Γεια σας από Κύπρο! (superblue)

Αμέσως μετά την εγγραφή σας περάστε από εδώ να πείτε ένα «χαίρετε» μαζί με δυό λόγια για τον εαυτό σας, και να λάβετε το «αντιχαίρετε» από τους άλλους.
Απάντηση
superblue
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 09 Φεβ 2012 14:01
Όνομα Ιστότοπου: -

Γεια σας παιδιά! Είμαι μέλος του Ομίλου Ελεύθερης Σκέψης Κύπρου, ο οποίος πρόσφατα εγγράφηκε επίσημα ως σωματείο βάσει νομοθεσίας. Παρ' όλο που διατηρούμε ιστοσελίδα http://www.cyprusfreethinkers.org, εν τούτοις η συζήτηση μας γίνεται κυρίως στο σχετικό γκρουπ στο facebook. Σχετικά για μένα και τη θρησκεία (ή την αθεΐα όπως σας βολεύει), πρέπει να πώ ότι η οικογένεια μου είναι μεν χριστιανοί, αλλά ευτυχώς όχι φανατικοί. π.χ. Θυμάμαι ότι στο δημοτικό τους είχα ζητήσει να πάω κατηχητικό επειδή πήγαιναν οι συμμαθητές μου, αλλά εκείνοι αρνήθηκαν, όπως αρνήθηκαν επίσης και το προσκοπικό. Ήμουν χριστιανός μέχρι τα 20 περίπου, όταν πήγα πανεπιστήμιο κι εκεί συμμετείχα σε αριστερή φοιτιτική οργάνωση, όπου έμαθα για πρώτη φορά (δυστιχώς) την αμφισβήτηση και φυσικά το ότι "Η θρησκεία είναι το όπιο του λαού"! Από εκεί απλώς το μυαλο μου έκανε την υπόλοιπη δουλειά, δημιουργώντας διάφορες μικρές απορίες (π.χ. αφού ο θεός έφτιαξε τον αδάμ και την εύα πρώτα, τότε πότε έκανε τους δεινόσαυρους; είμαστε όλοι προϊόν αιμομιξίας; και διάφορα άλλα απλά που δε χρειάζεται πραγματικά να "μελετήσεις" για να σου δημιουργηθούν οι απορίες. Απλή κοινή λογική). Κατά την περίοδο που ήμουν θρησκευόμενος με διακατείχε φόβος από την τιμωρία του θεού, αναστολές, ανασφάλειες, φοβίες για σατανάδες, αντίχριστους κλπ, μέχρι που ακόμα και κοπέλα ρώτησα αν πίστευε πραγματικά στο θεό, ως κριτήριο για το αν θα ξεκινήσω σχέση μαζί της. Θυμάμαι χαρακτηριστικά ότι ενώ ήμουν άριστος μαθητής, με διακατείχε φοβερό άγχος για τα μαθήματα και κάθε νύχτα προσευχόμουν να με βοηθήσει ο θεός στα διαγωνίσματα, εξετάσεις κλπ.

Αυτά όλα είναι πλέον παρελθόν όμως, Πλέον και μετά την "ανακάλυψη" του Ομίλου Ελεύθερης Σκέψης εδώ στην Κύπρο, πραγματικά νιώθω ότι επιτέλους βρήκα ένα χώρο όπου αλληλοκαταλαβαινόμαστε και όπου μπορούμε να δράσουμε για την εκκοσμίκευση του τόπου μας και για την πρόοδο της κοινωνίας μας γενικότερα! Είναι απίστευτα τα πόσα έμαθα από τις συζητήσεις μας και περιμένω πώς και πώς τις συζητήσεις και τις απόψεις σας σ' αυτό το φόρουμ!

Καλώς σας βρήκα παιδιά!
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

Καλώς ήρθες! θα συναντήσεις και άλλους συντοπίτες σου εδώ να περιδιαβαίνουν, καθώς και άλλους που έχουν κάποια καταγωγή από εκεί!

Από ποίο μέρος της Κύπρου είσαι;

καλές συζητήσεις να έχουμε!
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Καλώς τον, καλώς τον. Ωραία είσοδος, μεστή και περιγραφική.
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
MariaEvri
Δημοσιεύσεις: 763
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 13:36
Όνομα Ιστότοπου: Dragon island-characters and species
Τοποθεσία: Limassol CY
Επικοινωνία:

γειά και από λεμεσό
God made me an atheist. Who are you to question his wisdom!
Άβαταρ μέλους
spylab
Δημοσιεύσεις: 1600
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 13:14
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Γλυφαδα

hello superblue 8-)
Minds are like para-chutes. They only function when open.
Σταυρούλα
Δημοσιεύσεις: 222
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2011 11:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Καλώστονε!
Ξέρω ότι δεν υπάρχει θεός.
Δεν έχω χρόνο για ανθρώπους που πιάνουν τζάμπα χώρο στη ζωή μου.
ΠΑΟΚ
superblue
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 09 Φεβ 2012 14:01
Όνομα Ιστότοπου: -

apeleytheros έγραψε:Καλώς ήρθες! θα συναντήσεις και άλλους συντοπίτες σου εδώ να περιδιαβαίνουν, καθώς και άλλους που έχουν κάποια καταγωγή από εκεί!

Από ποίο μέρος της Κύπρου είσαι;

καλές συζητήσεις να έχουμε!
Καταγόμαστε από Αμμόχωστο αλλά εγώ γεννήθηκα Λεμεσό. Λόγω δουλειάς μένω Λευκωσία τα τελευταία 10 χρόνια.
ktinos
Δημοσιεύσεις: 808
Εγγραφή: 06 Σεπ 2011 17:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Για σου φίλε, εδώ αμφισβητούμε τα πάντα, όχι μόνο τη θρησκεία, όρεξη να έχεις και γυρνάμε τον κόσμο ανάποδα. Ή το ’χεις το ψώνιο ή δε το ’χεις.
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

καλος ηρθες φιλε οπως τα λεει το κτηνος ειναι γινονται συζητησεις για ολα

να φανταστω οτι εισαι ομονια?
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

Καλώς ώρισες Υπερκύανε...
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
superblue
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 09 Φεβ 2012 14:01
Όνομα Ιστότοπου: -

aristotelis_1 έγραψε:καλος ηρθες φιλε οπως τα λεει το κτηνος ειναι γινονται συζητησεις για ολα

να φανταστω οτι εισαι ομονια?
Όχι φίλε είμαι Ανόρθωση Αμμοχώστου!

Περίεργο ε; :D
Άβαταρ μέλους
Στέλιος
Δημοσιεύσεις: 325
Εγγραφή: 16 Δεκ 2011 14:53
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Γίνε Άρης να Γουστάρεις ! :D

Καλώς ήρθες, εμένα πάλι μία κοπέλα με χώρισε όταν της είπα ότι είμαι άθεος και φαινόταν φυσιολογική ε, τι να πεις ...

Από αυτά που περιγράφεις και σύμφωνα και με τις απόψεις του Σίμων εδώ μέσα, η θρησκεία λειτουργεί συχνά ως μία ψυχαναγκαστική διαταραχή η οποία αποτελεί τη μετάθεση/μετάσταση του άγχους σε μία σαθρή ιδέα. Οι φοβίες και η αμφιβολία που περιέγραψες πιστεύω ότι είναι συμπτώματα της ΙΔΨ (ιδεοληπτική ψυχαναγκαστική διαταραχή).
Ποιο από τα δύο: Είναι ο άνθρωπος μια από τις γκάφες του θεού ή ο θεός μια από τις γκάφες του ανθρώπου;
Φρήντριχ Νίτσε
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

αν εισαι ανορθοση εισαι μια χαρα
αν ησουν και αποελ επισης θα ητανε καλα

τωρα τα υπολοιπα που γραφεις δεν ειμαι ο πλεον αρμοδιος θα στα πουνε οι ειδικοι
και παλυ καλος ηρθες ελπιζω να εχουμε καλες συζητησεις


οφ τοπικ
Στέλιος εμένα πάλι μία κοπέλα με χώρισε όταν της είπα ότι είμαι άθεος

ελα πες οτι δεν την ειχες παει στο βικελλιδης νευριασε και εψαχνε δικαιολογια :D
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
CPK
Δημοσιεύσεις: 155
Εγγραφή: 13 Μάιος 2011 15:05
Όνομα Ιστότοπου: Μetavolismos
Επικοινωνία:

Καλώς όρισες!
Απάντηση