Τα βιβλία των θρησκευτικών online

Συζητήσεις σχετικά με τις διάφορες θρησκείες και τις εκκλησίες τους
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Dante1995 έγραψε:Το γεγονός οτι 5 Χριστιανοί αντιμετωπίζουν τον Αθεϊσμό σαν αρρώστια δε νομίζω οτι τους δίνει το δικαίωμα να διαστρεβλώνουν γεγονότα ...
Αυτό που τους δίνει το δικαίωμα είναι το γεγονός ότι οι εκάστοτε κυβερνήσεις (που φτιάχνουν το πρόγραμμα σπουδών και τα σχολικά βιβλία) λιγουρεύονται τις ψήφους του χριστεπώνυμου πλήθους, το οποίο ελέγχουν αυτοί οι 5 που λέγαμε.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Ο απελεύθερος καλά θυμάται, οπότε το νήμα προτείνω να συμπτυχθεί μ' αυτό.
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Συμφωνώ με τον Τάσο για τη συγχώνευση.

Ένα από τα αγαπημένα κομμάτια που μου έρχεται τώρα στο μυαλό είναι τα είδη αθεΐας. Η αθεΐα του Φόυερμπαχ, η αθεΐα του Μαρξ (κοινωνικοπολιτική), η αθεΐα του Φρόυντ (ψυχολογική), ο "υπαρξιστικός μηδενισμός" του Σαρτρ ή κάπως έτσι κάνει μια απλή αναφορά και άλλα τέτοια όμορφα. Εννοείται ότι η κατηγοριοποίηση έχει πάρα πολύ νόημα, άλλωστε η αθεΐα δεν μπορεί να έχει παραπάνω από μια αιτίες όπως λέω εγώ τώρα ένα σωρό άλλες ιδέες. Εννοείται επίσης ότι η αθεΐα έχει νόημα στο βαθμό που κάνει κριτική στους Ρωμαιοκαθολικούς. Το ίδιο λένε και οι ιαχωβάδες. "Μα βέβαια, καταλαβαίνω γιατί είσαι άθεος με τόσα που βλέπεις γύρω σου". Ε ναι, αν βλέπω ΕΣΕΝΑ, έχω ένα λόγο ακόμα να γίνω άθεος και ίσως και λίγο ποζεράς.

Ευτυχώς το κενό καλύφθηκε με την προαγωγή από την εκκλησία της επιστήμης και των ατομικών δικαιωμάτων που πηγάζουν από τη διδασκαλία του Ιησού. Άργησε καμιά δεκαπενταριά αιώνες αλλά ήταν θείο θέλημα.
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
Άβαταρ μέλους
karakitsossecurity
Δημοσιεύσεις: 1407
Εγγραφή: 27 Απρ 2009 14:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

νταν

ΣΗΜΕΙΩΣΗ ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΗ

το θέμα ψεύδη στα βιβλία των θρησκευτικών μεταφέρθηκε εδώ
Boards don't hit back "Bruce Lee, Enter The Dragon"
mandra
Δημοσιεύσεις: 248
Εγγραφή: 19 Οκτ 2010 18:09
Όνομα Ιστότοπου: -

Μπήκα και διάβασα αρκετά αποσπάσματα από το βιβλίο θρησκευτικών της Β' Λυκείου και πραγματικά έφριξα. Αυτά διδάσκονται σε παιδιά 16-17 ετών; Και αναρωτιώμαστε ακόμη για το χάλι της κοινωνίας μας. Θλίψη, απέραντη θλίψη.
Άβαταρ μέλους
Διελκυστίνδα
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2011 00:36
Όνομα Ιστότοπου: Διελκυστίνδα

mandra έγραψε:Μπήκα και διάβασα αρκετά αποσπάσματα από το βιβλίο θρησκευτικών της Β' Λυκείου και πραγματικά έφριξα. Αυτά διδάσκονται σε παιδιά 16-17 ετών; Και αναρωτιώμαστε ακόμη για το χάλι της κοινωνίας μας. Θλίψη, απέραντη θλίψη.
Αγαπητή Μάνδρα, μην σου κάνει εντύπωση τι διδάσκουν στα παιδιά 16 και 17 ετών τόσο, όσο το γεγονός ότι από τη νηπιακή ηλικία τους μαθαίνουν να ζουν με τον φόβο, να έχουν αναστολές στην ευχαρίστησή τους, ενοχές όταν τρέφονται με κρέας σε περίοδο νηστείας, να τρώνε το φαΐ τους με την σκέψη ότι κάνουν χάρη στην παναγία και πολλά από αυτά να πηγαίνουν κατηχητικό.

Σήμερα είδα έναν συμμαθητή μου από το δημοτικό, πόσο ωραίο παλικάρι είναι και πήγε και χαραμίστηκε στην εδώ εκκλησία. Ακόμα να συνέλθω από το σοκ.
Άβαταρ μέλους
Dante1995
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: 19 Δεκ 2011 21:23
Όνομα Ιστότοπου: -

mandra έγραψε:Μπήκα και διάβασα αρκετά αποσπάσματα από το βιβλίο θρησκευτικών της Β' Λυκείου και πραγματικά έφριξα. Αυτά διδάσκονται σε παιδιά 16-17 ετών; Και αναρωτιώμαστε ακόμη για το χάλι της κοινωνίας μας. Θλίψη, απέραντη θλίψη.
Πραγματικά μην απορείς, καθώς υπάρχουν ΠΟΛΥ χειρότερα (βλ. Jesus Camp στο youtube) περιστατικά. Πάντως στην τάξη στην οποία βρίσκομαι δεν επηρεάζονται πολλοί καθώς λίγοι νέοι θα ενστερνιστούν τέτοιες απόψεις είτε είναι πιστοί είτε Άθεοι. Αλλά όταν μιλάς σε παιδιά του δημοτικού? Τι φιλτράρισμα να κάνουν τα παιδάκια σε τέτοια ηλικία. Εκεί πιστεύω έγκειται ο κίνδυνος.
Υ.Γ. Δεν μπορεί να κάνει κάτι η Ένωση για να φύγει αυτή η προπαγανδιστική μαλακία από τη ζωή μας?
"And we should consider every day lost on which we have not danced at least once. And we should call every truth false which was not accompanied by at least one laugh." Friedrich Nietzsche
Άβαταρ μέλους
Στέλιος
Δημοσιεύσεις: 325
Εγγραφή: 16 Δεκ 2011 14:53
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

We don't need no education! :hand:
Είμαι λίγο παλιότερος και δεν ήξερα ότι γράφονται τέτοιες μπούρδες στα θρησκευτικά, ελπίζω τουλάχιστον η ώρα των θρησκευτικών να είναι η ώρα του παιδιού όπως ήταν στα χρόνια μου. Αυτή λοιπόν είναι η περίφημη ερμηνεία της θρησκειολογίας που είχε προτείνει ο Χριστόδουλος? Εξοργίζομαι ...
Πάντως Dante με χαρά διαπιστώνω ότι πρόσθεσες το Νίτσε στην υπογραφή σου! :clap:
Ποιο από τα δύο: Είναι ο άνθρωπος μια από τις γκάφες του θεού ή ο θεός μια από τις γκάφες του ανθρώπου;
Φρήντριχ Νίτσε
Άβαταρ μέλους
Dante1995
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: 19 Δεκ 2011 21:23
Όνομα Ιστότοπου: -

Στέλιος έγραψε:We don't need no education! :hand:
Είμαι λίγο παλιότερος και δεν ήξερα ότι γράφονται τέτοιες μπούρδες στα θρησκευτικά, ελπίζω τουλάχιστον η ώρα των θρησκευτικών να είναι η ώρα του παιδιού όπως ήταν στα χρόνια μου. Αυτή λοιπόν είναι η περίφημη ερμηνεία της θρησκειολογίας που είχε προτείνει ο Χριστόδουλος? Εξοργίζομαι ...
Πάντως Dante με χαρά διαπιστώνω ότι πρόσθεσες το Νίτσε στην υπογραφή σου! :clap:
Ας είναι καλά ο πατήρ, Στέλιο με τον Αντίχριστο στη βιβλιοθήκη του σπιτιού :whistle: :whistle:
"And we should consider every day lost on which we have not danced at least once. And we should call every truth false which was not accompanied by at least one laugh." Friedrich Nietzsche
fireFight
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: 15 Σεπ 2011 12:16
Όνομα Ιστότοπου: -

Παντως σε σχεση με τα θρησκευτικα που "διδαχτηκα" στη δεκαετια του 80, οφειλω να αναγνωρισω οτι υπαρχει αισθητη βελτιωση. Τουλαχιστον σου παρουσιαζουν και καποιες εναλλακτικες εστω και υπο το πρισμα της πληρους διαστρεβλωσης..! Νομιζω επιπλεον, οτι τη χαριστικη βολη θα δωσει ο καφρος που θα κατηχησει/προσηλυτισει/προπαγανδισει τα παιδια μεσα στην αιθουσα: σκεφτειτε αυτα τα σκατα για κειμενα στα χερια ενος πωρωμενου παπα, η μιας θεουσας (και χαρακτηριστικα αγαμητης) καθηγητριας, η ενος αδιαφορου φιλολογου (που ο διευθυντης τον εχωσε να κανει την ωρα για να βγει το προγραμμα) και αλλα τετοια σεναρια..
Απάντηση