Ο φόβος του θανάτου και οι άθεοι

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
Άβαταρ μέλους
atlanda-dog1
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 20 Αύγ 2010 22:25
Όνομα Ιστότοπου: http://sukhoi47sukhoi.blogspot.com
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

ηθελα να ρωτησω..ενας ζωντανος που σε ενα δεκατο γεινεται νεκρος πως γεινεται? τι ειναι αυτο που σταματαει την ζωη σε καποιο ατομο, τι εχει ο ζωντανος και δεν εχει ο νεκρος..αν καποιος ξερη να μου απαντηση με ενδιαφερη η γνωμη σας.
Άβαταρ μέλους
MariaEvri
Δημοσιεύσεις: 763
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 13:36
Όνομα Ιστότοπου: Dragon island-characters and species
Τοποθεσία: Limassol CY
Επικοινωνία:

atlanda-dog1 έγραψε:ηθελα να ρωτησω..ενας ζωντανος που σε ενα δεκατο γεινεται νεκρος πως γεινεται? τι ειναι αυτο που σταματαει την ζωη σε καποιο ατομο, τι εχει ο ζωντανος και δεν εχει ο νεκρος..αν καποιος ξερη να μου απαντηση με ενδιαφερη η γνωμη σας.
..εγκεφαλική δραστηριότητα θα έλεγα εγώ
God made me an atheist. Who are you to question his wisdom!
Nikolis
Δημοσιεύσεις: 74
Εγγραφή: 25 Ιαν 2010 21:28
Όνομα Ιστότοπου: -

atlanda-dog1 ο θανατος δεν ειναι απλα μια κατασταση μα και το συνολο ολων εκεινων των αλλαγων στη χημεια του σωματος με τετοιο τροπο οπου καθισταται αδυνατο να διατηρηθει η ζωη. Το πως επιρεαζονται οι μεταβολικες οδοι το πως αλληλεπιδρουν και πως σχηματιζονται οι βλαβες ειναι αντικειμενο μελετης. Η επιστημη εχει καταφερει τοσα το τελευταιο αιωνα ωστε το χρονικο οριο αυτο , περα απο το οποιο δε μπορουμε να επαναφερουμε (λαικα ) τη χημεια του σωματος σε μια κατασταση συμβατη με τη ζωη , συνεχως μεγαλωνει. Οποτε καποιος που ξαφνικα σταματησε η καρδια του , πριν 150 χρονια ηταν νεκρος , σημερα ειναι καποιος με σοβαρη καρδιακη αρρυθμια(ανακοπη) η οποια υπο συνθηκες διορθωνεται και παραμενει ζωντανος . Καθως περνουν τα χρονια αυτες οι συνθηκες ειναι που αλλαζουν μεσω της ερευνας , οποτε αλλαζει και ο χρονικος προσδιορισμος του σημειου περα απο το οποιο καποιος ειναι νεκρος. Οσο μαθαινουμε να διορθωνουμε πιο αποδοτικα τις βλαβες , τοσο περισσοτερο θα κραταμε τους ανθρωπους ζωντανους.
Άβαταρ μέλους
patroklos
Δημοσιεύσεις: 1714
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2010 13:22
Όνομα Ιστότοπου: -

atlanda-dog1 έγραψε:ηθελα να ρωτησω..ενας ζωντανος που σε ενα δεκατο γεινεται νεκρος πως γεινεται? τι ειναι αυτο που σταματαει την ζωη σε καποιο ατομο, τι εχει ο ζωντανος και δεν εχει ο νεκρος..αν καποιος ξερη να μου απαντηση με ενδιαφερη η γνωμη σας.
απότομα?

η παροχη οξυγονου ειναι ο πιο ευαισθητος αξονας και η ακινητοποιηση της κυκλοφοριας ο πιο δραστικος.

-αν ακινητοποιηθει η καρδια με ενα ενδοφλεβιο διαλλειμα χλωριδιου του καλλιου και ανθρακικου ασβεστιου

-αν σπασει/αποκοπει η σπονδυλικη στήλη ψηλα μεταξυ δευτερου και τριτου σπονδυλου όπως σε ενα επιτυχες κρέμασμα


η αυτο-συνειδηση χανεται σε δευτερολεπτα
η αντιληψη εν γενει σε ενα λεπτο
ολικη εγκεφαλικη δραστηριοτητα κατα 97% στα 5 λεπτα
τα διαφορα εμφραγματα και παθοφυσιολογικοι αποτομοι τροποι διαρκουν κατι τις παραπάνω

η διαδικασια της σηψης για την οποια μολις σφυριξε η εναρξις
διαρκει αναλογα με τα επιμερους οργανα του σωματος απο 10 λεπτα εως 3 εβδομαδες
Enjoy yourself. It's later than you think. / Διασκέδασε. Είναι πιό αργά από ό, τι νομίζεις

Chinese proverb /Κινεζική παροιμία
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

Να προσθέσω ότι όπως μία μηχανή είναι με την ίδια κατάσταση υλικών είτε αναμμένη είτε σβηστή, έτσι και ένας άνθρωπος μπορεί να είναι με την ίδια χημική κατάσταση είτε ζωντανός (με καρδιακό παλμό) είτε νεκρός (χωρίς παλμό). Η αναστρέψιμη κατάσταση είναι δυνατή για ένα μικρό χρονικό "παράθυρο", από λίγα λεπτά (για πλήρη ανάνηψη) έως κάμποσο παραπάνω (αλλά με βλάβες).
Σε αυτό το διάστημα είσαι νεκρός. Μόνο ο θεός ξέρει ότι θα επανέλθεις, οπότε δεν σε προχωράει στα παρακάτω (παράδεισους, κολάσεις, κλπ). Οι θρήσκοι που έχουν επανέλθει, μιλάνε για παπαριές με λειβάδια με γαλήνια αίσθηση, και πρόγευση παραδείσου. Λες και δεν ξέρουν ότι πρώτα θα περάσουν καθαρτήριο :lol: :lol:
Εγώ πάντως δεν είδα τίποτα. Η δεν θυμάμαι να είδα τίποτα. Μπορεί να φταίνε και οι εγκεφαλικές βλάβες που μου έμειναν. :D
Διάβασε και εδώ.
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άβαταρ μέλους
atlanda-dog1
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 20 Αύγ 2010 22:25
Όνομα Ιστότοπου: http://sukhoi47sukhoi.blogspot.com
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Comte de Toulouse έγραψε:Να προσθέσω ότι όπως μία μηχανή είναι με την ίδια κατάσταση υλικών είτε αναμμένη είτε σβηστή, έτσι και ένας άνθρωπος μπορεί να είναι με την ίδια χημική κατάσταση είτε ζωντανός (με καρδιακό παλμό) είτε νεκρός (χωρίς παλμό). Η αναστρέψιμη κατάσταση είναι δυνατή για ένα μικρό χρονικό "παράθυρο", από λίγα λεπτά (για πλήρη ανάνηψη) έως κάμποσο παραπάνω (αλλά με βλάβες).
Σε αυτό το διάστημα είσαι νεκρός. Μόνο ο θεός ξέρει ότι θα επανέλθεις, οπότε δεν σε προχωράει στα παρακάτω (παράδεισους, κολάσεις, κλπ). Οι θρήσκοι που έχουν επανέλθει, μιλάνε για παπαριές με λειβάδια με γαλήνια αίσθηση, και πρόγευση παραδείσου. Λες και δεν ξέρουν ότι πρώτα θα περάσουν καθαρτήριο :lol: :lol:
Εγώ πάντως δεν είδα τίποτα. Η δεν θυμάμαι να είδα τίποτα. Μπορεί να φταίνε και οι εγκεφαλικές βλάβες που μου έμειναν. :D
Διάβασε και εδώ.
ευχαριστω αυτους που απαντησαν και αυτους που θα απαντησουν.δεν ενδιαφερομαι για π@π@ριες και τετοια αλλα για αυτους που ξερουν κατι να μαθω..και εξηγουμε,πριν 5 χρονια εφυγα για τεσσεραμιση ωρες και με ξαναγυρισαν οι γιατροι.δεν ειδα τιποτα παρα μονο κατι μαυρο που ερχοταν σαν απο τα ποδια μου και μολις εφτασε στο κεφαλι μαυρα ολα και τελος.απλα θυμαμε τους γιατρους που με ετοιμαζαν για εγχειριση να φωναζουν τρεχατε τρεχατε φευγη τον χανουμε.. οταν τελειωσαν ολα καλα ρωτησα και κανενας δεν μου ειπε τιποτα και γιαυτο ρωταω μηπως υπαρχει καποιος που να ξερη.ειμαι καρδιοπαθης με 6 εγχειρισης μεχρι τωρα, διαβητικος με 4 φορες την ημερα ινσουλινη και 130 μοναδες, υπερτασηκος, και λιγα ακομα προβληματα..οπως καταλαβενης αγαπητε κυριε comde de toulouse σαν ΧΟ ξερω για παραδεισω και κολαση οποτε δεν ηθελα τετοια απαντηση αλλα μια αληθεινη οσο το δυνατον.
Άβαταρ μέλους
Darkchilde
Δημοσιεύσεις: 1777
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:08
Όνομα Ιστότοπου: The Dark Side of the Force and other stories
Τοποθεσία: Lost in the Night
Επικοινωνία:

atlanda-dog1 έγραψε:
Comte de Toulouse έγραψε:Να προσθέσω ότι όπως μία μηχανή είναι με την ίδια κατάσταση υλικών είτε αναμμένη είτε σβηστή, έτσι και ένας άνθρωπος μπορεί να είναι με την ίδια χημική κατάσταση είτε ζωντανός (με καρδιακό παλμό) είτε νεκρός (χωρίς παλμό). Η αναστρέψιμη κατάσταση είναι δυνατή για ένα μικρό χρονικό "παράθυρο", από λίγα λεπτά (για πλήρη ανάνηψη) έως κάμποσο παραπάνω (αλλά με βλάβες).
Σε αυτό το διάστημα είσαι νεκρός. Μόνο ο θεός ξέρει ότι θα επανέλθεις, οπότε δεν σε προχωράει στα παρακάτω (παράδεισους, κολάσεις, κλπ). Οι θρήσκοι που έχουν επανέλθει, μιλάνε για παπαριές με λειβάδια με γαλήνια αίσθηση, και πρόγευση παραδείσου. Λες και δεν ξέρουν ότι πρώτα θα περάσουν καθαρτήριο :lol: :lol:
Εγώ πάντως δεν είδα τίποτα. Η δεν θυμάμαι να είδα τίποτα. Μπορεί να φταίνε και οι εγκεφαλικές βλάβες που μου έμειναν. :D
Διάβασε και εδώ.
ευχαριστω αυτους που απαντησαν και αυτους που θα απαντησουν.δεν ενδιαφερομαι για π@π@ριες και τετοια αλλα για αυτους που ξερουν κατι να μαθω..και εξηγουμε,πριν 5 χρονια εφυγα για τεσσεραμιση ωρες και με ξαναγυρισαν οι γιατροι.δεν ειδα τιποτα παρα μονο κατι μαυρο που ερχοταν σαν απο τα ποδια μου και μολις εφτασε στο κεφαλι μαυρα ολα και τελος.απλα θυμαμε τους γιατρους που με ετοιμαζαν για εγχειριση να φωναζουν τρεχατε τρεχατε φευγη τον χανουμε.. οταν τελειωσαν ολα καλα ρωτησα και κανενας δεν μου ειπε τιποτα και γιαυτο ρωταω μηπως υπαρχει καποιος που να ξερη.ειμαι καρδιοπαθης με 6 εγχειρισης μεχρι τωρα, διαβητικος με 4 φορες την ημερα ινσουλινη και 130 μοναδες, υπερτασηκος, και λιγα ακομα προβληματα..οπως καταλαβενης αγαπητε κυριε comde de toulouse σαν ΧΟ ξερω για παραδεισω και κολαση οποτε δεν ηθελα τετοια απαντηση αλλα μια αληθεινη οσο το δυνατον.
τεσσεράμιση ώρες δεν είχες φύγει. Εαν ήταν τόσες ώρες θα ήσουν κλινικά νεκρός, δηλαδή δεν θα είχε οξυγονωθεί σωστά ο εγκέφαλος και θα ήσουν φυτό. Μάλλον λιποθύμησες και πήγες για κώμα, άντε να είχες και μία ανακοπή καρδιάς ή κάτι παρόμοιο και να σε επαναφέρανε. Αλλά νεκρός όπως εννοείται δεν ήσουν.

Καταλαβαίνω ότι έχεις αρκετά προβλήματα υγείας, και εύχομαι η ιατρική επιστήμη να σε κρατήσει καλά για πολύ καιρό ακόμα. Και που ξέρεις ίσως κάποια έρευνα να σε βοηθήσει να απαλλαχτείς από την ινσουλίνη ή από άλλο φάρμακο που χρειάζεσαι αυτή την στιγμή.
Blog (greek): The Dark Side of the Force and Other Stories
Blog (english): Snippets and other stories from the net

Twitter: @ladyjedi : I only tweet in English.
Isaac Asimov έγραψε:To surrender to ignorance and call it God has always been premature, and it remains premature today.
Άβαταρ μέλους
atlanda-dog1
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 20 Αύγ 2010 22:25
Όνομα Ιστότοπου: http://sukhoi47sukhoi.blogspot.com
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Darkchilde έγραψε:
atlanda-dog1 έγραψε:
Comte de Toulouse έγραψε:Να προσθέσω ότι όπως μία μηχανή είναι με την ίδια κατάσταση υλικών είτε αναμμένη είτε σβηστή, έτσι και ένας άνθρωπος μπορεί να είναι με την ίδια χημική κατάσταση είτε ζωντανός (με καρδιακό παλμό) είτε νεκρός (χωρίς παλμό). Η αναστρέψιμη κατάσταση είναι δυνατή για ένα μικρό χρονικό "παράθυρο", από λίγα λεπτά (για πλήρη ανάνηψη) έως κάμποσο παραπάνω (αλλά με βλάβες).
Σε αυτό το διάστημα είσαι νεκρός. Μόνο ο θεός ξέρει ότι θα επανέλθεις, οπότε δεν σε προχωράει στα παρακάτω (παράδεισους, κολάσεις, κλπ). Οι θρήσκοι που έχουν επανέλθει, μιλάνε για παπαριές με λειβάδια με γαλήνια αίσθηση, και πρόγευση παραδείσου. Λες και δεν ξέρουν ότι πρώτα θα περάσουν καθαρτήριο :lol: :lol:
Εγώ πάντως δεν είδα τίποτα. Η δεν θυμάμαι να είδα τίποτα. Μπορεί να φταίνε και οι εγκεφαλικές βλάβες που μου έμειναν. :D
Διάβασε και εδώ.
ευχαριστω αυτους που απαντησαν και αυτους που θα απαντησουν.δεν ενδιαφερομαι για π@π@ριες και τετοια αλλα για αυτους που ξερουν κατι να μαθω..και εξηγουμε,πριν 5 χρονια εφυγα για τεσσεραμιση ωρες και με ξαναγυρισαν οι γιατροι.δεν ειδα τιποτα παρα μονο κατι μαυρο που ερχοταν σαν απο τα ποδια μου και μολις εφτασε στο κεφαλι μαυρα ολα και τελος.απλα θυμαμε τους γιατρους που με ετοιμαζαν για εγχειριση να φωναζουν τρεχατε τρεχατε φευγη τον χανουμε.. οταν τελειωσαν ολα καλα ρωτησα και κανενας δεν μου ειπε τιποτα και γιαυτο ρωταω μηπως υπαρχει καποιος που να ξερη.ειμαι καρδιοπαθης με 6 εγχειρισης μεχρι τωρα, διαβητικος με 4 φορες την ημερα ινσουλινη και 130 μοναδες, υπερτασηκος, και λιγα ακομα προβληματα..οπως καταλαβενης αγαπητε κυριε comde de toulouse σαν ΧΟ ξερω για παραδεισω και κολαση οποτε δεν ηθελα τετοια απαντηση αλλα μια αληθεινη οσο το δυνατον.
τεσσεράμιση ώρες δεν είχες φύγει. Εαν ήταν τόσες ώρες θα ήσουν κλινικά νεκρός, δηλαδή δεν θα είχε οξυγονωθεί σωστά ο εγκέφαλος και θα ήσουν φυτό. Μάλλον λιποθύμησες και πήγες για κώμα, άντε να είχες και μία ανακοπή καρδιάς ή κάτι παρόμοιο και να σε επαναφέρανε. Αλλά νεκρός όπως εννοείται δεν ήσουν.

Καταλαβαίνω ότι έχεις αρκετά προβλήματα υγείας, και εύχομαι η ιατρική επιστήμη να σε κρατήσει καλά για πολύ καιρό ακόμα. Και που ξέρεις ίσως κάποια έρευνα να σε βοηθήσει να απαλλαχτείς από την ινσουλίνη ή από άλλο φάρμακο που χρειάζεσαι αυτή την στιγμή.


οχι δεν ειμουν νεκρος τεσσεραμιση ωρες.τοσο ηταν απο την μαυριλα μεχρι που ανοιξα τα ματια μου στην εντατικη,απλα ρωταω τι εχει ενας ζωντανος που δεν εχει ενας νεκρος..[ ευχαριστω ]
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Λειτουργεί ο εγκέφαλός του. Τα υπόλοιπα λίγο ή πολύ υποκαθίστανται με μηχανική υποστήριξη. Για τον εγκέφαλο δεν ξέρω αν θα γίνει ποτέ, και να γίνει κάποτε απέχουμε πάρα πολλά χρόνια από το να γίνει πράξη οπότε αρκούμαι στην πρώτη πρόταση.

Ο φόβος του θανάτου είναι απόλυτα φυσιολογικός. Κάθε ζωντανός θέλει να μείνει ζωντανός γιατί θάνατος σημαίνει πόνος και απώλεια για αγαπημένα πρόσωπα (ναι, υπάρχουν εξαιρέσεις). Για όποιον προσπαθεί να μην τα κρίνει όλα με βάση τα διδάγματα των παπάδων η ίδια η κατάσταση του θανάτου είναι προτιμότερη από την κόλαση. Όσο για τον παράδεισο, εκεί θα πάνε λίγοι και ζούνε με απάνθρωπη απάθεια γνωρίζοντας ότι κάποιοι δικοί τους πήγαν στην κόλαση.
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
Άβαταρ μέλους
atlanda-dog1
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 20 Αύγ 2010 22:25
Όνομα Ιστότοπου: http://sukhoi47sukhoi.blogspot.com
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Ευθύμης έγραψε:Λειτουργεί ο εγκέφαλός του. Τα υπόλοιπα λίγο ή πολύ υποκαθίστανται με μηχανική υποστήριξη. Για τον εγκέφαλο δεν ξέρω αν θα γίνει ποτέ, και να γίνει κάποτε απέχουμε πάρα πολλά χρόνια από το να γίνει πράξη οπότε αρκούμαι στην πρώτη πρόταση.
για να καταλαβω,μιλαμε εγω και εσυ και ξαφνικα σταματαει ο εγγεφαλος μου και θα πεθανω? υπαρχει καποιος λογος η ετσι ξαφνικα, στα καλα καθουμενα που λεμε σταματαει ο εγγεφαλος?
Άβαταρ μέλους
Darkchilde
Δημοσιεύσεις: 1777
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:08
Όνομα Ιστότοπου: The Dark Side of the Force and other stories
Τοποθεσία: Lost in the Night
Επικοινωνία:

atlanda-dog1 έγραψε:
Ευθύμης έγραψε:Λειτουργεί ο εγκέφαλός του. Τα υπόλοιπα λίγο ή πολύ υποκαθίστανται με μηχανική υποστήριξη. Για τον εγκέφαλο δεν ξέρω αν θα γίνει ποτέ, και να γίνει κάποτε απέχουμε πάρα πολλά χρόνια από το να γίνει πράξη οπότε αρκούμαι στην πρώτη πρόταση.
για να καταλαβω,μιλαμε εγω και εσυ και ξαφνικα σταματαει ο εγγεφαλος μου και θα πεθανω? υπαρχει καποιος λογος η ετσι ξαφνικα, στα καλα καθουμενα που λεμε σταματαει ο εγγεφαλος?
Ναι, αν σταματήσει να λειτουργεί τελείως ο εγκέφαλος πεθαίνεις. Αυτό επειδή ο εγκέφαλος είναι το κέντρο. Ο εγκέφαλος δίνει τις εντολές ακόμα και για να αναπνεύσουμε, για όλες τις λειτουργίες. Για να σταματήσει να λειτουργεί ο εγκέφαλος, δεν είναι τόσο εύκολο. Δεν σταματάει έτσι ξαφνικά, θα χρειαστεί κάποιος λόγος. Αυτοί μπορεί να είναι από ανεύρισμα εως κάποια εκφυλιστική νόσος, ή οτιδήποτε άλλο.

Γιατί όταν σταματάει η καρδιά πεθαίνουμε, αλλά όχι αμέσως, χρειάζονται μερικά λεπτά; Ακόμα και με ανακοπή καρδιάς, για λίγα λεπτά, οξυγονώνεται ο εγκέφαλος, και έτσι είμαστε ζωντανοί, μέχρι να σταματήσει αυτή η οξυγόνωση του εγκεφάλου. Το πρόβλημα έγκειται όταν περάσουν πάνω από 20 λεπτά (αν θυμάμαι καλά τον χρόνο) χωρίς να οξυγονώνεται ο εγκέφαλος. Σε αυτή την περίπτωση ακόμα και ο πιο υγιείς, και ο πιο δυνατός εγκέφαλος θα πάθει κάποια ζημιά. Ανάλογα με το πόση ώρα θα μείνει χωρίς οξυγόνο, αυτό μπορεί να σημαίνει ακόμα και θάνατο. Γι'αυτόν τον λόγο όταν οι γιατροί προσπαθούν να επαναφέρουν κάποιον στην ζωή, σταματάνε εαν έχουν περάσει πάνω από 20 λεπτά χωρίς να πηγαίνει οξυγόνο στον εγκέφαλο.

Εαν επαναφέρουν κάποιον στην ζωή μετά από 20 λεπτά που έχει σταματήσει να πηγαίνει οξυγόνο στον εγκέφαλο, ο άνθρωπος αυτός, πραγματικά, θα υποφέρει, διότι είτε θα έχει αρκετά μειωμένη την εγκεφαλική δραστηριότητα, με διάφορα πολύ άσχημα αποτελέσματα, όπως παράλυση ή να είναι σαν μωρό παιδί και να χρειάζεται 24ωρη φροντίδα, ή απλά να έχει μείνει τελείως φυτό, και να τον κρατούν στην ζωή τα μηχανήματα. Μόλις κλείσει το μηχάνημα, σχεδόν αμέσως πεθαίνει κάποιος, επειδή ακριβώς ο εγκέφαλος έχει σταματήσει να λειτουργεί.

Μερικές φορές κρατάνε κάποια άτομα σε μηχανική υποστήριξη για λίγες ώρες μέχρι να τους πάρουν τα όργανα για μεταμόσχευση. Μπορεί να είναι λυπηρό ο θάνατος κάποιου, ιδιαίτερα νέου ανθρώπου, αλλά τουλάχιστον, ίσως αυτός ο θάνατος να δώσει νέα ζωή και ελπίδες σε αρκετούς άλλους.
Blog (greek): The Dark Side of the Force and Other Stories
Blog (english): Snippets and other stories from the net

Twitter: @ladyjedi : I only tweet in English.
Isaac Asimov έγραψε:To surrender to ignorance and call it God has always been premature, and it remains premature today.
Άβαταρ μέλους
atlanda-dog1
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 20 Αύγ 2010 22:25
Όνομα Ιστότοπου: http://sukhoi47sukhoi.blogspot.com
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Darkchilde έγραψε:
atlanda-dog1 έγραψε:

Ναι, αν σταματήσει να λειτουργεί τελείως ο εγκέφαλος πεθαίνεις. Αυτό επειδή ο εγκέφαλος είναι το κέντρο. Ο εγκέφαλος δίνει τις εντολές ακόμα και για να αναπνεύσουμε, για όλες τις λειτουργίες. Για να σταματήσει να λειτουργεί ο εγκέφαλος, δεν είναι τόσο εύκολο. Δεν σταματάει έτσι ξαφνικά, θα χρειαστεί κάποιος λόγος. Αυτοί μπορεί να είναι από ανεύρισμα εως κάποια εκφυλιστική νόσος, ή οτιδήποτε άλλο.

Γιατί όταν σταματάει η καρδιά πεθαίνουμε, αλλά όχι αμέσως, χρειάζονται μερικά λεπτά; Ακόμα και με ανακοπή καρδιάς, για λίγα λεπτά, οξυγονώνεται ο εγκέφαλος, και έτσι είμαστε ζωντανοί, μέχρι να σταματήσει αυτή η οξυγόνωση του εγκεφάλου. Το πρόβλημα έγκειται όταν περάσουν πάνω από 20 λεπτά (αν θυμάμαι καλά τον χρόνο) χωρίς να οξυγονώνεται ο εγκέφαλος. Σε αυτή την περίπτωση ακόμα και ο πιο υγιείς, και ο πιο δυνατός εγκέφαλος θα πάθει κάποια ζημιά. Ανάλογα με το πόση ώρα θα μείνει χωρίς οξυγόνο, αυτό μπορεί να σημαίνει ακόμα και θάνατο. Γι'αυτόν τον λόγο όταν οι γιατροί προσπαθούν να επαναφέρουν κάποιον στην ζωή, σταματάνε εαν έχουν περάσει πάνω από 20 λεπτά χωρίς να πηγαίνει οξυγόνο στον εγκέφαλο.

Εαν επαναφέρουν κάποιον στην ζωή μετά από 20 λεπτά που έχει σταματήσει να πηγαίνει οξυγόνο στον εγκέφαλο, ο άνθρωπος αυτός, πραγματικά, θα υποφέρει, διότι είτε θα έχει αρκετά μειωμένη την εγκεφαλική δραστηριότητα, με διάφορα πολύ άσχημα αποτελέσματα, όπως παράλυση ή να είναι σαν μωρό παιδί και να χρειάζεται 24ωρη φροντίδα, ή απλά να έχει μείνει τελείως φυτό, και να τον κρατούν στην ζωή τα μηχανήματα. Μόλις κλείσει το μηχάνημα, σχεδόν αμέσως πεθαίνει κάποιος, επειδή ακριβώς ο εγκέφαλος έχει σταματήσει να λειτουργεί.

Μερικές φορές κρατάνε κάποια άτομα σε μηχανική υποστήριξη για λίγες ώρες μέχρι να τους πάρουν τα όργανα για μεταμόσχευση. Μπορεί να είναι λυπηρό ο θάνατος κάποιου, ιδιαίτερα νέου ανθρώπου, αλλά τουλάχιστον, ίσως αυτός ο θάνατος να δώσει νέα ζωή και ελπίδες σε αρκετούς άλλους.

τωρα καταλαβα,και σε ευχαριστω πολυ για τον κοπο σου που ποσταρισες για να μαθω, οπως και αυτους που απαντησαν στην ερωτηση μου..
Άβαταρ μέλους
xarxar
Δημοσιεύσεις: 2034
Εγγραφή: 14 Δεκ 2009 02:53
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Υάδες

Ναι, αν σταματήσει να λειτουργεί τελείως ο εγκέφαλος πεθαίνεις. Αυτό επειδή ο εγκέφαλος είναι το κέντρο. Ο εγκέφαλος δίνει τις εντολές ακόμα και για να αναπνεύσουμε, για όλες τις λειτουργίες.
Aυτό δεν είναι ακριβές. Ας με διορθώσουν οι βιολόγοι του φόρουμ (έχουμε πολλούς αν θυμάμαι καλά), αλλά υπάρχει και το αυτόνομο νευρικό σύστημα που είναι ανεξάρτητο του εγκεφάλου (εδράζει κυρίως στη σπονδυλική στήλη) και αφορά βασικές και ενστικτώδεις λειτουργίες όπως ο καρδιακός παλμός, η αναπνοή (εν μέρει) κ.ά.. Δεν ανήκουν όλες οι λειτουργίες στο κεντρικό νευρικό σύστημα (υποθέτω ότι είναι κάτι σαν ασφαλιστικές δικλίδες, σαν διαφορετικά κυκλώματα ώστε αν πέσει το ένα να λειτουργεί το άλλο). Θυμάμαι χαρακτηριστικά ότι π.χ. για την καρδιά υπάρχει ο φλεβόκομβος που παράγει το ηλεκτρικό ερέθισμα για τον καρδιακό παλμό και νομίζω ότι σε περίπτωση "αστοχίας" υπάρχουν εναλλακτικοί "βηματοδότες" μέχρι να αποτύχει τελείως η καρδιακή λειτουργία. Εκεί στηρίζεται το ηλεκτροσόκ (CPR) και ο τεχνητός βηματοδότης. Ωστόσο θα συμφωνήσω ότι η μη αναστρέψιμη νέκρωση του εγκεφάλου πρακτικά τερματίζει τη ζωή, αφού δεν υπάρχει πια συνείδηση.
Θέλει αρετή και τόλμη η ...αθεΐα.
Άβαταρ μέλους
patroklos
Δημοσιεύσεις: 1714
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2010 13:22
Όνομα Ιστότοπου: -

xarxar έγραψε:
Ναι, αν σταματήσει να λειτουργεί τελείως ο εγκέφαλος πεθαίνεις. Αυτό επειδή ο εγκέφαλος είναι το κέντρο. Ο εγκέφαλος δίνει τις εντολές ακόμα και για να αναπνεύσουμε, για όλες τις λειτουργίες.
Aυτό δεν είναι ακριβές. Ας με διορθώσουν οι βιολόγοι του φόρουμ (έχουμε πολλούς αν θυμάμαι καλά), αλλά υπάρχει και το αυτόνομο νευρικό σύστημα που είναι ανεξάρτητο του εγκεφάλου (εδράζει κυρίως στη σπονδυλική στήλη).... Ωστόσο θα συμφωνήσω ότι η μη αναστρέψιμη νέκρωση του εγκεφάλου πρακτικά τερματίζει τη ζωή, αφού δεν υπάρχει πια συνείδηση.
η παροχη οξυγονου ειναι ο πιο ευαισθητος αξονας και η ακινητοποιηση της κυκλοφοριας ο πιο δραστικος.

-αν ακινητοποιηθει η καρδια με ενα ενδοφλεβιο διαλλειμα χλωριδιου του καλλιου και ανθρακικου ασβεστιου. ΠΑΓΩΣΕΙ ΜΕ ΤΕΤΑΝΙΚΟ ΣΠΑΣΜΟ ΣΕ ΠΕΤΡΑ

-αν σπασει/αποκοπει η σπονδυλικη στήλη ψηλα μεταξυ δευτερου και τριτου σπονδυλου όπως σε ενα επιτυχες κρέμασμαΤΟ OUTPUT ΚΑΙ ΤΟΥ ΑΥΤΟΝΟΜΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ ΕΜΠΡΟΣΘΙΟΥ ΚΕΝΤΡΙΚΟΥ ΝΕΥΡΙΚΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ


η αυτο-συνειδηση χανεται σε δευτερολεπτα
η αντιληψη εν γενει σε ενα λεπτο
ολικη εγκεφαλικη δραστηριοτητα κατα 97% στα 5 λεπτα

τα διαφορα εμφραγματα και παθοφυσιολογικοι αποτομοι τροποι διαρκουν κατι τις παραπάνω, ΔΙΟΤΙ ΔΕΝ ΑΠΟΚΟΠΤΕΤΑΙ ΜΕ ΤΟΝ ΑΠΟΛΥΤΑ ΑΠΟΤΟΜΟ ΤΡΟΠΟ ΠΟΥ ΣΑΣ ΠΕΡΙΓΡΑΦΩ ΚΑΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΝΑΕΡΟΒΙΟΙ ΜΗΧΑΝΙΣΜΟΙ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗΣ ΚΥΤΤΑΡΙΚΗΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΤΑΣΗΣ ΤΗΣ ΕΙΣΒΟΛΗΣ ΑΣΒΕΣΤΙΟΥ ΠΟΥ ΑΠΑΙΤΕΙ ΚΟΠΟδηλαδη νομισματα τριφωσφωρικης αδενοσινης

η διαδικασια της σηψης για την οποια μολις σφυριξε η εναρξις
διαρκει αναλογα με τα επιμερους οργανα του σωματος απο 10 λεπτα εως 3 εβδομαδες

ΣΕ 5 ΛΕΠΤΑ ΑΠΟΛΥΤΗΣ ΕΛΛΕΙΨΗΣ ΟΞΥΓΟΝΟΥ ΕΧΕΙΣ 3% ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ ΕΠΙΒΙΩΣΗΣ
ΕΧΟΥΝ ΓΙΝΕΙ ΠΕΙΡΑΜΑΤΑ ΣΕ ΕΒΡΑΙΟΥΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΝΑΖΙ ΚΑΙ ΤΑ ΞΕΡΟΥΜΕ
ΣΕ 10 ΛΕΠΤΑ ΑΧΡΗΣΤΕΥΟΝΤΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΜΟΣΧΕΥΜΑΤΑ
ΕΧΟΥΝ ΑΠΟΤΥΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΚΑΙ ΤΟ ΞΕΡΟΥΜΕ

δεν πεθαινεις λιγο και μετα ξαναγυρνας
δεν υπαρχει το φως στο τουνελ ή η μαυρη μαρμαγκα
υπαρχει το δυσνοητο, ακαταλογιστο, δύσκολο ΤΙΠΟΤΑ
Enjoy yourself. It's later than you think. / Διασκέδασε. Είναι πιό αργά από ό, τι νομίζεις

Chinese proverb /Κινεζική παροιμία
stratos
Δημοσιεύσεις: 1563
Εγγραφή: 14 Αύγ 2010 19:58
Όνομα Ιστότοπου: -

Darkchilde έγραψε:Το πρόβλημα έγκειται όταν περάσουν πάνω από 20 λεπτά (αν θυμάμαι καλά τον χρόνο) χωρίς να οξυγονώνεται ο εγκέφαλος
patroklos έγραψε:ΣΕ 5 ΛΕΠΤΑ ΑΠΟΛΥΤΗΣ ΕΛΛΕΙΨΗΣ ΟΞΥΓΟΝΟΥ ΕΧΕΙΣ 3% ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ ΕΠΙΒΙΩΣΗΣ
ολικη εγκεφαλικη δραστηριοτητα κατα 97% στα 5 λεπτα
Απόλυτη έλλειψη οξυγόνου προκαλει θάνατο σε πολύ μικρότερα χρονικά διαστήματα
(<60 sec)

mata leao http://www.fusenbjj.com/kron%27r-rear-naked-choke.jpg
Άβαταρ μέλους
patroklos
Δημοσιεύσεις: 1714
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2010 13:22
Όνομα Ιστότοπου: -

stratos έγραψε:
Απόλυτη έλλειψη οξυγόνου προκαλει θάνατο σε πολύ μικρότερα χρονικά διαστήματα
(<60 sec)
στην λαβη που παραθέτεις υπαρχουν και επιπροσθετες νευρολογικες αιτιες, οχι μονο η διακοπη της κυκλοφοριας.

Για κυτταρα και νευρωνες εχεις δικιο.

Στο σωμα ομως θα επρεπε να κατορθωσεις αποτομη αφαίμαξη. δεν γινεται να μηδενίσεις την μερικη πιεση διαλυμενου οξυγονου στον ιστο, ουτε να ακυρώσεις την ρεζερβα ATP (μοναδες ενεργειας) για τετοιες εκτακτες περιστασεις.

αλλα για αυτο που μας αφορά, η υποθετικη εμπειρια του θανατου
συμφωνουμε
η αυτο-συνειδηση χανεται σε δευτερολεπτα
η αντιληψη εν γενει σε ενα λεπτο
Enjoy yourself. It's later than you think. / Διασκέδασε. Είναι πιό αργά από ό, τι νομίζεις

Chinese proverb /Κινεζική παροιμία
επικουρειος
Δημοσιεύσεις: 1309
Εγγραφή: 02 Οκτ 2011 01:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Ισως το νοημα της ζωης να ειναι ακριβως αυτο.Το οτι ειμαστε ζωντανοι,εντελως απλο κι απαλλαγμενο και απο θρησκευτικου τυπου ιεροτητες δηθεν της ζωης,αλλωστε ολα αυτα που πεθαναν καποια στιγμη ζουσαν,κι ολα αυτα που ζουν καποια στιγμη θα πεθανουν.
Κανεις δεν μας κανει χαρη και η ιδια η ζωη ειναι ενας αδιακοπος και σκληρος αγωνας,απο την πρωτη ανασα την στιγμη της γεννησης εως και την τελευταια.
Ο θανατος ειναι το φυσικο τελος της ζωης,μολις αυτος ερθει τελειωνει η ζωη.Κι οσο εμεις ζουμε ο θανατος δεν μας αγγιζει.Ολη η ομορφια,η δημιουργια,ο ερωτας,οι χαρες κι οι λυπες βρισκονται στην ζωη και γινονται αντιληπτες μεσα απο τις αισθησεις.Στερησις δε των αισθησεων ισοδυναμει με θανατο.Κι αυτο το οποιο πεθαινει χανει για παντα την δυνατοτητα των αισθησεων,γινεται κατι απομακρο για τους ζωντανους κι αδιαφορο που πλεον δεν τους αφορα.
Οθεν γνωσις ορθη θανατου απολαυστο ποιειν ζωης θνητον,ουκ απειρον προστιθεισαν χρονον αλλ αθανασιας αφελομενην ποθον.
Κι αν ξερεις οτι η ζωη που ζεις ειναι μια και μοναδικη κι αλλη δεν προκειται να υπαρξει εις τον αιωνα τον απαντα της δινεις την αξια που της αρμοζει-αυτο εξαρταται απο σενα-και φροντιζεις να την ομορφαινεις οσο γινεται.
Ειμαι ενας πιστος απολυτα πεπεισμενος μοναχα ως προς την ανυπαρξια μεταφυσικων μυστηριων.Το μοναδικο μυστηριο που υπαρχει ειναι μοναχα κατι ξεχασμενες αραχνοφωλιες μες το ανθρωπινο μυαλο.
Απάντηση