Μπορούμε να έιμαστε σίγουροι πως δεν υπάρχει θεός;

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

apeleytheros έγραψε: Στις απαρχές της μεγάλης έκρηξης το σύμπαν ήταν σε απόλυτο χάος, και με το πέρασμα δισεκατομμυρίων ετών, έδωσαν στο σύμπαν την μορφή που έχει σήμερα, από τον πυρήνα του ατόμου και πιο κάτω, μέχρι τα σμήνη γαλαξιών που βλέπουμε στα τηλεσκόπια.
Και πρίν τις απαρχές, τί ήταν; και μην μου πείς πως δεν έχει νόημα να συζητάμε πρίν τις απαρχές, γιατί μπαίνουμε στο άγνωστο, γιατί κινδυνεύεις να χαρακτηρισθείς και εσύ αγνωστικιστής.
Ο αγνωστικισμός "ΣΟΥ", είναι κατα φαντασίαν αγνωστικισμός. Όχι μόνο δεν χρησιμοποιείς καν υποθετικούς όρους στις εκφράσεις σου, αλλά και αναφέρεσαι αποκλειστικά σε συγκεκριμένη θεότητα. Ο αγνωστικισμός απέχει παρασάγγης από το κήρυγμα με τον όποιο μανδύα το καλύπτεις σε τόσες αναρτήσεις που έχεις κάνει. Μπορείς φυσικά να ισχυρίζεσαι ότι θέλεις, αυτό δεν σε κάνει κιόλας.
ίσως να μην είναι όπως τον γνωρίζουμε εμείς, η να μην τον ακολουθώ κατά γράμμα, επειδή έχω και άλλες αμφιβολίες πέραν της ουδετερότητας του αγνωστικισμού η της βεβαιότητας του χριστιανισμού, και αντίθετα απο αυτόν του αθεισμού. με λίγα λόγια, δεν με καλύπτει ούτε ο αγνωστικισμός πλήρως, ούτε ο χριστιανισμός που ακόμη με έλκει χάριν του Ιησού. πόσο μάλλον ο αθεισμός που απέχει έτη φωτός, με την στείρα άρνηση αναφοράς σε μια ανώτερη δύναμη που μέσα απο το χάος γεννά την τάξη, η σαν ανθρώπινη διαίσθηση και ενόραση για την απεικόνιση αυτής της δύναμης, μέσα απο τις κοινωνικές του σχέσεις.
Άβαταρ μέλους
xarxar
Δημοσιεύσεις: 2034
Εγγραφή: 14 Δεκ 2009 02:53
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Υάδες

Θεόφιλος έγραψε:Και πρίν τις απαρχές, τί ήταν; και μην μου πείς πως δεν έχει νόημα να συζητάμε πρίν τις απαρχές, γιατί μπαίνουμε στο άγνωστο, γιατί κινδυνεύεις να χαρακτηρισθείς και εσύ αγνωστικιστής.
Γιατί ποιος άλλος είναι; Α, έτσι λοιπόν προέκυψε ο "αγνωστικισμός"...
Χριστιανός δηλαδή.

Υ.Γ.: Οι ΧΟ (και όχι μόνο) είναι ευπρόσδεκτοι στο φόρουμ. Δεν υπάρχει λόγος καταπίεσης λοιπόν. Δε λέω πως δεν υπάρχουν διαβαθμίσεις (ακόμα και στο εύκολο, κατά τη γνώμη μου, κέντρο), αλλά υπάρχουν και όρια.
Θέλει αρετή και τόλμη η ...αθεΐα.
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

Θεόφιλος έγραψε:Και πρίν τις απαρχές, τί ήταν; ...
Ένα άλλο σύμπαν... Δεν υπάρχει αρχή. Μηδέν εκ του μηδενός αρχόμενο. Το χάος προ της μεγάλης εκρήξεως ήταν το τέλος του προηγουμένου συστήματος ενεργείας -ύλης...
Το ερώτημά σου μπορώ να το αντιστρέψω...
Τί έκανε η ανωτέρα δύναμις προ της δημιουργίας αυτού του σύμπαντος; Ποία η ανάγκη της δημιουργίας; Βαρέθηκε να είναι μόνη και είπε να παίξη λιγάκι;
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

Αναρχος έγραψε:
Θεόφιλος έγραψε:Και πρίν τις απαρχές, τί ήταν; ...
Ένα άλλο σύμπαν... Δεν υπάρχει αρχή. Μηδέν εκ του μηδενός αρχόμενο. Το χάος προ της μεγάλης εκρήξεως ήταν το τέλος του προηγουμένου συστήματος ενεργείας -ύλης...
Το ερώτημά σου μπορώ να το αντιστρέψω...
Τί έκανε η ανωτέρα δύναμις προ της δημιουργίας αυτού του σύμπαντος; Ποία η ανάγκη της δημιουργίας; Βαρέθηκε να είναι μόνη και είπε να παίξη λιγάκι;
Κατάλαβες τώρα γιατί μιλούσα για διαίσθηση και ενόραση; όταν δεν γνωρίζεις κάτι σίγουρα, μόνο υποθετικά μπορείς να το προσεγγίσεις, πάντως επειδή είμαι ανοικτός σε νέες ιδέες ,δεκτή η θεωρία σου. μπορεί να υπήρχε άλλο σύμπαν η να βαρέθηκε ο θεός να κάθεται μόνος του.
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

Φάνης Σέμπρος έγραψε:ώπα μεγάλε, ποιός είπε ότι υπάρχει "τάξη στο σύμπαν"?
Χρειάζεται να καταφύγουμε σε κάποιον αστρονόμο / θεωρητικό φυσικό για να το διαψεύσει??
(μιας κι εγω δεν ειμαι Φυσικός)
Δεν αρκεί η βασική γνώση που οι περισσότεροι, λίγο-πολύ, έχουμε?
Το ότι η εντροπία κλειστού συστήματος ολοένα αυξάνεται, δε σου λέει τίποτα?
και δε σηκώνω καμία κουβέντα αμφισβήτησης στους νόμους της Θερμοδυναμικής.

ΕΝΤΙΤ: "βασικό εργαλείο των ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΩΝ η ΕΝΟΡΑΣΗ" ???
ΡΕ!!!!! μας βλέπουν!!!
Το ίδιο το σύμπαν είναι μια τάξη που έχει μέσα του την αταξία, όπως και μέσα από το χάος γεννιέται η τάξη, με την βοήθεια της ανώτερης δύναμης. Αν την βρείς σφύρα μου. εγώ δεν χρειάζεται να την ψάξω την έχω μέσα μου.

Υ.Γ. Αυτό για την ενόραση.http://www.math.uoa.gr/me/dipl/dipl_gagari.pdf
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

Θεόφιλε δεν συμμετείχα ως τώρα στην κουβέντα και ομολογώ πως δεν έχω διαβάσει όλα τα σχόλια, όμως έχω κάποιες ερωτήσεις. Αν τις έχεις ήδη απαντήσει συγνώμη, μπορείς να με παραπέμψεις στο αντίστοιχο σχόλιό σου.

1. Γιατί ονομάζεις τον εαυτό σου αγνωστικιστή; Πιστεύεις στην ύπαρξη μιας ανώτερης δύναμης, έτσι δεν είναι;
2. Έχει σημασία για εσένα αν θα ονομάζεσαι αγνωστικιστής, θεϊστής ή απλά άθρησκος;
3. Σε ενδιαφέρει να πείσεις τους υπόλοιπους ότι υπάρχει κάποια δύναμη ή απλά σ’αρέσει η φιλοσοφική κουβέντα;

Τώρα πάνω στα τελευταία σχόλια. Οι περισσότεροι από εδώ ήμασταν χριστιανοί κάποτε, και μάλιστα κάποιοι από εμάς ήταν και πολύ πιστοί. Επίσης έχω περάσει κι εγώ το στάδιο του αγνωστικισμού, και θεωρώ την καραμέλα "ο αγνωστικισμός συνδυάζει τα καλύτερα και από τους 2 κόσμους" άκυρη. Δεν θα τον κρίνω σαν χειρότερο ή σαν καλύτερο, απλά σαν μια διαφορετική επιλογή. Το θέμα του φανατισμού που έθιξες έχει να κάνει περισσότερο με το κάθε άτομο και την προσωπικότητά του παρά με οτιδήποτε άλλο. Απλά κάποια δόγματα ενισχύουν τον φανατισμό. Τίποτα παραπάνω τίποτα λιγότερο. Γενικά πολλά από αυτά που αναφέρεις είναι θέματα ηθικής και συμπεριφοράς και είναι θέμα ατόμου. Δεν είναι ανάγκη να είναι αγνωστικιστής κανείς, ούτε χριστιανός αλλά ούτε κι άθεος για να μην φέρεται σαν ηλίθιος. Το μόνο που χρειάζεται είναι να είναι λογικός.

Το ότι μεγάλωσες με χριστιανικές αρχές δεν σημαίνει ότι δεν μπορείς να τις ξεριζώσεις, το θέμα είναι αν σε ενδιαφέρει να το κάνεις. Δεν λέω πως πρέπει να το κάνεις, κάνε ό,τι θες, απλά ήθελα να αναφέρω πως το ότι μεγάλωσες χριστιανός δεν έχει σχέση με το αν θα καταλήξεις άθεος.

Όσο για τα κενά που ανέφερες. Όπως έχω ξαναπεί πολλές φορές, δεν γίνεται να έχουμε όλη την γνώση του κόσμου ΤΩΡΑ. Πριν από κάτι αιώνες πίστευαν ότι τους κεραυνούς τους στέλνει ο Δίας. Τι σημαίνει αυτό; Ότι τους έστελνε όντως ο Δίας; Το ότι δεν μπορούμε να εξηγήσουμε κάποια πράγματα δεν σημαίνει πως δεν έχουν εξηγήσεις. Απλά δεν έχουμε τις γνώσεις ακόμη για να το κάνουμε. Θα γίνει όμως κάποτε, όπως μάθαμε και τι είναι οι κεραυνοί έτσι θα μάθουμε και τα υπόλοιπα, υπομονή.

Το τελευταίο είναι λίγο άσχετο με την συγκεκριμένη κουβέντα και δεν το λέω για τον Θεόφιλο αλλά γενικά:

Όσοι χριστιανοί ξέρω είναι χριστιανοί κυρίως επειδή το έχουν ανάγκη. Θέλουν να πιστεύουν κάπου, τους κάνει να νιώθουν περισσότερη ασφάλεια. Σε αυτό προστίθεται και η άγνοια. Παρατηρώ όλο και περισσότερο (με φρίκη ομολογουμένως) πως ακούγονται πολύ συχνά από την πλευρά των χριστιανών επιχειρήματα του στυλ "αφού συμβαίνει το τάδε σημαίνει πως υπάρχει θεός" και το τάδε είναι κάτι που η επιστήμη έχει εξηγήσει με κάθε λεπτομέρεια εδώ και δεκαετίες :s. Εντάξει, καλά να λένε για την δημιουργία του κόσμου, αλλά για το νερό και τη βροχή πχ; Θα τρελαθώ.
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

Θεόφιλος έγραψε:...δεκτή η θεωρία σου. μπορεί να υπήρχε άλλο σύμπαν η να βαρέθηκε ο θεός να κάθεται μόνος του.
Προφανώς και δεν είναι δεκτή η "θεωρία" μου... από την στιγμή που υφίσταται (σε κάποιους) η "ανάγκη" της πίστεως. Αυτό που λέω είναι ότι η επιστήμη έχει δρόμο ακόμη να διανύση ώστε να αποκαλύψη και άλλα "μυστικά"...
Οι Έλληνες πίσω από τον κεραυνό είδαν τον Δία...(και με πρόλαβε η Ιοκάστη... :oops: ) Κάποιοι πίσω από την "αρχή" του σύμπαντος βλέπουν τον θεό...
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
Άβαταρ μέλους
patroklos
Δημοσιεύσεις: 1714
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2010 13:22
Όνομα Ιστότοπου: -

Off Topic
κάποια ελληνικα "διπλωματικα" απεχουν πάρσεκς απο τα PhD που γνωριζω. η εξισωση τους καταντα προσβλητικη και αλλη μια αυταποδεικτη καθρεφτιζουσα απαξιωση
Enjoy yourself. It's later than you think. / Διασκέδασε. Είναι πιό αργά από ό, τι νομίζεις

Chinese proverb /Κινεζική παροιμία
Άβαταρ μέλους
xarxar
Δημοσιεύσεις: 2034
Εγγραφή: 14 Δεκ 2009 02:53
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Υάδες

Off Topic
Μην είσαι επιεικής Πάτροκλε, όχι κάποια, τα περισσότερα...
Θέλει αρετή και τόλμη η ...αθεΐα.
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Ιοκάστη έγραψε:Θεόφιλε

Το ότι μεγάλωσες με χριστιανικές αρχές δεν σημαίνει ότι δεν μπορείς να τις ξεριζώσεις, το θέμα είναι αν σε ενδιαφέρει να το κάνεις. Δεν λέω πως πρέπει να το κάνεις, κάνε ό,τι θες, απλά ήθελα να αναφέρω πως το ότι μεγάλωσες χριστιανός δεν έχει σχέση με το αν θα καταλήξεις άθεος.
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

Θεόφιλος έγραψε:Και πρίν τις απαρχές, τί ήταν;
Ο βαγγέλης.

Ο βαγγέλης ήταν ένας παρδαλός ερμαφρόδιτος ιππόκαμπος με φτερά αλλά ήταν στείρος, οπότε μετά από πολλές ανεπιτυχείς προσπάθειες να αναπαραχθεί, αποφάσισε να φτιάξει εναν κόσμο, χτυπώντας με το μαγικό του ραβδί που βρέθηκε εκεί γύρω, έναν κόκκο σκόνης που βρέθηκε εκεί γύρω. Και επειδή είχε μεγάλο κόμπλεξ που ήταν και ερμαφρόδιτος, και στείρος, στον κόσμο που έφτιαξε, έκανε δύο φύλα, και στο ένα από αυτά αποφάσισε να χώσει το ένα σημείο ηδονής τους μέσα στον κώλο τους για να διασκεδάζει με τις εξελίξεις.
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
patroklos
Δημοσιεύσεις: 1714
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2010 13:22
Όνομα Ιστότοπου: -

xarxar έγραψε:
Off Topic
Μην είσαι επιεικής Πάτροκλε, όχι κάποια, τα περισσότερα...
Off Topic
σε ευχαριστω για την διευκρινιση τόσο ωστε να χαιρομαι που υπάρχεις
Enjoy yourself. It's later than you think. / Διασκέδασε. Είναι πιό αργά από ό, τι νομίζεις

Chinese proverb /Κινεζική παροιμία
Φάνης Σέμπρος
Δημοσιεύσεις: 135
Εγγραφή: 12 Φεβ 2010 00:44
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Καρδίτσα

Θεόφιλος έγραψε:
Το ίδιο το σύμπαν είναι μια τάξη που έχει μέσα του την αταξία, όπως και μέσα από το χάος γεννιέται η τάξη, με την βοήθεια της ανώτερης δύναμης.
ΑΥΤΟ λέω να το αναπτύξω σε καμιά εργασία στα τμήματα Φυσικής και Φιλοσοφικής, πιστεύω θα αναγορευτώ αυτομάτως σε διδάκτορα και των 2.
Ρε φίλε μας δουλεύεις?
Μήπως είσαι ο παλιός καλός "ορθόδοξος" (τον θυμόμαστε ε?) αλλά σε πιο εξευγενισμένη βερσιόν?
ή, ίσως, ο "σίννερ" σε ελαφρώς πιο αυθάδη βερσιον?
Εϊναι επιχείρημα αυτό που λες? ειλικρινά, το πιστεύεις και το γράφεις?
Μήπως ασχολείσαι και με "εναλλακτικές" -και καλά- "θεραπείες" ?
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Θεόφιλος έγραψε:[...] ο αθεισμός που απέχει έτη φωτός, με την στείρα άρνηση αναφοράς σε μια ανώτερη δύναμη που μέσα απο το χάος γεννά την τάξη, η σαν ανθρώπινη διαίσθηση και ενόραση για την απεικόνιση αυτής της δύναμης, μέσα απο τις κοινωνικές του σχέσεις.
Πώπω, τι διδακτορικά και PhD λέτε, ρε παιδιά: εδώ έχουμε την εξ ορισμού ανάλυση της αθεϊστικής ιδεολογίας. :facepalm:

Πρώτον, ο αγνωστικισμός δεν αποτρέπει να είσαι και άθεος, Θεόφιλε.
Δεύτερον, η αθεΐα δεν αποτρέπει αναγνώριση «ανώτερης δύναμης,» εφόσον αυτή δεν είναι θεϊκή. Το κυριότερο, δεν είναι «στείρα άρνηση,» οπότε το λοιπό απλώς αγνοείται πάραυτα.
Τέλος, η έννοια των χαοτικών συστημάτων δεν προαπαιτεί την ύπαρξη κάποιας άφατης ανωτέρας δυνάμεως που έχει προσωπικό, ποσώς δε θεϊκό χαρακτήρα.

Αξίζει να σημειωθεί ότι «ανώτερη δύναμη» με αυτήν την έννοια μπορεί να είναι και έννοιες όπως αυτές που προαναφέρθηκαν (π.χ. ισχυρή πυρηνική). Το τι νόημα προσδίδεται στην έννοια της ανωτέρας (όπως την χαρακτηρίζεις) αυτής δυνάμεως είναι αλλουνού παπά Ευαγγέλιον!
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
Άβαταρ μέλους
Σίμων Resurrected
Δημοσιεύσεις: 3230
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2010 09:49
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Λυκαβηττός

Εγώ πάλι δεν μπορώ να καταλάβω τι σχέση έχει ο Yahweh (Γιαχβέ) , ο συνοδός της Asherah (Ασερά), με την σύγχρονη κοσμολογία :roll:
État de siège
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

Ιοκάστη έγραψε:Θεόφιλε δεν συμμετείχα ως τώρα στην κουβέντα και ομολογώ πως δεν έχω διαβάσει όλα τα σχόλια, όμως έχω κάποιες ερωτήσεις. Αν τις έχεις ήδη απαντήσει συγνώμη, μπορείς να με παραπέμψεις στο αντίστοιχο σχόλιό σου.

1. Γιατί ονομάζεις τον εαυτό σου αγνωστικιστή; Πιστεύεις στην ύπαρξη μιας ανώτερης δύναμης, έτσι δεν είναι;


Oνομάζω τον εαυτό μου αγνωστικιστή για τον λόγο πως δεν αποδέχομαι τον Θεό όπως τον παρουσιάζει η παλαιά διαθήκη, παρά μόνο σαν μια άγνωστη δύναμη, που μόνο μέσω της διαίσθησης και της ενόρασης μπορούμε να την προσεγγίσουμε αλλά χωρίς να μπορέσουμε ποτέ να την κατανοήσουμε εντελώς. Ξέρω πως ο αγνωστικισμός δεν δέχεται ούτε την ύπαρξη ούτε την ανυπαρξία θεού,αλλά επειδή η πίστη μου σε μια άγνωστη ανώτερη δύναμη, νομίζω πως ταιριάζει καλύτερα σε αυτόν τον ορισμό, έτσι και τον υιοθέτησα, λίγο αυθαίρετα βέβαια, αλλά αν δεν αρέσει σε κάποιους μπορούν αν θέλουν να με ονομάζουν όπως τους αρέσει , μυστικιστή, γνωστικό, μεταφυσικό, κ,α,
]2. Έχει σημασία για εσένα αν θα ονομάζεσαι αγνωστικιστής, θεϊστής ή απλά άθρησκος;


Ναι έχει, και πολλή μεγάλη μάλιστα, μπορώ να δεχθώ οποιονδήποτε τίτλο, εκτός του άθεος και του άθρησκος.
3. Σε ενδιαφέρει να πείσεις τους υπόλοιπους ότι υπάρχει κάποια δύναμη ή απλά σ’αρέσει η φιλοσοφική κουβέντα;
Δεν έχω καμία φιλοδοξία να πείσω κανέναν για την ύπαρξη ανωτέρας δυνάμεως, απλά καταθέτω την άποψη μου σε ένα θέμα που ρωτάει αν μπορούμε να είμαστε σίγουροι πως δεν υπάρχει θεός, και η απάντηση μου είναι.όχι πως μπορούμε να είμαστε σίγουροι πώς δεν υπάρχει θεός, και συγκεκριμένα ο θεός της παλαιάς διαθήκης , αυτό είναι το εύκολο μέρος, αλλά αν όντως έχουμε την γνώση για να μπορούμε να απαντήσουμε στο απώτερο μέλλον, αν είμαστε προιόντα καθαρής τύχης, και όχι αποτέλεσμα μιας άγνωστης σε εμάς δύναμης.
Τώρα πάνω στα τελευταία σχόλια. Οι περισσότεροι από εδώ ήμασταν χριστιανοί κάποτε, και μάλιστα κάποιοι από εμάς ήταν και πολύ πιστοί. Επίσης έχω περάσει κι εγώ το στάδιο του αγνωστικισμού, και θεωρώ την καραμέλα "ο αγνωστικισμός συνδυάζει τα καλύτερα και από τους 2 κόσμους" άκυρη. Δεν θα τον κρίνω σαν χειρότερο ή σαν καλύτερο, απλά σαν μια διαφορετική επιλογή. Το θέμα του φανατισμού που έθιξες έχει να κάνει περισσότερο με το κάθε άτομο και την προσωπικότητά του παρά με οτιδήποτε άλλο. Απλά κάποια δόγματα ενισχύουν τον φανατισμό. Τίποτα παραπάνω τίποτα λιγότερο. Γενικά πολλά από αυτά που αναφέρεις είναι θέματα ηθικής και συμπεριφοράς και είναι θέμα ατόμου. Δεν είναι ανάγκη να είναι αγνωστικιστής κανείς, ούτε χριστιανός αλλά ούτε κι άθεος για να μην φέρεται σαν ηλίθιος. Το μόνο που χρειάζεται είναι να είναι λογικός.


Δέν σχολιάζω τίποτε απο τα παραπάνω μόνο τούτο θα πω, η προσέγγιση σου είναι πολύ προσεκτική,
Το ότι μεγάλωσες με χριστιανικές αρχές δεν σημαίνει ότι δεν μπορείς να τις ξεριζώσεις, το θέμα είναι αν σε ενδιαφέρει να το κάνεις. Δεν λέω πως πρέπει να το κάνεις, κάνε ό,τι θες, απλά ήθελα να αναφέρω πως το ότι μεγάλωσες χριστιανός δεν έχει σχέση με το αν θα καταλήξεις άθεος.





Ξεριζώνω τις χριστιανικές αρχές μου για μένα σημαίνει πώς με ότι αρνητικό ξεριζώνω και ότιδήποτε θετικό έχω πάρει απο αυτές, που σημαίνει χάνω την αίσθηση του μέτρου και του σεβασμού, πρός το πιστεύω των άλλων που κάποτε ήταν και δικό μου πιστεύω, όχι ευχαριστώ δεν θα πάρω.
Όσο για τα κενά που ανέφερες. Όπως έχω ξαναπεί πολλές φορές, δεν γίνεται να έχουμε όλη την γνώση του κόσμου ΤΩΡΑ. Πριν από κάτι αιώνες πίστευαν ότι τους κεραυνούς τους στέλνει ο Δίας. Τι σημαίνει αυτό; Ότι τους έστελνε όντως ο Δίας; Το ότι δεν μπορούμε να εξηγήσουμε κάποια πράγματα δεν σημαίνει πως δεν έχουν εξηγήσεις. Απλά δεν έχουμε τις γνώσεις ακόμη για να το κάνουμε. Θα γίνει όμως κάποτε, όπως μάθαμε και τι είναι οι κεραυνοί έτσι θα μάθουμε και τα υπόλοιπα, υπομονή.
Δεν νομίζω οι πρόγονοι μας να ήταν τόσο ανόητοι όσο τους παρουσιάζεις. οι κεραυνοί είναι μέτρο δύναμης και λόγω της ιδιότητας τους αποδίδονταν σε μια ανώτερη θεότητα, αλλά αν πάς στην κοσμογονία του ησίοδου θα βρείς πολλές ομοιότητες για την δημιουργία του κόσμου με τις σύγχρονες επιστημονικές θεωρίες για την δημιουργία του σύμπαντος, βλέπεις όση γνώση και αν κατακτήσει ο άνθρωπος οδηγός του πάντα θα είναι η διαίσθηση και η ενόραση.
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

apeleytheros έγραψε:
Θεόφιλος έγραψε:Και πρίν τις απαρχές, τί ήταν;
Ο βαγγέλης.
egore έγραψε:Φιλοσοφικά το να λες:

"δεν μπορώ να αποδείξω 100% ότι τον κόσμο δεν τον έφτιαξε ο θεός"

είναι εντελώς ισοδύναμο με το:

"δεν μπορώ να αποδείξω 100% ότι τον κόσμο δεν τον έφτιαξε ο Θανάσης"

Το πραγματικό ερώτημα είναι:
Spoiler: Εμφάνιση
Ποιος Θανάσης;
Off Topic
Είδατε πόσο επικίνδυνα έχω παλιώσει και τι πάω και θυμάμαι;
Φάνης Σέμπρος έγραψε: Ρε φίλε μας δουλεύεις?
Μήπως είσαι ο παλιός καλός "ορθόδοξος" (τον θυμόμαστε ε?) αλλά σε πιο εξευγενισμένη βερσιόν?
ή, ίσως, ο "σίννερ" σε ελαφρώς πιο αυθάδη βερσιον?
Κάτι σχεδόν πανομοιότυπο σκεφτόμουν κι εγώ χθες.
Πασπάλισε και λίγο με τυξκατμαλ, και μια ιδέα από Πιστό.
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

Αναρχος έγραψε: Προφανώς και δεν είναι δεκτή η "θεωρία" μου... από την στιγμή που υφίσταται (σε κάποιους) η "ανάγκη" της πίστεως. Αυτό που λέω είναι ότι η επιστήμη έχει δρόμο ακόμη να διανύση ώστε να αποκαλύψη και άλλα "μυστικά"...
Πόσα; και με τι οδηγό;
Οι Έλληνες πίσω από τον κεραυνό είδαν τον Δία...(και με πρόλαβε η Ιοκάστη... :oops: ) Κάποιοι πίσω από την "αρχή" του σύμπαντος βλέπουν τον θεό...
Ο κεραυνός ήταν για τους αρχαίους η προσωποποίηση του Δία η δική μου ανώτερη δύναμη δεν προσωποποιεί κανέναν θεό, αγκαλιάζει το άπαν. ( δεν ξέρω αν αυτό λέγεται πανθεισμός, αλλά αυτό πιστεύω πως με εκφράζει προσωπικά) και ο Ιησούς αντιπροσωπεύει με την διδασκαλία του, αυτήν την ανωτέρα δύναμη επι της γής.
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

Θεόφιλος έγραψε:...αν πάς στην κοσμογονία του ησίοδου θα βρείς πολλές ομοιότητες για την δημιουργία του κόσμου με τις σύγχρονες επιστημονικές θεωρίες...
Μπαρδόν;;; Έχεις διαβάσει την "Κοσμογονία" από τον Ησίοδο; Διότι δεν υπάρχει τέτοιο έργο... (προφανώς εννοείς την Θεογονία...) Κι αν διάβασες κάτι, σου φάνηκε να ταιριάζη με τις σύγχρονες θεωρήσεις;
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Θεόφιλος έγραψε:
Αναρχος έγραψε: Προφανώς και δεν είναι δεκτή η "θεωρία" μου... από την στιγμή που υφίσταται (σε κάποιους) η "ανάγκη" της πίστεως. Αυτό που λέω είναι ότι η επιστήμη έχει δρόμο ακόμη να διανύση ώστε να αποκαλύψη και άλλα "μυστικά"...
Πόσα; και με τι οδηγό;
Εντάξει, παραδέξου το, έχεις ένα θεματάκι με την ανάγκη οδηγού (γενικότερα). Υπάρχει κι ο αυτόματος πιλότος, αν τον έχεις ακουστά.
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Απάντηση