Νομίμως αναγνωρισμένη η Αποστολική Εκκλησία του Κοπιμισμού

Συζητήσεις σχετικά με τις διάφορες θρησκείες και τις εκκλησίες τους
Απάντηση
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Αγγλιστί "Missionary Church of Kopimism" (από τις λέξεις "copy me") και ιδρυθείσα από τον 19χρονο φοιτητή φιλοσοφίας Isak Gerson, αναγνωρίσθηκε πρόσφατα από το Σουηδικό κράτος σε νομικό επίπεδο κι έχει ως ιερά σύμβολα τα Ctrl+C και Ctrl+V, χωρίς μεταφυσικές θεωρήσεις (I call piss-taking, βασικά).

http://en.wikipedia.org/wiki/Missionary ... f_Kopimism
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
Σταυρούλα
Δημοσιεύσεις: 222
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2011 11:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Αν πλακώσει και στην Ελλάδα καμιά σκληρή νομοθεσία περί ίντερνετ, την ασπάζομαι ευχαρίστως.

(Πάντως κι εδώ δεν πάμε πίσω: http://www.pirateparty.gr/ )
Ξέρω ότι δεν υπάρχει θεός.
Δεν έχω χρόνο για ανθρώπους που πιάνουν τζάμπα χώρο στη ζωή μου.
ΠΑΟΚ
Άβαταρ μέλους
Industrial Zen
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 09 Νοέμ 2009 16:11
Όνομα Ιστότοπου: -

Η υπόθεση δεν είναι καθόλου φαιδρή όπως φαίνεται με πρώτη ματιά..

Διακρίνω μία απόπειρα να χτυπηθεί το σύστημα με τα ίδια του τα μέσα.. Όταν κάθε "θρησκευτική πίστη" αναγνωρίζεται από επίσημα κράτη χωρίς να λαμβάνονται υπόψιν ούτε ανθρώπινα δικαιώματα, ούτε το βίτσιο του κάθε παλαβού που αναγάγεται σε θρησκεία, γιατί να μη γίνει αυτό; Στο κάτω κάτω είναι απολύτως λογικά και επιστημονικά τα "πιστεύω" της "θρησκείας"..
Welcome to the missionary church of kopimism

The swedish Constitution Act, Chapter 2. § 1 states that every citizen is against the government guaranteed freedom of religion: freedom, either alone or with others to practice their religion.”

A religion is a belief system with rituals.
The missionary kopimistsamfundet is a religious group centered in Sweden who believe that copying and the sharing of information is the best and most beautiful that is. To have your information copied is a token of appreciation, that someone think you have done something good.

* All knowledge to all
* The search for knowledge is sacred
* The circulation of knowledge is sacred
* The act of copying is sacred.

All people should have access to all information produced. A gigantic Boosting Knowledge for humanity.

Throughout history, various groups around the world have been persecuted by oppressors. It has since taken refuge in religion and wanted a peaceful coexistence. Without threats and harassment.

In our belief, communication is sacred. Communication needs to be respected. It is a direct sin to monitor and eavesdrop on people.

The absolute secrecy is holy in the church of kopimism.

In the individual pastoral care and confession with the kopimist priests (the Ops), priests are protected under Swedish law by an absolute professional secrecy.
Copyright Religion is our absolute opposite – Ongoing obstruction of copying.

We challenge all copyright believers – most of which have a great deal of influence in politics, and who derive their power by limiting people’s lives and freedom. What they most of all want to limit the knowledge. We need to steel ourselves for their hatred and aggression.

- Copy. download, uplooad!
- All knowlegde to all!
- Information technology is not to be feathered by laws.
Όλη η γνώση σε όλους!!!

Με την πολύ καλή κίνηση των Σουηδών, δεν αποκλείω σύντομα να δούμε "θρησκείες" αντίθετες στο τραπεζικό σύστημα, στην ανεργία και δε ξέρω που αλλού.. Να δούμε πως θα το παλέψουν νομικά οι κάθε φύσης εξουσιαστές αν κάποια "θρησκεία" τέτοιου είδους αποκτήσει 50 εκατομμύρια πιστούς.. :lol:
Σταυρούλα
Δημοσιεύσεις: 222
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2011 11:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Και που ξέρουμε, μπορεί αυτός να είναι στο μέλλον ένας τρόπος για να "αντικαταστηθούν" τα παλιά είδωλα και οι παλιές δοξασίες των θρησκειών έτσι όπως τα ξέρουμε μέχρι σήμερα. Τι καλά που θα' ταν να ονομάζαμε "θρησκεία" την επιστήμη, ε; Χαμός θα γινότανε! :D
Ξέρω ότι δεν υπάρχει θεός.
Δεν έχω χρόνο για ανθρώπους που πιάνουν τζάμπα χώρο στη ζωή μου.
ΠΑΟΚ
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

RaspK έγραψε:Αγγλιστί "Missionary Church of Kopimism" (από τις λέξεις "copy me") και ιδρυθείσα από τον 19χρονο φοιτητή φιλοσοφίας Isak Gerson, αναγνωρίσθηκε πρόσφατα από το Σουηδικό κράτος σε νομικό επίπεδο κι έχει ως ιερά σύμβολα τα Ctrl+C και Ctrl+V, χωρίς μεταφυσικές θεωρήσεις (I call piss-taking, βασικά).

http://en.wikipedia.org/wiki/Missionary ... f_Kopimism
Τι σχέση έχει η μετάδοση της πληροφορίας, με την εκκλησία και την θρησκεία;μήπως το ονόμασαν έτσι για να αποσπάσουν την προσοχή και γενικότερα για επικοινωνιακούς λόγους;
θα μπορούσαν να την ονομάσουν διεθνής ένωση ανταλλαγής πληροφοριών. εξάλλου οι σουηδοί πάντα ήταν γραφικοί.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Θεόφιλε, νομίζω πως το έκαναν για να νομιμοποιήσουν την αντιγραφή πληροφορίας (στα πλαίσια της θρησκείας πάντα, βεβαίως βεβαίως) και για να κάνουν και πλάκα, μεταξύ άλλων. Αλλά το τι νομίζω εγώ δεν μας λέει ποια είναι η πραγματικότητα. :P
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Δεν είναι αυτό το point Θεόφιλε. Το ζήτημα είναι ότι η θρησκεία απολαμβάνει ένα είδος ασυλίας και με το πρόσχημα της θρησκείας ένα σωρό παραλογισμοί γίνονται νομικά αποδεκτοί διότι "είναι θέμα πίστης". Βλέπεις λοιπόν ότι μια ιδέα-άποψη-δράση δεν μπορεί να περάσει λογικά; Την ανάγεις σε θρησκευτικό ζήτημα και ξαφνικά γίνεται ταμπού.

Θυμάμαι που διάβαζα σε μια γερμανική εφημερίδα ότι το αυστηρό γερμανικό υπουργείο συγκοινωνιών που απαιτεί να φοράς κράνος όταν δίνεις εξετάσεις για δίπλωμα οδήγησης μηχανής (δεν ξέρω τι γίνεται στην Ελλάδα, υποθέτω κάτι παρόμοιο) έκανε εξαίρεση για έναν Σίχ που επέμενε ότι η θρησκεία του τού απαγορεύει να βγάζει το τουρμπάνι του σε δημόσιους χώρους.

Γιατί λοιπόν να μην πουν και αυτοί ότι το ελεύθερο downloading το επιβάλλει η θρησκεία τους και ότι η ελευθερία διακίνησης της πληροφορίας είναι ιερή;

Αφού απ'ότι φαίνεται όποια ιδέα προβάλλεται από τους οπαδούς τους ως "ιερή" τείνει να γίνεται σεβαστή...
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

Off Topic
εξάλλου οι σουηδοί πάντα ήταν γραφικοί.
γιατη ;
Άβαταρ μέλους
kapages
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010 05:10
Όνομα Ιστότοπου: -

πολύ σωστά ΓΤΙ.

Οι αθεοι βαθμου 7 (100% σιγουροι οτι δεν υπαρχει θεος) δεν θα μπορουσαν να φτιαξουν μια αθειστικη θρησκεια γυρω απο αυτη την ισχυρη πεποιθηση τους;
Παραδεισος ειναι η ικανοποιηση καθε ατομικης επιθυμιας. Κολαση, ειναι η συγκεντρωση αυτων των ατομικων παραδεισων...
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

Στην Σουηδία δεν είναι που οι πειρατές του διαδικτύου έχουν ιδρύσει πολιτικό κόμμα;
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

@Kapages
Νομικά ίσως. Άλλωστε απ'ότι έχω καταλάβει ο καθένας στην εποχή μας ονομάζει θρησκεία ότι του κατέβει.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

Γιατρος Του Ικα έγραψε:@Kapages
Νομικά ίσως. Άλλωστε απ'ότι έχω καταλάβει ο καθένας στην εποχή μας ονομάζει θρησκεία ότι του κατέβει.
Έλα ντε.... Η θρησκεία, νομίζω, έχει κάποια χαρακτηριστικά των οποίων η ύπαρξις είναι αναγκαία.
Δόγμα, ιερά βιβλία, τελετουργικό, ιερατείο...
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Στην Ελλάδα απ' ό,τι ξέρω δεν προβλέπει κανένας νόμος τον τρόπο αναγνώρισης ενός θρησκεύματος. Το Σύνταγμα μιλάει για "γνωστές θρησκείες" χωρίς να δίνει ορισμό, ο νόμος δεν προβλέπει διαδικασία "γνωστοποίησης", οπότε επικρατεί χάος.

Έχω ακούσει ότι το Υπουργείο Θρησκευμάτων έχει κατάλογο "γνωστών" θρησκειών, αλλά το πώς συντάχθηκε και πώς ενημερώνεται, δεν το ξέρω. Έχω επίσης ακούσει ότι ο 12θεϊσμός (ή αρχαία ελληνική θρησκεία ή όπως το λένε) δεν ανήκει σε αυτές, παρά τις ενέργειες των πιστών του. Αλήθεια ψέματα δεν ξέρω.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Σταυρούλα
Δημοσιεύσεις: 222
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2011 11:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Από βικιπίδια
Το ζήτημα της αναγνώρισης της ΕΕΘ
Η δημόσια επανεμφάνιση της ΕΕΘ έχει χαιρετιστεί και αναγνωριστεί από όλες τις υπόλοιπες ομοειδείς Εθνικές Θρησκείες των διαφόρων Παραδόσεων του πλανήτη μας, αποτελεί άλλωστε αυτή μέλος του Παγκόσμιου Συνέδριου Εθνικών Θρησκειών (World Congress of Ethnic Religions). Δεν έχει όμως ακόμα αναγνωριστεί από την επίσημη Ελληνική Πολιτεία, κυρίως για τον λόγο ότι στην Ελλάδα δεν προβλέπεται αναγνώριση Θρησκειών. Για το πρόβλημα αυτό κατατέθηκε από το Υ.Σ.Ε.Ε. το προαναφερθέν Υπόμνημα στις Ελληνικές πολιτειακές και πολιτικές αρχές, που ανάμεσα σε άλλα ζητάει και την αναγνώριση της ΕΕΘ σε επίπεδο όχι νομικό αλλά θεσμικό.

Η μεγάλη χρονική απόσταση που χωρίζει το σήμερα από την εποχή που η ΕΕΘ ήταν η αυτονόητη και αυθόρμητη θρησκευτική εκδήλωση των ελεύθερων Ελλήνων, καθώς και τα όσα έχουν επισωρεύσει στην σκέψη μας τα σημερινά κυρίαρχα θρησκευτικά συστήματα, κάνουν εξαιρετικά δύσκολη την σωστή πρακτική προσέγγιση του ελληνικού πολυθεϊσμού. Για το ξεπέρασμα αυτής της μεγάλης δυσκολίας των προσπαθειών αναβίωσης, ο Jean Rudhardt έχει προτείνει ήδη από το 1981 τα εξής:

«πρέπει να παρακολουθήσουμε τον τρόπο ζωής των αρχαίων Ελλήνων και να τους μιμηθούμε, στην φαντασία μας… πρέπει να μιμηθούμε τις διαδρομές της σκέψης τους, τις συναισθηματικές τους αντιδράσεις, τις συμπεριφορές τους. Οι αντιλήψεις τους καθορίζονταν από ένα δίκτυο σχέσεων, τις οποίες πρέπει να ανασυνθέσουμε στο μυαλό μας. Οι εικόνες τους αποκτούν την αξία τους από όλα όσα έχουν γι’ αυτούς σημασία. Είμαστε λοιπόν υποχρεωμένοι να ανασυνθέσουμε μέσα μας ένα ανάλογο πεδίο συνδυασμών. Οι τελετές τους βασίζονταν σε ένα συγκεκριμένο σύνολο κοινωνικών συμπεριφορών. Πρέπει λοιπόν να αναδημιουργήσουμε νοερά όλα αυτά τα συμφραζόμενα. Εν ολίγοις, για να κατανοήσουμε την αρχαία Ελληνική Θρησκεία, πρέπει να εγκαταλείψουμε όσο το δυνατόν τους συνηθισμένους μας τρόπους σκέψης και μετά ν’ ανασυνθέσουμε μία καθαρά ελληνική νοοτροπία».
Ξέρω ότι δεν υπάρχει θεός.
Δεν έχω χρόνο για ανθρώπους που πιάνουν τζάμπα χώρο στη ζωή μου.
ΠΑΟΚ
Άβαταρ μέλους
xarxar
Δημοσιεύσεις: 2034
Εγγραφή: 14 Δεκ 2009 02:53
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Υάδες

Αναρχος έγραψε:Στην Σουηδία δεν είναι που οι πειρατές του διαδικτύου έχουν ιδρύσει πολιτικό κόμμα;
Σύντομα κοντά σας...
Θέλει αρετή και τόλμη η ...αθεΐα.
Άβαταρ μέλους
EvanT
Δημοσιεύσεις: 1927
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2009 11:00
Όνομα Ιστότοπου: On the way to Ithaca
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Νομίζω πως από παρεξήγηση ίδρυσα την εν Ελλάδι Αποστολική Εκκλησία του Αντιγραφισμού.
Έγραψα το πρωί αυτό το άρθρο ως είδηση: http://onthewaytoithaca.wordpress.com/2 ... /kopimism/ και το βράδυ είδα αυτό στη σελίδα της αμερικανικής εκκλησίας: http://kopimistsamfundet.us (δεξιά στο sidebar: Kopimism in Greece). LOL. Τους άφησα ένα σχόλιο, βέβαια, εξηγώντας το τι έγινε... και δεν ξέρω ρε παιδί μου και τι είδους αρχιερατική στολή να έχουνε. :think: Δεν τα μπορώ τα πολλά πλουμίδια. :P
“With crosses, relics, crucifixes,
beads, pictures, rosaries and pixes,
the tools of working out salvation,
by mere mechanic operation.”
Samuel Butler, "Hudibras"
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Ζήτω. Μπράβο, Βαγγέλη, άξιος. Αν είναι τόσο απλό, να ιδρύσουμε και Μακαρονοτέρατος...
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Απάντηση