αντιλογος....

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
Απάντηση
artpho
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 24 Φεβ 2012 18:44
Όνομα Ιστότοπου: -

αμα δεν υπαρχει θεος και διαβολος πως εξηγουνται παρα πολλα φαινομενα σαν αυτο πχ. στο βιντεο ειναι o david mustaine τραγουδιστης σε ενα μεταλ συγροτημα και λεει πως οταν ηταν μικρος πριν γινει χριστιανος εκανε μαυρη μαγεια σε ανθρωπους. Δεν λεει παπαδες για δημοσιοτητα γιατι τωρα ειναι οντως χριστιανος αρνειτε τις πενταλφες και λοιπα σατανικα συμβολα στις συναυλιες του και επισης αρνειτε να ανεβει σε σκηνη με αλλα σατανικα συγροτηματα αρα οπωσδηποτε δεν τα λεει για να φανει σκοτεινος, σατανικος, πιο "μεταλ". Επισης απειρες ιστοριες απο θαυματα που γινονται στο αγιο ορος ολοι εχουμε εναν φιλο που εχει παει στο αγιο ορος και ενας παπας χωρις να ξερει ουτε το ονομα του του ειπε τα παντα για την ζωη του και τον συμβουλεψε και αλλα πολλα αποδεδειγμενα περιστατικα. η βασικη μου ερωτηση ειναι πως το εξηγητε αυτο?

μπορει να υπαρχει θεος οντος αλλα η εκκλησια να ειναι λαμογιστικη επιχειρηση που αποτελειτε επι το πλειστον απο λαμογια που μπηκαν γιατι βρηκαν ευκολο τροπο να εκμαιταλευετουν τον κοσμακι αυτο ομως δεν σημαινει οτι δεν υπαρχει θεος και οτι δεν μπορει να υπαρχουν ανθρωποι δεμενοι με τον θεο η δεμενοι με τον διαβολο

προσωπικα δεν εχω καταληξει ακομα. ο αθεισμος μου φαινετε λογικος. οπως εμεισ γελαμε με τους αρχαιους ελληνες που πιστευαν οτι ο διας τους ριχνει τους κεραυνους επειδη δεν ηξεραν και ηθελαν να εξηγησουν το φαινομενο ετσι και καποιοι στο μελλον μπορει να γελανε με εμας επειδη θα εχουν ανακαλυψει μια θεωρια που εξηγει την πλαση του κοσμου ,πχ οτι γινετε να δημιουργηθει υλη απο το μηδεν, με εμας που νομιζαμε οτι τον κοσμο τον εφτιαξε ο θεος. αλλα απο την αλλη πως εξηγουνται αυτες οι παρα πολλες περιπτωσεις?
Άβαταρ μέλους
spylab
Δημοσιεύσεις: 1600
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 13:14
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Γλυφαδα

οτι γινετε να δημιουργηθει υλη απο το μηδεν
Για αυτο δεν χρειαζεται να πας στο μελλον

Για τις παρα πολλες περιπτωσεις δεν χρειαζεται καμια εξηγηση γιατι δεν ειναι πραγματικες ;)
Minds are like para-chutes. They only function when open.
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

καλησπέρα και καλώς ήρθες!

Για τους ισχυρισμούς του οποιουδήποτε (του τραγουδιστή που αναφέρεις συμπεριλαμβανομένου) θα σε παραπέμψω στις «μαρτυρίες» «θαυμάτων» εκπροσώπων ανατολικών θρησκειών (όχι μόνο ανατολικών, όλες οι θρησκείες έχουν παραφυσικούς ισχυρισμούς, αλλά οι συγκεκριμένοι ακούγονται πιο εξωτικοί, πχ ο Δαλαί λάμα είναι η 14η μετενσάρκωση του βούδα κλπ). Θα σε παραπέμψω και σε αναρίθμητους παράλογους ισχυρισμούς κάθε λογής ομάδων, όπως τύπων που υποστηρίζουν ότι τους απήγαγαν εξωγήινοι κ τους έκαναν πειράματα, θεωρίες συνωμοσίας κάθε βεληνεκούς κλπ.
Η γενικότερη αίσθηση είναι ότι σημαντικό ποσοστό ανθρώπων λέει/αναπαράγει «ότι του κατέβει». Ο η μόνη εξήγηση για όλα αυτά μαζεμένα, ταυτόχρονα, είναι ότι ψεύδονται (εξάλλου όλες οι θρησκείες υποστηρίζουν ότι είναι οι μόνες αληθινές). Το ερώτημα είναι, εμείς γιατί πρέπει να πιστεύουμε την κάθε ασυναρτησία που λέει κάποιος;
Αν κάποιος ερχόταν και σου έλεγε με πολύ σοβαρότητα ότι υπάρχει ο άγιος βασίλης τι θα σκεφτόσουν; Οι «αποδείξεις» που έχεις στη διάθεση σου, είναι μόνο οι ισχυρισμοί του.

Για το σκηνικό με το άγιο όρος είναι γνωστό τρίκ. Υπάρχουν μαρτυρίες επίσης ανθρώπων που όταν ανέβαιναν στο μοναστήρι και κάποιος τους ρώταγε μέσα από συζήτηση το όνομα τους, του έλεγαν άσχετο, πχ Βαγγέλης αντί Σταύρος, και όταν ανέβηκαν πάνω στη μονή ο «άγιος» τους καλωσόριζε με το ψεύτικο όνομα, «γειά σου βαγγέλη!» αντί «γειά σου σταύρο».

Είναι απλά θέμα ευπιστίας και αφέλειας.

Αυτά, για τα ερωτήματα που θέτεις.
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
επικουρειος
Δημοσιεύσεις: 1309
Εγγραφή: 02 Οκτ 2011 01:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Να μην πιστευεις αλλα να προσπαθεις να εξηγεις και για να γινει αυτο πρεπει πρωτα να βασιζεσαι αποκλειστικα και μονο στο μυαλο σου.Ολα αυτα τα οποια αναφερεις και που σ εχουν κανει εντυπωση βασιζονται ακριβως επανω σ αυτο.Οτι δεν μπορεις να τα ερμηνευσεις με τη λογικη κι επειδη ισως να εισαι κι αρκετα ευγενης και καλοπροαιρετος σαν ανθρωπος δεν επιθυμεις ουτε να αμφισβητησεις κι ουτε να ερθεις και σε συγκρουση με αυτον που τα λεει,οποτε ψαχνεις απο μονος σου να βρεις μιαν εξηγηση.Αλλα αρκεισαι στην ισοπαλια μεχρι να ηττηθεις.
Αλλιως οτι δεν ερμηνευεται θα πρεπει να λαμβανεται ως προκληση απεναντι στη νοημοσυνη και να κρινεται αναλογως και χωρις αναστολες και αντι να προσπαθεις να δωσεις εσυ τη δικη σου εξηγηση η οποια ομως σε βγαζει απο την ορθη λογικη,να αμφισβητησεις απευθειας αυτον που τα λεει και να απαιτεις απο αυτον τις εξηγησεις.Να δεις τοτε οτι δεν προκειται κανεις απ ολους αυτους τους θρασυδειλους ψευτες να ασχοληθουν μαζι σου περισσοτερο απο ενα λεπτο.Τοση ειναι η πραγματικη διαρκεια τους,εαν ομως εσυ τα πιστεψεις τοτε θα κρατησουν μια ζωη.Τη δικη σου.
Ειμαι ενας πιστος απολυτα πεπεισμενος μοναχα ως προς την ανυπαρξια μεταφυσικων μυστηριων.Το μοναδικο μυστηριο που υπαρχει ειναι μοναχα κατι ξεχασμενες αραχνοφωλιες μες το ανθρωπινο μυαλο.
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
spylab
Δημοσιεύσεις: 1600
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 13:14
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Γλυφαδα

tasos_didymoteicho
Πολυ καλο :handgestures-thumbupright:
Minds are like para-chutes. They only function when open.
tyxkatmal
Δημοσιεύσεις: 979
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009 14:10
Όνομα Ιστότοπου: -

artpho έγραψε:αμα δεν υπαρχει θεος και διαβολος πως εξηγουνται παρα πολλα φαινομενα σαν αυτο πχ. στο βιντεο ειναι o david mustaine τραγουδιστης σε ενα μεταλ συγροτημα και λεει πως οταν ηταν μικρος πριν γινει χριστιανος εκανε μαυρη μαγεια σε ανθρωπους. Δεν λεει παπαδες για δημοσιοτητα γιατι τωρα ειναι οντως χριστιανος αρνειτε τις πενταλφες και λοιπα σατανικα συμβολα στις συναυλιες του και επισης αρνειτε να ανεβει σε σκηνη με αλλα σατανικα συγροτηματα αρα οπωσδηποτε δεν τα λεει για να φανει σκοτεινος, σατανικος, πιο "μεταλ".
Από άτομα που έχουν περάσει από τον σατανισμό τι περίμενες;
Επισης απειρες ιστοριες απο θαυματα που γινονται στο αγιο ορος ολοι εχουμε εναν φιλο που εχει παει στο αγιο ορος και ενας παπας χωρις να ξερει ουτε το ονομα του του ειπε τα παντα για την ζωη του και τον συμβουλεψε και αλλα πολλα αποδεδειγμενα περιστατικα. η βασικη μου ερωτηση ειναι πως το εξηγητε αυτο?
Η γνωστή χιλιοειπωμένη ιστορία με διαφορετικά πρόσωπα , μην παραμυθιάζεσαι.
μπορει να υπαρχει θεος οντος αλλα η εκκλησια να ειναι λαμογιστικη επιχειρηση που αποτελειτε επι το πλειστον απο λαμογια που μπηκαν γιατι βρηκαν ευκολο τροπο να εκμαιταλευετουν τον κοσμακι αυτο ομως δεν σημαινει οτι δεν υπαρχει θεος και οτι δεν μπορει να υπαρχουν ανθρωποι δεμενοι με τον θεο η δεμενοι με τον διαβολο
Ακριβώς όπως τα λές ΔΕΝ υπάρχει αλλά ΜΠΟΡΕΙ η ΙΣΩΣ η ΠΙΘΑΝΟΝ να υπάρχει, τίποτε δεν είναι σίγουρο, το μόνο σίγουρο είναι, πως σαν άνθρωποι έχουμε λογική, και με βάση αυτήν μπορούμε να απαντήσουμε για το αν υπάρχει η δεν υπάρχει , είναι η μέθοδος που αντικατέστησε η θρησκεία με την τυφλή πίστη.
προσωπικα δεν εχω καταληξει ακομα. ο αθεισμος μου φαινετε λογικος. οπως εμεισ γελαμε με τους αρχαιους ελληνες που πιστευαν οτι ο διας τους ριχνει τους κεραυνους επειδη δεν ηξεραν και ηθελαν να εξηγησουν το φαινομενο ετσι και καποιοι στο μελλον μπορει να γελανε με εμας επειδη θα εχουν ανακαλυψει μια θεωρια που εξηγει την πλαση του κοσμου ,πχ οτι γινετε να δημιουργηθει υλη απο το μηδεν, με εμας που νομιζαμε οτι τον κοσμο τον εφτιαξε ο θεος. αλλα απο την αλλη πως εξηγουνται αυτες οι παρα πολλες περιπτωσεις?
η κατάληξη της αναζητήσεως σου είναι σίγουρα δική σου και δεν πέφτει λόγος σε κανέναν άλλο, εγώ το μόνο που μπορώ να πώ είναι πως ότι κι΄αν αποφασίσεις είναι δικό σου, και δώσε σε αυτό οτι πιο ωραίο διαθέτεις μέσα από τον εαυτό σου.
artpho
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 24 Φεβ 2012 18:44
Όνομα Ιστότοπου: -

με εμαθαν απο μωρο στον χριστιανισμο και μετα απο 20 χρονια τυψεων για "αμαρτιες" και προσευχης χωρις απαντησεων αρχισα να σκεφτομε οτι μερικα πραγματα που λεει δεν ειναι λογικα οπως πχ λεει στην βιβλο οτι αυτοι που εχουν προγαμιεες σχεσεις πανε στην κολαση. και σκεφτομουν αμα εγω που σε γενικες γραμμες ειμαι σωστος ανθρωπος, κανω σεξ με την κοπελα μου, που αγαπιομαστε αλλα δεν θα παντρευτουμε κιολας ακομα δεν βγηκαμε στην ζωη, μου τυχει ενα τροχαιο και πεθανω θα εχω την ιδια μοιρα, δηλαδη την κολαση, με εναν βιαστη παιδιων ή με εναν μαφιοζο? επειδη απλα κανω ερωτα με την κοπελα μου? αυτο οπως και διαφορα αλλα δεν μου καθοταν πχ το οτι με την προσευχη δεν ενιωθα αυτην την γαληνη που περιγραφετε στην γραφες, το οτι μονο ανχος μου προκαλουσε επειδη πολλα πραγματα που εκανα θεωρουταν αμαρτιες και σκεφτομουν οτι ειμαι αμαρτωλος αμα τυχει κατι και πεθανω σημερα θα παω στην κολαση και θα βασανιζομε για παντα σε σημειο που να γινει προβλημα και να μου καταστρεψει την ζωη και να μην μπορω να λειτουργησω στην καθημερινοτητα μου. Δυστηχως δεν ειμαι κλασικος Ελληνας που περνει τα πιστευω που του μαθαινουν αψηφιστα ωστε να συνεχισω να ειμαι οκ οπως ολοι οι αλλοι γυρω μου. ετσι αρχισα να ψαχνω στο google την λεξη αθεισμος και πραγματικα απο αυτα που βρηκα ΒΓΑΙΝΕΙ ΝΟΗΜΑ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ. απλα εχω καποιες αμφιβολιες οτι υπαρχει οντως χριστινιασμος και αυτα που "λενε οι αθεοι ειναι φιλοσοφιες ανθρωπων" και οτι απλα δεν εχω εμβαθυνει τοσο στον χριστιανισμο ωστε να τον καταλαβω πραγματικα. οι αμφιβολιες δημιουργουνται απο βιντεο σαν αυτο και απο το οτι δεν εχω παει ακομα στο αγιο ορος που ειναι μεσα στα σχεδια μου οπου μπορει να συμβει κατι ξεχωριστο. φυσικα μετα απο αυτο το κολπο με τα ονοματα που ειπε ο φιλος απο πανω οταν παω θα συστιθω με ψευτικο ονομα πχ σταθης στην μονη στην μονη και αμα ανεβω στον αγιο και ακουσω κανενα "γεια σου σταθη" θα τους καψω το μοναστηρι την ιδια στιγμη :D
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

[youtube]q2sX3nr_WyA[/youtube]

[youtube]MAn-QCJ_xcA[/youtube]
The river below Willamette Falls, 26.5 miles (42.6 km) from the mouth, is affected by semidiurnal tides,[16] and gauges have detected reverse flows (backwards river flows) upstream from Ross Island at RM 15 (RK 24).[17] The National Weather Service issues tide forecasts for the river at the Morrison Bridge.[18]
http://en.wikipedia.org/wiki/Willamette_River
Reversing the flow

During the last ice age, the area that became Chicago was covered by Lake Chicago, which drained south into the Mississippi Valley. As the ice and water retreated, a short 12 to 14-foot (4.3 m) ridge was exposed about a mile inland which generally separated the Great Lake's watershed from the Mississippi Valley, except in times of heavy precipitation or when winter ice flows prevented drainage.[44] By the time Europeans arrived, the Chicago River flowed sluggishly into Lake Michigan from Chicago's flat plain. As Chicago grew, this allowed sewage and other pollution into the clean-water source for the city, contributing to several public health problems, like typhoid fever.[45] Starting in 1848, much of the Chicago River's flow was also diverted across the Chicago Portage into the Illinois and Michigan Canal.[46] In 1871, the old canal was deepened in an attempt to completely reverse the river's flow but the reversal of the river only lasted one season.[47]

Finally, in 1900, the Sanitary District of Chicago, then headed by William Boldenweck, completely reversed the flow of the Main Stem and South Branch of the river using a series of canal locks, increasing the river's flow from Lake Michigan and causing it to empty into the newly completed Chicago Sanitary and Ship Canal. In 1999, this system was named a 'Civil Engineering Monument of the Millennium' by the American Society of Civil Engineers (ASCE).[48] Before this time, the Chicago River was known by many local residents of Chicago as "the stinking river" because of the massive amounts of sewage and pollution which poured into the river from Chicago's booming industrial economy. Through the 1980s, the river was quite dirty and often filled with garbage; however, during the 1990s, it underwent extensive cleaning as part of an effort at beautification by Chicago Mayor Richard M. Daley.

In 2005, researchers at the University of Illinois at Urbana-Champaign created a three-dimensional, hydrodynamic simulation of the Chicago River, which suggested that density currents are the cause of an observed bi-directional wintertime flow in the river. At the surface, the river flows east to west, away from Lake Michigan, as expected. But deep below, near the riverbed, water travels, seasonally, west to east, toward the lake.[49]

All outflows from the Great Lakes Basin are regulated by the joint U.S.-Canadian Great Lakes Commission, and the outflow through the Chicago River is set under a U.S. Supreme Court decision (1967, modified 1980 and 1997). The city of Chicago is allowed to remove 3200 cubic feet per second (91 m³/s) of water from the Great Lakes system; about half of this, 1 billion US gallons a day (44 m³/s), is sent down the Chicago River, while the rest is used for drinking water.[50] In late 2005, the Chicago-based Alliance for the Great Lakes proposed re-separating the Great Lakes and Mississippi River basins to address such ecological concerns as the spread of invasive species.[51]
http://en.wikipedia.org/wiki/Chicago_River
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

Το μονο που μπορώ να δω στο video είναι κάτι κυματισμοί και δινες που μπορεί πολύ εύκολα να δημιουργηθούν από αντικρουόμενα ρεύματα η όταν ένα ποτάμι συναντάει κάποιο εμπόδιο στον πυθμένα του. Δεν βλέπω ΌΛΟ το ποτάμι να ρέει ξαφνικά προς την αντίθετη κατεύθυνση αλλα μονο κυματισμούς που φαίνεται να αντιστέκονται στην ροη του ποταμού και να κάθονται ακίνητη σε ένα σημείο καθώς και δινες

Μάλιστα εάν κοιτάξεις στην αρχή του video πάνω αριστερά το φαινόμενο φαίνεται να αρχίζει από εκεί πριν ο ιερέας πετάξει τον σταυρο στον ποταμό και δημιουργήσει υποτίθεται το φαινόμενο αγιάζοντας τον
tyxkatmal
Δημοσιεύσεις: 979
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009 14:10
Όνομα Ιστότοπου: -

artpho έγραψε:με εμαθαν απο μωρο στον χριστιανισμο
Μην κρίνεις τους γονείς σου για αυτό για το καλό σου το έκαναν. και αυτούς οι παππούδες σου τους τα έμαθαν.
και μετα απο 20 χρονια τυψεων για "αμαρτιες" και προσευχης χωρις απαντησεων
δηλαδή τι περίμενες να ακούσεις; πάντως είσαι ειλικρινής όχι σαν κάτι άλλους....
αρχισα να σκεφτομε οτι μερικα πραγματα που λεει δεν ειναι λογικα οπως πχ λεει στην βιβλο οτι αυτοι που εχουν προγαμιεες σχεσεις πανε στην κολαση.
για την εποχή που γράφτηκαν ήταν λογικά, ήθελαν πιθανόν να ελέγχουν τις επιλογές των υιών και των θυγατέρων τους, αν είχαν επιλογές, σε μια έντονα πατριαρχική κοινωνία. με κανόνες όπως: ''τίμα τον πατέρα σου και την μητέρα σου''

και σκεφτομουν αμα εγω που σε γενικες γραμμες ειμαι σωστος ανθρωπος, κανω σεξ με την κοπελα μου, που αγαπιομαστε αλλα δεν θα παντρευτουμε κιολας
ακομα δεν βγηκαμε στην ζωη, μου τυχει ενα τροχαιο και πεθανω θα εχω την ιδια μοιρα, δηλαδη την κολαση, με εναν βιαστη παιδιων ή με εναν μαφιοζο? επειδη απλα κανω ερωτα με την κοπελα μου?


Αν αγαπιόσαστε κάποτε θα παντρευτείτε,
η θρησκεία το θεωρεί πορνεία, αλλά υπάρχει και η μετάνοια, και αυτήν είναι η λύτρωση πάντα κατά την θρησκεία, έστω και αν είναι κανείς βιαστής.
αυτο οπως και διαφορα αλλα δεν μου καθοταν πχ το οτι με την προσευχη δεν ενιωθα αυτην την γαληνη που περιγραφετε στην γραφες, το οτι μονο ανχος μου προκαλουσε επειδη πολλα πραγματα που εκανα θεωρουταν αμαρτιες και σκεφτομουν οτι ειμαι αμαρτωλος αμα τυχει κατι και πεθανω σημερα θα παω στην κολαση και θα βασανιζομε για παντα σε σημειο που να γινει προβλημα και να μου καταστρεψει την ζωη και να μην μπορω να λειτουργησω στην καθημερινοτητα μου.


Υπάρχουν πράξεις που κάνουν οι άνθρωποι που δεν μπορεί καμία προσευχή και καμία μετάνοια να σβήσει τις τύψεις που έχουν για αυτές, αυτήν είναι και η κόλαση τους εν ζωή.που μετανιώνουν για αυτό που έπραξαν για πάντα και συνέχεια χωρίς καμία παρηγοριά.αλλά ταυτόχρονα είναι και ο παράδεισος τους γιατί ξεπληρώνουν με αυτό το μαρτύριο τους αυτό που θεωρούν κόλαση τους.
τώρα δεν ξέρω πόσο γαλήνη μπορεί να προσφέρει η προσευχή, τό μόνο που έχω παρατηρήσει είναι πως είναι μια συνήθεια και ένας εθισμός που σε κάνει να πιστεύεις πώς όλα πάνε κατευχήν, ακόμα και όλα πάνε στραβά.βλέπε στο νήμα ''είναι η προσευχή εθισμός;''
Δυστηχως δεν ειμαι κλασικος Ελληνας που περνει τα πιστευω που του μαθαινουν αψηφιστα ωστε να συνεχισω να ειμαι οκ οπως ολοι οι αλλοι γυρω μου. ετσι αρχισα να ψαχνω στο google την λεξη αθεισμος και πραγματικα απο αυτα που βρηκα ΒΓΑΙΝΕΙ ΝΟΗΜΑ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ.
Όσον αφορά την λογική εξήγηση σίγουρα βγαίνει νόημα, αλλά από μόνη της η λογική χωρίς την πίστη είναι ανολοκλήρωτη, ας πούμε πώς την κοπέλα σου την αγαπάς και της το δείχνεις με κάθε τρόπο, παρόλα αυτά δεν φτάνει μόνο να της το δείχνεις, αλλά πρέπει να το πιστεύεις κιόλας, η πίστη είναι η σπίθα που ανάβει φωτιά μεγάλη. για το πιστεύω τους πολλοί άνθρωποι έδωσαν ακόμη και την ζωή τους. το θέμα όμως είναι σε τι πιστεύεις; έχει λογική;

απλα εχω καποιες αμφιβολιες οτι υπαρχει οντως χριστινιασμος και αυτα που "λενε οι αθεοι ειναι φιλοσοφιες ανθρωπων" και οτι απλα δεν εχω εμβαθυνει τοσο στον χριστιανισμο ωστε να τον καταλαβω πραγματικα. οι αμφιβολιες δημιουργουνται απο βιντεο σαν αυτο
Ο χριστιανισμός σαν θρησκεία υπάρχει, το θέμα είναι αν υπάρχουν αυτά που ισχυρίζεται. οι άθεοι δεν λένε φιλοσοφίες, απλώς πιστεύουν πως δεν υπάρχει θεός , αν κάποτε αποδειχθεί [ πράγμα αδύνατο ]τότε θα καταργηθεί ο αθεισμός και οι απανταχού στον κόσμο διαφορετικές θρησκείες και αιρέσεις.
Όσο για το βίντεο δεν πρόσεξα πισωγύρισμα των νερών αν και συμβαίνει φυσιολογικά επιφανειακά μόνο όμως μετά από έντονες βροχοπτώσεις, τό είχα προσέξει στον παραπόταμο του πηνειού που ρέει μέσα από την λάρισα μετά από έντονη βροχόπτωση για μερικά λεπτά ο κυματισμός του νερού πήγαινε αντίστροφα αυτό δεν σημαίνει πώς το ποτάμι πήγαινε πρός τα πίσω, πάντα ήθελα να νιώσω αυτό που νιώθει ένας θρήσκος όταν διαπιστώνει πώς αυτό που θεωρούσε θαύμα ήταν απλώς ένα φυσικό φαινόμενο η μια τεχνουργία μοναχών η ιερέων.
και απο το οτι δεν εχω παει ακομα στο αγιο ορος που ειναι μεσα στα σχεδια μου οπου μπορει να συμβει κατι ξεχωριστο. φυσικα μετα απο αυτο το κολπο με τα ονοματα που ειπε ο φιλος απο πανω οταν παω θα συστιθω με ψευτικο ονομα πχ σταθης στην μονη στην μονη και αμα ανεβω στον αγιο και ακουσω κανενα "γεια σου σταθη" θα τους καψω το μοναστηρι την ιδια στιγμη
[/quote][/quote]

Για να πάς στο άγιον όρος χρειάζεται να δηλώσεις τα πραγματικά σου στοιχεία, από εκεί και πέρα δεν νομίζω να σε πεί κάποιος μοναχός ποιός είσαι για να σε κάνει εντύπωση. έχω 2 δεύτερα ξαδέλφια στην μονή εσφιγμένου που είναι καλόγεροι, κάποτε πήγε ο αδερφός μου επίσκεψη και τους είδε τους ρώτησε από περιέργεια σε τι βρίσκουν νόημα σαν μοναχοί και ποιά νομίζουν πως είναι η προσφορά τους στην κοινωνία.αυτοί του είπαν πώς το μεγαλύτερο νόημα είναι η πίστη πρός τον θεό και πώς προσεύχονται κάθε μέρα και νύχτα για όλον τον κόσμο αυτό ήταν το νόημα και η προσφορά τους.
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

tyxkatmal έγραψε:
ακομα δεν βγηκαμε στην ζωη, μου τυχει ενα τροχαιο και πεθανω θα εχω την ιδια μοιρα, δηλαδη την κολαση, με εναν βιαστη παιδιων ή με εναν μαφιοζο? επειδη απλα κανω ερωτα με την κοπελα μου?
η θρησκεία το θεωρεί πορνεία, αλλά υπάρχει και η μετάνοια, και αυτήν είναι η λύτρωση πάντα κατά την θρησκεία, έστω και αν είναι κανείς βιαστής.
Έλα, ρε συ τυξ, ανοίγεις ένα πολύ μεγάλο θέμα και το υπεραπλοποιείς. Για να υπάρξει μετάνοια (sic) εν προκειμένω, προαπαιτείται να αναγνωριστεί το λάθος (=αμαρτία). Για ποιο λάθος μιλάμε; Το να κάνεις σεξ, το πιο φυσικό πράγμα στον κόσμο; Κάτι το οποίο μόνον ένας εξαιρετικά
σαδιστής/μισάνθρωπος/ηλίθιος θεός
[youtube]-8KTFQ23CWY[/youtube]
θα το απαγόρευε, και μάλιστα, όπως λέει κι ο Πατσίνο στο βίντεο, μόνο και μόνο για την πλάκα του. Ποιος είναι τόσο ηλίθιος ώστε να νιώσει ενοχές γι' αυτό και να τον βαρύνει πραγματικά στη συνείδησή του;

Άσε που κολλάτε σε αγάπες και λουλούδια, τα οποία καλά είναι, όχι όμως ως άλλοθι για το σεξ, προκειμένου να μην αισθανθούμε ενοχές. Έλεος. Δηλαδή αν δεν την αγαπάει ή δεν σκοπεύει να την παντρευτεί δεν έχει κοκό; Γιατί όχι, αν συμφωνούν και οι δύο και τους αρέσει εξίσου;

Νεόφερτε φίλε, ψάξε μέσα σου ποια είναι αυτά που πραγματικά σε κάνουν να νιώθεις ΕΣΥ ενοχές, αυτά που σου βαρύνουν πραγματικά τη δική σου συνείδηση και παραβαίνουν τις δικές σου αρχές, κι απόφευγέ τα. Αλλά μόνον αυτά και όχι όσα τεχνηέντως πάνε να σου φορτώσουν. Το σεξ είναι όμορφο και είναι απόλυτα λογικό και φυσικό να το επιδιώκεις, όπως όλοι μας. Μην νιώθεις καμία ενοχή γι' αυτό, ούτε καν για τον φυσιολογικότατο αυνανισμό.
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
Σίμων Resurrected
Δημοσιεύσεις: 3230
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2010 09:49
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Λυκαβηττός

artpho έγραψε:αλλα απο την αλλη πως εξηγουνται αυτες οι παρα πολλες περιπτωσεις?
Δεν κατάλαβα καν ποιες είναι "οι περιπτώσεις" ...αλλά είμαι σίγουρος ότι η ύπαρξη του Odin θα βάλει τάξη και θα ξεκαθαρίσει τα πράγματα :mrgreen:
État de siège
επικουρειος
Δημοσιεύσεις: 1309
Εγγραφή: 02 Οκτ 2011 01:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Παντως βρε παιδια οι παπαδες θα πρεπει να ριχνουν πολυ γελιο μεταξυ τους,το τι εχει ακουσει ο καθενας τους μιλαμε βγαζεις βιβλιο και μεταξυ μας δεν ειναι καθολου σοβαρα πραγματα αυτα.Ακου ενηλικες ανθρωποι οι οποιοι μεγαλωνουν παιδια,διοικουν εναν δημο η μια χωρα ολακερη να τρεχουν στον παπα σαν τα καθυστερημενα για να τα διαβασει μπας και συνελθουν.Αντε να σοβαρευτειτε επιτελους ολοι σας.
Ειμαι ενας πιστος απολυτα πεπεισμενος μοναχα ως προς την ανυπαρξια μεταφυσικων μυστηριων.Το μοναδικο μυστηριο που υπαρχει ειναι μοναχα κατι ξεχασμενες αραχνοφωλιες μες το ανθρωπινο μυαλο.
tyxkatmal
Δημοσιεύσεις: 979
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009 14:10
Όνομα Ιστότοπου: -

tasos_didymoteicho έγραψε:
tyxkatmal έγραψε:
ακομα δεν βγηκαμε στην ζωη, μου τυχει ενα τροχαιο και πεθανω θα εχω την ιδια μοιρα, δηλαδη την κολαση, με εναν βιαστη παιδιων ή με εναν μαφιοζο? επειδη απλα κανω ερωτα με την κοπελα μου?
η θρησκεία το θεωρεί πορνεία, αλλά υπάρχει και η μετάνοια, και αυτήν είναι η λύτρωση πάντα κατά την θρησκεία, έστω και αν είναι κανείς βιαστής.
Έλα, ρε συ τυξ, ανοίγεις ένα πολύ μεγάλο θέμα και το υπεραπλοποιείς. Για να υπάρξει μετάνοια (sic) εν προκειμένω, προαπαιτείται να αναγνωριστεί το λάθος (=αμαρτία). Για ποιο λάθος μιλάμε; Το να κάνεις σεξ, το πιο φυσικό πράγμα στον κόσμο; Κάτι το οποίο μόνον ένας εξαιρετικά
σαδιστής/μισάνθρωπος/ηλίθιος θεός
[youtube]-8KTFQ23CWY[/youtube]
θα το απαγόρευε, και μάλιστα, όπως λέει κι ο Πατσίνο στο βίντεο, μόνο και μόνο για την πλάκα του. Ποιος είναι τόσο ηλίθιος ώστε να νιώσει ενοχές γι' αυτό και να τον βαρύνει πραγματικά στη συνείδησή του;
Έκανα μια αναφορά για τους αυστηρούς κανόνες στις προγαμιαίες σχέσεις που δεν αναθεωρεί η εκκλησία, και βάζει στο ίδιο τσουβάλι βιαστές και ερωτευμένους.
Άσε που κολλάτε σε αγάπες και λουλούδια, τα οποία καλά είναι, όχι όμως ως άλλοθι για το σεξ, προκειμένου να μην αισθανθούμε ενοχές. Έλεος. Δηλαδή αν δεν την αγαπάει ή δεν σκοπεύει να την παντρευτεί δεν έχει κοκό; Γιατί όχι, αν συμφωνούν και οι δύο και τους αρέσει εξίσου;
Έχει κοκό, αλλά αυτό δεν σημαίνει πως η σχέση δεν θα οδηγήσει σε κάτι βαθύτερο από την έλξη, μίλησε για αγάπη ο φίλος μας,κάτι διαφορετικό από τον έρωτα, που σίγουρα δεν είναι αμαρτία και οδηγεί και στην αγάπη, αλλά όχι πάντα.
Απάντηση