πως γίνεται η αποποίηση θρησκεύματος;

Συζητήσεις σχετικά με τις διάφορες θρησκείες και τις εκκλησίες τους
Απάντηση
tyxkatmal
Δημοσιεύσεις: 979
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009 14:10
Όνομα Ιστότοπου: -

έτυχε να έχω μια συζήτηση με ένα γνωστό μου που θέλει να απαλλαγεί από τον τίτλο του χριστιανού και τον είπα να πάει στο ληξιαρχείο, δεν γνωρίζω αν χρειάζονται κάποιες άλλες διαδικασίες. μήπως ξέρει κανείς τι άλλο χρειάζεται; γιατί με ενδιαφέρει μελλοντικά.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Αν θέλει να απαλλαγεί από τον τίτλο του χριστιανού απέναντι στο κράτος, θα πάει στο ληξιαρχείο. Εκεί θα εκδόσει επιτόπου μια ληξιαρχική πράξη γέννησης, και θα την καταθέσει μαζί με μια υπεύθυνη δήλωση που θα λέει "δηλώνω ότι το θρήσκευμά μου μεταβλήθηκε και ότι δεν επιθυμώ να δηλώσω το νέο μου θρήσκευμα".
Αν του πουν ότι πρέπει ντε και σώνει να δηλώσει άλλο θρήσκευμα, έστω και άθρησκος ή άθεος, να τους πει ότι σύμφωνα με την απόφαση του Συμβουλίου της Επικρατείας για τις ταυτότητες, δεν είναι υποχρεωμένος να δηλώσει τίποτα. Στο περιθώριο της ληξιαρχικής πράξης γέννησης στο βιβλίο του ληξιαρχείου, θα γράψουν "Προσήλθε σήμερα ο Τάδε και δήλωσε ότι μεταβλήθηκε το θρήσκευμά του και δεν επιθυμεί να δηλώσει νέο".
Μετά θα πάρει το αντίγραφο της διορθωμένης πράξης και θα πάει στο μητρώο αρρένων (αν είναι άντρας) ή στο δημοτολόγιο (αν είναι γυναίκα), για να του σβήσουν και από εκεί το θρήσκευμα.

Δες αυτότο θέμα στο φόρουμ, και αυτήτη σελίδα στην Ένωση Άθεων.

Αν θέλει να απαλλαγεί απέναντι στην εκκλησία, κατά τη γνώμη μου πρέπει να πάει στην εκκλησία όπου βαπτίστηκε και να κάνει μια αίτηση να διαγραφούν τα προσωπικά του στοιχεία από το αρχείο τους (το βιβλίο βαπτίσεων). Έχει δικαίωμα να το κάνει, βάσει του νόμου περί προστασίας προσωπικών δεδομένων. Επειδή όμως δεν το έχω κάνει ακόμη, το λέω με κάθε επιφύλαξη.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
tyxkatmal
Δημοσιεύσεις: 979
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009 14:10
Όνομα Ιστότοπου: -

AoratiMelani έγραψε:Αν θέλει να απαλλαγεί από τον τίτλο του χριστιανού απέναντι στο κράτος, θα πάει στο ληξιαρχείο. Εκεί θα εκδόσει επιτόπου μια ληξιαρχική πράξη γέννησης, και θα την καταθέσει μαζί με μια υπεύθυνη δήλωση που θα λέει "δηλώνω ότι το θρήσκευμά μου μεταβλήθηκε και ότι δεν επιθυμώ να δηλώσω το νέο μου θρήσκευμα".
Αν του πουν ότι πρέπει ντε και σώνει να δηλώσει άλλο θρήσκευμα, έστω και άθρησκος ή άθεος, να τους πει ότι σύμφωνα με την απόφαση του Συμβουλίου της Επικρατείας για τις ταυτότητες, δεν είναι υποχρεωμένος να δηλώσει τίποτα. Στο περιθώριο της ληξιαρχικής πράξης γέννησης στο βιβλίο του ληξιαρχείου, θα γράψουν "Προσήλθε σήμερα ο Τάδε και δήλωσε ότι μεταβλήθηκε το θρήσκευμά του και δεν επιθυμεί να δηλώσει νέο".
εντάξει αυτό αρκεί. ευχαριστώ.
Απάντηση