Μπορεί ένας άθεος κι ένας θρησκευόμενος να είναι φίλοι;

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
xarax
Δημοσιεύσεις: 195
Εγγραφή: 19 Ιαν 2012 16:27
Όνομα Ιστότοπου: -

Η να παραμεινουν φιλοι - εαν καποτε, πριν τους τεθει σοβαρα το ερωτημα και απαντησουν με μια συνολικη σταση ζωης, ειχαν υπαρξει φιλοι ?
Ειναι αυτη η αντιθεση τοσο μεγαλη, τοσο ριζικη, που στο τελος θα δηλητηριασει την οποια φιλικη σχεση προυπηρξε της τελικης στασης της ζωης τους - η θα δηλητηριασει την οποιανδηποτε φιλικη σχεση παει να δημιουργηθει πανω σε μια ιδεολογικη συγγενεια ?
Εαν μια τοσο μεγαλη και ριζικη διαφορα δεν ειναι, η δεν πρεπει να ειναι, casus belli , ποια αλλη ειναι ?
( Θα μπορουσατε να ρωτησετε ενα φιλαθλο για το εαν ενας " δοσμενος" Παναθηναικος και ενας "βαμμενος" Ολυμπιακος μπορουν να ειναι φιλοι. :) )
( Μιλαω για φιλικες σχεσεις, οχι για ερωτικες... γιατι αν μια τετοια διαφορα ηταν εμποδιο και στις ερωτικες σχεσεις, οι κακομοιροι οι αθεοι θα εξελιπαν πολυ συντομα... :D )
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Μια χαρά φίλοι μπορεί να είναι.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

Διατηρώ φιλία επί πολλά έτη με άτομο το οποίο κάθε ημέρα ανάβει το καντηλάκι του... (κατά τ' άλλα χρυσό παιδί). Κάνουμε και πλακίτσες σχετικές... Του υβρίζω τον θεό του και εκείνος τον αντίθεό μου...
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
Άβαταρ μέλους
xarax
Δημοσιεύσεις: 195
Εγγραφή: 19 Ιαν 2012 16:27
Όνομα Ιστότοπου: -

Αρα η φιλια, η σχεση με τον ανθρωπο, ειναι πανω απο την κοσμοθεωρια, την σχεση με τον Κοσμο ( μερος της οποιας ειναι η σχεση με την θρησκεια ) ?
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

λοιπον ξεκινησα να κραξω τον χαρχαρ που ανοιξε ενα ακομα τοπικ αλλα τελικα θα απαντησω γιατι μου αρεσε ο τροπος που τα ειπε

ναι χαρχαρ ανετα θα μπορουσε ενας αθεος με εναν χριστιανο να ηταν φιλοι
[με μουσουλμανο λιγο δυσκολο θα σε ελεγα αλλα δε στο λεω]

απανταω επισης στην απορια σου οι ποιο καλοι μου φιλοι ειναι παοκτσιδες μου αρεσει παρα πολυ να μαθαινω για αυτους τι λενε τι πιστευουν τι γνωμες εχουνε τους λεω τα δικα μου και γινεται μια πολυ ωραια συζητηση ε τωρα αν καμια φορα πεφτει και καμια βρισια τι εγινε? και παλιοι φιλοι

σκεφτικες να το κανεις εσυ αυτο με φιλους σου πιστους? να βγαινεται να μιλατε να τους λες αυτα που δε ξερουν να σε λενε τα δικα τους και να γινεται κουβεντα?

μονο οι κολλημενοι δεν εχουυν φιλιες με καποιον που εχει διαφωρετικα πιστευω
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
xarxar
Δημοσιεύσεις: 2034
Εγγραφή: 14 Δεκ 2009 02:53
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Υάδες

aristotelis_1 έγραψε:λοιπον ξεκινησα να κραξω τον χαρχαρ που ανοιξε ενα ακομα τοπικ
Goddammit!
aristotelis_1 έγραψε:ναι χαρχαρ ανετα
Αρίστο, xarax όχι xarxar...
Θέλει αρετή και τόλμη η ...αθεΐα.
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

βλεπεις το δεντρο και χανεις το δασος χαρχαρ πρασινε

ετσι θα σας λεω για να μην σας μπερδευω
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
xarxar
Δημοσιεύσεις: 2034
Εγγραφή: 14 Δεκ 2009 02:53
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Υάδες

Off Topic
Διπλή προσβολή - πας για κατευθείαν ban :naughty: :lol:
Θέλει αρετή και τόλμη η ...αθεΐα.
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

ωχ νευριασε ο χαρχαρ για να γλυτωσω το μπαν και το ξυλο ασ το παμε αλλιως

καλα δε θα σε λεω πρασινο δε σε ξανα λεω ετσι

κοκκινο ισως? νομιζω οτι εισαι οπαδος αθηναικης ομαδας?

μην νομιζεις οτι το κοκκινο σημαινει και κκε

για το θεμα του αλλου κατι?
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Scifimom
Δημοσιεύσεις: 807
Εγγραφή: 27 Μάιος 2009 09:21
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Σάϊρ Μέση Γη

Προσωπικά απαντώ ναι. Έχω φίλους και φίλες που είναι χριστιανοί-ες. Οι βαθμίδες της πίστης τους, κυμαίνονται από χλιαροί Ελληνοχριστιανοί, μέχρι νεοορθοδοξοι με καντήλια νηστείες προσευχές κατηχητικά κλπ. ΟΛΟΙ ξέρουν πως είμαι άθεη και δεν προσποιούμαι όταν είμαι μαζί τους. Επίσης παλαιότερα είχα φιλικές σχέσεις και με μουσουλμάνο (Απο Αίγυπτο) αλλά αργότερα χαθήκαμε, δεν τσακωθήκαμε, απλώς κόπηκε η επαφή. Οι καλύτερες φίλες και των δύο παιδιών μου είναι από ευσεβείς χριστιανικές οικογένειες, με τους γονείς τους διατηρούμε άριστες σχέσεις και διασκεδάζουμε μαζί. Και πάλι δεν κρύβουμε ότι δεν πιστεύουμε. Λόγω αλλαγών και μετακομίσεων σε διάφορες πόλεις, κατα καιρούς είχα φιλικές σχέσεις με άτομα διαφόρων δογμάτων, Άθεους, Χριστιανούς, Μάρτυρες του Ιεχωβά, Μουσουλμάνους, Βουδιστές, Δωδεκαθεϊστές κλπ. Εννοείται πως έχω συναντήσει και κοντόφθαλμους κόπανους και έχω ακούσει τις γνωστές βλακείες, "Μα είσαι ΤΟΣΟ καλός άνθρωπος πως γίνεται να είσαι άθεη;" "Δεν πιστεύεις στο θεό; Περίεργο είσαι η πρώτη που γνωρίζω" αλλά με αυτούς απλώς δεν συνέχισα τις προσπάθειες να διατηρήσω φιλικές σχέσεις.
Praise his noodliness
AAAAARGHHHHHH!
Άβαταρ μέλους
MariaEvri
Δημοσιεύσεις: 763
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 13:36
Όνομα Ιστότοπου: Dragon island-characters and species
Τοποθεσία: Limassol CY
Επικοινωνία:

Όλοι μου οι φίλοι είναι θρησκευόμενοι. Ομολογώ ότι όταν τους ακούω να μηλάνε για τη θρησκεία και τα @θαύματα@ θέλω να επεμβω αλλά δεν τολμώ για τί θα χαλάσουν οι σχέσεις μας. Δυστυχώς, ο χαρακτήρας μου είνια τέτοιος που δεν νομίζω να το αντέξω για πάντα. (δυστυχώς) και αυτό το ξέρω από ένα βράδυ όταν μια φίλη μου μου έλεγε για το θεό της και να προσέχω το σατανά και λοιπά. Είχε καλή πρόθεση, αλλά προσωπικά αποφεύγω να είμαι μονη μαζί της πλεον,
Θα ήθελα να μπορούσα να απαντήσω στα επειχηρήατα τους (έχω τες απαντήσεις αλλά όχι το χαρακτήρα), αλλά δεν μπορώ, και αυτο με κάνει να νιώθω απομονομένη, μόνη και διαφορετική.
Μέχρι τώρα δεν έχω βρει εδώ ούτε ενα φίλο που να έχει τα ίδια "πιστεύω" με εμένα
God made me an atheist. Who are you to question his wisdom!
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

Τους φίλους τους διαλέγουμε
γι'αυτό δεν τους παιδεύουμε
τα μυστικά μας λέμε
κι' εμείς ερωτευθήκαμε
αλλά δεν τρελαθήκαμε
τους φίλους μας δεν καίμε
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

xarax έγραψε:Μπορει ενας αθεος και ενας θρησκευομενος να ειναι φιλοι ?

Η να παραμεινουν φιλοι - εαν καποτε, πριν τους τεθει σοβαρα το ερωτημα και απαντησουν με μια συνολικη σταση ζωης, ειχαν υπαρξει φιλοι?
Ναι.

Απαντώ με βάση προσωπική εμπειρία: έχω δύο φίλες βαθιά θρήσκες.

Απλώς δεν αγγίζουμε αυτά τα θέματα. Δεν προκαλώ τις πεποιθήσεις τους, και δεν προκαλούν τις δικές μου. Όταν προκύψει ανάγκη (όταν π.χ. μια φίλη μου είχε προσωπικές δυσκολίες και αισθανόταν την ανάγκη να στηριχτεί στη θρησκεία της) μπορεί να κάνω και έμμεσες ή και άμεσες θρησκευτικές αναφορές, π.χ. ότι ο Χριστός όλα τα συγχωρεί, ότι ο Θεός δεν εγκαταλείπει ποτέ κανέναν. Ενδέχεται να προσθέσω, αν το κρίνω σκόπιμο, ότι μπορεί εγώ να μην πιστεύω, αλλά αφού εκείνη πιστεύει, ξέρω ότι αυτό θα την στηρίξει. Μπορεί να πω κάτι σαν "Αφού το πιστεύεις, για σένα είναι έτσι". Μπορεί όμως και να μην το προσθέσω.

Πριν χρόνια κάναμε κάποιες κουβέντες για το θέμα, υπήρξε και κάποια ένταση, αλλά τελικά επικράτησε η αγάπη και η φιλία, και απλώς αφήνουμε το θέμα στην άκρη όσο γίνεται ώστε να μην προκύπτουν εντάσεις.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
egore
Δημοσιεύσεις: 1666
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2009 04:24
Όνομα Ιστότοπου: -

Μαρία, μήπως οι φίλοι σου σε περνάνε για σατανίστρια; :)
Νομίζω θα έχεις καλύτερα αποτελέσματα δηλώνοντας οπαδός του ορθολογισμού για αρχή.
Τουλάχιστον θα μπορείς να εκφέρεις τα επιχειρήματα σου με χιούμορ.
έξυπνος αυτός που βρίσκει την χαρά και σοφός αυτός που γνωρίζει την αξία της σιωπής
Σταυρούλα
Δημοσιεύσεις: 222
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2011 11:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

AoratiMelani έγραψε: Απαντώ με βάση προσωπική εμπειρία: έχω δύο φίλες βαθιά θρήσκες.

Απλώς δεν αγγίζουμε αυτά τα θέματα. Δεν προκαλώ τις πεποιθήσεις τους, και δεν προκαλούν τις δικές μου.
Νομίζω ότι η απάντηση τριγυρνάει στον τρόπο που το έθεσε η Μελάνι. Οποιαδήποτε σχέση μπορεί να διατηρηθεί αρκεί να μην είναι κανείς εριστικός και να προκαλεί τα πιστεύω του άλλου. Λίγο Βολταιρική κατάσταση, δηλαδή.
Ξέρω ότι δεν υπάρχει θεός.
Δεν έχω χρόνο για ανθρώπους που πιάνουν τζάμπα χώρο στη ζωή μου.
ΠΑΟΚ
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

οτι λεω και εγω δηλαδη δε προκαλειτε δε σας προκαλουν αλλος ο χαβαλες αλλο η σοβαροτητα
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
Industrial Zen
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 09 Νοέμ 2009 16:11
Όνομα Ιστότοπου: -

Τι ερώτηση είναι αυτή βρε παιδιά; Και φυσικά μπορεί, ψώνιο.. Γουστάρω τους ομηρικούς καυγάδες, με θρήσκους, ακροδεξιούς, γαύρους κλπ, με ποιούς θα κάνω παρέα; Με τους ομοιδεάτες μου; Ανιαρότατο... :twisted:
AoratiMelani έγραψε: Απλώς δεν αγγίζουμε αυτά τα θέματα. Δεν προκαλώ τις πεποιθήσεις τους, και δεν προκαλούν τις δικές μου.
Το καλό είναι να τις προκαλείς, να γινόσαστε μαλλιά κουβάρια και την άλλη μέρα να εξακολουθείτε να είσαστε φίλες.. Εγώ το πετυχαίνω πάντως.. 8-)
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9866
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

Θα συμφωνήσω με όσους είπαν ότι φυσικά και μπορούν να υπάρχουν φιλικές σχέσεις μεταξύ πιστών και άθεων (ή γαύρων και ανθρώπων). : brrr :
It is by will alone I set my mind in motion.
Άβαταρ μέλους
MariaEvri
Δημοσιεύσεις: 763
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 13:36
Όνομα Ιστότοπου: Dragon island-characters and species
Τοποθεσία: Limassol CY
Επικοινωνία:

Μαρία, μήπως οι φίλοι σου σε περνάνε για σατανίστρια;
Νομίζω θα έχεις καλύτερα αποτελέσματα δηλώνοντας οπαδός του ορθολογισμού για αρχή.
Τουλάχιστον θα μπορείς να εκφέρεις τα επιχειρήματα σου με χιούμορ.
100% όχι
τέλως πάντων, ναι ένας άθεος μπορεί να είναι φίλος με κάποιον θρήσκο, αλλά αυτό εξαρτάται από τον χαρακτήρα και των δύο
God made me an atheist. Who are you to question his wisdom!
Άβαταρ μέλους
Industrial Zen
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 09 Νοέμ 2009 16:11
Όνομα Ιστότοπου: -

MariaEvri έγραψε: Νομίζω θα έχεις καλύτερα αποτελέσματα δηλώνοντας οπαδός του ορθολογισμού για αρχή.
Ορθολογισμός είναι η αθεία Μαρία, άθεος πρέπει να είναι κάθε ορθολογιστής.. Ορθολογιστής θρήσκος δεν υπάρχει και αν υπάρχει έχει σύγχυση εγκεφαλική.. :lol:
Απάντηση