Διασημοι οριτζιναλ αθεοι ή απλοι "τσαρλατανοι" ;

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

Πολύ ενδιαφέρουσα λίστα και πολλοί αγαπημένοι συγγραφείς μέσα σ'αυτήν, thanks redpanther8!! Όμως προσωπκά θα την κρατήσω για μένα, δεν μ'αρέσει σε συζητήσεις με πιστούς να φέρνω σαν παραδείγματα διάσημους άθεους. Τέλος πάντων, άλλη ιστορία αυτή...
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

ναταλια δραγουμη μηνας χατζισαββας 2 επονιμοι αθεοι, και με εκανε εντιποση 2 γνωστοι μου ανω τον 50 [συντροφοι αρειανοι] οπως μιλουσαμε με ειπαν οτι ειναι αθεοι, α και να μην ξεχασουμε και της δυλοσεις του μεγαλου μας συνθετη νικου καρβελα που εκανε κριτικη στην εκκλησια της θρησκιες και εγραψε και μερικα τραγουδια με νοιμα, βεβαια ο συγκεκριμενος δεν δυλωσε αθεος απλα ειπε οτι στον θεο ειτε πιστευεις ειτε δε πιστευεις οτι αλλο και αν κανεις ειναι ειδωλολατρια
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
Tiktaalik
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: 11 Οκτ 2009 23:24
Όνομα Ιστότοπου: -

dtango έγραψε: Οι Έλληνες που παρέμειναν θεομάχοι είναι οι μόνοι γνήσιοι απόγονοι των θεομάχων Ελλήνων του Ομήρου. Τα χριστιανόπουλα είναι απόγονοι του θεολάτρη Πλάτωνα.
Και είναι χαρακτηριστική η αντίθεση του Πλάτωνα στην πρωτοεμφανιζόμενη αθηναϊκή δημοκρατία... μέσω της πλατωνικής επιρροής φαίνεται το πόσο αντίθετος στη δημοκρατία είναι κι ο χριστιανισμός (μόλις τέλειωσα το "Open Society and its Enemies" του Karl Popper που το αναλύει σε βάθος το θέμα, αν και τον χριστιανισμό τον βλέπει με ιδιαίτερα αφελές και ρομαντικό μάτι...)
Ψάρι έξω απ' το νερό...
Mitsakoc_Cobain
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 16 Ιαν 2010 17:30
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Αχαρνές-Αθήνα

Στη λιστα με τους μουσικους προστιθονται και οι:Matt Bellamy,Dominic Howard,Chris Wolstenholme των Muse! ;)
Φανατικος με Muse! :band-singer:

btw 1ο μου ποστ στο φορουμ,καλως σας βρηκα! :)
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

Mitsakoc_Cobain έγραψε:btw 1ο μου ποστ στο φορουμ,καλως σας βρηκα! :)
Καλώς ήρθες!
Αν θέλεις πέρασε από το Αυτοσυστηθείτε
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
redpanther8
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: 18 Δεκ 2009 21:50
Όνομα Ιστότοπου: -

Παιδιά ξέχασα να βάλω στη λίστα με τους άθεους έναν κορυφαίο ηθοποιό.

Donald Sutherland (γεννημένος στον Καναδά)
επικουρειος
Δημοσιεύσεις: 1309
Εγγραφή: 02 Οκτ 2011 01:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Και ο Νιτσε.Να βαλω και Μιχαλη Καλοπουλο?
Ειμαι ενας πιστος απολυτα πεπεισμενος μοναχα ως προς την ανυπαρξια μεταφυσικων μυστηριων.Το μοναδικο μυστηριο που υπαρχει ειναι μοναχα κατι ξεχασμενες αραχνοφωλιες μες το ανθρωπινο μυαλο.
asdf
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011 16:48
Όνομα Ιστότοπου: -

Comedians (κωμικοί)
• Luis Buñuel (1900–1983): Spanish-born Mexican film-maker, activist of the surrealist movement. Known for his one-liner, "Thank God I'm still an atheist."
Ε οχι και κωμικος ο Μπονiουελ.. τα υπολοια ισχιουν(αν και τι ακτιβισμο να κανεις στον σουρεαλισμο)
επικουρειος
Δημοσιεύσεις: 1309
Εγγραφή: 02 Οκτ 2011 01:21
Όνομα Ιστότοπου: -

επικουρειος έγραψε:Και ο Νιτσε.Να βαλω και Μιχαλη Καλοπουλο?
Και Τιτος Λουκρητιος Καρος,"περι της φυσεως των πραγματων".
Ειμαι ενας πιστος απολυτα πεπεισμενος μοναχα ως προς την ανυπαρξια μεταφυσικων μυστηριων.Το μοναδικο μυστηριο που υπαρχει ειναι μοναχα κατι ξεχασμενες αραχνοφωλιες μες το ανθρωπινο μυαλο.
Απάντηση