Καλησπέρα άθεοι και άθεες!!!! (humaniac)

Αμέσως μετά την εγγραφή σας περάστε από εδώ να πείτε ένα «χαίρετε» μαζί με δυό λόγια για τον εαυτό σας, και να λάβετε το «αντιχαίρετε» από τους άλλους.
Απάντηση
humaniac
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 21 Απρ 2012 11:31
Όνομα Ιστότοπου: -

Λένε ότι όταν είσαι παιδί καταλαβαίνεις ένα κάθαρμα πολύ πιο εύκολα απ ότι ένας ενήλικας, ίσως γιαυτό από πολύ μικρός διέκρινα κάτι πολύ ψεύτικο, βρόμικο, ανήθικο και υποκριτικό στο βλέμμα των παπάδων. Άλλα όταν είσαι παιδί DRD4-7R :happy-bouncyyellow: μέσα σε ένα δεξιό – καθεστωτικό - συντηρητικό περιβάλλον η πιθανότητες να υπερισχύσει ο εαυτός σου μέσα σου είναι πρακτικά ελάχιστες.

Έτσι δέχτηκα ότι υπάρχει θεός, θεία δίκη, κόλαση, 24/7/365 επουράνια παρακολούθηση, δεισιδαίμονες, Μοίρα, Ψυχή και άλλες κλασικές παπαριές που ρύθμισαν τον μυαλό μου να σκέφτεται πολύ συντηρητικά... Βάλε και την παιδεία της TV και φαντάσου ένα απολιτίκ προβατάκι.

Όμως κάποια στιγμή γύρο στα 30 ήρθα αντιμέτωπος με την πραγματικότητά του ποιος είμαι τελικά, πόσο ικανοποιημένος είμαι με αυτό και πόσο τελικά με εξυπηρετεί πνευματικά αυτό που είμαι...
Ως τεχνικός η λύση για μένα ήταν μόνο μία: η τεχνογνωσία του μυαλού μου ώστε να δω την μηχανή κάτω από το καπό ελπίζοντας ότι θα μπορέσω να πειράξω κάποια γρανάζια

Έχοντας διαβάσει στην ζωή μου μόνο τεχνικά βιβλία και περιοδικά (ηλεκτρολογία, ηλεκτρονικά, δικτύα υπολογιστών και προγραμματισμού ) ζήτησα από μια φίλη να μου δανείσει ότι έχει από fraud ψυχολογία (μόνο τον Fraud ήξερα ως όνομα) άλλα για (πολύ) καλή μου τύχη αυτή μου έφερε Erich Fromm, και κάπως έτσι άρχισαν όλα....

στο 'Ο φόβος μπροστά στην ελευθερία' έμαθα τον ρόλο που έπαιξε η θρησκεία στην εξέλιξη της κοινωνίας (καπιταλισμός), αυτό εκείνη την στιγμή ήταν κάτι τρομερό για μένα γιατί 'ένιωσα' για 1η φορά αυτό που λέγετε ταξική συνείδηση.

στο 'η ανατομία της ανθρώπινης καταστροφικότητας' έμαθα ότι ο άνθρωπος γεννιέται με ροπή προς το καλό όμως όταν αυτή η ροπή εμποδίζετε τότε η ροπή εκτονώνετε προς το κακό.... και είχα πάθει πλάκα πως η ανθρωπότητα είχε φτάσει σε τέτοιο σημείο αυτογνωσίας ενώ εγώ ζούσα τόσα χρόνια στα σκοτάδια....

στο 'η καρδία του ανθρώπου' το καλό και το κακό αναλύονται ως αντικειμενικές έννοιες. Αν και δεν είναι πάντα εύκολη η διάκριση είναι ωστόσο ένα βασικό εργαλείο κριτικής σκέψης.

Και για να μην τα πολυλογώ, όλες μου η εμπειρίες και τα συμπεράσματα άρχισαν να φιλτράρονται ξανά με τα νέα δεδομένα καθώς έμπαιναν σε μια λογική σειρά. Μετά από λίγα χρόνια εντατικού διαβάσματος κοινωνιολογίας-ψυχολογίας και πειραματισμού, και έχοντας πλέον απαντήσει (σε έναν ικανοποιητικό βαθμό για μένα) στα βασικά ποιος είμαι, από που προέρχομαι και που πάω, η διαδρομή αυτή συνεχίζεται μέχρι και σήμερα
:banana-wrench:
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

καλώς ήρθες αγαπητέ humaniac και ...καλή διαμονή.


Πολύ ενδιαφέρον ντεμπούτο.
Αυτό το "DRD4-7R παιδί" με προβλημάτισε λίγο, μπορείς να γίνεις πιο σαφής; είναι ποιητική μεταφορά για την δεκτικότητα που έχουν τα περισσότερα παιδιά εκείνης της ηλικίας, η κάποιο συμπέρασμα για το σχετικό deficit στο οποίο κατέληξες, και πως;

θα επανέλθω αργότερα :)
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
spylab
Δημοσιεύσεις: 1600
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 13:14
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Γλυφαδα

Kαι εγω νομιζα παιδι R2-D2 απο το star wars χεχεχεχε :lol:

Καλως ηρθες !!
Minds are like para-chutes. They only function when open.
Άβαταρ μέλους
egore
Δημοσιεύσεις: 1666
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2009 04:24
Όνομα Ιστότοπου: -

:text-welcomewave:
έξυπνος αυτός που βρίσκει την χαρά και σοφός αυτός που γνωρίζει την αξία της σιωπής
Άβαταρ μέλους
Στέλιος
Δημοσιεύσεις: 325
Εγγραφή: 16 Δεκ 2011 14:53
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Πολύ δυναμικό ντεμπούτο και ξεχειλίζει από ειλικρίνεια, καλώς μας βρήκες και σε βρήκαμε.
Το DRD4-7R κάτι με ντοπαμίνη και ψυχοτρόπες ουσίες πρέπει να χει να κάνει (googlαρα και λίγο ;) ) και σε συνδυασμό με την αναζήτηση σε ψυχολογία και τα τοιαύτα εκεί πάει το μυαλό μου.
Όπως και να χει μου άρεσε πολύ η είσοδός σου και πιστεύω ότι έχεις να δώσεις! :clap:
Ποιο από τα δύο: Είναι ο άνθρωπος μια από τις γκάφες του θεού ή ο θεός μια από τις γκάφες του ανθρώπου;
Φρήντριχ Νίτσε
Άβαταρ μέλους
Στέλιος
Δημοσιεύσεις: 325
Εγγραφή: 16 Δεκ 2011 14:53
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

humaniac έγραψε: Ως τεχνικός η λύση για μένα ήταν μόνο μία: η τεχνογνωσία του μυαλού μου ώστε να δω την μηχανή κάτω από το καπό ελπίζοντας ότι θα μπορέσω να πειράξω κάποια γρανάζια
Το καλύτερο βιβλίο που έχω διαβάσει σχετικά με αυτό που περιγράφεις, "Νικήστε τους φόβους σας" Σρινιβασάν Πιλέι (καμία σχέση με βιβλία αυτοβοήθειας). Το συστήνω!
Ποιο από τα δύο: Είναι ο άνθρωπος μια από τις γκάφες του θεού ή ο θεός μια από τις γκάφες του ανθρώπου;
Φρήντριχ Νίτσε
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Καλώς μας ήρθες. Χαρά στο κουράγιο σου να πας από το διάβασμα μόνο τεχνικών βιβλίων σε εκείνα της ψυχολογίας. Χάθηκε, βρε αδερφέ, τίποτα πιο ανάλαφρο (π.χ. κάνας Ντώκινς);
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
ktinos
Δημοσιεύσεις: 808
Εγγραφή: 06 Σεπ 2011 17:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Για σου φίλε, μόνο εγώ έφυγα αδιάβαστος από αυτή τη θρησκεία, όλοι κάτι έχουν διαβάσει, ακολούθησα το ένστικτό μου με τρόμαζαν οι παπάδες. Αυτός ο κωδικός τη είναι ? προδιαγραφές για να είσαι άψυχος.
Άβαταρ μέλους
nor
Δημοσιεύσεις: 305
Εγγραφή: 22 Απρ 2012 23:03
Όνομα Ιστότοπου: -

Στο θεμα του καλου και του κακου ενδιαφερουσα ειναι και η αποψη που λεει οτι ο καθενας γινεται τοσο κακος οσο του επιτρεπουν οι καταστασεις, οτι ο Χιτλερ αν δεν ειχε γεννηθει την συγκεκριμενη στιγμη και στο συγκεκριμενο σημειο, χωρα κτλ θα ηταν ενας απλος μπογιατζης.
-God is black.
-Yes, she is.
epicourosan
Δημοσιεύσεις: 1315
Εγγραφή: 08 Δεκ 2010 21:50
Όνομα Ιστότοπου: -den exw
Τοποθεσία: ΓΛΥΦΑΔΑ

Καλώς ήρθες humaniac

Τεχνικός και εγώ, σημαντικό συμπέρασμα στον κλάδο μας όταν κάνεις πειράματα είναι ότι

ή δουλεύει ή δεν δουλεύει

δεν υπάρχει ίσως.
nor έγραψε:Στο θεμα του καλου και του κακου ενδιαφερουσα ειναι και η αποψη που λεει οτι ο καθενας γινεται τοσο κακος οσο του επιτρεπουν οι καταστασεις, οτι ο Χιτλερ αν δεν ειχε γεννηθει την συγκεκριμενη στιγμη και στο συγκεκριμενο σημειο, χωρα κτλ θα ηταν ενας απλος μπογιατζης.

Έχει ειπωθεί πως δεν φταίει ο κακός για το κακό που μας κάνει, αλλά εμείς που τον αφήνουμε.


Καλώς όρισες και εσύ nor μην με παρεξηγήσεις που σε καλωσορίζω σε διαφορετικό συστηθείτε.

Νομίζω απαντώντας σου είναι σαν να αυτοσυστηνόμαστε.


Καλές συζητήσεις σε όλους.
Διχόνοια των πολιτών, ευημερία των πολιτικών!

http://www.videoman.gr/52856
humaniac
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 21 Απρ 2012 11:31
Όνομα Ιστότοπου: -

λοιπόν το DRD4-7R για όσους δεν έτυχε να το ακούσουν είναι γονίδιο το οποίο σχετίζεται με την δομή του εγκεφάλου και κατά προέκταση με τις πολιτικές μας πεποιθήσεις
http://dss.ucsd.edu/~jsettle/DRD4%20Pol ... 0Paper.pdf
http://portal.kathimerini.gr/4dcgi/_w_a ... 011_386998
http://www.healthview.gr/node/27659

Όμως για να μην παρεξηγηθώ κανείς δεν υπονόησε ότι γεννιόμαστε δεξιοί ή αριστεροί, αλλά ότι υπάρχει προδιάθεση χαρακτήρα για συντηρητική ή προοδευτική σκέψη.
Κυκλοφορεί ένας γενικός τύπος που λέει ότι Συμπεριφορά = Χαρακτήρας + Περιβάλλον
http://en.wikipedia.org/wiki/Lewin%27s_Equation

Οπότε αν το περιβάλλον παίρνει τιμές από Αριστερά έως Δεξιά
και αν ο χαρακτήρας παίρνει τιμές από Συντηρητικός έως Προοδευτικός
Τότε δεν θα ήταν λογικό να υποθέσουμε (2*2=) 4 τύπους συμπεριφοράς?

Αριστερή-Προοδευτική
Αριστερή-Συντηρητική
Δεξιά-Προοδευτική
Δεξιά-Συντηρητική

Η υπόθεση μοιάζει να συμφωνεί με τους δισδιάστατους πολιτικούς χάρτες
http://en.wikipedia.org/wiki/Nolan_Chart
http://azat.files.wordpress.com/2007/02 ... arties.gif
http://nanoramo.files.wordpress.com/201 ... .png?w=584
http://www.anarchy.no/epmap.jpg

Τελικά δεν ξέρω αν ισχύει και μοιάζει αδύνατον να επιβεβαιωθεί, όμως παρόλαυτα φαίνεται να εξηγεί μέχρι ένα βαθμό τις σχέσεις ανθρώπου - εξουσίας.
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

humaniac έγραψε: Οπότε αν το περιβάλλον παίρνει τιμές από Αριστερά έως Δεξιά
και αν ο χαρακτήρας παίρνει τιμές από Συντηρητικός έως Προοδευτικός
Τότε δεν θα ήταν λογικό να υποθέσουμε (2*2=) 4 τύπους συμπεριφοράς?
η ένσταση μου είναι ότι δεν είναι 4 τύποι, αλλά 2 βαθμοί ελευθερίας (στο παράδειγμα σου) με διαβαθμίσεις ανάμεσα τους (άρα όχι 4 τύποι αλλά άπειροι). Επίσης κάποιος θα μπορούσε να βάλει ότι επιπλέον άξονες θέλει προσεγγίζοντας καλύτερα την πραγματικότητα. Έχω ένα θέμα με τις μαζικές κατηγοριοποιήσεις :)
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
humaniac
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 21 Απρ 2012 11:31
Όνομα Ιστότοπου: -

nor έγραψε:Στο θεμα του καλου και του κακου ενδιαφερουσα ειναι και η αποψη που λεει οτι ο καθενας γινεται τοσο κακος οσο του επιτρεπουν οι καταστασεις, οτι ο Χιτλερ αν δεν ειχε γεννηθει την συγκεκριμενη στιγμη και στο συγκεκριμενο σημειο, χωρα κτλ θα ηταν ενας απλος μπογιατζης.
Όχι πως διαφωνούμε στην ουσία αλλά κουβέντα να γίνετε...

συγκεκριμένα για τον Χίτλερ υπάρχει και η διατύπωση που ρίχνει το βάρος καθαρά και μόνο στην απουσία ασφαλιστικών μέτρων για την συγκέντρωση εξουσίας, ένα θεσμικό κενό που υπάρχει ακόμα και σήμερα και θα υπάρχει μέχρι να φτάσουμε στην άμεση δημοκρατία... γιαυτό ψηφίζουμε πειρατές!!!(spammer:p) :happy-wavemulticolor:
humaniac
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 21 Απρ 2012 11:31
Όνομα Ιστότοπου: -

apeleytheros έγραψε:
humaniac έγραψε: Οπότε αν το περιβάλλον παίρνει τιμές από Αριστερά έως Δεξιά
και αν ο χαρακτήρας παίρνει τιμές από Συντηρητικός έως Προοδευτικός
Τότε δεν θα ήταν λογικό να υποθέσουμε (2*2=) 4 τύπους συμπεριφοράς?
η ένσταση μου είναι ότι δεν είναι 4 τύποι, αλλά 2 βαθμοί ελευθερίας (στο παράδειγμα σου) με διαβαθμίσεις ανάμεσα τους (άρα όχι 4 τύποι αλλά άπειροι). Επίσης κάποιος θα μπορούσε να βάλει ότι επιπλέον άξονες θέλει προσεγγίζοντας καλύτερα την πραγματικότητα. Έχω ένα θέμα με τις μαζικές κατηγοριοποιήσεις :)
δεν έπιασα την διαφορά ανάμεσα σε 4 τύπους ή 2 βαθμούς.... (μοιάζει το ίδιο) Πχ:

Αριστερή-Προοδευτική (ΣΥΡΙΖΑ/ΠΕΙΡΑΤΕΣ)
Αριστερή-Συντηρητική (ΚΚΕ)
Δεξιά-Προοδευτική (ΠΑΣΟΚ/ΔΗΜΑΡ)
Δεξιά-Συντηρητική (ΝΔ/ΛΑΟΣ)

Από την στιγμή που οι 2 βαθμοί ελευθερίας συνδυάζονται μεταξύ τους για να προκύψει 1 τελικό αποτέλεσμα (1 συμπεριφορά/1 απόφαση/υιοθέτηση 1 κοσμοθεωρίας - εκτός αν μιλάμε για άτομο με 2 προσωπικότητες... σχιζοφρενία???, τέσπα...) πάνω στον 2D χάρτη.
Επίσης δεν είπαμε Ή συντηρητικός Ή προοδευτικό αλλά ΑΠΟ συντηρητικός ΕΩΣ προοδευτικός που σημαίνει πρακτικά άπειρους συνδυασμούς

btw καλή ιδέα ένας επιπλέον άξονας για να γίνει και 3D ο χάρτης άλλα δεν μπόρεσα να σκεφτώ κανένα παράδειγμα, δηλαδή σε τι θα μπορούσε να αναφέρετε ένας 3ος άξονας?
Άβαταρ μέλους
spylab
Δημοσιεύσεις: 1600
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 13:14
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Γλυφαδα

Minds are like para-chutes. They only function when open.
Άβαταρ μέλους
modistra
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: 20 Φεβ 2012 13:40
Όνομα Ιστότοπου: -

Καταρχήν καλησπέρα!
humaniac έγραψε:Ως τεχνικός η λύση για μένα ήταν μόνο μία: η τεχνογνωσία του μυαλού μου ώστε να δω την μηχανή κάτω από το καπό ελπίζοντας ότι θα μπορέσω να πειράξω κάποια γρανάζια
Αν και δεν είμαι τεχνικός, έχω αφιερώσει αρκετές ώρες να μάθω τι γίνεται εκεί μέσα, έχω κατεβάσει βιβλία, video lessons από την TTC, τελικά νομίζω τζάμπα το κάψιμο. Οι λόγοι πιστεύω είναι ότι ο εγκέφαλος είναι τόοοοσο πολύπλοκος, έπειτα χρειάζεται συνεργασία ανθρώπων από διαφορετικά επιστημονικά πεδία για να βγει άκρη και τέλος, θέλει χρόνο και η έρευνα έχει μόνο λίγες δεκαετίες που έχει ξεκινήσει. Οι επόμενες γενιές υποθέτω θα είναι καλύτερα ενημερωμένες από εμάς που από το δημοτικό κιόλας μας είπαν για την ψυχή και φτάσαμε στο σήμερα να μας λένε ότι μπορεί και να μην υπάρχει (τουλάχιστον στη μορφή που θεωρούσαμε ότι υπάρχει).

ΥΓ: Ένα καλό βιβλίο για τον εγκέφαλο στα ελληνικά θεωρώ πως είναι της Ελένης Σαββάκη, Οι παράλληλοι εαυτοί μας, Πανεπιστημιακές Εκδόσεις Κρήτης, κόστος περίπου 15 ευρώ.
"Ο Κωστάκης προσευχήθηκε: Χριστέ μου, βοήθησέ με να γίνω πολύ καλός άνθρωπος. Και η Ελενίτσα προσευχήθηκε από μέσα της και είπε: Παναγίτσα μου, βοήθησέ με να γίνω μια καλή νοικοκυρά".
Από το Αναγνωστικόν για την Γ΄ Δημοτικού (1955), σελίδα 58.
humaniac
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 21 Απρ 2012 11:31
Όνομα Ιστότοπου: -

modistra έγραψε: Αν και δεν είμαι τεχνικός, έχω αφιερώσει αρκετές ώρες να μάθω τι γίνεται εκεί μέσα, έχω κατεβάσει βιβλία, video lessons από την TTC, τελικά νομίζω τζάμπα το κάψιμο. Οι λόγοι πιστεύω είναι ότι ο εγκέφαλος είναι τόοοοσο πολύπλοκος, έπειτα χρειάζεται συνεργασία ανθρώπων από διαφορετικά επιστημονικά πεδία για να βγει άκρη και τέλος, θέλει χρόνο και η έρευνα έχει μόνο λίγες δεκαετίες που έχει ξεκινήσει. Οι επόμενες γενιές υποθέτω θα είναι καλύτερα ενημερωμένες από εμάς που από το δημοτικό κιόλας μας είπαν για την ψυχή και φτάσαμε στο σήμερα να μας λένε ότι μπορεί και να μην υπάρχει (τουλάχιστον στη μορφή που θεωρούσαμε ότι υπάρχει).

ΥΓ: Ένα καλό βιβλίο για τον εγκέφαλο στα ελληνικά θεωρώ πως είναι της Ελένης Σαββάκη, Οι παράλληλοι εαυτοί μας, Πανεπιστημιακές Εκδόσεις Κρήτης, κόστος περίπου 15 ευρώ.
σχετικά με το βιβλίο, αλλά και γενικά με την νευροεπιστήμη και τα παρακλάδια της δεν νομίζω (προσωπικά) να βοηθάει, όπως λες και συ τζάμπα κάψιμο, ίσως γιατί είναι πολύ νέα επιστήμη.
Αν κάποιος θέλει να δει τι γίνετε μέσα στο μυαλό του ίσως να του ήταν πιο χρήσιμο να ασχοληθεί (και) με gestalt. Όχι ότι είναι εύκολο να εφαρμοστεί από άσχετους σαν εμάς άλλα τουλάχιστον μπορούμε να καταλάβουμε την θεωρία και από εκεί και πέρα... να πειραματιστούμε! :banana-stoner:

Ανάμεσα στα ελάχιστα μεταφρασμένα που κυκλοφορούν αυτό ίσως είναι το πιο ολοκληρωμένο
Θεραπεία Gestalt Θεωρία και εφαρμογές http://www.books.gr/ViewShopProduct.aspx?Id=4582563
Απάντηση