Ανέβασμα εικόνας pdf ή άλλης μορφής (όχι φωτο)

Σύντομοι οδηγοί για το πως γίνονται συγκεκριμένες ενέργειες στο φόρουμ
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Πώς μπορώ ν' ανεβάσω ή να βάλω στο κείμενο μια εικόνα η οποία δεν είναι φωτογραφία (π.χ. σκεφτόμουν για μια αντιγραφή ενός τμήματος αρχείου pdf από τον ισοβίτη του αρκά). Δοκίμασα με file hosting αλλά δε μου άρεσε γιατί απαιτεί κατέβασμα και δεν ανοίγει απευθείας το αρχείο (εικόνα), εκτός αν κάτι κάνω λάθος. Ή, εναλλακτικά, με τι είδους πρόγραμμα θα μπορούσα να τη μετατρέψω ώστε να είναι εύκολα προσβάσιμη. (Ελπίζω να γίνομαι κατανοητός)
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

Για να ανεβάσεις (κάπου) pdf κ να το ενσωματώσεις όπως τις εικόνες στο forum αποκλείεται.
αν είναι μικρό (250kb η λιγότερο) μπορείς να το επισυνάψεις στη δημοσίευση.
Αλλιώς
είτε θα το μετατρέψεις σε αρχείο εικόνας
συνήθως μπορείς να αντιγράψεις το κομμάτι απο το pdf που σε ενδιαφέρει και να το αποθηκεύσεις σαν εικόνα.
επίσης αυτο μπορεί να εκτυπώσει αρχεία εικόνας απο οποιοδήποτε πρόγραμμα των windows.

είτε θα το βάλεις σαν link σε αρχείο
όπως είπες: ανέβασμα σε κάποια free υπηρεσία κλπ
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Λοιπόν, μετά από αρκετή προσωπική αναζήτηση, απαντώ στον εαυτό μου (καθώς και σε οποιονδήποτε έχει παρόμοια απορία):
Αυτό το οποίο επεδίωκα ήταν να πάρω ένα κομμάτι εικόνας (π.χ. ένα τμήμα αρχείου pdf από ένα κόμικ του Αρκά) και να μπορέσω να το αναρτήσω εδώ προς ανάγνωση.
  1. Κατέβασα από δω το πρόγραμμα Doc to JPG converter.
  2. Το εγκατέστησα στον Η/Υ μου.
  3. Άνοιξα το κόμικ που ήθελα, το οποίο είναι αρχείο pdf.
  4. Έσυρα τον κέρσορα στο τμήμα που ήθελα και το αντέγραψα (με δεξί κλικ, φυσικά).
  5. Άνοιξα ένα κενό έγγραφο του word και το επικόλλησα εκεί.
  6. Άνοιξα το ανωτέρω πρόγραμμα "Doc to JPG" και μέσω αυτού μετέτρεψα το έγγραφο του word σε εικόνα jpeg (προσοχή στα settings, ώστε το αποτέλεσμα να είναι ακριβώς αυτό που θέλουμε).
  7. Από κει και πέρα η διαχείριση ήταν εύκολη, αφού ακολούθησα τις οδηγίες που παραθέτονται στο ίδιο κεφάλαιο για ανέβασμα οποιασδήποτε εικόνας μέσω free file hosting.
Το αποτέλεσμα φαίνεται εδώ
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
Σίσυφος
Δημοσιεύσεις: 1027
Εγγραφή: 18 Απρ 2009 18:35
Όνομα Ιστότοπου: Youtube Channel
Επικοινωνία:

Άλλος τρόπος (νομίζω ο πιο εύκολος και γρήγορος):

Πηγαίνεις στο έγγραφο που θες και πατάς το κουμπί Print Screen (PrtScn) στο πληκτρολόγιο σου (βρίσκεται μετά το F12). Ανοίγεις την Ζωγραφική των Windows, πατάς Ctr+V (κάνεις paste δηλαδή), και εμφανίζεται η screenshot τη στιγμή που πάτησες το PrtScn. Παίζεις λίγο με τα όρια της εικόνας, αποθηκεύεις και είσαι έτοιμος.
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Σίσυφος έγραψε:Άλλος τρόπος (νομίζω ο πιο εύκολος και γρήγορος):

Πηγαίνεις στο έγγραφο που θες και πατάς το κουμπί Print Screen (PrtScn) στο πληκτρολόγιο σου (βρίσκεται μετά το F12). Ανοίγεις την Ζωγραφική των Windows, πατάς Ctr+V (κάνεις paste δηλαδή), και εμφανίζεται η screenshot τη στιγμή που πάτησες το PrtScn. Παίζεις λίγο με τα όρια της εικόνας, αποθηκεύεις και είσαι έτοιμος.
Λίγο βραδύτερος (ενίοτε) αλλά καλύτερος, ενδεχομένως: από το Reader, επιλέγεις το εργαλείο Snapshot (Στιγμιότυπο;! έχει μια φωτογραφική μηχανή...) και μετά την περίοχη που θες να «σώσεις.» Εάν αυτή είναι όλη η περιοχή που εμφανίζεται στο πλαίσιο προβολής (δηλ. το μέρος του εγγράφου που είναι ορατό), τότε απλώς κάνεις click σε αυτήν. Έτσι αντιγράφεται το προκείμενο στο clipboard, οπότε και μπορείς να το χρησιμοποιήσεις απευθείας όπως και ανωτέρω (το ίδιο κάνει και το PrintScreen, αλλά υπάρχουν κάποιες τεχνικές διαφορές).
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

Ένα πολύ χρήσιμο εργαλείο και δωρεάν είναι το «Bullzip pdf printer». Εγκαθιστά έναν virtual εκτυπωτή ο οποίος μπορεί (εκτός από pdf) να «εκτυπώσει» (αποθηκεύσει) σε οποιοδήποτε φορμάτ εικόνας (bmp, jpg, png, tiff, και αρκετά άλλα) από οποιοδήποτε πρόγραμμα windows υποστηρίζει εκτύπωση. Μπορείτε να διαλέξετε την ανάλυση εξόδου όπως θέλετε. Δεν έχει διαφημιστικά watermarks, είναι freeware και μπορεί παράγει απαράμιλλης ποιότητας εικόνες (το paint κάνει πίξελς και άλλα ανεπιθύμητα εφέ για παράδειγμα). Το έχω βρεί ε-ξαι-ρε-τι-κά πρακτικό και το χρησιμοποιώ εδώ και αρκετά χρόνια χωρίς προβλήματα.
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

apeleytheros έγραψε:Ένα πολύ χρήσιμο εργαλείο και δωρεάν είναι το «Bullzip pdf printer». Εγκαθιστά έναν virtual εκτυπωτή ο οποίος μπορεί (εκτός από pdf) να «εκτυπώσει» (αποθηκεύσει) σε οποιοδήποτε φορμάτ εικόνας (bmp, jpg, png, tiff, και αρκετά άλλα) από οποιοδήποτε πρόγραμμα windows υποστηρίζει εκτύπωση. Μπορείτε να διαλέξετε την ανάλυση εξόδου όπως θέλετε. Δεν έχει διαφημιστικά watermarks, είναι freeware και μπορεί παράγει απαράμιλλης ποιότητας εικόνες (το paint κάνει πίξελς και άλλα ανεπιθύμητα εφέ για παράδειγμα). Το έχω βρεί ε-ξαι-ρε-τι-κά πρακτικό και το χρησιμοποιώ εδώ και αρκετά χρόνια χωρίς προβλήματα.
Τα pixels που λες μάλλον είναι επειδή σώζεις σε JPEG (το Paint έχει πολύ κακό σύστημα αποθήκευσης σε αυτό το format, αφού άλλωστε δεν επιτρέπει να κάνεις την όποια ρύθμιση)· το προγραμματάκι, πάντως, βλέπω να το τσεκάρω για να το δείξω σε άλλους με τη σειρά μου. Νά 'σαι καλά! ;)

Υ.Γ.: Για όσους παρ' όλ' αυτά χρησιμοποιούν το Paint, να προτιμάτε την αποθήκευση σε PNG για ό,τι άλλο από «συνεχούς χρώματος» απεικονίσεις (κυρίως φωτογραφίες).
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

Off Topic
όταν δουλεύω με εικόνες τις αποθηκεύω μόνο σε bmp (η κάνα Photoshop format, όπου ταιριάζει). είναι το μόνο μη απωλεστικό που μπορούν να το δουν όλα τα προγράμματα. Βγάζει βέβαια κτηνώδους μεγέθους αρχεία, αλλά όταν τελειώσει το έργο ρίχνω μια συμπίεση και μένει το 1/200 του μεγέθους. Το paint κάνει πίξελς λόγω χαμηλής ανάλυσης που υποστηρίζει.
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
Σίσυφος
Δημοσιεύσεις: 1027
Εγγραφή: 18 Απρ 2009 18:35
Όνομα Ιστότοπου: Youtube Channel
Επικοινωνία:

Off Topic
Θα συμφωνήσω με τον RaspK, PNG is the way to go! (για vector graphics ειδικά, δεν το συζητώ!) Για bitmap/raster graphics χρησιμοποιώ και JPEG. BMP δεν το' χω ψάξει ιδιαίτερα.
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

Εγώ χρησιμοποιώ το irfanview από το 1997. Θεϊκό και θεϊκά απλό image viewer και όχι μόνο. 600Κ και κάνει παπάδες.
Εχω μία συντόμευση στην επιφάνεια με παράμετρο "/capture" και hotkey το Ctrl+0, οπότε έχω processable/printable PrintScreen με ένα πάτημα Ctrl+0.
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Απάντηση