Η αναλυτική σκέψη προάγει την αθεΐα

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
tyxkatmal
Δημοσιεύσεις: 979
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009 14:10
Όνομα Ιστότοπου: -

nor έγραψε:
Σημερα παλι, ενας μαθητης μου αρκετα εξυπνος και φιλομαθης αλλα και απο οικογενεια της ευαγγελικης (;;;; νομιζω...) εκκλησιας μου απαντησε στην ερωτηση "Πιστευετε οτι υπαρχει ζωη μετα θανατον;" οτι ναι πιστευει γιατι ο Χριστος αναστηθηκε και πηγε διπλα στο θεο. Ομως αυτο που μου εκανε εντυπωση ηταν οχι η ιδια η απαντηση οσο ο τροπος και το υφος του.Ηταν σαν ρομποτ, ανεκφραστος και ακινητος, που του πατησα το πλεη και αρχισε να αναπαραγει την κασετα. Δεν ηταν δικα του λογια. Συνειδητα παπαγαλιζε οτι του ειχαν μαθει.
Αρα η η μη αναλυτικη σκεψη, ή αλλιως παπαγαλια, συντηρει τη θρησκεια.
Δεν νομίζω πώς είναι θέμα αναλυτικής σκέψης, όσο είναι θέμα τοποθέτησης, για παράδειγμα θα μπορούσαμε να πούμε πώς Κάντ η ο Νεύτων δεν είχαν αναλυτική σκέψη λόγω θρησκευτικών πεποιθήσεων; το πόσο θέλει κανείς να απαγκιστρωθεί από την θρησκεία είναι κάτι εντελώς προσωπικό μιας και δεν μπορούμε εμείς να γνωρίζουμε τα ψυχικά του βιώματα, και δεν νομίζω πώς έχει να κάνει με την αναλυτική σκέψη το ίδιο θα μπορούσες να συναντήσεις και από ένα παιδάκι που έχει γονείς άθεους και του έμαθαν πώς δεν αναστήθηκε ποτέ ο χριστός και ότι δεν υπάρχει θεός. θα σου τα έλεγε σαν κασέτα για τον απλό λόγο πώς σαν παιδί ακόμη συγκεντρώνει πληροφορίες από τους μεγαλύτερους και δεν μπορεί ακόμη να κάνει τις δικές του ελεύθερες επιλογές.
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

tyxkatmal έγραψε:... ένα παιδάκι που έχει γονείς άθεους και του έμαθαν πώς δεν αναστήθηκε ποτέ ο χριστός και ότι δεν υπάρχει θεός...
Αμφιβάλλω αν συναντήσεις πολλούς τέτοιους άθεους γονείς. Συνήθως δίνουμε τον χώρο στα παιδιά μας να βγάλουν τα δικά τους συμπεράσματα, ξεκαθαρίζοντας ότι "αυτό νομίζω/πιστεύω εγώ, αυτό πιστεύουν πολλοί ένθεοι άνθρωποι, θα σου δώσω όσες περισσότερες πληροφορίες έχω επ' αυτών κι από κει και πέρα επαφίεται σε σένα να κατατάξεις τον εαυτό σου όπου νομίζεις." (Το περιέγραψα όσο συνοπτικότερα γίνεται.)
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
tyxkatmal
Δημοσιεύσεις: 979
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009 14:10
Όνομα Ιστότοπου: -

tasos_didymoteicho έγραψε:
tyxkatmal έγραψε:... ένα παιδάκι που έχει γονείς άθεους και του έμαθαν πώς δεν αναστήθηκε ποτέ ο χριστός και ότι δεν υπάρχει θεός...
Αμφιβάλλω αν συναντήσεις πολλούς τέτοιους άθεους γονείς. Συνήθως δίνουμε τον χώρο στα παιδιά μας να βγάλουν τα δικά τους συμπεράσματα, ξεκαθαρίζοντας ότι "αυτό νομίζω/πιστεύω εγώ, αυτό πιστεύουν πολλοί ένθεοι άνθρωποι, θα σου δώσω όσες περισσότερες πληροφορίες έχω επ' αυτών κι από κει και πέρα επαφίεται σε σένα να κατατάξεις τον εαυτό σου όπου νομίζεις." (Το περιέγραψα όσο συνοπτικότερα γίνεται.)
ο κάθε γονιός θέλει το καλύτερο για το παιδί του έτσι του δίνει μαζί με όλα όσα πρέπει να δώσει κάποιος γονιός και την δική του ιδεολογία, θρησκεία, ποδοσφαιρική ομάδα, κ.λ.π. υπάρχουν βέβαια και οι εξαιρέσεις αλλά είναι πολύ ελάχιστες. τα παιδιά θέλουν να μοιάσουν τους γονείς τους είναι τα πρώτα τους πρότυπα και έτσι ακόμη και όταν δεν τα έχεις διδάξει τι πρέπει να πιστεύουν αυτά βλέπουν ακούνε και αντιγράφουν. αν πάρουμε την δική μου περίπτωση υπάρχει εναλλαγή μεταξύ του πατέρα μου εμένα και του γιού μου θρήσκος, άθρησκος, θρήσκος, εδώ υπάρχει το χαρακτηριστικό της ελευθερίας επιλογής, τόσο από τον πατέρα μου πρός εμένα όσο και από εμένα πρός τον γιό μου. βλέπεις λοιπόν πώς ακόμη και η διδαχή της της ελεύθερης επιλογής πως είναι και αυτό μια παράδοση;
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

έτσι του δίνει μαζί με όλα όσα πρέπει να δώσει κάποιος γονιός και την δική του ιδεολογία, θρησκεία, ποδοσφαιρική ομάδα,
Ο γονιός που θέλει το καλύτερο για το παιδί του το μαθαίνει να αποφασίζει μόνο του ποιά θα είναι η ιδεολογία, η θρησκεία και η ποδοσφαιρική του ομάδα. Γιατί έχει συναίσθηση της σχετικότητας των δικών του επιλογών. Σε κάθε άλλη περίπτωση έστω και ασυνείδητα χρησιμοποιεί το παιδί του για να επιβεβαιώσει τις επιλογές του.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Αυτό
... ένα παιδάκι που έχει γονείς άθεους και του έμαθαν πώς δεν αναστήθηκε ποτέ ο χριστός και ότι δεν υπάρχει θεός...
από αυτό
τα παιδιά θέλουν να μοιάσουν τους γονείς τους είναι τα πρώτα τους πρότυπα και έτσι ακόμη και όταν δεν τα έχεις διδάξει τι πρέπει να πιστεύουν αυτά βλέπουν ακούνε και αντιγράφουν.
απέχουν παρασάγκας. Εξακολουθώ να διαφωνώ κάθετα όσον αφορά τους άθεους γονείς, κι άμα θέλεις μπορούμε να κάνουμε μια δημοσκόπηση, αλλά προσωπικά, μετά από ενάμισο περίπου χρόνο συζητήσεων εδώ μέσα, το θεωρώ περιττό.
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

Γιατρος Του Ικα έγραψε:Ο γονιός που θέλει το καλύτερο για το παιδί του το μαθαίνει να αποφασίζει μόνο του ποιά θα είναι η ιδεολογία, η θρησκεία και η ποδοσφαιρική του ομάδα. Γιατί έχει συναίσθηση της σχετικότητας των δικών του επιλογών. Σε κάθε άλλη περίπτωση έστω και ασυνείδητα χρησιμοποιεί το παιδί του για να επιβεβαιώσει τις επιλογές του.
Ακριβώς αυτό.
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
tyxkatmal
Δημοσιεύσεις: 979
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009 14:10
Όνομα Ιστότοπου: -

Γιατρος Του Ικα έγραψε:
έτσι του δίνει μαζί με όλα όσα πρέπει να δώσει κάποιος γονιός και την δική του ιδεολογία, θρησκεία, ποδοσφαιρική ομάδα,
Ο γονιός που θέλει το καλύτερο για το παιδί του το μαθαίνει να αποφασίζει μόνο του ποιά θα είναι η ιδεολογία, η θρησκεία και η ποδοσφαιρική του ομάδα. Γιατί έχει συναίσθηση της σχετικότητας των δικών του επιλογών. Σε κάθε άλλη περίπτωση έστω και ασυνείδητα χρησιμοποιεί το παιδί του για να επιβεβαιώσει τις επιλογές του.
η μάθηση της απόφασης από τον γονιό πρός το παιδί του, είσαι σίγουρος πως δεν εμπεριέχει σπέρματα της δικής του ιδεολογίας και πεποίθησης; είπαμε υπάρχουν και εξαιρέσεις, και δεν μιλάμε για ενήλικες αλλά μόνο για παιδάκια.
tyxkatmal
Δημοσιεύσεις: 979
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009 14:10
Όνομα Ιστότοπου: -

tasos_didymoteicho έγραψε: απέχουν παρασάγκας. Εξακολουθώ να διαφωνώ κάθετα όσον αφορά τους άθεους γονείς, κι άμα θέλεις μπορούμε να κάνουμε μια δημοσκόπηση, αλλά προσωπικά, μετά από ενάμισο περίπου χρόνο συζητήσεων εδώ μέσα, το θεωρώ περιττό.
Δεν μπορείς να είσαι σίγουρος για το τι πραγματικά σκέφτεται ο καθένας, ακόμα και εγώ μπορεί να μην είμαι ειλικρινής σε κάποια προσωπικά ζητήματα όπως είναι η ανατροφή του παιδιού μου. εγώ αναφέρομαι γενικά στην νοοτροπία που έχουν όλοι οι γονείς ένθεοι και άθεοι.
μετά υπάρχει και η ακούσια διδασκαλία μέσω της συμπεριφοράς σου επάνω σε ένα θρησκευτικό θέμα που τυγχάνει να παρακολουθεί και το παιδί σου. η αν μην το έχεις βαπτίσει ας πούμε και να του το έχεις πεί.
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Αυτό λέγεται κριτική σκέψη tyx και είναι μέθοδος όχι ιδεολογία. Βέβαια η αποδοχή της μεθόδου στηρίζεται σε κάποιες αρχικές παραδοχές αλλά α) αυτό απέχει πολύ από το έτοιμο πακέτο ιδεών-στάσεων και αντιλήψεων που περιλαμβάνει η παραδοσιακή προσέγγιση στη διαπαιδαγώγηση και β)θα έλεγα πως αυτές οι παραδοχές είναι στοιχειώδεις.Ναι είναι σωστό πως σε τελική ανάλυση όλοι πρέπει να κάνουμε τις επιλογές μας βάσει των αξιωματικών μας παραδοχών αλλά δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι ο τελικός πρακτικός έλεγχος της εγκυρότητας των αξιωμάτων μας είναι η πράξη, τα αξιώματα δεν είναι εντελώς αυθαίρετα, πράγμα που θα τα καθιστούσε ισοδύναμα.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
tyxkatmal
Δημοσιεύσεις: 979
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009 14:10
Όνομα Ιστότοπου: -

Γιατρος Του Ικα έγραψε:Αυτό λέγεται κριτική σκέψη tyx και είναι μέθοδος όχι ιδεολογία. Βέβαια η αποδοχή της μεθόδου στηρίζεται σε κάποιες αρχικές παραδοχές αλλά α) αυτό απέχει πολύ από το έτοιμο πακέτο ιδεών-στάσεων και αντιλήψεων που περιλαμβάνει η παραδοσιακή προσέγγιση στη διαπαιδαγώγηση και β)θα έλεγα πως αυτές οι παραδοχές είναι στοιχειώδεις.Ναι είναι σωστό πως σε τελική ανάλυση όλοι πρέπει να κάνουμε τις επιλογές μας βάσει των αξιωματικών μας παραδοχών αλλά δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι ο τελικός πρακτικός έλεγχος της εγκυρότητας των αξιωμάτων μας είναι η πράξη, τα αξιώματα δεν είναι εντελώς αυθαίρετα, πράγμα που θα τα καθιστούσε ισοδύναμα.
δεν είπα πώς είναι ιδεολογία η κριτική σκέψη . είπα πώς με την εκμάθηση αυτής της μεθόδου πώς ίσως άθελα του κανείς περνά στο παιδί του και σπέρματα της δικής του ιδεολογίας.ο δάσκαλος, ο γονιός,ο ιερέας, δεν είναι μόνο δάσκαλοι, είναι ταυτόχρονα και πρότυπα για τα παιδιά, που πέρα από όσα διδάσκονται τα ενδιαφέρει να μάθουν τι πιστεύει αυτός που τους τα διδάσκει, γιατί θέλοντας και και μή είναι το πρότυπο τους, και αυτό παίζει μεγάλο ρόλο για το παιδί.
έγραψα και παραπάνω πώς δεν μπορείς να πείς πώς ο νεύτων η ο κάντ δεν είχαν προηγμένη αναλυτική σκέψη επειδή ήταν θρήσκοι δέν νομίζω πώς η αναλυτική σκέψη προάγει την αθεϊα μπορεί κανείς να επικαλείται το θεό και ταυτόχρονα να είναι διάνοια η άλλος να λέει πως δεν υπάρχει θεός και να είναι απλώς κακοήθης.
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

δεν μπορείς να πείς πώς ο νεύτων η ο κάντ δεν είχαν προηγμένη αναλυτική σκέψη επειδή ήταν θρήσκοι
Όλα αυτά τα θέματα έχουν συζητηθεί στο παρελθόν πολλές φορές. Οπότε λοιπόν περιορίζομαι να επαναλάβω εν συντομία ότι οι μεγάλοι στοχαστές και επιστήμονες που είναι ή υπήρξαν και πιστοί δεν εφάρμοσαν κατά τη γνώμη μου την αναλυτική/κριτική σκέψη τους στο πεδίο της θρησκευτικής τους ιδεολογίας.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
tyxkatmal
Δημοσιεύσεις: 979
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009 14:10
Όνομα Ιστότοπου: -

Γιατρος Του Ικα έγραψε: Όλα αυτά τα θέματα έχουν συζητηθεί στο παρελθόν πολλές φορές. Οπότε λοιπόν περιορίζομαι να επαναλάβω εν συντομία ότι οι μεγάλοι στοχαστές και επιστήμονες που είναι ή υπήρξαν και πιστοί δεν εφάρμοσαν κατά τη γνώμη μου την αναλυτική/κριτική σκέψη τους στο πεδίο της θρησκευτικής τους ιδεολογίας.
ίσως επειδή το δόγμα δεν σηκώνει και πολύ ανάλυση από πλευράς θρήσκων, αν και ο κάντ έχει πεί αρκετά, και επειδή έχει ξανασυζητηθεί το παρόν θέμα σταματάω εδώ. .
Απάντηση