Άν έπρεπε να διαλέξετε θεό-θρησκεία τι θα επιλέγατε;

Συζητήσεις σχετικά με τις διάφορες θρησκείες και τις εκκλησίες τους
epicourosan
Δημοσιεύσεις: 1315
Εγγραφή: 08 Δεκ 2010 21:50
Όνομα Ιστότοπου: -den exw
Τοποθεσία: ΓΛΥΦΑΔΑ

Εάν έπρεπε να διαλέξω δεν έχει και τόσο μεγάλη σημασία τι θα διαλέξω.

Όλες ίδιες είναι Θρησκεία = χρήμα

Από τα πιο πάνω και την ανακίνηση του θέματος από τον Διδυμότειχο είναι πλήρως κατανοητό το εξής :

Όλοι διαλέγουν κατά το δοκούν αρά συμφέρον = θρήσκοι = χρήμα

Άρα οι άθεοι δεν είναι συμφεροντολόγοι.

Θα παρακαλούσα να με διορθώσετε αν είμαι λάθος?
Διχόνοια των πολιτών, ευημερία των πολιτικών!

http://www.videoman.gr/52856
Άβαταρ μέλους
Πυθαγόρας
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: 14 Ιαν 2011 20:45
Όνομα Ιστότοπου: -

epicourosan έγραψε:Εάν έπρεπε να διαλέξω δεν έχει και τόσο μεγάλη σημασία τι θα διαλέξω.

Όλες ίδιες είναι Θρησκεία = χρήμα

Από τα πιο πάνω και την ανακίνηση του θέματος από τον Διδυμότειχο είναι πλήρως κατανοητό το εξής :

Όλοι διαλέγουν κατά το δοκούν αρά συμφέρον = θρήσκοι = χρήμα

Άρα οι άθεοι δεν είναι συμφεροντολόγοι.

Θα παρακαλούσα να με διορθώσετε αν είμαι λάθος?
Κοίταξε. Εγώ πιστεύω πως μόνο κάποιος συνειδητά άθεος μπορεί να δημιουργήσει μια θρησκεία ή έναν θεό. Δεν νομίζω πως οι ιδρυτές των εκκλησιών και των θρησκειών είναι χαζοί άνθρωποι. Απλά διεφθαρμένοι. Η διαφθορά ενός ανθρώπου δεν έχει να κάνει με το αν πιστεύει σε κάτι φανταστικό ή όχι. Έχει να κάνει με το σύνολο των αξιών πού έχει σαν στόχο κανείς στη ζωή του. Αν ο στόχος είναι εξουσία τότε είναι και διαφθορά και χρήμα και όλα όσα πάνε μαζί με αυτά. Πάντως υπάρχουν και θρησκείες οι οποίες δεν είναι αποσκοπούν στην συγκομιδή πλούτου, με την έννοια των υλικών αγαθών.
Δίκαιον πράττειν

Between the cracks and hollows, the earth is good.
Άβαταρ μέλους
Πυθαγόρας
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: 14 Ιαν 2011 20:45
Όνομα Ιστότοπου: -

Εγώ θα γινόμουν ο αρχιερέας των πυθαγορείων!!!

Νομίζω θα έβγαζα καλά χρήματα γιατί δεν υπάρχει πολύς ανταγωνισμός στην κατηγορία των αρχαιοελληνικών μυστικιστικών οργανώσεων.

Και να υπήρχε όμως απλά θα χρειαζόταν να αποδείξω πως εγώ είμαι ο Σάμιος και ξαναγεννήθηκα.
Δίκαιον πράττειν

Between the cracks and hollows, the earth is good.
epicourosan
Δημοσιεύσεις: 1315
Εγγραφή: 08 Δεκ 2010 21:50
Όνομα Ιστότοπου: -den exw
Τοποθεσία: ΓΛΥΦΑΔΑ

ΘΕΌΣ = ΧΡΉΜΑ = ΕΞΟΥΣΊΑ=ΕΠΙΒΟΛΉ=ΚΑΤΑΠΊΕΣΗ= ΈΛΕΓΧΟΣ =ΟΔΎΝΗ=ΥΠΕΡΟΨΊΑ
ΦΌΒΟΣ - ΔΎΝΑΜΗ-ΔΙΑΥΓΙΑ -ΓΗΡΑΤΕΙΆ- ΘΆΝΑΤΟΣ
Διχόνοια των πολιτών, ευημερία των πολιτικών!

http://www.videoman.gr/52856
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

@epicourosan

μωρέ το θέμα είναι χιουμοριστικό, δεν θα βγούμε όλοι στους δρόμους να ψάχνουμε θρησκεία να λατρέψουμε. Είναι θέμα του στυλ "τι θα κάνατε αν γέμιζε ο πλανήτης ζόμπι", "αν ήσασταν δέντρο τι δέντρο θα θέλατε να είστε" κλπ. Οπότε δεν είναι ανάγκη να το σοβαρέψουμε :)
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Ιοκάστη έγραψε:@epicourosan

μωρέ το θέμα είναι χιουμοριστικό, δεν θα βγούμε όλοι στους δρόμους να ψάχνουμε θρησκεία να λατρέψουμε. Είναι θέμα του στυλ "τι θα κάνατε αν γέμιζε ο πλανήτης ζόμπι", "αν ήσασταν δέντρο τι δέντρο θα θέλατε να είστε" κλπ. Οπότε δεν είναι ανάγκη να το σοβαρέψουμε :)
:clap: :clap: :clap:
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
epicourosan
Δημοσιεύσεις: 1315
Εγγραφή: 08 Δεκ 2010 21:50
Όνομα Ιστότοπου: -den exw
Τοποθεσία: ΓΛΥΦΑΔΑ

Ιοκάστη ,


Χα! Χα!

Και εγώ για πλάκα τα έγραψα.

Έχει πολυ πλάκα το καλαμπούρι.

Αν στο δάσος έχει πιάσει ψωτιά και πρέπει να διαλέξω ποιό δέντρο θα ήθελα να είμαι?
Θα διάλεγα ενα δέντρο που κάνει καλή φωτιά και σφυράει όταν καίγεται.

Τα ανέκδοτα και το καλαμπούρι έχουν το πιο πολυ φαί γιατί είναι συμπυκνωμένη εμπειρία και γνώση.

Αλλά περί κολοκυθόπιτας .............................
Διχόνοια των πολιτών, ευημερία των πολιτικών!

http://www.videoman.gr/52856
Άβαταρ μέλους
patroklos
Δημοσιεύσεις: 1714
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2010 13:22
Όνομα Ιστότοπου: -

Άν έπρεπε να διαλέξετε θεό-θρησκεία τι θα επιλέγατε;

Άν έπρεπε

Θα ειχα τις κακές μου..

να διαλέξετε

και ελευθερία να τις εκφράσω...

θεό-θρησκεία

προφανώς για το σύνολο, οχι μονο το άτομό μου...

τι θα επιλέγατε;

ανασυνδυασμένο, λογικά και ενσυναισθητα καταρισμένο

τάγμα μαζικής αυτοκτονίας

(με μεγαλειωδεις εποχικές περιοδικές φαντασμαγορικές τελετές ανεπανάληπτες)

λαβ

γουίλ τέαρ ας απάρτ

αγκέν

εντός του "αγαπάτε αλλήλους και τον πλανήτη"
Enjoy yourself. It's later than you think. / Διασκέδασε. Είναι πιό αργά από ό, τι νομίζεις

Chinese proverb /Κινεζική παροιμία
mrTessera
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 16 Φεβ 2012 21:44
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Λοιπόν πρίν καταλήξω "επίσημα" στον αθεϊσμό είχα μία τελευταία θεωρία. Πως κάποιος μας τα είπε ανάποδα... Απο τη στιγμή που μόνο κακά έβλεπα απο τον χριστιανισμό και τους εκπροσώπους του είχα καταλήξει πως απλά ο "κακός" ήταν ο Θεός, και ο "καλός" ήταν ο Εοσφώρος. Παρεξηγημένος απο τον πολύ κόσμο, δεν τον έδιωξε ο Θεός αλλα βαρέθηκε τις μαλακίες και την έκανε να μαζέψει τους καλούς και να τους "σώσει" οπότε μάλλον θα ήμουν "Σατανιστής;;;"... :think:
Η αλήθεια είναι πως δεν έψαξα αρκετά για το αν υπάρχει τέτοια θρησκεία, στην αναζήτησή μου έπεσα πάνω στους "πεφωτισμένους", άρχισα να σκεύτομαι πως αν υπάρχει ο Διάολος πρέπει να υπάρχει και ο Θεός, το να υπάρχει Θεός δεν μου πολυκόλλαγε οπότε το παράτησα κι αυτό και αποδέχτηκα το μόνο που μου κόλλαγε, τον αθεϊσμό!
Αλήθεια καθαρά απο περιέργεια, υπάρχει η θρησκεία που περιγράφω ή θα κατέληγα να γίνω "ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟΣ ΗΓΕΤΗΣ"; :ugeek:
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

Υπάρχουν σατανιστικές θρησκείες, πρόχειρα μπορώ να θυμηθώ τον Lavey

Πολλοί σατανιστές όμως είναι ουσιαστικά άθεοι που πιστεύουν στον σατανά ως "σύμβολο" και όχι ως κάτι υπαρκτό. Προσκυνούν δηλαδή τις ιδέες που πιστεύουν ότι αντιπροσωπεύει και όχι κάποιο υπερφυσικό ων, κάτι που κάνουν και πολοι σύχρονη παγανιστές.
vesid
Δημοσιεύσεις: 2797
Εγγραφή: 06 Σεπ 2010 13:50
Όνομα Ιστότοπου: -

Βασικά ο σατανισμός του LaVey είναι αθειστικός.
mrTessera
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 16 Φεβ 2012 21:44
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

LaVey... Χμμμμμμ.... Θα το τσεκάρω... :twisted:
epicourosan
Δημοσιεύσεις: 1315
Εγγραφή: 08 Δεκ 2010 21:50
Όνομα Ιστότοπου: -den exw
Τοποθεσία: ΓΛΥΦΑΔΑ

svoin έγραψε:Υπάρχουν σατανιστικές θρησκείες, πρόχειρα μπορώ να θυμηθώ τον Lavey

Πολλοί σατανιστές όμως είναι ουσιαστικά άθεοι που πιστεύουν στον σατανά ως "σύμβολο" και όχι ως κάτι υπαρκτό. Προσκυνούν δηλαδή τις ιδέες που πιστεύουν ότι αντιπροσωπεύει και όχι κάποιο υπερφυσικό ων, κάτι που κάνουν και πολοι σύχρονη παγανιστές.
Βαριά κουβέντα!
Αλλά έχουμε απόκριες.

Τώρα μόλις ο Κωνσταντάρας είπε την Αρώνη διάολο.
Μήπως η Αρώνη είναι άθεη?




Αφήστε ρε παίδες τους αφορισμούς.

Οι σατανιστές και ολοι αυτοι οι μ@λ@κονιστές ειναι καραθρησκοι αλλα το θεμα μας ειναι χιουμοριστικό, θυμάστε?
Διχόνοια των πολιτών, ευημερία των πολιτικών!

http://www.videoman.gr/52856
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

Έχω διαπίστωση ότι υπάρχουν κάποιοι άνθρωποι που μετά την διαπίστωση τις ανυπαρξίας του θεού δεν μπορούν να τον ξεφορτωθούν πλήρως ως "ιδέα" και τον κατεβάζουν από την μεταφυσική και υπερβατική θέση του και αποδίδουν σε "γήινες" ιδέες/ιδανικά την ιδιότητα του "θεϊκού" και τις προσκυνάνε μέσο θεών που τους αντιλαμβάνονται ως σύμβολα αυτόν τον ιδεών/ιδανικών.

Κάποιοι σατανιστές, παγανιστές, wiccans κτλ εμπίπτουν σε αυτήν την κατηγορια
Άβαταρ μέλους
Σίμων Resurrected
Δημοσιεύσεις: 3230
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2010 09:49
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Λυκαβηττός

"Άν έπρεπε να διαλέξετε θεό-θρησκεία τι θα επιλέγατε;"

λάθος ερώτηση ....

Η σωστή ερώτηση είναι

"Άν έπρεπε να διαλέξετε ψυχοπάθεια τι θα επιλέγατε;"
État de siège
Άβαταρ μέλους
Κόκκινη Τζιχάντ
Δημοσιεύσεις: 332
Εγγραφή: 28 Ιουν 2009 18:30
Όνομα Ιστότοπου: -

Δεν πιστεύω σε οτιδήποτε μεταφυσικό. Υπάρχει μόνο ύλη. Οπότε στον τομέα κοσμοθεωρία όλες οι επίσημες θρησκείες απορρίπτονται.

Η φαρισαϊκή ηθική των τριών μονοθεϊστικών θρησκειών είναι αντιανθρώπινη γιατί απορρίπτει κάθε ανθρώπινη απόλαυση και ηδονή σαν αμαρτία. Απορρίπτεται.

Οι ανατολικές καθώς και οι παγανιστικές θρησκείες δε ξέρω θεωρητικά αν πρεσβεύουν κάποια ηθική, αλλά επί του πρακτέου υπήρξαν εξίσου αν όχι χειρότερα καταπιεστικές από τις μονοθεϊστικές. Απορρίπτονται.

Συμπέρασμα: δεν υπάρχει τίποτα σωστό σε καμία θρησκεία. Αν υπήρχε δε θα ήταν θρησκείες, θα ήταν κάτι άλλο. Θρησκεία = μήνυμα υποταγής και μοιρολατρίας.
Ξύπνησαν πάλι οι άθλιες σκουριασμένες ορδές / λυσσασμένες θρησκείες πατρίδες οικογένειες / σκούζουν και σφάζονται για ένα καλύτερο χθες / μα οι σημαίες τους ανεμίζουν βρωμερές και νικημένες
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

svoin έγραψε:Έχω διαπίστωση ότι υπάρχουν κάποιοι άνθρωποι που μετά την διαπίστωση τις ανυπαρξίας του θεού δεν μπορούν να τον ξεφορτωθούν πλήρως ως "ιδέα" και τον κατεβάζουν από την μεταφυσική και υπερβατική θέση του και αποδίδουν σε "γήινες" ιδέες/ιδανικά την ιδιότητα του "θεϊκού" και τις προσκυνάνε μέσο θεών που τους αντιλαμβάνονται ως σύμβολα αυτόν τον ιδεών/ιδανικών.

Κάποιοι σατανιστές, παγανιστές, wiccans κτλ εμπίπτουν σε αυτήν την κατηγορια
Σωστή παρατήρηση.

Αρκετοί από τους οπαδούς της αρχαίας ελληνικής θρησκείας επίσης εμπίπτουν εδώ.

Αυτό εγώ δεν το βρίσκω κακό, εφόσον έχουν συναίσθηση ότι αυτό που λατρεύουν είναι η ιδέα, και ο "θεός" είναι το σύμβολο και όχι μια υπαρκτή ξεχωριστή οντότητα.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
mandra
Δημοσιεύσεις: 248
Εγγραφή: 19 Οκτ 2010 18:09
Όνομα Ιστότοπου: -

Άν έπρεπε να διαλέξετε θεό-θρησκεία τι θα επιλέγατε;
Πάλι τον Ολυμπιακό.
tyxkatmal
Δημοσιεύσεις: 979
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009 14:10
Όνομα Ιστότοπου: -

MariaEvri έγραψε:θα διάλεγα μια θρησκεία που να μην λέει ότι ο άνθρωπος είναι πάνω από όλα. Κάτι που να διδάσκει ότι η φύση δεν μας ανήκει αλλά είμαστε μέρος της
Και εγώ αυτά ακριβώς θα διάλεγα, κάτι περίπου όπως στο παρακάτω λίνκ

fireFight
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: 15 Σεπ 2011 12:16
Όνομα Ιστότοπου: -

Απο θρησκεια/θεο πλεον δεν θα μπορουσα να γινω οπαδος κανενος. Ακομα και να πειστω για την παντοδυναμια καποιου οντος αυλου η μη, το να το παρακαλαω για να μη χασω τη δουλεια μου, για να μου κατσει η γκομενα που δεν με κοιταει καν, για να τιμωρησει το γειτονα που βαζει δυνατα τη μουσικη, για να γιατρεψει τον καρκινο απο τα τσιγαρα που καπνιζω απο τα 12 και παει λεγοντας, το αποκλειω για λογους αξιοπρεπειας κυριως. Εχω τελειως απομακρυνθει απο την ιδεα της λατρειας με τον τροπο που εχουμε ως τωρα μαθει. Επομενως το να συμμετασχω σε διαδικασιες, τελετουργικα και συζητησεις σε κατι που εκ των προτερων ξερω οτι δεν δουλευει, θα ειναι χασιμο χρονου (αν ειναι για να πηδηξω, προτιμω κανα κοινωνικο χομπυ με πολλες γκομενες οπως ο χορος).
Το Secular humanism που καποιος φιλος επισημανε μου αρεσε πιο πολυ απο ολα (και γενικως μια τετοια φιλοσοφια εχω ηδη στο μυαλο μου), αλλα και παλι οχι ως θρησκεια αλλα ως τροπο ζωης, ωστε να ενθαρρυνονται οι ανθρωποι να κανουν χειροπιαστο καλο στον κοσμο αυτο κι οχι τον επομενο

* Θα προτεινα στο φιλο Επικουρίδης να μην απαιτει το σεβασμο χρησιμοποιωντας το προχωρημενο της ηλικιας του η με νομους (καταστατικα και αηδιες), αλλα να τον κερδιζει με τα επιχειρηματα και τη συμπεριφορα του. Μου θυμισε τον πατερα μου που οταν δεν μπορουσε να στηριξει αλλο τη βλακεια που του ειχε καρφωθει, μου ελεγε: "Μα ειμαι ο πατερας σου, και δεν σεβεσαι την ηλικια μου?" και αλλα τετοια. Μετα του απαντουσα: "Στα ΠΑΠΑΡΙΑ ΜΟΥ για την ηλικια σου, θεος δεν εισαι!" και εκει τελειωνε κι ο διαλογος (ο οποιος ειχε προφανως προ πολλου τελειωσει)... Ποσο γουσταρω που ειμαι "αυθαδης"..
Απάντηση