πιστεύετε στην πίστη?

πιστεύετε στην πίστη?

ναι (ναι και την χρησιμοποιω εκαστοτε, ναι και την αναιρω συνηθως)
7
16%
οχι (ειναι μορφη αυθυποβολης αχρειαστη)
37
84%
 
Σύνολο ψήφων: 44
Άβαταρ μέλους
patroklos
Δημοσιεύσεις: 1714
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2010 13:22
Όνομα Ιστότοπου: -

οι απιστοι πιστευουν στην εκφραση, αν οχι στην σκεψη τους, την γνωμη τους, τον λογο, τον ορθολογισμο

ή οχι?
Enjoy yourself. It's later than you think. / Διασκέδασε. Είναι πιό αργά από ό, τι νομίζεις

Chinese proverb /Κινεζική παροιμία
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Όχι.
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Φάνης Σέμπρος
Δημοσιεύσεις: 135
Εγγραφή: 12 Φεβ 2010 00:44
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Καρδίτσα

υπήρχε πριν λίγες μέρες ένα σχετικό άρθρο σε έναν όμορφο "καβαφικό" ισότοπο, αλλά και πάλι φοβάμαι πως δεν καταλαβαίνω την ερώτηση, τουλάχιστον πλήρως!
Είναι προσωπική για τον καθένα αν πιστεύει στην πίστη
(που και πάλι μού ακούγεται κάπως σαν.. "αγαπάς την αγάπη?")
Ή αν πιστεύουμε ότι όντως οι θρησκοι πιστευουν και το εννοουν?
Πιθανότατα το 1ο..
Μα η λέξη "πίστη" από μόνη της αντιτίθεται στην ιδιοσυγκρασία μας!
---φαντάζομαι, δεν εννοούμε με την έννοια "πιστευω θα κερδισει η αεκ.."
με την έννοια, "εικαζω, φανταζομαι, θελω"
πιστη δεν σημαινει τυφλή, χωρίς αποδειξεις, πεποιθηση ότι κάτι ισχύει?
πώς λοιπόν να "πιστεψουμε" σε αυτό?!
Δεν ξέρω πόσο έξω έπεσα, αλλά η απάντηση -θα τη βάλω αφού λάβω κανα-δυο απαντησεις-
οδευει προς ένα μεγαλοπρεπέστατο "όχι" !
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Εγώ δεν "πιστεύω" σε τίποτε. Προτιμώ να "διαπιστώνω" και να "γνωρίζω".

Η πίστη ξέρω (δεν "πιστεύω", έχω διαπιστώσει από παρατηρήσεις) ότι υφίσταται ως φαινόμενο, ως μια έκφανση της ανθρώπινης συμπεριφοράς, ως μια εγκεφαλική λειτουργία.

Τι νόημα έχει λοιπόν να πω ότι "δεν πιστεύω" στην πίστη;

Εσύ μάλλον εννοείς αν "πιστεύουμε" στην αξία της πίστης, δηλαδή αν υιοθετούμε την πίστη ως αξία στη ζωή μας. Αν εννοείς αυτό, τότε θα απαντήσω όχι: δεν θεωρώ την πίστη αξία, αν με τη λέξη "πίστη" εννοείς "αποδοχή πεποιθήσεων χωρίς αποδείξεις". Αν όμως εννοείς "εναπόθεση εμπιστοσύνης (σε πρόσωπο ή σε κατάσταση)", τότε θα απαντήσω ναι: όταν ξεκινώ ένα εγχείρημα (την ίδρυση της Ένωσης Άθεων λόγου χάρη), τότε "πιστεύω" ότι έχει νόημα και ελπίδες επιτυχίας, αν και δεν μπορώ να το ξέρω. Απλώς εφαρμόζω θετική σκέψη, επιδιώκω να σκέφτομαι όσο πιο συχνά μπορώ ότι "όλα θα πάνε καλά, είμαστε φοβεροί, τα πάμε υπέροχα", και να αποφεύγω τις αρνητικές σκέψεις. Αν με ρωτήσεις όμως, λογικά, τι "πιστεύω" (δηλαδή τι νομίζω) για αυτό το εγχείρημα, θα σου πω ότι ειλικρινά δεν μπορώ να ξέρω, είναι πολλές οι παράμετροι που εμπλέκονται και δεν μπορώ να τις εκτιμήσω και να τις αναλύσω όλες.

Δεν ξέρω αν ήμουν σαφής.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Νομίζω ότι η Μελάνη το ξεκαθάρισε το θέμα επαρκώς και με τον ενδεδειγμένο τρόπο: εννοιολογικά.

Όχι εμπιστοσύνη, όχι ελπίδα, όχι προσδοκία, όχι εύλογη υπόθεση (που πρέπει να συνοδεύεται και από εξίσου εύλογη αμφιβολία) αλλά αστήρικτη και εν απουσία όχι αποδείξεων αλλά ακόμη και εύλογων και επαρκών ενδείξεων ισχυρότατη, σχεδόν ακλόνητη πεποίθηση.

Και ως εκ τούτου όχι μόνο άχρηστη αλλά κατά περίπτωση ακόμη και επικίνδυνη.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
epicourosan
Δημοσιεύσεις: 1315
Εγγραφή: 08 Δεκ 2010 21:50
Όνομα Ιστότοπου: -den exw
Τοποθεσία: ΓΛΥΦΑΔΑ

Όλο μπλόφες μας βάζεις ρε φίλε.
Αν πιστευω στην πίστη?
:lol:
Μπορεί να κανει ο θεός ένα βουνό τοοοοοόσο μεγάλο που να μην μπορεί να το σηκώσει?

Θα βάλω ΝΑΙ γιατί μου την σπάει το 100% :dance:

Δεν είχα που να το βαλω αυτό.

Έπρεπε να βρω μια τρύπα, γκεκε? :whistle:

Διχόνοια των πολιτών, ευημερία των πολιτικών!

http://www.videoman.gr/52856
Άβαταρ μέλους
patroklos
Δημοσιεύσεις: 1714
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2010 13:22
Όνομα Ιστότοπου: -

AoratiMelani έγραψε: 1=Η πίστη ξέρω ότι υφίσταται ως φαινόμενο, ως μια έκφανση της ανθρώπινης συμπεριφοράς, ως μια εγκεφαλική λειτουργία.

2=Εσύ μάλλον εννοείς αν "πιστεύουμε" στην αξία της πίστης, δηλαδή αν υιοθετούμε την πίστη ως αξία στη ζωή μας.

3=Αν εννοείς αυτό, τότε θα απαντήσω όχι: δεν θεωρώ την πίστη αξία, αν με τη λέξη "πίστη" εννοείς "αποδοχή πεποιθήσεων χωρίς αποδείξεις".

4=Αν όμως εννοείς "εναπόθεση εμπιστοσύνης (σε πρόσωπο ή σε κατάσταση)", τότε θα απαντήσω ναι: όταν ξεκινώ ένα εγχείρημα (την ίδρυση της Ένωσης Άθεων λόγου χάρη), τότε "πιστεύω" ότι έχει νόημα και ελπίδες επιτυχίας, αν και δεν μπορώ να το ξέρω. Απλώς εφαρμόζω θετική σκέψη, επιδιώκω να σκέφτομαι όσο πιο συχνά μπορώ ότι "όλα θα πάνε καλά, είμαστε φοβεροί, τα πάμε υπέροχα", και να αποφεύγω τις αρνητικές σκέψεις.

5=Αν με ρωτήσεις όμως, λογικά, τι "πιστεύω" (δηλαδή τι νομίζω) για αυτό το εγχείρημα, θα σου πω ότι ειλικρινά δεν μπορώ να ξέρω, είναι πολλές οι παράμετροι που εμπλέκονται και δεν μπορώ να τις εκτιμήσω και να τις αναλύσω όλες.
σαφεστατη και πολυ βοηθητικη

1= μπραβο

2=Ναι , αναγνωριζουμε, υιοθετουμε η ακυρωνουμε

3=4 αντιφαση! αποδοχή πεποιθησης αισιοδοξης εκβασης χωρίς αποδείξεις

5= η λογικη προκαλει συναισθημα... θετικο οταν ανταποκρινεται στην πραξη και πραγματωνεις ως αιτια, αρνητικο στο..δεν ξερω

το να μην ειμαστε καταθλιμμενοι ειναι αποτελεσμα πιστης, like it or not
πιστης στον εαυτο μας, ενα υποτελες γλοιωδες αδυναμο εφημερο ζωακι
Enjoy yourself. It's later than you think. / Διασκέδασε. Είναι πιό αργά από ό, τι νομίζεις

Chinese proverb /Κινεζική παροιμία
Άβαταρ μέλους
patroklos
Δημοσιεύσεις: 1714
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2010 13:22
Όνομα Ιστότοπου: -

Γιατρος Του Ικα έγραψε: Και ως εκ τούτου...ακόμη και επικίνδυνη.
συμφωνουμε, κοιτα τον πλανητη του συγχρονου ανθρωπου, της πωλησεις πετρελαιοκινητων και αλλες μικρολεπτομερειες

ατυχως η διακριση που κανεις ειναι fuzzy στην πραξη του κοινου νου
Enjoy yourself. It's later than you think. / Διασκέδασε. Είναι πιό αργά από ό, τι νομίζεις

Chinese proverb /Κινεζική παροιμία
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Μόνο αν ήμουν ο βοσκός θα πίστευα στην πίστη του κοπαδιού. Επειδή δεν το κόβω και δε μου πάει η γκλίτσα, ψήφισα "όχι". Υπέθεσα ότι εννοεί τη θρησκευτική πίστη ο πάτροκλος μιας κι έβαλε την ψηφοφορία εδώ.
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

patroklos έγραψε:3=4 αντιφαση! αποδοχή πεποιθησης αισιοδοξης εκβασης χωρίς αποδείξεις
Ναι βέβαια - με δύο διαφορές:

α) Ναι μεν δέχομαι ως πολύ πιθανο ένα αισιόδοξο αποτέλεσμα χωρίς να έχω βεβαιότητα για την έκβαση, αλλά έχω αρκετές ενδείξεις / τεκμήρια που καθιστούν αρκετά πιθανό το αποτέλεσμα, έστω κι αν δεν μπορώ να ξέρω ακριβώς πόσο πιθανό είναι. Μην έχοντας δυνατότητα υπολογισμού της ακριβούς πιθανότητας (λόγω αδυναμίας εκτίμησης και ανάλυσης όλων των εμπλεκόμενων παραμέτρων), μπορώ να υιοθετήσω ως "υπόθεση εργασίας" την υψηλότερη / χαμηλότερη δυνατή πιθανότητα, δηλαδή αυτήν που θα μου δώσει μεγαλύτερη αισιοδοξία.

Δεν είναι το ίδιο με το να "πιστεύω" ότι θα κερδίσω το λαχείο, διότι εκεί μπορώ να υπολογίσω ακριβώς ποια είναι η πιθανότητα (γνωρίζοντας πόσα λαχεία πωλούνται) και εκεί η αισιοδοξία μου θα ήταν όντως τελείως αβάσιμη.

β) Επιλέγω συνειδητά να υιοθετήσω μια "υπόθεση εργασίας" συμφέρουσα προς την ψυχική μου διάθεση, δεν πείθω τον εαυτό μου ότι όντως αυτή η υπόθεση εργασίας είναι "η αλήθεια". Παραμερίζω δηλαδή συνειδητά την λογική γιατί ξέρω ότι αυτό είναι βραχυ- / μεσοπρόθεσμα προς το συμφέρον μου.

Αν πρέπει να διασχίσουμε τον ωκεανό για να επιβιώσω επειδή το πλοίο ναυάγησε και βρισκόμαστε στη λέμβο, ε τότε θα κάνω συνειδητά στην άκρη τους υπολογισμούς περί πιθανοτήτων, και θα πω στον εαυτό μου "θα τα καταφέρουμε", και κάθε φορά που θα μου έρχεται μια σκέψη περί καρχαριών και ηλίασης θα την σπρώχνω μακριά. Μόλις (αν) φτάσουμε στην ακτή, τότε θα επιτρέψω στο μυαλό μου να σκεφτεί "πω πω πώς τη γλιτώσαμε, παρά τρίχα!"

Δεν είναι το ίδιο με το να πείθω τον εαυτό μου ότι "η παναγία θα με βοηθήσει" και όταν φτάνω στην ακτή να λέω "η παναγία με έσωσε", εξακολουθώντας να βιώνω την πλάνη που μου χρησίμευσε σαν σωσίβιο.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

patroklos έγραψε:ατυχως η διακριση που κανεις ειναι fuzzy στην πραξη του κοινου νου
Πόσο δίκιο έχεις...
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Leo21
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2198
Εγγραφή: 25 Απρ 2011 18:53
Όνομα Ιστότοπου: -

Όπως λέει και ο πάτροκλος χωρίς πίστη όποιας μορφής θα είμασταν καταθλιπτικοί / χωρίς αυτοπεποιθηση / χωρίς δυνατές βάσεις να πατήσουμε.

Φυσικά και πιστεύω (στην) και συμπαθώ την 'πίστη', ειναι δομικό στοιχείο του εγώ.

Ή όποια υποτίμηση ειναι εννοιολογικό παιχνίδι, όπως και με την ηθική.

Στην ουσία δε γουστάρουμε την ετεροκαθόριζόμενη και αυθαίρετη πίστη όπως δε γουστάρουμε την ετεροκαθόριζόμενη και αυθαίρετη ηθική.

Με την πίστη μας [δική μας με δικά μας κριτήρια] φορτίζουμε το αξιολογικό, αξιακό και κοσμοθεωρητικό μας σύστημα.
"Θρησκεία είναι να μην λυπάσαι που δεν καταλαβαίνεις." ~ egore
επικουρειος
Δημοσιεύσεις: 1309
Εγγραφή: 02 Οκτ 2011 01:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Η δικη μου πιστη προκυπτει οταν μπορω να διακρινω το νοημα εκει οπου οι αλλοι αδυνατουν,σε αντιθεση με εκεινη την πιστη που προσπαθει να ψαχνει το νοημα εκει που δεν υπαρχει.
Αρα μιλαμε για πιστη βασει δεδομενων και αντιδρασεων λογω εξωτερικων ερεθισματων.
Ειμαι ενας πιστος απολυτα πεπεισμενος μοναχα ως προς την ανυπαρξια μεταφυσικων μυστηριων.Το μοναδικο μυστηριο που υπαρχει ειναι μοναχα κατι ξεχασμενες αραχνοφωλιες μες το ανθρωπινο μυαλο.
stratos
Δημοσιεύσεις: 1563
Εγγραφή: 14 Αύγ 2010 19:58
Όνομα Ιστότοπου: -

AoratiMelani έγραψε:Δεν είναι το ίδιο με το να πείθω τον εαυτό μου ότι "η παναγία θα με βοηθήσει" και όταν φτάνω στην ακτή να λέω "η παναγία με έσωσε", εξακολουθώντας να βιώνω την πλάνη που μου χρησίμευσε σαν σωσίβιο.
Αν αυτό το <η παναγία με προσέχει> , βοηθάει , όχι στο να σώσει κάποιος τον εαυτό του , αλλά στην επίτευξη κάποιου άλλου σκοπού όπως το να τον κάνει παρατεταμένα λίγο ή πολύ περισσότερο χαρούμενο , είναι το ίδιο ή όχι ?
epicourosan
Δημοσιεύσεις: 1315
Εγγραφή: 08 Δεκ 2010 21:50
Όνομα Ιστότοπου: -den exw
Τοποθεσία: ΓΛΥΦΑΔΑ

Βλέποντας το θέμα ξανά και μετά από συζήτηση με φίλους της διαφοράς μεταξύ του γνωρίζω και πιστεύω, θα απαντησω σε αυτό το ερώτημα καταφατικά.
Ναι πιστεύω, πιστεύω στον εαυτό μου, πιστεύω ότι μπορώ να γνωρίσω, πιστεύω ότι μπορώ να κατανοήσω το ακατανόητο

Μπορεί ναι μπορεί και όχι

Τι με κάνει σίγουρο ότι γνωρίζω πραγματικα?

Σε πιό περιβάλλον είμαι αφέντης?

Για ποσο χρόνο?

Οι κρητικοί οταν θέλουν να πούνε τώρα, λένε εδα, τι να εννοούν άραγες?
Διχόνοια των πολιτών, ευημερία των πολιτικών!

http://www.videoman.gr/52856
Άβαταρ μέλους
patroklos
Δημοσιεύσεις: 1714
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2010 13:22
Όνομα Ιστότοπου: -

stratos έγραψε:
AoratiMelani έγραψε:Δεν είναι το ίδιο με το να πείθω τον εαυτό μου ότι "η παναγία θα με βοηθήσει" και όταν φτάνω στην ακτή να λέω "η παναγία με έσωσε", εξακολουθώντας να βιώνω την πλάνη που μου χρησίμευσε σαν σωσίβιο.
Αν αυτό το <η παναγία με προσέχει> , βοηθάει , όχι στο να σώσει κάποιος τον εαυτό του , αλλά στην επίτευξη κάποιου άλλου σκοπού όπως το να τον κάνει παρατεταμένα λίγο ή πολύ περισσότερο χαρούμενο , είναι το ίδιο ή όχι ?
επικουρειος έγραψε: > μιλαμε για πιστη βασει δεδομενων και αντιδρασεων λογω εξωτερικων ερεθισματων.
Γεια stratos,

όπως ακριβέστατα το κάρφωσε ο επικουρειος το "Αν θα βοηθήσει" δεν ισχύει. υπάρχουν ενδείξεις ότι επειδή <η παναγία με προσέχει> τελικά δεν πρόσεξα και έφαγα τα μούτρα μου. το λαστιχο που πιάνει γιατί το αλλαξα, τα υδραυλικα και μηχανικη του οχηματος, η γνώση του δρόμου, οι αντιδράσεις μου νηφάλιος όντας μετά από επαρκής εξάσκηση σε απαιτητική οδήγηση και η σοφή υπολογισμένη προτίμηση του λιγότερου αναγκαίου ρίσκου σε σώζουν στο τροχαίο. Η παναγία ή η ζώνη ασφαλείας? Ο παράγοντας "τύχη" εισέρχεται στην εξίσωση όχι η παναγία ή ο βισνού, και εκεί συμφωνω με την τακτική της Αόρατης μελάνης , παραπάνω

Ατυχώς, το "υπερφυσικο" (μια υπέρβαση ύποπτη) εχει χρησιμοποιηθει πχ στον μηχανισμο 8 βηματων απεξαρτησης για αλκοολικους, και πιθανον για την επουλωση ψυχοτραυματικης εμπειριας

ο ψυχολογικός μηχανισμος και η κοινωνική διαδραστική θεραπεία (άτυπη ή επαγγελματική) κάνει την "δουλεια"= >παρατεταμένα λίγο ή πολύ περισσότερο χαρούμενο<
όχι η συγκεκριμενη ταμπέλα (παναγία) για το άγνωστο.

το άγνωστο με προσέχει όταν το χρειάζομαι να το κάνει. Είμαι αυτό που θα θελήσω να σκεφτώ κτλ.
η κρίσιμη διάκριση είναι η έκτακτη ανάγκη

όπως όταν περπατας στο εδαφος δεν χρειαζεσαι σωσίβιο
ετσι και οταν δεν χαροπαλέυεις δεν χρειαζεται η επιστρατευση ενος εκγεφαλικού μηχανισμού βασικά ακοινώνητου, δυνητικά επικίνδυνα ασύνδετου και προορισμένου για παυσίπονο επιβίωσης ή ευθανασίας σε ακραίες συνθήκες

ακριβώς εδώ επιτελέστηκε το hijack χρησικτησίας από την εκκλησία. Ο μηχανισμός ανήκει στην ανθρώπινη ανατομία. Η συνειδητή χειραφέτηση του ανθρώπου αναγνωρίζει το βλάσφημο ψευδο-επίσημο κουκούλωμα. Αν το μυαλό μας ειναι η κύπρος, η εκκλησια της ελλαδας ειναι η τουρκια το 1974
Enjoy yourself. It's later than you think. / Διασκέδασε. Είναι πιό αργά από ό, τι νομίζεις

Chinese proverb /Κινεζική παροιμία
stratos
Δημοσιεύσεις: 1563
Εγγραφή: 14 Αύγ 2010 19:58
Όνομα Ιστότοπου: -

Γεια σου Πάτροκλε

την φράση <η παναγία με προσέχει> την αντέγραψα από την Μελάνη , και την χρησιμοποίησα ως μέσο για να θέσω το ερώτημα του κατά πόσον είναι θεμιτό να πιστεύει κανείς σε πράγματα "ανύπαρκτα" (θα επανέλθω) , στο βαθμό που έχουν πραγματικά οφέλη . Ποιο είναι το πλαίσιο δηλαδή στο οποίο αρνούμαστε κάτι τέτοιο , και σε ποιο βαθμό έχει κανείς συνειδητοποιήσει τις διάφορες παραμέτρους του προβλήματος . Έτσι , το παράδειγμα της παρατεταμένης αύξησης της ευτυχίας , το επέλεξα ως αντιδιαστολή στην βραχυπρόθεσμη κατάσταση επιβίωσης που ανέφερε η Μελάνη , και για να διευκρινιστεί που ακριβώς εντοπίζει την ποιοτική διαφορά του να αρνηθείς την λογική για κάποιο χρόνο και να πετύχεις κάτι (αυξημένες πιθανότητες επιβίωσης) , και του να αρνηθείς την λογική για μεγαλύτερο χρόνο με το να πετύχεις κάτι άλλο (αύξηση ευτυχίας)
(η προφανής διαφορά μεγάλο-μικρό δεν αφορά το ζητούμενο , στο βαθμό που μπορούμε να υποθέσουμε ότι υπάρχει αντίστροφη σχέση στις λογικές αρνήσεις με την κατάσταση της ευτυχίας να απαιτεί μικρότερη πλάνη).

Όσον αφορά τις ενδείξεις που αναφέρεις , δεν νομίζω ότι υφίστανται δεδομένα υπέρ της θέσης ότι οι πιστοί είναι περισσότερο επιρρεπείς από τους άθεους στις εν λόγω περιπτώσεις . Ακόμα όμως και να ίσχυε κάτι τέτοιο , είναι λίγο πολύ εκτός θέματος , μιας και το πλαίσιο αναφορά μου ήταν η ευτυχία , η οποία έχει διαφορετική δυναμική (και ως εκ τούτου δεν σχετίζεται με) την αποφυγή τρακαρίσματος .
patroklos έγραψε:Ο μηχανισμός ανήκει στην ανθρώπινη ανατομία.
Δεν αντιλέγω . Χωρίς όμως να εκφράζω την προσωπική μου γνώμη , το ερώτημα είναι <τι σημασία έχει ? Άμα πιάνει , πιάνει > (και κάποιες φορές πιάνει καλύτερα). Άλλωστε , δεν υπάρχει ψεύτικη ηδονή , όλες οι ηδονές είναι πραγματικές . Υπάρχει μόνο σχέση ηδονής , και πόνου που την ακολουθεί .
stratos
Δημοσιεύσεις: 1563
Εγγραφή: 14 Αύγ 2010 19:58
Όνομα Ιστότοπου: -

Και η έρευνα δείχνει ότι η θρησκευτικότητα είναι πράγματι ένας από τους παράγοντας που σχετίζονται θετικά με την ευτυχία , με τα πορίσματα να κάνουν παραπομπή σε πιο θεμελιώδεις ποιότητες όπως η αισιοδοξία και η ευγνωμοσύνη.

Οπότε δεν μπορεί να γίνει μια απλή διάκριση μεταξύ αλήθειας και ψεύδους και να αποφανθούμε αναλόγως , μιας και ψευδείς προυποθέσεις δίνουν πραγματικά αποτελέσματα .
Δεν ισχυρίζομαι φυσικά ότι κάτι τέτοιο είναι αποκλειστικό των μεταφυσικών θεωρήσεων . Μπορεί κανείς να είναι ορθολογιστής και να επωφεληθεί εξίσου από τα παραπάνω . Τα παραπάνω όμως έχουν νόημα , στον βαθμό που οι φορείς της "ορθολογιστικής στάσης" έτειναν και τείνουν να υποτιμούν τις εν λόγω ποιότητες . Οι πιστοί δηλαδή , είθισται να αντιμετωπίζουν το πρόβλημα της ευτυχίας , στην ουσία με επιστημονικότερο τρόπο απότι οι ορθολογιστές . Έτσι θα δει κανείς άθεους (Dawkins , Feynman , Douglas Adams κτλ) να αντιπαραβάλλουν στην ηδονή του πνευματικού δέους (spiritual) , την ηδονή του να εξετάζεις με επιστημονικό τρόπο ένα φαινόμενο ή την εμπιστοσύνη στον εαυτό έναντι μιας μορφής παράδοσης στο ανώτερο.

Και αν συνεχίσω στην σκέψη μου ... τι σημαίνει <ορθολογιστής>? Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα όσο μπορεί να τα εξηγούσαμε σε έναν απαίδευτο ή έναν παιδί . Η λογική δεν είναι κάτι εκεί έξω , ασφαλές και σταθερό , που μπορώ να το επικαλούμαι χωρίς <αξιωματικές> επιπτώσεις . Μπορεί στην επιφάνεια να ισχύει κάτι τέτοιο , όσο όμως εμβαθύνεις η υφή των πραγμάτων αλλάζει (και δεν μιλάω με φυσικούς όρους). Οι κανόνες της λογικής είναι γνωστοί και έτοιμοι να μεταχειριστούν τα δεδομένα που θα τους εισάγουμε , τα τελευταία όμως δεν είναι και τόσο συνεκτικά πια . Δεν έχεις με τι να κάνεις λογισμό . Τα δεδομένα παύουν να είναι δεδομένα και απαιτούν να υποστασιοποιηθούν με αξιώματα .

Επανερχόμενος ... η τάση να αντιλαμβάνεται κανείς τον κόσμο , με μία διαδικασία παρόμοια με αυτή που εξετάζει η επιστήμη της φυσικής τον κόσμο , είναι τρομερά επισφαλής και η παγίδα κρύβεται στο να αμελήσεις να συμπεριλάβεις και την φυσική του ανθρώπινου εγκεφάλου. Έτσι γίνεται το λογικό άλμα να θεωρεί κανείς την εξωτερική πραγματικότητα ως μία ιδιότητα αντίστοιχη των διάφορων φυσικών μετρήσεων . Αυταπατάται δηλαδή , στον βαθμό που θεωρεί πως η <αλήθεια> αφορά τον κόσμο όπως μονοσήμαντα τον αντιλαμβάνεται και μόνο .

Συμπερασματικά , και κλείνοντας με την δική μου άποψη για το θέμα <πιστεύεται στην πίστη>, η πίστη δεν εξαντλείται στις δυνατότητες ενός αξιολύπητου πλάσματος για φαντασιώσεις εκδίκησης , φθόνου , μαζοχισμού κτλ. Σίγουρα εξαντλείται όταν έχουμε να κάνουμε με κάτι τέτοιο .

Σε άλλη περίπτωση όμως, τα πράγματα έχουν μεγαλύτερο βάθος .
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stratos την 06 Μαρ 2013 00:49, έχει επεξεργασθεί 4 φορές συνολικά.
Άβαταρ μέλους
Σίμων Resurrected
Δημοσιεύσεις: 3230
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2010 09:49
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Λυκαβηττός

"Faith is believing what you know ain't so." - Mark Twain
État de siège
Άβαταρ μέλους
MariaEvri
Δημοσιεύσεις: 763
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 13:36
Όνομα Ιστότοπου: Dragon island-characters and species
Τοποθεσία: Limassol CY
Επικοινωνία:

πιστεύετε στην πίστη?
πιστεύω στο ότιο η πίστη σαν placebo Mπορεί να βοηθήσει κάποιον.
God made me an atheist. Who are you to question his wisdom!
Απάντηση