Μπορεί ενας αθεος να παει στον παραδεισο;

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

apeleytheros έγραψε:...ένα νήμα αφιερωμένο στο στοίχημα του Pascal...
Κοίτα, μην μπούμε εκεί: στην τελική, η ιδέα του Θεού Που Παίζει Κρυφτό δε βγάζει και πολύ νόημα, αν η πίστη απαιτείται όντως.
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
επικουρειος
Δημοσιεύσεις: 1309
Εγγραφή: 02 Οκτ 2011 01:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Ας πανε πρωτα ολοι οι αλλοι που υποτιθεται οτι μπορουν(?) κι ενας αθεος ας μεινει απ εξω.
Ειμαι ενας πιστος απολυτα πεπεισμενος μοναχα ως προς την ανυπαρξια μεταφυσικων μυστηριων.Το μοναδικο μυστηριο που υπαρχει ειναι μοναχα κατι ξεχασμενες αραχνοφωλιες μες το ανθρωπινο μυαλο.
earthian
Δημοσιεύσεις: 302
Εγγραφή: 06 Μάιος 2009 01:54
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Αθήνα

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
atlanda-dog1
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 20 Αύγ 2010 22:25
Όνομα Ιστότοπου: http://sukhoi47sukhoi.blogspot.com
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Πυθαγόρας έγραψε:Κοίταξε. Από ότι καταλαβαίνω είσαι Ορθόδοξος Χριστιανός.

Σύμφωνα λοιπόν με τις γραφές που πιθανότατα θεωρείς << Λόγο Θεού>> αν κάποιος απολογηθεί για τις πράξεις του (αυτές που εσείς κατονομάζετε αμαρτίες) είτε εν ζωή είτε στην μετά θάνατον κρίση τότε δικαιούται μια θέση στον παράδεισο. Απλά εμείς έχουμε συμφιλιωθεί με την ιδέα του θανάτου και της μετά θάνατον ανυπαρξίας. Στην περίπτωση που έχουμε άδικο και αν η ψυχή μας πάει μπροστά στον θεό σου, αρκεί να ζητήσουμε συγνώμη και θα μπούμε.




ειμαι σiγουρος οτι ξερετε πολλα περισσοτερα απο τους ορθοδοξους χριστιανους [ γιαυτο αλλωστε σας διαβαζω ] που δεν το πιστευω οτι εκανες τετοιο λαθος. για τους χριστιανους αν κοιμηθει ενας η μια και φυγη η ψυχη δεν μπωρει να μετανοησει πλεον.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος apeleytheros την 22 Ιαν 2012 07:02, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: διόρθωση quote tag
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

atlanda-dog1 έγραψε: ειμαι σiγουρος οτι ξερετε πολλα περισσοτερα απο τους ορθοδοξους χριστιανους [ γιαυτο αλλωστε σας διαβαζω ] που δεν το πιστευω οτι εκανες τετοιο λαθος. για τους χριστιανους αν κοιμηθει ενας η μια και φυγη η ψυχη δεν μπωρει να μετανοησει πλεον.
Έτσι ακριβώς είναι φίλε άτλαντα, όταν πεθάνει κάποιος δεν μπορεί να μετανοήσει, αλλά μπορούν να τον συγχωρέσουν αυτοί που αδικήθηκαν από αυτόν,για παράδειγμα ο πατέρας μου που είναι άθεος, εργάζονταν επί δέκα χρόνια στον ίδιο εργοδότη, και επειδή δεν πήγε να του κάνει για δεύτερη φορά αγγαρεία στο παραθεριστικό του,αυτός βρήκε αφορμή και τον απέλυσε, και έμεινε άνεργος δύο χρόνια, αλλά και το αφεντικό του στάθηκε άτυχος, παρουσίασε καλπάζοντα καρκίνο των πνευμόνων. μόλις το έμαθε ο πατέρας μου τον συγχώρησε και πήγε να τον δεί,και από ότι με είπε, χάρηκε ο εργοδότης του που τον επισκέφθηκε,και επειδή είχε μάσκα οξυγόνου και δεν μπορούσε να μιλήσει. γυρίζοντας πρός στην γυναίκα του και με νοηματικές κινήσεις της έδωσε να καταλάβει πώς παρόλο που δεν του φέρθηκε σωστά στον πατέρα μου αυτός τον θυμήθηκε. σαν άθεος που είναι δεν ξέρω αν θα πάει στόν παράδεισο, αλλά με την πράξη του αυτή, νομίζω πως κατέβασε τον παράδεισο εδώ στην γή. με όλα αυτά θέλω να πώ πως δεν φτάνει να πιστεύεις σε κάτι αλλά και να το πράτεις, τι να το κάνω αν πιστεύεις στην αιώνιο ζωή όταν με τις πράξεις σου δεν την αξίζεις; για αυτό η απάντηση μου είναι: ένθεος η άθεος αν είναι σωστοί άνθρωποι δεν πάνε στον παράδεισο έρχεται ο παράδεισος σε αυτούς, και όσο είναι εν ζωή.
Άβαταρ μέλους
spylab
Δημοσιεύσεις: 1600
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 13:14
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Γλυφαδα

Μπορει με μεταγραφη απο την κολαση :!:
Αρκει να μπορει να κανει υπομονη κανα δυο μηνες...

Αλλα ειναι σιγουρα στον παραδεισο καλυτερα?

viewtopic.php?f=7&t=3873
Minds are like para-chutes. They only function when open.
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Θεόφιλος έγραψε:... δεν φτάνει να πιστεύεις σε κάτι αλλά και να το πράτεις, τι να το κάνω αν πιστεύεις στην αιώνιο ζωή όταν με τις πράξεις σου δεν την αξίζεις; για αυτό η απάντηση μου είναι: ένθεος η άθεος αν είναι σωστοί άνθρωποι δεν πάνε στον παράδεισο έρχεται ο παράδεισος σε αυτούς, και όσο είναι εν ζωή.
Αυτή είναι, όπως είπες, η δική σου απάντηση. Αυτό νομίζεις ή πιστεύεις εσύ ο ίδιος επειδή απλώς σου φαίνεται λογικό ή σχημάτισες την εντύπωση αυτή βασισμένος κάπου; Όπως και να 'χει, άδικα ψάχνεις λογική στη θρησκεία :naughty: :snooty: , είναι έννοιες ασύμβατες...
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

και επειδή δεν πήγε να του κάνει για δεύτερη φορά αγγαρεία στο παραθεριστικό του,αυτός βρήκε αφορμή και τον απέλυσε, και έμεινε άνεργος δύο χρόνια, αλλά και το αφεντικό του στάθηκε άτυχος, παρουσίασε καλπάζοντα καρκίνο των πνευμόνων.
Ο συσχετισμός που υπονοείται εδώ μου έκανε την τρίχα να σηκωθεί κάγκελο...επιφυλάσσομαι προς το παρόν.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

αν ακουγα τι λεει η θρησκεια μου παω γραμμη για την παραδεισο πολυ φαι ποτο και γυναικες
τουρκος αγας απο ταινια
τι ωραια να ηταν ετσι συμφωνουμε φανταζομαι ολοι ε?
ναι ξερω σας αρεσε ολους
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

Γιατρος Του Ικα έγραψε: Ο συσχετισμός που υπονοείται εδώ μου έκανε την τρίχα να σηκωθεί κάγκελο...επιφυλάσσομαι προς το παρόν.
Kαι καλά κάνεις, γιατί δεν υπονοώ τίποτε απολύτως. Θεωρώ την απόλυση σαν αποτέλεσμα απαίσιας συμπεριφοράς και χωρίς σοβαρό λόγο. και την ασθένεια ένα τυχαίο γεγονός που μπορεί να συμβεί στον καθένα,ο πατέρας μου ατύχησε από θέμα εργασίας και ο εργοδότης του ατύχησε λόγω βαριάς ασθένειας
χωρίς να υπονοείται η ασθένεια σαν θεία δίκη. το κύριο μέρος της απάντησης που απάντησα είναι η συγχώρεση που κάνει καλό και στον αδικημένο και στον άδικο. αυτό είναι ένας επίγειος παράδεισος όπου υπάρχει έστω και για μια στιγμή πραγματική αγάπη, και όχι για τον επουράνιο παράδεισο και την αιώνια αγάπη που είναι αμφίβολος εώς ανύπαρκτος.
Άβαταρ μέλους
atlanda-dog1
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 20 Αύγ 2010 22:25
Όνομα Ιστότοπου: http://sukhoi47sukhoi.blogspot.com
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Θεόφιλος έγραψε:
atlanda-dog1 έγραψε: ειμαι σiγουρος οτι ξερετε πολλα περισσοτερα απο τους ορθοδοξους χριστιανους [ γιαυτο αλλωστε σας διαβαζω ] που δεν το πιστευω οτι εκανες τετοιο λαθος. για τους χριστιανους αν κοιμηθει ενας η μια και φυγη η ψυχη δεν μπωρει να μετανοησει πλεον.
Έτσι ακριβώς είναι φίλε άτλαντα, όταν πεθάνει κάποιος δεν μπορεί να μετανοήσει, αλλά μπορούν να τον συγχωρέσουν αυτοί που αδικήθηκαν από αυτόν,για παράδειγμα ο πατέρας μου που είναι άθεος, εργάζονταν επί δέκα χρόνια στον ίδιο εργοδότη, και επειδή δεν πήγε να του κάνει για δεύτερη φορά αγγαρεία στο παραθεριστικό του,αυτός βρήκε αφορμή και τον απέλυσε, και έμεινε άνεργος δύο χρόνια, αλλά και το αφεντικό του στάθηκε άτυχος, παρουσίασε καλπάζοντα καρκίνο των πνευμόνων. μόλις το έμαθε ο πατέρας μου τον συγχώρησε και πήγε να τον δεί,και από ότι με είπε, χάρηκε ο εργοδότης του που τον επισκέφθηκε,και επειδή είχε μάσκα οξυγόνου και δεν μπορούσε να μιλήσει. γυρίζοντας πρός στην γυναίκα του και με νοηματικές κινήσεις της έδωσε να καταλάβει πώς παρόλο που δεν του φέρθηκε σωστά στον πατέρα μου αυτός τον θυμήθηκε. σαν άθεος που είναι δεν ξέρω αν θα πάει στόν παράδεισο, αλλά με την πράξη του αυτή, νομίζω πως κατέβασε τον παράδεισο εδώ στην γή. με όλα αυτά θέλω να πώ πως δεν φτάνει να πιστεύεις σε κάτι αλλά και να το πράτεις, τι να το κάνω αν πιστεύεις στην αιώνιο ζωή όταν με τις πράξεις σου δεν την αξίζεις; για αυτό η απάντηση μου είναι: ένθεος η άθεος αν είναι σωστοί άνθρωποι δεν πάνε στον παράδεισο έρχεται ο παράδεισος σε αυτούς, και όσο είναι εν ζωή.


μπραβο σου θεοφιλε πλησιασες πολυ στην χριστιανικη αληθεια η εκδοχη οπως θελης πεστο.καπως ετσι ειναι η εισοδο για τον παραδεισο αλλα [ υπαρχει και το αλλα ] μονο οταν παραδεχτουμε τον ιησου χριστο παιρναμε μεσα,ενω συμφωνα με την θρησκεια μου οι καλες πραξεις μας κατατασσουν σε καποια βαθμιδα η επιπεδο, [δεν ξερω για να σου πω,ισως καποτε αν διαβασω και μαθω θα σου πω ].
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

atlanda-dog1 έγραψε:


μπραβο σου θεοφιλε πλησιασες πολυ στην χριστιανικη αληθεια η εκδοχη οπως θελης πεστο.καπως ετσι ειναι η εισοδο για τον παραδεισο αλλα [ υπαρχει και το αλλα ] μονο οταν παραδεχτουμε τον ιησου χριστο παιρναμε μεσα,ενω συμφωνα με την θρησκεια μου οι καλες πραξεις μας κατατασσουν σε καποια βαθμιδα η επιπεδο, [δεν ξερω για να σου πω,ισως καποτε αν διαβασω και μαθω θα σου πω ].
Η Χριστιανική αλήθεια όμως όταν διεκδικεί την αυθεντία απέναντι στις άλλες θρησκείες, και στις απρόσωπες ηθικές αρχές που μπορεί να είναι και ανώτερες από τις χριστιανικές, [αναλόγως το άτομο]αδικεί τον εαυτό της, και από οικουμενική διδασκαλία και γίνεται ένα κλειστό δόγμα. που χάνει κάθε επαφή με τους ανθρώπους διαφορετικών απόψεων, ο ιησούς σαν θεός αποξενώνεται από τον άνθρωπο, αλλά σαν διδάσκαλος, σαν θνητός, πλησιάζει μέσω του λόγου του την ιδέα του θεού.
ο παράδεισος δεν ανήκει στους χριστιανούς αλλά στους καλούς ανθρώπους, ανεξαιρέτως θρησκείας, και δεν είναι στους ουρανούς αλλά εδώ στην γή, και συγκεκριμένα στο μυαλό του κάθε ανθρώπου. δεν έχει παρά να τον ανακαλύψουμε με το αγαπάτε διαφορετικούς αλλήλους, και όχι μόνο χριστιανούς.
mandra
Δημοσιεύσεις: 248
Εγγραφή: 19 Οκτ 2010 18:09
Όνομα Ιστότοπου: -

Η απάντηση είναι ναι. Όχι όμως να πάει. Ο άθεος ΕΙΝΑΙ στον παράδεισο. Δηλαδή στο λαχείο που του έτυχε να ζήσει τη ζωούλα του σ' αυτόν τον κόσμο. Και το κυριότερο: ότι το ξέρει ότι κέρδισε αυτό το λαχείο.
Σε αντίθεση με τους χριστιανούς που περιμένουν να τους κληρώσει μετά θάνατον. Οι καημένοι.
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

Εφόσον ο θεός είναι παντογνώστης γνωρίζει τι πρέπει να κάνει για να σωθεί η ψυχή μου και να παω στον παράδεισο ακόμα και αν δεν το γνωρίζω ακόμα και εγώ ο ίδιος. Γνωρίζει τι σημάδια πρέπει να στιλη και σε τι δοκιμασίες να με επιβάλει ώστε να προβληματιστώ τόσο ώστε να σωθώ.

Εφόσον με αγαπάει όπως ένας πατέρας τον γιο του θέλει να κάνει ότι δήποτε περνάει από τις δύναμης του για να με σώσει, άρα θα με υποβάλει στα σημάδια και δοκιμασίες.

Εφόσον είναι παντοδύναμος μπορεί να κάνει τις κίνησης που χρειάζονται ανεξάρτητα του τι φυσική περιορισμοί υπάρχουν.

Εάν δεν υπάρχει κανένα σημάδι η δοκιμασία που μπορεί να με αλλαξοπιστήσει τότε δεν είναι παντοδύναμος η έκανε κάποιο κατασκευαστικό λάθος στην δημιουργία μου αφού δεν έχω την δυνατότητα αλαξοπιστιας.

Aρα εφόσον υπάρχει θεός και έχει αυτές τις 3 ιδιότητες μέχρι το τέλος τις ζωής μας όλοι θα έχουμε πιστέψει στην ύπαρξη του

Οποτε μην ανησυχείτε σιναθεοι ! Κάποια στιγμή θα πιστέψετε σε αυτόν ! Αν δεν το κάνετε ποτε, τότε η δεν υπάρχει η δεν τον νιαζί η δεν μπορεί
Άβαταρ μέλους
Στέλιος
Δημοσιεύσεις: 325
Εγγραφή: 16 Δεκ 2011 14:53
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Είπαμε svoin ότι είναι παντοδύναμος και παντογνώστης αλλά όχι και "άσφαλτος". Άρα, πρόκειται για κάποιο κατασκευαστικό λάθος στη δημιουργία σου, καλύτερα να κοιτάξεις στην εγγύηση γιατί σε βλέπω να βράζεις στα καζάνια αιωνίως !! :D
Ποιο από τα δύο: Είναι ο άνθρωπος μια από τις γκάφες του θεού ή ο θεός μια από τις γκάφες του ανθρώπου;
Φρήντριχ Νίτσε
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Στέλιος έγραψε:Είπαμε svoin ότι είναι παντοδύναμος και παντογνώστης αλλά όχι και "άσφαλτος".
Και όμως, αυτό ακριβώς διατείνονται.
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
ktinos
Δημοσιεύσεις: 808
Εγγραφή: 06 Σεπ 2011 17:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Η εγγύηση ισχύει για αυτή τη ζωή, που υπάρχουν και ανταλλακτικά, από κει και πέρα αν δεν έχει αιώνιες προδιαγραφές πάει για ανακύκλωση. :obscene-hanged:
Άβαταρ μέλους
atlanda-dog1
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 20 Αύγ 2010 22:25
Όνομα Ιστότοπου: http://sukhoi47sukhoi.blogspot.com
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Θεόφιλος έγραψε:
atlanda-dog1 έγραψε:




ο παράδεισος δεν ανήκει στους χριστιανούς αλλά στους καλούς ανθρώπους, ανεξαιρέτως θρησκείας, και δεν είναι στους ουρανούς αλλά εδώ στην γή, και συγκεκριμένα στο μυαλό του κάθε ανθρώπου. δεν έχει παρά να τον ανακαλύψουμε με το αγαπάτε διαφορετικούς αλλήλους, και όχι μόνο χριστιανούς.

για εμενα που ειμαι ορθοδοξος χριστιανος δεν ειναι εδω ο παραδεισος γιατι απλουστατα ο ανθρωπος ειναι αθανατος οποτε δεν μπωρει να ειναι μερικες δεκαδες χρονια μονο ο παραδεισος..συμφωνω με το αγαπατε διαφορετικους αλληλους οπως ειπε και ο χριστος ασχετος αν εμεις αγαπαμε κατα το συμφερον μας..οντως ο παραδεισος δεν ανηκει στους χριστιανους γιατι ειναι του ΘΕΟΥ.
Άβαταρ μέλους
Leo21
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2198
Εγγραφή: 25 Απρ 2011 18:53
Όνομα Ιστότοπου: -

ένας άθεος δε μπορεί ποτε να πάει στην κόλαση.
ένας χριστιανός μπορει να βρίσκεται ήδη εκεί εν ζωή.
.......
δεν ξέρω τι ακριβώς θέλω να πω, αλλα ακούγεται ωραίο, δε νομίζετε?
"Θρησκεία είναι να μην λυπάσαι που δεν καταλαβαίνεις." ~ egore
mandra
Δημοσιεύσεις: 248
Εγγραφή: 19 Οκτ 2010 18:09
Όνομα Ιστότοπου: -

atlanda-dog1 έγραψε:
Θεόφιλος έγραψε:
atlanda-dog1 έγραψε:




ο παράδεισος δεν ανήκει στους χριστιανούς αλλά στους καλούς ανθρώπους, ανεξαιρέτως θρησκείας, και δεν είναι στους ουρανούς αλλά εδώ στην γή, και συγκεκριμένα στο μυαλό του κάθε ανθρώπου. δεν έχει παρά να τον ανακαλύψουμε με το αγαπάτε διαφορετικούς αλλήλους, και όχι μόνο χριστιανούς.

για εμενα που ειμαι ορθοδοξος χριστιανος δεν ειναι εδω ο παραδεισος γιατι απλουστατα ο ανθρωπος ειναι αθανατος οποτε δεν μπωρει να ειναι μερικες δεκαδες χρονια μονο ο παραδεισος..συμφωνω με το αγαπατε διαφορετικους αλληλους οπως ειπε και ο χριστος ασχετος αν εμεις αγαπαμε κατα το συμφερον μας..οντως ο παραδεισος δεν ανηκει στους χριστιανους γιατι ειναι του ΘΕΟΥ.
Έχεις μεγάλη σύγχυση στο μυαλό σου. Και γερά κότσια να μπαίνεις σε φόρουμ αθείας και να γράφεις αυτά τα πράγματα. Κράτα το "μακάριοι οι πτωχοί τω πνεύματι" του Χριστού σου και πορέψου.
Απάντηση