Μπορούμε να έιμαστε σίγουροι πως δεν υπάρχει θεός;

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

Αναρχος έγραψε:
Θεόφιλος έγραψε:...μου αρκεί το ασύλληπτο που δεν θα μπορέσει ποτέ ο άνθρωπος να συλλάβει παρά μόνον σαν γενική έννοια υπό την ονομασία Θεός...
Ο χριστιανός εννοείς, όχι γενικώς ο άνθρωπος...
Διότι κάποιοι άλλοι τον έχουν καταλάβει τι σόι λαμόγιο είναι...
Δεν είναι απαραίτητο να είναι χριστιανός, αλλά είναι απαραίτητο να μην είναι εντελώς άθεος, για να μπορεί να φαντάζεται αυτό το ασύληπτο, με μια μικρή δόση θρησκευτικού συναισθήματος. κάτι το οποίο λείπει απο τους άθεους, εγώ ας πούμε δηλώνω αγνωστικιστής, και στην ερώτηση αν υπάρχει Θεός, η απάντησή μου είναι, πιστεύω σε μια ανώτερη δύναμη που δεν έχω κάποια εξήγηση για αυτήν, αλλά μου αρκεί σαν ιδέα η οποία με γεμίζει και με ολοκληρώνει σαν άνθρωπο, εννοείται πως αυτήν η έννοια σαν εικόνα πραγματώνεται για μένα στην μορφή του Ιησού.
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

Είσαι ο ορισμός του αγνωστικιστού...
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
Άβαταρ μέλους
xarxar
Δημοσιεύσεις: 2034
Εγγραφή: 14 Δεκ 2009 02:53
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Υάδες

Off Topic
Άθρησκος κρυπτοχριστιανός και πολύ επιεικής είμαι...
Θέλει αρετή και τόλμη η ...αθεΐα.
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

xarxar έγραψε:
Off Topic
Άθρησκος κρυπτοχριστιανός και πολύ επιεικής είμαι...
Lukewarm Christian spiritualist, μάλλον. (Το "lukewarm" — δηλαδή «χλιαρός» — είναι μάλλον σαφές...)
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
tyxkatmal
Δημοσιεύσεις: 979
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009 14:10
Όνομα Ιστότοπου: -

[quote=
Άβαταρ μέλους
xarxar
Δημοσιεύσεις: 2034
Εγγραφή: 14 Δεκ 2009 02:53
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Υάδες

Off Topic
Of course
Θέλει αρετή και τόλμη η ...αθεΐα.
Φάνης Σέμπρος
Δημοσιεύσεις: 135
Εγγραφή: 12 Φεβ 2010 00:44
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Καρδίτσα

off-topic:
Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει, αυτή η "ανώτερη δύναμη",
1ον, πόσο ανώτερη είναι από την ισχυρή πυρηνική και
2ον, τί τάξης μεγέθους είναι (πχ, ~10^17 GN )
Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

:text-goodpost:
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

Φάνης Σέμπρος έγραψε:off-topic:
Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει, αυτή η "ανώτερη δύναμη",
1ον, πόσο ανώτερη είναι από την ισχυρή πυρηνική και
2ον, τί τάξης μεγέθους είναι (πχ, ~10^17 GN )
Ευχαριστώ.
Αυτή η ανώτερη δύναμη δεν μετριέται με μαθηματικούς τύπους, αλλά με το θρησκευτικό συναίσθημα,π.χ. όσες επιστημονικές θεωρίες και να αραδιάσει κάποιος, περί μεγάλης έκρηξης, εξελικτικής βιολογίας, κβαντομηχανικής, δεν μπορεί να φτάσει σε μια τελική θεωρία που να εξηγεί τα πάντα, αυτήν την έλλειψη εγώ την ονομάζω ανώτερη δύναμη, και μου καλύπτει τα όσα δεν έχουν ακόμη ανακαλυφθεί, και όσα δεν έχουν ειπωθεί ακόμα από ανθρώπινα χείλη.
αυτήν λοιπόν την ανώτερη δύναμη οι θρήσκοι την λένε Θεό, εγώ σαν αγνωστικιστής την λέω ανώτερη δύναμη, αλλά επειδή οι ρίζες μου είναι η ορθοδοξία αυτήν την δύναμη την σχηματίζω στην μορφή του Χριστού.
Άβαταρ μέλους
aqyn
Δημοσιεύσεις: 1577
Εγγραφή: 07 Οκτ 2010 00:32
Όνομα Ιστότοπου: -

God of the gaps. Κλασική πλάνη.
Ever tried. Ever failed. No matter. Try again. Fail again. Fail better.
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Χείροτερα κιόλας, αφού ο ίδιος έχει μπερδευθεί εντελώς σε μεγάλο πεδίο θεμάτων... :facepalm:
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Θεόφιλος έγραψε:όσες επιστημονικές θεωρίες και να αραδιάσει κάποιος, περί μεγάλης έκρηξης, εξελικτικής βιολογίας, κβαντομηχανικής, δεν μπορεί να φτάσει σε μια τελική θεωρία που να εξηγεί τα πάντα, αυτήν την έλλειψη εγώ την ονομάζω ανώτερη δύναμη
Γιατί όχι "ανώτερη αδυναμία"; Και πού ξέρεις ότι αυτή η "έλλειψη" είναι πρόσωπο, πνεύμα, κάποια υπερβατική οντότητα τελοσπάντων; Το τι σου λέει η καρδιά σου είναι αδιάφορο, όπως φυσικά και το τι λέει η δική μου καρδιά. Ο μόνος κλάδος της επιστήμης που έχει να κάνει με την καρδιά είναι η καρδιολογία.

Για αγνωστικιστής υποθέτεις πολλά πράγματα για τη φύση αυτής της "έλλειψης".
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
Φάνης Σέμπρος
Δημοσιεύσεις: 135
Εγγραφή: 12 Φεβ 2010 00:44
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Καρδίτσα

Ευθύμης έγραψε: "ανώτερη αδυναμία";
:text-bravo:
εξαιρετικό!!
μα είναι δυνατόν μια "έλλειψη" να το ονομάζουμε "ανώτερη δύναμη"?
αγνωστικιστής που θαυμάζει τον ιησού και έχει ως αγαπημένο βιβλίο την κενή διαθήκη?
κάτι έχω καταλάβει λάθος...
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

Ευθύμης έγραψε:
Θεόφιλος έγραψε:όσες επιστημονικές θεωρίες και να αραδιάσει κάποιος, περί μεγάλης έκρηξης, εξελικτικής βιολογίας, κβαντομηχανικής, δεν μπορεί να φτάσει σε μια τελική θεωρία που να εξηγεί τα πάντα, αυτήν την έλλειψη εγώ την ονομάζω ανώτερη δύναμη
Γιατί όχι "ανώτερη αδυναμία"; Και πού ξέρεις ότι αυτή η "έλλειψη" είναι πρόσωπο, πνεύμα, κάποια υπερβατική οντότητα τελοσπάντων; Το τι σου λέει η καρδιά σου είναι αδιάφορο, όπως φυσικά και το τι λέει η δική μου καρδιά. Ο μόνος κλάδος της επιστήμης που έχει να κάνει με την καρδιά είναι η καρδιολογία.

Για αγνωστικιστής υποθέτεις πολλά πράγματα για τη φύση αυτής της "έλλειψης".
Γιατί αν ήταν αδυναμία, δεν θα καθόμασταν τώρα να συζητάμε, για κάποια ανώτερη δύναμη, και δεν θα υπήρχε αυτήν η τάξη στο σύμπαν, αλλά θα υπήρχε μια χαώδης κατάσταση, που πάλι κάποτε αναγκαστικά χάρη σε αυτήν την ανώτερη δύναμη θα έδινε την θέση της στην ευταξία.
Ένα βασικό εργαλείο των επιστημόνων είναι η ενόραση, που χωρίς αυτήν δεν θα μπορούσε να υπάρχει ούτε μύθος, ούτε θρησκεία, ούτε δίκαιο, ούτε ηθική, ούτε και οποιαδήποτε επιστημονική θεωρία, που σήμερα μπορεί φαντάζει αληθινή αλλά στο μέλλον ενδέχεται να διαψευθεί, με την ενόραση βλέπεις πράγματα που δεν μπορεί να σου τα δώσει κανένα επιστημονικό εργαλείο.
Ο αγνωστικισμός ΜΟΥ, δεν έχει να κάνει με τις πάγιες αντιλήψεις του αγνωστικισμού, αλλά ξεφεύγει από αυτές, για να μπορώ να έχω ελευθερία ενόρασης, και όχι να παραμένω ουδέτερος όπως ο κλασικός αγνωστικισμός.
Αυτό που λές εσύ καρδιά, εγώ το μεταφράζω ως ψυχικό κόσμο του κάθε ατόμου,δεν σου κάνει εντύπωση που όταν αδικούμε κάποιους με την συμπεριφορά μας, καθόμαστε πολλές φορές και ξανασκεφτόμαστε το λάθος μας και προσπαθούμε να απαλλάξουμε τον εαυτό μας απο το βάρος αυτής της συμπεριφορά μας, αυτό λέγεται προσπάθεια κάθαρσης της καρδιάς η αν θέλεις της ψυχής μας, σε αυτήν την προσπάθεια λοιπόν, όταν έχεις πλάι σου αυτήν την ανώτερη δύναμη που εκφράζεται απο τον λόγο του Ιησού, τότε νάσαι σίγουρος πως η καρδιά σου θα είναι πάντα καθαρή. γιατί ο τρόπος που σε έκανε να φερθείς έτσι άδικα δεν ήταν εξωγενής αλλά φώλιαζε μέσα σου, και θεραπεύεται μόνο με την εξάλειψη του. η οποία γίνεται με την μετάνοια σου, και την συγχώρηση απο τον αδικημένο, επειδή όμως υπάρχει ο εγωισμός που εμποδίζει την εκδήλωση αυτής της μετάνοιας, αυτόν τον διαμεσολαβητικό ρόλο τον αναλαμβάνει ο Ιησούς.
Μόνο έτσι και με αυτόν τον τρόπο μπορούμε να είμαστε σίγουροι πως υπάρχει Θεός, με την αγάπη προς τον πλησίον μας.
Άβαταρ μέλους
xarxar
Δημοσιεύσεις: 2034
Εγγραφή: 14 Δεκ 2009 02:53
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Υάδες

Θεόφιλος έγραψε:Γιατί αν ήταν αδυναμία, δεν θα καθόμασταν τώρα να συζητάμε, για κάποια ανώτερη δύναμη, και δεν θα υπήρχε αυτήν η τάξη στο σύμπαν, αλλά θα υπήρχε μια χαώδης κατάσταση, που πάλι κάποτε αναγκαστικά χάρη σε αυτήν την ανώτερη δύναμη θα έδινε την θέση της στην ευταξία.
Άρα πάλι θα καθόμασταν να συζητάμε...
Θεόφιλος έγραψε:Ένα βασικό εργαλείο των επιστημόνων είναι η ενόραση, που χωρίς αυτήν δεν θα μπορούσε να υπάρχει ούτε μύθος, ούτε θρησκεία, ούτε δίκαιο, ούτε ηθική, ούτε και οποιαδήποτε επιστημονική θεωρία, που σήμερα μπορεί φαντάζει αληθινή αλλά στο μέλλον ενδέχεται να διαψευθεί, με την ενόραση βλέπεις πράγματα που δεν μπορεί να σου τα δώσει κανένα επιστημονικό εργαλείο
Μάλλον κάτι άλλο εννοείς, γιατί ενόραση έχει ο Πητ Παπαδάκος απ' ό,τι ακούω...
Θεόφιλος έγραψε:Ο αγνωστικισμός ΜΟΥ, δεν έχει να κάνει με τις πάγιες αντιλήψεις του αγνωστικισμού, αλλά ξεφεύγει από αυτές, για να μπορώ να έχω ελευθερία ενόρασης, και όχι να παραμένω ουδέτερος όπως ο κλασικός αγνωστικισμός.
Ακριβώς γι'αυτό δεν είναι αγνωστικισμός. Μπορείς να το πεις όπως θέλεις φυσικά, αλλά καλό είναι να ξαναορίζουμε πράγματα επειδή μας βολεύει. Μετά βίας ακούγεσαι άθρησκος με πολύ έντονες καταβολές στη ΧΟ. Θα έλεγα ότι είσαι η κλασική περίπτωση Έλληνα που δηλώνει τυπικά ΧΟ, άντε να το έχεις πάει ένα βήμα παραπάνω.
Θεόφιλος έγραψε:Αυτό που λές εσύ καρδιά, εγώ το μεταφράζω ως ψυχικό κόσμο του κάθε ατόμου,δεν σου κάνει εντύπωση που όταν αδικούμε κάποιους με την συμπεριφορά μας, καθόμαστε πολλές φορές και ξανασκεφτόμαστε το λάθος μας και προσπαθούμε να απαλλάξουμε τον εαυτό μας απο το βάρος αυτής της συμπεριφορά μας, αυτό λέγεται προσπάθεια κάθαρσης της καρδιάς η αν θέλεις της ψυχής μας, σε αυτήν την προσπάθεια λοιπόν, όταν έχεις πλάι σου αυτήν την ανώτερη δύναμη που εκφράζεται απο τον λόγο του Ιησού, τότε νάσαι σίγουρος πως η καρδιά σου θα είναι πάντα καθαρή. γιατί ο τρόπος που σε έκανε να φερθείς έτσι άδικα δεν ήταν εξωγενής αλλά φώλιαζε μέσα σου, και θεραπεύεται μόνο με την εξάλειψη του. η οποία γίνεται με την μετάνοια σου, και την συγχώρηση απο τον αδικημένο, επειδή όμως υπάρχει ο εγωισμός που εμποδίζει την εκδήλωση αυτής της μετάνοιας, αυτόν τον διαμεσολαβητικό ρόλο τον αναλαμβάνει ο Ιησούς.
Μόνο έτσι και με αυτόν τον τρόπο μπορούμε να είμαστε σίγουροι πως υπάρχει Θεός, με την αγάπη προς τον πλησίον μας.
Άκυρο το βήμα παραπάνω...ΧΟ με υποψία αμφισβήτησης...
Θέλει αρετή και τόλμη η ...αθεΐα.
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

Την "μεγάλη αδυναμία" να κατανοήσεις το σύμπαν προσπαθείς να καλύψεις με το εφεύρημα μιας "μεγάλης δύναμης". Η "ανώτερη" δύναμη που περιγράφεις και δίνει τάξη στο σύμπαν έχει όνομα, βασικά είναι τέσσερις: Βαρυτική, ηλεκτρική, ασθενής πυρηνική, και ισχυρή πυρηνική. Στις απαρχές της μεγάλης έκρηξης το σύμπαν ήταν σε απόλυτο χάος, και με το πέρασμα δισεκατομμυρίων ετών, έδωσαν στο σύμπαν την μορφή που έχει σήμερα, από τον πυρήνα του ατόμου και πιο κάτω, μέχρι τα σμήνη γαλαξιών που βλέπουμε στα τηλεσκόπια.

Ο αγνωστικισμός "ΣΟΥ", είναι κατα φαντασίαν αγνωστικισμός. Όχι μόνο δεν χρησιμοποιείς καν υποθετικούς όρους στις εκφράσεις σου, αλλά και αναφέρεσαι αποκλειστικά σε συγκεκριμένη θεότητα. Ο αγνωστικισμός απέχει παρασάγγης από το κήρυγμα με τον όποιο μανδύα το καλύπτεις σε τόσες αναρτήσεις που έχεις κάνει. Μπορείς φυσικά να ισχυρίζεσαι ότι θέλεις, αυτό δεν σε κάνει κιόλας.
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

xarxar έγραψε: Άρα πάλι θα καθόμασταν να συζητάμε...
Άγνωστες οι βουλές του κυρίου.
Μάλλον κάτι άλλο εννοείς, γιατί ενόραση έχει ο Πητ Παπαδάκος απ' ό,τι ακούω...
Αν πραγματικά σε ενδιαφέρει τι εννοώ με την λέξη ενόραση η διαίσθηση δές το παρακάτω λίνκ.
http://www.math.uoa.gr/me/dipl/dipl_gagari.pdf
Ακριβώς γι'αυτό δεν είναι αγνωστικισμός. Μπορείς να το πεις όπως θέλεις φυσικά, αλλά καλό είναι να ξαναορίζουμε πράγματα επειδή μας βολεύει. Μετά βίας ακούγεσαι άθρησκος με πολύ έντονες καταβολές στη ΧΟ. Θα έλεγα ότι είσαι η κλασική περίπτωση Έλληνα που δηλώνει τυπικά ΧΟ, άντε να το έχεις πάει ένα βήμα παραπάνω.


Αν μπείς μέσα σε ένα περιβόλι, και κόψεις μόνο ένα είδος φρούτου, τότε σίγουρα δεν γνωρίζεις τι είναι η ποικιλία.
Εγώ πρώτος είπα πως ξεφεύγω απο τον αγνωστικισμό , δεν χρειάζεται να μου το ξαναλές και εσύ.
Το ζήτημα δεν είμαι κατά πόσο άθρησκος είμαι εγώ, αλλά αν πραγματικά μπορούμε να είμαστε σίγουροι πως αυτός ο κόσμος δημιουργήθηκε απο κάποια αιτία, και αν αυτήν την αιτία της αποδίδουν ορισμένοι το όνομα Θεός,που είναι το μεμπτόν;

Άκυρο το βήμα παραπάνω...ΧΟ με υποψία αμφισβήτησης...
Είπαμε, επειδή μεγάλωσα με χριστιανικές αρχές, τις χρησιμοποιώ σαν βάση για να πάω παραπέρα, δεν προσπαθώ να τις ξεριζώσω για να δείξω κάτι που ποτέ δεν θα μπορέσω να γίνω, όσο και να φορέσω εγώ προσωπικά την προβιά του αθεισμού, πάντα θα υπάρχει απο κάτω της το χριστιανικό μου σώμα με την ορθόδοξη ψυχή του.
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

Θεόφιλος έγραψε: όσο και να φορέσω εγώ προσωπικά την προβιά του αθεισμού, πάντα θα υπάρχει απο κάτω της το χριστιανικό μου σώμα με την ορθόδοξη ψυχή του.
Κόψε κάτι, τόσο καιρό λές αγνωστικιστής...
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Φάνης Σέμπρος
Δημοσιεύσεις: 135
Εγγραφή: 12 Φεβ 2010 00:44
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Καρδίτσα

ώπα μεγάλε, ποιός είπε ότι υπάρχει "τάξη στο σύμπαν"?
Χρειάζεται να καταφύγουμε σε κάποιον αστρονόμο / θεωρητικό φυσικό για να το διαψεύσει??
(μιας κι εγω δεν ειμαι Φυσικός)
Δεν αρκεί η βασική γνώση που οι περισσότεροι, λίγο-πολύ, έχουμε?
Το ότι η εντροπία κλειστού συστήματος ολοένα αυξάνεται, δε σου λέει τίποτα?
και δε σηκώνω καμία κουβέντα αμφισβήτησης στους νόμους της Θερμοδυναμικής.

ΕΝΤΙΤ: "βασικό εργαλείο των ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΩΝ η ΕΝΟΡΑΣΗ" ???
ΡΕ!!!!! μας βλέπουν!!!
Άβαταρ μέλους
xarxar
Δημοσιεύσεις: 2034
Εγγραφή: 14 Δεκ 2009 02:53
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Υάδες

Θεόφιλος έγραψε:Άγνωστες οι βουλές του κυρίου.
Δεν τον γνωρίζω τον κύριο...
Διαφορετικό πράγμα το intuition, αλλά και πάλι δεν τρελαίνομαι για διπλωματικές εργασίες.
Θεόφιλος έγραψε:Το ζήτημα δεν είμαι κατά πόσο άθρησκος είμαι εγώ, αλλά αν πραγματικά μπορούμε να είμαστε σίγουροι πως αυτός ο κόσμος δημιουργήθηκε απο κάποια αιτία, και αν αυτήν την αιτία της αποδίδουν ορισμένοι το όνομα Θεός,που είναι το μεμπτόν;
Στις αυθαιρεσίες. Εσύ δεν ξεφεύγεις από τον αγνωστικισμό, τον ξαναορίζεις. Θα ήταν πολύ λογικότερο να έλεγες ότι ξεφεύγεις από την ΧΟ.
Θεόφιλος έγραψε:Είπαμε, επειδή μεγάλωσα με χριστιανικές αρχές, τις χρησιμοποιώ σαν βάση για να πάω παραπέρα, δεν προσπαθώ να τις ξεριζώσω για να δείξω κάτι που ποτέ δεν θα μπορέσω να γίνω, όσο και να φορέσω εγώ προσωπικά την προβιά του αθεισμού, πάντα θα υπάρχει απο κάτω της το χριστιανικό μου σώμα με την ορθόδοξη ψυχή του.
Υποθέσεις, αοριστίες, δογματισμός, υπερβολές... Φοράς ακόμα την προβιά του χριστιανισμού, that much is clear...your own personal Jesus if you ask me...
Θέλει αρετή και τόλμη η ...αθεΐα.
Απάντηση