"Αναγκαστική" πίστη στον Θεό του Χριστιανισμού.

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
Άβαταρ μέλους
Antwniou
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: 05 Αύγ 2011 05:32
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Είμαι 14 ετών, άθεος. Δυστυχώς οι γονείς μου (πιο πολύ η μητέρα μου) είναι χριστιανοί σε βαθμό που δεν δέχονται συζητήσεις και ερωτήσεις ενοχλητικές, αρνητικές προς την θρησκεία τους.. παρά μόνο να με χαρακτηρίζουν τον άκρων και ότι αν θέλω να είμαι άθεος, ευχαρίστως, ..αλλά τις παραδώσεις των θρησκευτικών στο σχολείο να τις παρακολουθώ. Θέλω να παρακολουθώ και εγώ άλλωστε όλην αυτή την (επιτρέψτε μου να χαρακτηρίσω) τραγωδία γιατί θέλω να παρατηρώ και φυσικά αν χρειαστεί να παρέμβω.
Θέλω να προσθέσω για να σας προλάβω λέγοντας ότι φυσικά και είμαι τυχερός που κατέχω το δικαίωμα της ελευθερίας και δημοκρατίας στα περί πίστης και αθεΐας.

Εδώ θα ήθελα να σας παρουσιάσω την πρώτη μέρα μου σήμερα (φέτος), στο σχόλιο(3η γυμνασίου):

Μάθημα θρησκευτικών: δεν κάναμε μάθημα όμως στον μικρό πρόλογο της καθηγήτριας ξεπρόβαλε από το στόμα της οι λέξεις: "γεγονός" και "ιστορία". Και πιο συγκεκριμένα.."τα θρησκευτικά θα έχουν να κάνουν με γεγονότα, με ιστορία.." Δεν αντέκρουσα τα λεγόμενα της διότι δεν ξέρω τα περιεχόμενα του βιβλίου.. (Δεν έχουμε όπως γνωρίζετε βιβλία..και φυλλάδια ακόμα δεν μας μοιράστηκαν). Περιμένω να μελετήσω το βιβλίο και να της κάνω τις απαραίτητες ερωτήσεις περιμένοντας την αιτιολόγηση του σημερινού μικρού προλόγου της.

Μάθημα Βιολογίας:

Συναντήσαμε επιτέλους την "εξέλιξη" σε ένα φυλλάδιο που μας είχε δώσει ο ίδιος ο καθηγητής. Μου φάνηκε πως δεν του άρεσε και ήθελε να προσπεράσει το συγκεκριμένο θέμα αλλά δεν έγινε έτσι.

Βιολόγος: "...ακούγετε ότι η εξέλιξη είναι αντικρουόμενη της θρησκείας κτλ. αλλά δεν είναι έτσι τα πράγματα.."

Εγώ "Πως δεν είναι έτσι; Η εξέλιξη δίνει απάντηση στην δημιουργία του ανθρώπου με μάλιστα πληθώρες αδιάσειστων αποδεικτικών στοιχείων με συμπέρασμα της καταγωγής του σημερινού ανθρώπου από τους πιθήκους.. ότι οι άνθρωποι εξελίχτηκαν από τον πίθηκο..τα ξέρετε... ενώ η θρησκεία μιλάει για ένα ών δημιουργίας κατ' εικόνα και καθομείωση από τον Θεό.

Οι συμμαθητές μου στην αρχή που είπα "Πως δεν είναι έτσι;" άρχισαν τα "τσουκ" και τις απαράδεχτες συμπεριφορές βλέποντας τα λόγια μου ως παράλογα.Η συνέχεια όμως τους ξάφνιασε και απλά παρακολουθούσαν με ένα απορημένο βλέμμα.

Βιολόγος: "Όχι παιδιά..μου αρέσει να υπάρχουν διαφωνίες, αφήστε των να μιλήσει. Ε, μερική πιστεύουν στην Αγία γραφή.. (πήγα να μιλήσω αλλά δεν με άφησε.. συνεχίζοντας) είναι Θέμα πίστης.."

Εγώ: Δηλαδή χωρίς απόδειξής παρά μόνο μεταφυσικές θεωρίες..

Βιολόγος: (...άλλαξε θέμα..)

Οι συμμαθητές μου όμως προβληματίστηκαν ..και τουλάχιστον κατάλαβαν ποιος είχε δίκιο. Αυτό μου είναι αρκετό. Επίσης το βλέμμα τους από απορημένο μετατράπηκε σε προβληματισμένο. Βοήθησε πολύ η σιωπή που έδειξε καθαρή αδυναμία να απάντηση, να συζητήσει, να υποστηρίξει τα λεγόμενα του ως καθηγητής βιολογίας αλλά και ως ενήλικας άνθρωπος.

Κάνω αυτό το "Θέμα" και μάλιστα σε αυτήν την κατηγορία για να σας δείξω πως ο προσηλυτισμός των παιδιών στην θρησκεία δεν συγκεντρώνετε μόνο στα θρησκευτικά και στις οικογένειες και στο περιβάλλον τους κτλ. αλλά ακόμα και στις επιστήμες που μας δίνανε ελπίδα και λέτε και λένε και οι πιστοί ότι δεν είναι μόνο τα θρησκευτικά στο σχολείο αλλά και η βιολογία κτλ. Ε λιπών δεν διδάσκεται βιολογία αλλά ψευδής βιολογία με σκοπό να πέσει ένα καταστροφικό κάλυμμα προς την αλήθεια και ως αποτέλεσμα η κατάρριψη του μύθου της υποτιθέμενης ισορροπίας περί θρησκείας και επιστήμης στην απαράδεχτη παιδεία που υφίστανται οι μαθητές των σχολείων.

Θα επαναλάβω κάτι και ας γίνω γραφικός:

Ένα παιδί είναι ένα σφουγγάρι γνώσεων. Θα ρουφήξει κάθε πληροφορία που θα του δοθεί μη έχοντας φίλτρα. Αναζητά να μάθει αποδίδοντας πλήρης εμπιστευτικότητα στον πληροφοριοδότη του. Πρέπει η παράδοση των γνώσεων αυτών να είναι και από της δύο πλευρές ίδιας ισχύος. Επίσης θα πρέπει να πραγματοποιείτε σε μικρή ηλικία, έστω αρχίζοντας από τα βασικά και κατανοητά προς το παιδί. Λόγο του ότι το παιδί όταν πάψει να είναι παιδί..το σφουγγάρι αυτό στραγγίζετε στο μυαλό του και σφραγίζετε. Αν πληροφορηθεί μόνο από-για την μία πλευρά είτε αυτή είναι της επιστήμης, είτε την θρησκείας, θα την ακολουθήσει..

Σημείωση: 9/10 παιδιά ακολουθούν πιστά την θρησκεία των γωνιών τους.
Θεός =
Αίμα,ψέματα,ψευδαίσθηση,ανασφάλεια,ανηθικότητα,φόβος,μυθιστόρημα,δεισιδαιμονία,υποδούλωση, σαδιστής,επικίνδυνος,διεστραμμένος,ρατσιστής..........Αποκύημα της φαντασίας........
Άβαταρ μέλους
spylab
Δημοσιεύσεις: 1600
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 13:14
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Γλυφαδα

Give me the child for his first seven years, and I'll give you the man

Δωσε μου το παιδι στα πρωτα 7 χρονια και θα σου δωσω τον ανδρα (πιστο)
υπερηφανευοταν οι ισουητες μοναχοι :)

κατα τα αλλα Antwniou :text-goodpost: :text-bravo:
Minds are like para-chutes. They only function when open.
Άβαταρ μέλους
breadfan
Δημοσιεύσεις: 1722
Εγγραφή: 20 Ιουν 2009 03:16
Τοποθεσία: Πάτρα

Να ξεκαθαρίσουμε κάτι.
Ο άνθρωπος δεν εξελίχτηκε από τον πίθηκο. Πολύς κόσμος πιστεύει ότι αυτό λέει η θεωρία της εξέλιξης, αλλά κάνει λάθος.
Ο άνθρωπος ανήκει στους πιθήκους.
Οι άνθρωποι, οι χιμπαντζήδες, οι γορίλες και οι ουραγκοτάγκοι έχουν ένα κοινό πρόγονο στο δέντρο της εξέλιξης.
Off Topic
(Συχνά θα ακούσεις το επιχείρημα του κώλου, "αν ο άνθρωπος εξελίχθηκε απ' τον πίθηκο, γιατί υπάρχουν ακόμα πίθηκοι;".
Τώρα ξέρεις τι θα τους απαντήσεις.)
Κατά τα άλλα, μπράβο σου που δεν δίστασες να εκφράσεις τη διαφωνία σου. Πρέπει επιτέλους να σταματήσει ο κόσμος να θεωρεί αυτόματα ότι η θρησκεία πρέπει να είναι υπεράνω κριτικής. Απλώς, να θυμάσαι ότι πρέπει να κρατάς την ψυχραιμία σου όσο μπορείς, ακόμα κι όταν ακούς χοντρές μπούρδες, ακόμα και όταν αντιμετωπίζεις προκατάληψη από συμμαθητές και φίλους. Να είσαι ευγενικός και χαμογελαστός. Στο κάτω κάτω, εσύ έχεις τα επιχειρήματα. Φρόντισε να μάθεις να τα διατυπώνεις σωστά, και ετοιμάσου για πολλές ακόμα σιωπές απελπισίας. :D

Και, φυσικά, εδώ είμαστε κι εμείς, να σε βοηθήσουμε σε ότι χρειαστείς, αν μπορούμε (και, πίστεψέ με, μπορούμε). Πηγαίνεις στην 3η Γυμνασίου, να υποθέσω; Θέλω να κατεβάσω και να ρίξω μια ματιά στο βιβλίο των θρησκευτικών σου, γιατί είμαι πολύ περίεργος να δω σε τι γεγονότα και ποια ιστορία αναφέρεται η καθηγήτριά σου...

Η μαμά σου ανησυχεί που δεν πιστεύεις, και αυτό είναι λογικό (και η δική μου ανησυχούσε). Μπορείς να της πεις το εξής: "Μαμά, δεν χρειάζεται να πιστεύω σε θαύματα για να είμαι καλός άνθρωπος και λειτουργικό μέλος της κοινωνίας". Αυτό είναι που την ενδιαφέρει, πιστεύω.
Οὐκ ἄρα τὸ θεοφιλὲς ὅσιόν ἐστιν, ὦ Εὐθύφρων, οὐδὲ τὸ ὅσιον θεοφιλές, ὡς σὺ λέγεις, ἀλλ᾽ ἕτερον τοῦτο τούτου.
Άβαταρ μέλους
spylab
Δημοσιεύσεις: 1600
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 13:14
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Γλυφαδα

ηδη λυπαμαι την θρησκευτικου και τον βιολογο :mrgreen:
Minds are like para-chutes. They only function when open.
Άβαταρ μέλους
Antwniou
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: 05 Αύγ 2011 05:32
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

spylab έγραψε:Give me the child for his first seven years, and I'll give you the man

Δωσε μου το παιδι στα πρωτα 7 χρονια και θα σου δωσω τον ανδρα (πιστο)
υπερηφανευοταν οι ισουητες μοναχοι :)

κατα τα αλλα Antwniou :text-goodpost: :text-bravo:
Ευχαριστώ πολύ! :)
Θεός =
Αίμα,ψέματα,ψευδαίσθηση,ανασφάλεια,ανηθικότητα,φόβος,μυθιστόρημα,δεισιδαιμονία,υποδούλωση, σαδιστής,επικίνδυνος,διεστραμμένος,ρατσιστής..........Αποκύημα της φαντασίας........
Άβαταρ μέλους
Antwniou
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: 05 Αύγ 2011 05:32
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

breadfan έγραψε:Να ξεκαθαρίσουμε κάτι.
Ο άνθρωπος δεν εξελίχτηκε από τον πίθηκο. Πολύς κόσμος πιστεύει ότι αυτό λέει η θεωρία της εξέλιξης, αλλά κάνει λάθος.
Ο άνθρωπος ανήκει στους πιθήκους.
Οι άνθρωποι, οι χιμπαντζήδες, οι γορίλες και οι ουραγκοτάγκοι έχουν ένα κοινό πρόγονο στο δέντρο της εξέλιξης.
Off Topic
(Συχνά θα ακούσεις το επιχείρημα του κώλου, "αν ο άνθρωπος εξελίχθηκε απ' τον πίθηκο, γιατί υπάρχουν ακόμα πίθηκοι;".
Τώρα ξέρεις τι θα τους απαντήσεις.)
Κατά τα άλλα, μπράβο σου που δεν δίστασες να εκφράσεις τη διαφωνία σου. Πρέπει επιτέλους να σταματήσει ο κόσμος να θεωρεί αυτόματα ότι η θρησκεία πρέπει να είναι υπεράνω κριτικής. Απλώς, να θυμάσαι ότι πρέπει να κρατάς την ψυχραιμία σου όσο μπορείς, ακόμα κι όταν ακούς χοντρές μπούρδες, ακόμα και όταν αντιμετωπίζεις προκατάληψη από συμμαθητές και φίλους. Να είσαι ευγενικός και χαμογελαστός. Στο κάτω κάτω, εσύ έχεις τα επιχειρήματα. Φρόντισε να μάθεις να τα διατυπώνεις σωστά, και ετοιμάσου για πολλές ακόμα σιωπές απελπισίας. :D

Και, φυσικά, εδώ είμαστε κι εμείς, να σε βοηθήσουμε σε ότι χρειαστείς, αν μπορούμε (και, πίστεψέ με, μπορούμε). Πηγαίνεις στην 3η Γυμνασίου, να υποθέσω; Θέλω να κατεβάσω και να ρίξω μια ματιά στο βιβλίο των θρησκευτικών σου, γιατί είμαι πολύ περίεργος να δω σε τι γεγονότα και ποια ιστορία αναφέρεται η καθηγήτριά σου...

Η μαμά σου ανησυχεί που δεν πιστεύεις, και αυτό είναι λογικό (και η δική μου ανησυχούσε). Μπορείς να της πεις το εξής: "Μαμά, δεν χρειάζεται να πιστεύω σε θαύματα για να είμαι καλός άνθρωπος και λειτουργικό μέλος της κοινωνίας". Αυτό είναι που την ενδιαφέρει, πιστεύω.
Με το ότι οι άνθρωποι εξελίχτηκαν από τους πιθήκους ήθελα να πω ότι είμαστε ξαδέρφια με τους πιθήκους..για την ακρίβεια με όλα τα ζώα είμαστε ξαδέρφια απλά αυτό το είδος είναι το πιο κοντινό μας συγγενικά. Εμείς είμαστε ο 5ος πίθηκος. Την ξέρω την εξέλιξη πάρα πολύ καλά μιας και ένας από τους αγαπημένους μου επιστήμονες είναι ο R. Dawkins (εξελικτικός βιολόγος και φιλόσοφος).

Ναι, τρίτη γυμνασίου πάω. Και εγώ θέλω να ρίξω μια ματιά στο βιβλίο των θρησκευτικών μου αλλά και σε όλα τα υπόλοιπα.. αλλά.. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Δεν νομίζω να ανησυχεί η μητέρα μου για αυτόν τον λόγο. Είναι όπως π.χ. σε μία κρητική παραδοσιακή οικογένεια το παιδί να είναι hip-hop στυλ και να μην του αρέσουν τα κρητικά. Δεν ξέρω αν με κατάλαβες..

Ξέρω ότι μπορείτε να με βοηθήσετε όποτε σας χρειαστώ..ευχαριστώ πολύ! :D
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Antwniou την 13 Σεπ 2011 23:31, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
Θεός =
Αίμα,ψέματα,ψευδαίσθηση,ανασφάλεια,ανηθικότητα,φόβος,μυθιστόρημα,δεισιδαιμονία,υποδούλωση, σαδιστής,επικίνδυνος,διεστραμμένος,ρατσιστής..........Αποκύημα της φαντασίας........
Άβαταρ μέλους
αμόρφωτη γκόμενα
Δημοσιεύσεις: 198
Εγγραφή: 07 Μαρ 2010 02:35
Όνομα Ιστότοπου: -

Έχω συναναστραφεί με ένα αρκετό πλήθος ανθρώπων- συγκριτικά με τον μέσο συνομίληκό μου- και μάλιστα συντιθέμενο από άτομα προερχόμενα από διάφορα περιβάλλοντα. Αν κανείς εξαιρέσει την περίπτωση ενός πολύ κοντινού μου προσώπου, ο οποίος από το πρώιμο παιδικό στάδιο διέθετε κριτικό νου άθεου ενήλικα, οι παρελθοντικοί εαυτοί όλων ημών των υπολοίπων, έχουν συμπεριφερθεί ως μέτριας ή ταπεινής κλάσης πνεύματα σε εκείνη την ηλικία. Και συνεχίζοντας να παρατηρώ γύρω μου, οι περισσότεροι από εμάς παραμένουν τα κωλόζωα που υπήρξαν όταν ένιωσαν την ανάγκη να κάνουν το σταυρό τους πριν τις Πανελλαδικές ή να βάλουν τη θεία τους να τους ξεματιάσει μετά το πρώτο φοιτητικό hangover.
Είναι παράταιρο να αντιδρώ συναισθηματικά σε ένα χάρμα διανοητικής ποιότητας. Παρόλα αυτά ομολογώ ότι συγκινούμαι όταν διαβάζω έναν άνθρωπο της ηλικίας σου, με τέτοια υποσχόμενη δυναμική. Και δεν αφυπνίζει μόνο τα κοινωνικά μου οράματα για το μέλλον του είδους, αλλά και μία εκδοχή ναρκισσιστικής εκτίμησης· αυτή κατά την οποία προβάλλεις στον εκτιμημένο άλλον αυτό που θα ήθελες να έχεις υπάρξει, ο ίδιος, ως παιδί.
Άβαταρ μέλους
Antwniou
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: 05 Αύγ 2011 05:32
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

αμόρφωτη γκόμενα έγραψε:Έχω συναναστραφεί με ένα αρκετό πλήθος ανθρώπων- συγκριτικά με τον μέσο συνομίληκό μου- και μάλιστα συντιθέμενο από άτομα προερχόμενα από διάφορα περιβάλλοντα. Αν κανείς εξαιρέσει την περίπτωση ενός πολύ κοντινού μου προσώπου, ο οποίος από το πρώιμο παιδικό στάδιο διέθετε κριτικό νου άθεου ενήλικα, οι παρελθοντικοί εαυτοί όλων ημών των υπολοίπων, έχουν συμπεριφερθεί ως μέτριας ή ταπεινής κλάσης πνεύματα σε εκείνη την ηλικία. Και συνεχίζοντας να παρατηρώ γύρω μου, οι περισσότεροι από εμάς παραμένουν τα κωλόζωα που υπήρξαν όταν ένιωσαν την ανάγκη να κάνουν το σταυρό τους πριν τις Πανελλαδικές ή να βάλουν τη θεία τους να τους ξεματιάσει μετά το πρώτο φοιτητικό hangover.
Είναι παράταιρο να αντιδρώ συναισθηματικά σε ένα χάρμα διανοητικής ποιότητας. Παρόλα αυτά ομολογώ ότι συγκινούμαι όταν διαβάζω έναν άνθρωπο της ηλικίας σου, με τέτοια υποσχόμενη δυναμική. Και δεν αφυπνίζει μόνο τα κοινωνικά μου οράματα για το μέλλον του είδους, αλλά και μία εκδοχή ναρκισσιστικής εκτίμησης· αυτή κατά την οποία προβάλλεις στον εκτιμημένο άλλον αυτό που θα ήθελες να έχεις υπάρξει, ο ίδιος, ως παιδί.
Πολύ ωραία λόγια σου, ευχαριστώ πολύ!! Είδη μιλάω στον κολλητό μου..και είδη των έχω περάσει στον αγνωστικισμό..Πιστεύω πως είναι πλέον και αυτός άθεος απλά δεν θέλει να το εκφράσει. Κάνω ότι μπορώ για να αφυπνίσω τα παιδιά, και πιστεύω πως με την πάροδο του χρόνου, όπως εξελίσσετε ο άνθρωπος, η φιλοσοφία του και η κριτική σκέψη στο δόγμα θα λειτουργήσει και θα υποφέρει τα αποτελέσματα που απαιτεί η κοινή λογική.

Να κάνω και ένα edit.. τό ότι μηλάω με τον τρόπο που μηλάω εδώ δεν έχει καμία σχέση με την κοινονική μου ζωή...απλά είναι το φόρουμ τέτοιο. Αν το διαβάσει αυτό η μητέρα μου, μπορεί να μην πιστεύει καν ότι το έγραψα εγώ..ένα κοινό απλό παιδί με χόμπι να βοηθάω τον συμμαθητή μου να ανάψει το καπνογόνο την ώρα των αρχέων στην τάξη :mrgreen: Μην με νομίζεται για κανένα σπασικλάκι μαθητευόμενο.. Που κάθεται σπίτι όλη την μέρα..κτλ. κτλ. κτλ.. Γιατί και εγώ αν δεν με ήξερα και τα διάβαζα αυτά την ίδια εντύηπωση θα είχα. Τα λέα αυτα λόγο του... "...μία εκδοχή ναρκισσιστικής εκτίμησης..."
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Antwniou την 14 Σεπ 2011 00:22, έχει επεξεργασθεί 13 φορές συνολικά.
Θεός =
Αίμα,ψέματα,ψευδαίσθηση,ανασφάλεια,ανηθικότητα,φόβος,μυθιστόρημα,δεισιδαιμονία,υποδούλωση, σαδιστής,επικίνδυνος,διεστραμμένος,ρατσιστής..........Αποκύημα της φαντασίας........
Άβαταρ μέλους
xarxar
Δημοσιεύσεις: 2034
Εγγραφή: 14 Δεκ 2009 02:53
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Υάδες

Well said Ignorant Chick...
Θέλει αρετή και τόλμη η ...αθεΐα.
Άβαταρ μέλους
Antwniou
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: 05 Αύγ 2011 05:32
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

xarxar έγραψε:Well said Ignorant Chick...
Σε ποιον αναφέρεσαι;
Θεός =
Αίμα,ψέματα,ψευδαίσθηση,ανασφάλεια,ανηθικότητα,φόβος,μυθιστόρημα,δεισιδαιμονία,υποδούλωση, σαδιστής,επικίνδυνος,διεστραμμένος,ρατσιστής..........Αποκύημα της φαντασίας........
Άβαταρ μέλους
αμόρφωτη γκόμενα
Δημοσιεύσεις: 198
Εγγραφή: 07 Μαρ 2010 02:35
Όνομα Ιστότοπου: -

Antwniou έγραψε: τό ότι μηλάω με τον τρόπο που μηλάω εδώ δεν έχει καμία σχέση με την κοινονική μου ζωή...απλά είναι το φόρουμ τέτοιο. Αν το διαβάσει αυτό η μητέρα μου, μπορεί να μην πιστεύει καν ότι το έγραψα εγώ..ένα κοινό απλό παιδί με χόμπι να βοηθάω τον συμμαθητή μου να ανάψει το καπνογόνο την ώρα των αρχέων στην τάξη :mrgreen: Μην με νομίζεται για κανένα σπασικλάκι μαθητευόμενο..Γιατί και εγώ αν δεν με ήξερα και τα διάβαζα αυτά την ίδια εντύηπωση θα είχα. Τα λέα αυτα λόγο του... "...μία εκδοχή ναρκισσιστικής εκτίμησης..."
Sorries που δεν εκφράστηκα με σαφήνεια. Αυτό που εννοούσα με την έκφραση, είναι πως σε εκτίμησα, όχι μόνο για την υπεροχή σου από τους συνομίληκούς σου, αλλά και γιατί σκέφτηκα πόσο θα μου άρεσε να έχω κι εγώ τον προηγμένο τρόπο σκέψης σου στην αντίστοιχη ηλικία. Και αυτό το θεώρησα ναρκισσιστικό εκ μέρους μου, με την έννοια του εγωκεντρικού, τύπου "τον συμπαθώ γιατί θα ήθελα να ήμουν κι εγώ έτσι στα δεκατέσσερά μου". Και δε σκέφτηκα καθόλου ότι είσαι φλώρος, don't worry. :p

Το "ignorant chick" του xarxar, απευθύνεται σε μένα. Κατά τη λιγότερο ευφάνταση ερμηνεία, τουλάχιστον. :mrgreen:
Άβαταρ μέλους
breadfan
Δημοσιεύσεις: 1722
Εγγραφή: 20 Ιουν 2009 03:16
Τοποθεσία: Πάτρα

Εδώ είναι όλα τα βιβλία της Γ' Γυμνασίου.

Με μια γρήγορη ματιά που έριξα στο βιβλίο των θρησκευτικών, το αντικείμενό του είναι η ιστορία του Χριστιανισμού.
(Ή, τουλάχιστον, αυτή που η Εκκλησία θέλει να διδάσκεται).

Όπως θα διαπιστώσεις, η "ιστορία" ξεκινά με την επίσκεψη του Αγ. Πνεύματος, που έκανε τους μαθητές να μιλάνε όλες τις γλώσσες του κόσμου.
:facepalm:
Οὐκ ἄρα τὸ θεοφιλὲς ὅσιόν ἐστιν, ὦ Εὐθύφρων, οὐδὲ τὸ ὅσιον θεοφιλές, ὡς σὺ λέγεις, ἀλλ᾽ ἕτερον τοῦτο τούτου.
Άβαταρ μέλους
L3o ΧΞΣ
Δημοσιεύσεις: 1000
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2009 22:02
Όνομα Ιστότοπου: JudgeDred13
Επικοινωνία:

Εγώ πάλι είμαι ο μόνος που θα σε...αποτρέψω.Όχι γιατί διαφωνώ,αλλά επειδή δεν πιστεύω ότι κερδίζεις κάτι ουσιαστικό με μια τέτοια αντιπαράθεση.Αντιθέτως,με το να "την μπαίνεις" και να το παίζεις έξυπνος στους καθηγητές,μπορεί απλά να τους εκνευρίσεις,με ανάλογη επίπτωση στους βαθμούς σου,χωρίς απ'την άλλη να έχεις κερδίσει τίποτα το ιδιαίτερο.
"Όσο θα έχουμε έναν αφέντη στον ουρανό,θα είμαστε δούλοι στη γη" (Michail Bakunin)
Άβαταρ μέλους
noxteryn
Δημοσιεύσεις: 2210
Εγγραφή: 02 Απρ 2010 15:40
Όνομα Ιστότοπου: noxteryn
Τοποθεσία: Αργυρούπολη
Επικοινωνία:

L3o ΧΞΣ έγραψε:Αντιθέτως,με το να "την μπαίνεις" και να το παίζεις έξυπνος στους καθηγητές,μπορεί απλά να τους εκνευρίσεις,με ανάλογη επίπτωση στους βαθμούς σου,χωρίς απ'την άλλη να έχεις κερδίσει τίποτα το ιδιαίτερο.
Εικόνα
"The irony of the Information Age is that it has given new respectability to uninformed opinion."
Άβαταρ μέλους
MariaEvri
Δημοσιεύσεις: 763
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 13:36
Όνομα Ιστότοπου: Dragon island-characters and species
Τοποθεσία: Limassol CY
Επικοινωνία:

L3o ΧΞΣ έγραψε:Εγώ πάλι είμαι ο μόνος που θα σε...αποτρέψω.Όχι γιατί διαφωνώ,αλλά επειδή δεν πιστεύω ότι κερδίζεις κάτι ουσιαστικό με μια τέτοια αντιπαράθεση.Αντιθέτως,με το να "την μπαίνεις" και να το παίζεις έξυπνος στους καθηγητές,μπορεί απλά να τους εκνευρίσεις,με ανάλογη επίπτωση στους βαθμούς σου,χωρίς απ'την άλλη να έχεις κερδίσει τίποτα το ιδιαίτερο.
εγώ πάλι θα διαφωνίσω. Να διαφωνείς με τον καθηγητή μπορεί ν ακάνει έστω και ένα συμμαθητή σου να σκεφτεί " όπα, υπάρχει και αυτή η επιλογή" και να μην είναι ρομποτάκια. Πολύ θα ήθελα στο σχολείο κάποιος να άνοιγε το στόμα του
God made me an atheist. Who are you to question his wisdom!
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

L3o ΧΞΣ έγραψε:Εγώ πάλι είμαι ο μόνος που θα σε...αποτρέψω.Όχι γιατί διαφωνώ,αλλά επειδή δεν πιστεύω ότι κερδίζεις κάτι ουσιαστικό με μια τέτοια αντιπαράθεση.Αντιθέτως,με το να "την μπαίνεις" και να το παίζεις έξυπνος στους καθηγητές,μπορεί απλά να τους εκνευρίσεις,με ανάλογη επίπτωση στους βαθμούς σου,χωρίς απ'την άλλη να έχεις κερδίσει τίποτα το ιδιαίτερο.
Διαφωνώ κάθετα με αυτή την άποψη. Πιστεύω ότι με το να εκφράζει τις διαφωνίες του και να συμμετέχει σε μια συζήτηση ανταλλαγής επιχειρημάτων εκτός από τα προφανή, έχει ενίσχυση της αυτοπεποίθησης του και βελτίωση της κριτικής & "ρητορικής" του ικανότητας, κάνοντας στον σε βάθος χρόνου ικανότερο συζητητή. Ιδιαίτερα χρήσιμο αργότερα στη ζωή σου που ως επί το πλείστον όλο και με κάποιον θα διαφωνείς κάθε μέρα. Για τους βαθμούς, ακόμα νέος είσαι για να σε απασχολούν.

Αργότερα σε πιο σοβαρές τάξεις, (2α 3η λυκείου) θα σου πρότεινα να πιέσεις για απαλλαγή (αν το μάθημα είναι ακόμη υποχρεωτικό όταν πας), ώστε να έχεις χρόνο για μελέτη για πιο χρήσιμα μαθήματα, και ίσως περισσότερη "εσωτερική γαλήνη" μιας και δεν θα ακούς τις υπέρμετρες μλκίες και κατόπιν θα εξετάζεσαι σε αυτές. Επιπλέον, ένας κακός βαθμός, έστω και γνωρίζοντας ότι είναι προϊόν εκδίκησης για αυτά που πέρασε στην αίθουσα, πιθανόν έχει αρνητική επίδραση στην ψυχολογία με την οποία αντιμετωπίζεις τους βαθμούς σου. Βλέποντας και κάνοντας από του χρόνου με τι καθηγητή έχεις να κάνεις, αποφασίζεις.
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

MariaEvri έγραψε:Να διαφωνείς με τον καθηγητή μπορεί να κάνει έστω και ένα συμμαθητή σου να σκεφτεί " όπα, υπάρχει και αυτή η επιλογή" και να μην είναι ρομποτάκια. Πολύ θα ήθελα στο σχολείο κάποιος να άνοιγε το στόμα του
Έτσι ακριβώς. Είναι πάρα πολύ σημαντικό να μιλάμε, να εκφράζουμε τη θέση μας όποτε και όπου υπάρχει αφορμή, να μην το αποφεύγουμε.

Θυμάμαι ένα πείραμα ψυχολογίας όπου το "πειραματόζωο" εντάσσεται σε μια ομάδα συζήτησης όπου νομίζει ότι όλοι στην ομάδα είναι "πειραματόζωα" ενώ στην πραγματικότητα είναι μόνον αυτός, όλοι οι άλλοι είναι μιλημένοι. Όταν όλοι οι άλλοι υποστηρίζουν όλοι την ίδια άποψη, ακόμη κι αν αυτή είναι καταφανώς παράλογη ("αυτή η καρέκλα είναι πράσινη" και η καρέκλα να είναι κίτρινη, λόγου χάρη) ο ένας με την άλλη άποψη αισθάνεται μειονεκτικά και είτε δεν εκφράζει τη γνώμη του, είτε φτάνει στο σημεί να συμφωνήσει με τους πολλούς. Στο ίδιο πείραμα, όταν έβαζαν κάποιον να εκφράσει μια γνώμη διαφορετική από εκείνη των πολλών, τότε και το "πειραματόζωο" τολμούσε να εκφράσει τη δική σου γνώμη (η οποία μπορεί να μην συμφωνούσε πάντα με την "άλλη γνώμη" του βαλτού συμμετέχοντα που είχε εκφραστεί πρώτος, αλλά πάντως ήταν διαφορετική από εκείνη του συνόλου). Διαπιστώθηκε ότι όταν έστω και ένας αμφισβητήσει τη γνώμη της πλειοψηφίας, ανεβαίνει δραματικά το ποσοστό των ανθρώπων που την τπλμούν να την αμφισβητήσουν και εκείνοι.

Οι περισσότεροι φοβούνται να κάνουν το πρώτο βήμα, ή δεν το διανοούνται καν.

Ο Αντωνίου, και ο καθένας από εμάς, μπορούμε να τους βοηθήσουμε κάνοντας εμείς το πρώτο αυτό βήμα.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
grayish_jedi94
Δημοσιεύσεις: 107
Εγγραφή: 07 Σεπ 2011 21:37
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Thessaloniki

:happy-wavemulticolor: :text-bravo: :happy-wavemulticolor:

Είναι απαράδεκτο να αφήνεις βιολόγους σε σχολεία να τηρούν μετριοπαθή στάση μεταξύ Evolution - Creationism. Δίνει στα παιδιά την εντύπωση ότι ακόμα και η επιστήμη είναι διχασμένη, ενώ κάτι τέτοιο δεν ισχύει.65

Μπράβο, και εις ανώτερα (να προσπαθήσεις να καταργήσεις την πρωινή προσευχή από το πρόγραμμα :P
Flying with a spaceship, organic like a dandellion seed.
------------------------------------------------------------------------
Life is but a momentary glimpse of the wonder of this astonishing universe, and it is sad to see so many dreaming it away on spiritual fantasy.
Carl Sagan, scientist and science communicator.
Keep the lack of faith everybody!
epicourosan
Δημοσιεύσεις: 1315
Εγγραφή: 08 Δεκ 2010 21:50
Όνομα Ιστότοπου: -den exw
Τοποθεσία: ΓΛΥΦΑΔΑ

Καταλαβαίνω τον Λεο666, φαίνεται θα το έχει πληρώσει αρκετά, μεγάλο το τίμημα πολλές φορές φελοους.

Συμφωνώ με την οπλισμένη καλόγρια.

Αντωνίου
Τολμώ να πω ότι μου θυμίζεις τον εαυτό μου αλλά σε παλιότερες σκοτεινότερες εποχές.
Συνέχισε να κάνεις αυτό που σε εκφράζει και δεν σου δημιουργεί περισσότερη ταραχή απ’ το αν δεν τοκανες.
Μην βαρυγκωμάς και μην σκέπτεσαι ότι θα μπορούσες να το είχες κάνει διαφορετικά.
Τώρα είναι πιο εύκολα να εκφράζεις την αθεΐα σου ή την αντίθεση σου σε όλες αυτές τις ψευδαισθήσεις.
Τουλάχιστον μπορείς να έχεις βοήθεια και από εμάς εδώ σε αντιπαραθέσεις με τους πιστούς – βιολόγους, αν και νομίζω αυτοί χρειάζονται βοήθεια για να μπορέσουν να ανταπεξέλθουν από τις δύσκολες καταστάσεις που θα τους βάλεις.
Καντους να χάνουν τον ύπνο τους.
Μην φοβάσαι για τον βαθμό, αν γράφεις καλά στα διαγωνίσματα δεν μπορεί να κάνει τίποτα.
Προσπάθησε να μην είσαι ειρωνικός, μια καλή στάση είναι ο αγνωστικισμός.

Τα παραπάνω τα γράφω για να πω ότι έγραψα και εγώ κάτι.

Με την ώριμη γραφή και πνεύμα που έχεις μην φοβάσαι τίποτα, άλλωστε στον φόβο ποντάρουν όλοι αυτοί οι πετεινοί.
Οι γονείς σου πρέπει να είναι πολύ περήφανοι.
Διχόνοια των πολιτών, ευημερία των πολιτικών!

http://www.videoman.gr/52856
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Αν η διαφωνία σου εκφράζεται κόσμια, θα εκληφθεί ως ενδιαφέρον για το μάθημα κι έτσι θα συνδυάσεις και το ευχάριστο (κάποιοι να ακούνε και να σκέφτονται) και το ωφέλιμο (καλός βαθμός). Δεν είναι ανάγκη να είσαι συνέχεια πνεύμα αντιλογίας. Καμιά φορά ωφελεί πολύ να τους δίνεις μια ψεύτικη αίσθηση επανάπαυσης :mrgreen:
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
Απάντηση