Ειναι ο "θεος" κρυμμενος μεσα στο ανθρωπινο DNA ?

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
xarax
Δημοσιεύσεις: 195
Εγγραφή: 19 Ιαν 2012 16:27
Όνομα Ιστότοπου: -

Και, αν καποτε αποδειχτη επιστημονικα πως ναι, ετσι ειναι οντως, υπαρχει μια ενστικτη προδιαθεση για τετοιες ανοητες συλληβδην "ερμηνειες" του κοσμου απο τον ανθρωπινο εγκεφαλο/νοηση...
θα εχουμε το δικαιωμα να προσπαθησουμε να κανουμε κατι γι αυτο ? Να προσπαθησουμε να το θεραπευσομε με καποιον τροπο, οπως μια κληρονομικη αρρωστια ?
ktinos
Δημοσιεύσεις: 808
Εγγραφή: 06 Σεπ 2011 17:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Ο Άνθρωπος λόγο αντίληψης καταλαβαίνει το θάνατο, αυτό προκαλεί ανασφάλεια και θλίψη. Πιστεύω χρειάζονται ιδιαίτερες ικανότητες και για να προσαρμοστεί με τις γνώσεις που έχει αποκτήσει, όπως επίσης να καταφέρει να ξεχωρίσει το φανταστικό από το πραγματικό. Μπροστά στο τέρας προσαρμοστικότητας που λέγετε Άνθρωπος αυτό είναι ψήλος στα άχυρα. Το κρίσιμο είναι να τα καταφέρει πριν αυτοκαταστραφεί από τη διαστροφή του.
Άβαταρ μέλους
Industrial Zen
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 09 Νοέμ 2009 16:11
Όνομα Ιστότοπου: -

Ενδιαφέρον το ερώτημα.. Υπάρχει ένα μικρό διήγημα του Νόρμαντ Σπίνραντ για το θέμα: Ομοφυλόφιλος ακτιβιστής ερευνητής βιολόγος ανακαλύπτει ότι η ομοφυλοφιλία έχει γονιδιακή προδιάθεση.. Και έρχεται σε σύγκρουση ο επιστήμονας με τη σεξουαλική του φύση.. Να βγει το φάρμακο ή να μη βγει στην αγορά; Μετά από αμφιταλαντεύσεις, δεν ήταν βέβαια πολλές, υπερισχύει ο επιστήμονας..

Δεν νομίζω πάντως ότι είναι θέμα DNA, αλλά άθροισμα συνηθειών και προλήψεων που όσο εξελισσόταν ο άνθρωπος τις οργάνωνε σε θρησκευτικά συστήματα..
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

xarax έγραψε:Και, αν καποτε αποδειχτη επιστημονικα πως ναι, ετσι ειναι οντως, υπαρχει μια ενστικτη προδιαθεση για τετοιες ανοητες συλληβδην "ερμηνειες" του κοσμου απο τον ανθρωπινο εγκεφαλο/νοηση...
κάτι τέτοιο ισχυρίζεται ο Κάρλ Γιούνκ για το συλλογικό ασυνείδητο
http://www.skepdic.gr/entries/Sigma/collectiveunc.htm

Εν μέρει δέχομαι πώς η πίστη πρός το ιερό, χρήζει ψυχανάλυσης και αναζήτησης της αιτίας που στρέφει τους ανθρώπους σε αυτήν την κατεύθυνση, από την άλλη όμως λόγω συγγενικής εμπειρίας νομίζω πώς ο θεός είναι προσωπική αντίληψη π.χ. ο παππούς μου είναι πολύ θρήσκος, ο πατέρας μου είναι άθεος εγώ είμαι λίγο θρήσκος, οπότε η θεωρία για τον θεό μέσα στο DNA πάει περίπατο.
θα εχουμε το δικαιωμα να προσπαθησουμε να κανουμε κατι γι αυτο ? Να προσπαθησουμε να το θεραπευσομε με καποιον τροπο, οπως μια κληρονομικη αρρωστια ?
το ίδιο αναρωτιόμουν και εγώ κάποτε για την αθεϊα, για το αν μπορεί να θεραπευθεί με επιστημονικές μεθόδους. μιας και δεν την πιάνουν οι προσευχές και τα λιβάνια.
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

Θεόφιλος έγραψε:π.χ. ο παππούς μου είναι πολύ θρήσκος, ο πατέρας μου είναι άθεος εγώ είμαι λίγο θρήσκος, οπότε η θεωρία για τον θεό μέσα στο DNA πάει περίπατο.
Δεν δουλεύει απαραίτητα έτσι.

δείτε και αυτό
Το κράνος του θεού
http://onthewaytoithaca.wordpress.com/2 ... chine-3-3/

μια τυχαία γενετική μετάλλαξη θα μπορούσε να κάνει ένα ποσοστό ανθρώπων περισσότερο ευαίσθητους σε τέτοια ερεθίσματα, και ανάλογα και με την εκπαίδευση που έχει κάποιος να τα μεταφράζει όπως θέλει.
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

Θεόφιλος έγραψε:...το ίδιο αναρωτιόμουν και εγώ κάποτε για την αθεϊα, για το αν μπορεί να θεραπευθεί με επιστημονικές μεθόδους. μιας και δεν την πιάνουν οι προσευχές και τα λιβάνια.
Να που θα βγούμε και άρρωστοι, ψυχασθενείς...
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
Άβαταρ μέλους
spylab
Δημοσιεύσεις: 1600
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 13:14
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Γλυφαδα

......αν μπορεί να θεραπευθεί με επιστημονικές μεθόδους......

Αναρχε ,να βρεθει το γονιδιο της αναρχιας και να γινεις δεξιος πιστος και σαν side effect αγραμματος :lol: :lol:
Η πληρης δικαιωση του Δαρβινου :mrgreen:
Minds are like para-chutes. They only function when open.
vesid
Δημοσιεύσεις: 2797
Εγγραφή: 06 Σεπ 2010 13:50
Όνομα Ιστότοπου: -

xarax έγραψε:Και, αν καποτε αποδειχτη επιστημονικα πως ναι, ετσι ειναι οντως, υπαρχει μια ενστικτη προδιαθεση για τετοιες ανοητες συλληβδην "ερμηνειες" του κοσμου απο τον ανθρωπινο εγκεφαλο/νοηση...
θα εχουμε το δικαιωμα να προσπαθησουμε να κανουμε κατι γι αυτο ? Να προσπαθησουμε να το θεραπευσομε με καποιον τροπο, οπως μια κληρονομικη αρρωστια ?
xarax το ερώτημά σου θα αποκτήσει νόημα, μόνο αν βγάλεις το "θα έχουμε το δικαίωμα;" (δικαίωμα με βάση ποιο δίκαιο;) και βάλεις το "θα θέλουμε;".
Φαντάζομαι ότι οι περισσότεροι, αν μπορούσαμε με κάποιον τρόπο να επιλέξουμε τη ζωή των μελλοντικών ανθρώπων, σε τελική ανάλυση θα επιλέγαμε μια ζωή η οποία θα πιστεύαμε ότι θα τους έδινε την δυνατότητα να αναπαράγονται (συνέχιση της ύπαρξής τους) και να ζούν όσο το δυνατόν πιό ευτυχισμένοι.
Οπότε ουσιαστικά το ερώτημα είναι, αν μια τέτοια παρέμβαση θα οδηγούσε στην καλύτερη προσέγγιση των παραπάνω στόχων (σε σχέση με τη μη παρέμβαση).
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

αντιστρέψτε το ερώτημα και δείτε πόσο σας ανατριχιάζει η σκέψη: Δλδ οι θρήσκοι να συζητούσαν ώστε να αποφάσιζαν αν θέλουν να εξαφανίσουν τους άθεους επειδή τους θεωρούν μειονεκτικούς, επειδή πχ "στερούνται αυτή την καταπληκτική ικανότητα να αντιλαμβάνονται το θείο μέσω των αισθήσεων τους" άρα είναι μειονεκτικοί.

Ποιοι είμαστε «εμείς» που θα αποφασίσουμε για την «θεραπεία» του χαρακτηριστικού που δεν μας αρέσει; Προσπάθησαν κ' άλλοι, με τις μεθόδους που είχαν διαθέσιμες εκείνο τον καιρό, και είδαμε (η ανθρωπότητα) πως κατέληξε. Δεν έχει απέχει πολύ κατά τη γνώμη μου.
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
vesid
Δημοσιεύσεις: 2797
Εγγραφή: 06 Σεπ 2010 13:50
Όνομα Ιστότοπου: -

apeleytheros έγραψε:αντιστρέψτε το ερώτημα και δείτε πόσο σας ανατριχιάζει η σκέψη: Δλδ οι θρήσκοι να συζητούσαν ώστε να αποφάσιζαν αν θέλουν να εξαφανίσουν τους άθεους επειδή τους θεωρούν μειονεκτικούς, επειδή πχ "στερούνται αυτή την καταπληκτική ικανότητα να αντιλαμβάνονται το θείο μέσω των αισθήσεων τους" άρα είναι μειονεκτικοί.
Απο τη στιγμή που κάποιος πιστεύει ότι υπάρχει θεός και ότι με μια παρέμβαση στο ανθρώπινο DNA είναι σίγουρο ότι θα "σωθούν" οι ψυχές των άπιστων συνανθρώπων του, πρέπει να είναι σαδιστής για να μην την επιθυμεί.
apeleytheros έγραψε:Ποιοι είμαστε «εμείς» που θα αποφασίσουμε για την «θεραπεία» του χαρακτηριστικού που δεν μας αρέσει;

Αυτοί που μπορούμε. Η συγκεκριμένη "θεραπεία" δεν διαφέρει σε τίποτα απο τις υπόλοιπες δράσεις μας για την βελτίωση των ζωών μας. Αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να εφαρμοστεί, αφού τα αποτελέσματά της είναι τελείως αβέβαια (κατα τη γνώμη μου), τουλάχιστον στην παρούσα φάση. Παρόλα αυτά, αν είμασταν σίγουροι ότι τα αποτελέσματα θα ήταν θετικά, δεν βρίσκω λόγο να μην προχωρούσαμε σ αυτήν ή σε οποιαδήποτε άλλη παρέμβαση στο DNA μας.
apeleytheros έγραψε:Προσπάθησαν κ' άλλοι, με τις μεθόδους που είχαν διαθέσιμες εκείνο τον καιρό, και είδαμε (η ανθρωπότητα) πως κατέληξε. Δεν έχει απέχει πολύ κατά τη γνώμη μου.
Πολλοί περισσότεροι δεν προσπάθησαν και επίσης είδαμε πως κατέληξε η ανθρωπότητα. Μια λάθος δράση δε καταδικάζει οποιαδήποτε άλλη δράση, ούτε μια σωστή αδράνεια αθωώνει οποιαδήποτε άλλη αδράνεια.
Άβαταρ μέλους
spylab
Δημοσιεύσεις: 1600
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 13:14
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Γλυφαδα

αντιστρέψτε το ερώτημα και δείτε πόσο σας ανατριχιάζει η σκέψη: Δλδ οι θρήσκοι να συζητούσαν ώστε να αποφάσιζαν αν θέλουν να εξαφανίσουν τους άθεους επειδή τους θεωρούν μειονεκτικούς, επειδή πχ "στερούνται αυτή την καταπληκτική ικανότητα να αντιλαμβάνονται το θείο μέσω των αισθήσεων τους" άρα είναι μειονεκτικοί.

Ποιοι είμαστε «εμείς» που θα αποφασίσουμε για την «θεραπεία» του χαρακτηριστικού που δεν μας αρέσει; Προσπάθησαν κ' άλλοι, με τις μεθόδους που είχαν διαθέσιμες εκείνο τον καιρό, και είδαμε (η ανθρωπότητα) πως κατέληξε. Δεν έχει απέχει πολύ κατά τη γνώμη μου.
Συμφωνω και επαυξανω που τελειωνει η ευγονικη και αρχιζει η γονιδιακη θεραπεια?
Και οταν μαλιστα η τεχνικη θα ειναι η ιδια . Και καλα αυτα ειναι τα (σχετικα) δυσκολα.

Το ευκολο και επισης τραγικο θα ειναι vesid να σου πουν δωσε λιγο αιμα ειναι πολιτικη
της εταιριας πριν σε προσλαβει η πριν σε ασφαλισει....

Ανατριχιαστικο και τραγικο και καθοδος στο απολυτο σκοταδι
Και νομιζω οτι η αρχη εχει γινει :twisted:
Minds are like para-chutes. They only function when open.
vesid
Δημοσιεύσεις: 2797
Εγγραφή: 06 Σεπ 2010 13:50
Όνομα Ιστότοπου: -

spylab έγραψε: ...που τελειωνει η ευγονικη και αρχιζει η γονιδιακη θεραπεια?
Η γονιδιακή θεραπειά είναι ουσιαστικά είδος ευγονικής, αφού έχει ως στόχο την βελτίωση κάποιων χαρακτηριστικών του ανθρώπου. Το σημαντικό είναι να εξετάσουμε το τι θεωρούμε βελτίωση, όμως το ίδιο ισχύει και για οποιουδήποτε άλλου είδους παρέμβαση στις ζωές μας (πχ εκπαίδευση).
spylab έγραψε:Το ευκολο και επισης τραγικο θα ειναι vesid να σου πουν δωσε λιγο αιμα ειναι πολιτικη
της εταιριας πριν σε προσλαβει η πριν σε ασφαλισει....
Mια εταιρία spylab θα σου ζητήσει αίμα, μόνο αν κάτι τέτοιο το επιτρέπει ο νόμος και μόνο αν πιστεύει οτι δεν είσαι γενετικά μεταλλαγμένος (όσον αφορά τις ασθένειες τουλάχιστον).
Άβαταρ μέλους
spylab
Δημοσιεύσεις: 1600
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 13:14
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Γλυφαδα

vesid απο το DNA σου φαινεται σε μεγαλο βαθμο τι πρωιμη νοσο μπορει να παθεις
και για αυτο φτανει μια τριχα απο τα μαλλια σου .......
Μιλας με καλο σκοπο για πραγματα που δεν καταλαβαινεις εντελως.
Minds are like para-chutes. They only function when open.
Άβαταρ μέλους
Σίμων Resurrected
Δημοσιεύσεις: 3230
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2010 09:49
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Λυκαβηττός

ο "θεος" κρυμμένος μέσα στο DNA του Escherichia coli ....και δε σηκώνω κουβέντα για αυτό!! Εικόνα
État de siège
vesid
Δημοσιεύσεις: 2797
Εγγραφή: 06 Σεπ 2010 13:50
Όνομα Ιστότοπου: -

spylab έγραψε:vesid απο το DNA σου φαινεται σε μεγαλο βαθμο τι πρωιμη νοσο μπορει να παθεις
και για αυτο φτανει μια τριχα απο τα μαλλια σου .......
Μιλας με καλο σκοπο για πραγματα που δεν καταλαβαινεις εντελως.
Μάλλον δε κατάλαβες τι θέλω να πω. Εννοώ ότι αν οι άνθρωποι παρενέβαιναν στο DNA τους, οι εταιρίες δεν θα είχαν λόγο να το εξετάσουν, αφού οι μεταλλάξεις που οδηγούν σε συγκεκριμένες ασθένειες δεν θα υπήρχαν πια.
Άβαταρ μέλους
spylab
Δημοσιεύσεις: 1600
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 13:14
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Γλυφαδα

vesid θα επανερθω επεξηγηματικοτερος. :think:
Minds are like para-chutes. They only function when open.
επικουρειος
Δημοσιεύσεις: 1309
Εγγραφή: 02 Οκτ 2011 01:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Αμα βρηκε να καταφυγει σαν τελευταια κρυψωνα μεσα στο DNA η μεσα σ ενα στοιχειωδες σωματιδιο που ουτως η αλλως καποια στιγμη θα εξευρενιοτανε,αυτο και μονο δειχνει την πληρη αμαθεια,μικροπρεπεια και κοντοφθαλμο καιροσκοπισμο των επι γης εκπροσωπων του.Και το DNA θα αποκωδικοποιηθει καποια στιγμη πληρως κι ενα στοιχειωδες σωματιδιο ακομα μικροτερου μεγεθους σιγουρα θα ανακαλυφθει που σ εκεινη την περιπτωση τι προκειται να συμβει με το απολιθωμα αυτο των χιλιαδων ετων,που αλλου θα βρουν για να τον κρυψουν τοτε.
Προς το παρον ομως ο θεος κρυβεται σ ενα καλο δειπνο,μερος μιας ισορροπημενης διατροφης στα πλαισια της διατηρησης της ηδη υπαρχουσης ζωης ελλειψει μιας οποιασδηποτε αλλης.
Ειμαι ενας πιστος απολυτα πεπεισμενος μοναχα ως προς την ανυπαρξια μεταφυσικων μυστηριων.Το μοναδικο μυστηριο που υπαρχει ειναι μοναχα κατι ξεχασμενες αραχνοφωλιες μες το ανθρωπινο μυαλο.
Απάντηση