Η γνώμη σας για τον Χριστόδουλο

Συζητήσεις σχετικά με τις διάφορες θρησκείες και τις εκκλησίες τους
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

Οι παρακάτω αναρτήσεις αποκόπηκαν από εδώ
και ομως ο χριστουδουλος ηταν σωστος και τιμιος για αυτον τον κραζανε ακομα και μετα θανατων
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

aristotelis_1 έγραψε:και ομως ο χριστουδουλος ηταν σωστος και τιμιος για αυτον τον κραζανε ακομα και μετα θανατων
ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΣΤΟ ΧΙΟΥΜΟΡ ΑΜΕΣΩΣ!!!
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

δεν ειναι καθολου χιουμορ αγαπητε ψαξου καλυτερα και θα καταλαβεις
ακομα και στους δυνατους αντιπαλους οφειλει ο καθε ενας να τους παραδεχεται
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
aqyn
Δημοσιεύσεις: 1577
Εγγραφή: 07 Οκτ 2010 00:32
Όνομα Ιστότοπου: -

aristotelis_1 έγραψε:και ομως ο χριστουδουλος ηταν σωστος και τιμιος για αυτον τον κραζανε ακομα και μετα θανατων
Αρίστο, για μένα ο Χριστόδουλος ήταν η προσωποποίηση της υποκρισίας και της διγλωσσίας. Αν εσύ πιστεύεις ότι ήταν σωστός και τίμιος, φέρε μερικά παραδείγματα, να το συζητήσουμε. Άνοιξε και νέο θέμα, αν θες.
Ever tried. Ever failed. No matter. Try again. Fail again. Fail better.
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

θεμα δεν ανοιγω ουτε θελω να σε πεισω εσενα η καποιον αλλων ο καθε ενας εχει δικες του γνωμες για ολα
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
ktinos
Δημοσιεύσεις: 808
Εγγραφή: 06 Σεπ 2011 17:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Κόμη αν γίνουμε εκκλησία και αρχίσουμε τους αφορισμούς είμαστε για κλάματα και όχι για γέλια. Ο Χριστόδουλος ήταν και κοινωνικός και συμπαθητικός, μη τρελαθούμε κι όλας.
Άβαταρ μέλους
aqyn
Δημοσιεύσεις: 1577
Εγγραφή: 07 Οκτ 2010 00:32
Όνομα Ιστότοπου: -

aristotelis_1 έγραψε:θεμα δεν ανοιγω ουτε θελω να σε πεισω εσενα η καποιον αλλων ο καθε ενας εχει δικες του γνωμες για ολα
Εννοείται. Αλλά στο φόρουμ έχουμε την ευκαιρία να συζητάμε κιόλας, όχι μόνο να κάνουμε παράλληλους μονολόγους. Εμένα με ενδιαφέρει η άποψή σου, γι' αυτό σου ζητάω να μου την εξηγήσεις. Αν δεν θες, δικαίωμά σου.
ktinos έγραψε:Ο Χριστόδουλος ήταν και κοινωνικός και συμπαθητικός, μη τρελαθούμε κι όλας.
Το ίδιο ισχύει κι εδώ. Μια σκέτη δήλωση δεν μου λέει τίποτε. Θα ήθελα να δω κάποια αιτιολόγηση. Ήταν κοινωνικός, ή απλά επικοινωνιακός; Κατά ποια έννοια ήταν συμπαθητικός, και σε ποιους;
Ever tried. Ever failed. No matter. Try again. Fail again. Fail better.
ktinos
Δημοσιεύσεις: 808
Εγγραφή: 06 Σεπ 2011 17:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Το ότι είχε ψυχικά προβλήματα το αποδεικνύει η ασθένεια του. Οπότε και αυτά που πίστευε για μένα ήταν λάθος. Υποκριτής είναι αυτός που λέει ψέματα συνειδητά, αυτός που τα πιστεύει είναι θύμα ασχέτως αν παρασύρει και άλλους. Η μισανθρωπία είναι συναίσθημα που μπορεί να εκδηλωθεί και με θεωρία. Προπάντων την αντιλαμβάνεσαι με τις αισθήσεις που σου προκαλεί κάποιος στη προκειμένη, φόβο, ανασφάλεια, ενοχές κλπ. Ο συγκεκριμένος δε προκαλούσε τέτοια συναισθήματα οπότε το κατατάσσω στη κατηγορία του θύματος και όχι του θύτη, ασχέτως αν μπορεί να κάνει μεγαλύτερη ζημιά ως θύμα. Και η υπερβολή μπορεί να βοηθήσει την ένωση αλλά κάνει ζημιά στη πρόοδο.
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Θα ήθελα να δω κάποια αιτιολόγηση.
Ας πούμε έλεγε ανέκδοτα.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
aqyn
Δημοσιεύσεις: 1577
Εγγραφή: 07 Οκτ 2010 00:32
Όνομα Ιστότοπου: -

ktinos, δυσκολεύομαι να σε καταλάβω. Τι ρόλο παίζουν τα ψυχικά προβλήματα; Όλοι έχουμε ψυχικά προβλήματα, αλλά δεν συμπεριφερόμαστε όλοι με τον ίδιο τρόπο. Επίσης, εγώ δεν μίλησα για μισανθρωπία, άλλά μια που την ανέφερες, τι άλλο προκαλούσε στο ποίμνιο με τα κηρύγματά του, παρά φόβο, ανασφάλεια και ενοχές; Φόβο για το μέλλον, για το οτιδήποτε διαφορετικό, για τους μετανάστες, για την απώλεια της "πολύτιμης" παράδοσης, ανασφάλεια για την καθημερινότητα, αίσθημα εθνικής καταδίωξης από σκοτεινά κέντρα, ενοχές για δήθεν αμαρτίες...

Σε ό,τι αφορά την υποκρισία, πραγματικά πιστεύεις ότι ο Χριστόδουλος τα εννοούσε όλα αυτά που έλεγε; Πιστεύεις ότι όντως δεν είχε ακούσει για βασανιστήρια επί δικτατορίας γιατί διάβαζε; Πιστεύεις ότι όντως θεωρούσε την ομοφυλοφιλία κουσούρι; Πιστεύεις ότι όντως ήθελε τους νέους να έρθουν στην εκκλησία όπως ήταν, με το σκουλαρίκι, π.χ.; Εγώ νομίζω πως και στα τρία αυτά θέματα, τουλάχιστον, έλεγε συνειδητά ψέματα. Ένας άνθρωπος με πολιτικές βλέψεις και πάθος για εξουσία δεν μπορεί να ήταν τόσο εκτός τόπου και χρόνου, ακόμα και ως φοιτητής. Για το κουσούρι δεν έκανε τίποτα. Το συγχωρούσε στον εαυτό του και στους τόσους ιεράρχες γύρω του, αλλά όχι στον απλό πιστό. Αυτό δεν συνιστά υποκρισία; Όσο για το σκουλαρίκι, σε επόμενη δήλωσή του άφησε, άθελά του, να διαφανεί τι εννοούσε: ναι, να έρθουν τα παιδιά με το σκουλαρίκι, αλλά στην πορεία, όταν γίνουν καλά χριστιανόπουλα, θα το βγάλουν.

Λυπάμαι, αλλά δεν βλέπω τίποτε θετικό στην πορεία του ανδρός. Αντίθετα, θεωρώ ότι με τις φονταμενταλιστικές και εθνικιστικές κορώνες του έβλαψε πολύ τη χώρα μου. Και δεν υπάρχει καμιά υπερβολή σ' αυτό.
Ever tried. Ever failed. No matter. Try again. Fail again. Fail better.
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

αναλογα φιλε μου αγκιν πως το βλεπει ο καθε ενας
επειδη με τιμαει που ειπες οτι θελεις να ακουσεις μια γνωμη ακομα το λεω

ενας ανθελληνας φανατικος αθεος [δηλαδη το αντιθετο του χριστιανοταλιμπαν οπως λετε] θα εβρισκε λαθος τα οσα ελεγε ο μακαριστος και θα χαρηκε με το θανατο του [θυμασαι μεχρι και πορεια κανανε καποιοι]

ενας απλος ομως θρησκευομενος που ειχε εγκαταλιψει την εκκλησια και τα θρησκευτικα εξετιας του χριστοδουλο ξανα βρηκε την πιστη του και γυρισε στην εκκλησια γιατι ουσιαστικα ελεγε τα λογια της θρησκειας του
ελατε οπως ειστε τι ποιο απλο?

ο χριστοδουλος πολλες φορες μιλουσε για πολιτικη και για αυτο εγινε αντιπαθης στους τοτε πασοκους αριστερους με δεξιες τσεπες

οσο αναφωρα τωρα για τα γεγονοτα της χουντας γιατι απο εκει ξεκινησε η κοντρα ε τι να γινει η εκκλησια ανεκαθεν ηταν με την εξουσια δε μπορουσε να κανει κατι το διαφωρετικο

συγκρινε ομως λιγο τον χριστοδουλο με τον ιερονυμο απο πλευρας δηλωσεων

ενας αντιπαλος αν ειναι δυνατος και αξιος και τιμιος νομιζω οτι πρεπει να τον δειχνουμε τον αναλογο σεβασμο

δες λιγο και την πολιτικη τι γινεται ο παπανδρεου αντεδρασε αρνητικα στα ακραια συνθηματα κατα του πρωθυπουργου καραμανλη
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
ktinos
Δημοσιεύσεις: 808
Εγγραφή: 06 Σεπ 2011 17:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Aqyn η υποκρισία είναι όταν άλλα λες και άλλα κάνεις, όχι όταν πιστεύεις λάθος πράγματα, με την ίδια λογική αν υπάρχει θεός είμαστε όλοι εδώ υποκριτές. Όταν προκαλείς φόβο για υπαρκτούς κινδύνους είναι προστασία και όχι τρομοκρατία. Η διαφθορά στην Ελλάδα έχει προκληθεί από τη προπαγάνδα του Χόλυγουντ, οπότε μέσα στα φανταστικά υπάρχουν και τα πραγματικά. Και εγώ προτιμώ το φασισμό από τους νταμαρτζήδες μαϊμού, το γνήσιο είναι πάντα καλύτερο.
Άβαταρ μέλους
aqyn
Δημοσιεύσεις: 1577
Εγγραφή: 07 Οκτ 2010 00:32
Όνομα Ιστότοπου: -

Γιατί έχω την αίσθηση ότι μου απαντάτε χωρίς να έχετε διαβάσει τι έγραψα;
Ever tried. Ever failed. No matter. Try again. Fail again. Fail better.
Άβαταρ μέλους
Leo21
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2198
Εγγραφή: 25 Απρ 2011 18:53
Όνομα Ιστότοπου: -

Είναι πολύ απλό! Γιατι μπερδεύεστε? Οι βαθειά συντηρητικοί άνθρωποι είναι λογικό να συμπαθούν το Χριστόδουλο. Εγώ μπορώ να τον πω πανούργο , αποτελεσματικό.

Για το κτήνος, είναι λογικό να είναι συμπαθής, ο χριστόδουλος ήταν ένας φασίστας και μισός, αλλα κατάφερε με τη βοήθεια των μίντια και των image maker να γίνει συμπαθής, στην αρχή τουλάχιστον. Η Χρυσή αυγή και κάθε ρατσιστική ιδεολογία μόνο θα ονειρευόταν το να έχει τόσο καλό marketing και image, κρύβοντας τις πραγματικές ιδέες πίσω από τη βιτρίνα.

Εξάλλου ως κορυφαίος λαϊκιστής, Ο Χριστόδουλος έγινε συμπαθής στην πλειοψηφία, τους αμόρφωτους, τους συντηρητικούς, που είδαν σε αυτόν το δυνάμωμα της παρακμάζουσας επιρροής της θρησκείας πάνω στις μάζες, και της επιρροής αυτού του συντηρητικού φορεα, της θρησκείας δηλαδή, πάνω στην πολιτική.

Επίσης, οι φιλοδεξιοί και βαθειά συντηρητικοί, είναι λογικό να βλέπουν τους φασίστες με κατανόηση.

Η πολιτικες θέσεις έχουν αυτά τα γνωρίσματα, μας κάνουν να συμπαθούμε ανάλογα με αυτές.

Αρίστο, αν είναι να παίρνεις συντηρητικές θέσεις ή όποιες θέσεις, δεν αρκεί να τις παραθέτεις απλώς, όπως λέει και ο aqyn , αλλιώς αυτό ονομάζεται παράλληλος μονόλογος. Φαίνεται σα διάλογος, αλλα δεν είναι!

Είσαι σε αθεϊστικό φόρουμ . Αν ένας φασίστας και δόλιος ιεράρχης κατάφερε να ξεγελάσει μια μερίδα αφελών και να τραβήξει κόσμο στην εκκλησίας και να καταφέρει να ασκεί πολιτική επιρροή με φασιζουσες χροιές , κάτι που παρεπιπτόντως πολεμάει το φόρουμ και η ένωση άθεων, δηλαδή την επιρροή της εκκλλησίας στα πολιτικά, τότε πρέπει εσύ να τεκμηριώσεις που είναι το καλό στο Χριστόδουλο. Αν το βλέπεις απο την πλευρά του χριστιανού, οκ, ναι, ο χριστιανισμός είναι ψέμμα και ο χριστόπδουλος προσπάθησε αρκετά να μας παραμυθιάσει με αυτό. Αλλα σε άθεο φόρουμ? δε το λές εύκολα αυτό, ειδικά αν δεν μπορείς να το υποστηρίξεις...

Τα ανέκδοτα που λέει ο Γιατρός? να ακούσουμε κανένα απο αυτά , να δούμε αν ήταν τόσο αξιόλογα?

δεν είσαι άθεος, πλανάσαι πλάνην οικτρή στα πολιτικά, κι όμως έχεις θέσεις φιλικα προσκείμενες σε εθνικισμούς, τη Χ.Α. , τη δεξιά, και προφανώς και την εκκλησία.

να γιατι γουστάρουν χριστόδουλο.

εγώ χάρηκα όταν πέθανε, εύχομαι να πέθανε εν μέσω δυνατών πονων. Όπως χάρηκα με την 9/11

να τα ξεκαθαρίζουμε αυτά. δυστυχώς, πολλές συζητήσεις είναι πολιτικές... αναγκαστικά...
"Θρησκεία είναι να μην λυπάσαι που δεν καταλαβαίνεις." ~ egore
ktinos
Δημοσιεύσεις: 808
Εγγραφή: 06 Σεπ 2011 17:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Λεώ συντηρητισμός είναι να υποστηρίζεις ότι σε συμφέρει και να τα καλουπώνεις όλα στα μέτρα σου. Η ιδέες δεν είναι σε πακέτα προκατασκευασμένα, κρίνω το κάθε τι διαφορετικά. Μήπως κρίνεις τα πράγματα όπως η εκκλησία σε καλούς και κακούς? Με αυτό τον τρόπο είσαι διαφορετικός?
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

αγαπητε λεο οτι ειπα λες

Leo21 εγώ χάρηκα όταν πέθανε, εύχομαι να πέθανε εν μέσω δυνατών πονων. Όπως χάρηκα με την 9/11

και ειπα ενας ανθελληνας φανατικος αθεος [δηλαδη το αντιθετο του χριστιανοταλιμπαν οπως λετε] θα εβρισκε λαθος τα οσα ελεγε ο μακαριστος και θα χαρηκε με το θανατο του [θυμασαι μεχρι και πορεια κανανε καποιοι]


απο εκει και περα δε νομιζω να υπαρχει κατι αλλο να πουμε
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

για να μην παρεξυγιθω βεβαια δεν εννω εσενα σαν ατομο λεο αλλα την γνωμη που ειπες

οσο για το αλλο που ανεφερες ε νομιζω οτι ειπα μια γνωμη ενας αντιπαλος αν ειναι σωστος τον σεβεσαι και τον υπολογιζεις δεν τον χτυπας κατω απο την μεση

και ασ παραδεχτουμε οτι ο λογος που ηταν αντιπαθεις ο χριστοδουλος δεν ηταν κανενας αλλος απο τοτε που διαφωνισε ανοιχτα με τους πασοκους της εποχης που ηταν εξουσια

εκανε λαθη και εκεινος βεβαια κανεις δεν ειπε το αντιθετο τον κραζανε για καλες σχεσεις με την χουντα και εκεινος ελεγε πραγματα υπερ της ελλαδος οταν η ελλαδα οπως τωρα περνουσε κριση
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
Leo21
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2198
Εγγραφή: 25 Απρ 2011 18:53
Όνομα Ιστότοπου: -

Λεώ συντηρητισμός είναι να υποστηρίζεις ότι σε συμφέρει και να τα καλουπώνεις όλα στα μέτρα σου. Η ιδέες δεν είναι σε πακέτα προκατασκευασμένα, κρίνω το κάθε τι διαφορετικά. Μήπως κρίνεις τα πράγματα όπως η εκκλησία σε καλούς και κακούς? Με αυτό τον τρόπο είσαι διαφορετικός?
Δίνω μια εξήγηση μαν. είναι διαφορετική η απαντησή μου σε σένα και διαφορετική στον Αρίστο. Η βασική διαφορά είναι οτι εσύ είσαι άθεος.

επιπλέον , ναι νομίζω οτι έδειξα και σε προηγούμενα ποστ οτι κάποιες πολιτικές ιδέες σαν τις ιδέες της Χρυσής Αυγής και φιλοχουντικών καθαρμάτων όπως ο Χριστόδουλος δεν χαρίζομαι.

Ναι σε αυτό το ζήτημα είμαι και εγώ ρατσιστής, τα βλέπω οπως τα βλέπει και η εκκλησία, ή χρυσή αυγή.

Αρίστο, είπα οτι χάρηκα για να ανεβούν οι τόνοι. Είμαι βαλτός προβοκάτορας του ΠΑΣΟΚ!
"Θρησκεία είναι να μην λυπάσαι που δεν καταλαβαίνεις." ~ egore
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

κλειστε το τηλεφωνο ειναι πασοκτζης :D [οπως ειπε ο Β,Λ, θα σου ελεγα τωρα]

τωρα αγαπητε μου ομως οταν λες οτι εισαι σαν την εκκλησια επιβεβαιονεις αυτο που ειπα πριν

ξανα λεω οχι αθεος μουσουλμανος να εισαι θα πρεπει να παραδεχτεις οτι καποιοι ανθρωποι κανανε σωστα πραματα στον χωρο τους ο χριστοδουλος εφερε τα πανω κατω στην εκκλησια απο εκει που ηταν αυστηροι και της παλιας σχολης εγινε ποιο μοντερνα και εκεινα τα χρονια αν θυμασαι οι εκκλησιες ηταν γεματες

ξανα λεω εκανε και ο ιδιος μεγαλα λαθη αλλα ο λογος που δεν τον ηθελαν ηταν αλλος επειδη μιλουσε στα πολιτικα και επειδη ειχε καλες σχεσεις με την ακραδεξια και την δεξια γενικα
και προσεξε δεν υποστηριζω οτι ο παπας πρεπει να εχει πολιτικη αποψη αλλα νομιζω οτι αν οι πολιτικες του αποψεις ηταν διαφωρετικες δεν θα τον κατηγωρουσανε

τελος του θεματος απο εμενα ειναι και εκτος θεματος βεβαια


ΣΗΜΕΙΩΣΗ ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΗ

Τέλος μεταφερθεισών αναρτήσεων
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

Leo21 έγραψε:Είναι πολύ απλό! Γιατι μπερδεύεστε? Οι βαθειά συντηρητικοί άνθρωποι είναι λογικό να συμπαθούν το Χριστόδουλο.
...
...
να τα ξεκαθαρίζουμε αυτά. δυστυχώς, πολλές συζητήσεις είναι πολιτικές... αναγκαστικά...
:text-goodpost: ... Leo21 :o

Αρίστο, ο Χριστόδουλος ήταν πανούργος και υποκριτής.
Ηθελε (οπως και όλοι οι ιεράρχες) την ελληνική κοινωνία δεμένη στο άρμα της εκκλησίας.
Πανούργος γιατί έκανε βρωμοδουλειές στο Πατριαρχείο Ιεροσολύμων με τον Βαβύλη και ένα σωρό άλλες σκοτεινές ραδιουργίες.
Υποκριτής γιατί παρότι πισωγλέντης την ομοφυλοφυλία την έλεγε "κουσούρι" και την καταδίκαζε.
Προφανώς δεν ήταν καλός πιστός γιατί όταν ο καλός θεός τον κάλεσε κοντά του, αυτός λιποψύχησε, εν αντιθέσει με τους γνήσιους πιστούς όπως ο Παστίτσιος που έλεγαν "θεέ μου στείλε μου καρκίνο να αγιάσω".
Εχω δεκα σελίδες να του σέρνω, αλλά δεν μπορώ τα μακροσκελή πόστ.

Να ξέρεις Αρίστο ότι σε όλες οι ιεραρχίες (όχι μόνο της εκκλησίας) για να φτάσεις στην κορυφή, χρειάζονται qualities που δεν έχουμε οι κοινοί άνθρωποι. Και οπωσδήποτε δεν μπορούν να συνυπάρξουν με τα qualities που δίδαξε ο χριστός.
Απλά να στο πω για να το καταλάβεις, αν έχεις κάποιες αρχές όπως έχω εγώ, δεν μπορείς να πιάσεις τέτοιες κορυφές γιατί χρειάζεται να γλύψεις, να πουλήσεις εκδουλεύσεις, να χαφιεδίσεις, κλπκλπ.

Δέξου ως αξίωμα ότι όποιος είναι στην Ιερά Σύνοδο, είναι λιγδιάρης. Και όποιος είναι αρχιεπίσκοπος, είναι μεγάλος λιγδιάρης.
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Απάντηση