Ιεροσυλια: Ειναι μια λεξη...

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
spylab
Δημοσιεύσεις: 1600
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 13:14
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Γλυφαδα

...που μπορει να χρησιμοποιει ενας αθεος?
Minds are like para-chutes. They only function when open.
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

...είναι ιεροσυλία το να θέτεις περιορισμούς στο τι μπορεί να πει ένας άθεος. :)
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
vesid
Δημοσιεύσεις: 2797
Εγγραφή: 06 Σεπ 2010 13:50
Όνομα Ιστότοπου: -

Αν κάποιος πει ότι μια πράξη είναι ιεροσυλία γενικά, αναγκαστικά πιστεύει ότι οι υπάρξεις χωρίζονται σε ιερές και μη ιερές. Αν τώρα πεί ότι μια πράξη είναι ιεροσυλία για κάποιους (εννοώντας ότι θεωρείται ιεροσυλία απ αυτούς), η χρησιμοποιεί τη λέξη μεταφορικά, δεν συνεπάγεται ότι πιστεύει κάτι τέτοιο.
Προφανώς spylab αναφέρεσαι στην πρώτη περίπτωση, οπότε το ερώτημά σου γίνεται: είναι δυνατό κάποιος που δέχεται ότι οι υπάρξεις χωρίζονται σε ιερές και μη ιερές, να μην πιστεύει σε κάποιον θεό;
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

ΙΕΡΟΣΥΛΙΑ

Στίχοι: Φοίβος
Μουσική: Φοίβος
Πρώτη εκτέλεση: Καίτη Γαρμπή


Ήμουν στη ζωή σου κάτι σαν θρησκεία
τώρα αν φύγεις θα 'ναι ιεροσυλία

Σκέψου ξανά πια καθαρά
τι πας κάνας

Τη γροθιά κάνω εγώ σιδερένια
την ψυχή σαν πέτρα σκληρή
για ν' αντέξω την πίκρα που πήρα
όταν μου 'πες πως φεύγεις εσύ
δεν ζητάω από σένα συμπόνια
ούτε θέλω να με λυπηθείς
μόνο λίγο πριν φύγεις ζητάω να σταθείς
και να θυμηθείς

Έλα τώρα πίσω γύρισε πίσω
τον πόνο που έχω να σταματήσω
και έλα τώρα πίσω, γύρισε πίσω
να σ' αγκαλιάσω να σε φιλήσω

Βάζω στοίχημα τώρα μαζί σου
για όσα κανείς και όσα μου λες
κάθε βράδυ που θα 'ρχεται θα 'χεις πολλές
τύψεις κι ένοχες
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
spylab
Δημοσιεύσεις: 1600
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 13:14
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Γλυφαδα

Nαι vesid ακριβως

apeleytheros δωσε ενα παραδειγμα ιερου που πιστευει ενας αθεος για να μπορει να πει
<ιεροσυλια>
Minds are like para-chutes. They only function when open.
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

ελευθερία του λόγου;
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
spylab
Δημοσιεύσεις: 1600
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 13:14
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Γλυφαδα

Μπορει....
Μπορει λες ενα ιδανικο να το θεωρησουμε <ιερο>

Αλλα ποιος ειναι ο ορισμος της ιεροσυλιας?
ειναι <αντιμετώπιση ιερού χώρου, αντικειμένου ή υπόθεσης χωρίς σεβασμό > ?

Και γενικοτερα υπαρχουν πραγματα που δεν μπορει να πει ενας αθεος ?
(γιατι δεν εχουν νοημα) νομιζω πως μπορω να σκεφτω αρκετα
πχ <πισω μου σ εχω σατανα> :doh:
Minds are like para-chutes. They only function when open.
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

περισσότερο ήταν λογοπαίγνιο, με το μυαλό μου στην ελευθερία του λόγου. Λέω ότι το μόνο «ιερό» δικαίωμα που οφείλει κάποιος να σέβεται η «ελευθερία του λόγου».

Χρησιμοποιούμε στην καθημερινότητα μας χριστιανικές εκφράσεις μεταξύ μας (κάποιοι άθεοι εννοώ) (τύπου «κάνε ...ότι σε φωτίσει ο θεός!») και το κάνουμε γελώντας. Θεωρώ πολύ τραβηγμένο να υπάρχουν λέξεις «ταμπού» (αφού περι αυτού πρόκειται, δεν πιστεύει κανένας τους ότι θα τον βοηθήσει κάποιος θεός), και μάλλον υποδηλώνει περισσότερο ανασφάλειες παρά κάποιο «σεβασμό» της αθεϊστικής οπτικής. (τώρα που το σκέφτομαι, μπορεί να υποδηλώνει και μίσος στη θειστική οπτική η ύπαρξη ταμπού με τις λέξεις, ποιος ξέρει...)
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
kapages
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010 05:10
Όνομα Ιστότοπου: -

ενας αθεος δεν ειναι απαραιτητα και σκεπτικιστης.
Πχ ο βαμμενος κομμουνιστης ξυπναει και κοιμαται με το βιβλιο του Μαρξ και τα απαντα του Λενιν. Το να πας στο συνεδριο του ΚΚΕ και να πεις οτι ο Σταλιν ηταν ενας κοκκινος Χιτλερ συνιστα μια μορφη ιεροσυλιας.
Μπορει συνεπως να εχει ιερα και οσια ωστε να συληθουν.
και βεβαια τιθεται το ζητημα του ορισμου τους.
Δεν χρειαζεται να εχεις 100% πιστη σε μια αφηρημενη ιδεα, ωστε να διαμορφωσεις απολυτες και ιερες πεποιθησεις πανω στην ειδικευμενη εφαρμογη της. Πχ καποιος μπορει να μην πιστευει οτι η ατομικη ελευθερια ειναι ιερη γενικα, αλλα οτι ειναι ιερο το δικαιωμα της γυναικας να κανει εκτρωσεις.
Αρα, ακομα και μεσω του σκεπτικισμου μπορεις να καταληξεις σε απολυτες ιδεες, που σου φαινονται ιερες, ιδιαιτερα αν εχεις επενδυσει πανω σε αυτες κομματι της ζωης σου.
---------
Προσωπικα, δεν μπορω να φανταστω κατι αντικειμενικα ιερο ωστε να προσκυνησω (ουτε καν τη φαντασια μου). Ολα ειναι σχετικα, για ολα υπαρχουν ορια, για ολα υπαρχει φθινουσα οριακη χρησιμοτητα (too much can kill you). Αλλα αυτος ειναι ο λογος και οχι το αποτελεσμα της αθειας μου. Η αθεια σαν αθεια δεν λεει τιποτα.
Στατιστικα μονο, σε καποιες οπισθοδρομικες και θεοκρατικες κοινωνιες συνιστα ισχυρη ενδειξη ελευθεριας πνευματος and thats it!
----------
επισης ενας αθεος δεν σεβεται απαραιτητα την ελευθερια του λογου. Πχ θυμαμαι ενα θεμα εδω μεσα που καποιος γκρινιαζε επειδη στην ΕΡΑ ελεγαν Χριστος Ανεστη καποιοι παρουσιαστες.
Αλλα ηταν εξυπνο λογοπαιγνιο...
Παραδεισος ειναι η ικανοποιηση καθε ατομικης επιθυμιας. Κολαση, ειναι η συγκεντρωση αυτων των ατομικων παραδεισων...
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Θεωρώ ότι μια κοινωνία που δεν θα διασώζει κατά κάποιον τρόπο την έννοια του "ιερού", με την έννοια των αξιών που αξιωματικά αποδέχεται ως θεμέλιο της ηθικής της και ως μέτρο αξιολόγησης της πραγματικότητας, αφενός μεν δεν είναι δυνατόν να υπάρξει και αν υπήρχε θα ήταν μια απάνθρωπη ζούγκλα.

Το πρόβλημα με την θρησκευτικού τύπου ιερότητα είναι ο ολότελα αποσυνδεδεμένος με την πραγματικότητα και συμβολικός χαρακτήρας της και το γεγονός ότι το σύμβολο τίθεται δογματικά εκ των προτέρων υπεράνω του σημαινόμενου.

Δε νομίζω πάντως ότι ο ορθολογισμός συνεπάγεται αναγκαστικά και συνολική αποιεροποίηση της πραγματικότητας.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
vesid
Δημοσιεύσεις: 2797
Εγγραφή: 06 Σεπ 2010 13:50
Όνομα Ιστότοπου: -

Γιατρος Του Ικα έγραψε: Δε νομίζω πάντως ότι ο ορθολογισμός συνεπάγεται αναγκαστικά και συνολική αποιεροποίηση της πραγματικότητας.
'Οτι εξετάζεται ορθολογικά αποιεροποιείται, τουλάχιστον την στιγμή της εξέτασης ή ακόμη και την στιγμή της συνειδητοποίησης της δυνατότητας ορθολογικής εξέτασης.
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

καθορίστε τι εννοείτε «ιερό».

λέγοντας πχ "θεωρώ «ιερό» το δικαίωμα της «ελευθερίας του λόγου»" εννοώ ότι για εμένα είναι ένα ύψιστο ανθρώπινο δικαίωμα το οποίο "αντιμετωπίζω με «θρησκευτική ευλάβεια»". Έχω καταλήξει εκεί απόλυτα ορθολογιστικά, αναλογιζόμενος μια σειρά πλεονεκτημάτων και μειονεκτημάτων της εφαρμογής του συγκεκριμένου δικαιώματος στους ανθρώπους (συμπεριλαμβάνοντας και εμένα μέσα σε αυτούς), και επίσης αναλογιζόμενος το που κατέληξαν διάφορες κοινωνίες που δεν το εφάρμοσαν.

Οι λέξεις έχουν και μεταφορική σημασία.
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
vesid
Δημοσιεύσεις: 2797
Εγγραφή: 06 Σεπ 2010 13:50
Όνομα Ιστότοπου: -

Απελεύθερε εγώ το ξεκαθάρισα, δεν αναφέρομαι στη μεταφορική σημασία.
Άβαταρ μέλους
spylab
Δημοσιεύσεις: 1600
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 13:14
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Γλυφαδα

Ναι και εγω δεν αναφερομαι στη μεταφορικη σημασια
'Οτι εξετάζεται ορθολογικά αποιεροποιείται, τουλάχιστον την στιγμή της εξέτασης ή ακόμη και την στιγμή της συνειδητοποίησης της δυνατότητας ορθολογικής εξέτασης.
Ετσι πιστευω και εγω! Και θα ελεγα και εξ ορισμου.

Τελικα εξαρταται απο το αν υπαρχει μη θρησκευτικου τυπου ιεροτητα, που νομιζω πως δεν υπαρχει.
Minds are like para-chutes. They only function when open.
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

οταν η βερα λαμπρου τραγουδισε νανα μουσχουρη ηταν ιεροσυλια

οταν οι παοκτσιδες καψανε καποια ιστορικα πανια τον ιερολοχιτων ηταν ιεροσυλια

δε μπορω να καταλαβω ομως της διαφωνιες σας αν καποιος θεωρει οτι κατι δεν ειναι καλο ειναι ιεροσυλια το λεει ειναι μια απλη λεξη για αλλους ιερη για αλλους οχι απλα λενε την λεξη

τελος παντων ακουστε το τραγουδι της γαρμπη που εβαλα τους στιχους ισως καταλαβεται εκει μιας και μονοι σας παλυ δε θα βγαλετε ακρη
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Είναι γνωστό ότι εμείς οι άθεοι
δεν έχουμε ούτε ιερό ούτε όσιο
τρώμε και παιδιά... :mrgreen:
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
spylab
Δημοσιεύσεις: 1600
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 13:14
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Γλυφαδα

Είναι γνωστό ότι εμείς οι άθεοι
δεν έχουμε ούτε ιερό ούτε όσιο
Aσφαλως , και πρεπει να βγει απο τα emoticons το pray :pray:
Minds are like para-chutes. They only function when open.
Απάντηση