
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
noxteryn
Δημοσιεύσεις: 2210
Εγγραφή: 02 Απρ 2010 15:40
Όνομα Ιστότοπου: noxteryn
Τοποθεσία: Αργυρούπολη
Επικοινωνία:

Πάντα θεωρούσα υπερπροστατευτικό το όλο concept περί του "και πώς θα το εξηγήσουμε στα παιδιά?" ή "και τι θα κάνουμε αν έχουμε παιδιά?", αλλά το συγκεκριμένο θέμα μου δημιουργεί ένα προβληματισμό.

Ας πούμε ότι έχεις μια κόρη στην οποία διδάσκεις ότι το γυμνό της σώμα δεν είναι ντροπή, και έτσι δεν αναπτύσσει κάποια από τις πολλές ανασφάλειες που έχουν οι έφηβες με τα σώματά τους. Ωστόσο, όταν ανακαλύψει ότι όλοι οι άλλοι άνθρωποι έχουν issues με το γυμνό σώμα, ενώ η ίδια όχι, δεν υπάρχει το ενδεχόμενο να αναπτύξει αντικοινωνική συμπεριφορά, χρησιμοποιώντας το σώμα της ως μέσο? Για παράδειγμα, εφόσον δε νιώθει ντροπή, να φορά προκλητικά ρούχα για να χειραγωγεί τους άνδρες? Ή να αναπτύξει exhibitionism λόγω της προσοχής που δέχεται από αυτό?

Επειδή έχω δει πάρα πολλές φορές φαινομενικά σωστές γονεϊκές τακτικές να χώνουν πολύ άσχημα backfires στα παιδιά (πχ παιδιά που ξεκινούν το σχολείο σε μικρότερη ηλικία πεθαίνουν νωρίτερα, ή παιδιά που ασχολούνται με τον αθλητισμό γίνονται πιο βίαια, ή παιδιά που έχουν δίκαιους γονείς δυσκολεύονται να αντεπεξέλθουν όταν αργότερα συναντούν άδικους φορείς εξουσίας), αναρωτιέμαι αν υπάρχει κάποιο blind spot και στο γυμνισμό.
"The irony of the Information Age is that it has given new respectability to uninformed opinion."
vesid
Δημοσιεύσεις: 2797
Εγγραφή: 06 Σεπ 2010 13:50
Όνομα Ιστότοπου: -

noxteryn έγραψε: Ας πούμε ότι έχεις μια κόρη στην οποία διδάσκεις ότι το γυμνό της σώμα δεν είναι ντροπή, και έτσι δεν αναπτύσσει κάποια από τις πολλές ανασφάλειες που έχουν οι έφηβες με τα σώματά τους.
Δεν βλέπω πως συνδέονται τα δυο. Και το γυμνό πρόσωπο δεν θεωρείται ντροπή (από κανέναν) αλλά πολύς κόσμος νιώθει ανασφάλεια για το πρόσωπό του (επειδή το βρίσκει ασχημότερο απο αυτό που θεωρεί αποδεκτό).
Άβαταρ μέλους
noxteryn
Δημοσιεύσεις: 2210
Εγγραφή: 02 Απρ 2010 15:40
Όνομα Ιστότοπου: noxteryn
Τοποθεσία: Αργυρούπολη
Επικοινωνία:

Sure, και γι'αυτό φοράνε make-up.
Πάντως, το point δεν ήταν η αμεσότητα μεταξύ των δύο, αλλά το αν υπάρχει two-edged sword.
"The irony of the Information Age is that it has given new respectability to uninformed opinion."
Άβαταρ μέλους
Godless
Δημοσιεύσεις: 142
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2010 17:49

noxteryn έγραψε: Για παράδειγμα, εφόσον δε νιώθει ντροπή, να φορά προκλητικά ρούχα για να χειραγωγεί τους άνδρες?
Η χειραγώγηση των ανδρών συμβαίνει και τώρα σε γενικές γραμμές και χωρίς την συνδρομή των γονιών που αναφέρεις (όχι ότι θα πρέπει οι γκόμενες να έχουν issues για να μην υπάρχει). Γίνεται because it works. Εξαρτάται και από τον άνδρα που έχει απέναντι βέβαια αλλά στις περισσότερες περιπτώσεις είναι επιτυχημένη η χειραγώγηση. :think:
Markets are never wrong, opinions often are. - Jesse Livermore

Panics do not destroy capital—they merely reveal the extent to which it has previously been destroyed by its betrayal in hopelessly unproductive works. - John Stuart Mill
Απάντηση