Κάποιος σε βλέπει ως εχθρό...

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
Logicer
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 10 Ιαν 2011 17:19
Όνομα Ιστότοπου: -

Πάτροκλε, αν κατάλαβα καλά, η πρώτη σου ανάρτηση είχε δύο κομμάτια.

Πρώτο για το πως εσύ θα αντιδρούσες. Αυτό που προσθέτω είναι πως αυτή η συμπεριφορά που αναφέρεις, δεν είναι η τυπική αντίδραση, αλλά μάλλον εξαίρεση στον κανόνα.
Αναρωτιέμαι λοιπόν, και εκθέτω και τη δική μου θέση ύστερα, και ζητάω εμμέσως και τις θέσεις των υπολοίπων πάνω σε αυτά που είπα, για το τί γίνεται με τον κανόνα.

Το δεύτερο κομμάτι της ανάρτησής σου - ήταν τόσο ισχυρή δήλωση που ξαναδιάβασα όλο το ποστ σου μήπως και ήταν κάποιου είδους δικού σου χιούμορ - ήταν η φράση με την οποία τελείωνες, και την οποία επέλεξα να μην σχολιάσω, για να μη της δώσω έκταση. Το μόνο που θα πω τώρα είναι πως διαφωνώ.Το γιατί είναι ξεχωριστή κουβέντα ενός άλλου θέματος ίσως.

Στο τελευταίο σου ποστ, αυτό που κάνεις είναι είτε διαπίστωση, είτε ειρωνεία. Απουσιάζουν αιτιολόγηση όμως και επιχειρηματα, οπότε και δεν έχω να πω κάτι.
Άβαταρ μέλους
patroklos
Δημοσιεύσεις: 1714
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2010 13:22
Όνομα Ιστότοπου: -

Logicer έγραψε: Στο τελευταίο σου ποστ, αυτό που κάνεις είναι είτε διαπίστωση, είτε ειρωνεία.
δεν ηταν ειρωνία αλλα διαπίστωση.

έχεις δίκιο, υπαρχουν απωθημενα στον κόσμο και υπαρχει σε καποιο ποσοστο επιθετική διαθεση, μια αισθηση εξέγερσης στο ότι αρκετά καταπατήθηκε η προσωπικη υπόσταση της αντίληψης μας από την αβουλη συμφωνία και ανεργία του απλου μέσου κοινού.

μου θύμισες συλλογιστική που είχα πριν 5 χρόνια

οταν εψαχνα να βρω με τί θα αντικατασταθεί ο υπαρχων μηχανισμός θεισμού με κρατικές πλάτες στον πχ. απλό αιγύπτιο σκλάβο

τώρα δεν επεκτάθηκα διότι το θεώρησα φλυαρία εκ μέρους μου

ο μεσος ανθρωπος πιστος και μη, δεν μου ειναι πολυ δημοφιλης αυτην την περιοδο
Δεν θέλω να τον "σωσω" απο την πλάνη του.
ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟΝ ΣΚΛΑΒΩΣΩ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΜΑΙ ΣΚΛΑΒΟΣ ΕΓΩ.
θελω να βγώ "εκτος παιχνιδιου", εκτος "μπαλας" ουτε θυμα,ουτε θυτης.
δεν εχω ενδιαφερθει ουσιαστικα να συμβάλλω σε κίνημα ή αγώνα.
προεχουν επαγγελματικα, πολυ-οικογενειακα και προσωπικα θεματα και δεν θα ωφελησω αυτους τους τομεις παραπάνω διαθέτοντας εξτρα χρόνο που αξιοποιειται και αλλιώς.
προς το παρον κουβεντα να γίνεται μου αρκεί.
εχουν ηδη αρχισει να λειτουργουν μηχανισμοι πνευματικής επιβίωσης μέσα μου, στην παραμονή μου σε αυτην την γλώσσα...

να θυμόμαστε η ιδεα του θεού ριζωνει μαζί με την υλικη απόγνωση και δυστυχία.
η λυση ειναι πρακτική /κοινωνική και έχει να κάνει με δουλειές, εκπαίδευση, ανεσεις, αγωγη, κοινωνικη συνειδηση, αξιοκρατια και αξιοπιστια

και όχι ακαδημαική ρητορία

----------------------------
πιο κομψο βρίσκω ακόμα
το αληθινό

"εχεις δίκιο"
Enjoy yourself. It's later than you think. / Διασκέδασε. Είναι πιό αργά από ό, τι νομίζεις

Chinese proverb /Κινεζική παροιμία
Logicer
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 10 Ιαν 2011 17:19
Όνομα Ιστότοπου: -

έχεις δίκιο, υπαρχουν απωθημενα στον κόσμο και υπαρχει σε καποιο ποσοστο επιθετική διαθεση, μια αισθηση εξέγερσης στο ότι αρκετά καταπατήθηκε η προσωπικη υπόσταση της αντίληψης μας από την αβουλη συμφωνία και ανεργία του απλου μέσου κοινού.
ο μεσος ανθρωπος πιστος και μη, δεν μου ειναι πολυ δημοφιλης αυτην την περιοδο
Δεν θέλω να τον "σωσω" απο την πλάνη του.
ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟΝ ΣΚΛΑΒΩΣΩ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΜΑΙ ΣΚΛΑΒΟΣ ΕΓΩ.
θελω να βγώ "εκτος παιχνιδιου", εκτος "μπαλας" ουτε θυμα,ουτε θυτης.
Αν αισθάνεσαι ότι καταπιέζεσαι ή υφίστασαι άδικες διακρίσεις, μου φαίνεται λογικό να υπάρχουν απωθημένα. Ανθρώπινο να υπάρχει και καχυποψία και κάποια επιθετικότητα. Σίγουρα.

Βγάζεις όμως ένα αυθαίρετο συμπέρασμα νομίζω: γιατί πρέπει να είσαι είτει θύμα, είτε θύτης? Επίσης, πουθενά δε είπα ότι πρέπει να σκλαβώσεις κάποιον.
Αν δε σε ενδιαφέρει να πείσεις κανέναν, ούτε σε ενδιαφέρει τι αντίκτυπο έχει τέτοιος λόγος σε κάποιον πιστό, δικαίωμά σου.
Απλά όμως να ξέρεις ότι κάποιον "μέσο" πιστό, ο λόγος σου θα τον κάνει εχθρό σου, δηλαδή εκεί που μπορεί να ήταν ουδέτερος τώρα θα είναι εναντίον σου. Τον αναγκάζεις να πάρει ακόμη πιο αρνητική θέση από αυτή που ίσως να έπαιρνε.

Θεωρώ πως δεν μπορούμε να βγούμε εκτός παιχνιδιού. Δε σε νοιάζει τι σκέφτεται ο μέσος πιστός, αλλά ο μέσος πιστός και οι πλειοψηφίες, έπαιζαν και παίζουν τεράστιο ρόλο για το αν θα βγουν ή όχι τα θρησκευτικά απ'το σχολείο πχ.

Η δική μου γνώμη είναι:
Δεν μπορείς να τον πάρεις με το μέρος σου? Εντάξει, δικαίωμά σου, τουλάχιστον μην τον κάνεις ακόμη πιο αρνητικό απέναντί σου και δημιουργείς ακόμη περισσότερη τριβή.
Δεν σε νοιάζει αν θα τον κάνεις ακόμη πιο αρνητικό απέναντί σου? Εντάξει, δικαίωμά σου, αλλά να ξέρεις οτι ο συνολικός και μακροπρόθεσμος αγώνας των ομοίων σου - αυτών που κάνουν αγώνα και δεν είναι απλά εδώ για κουβέντα- πιθανότατα δυσκολεύει ακόμη περισσότερο εξαιτίας σου.

ΔΕ ΓΙΝΕΤΑΙ να μην επηρεάσεις το παιχνίδι.

Ότι "η λυση ειναι πρακτική /κοινωνική και έχει να κάνει με δουλειές, εκπαίδευση, ανεσεις, αγωγη, κοινωνικη συνειδηση, αξιοκρατια και αξιοπιστια" όπως λες, σίγουρα έχεις τεράστιο δίκιο. Κανένας αγώνας δεν είναι μονοδιάστατος. Και τα λόγια όμως και η ρητορία έχει το ρόλο της στη διαμόρφωση συνείδησης. Ειδικά στην κατηγορία των "αναποφάσιστων", ένας σωστός λόγος, μπορεί να τους επηρεάσει αποφασιστικά. Πάλι ξαναερχόμαστε όμως στο αν σε ενδιαφέρει να αυξηθούν οι αριθμοί σας... και αφού δε σε ενδιαφέρει, το σέβομαι, και δε λέω κάτι περισσότεορ, νομίζω αυτό που ήθελα να πω το είπα.
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

Logicer έγραψε:Και όχι απλά ως στρατηγική, αλλά να προσπαθήσεις να νιώσεις πραγματική συμπάθεια για τον άνθρωπο που σε κοιτάει, να προσπαθήσεις να καταπιέσεις τον εγωισμό σου μερικές φορές που θέλει να σε κάνει να αισθανθείς ανώτερος, να νιώσεις μια πραγματική αίσθηση αδερφοσύνης. Δεν είναι εύκολο, σίγουρα, αλλά είναι ίσως ο μόνος δρόμος.
Η παραπάνω περιγραφή είναι ενός ανθρώπου που διαθέτει ιδιαίτερες ευαισθησίες και χαρίσματα. Ενός ανθρώπου ιδεολόγου.

Εδώ, κατά δήλωση των περισσοτέρων, συγκεντρώνονται απλά όσοι δεν πιστεύουν σε υπερφυσικά όντα. Όταν δε γίνει αναφορά σε αθεϊστική ιδεολογία, καγχάζουν.
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
aqyn
Δημοσιεύσεις: 1577
Εγγραφή: 07 Οκτ 2010 00:32
Όνομα Ιστότοπου: -

Logicer, δεν καταλαβαίνω. Γιατί να προσπαθήσεις να πείσεις έναν πιστό να ακολουθήσει το δρόμο της λογικής; Αν υπήρχαν ψήγματα λογικής μέσα του, δεν θα πίστευε. Νομίζω αντίθετα ότι οι πιστοί πρέπει να ταρακουνιούνται, μπας και αρχίσουν να το ψάχνουν λίγο μόνοι τους. Δεν λέω ότι θα πας να τους βρίσεις κιόλας, αλλά λίγη απαξίωση των πιστεύω τους δεν βλάπτει.

Και για τις πιο προχωρημένες, τυφλές και δογματικές περιπτώσεις, μια καλή πρόταση είναι το τραγουδάκι του Άκη Πάνου.

Άσ' τον τρελό στην τρέλα του
και μην τον συνεφέρεις.
Τι κρύβει μέσα το μυαλό
ενός τρελού δεν ξέρεις.

Μπορεί να βρει στην τρέλα του
αυτά που 'χει ποθήσει
και που δεν αξιώθηκε
να δει και ν' αποκτήσει.

Βρε, άσ' τον τρελό στην τρέλα του,
άσ' τονε στο όνειρό του.
Τον κόσμο αυτό σιχάθηκε
κι έφτιαξε ένα δικό του.
Ever tried. Ever failed. No matter. Try again. Fail again. Fail better.
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9867
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

ΣΗΜΕΙΩΣΗ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΗ

3η προειδοποίηση προς το μέλος: dtango
Links: viewtopic.php?f=7&t=2654&p=54060#p54047
Αιτία: παράβαση των κανονισμών 1β, 1γ, 1δ
Ενέργεια: αποκλεισμός για 24 ώρες
Στην επόμενη προειδοποίηση: αποκλεισμός για 1 μήνα
It is by will alone I set my mind in motion.
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

Σε αρκετούς πιστούς υπάρχει λογική με παρωπίδες, λογική με έλλειψη γνώσης, λογική με «αδιαφορία». Αρκετές φορές χρειάζεται ένα ερέθισμα για να αλλάξουν τα πράγματα. Ας είμαστε αυτό το ερέθισμα και να μην τσουβαλιάζουμε άτομα που δεν έχουμε γνωρίσει. Δεν είναι όλοι ηλίθιοι.

Τέτοια ερεθίσματα μπορεί να είναι:
1. Σημαντικές αντιφάσεις της Βίβλου, βάρβαρα σημεία που καταδεικνύουν ότι είναι ανθρώπινο δημιούργημα, (μια ιδέα εδώ
2. Τα οικονομικά της εκκλησίας α.ε. Υπολογίζεται οτι το ελληνικό κράτος χάνει φόρους μέχρι και 4 δισεκατομυρίων ευρώ κάθε χρόνο απο τη μή φορολόγηση της εκκλησίας Α.Ε. . Για σύγκριση, συνολικά, ο άμεσος φόρος στις επιχηρήσεις πάσης φύσεως της ελλάδας το 2009, ήταν 3,5 δις.
3. Ασυμφωνία λόγων και έργων αυτών που διαδίδουν «την πίστη». Ενδεικτικά: Εκκλησίες που έχουν χρεοκοπήσει από αποζημιώσεις σε θύματα ιερέων (παιδεραστίας), προκλητικός πλούτος μοναχών (ορκισμένων ακτημόνων), τιμολόγια για γάμους βαφτίσια κηδείες μνημόσυνα (τέτοια φαινόμενα ξέρουν όλοι), ο Χριστόδουλος που έφυγε γραμμή για μεταμόσχευση σε κατάσταση ασθένειας τελικού σταδίου, και άλλα.
4. Κατάδειξη άλλων προβλημάτων που προκύπτουν, πχ διαχρονικά εμπόδια στην επιστημονική έρευνα, παρεμβάσεις στη διακυβέρνηση, προώθηση της κακής εκπαίδευσης κλπ
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
aqyn
Δημοσιεύσεις: 1577
Εγγραφή: 07 Οκτ 2010 00:32
Όνομα Ιστότοπου: -

Απελεύθερε, καταλαβαίνω τι λες, και από την οπτική σου πλευρά έχεις δίκιο. Επίτρεψέ μου να σου εκθέσω πού διαφωνώ.

Παρωπίδες σημαίνει ξέρω αυτό που ξέρω και δεν εξετάζω τίποτα παραέξω. Αυτό δεν είναι λογική.

Όταν υποστηρίζω κάτι χωρίς να ξέρω τίποτα γι' αυτό, αυτό δεν είναι λογική.

Για την αδιαφορία οκέι.

Τα ερεθίσματα που αναφέρεις όμως δεν είναι αρκετά να κλονίσουν κανέναν πιστό. Είναι ικανά επιχειρήματα για να στηρίξουν τη θέση ότι η βίβλος είναι ανθρώπινο κατασκεύασμα, ότι το να πιστεύεις δεν σημαίνει ότι είσαι καλύτερος άνθρωπος και ότι η θρησκεία έχει κάνει κακό, αλλά αυτά δεν κλονίζουν την πίστη κανενός πιστού στο θεό. Άλλωστε τα έχεις ακούσει πολλές φορές τα αντεπιχειρήματα, άλλο ο θεός κι άλλο η θρησκεία, το ότι υπάρχουν κακοί χριστιανοί δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει θεός, εμείς οι ορθόδοξοι δεν διαβάζουμε κυριολεκτικά τις γραφές, και τα λοιπά.

Για να μην έχουμε παρεξηγήσεις, τονίζω ότι δεν κάνω κήρυγμα, δεν πάω να βρω έναν πιστό για να του πω πόσο βλάκας είναι. Η στάση μου είναι αμυντική. Αν έρθει η κουβέντα στη θρησκεία, λέω την άποψή μου, και πολύ ήρεμα. Αν πάνε να μου κάνουν κήρυγμα όμως, τότε δαγκώνω.
Ever tried. Ever failed. No matter. Try again. Fail again. Fail better.
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

aqyn έγραψε:Παρωπίδες σημαίνει ξέρω αυτό που ξέρω και δεν εξετάζω τίποτα παραέξω. Αυτό δεν είναι λογική.
Για μένα σημαίνει ότι έχω μάθει να σκέφτομαι με ένα συγκεκριμένο τρόπο. πχ ότι έχω κάποιες αρχές τις οποίες κατά την διατύπωση λογικών επιχειρημάτων τις θεωρώ αδιαμφισβήτητες. Όχι γιατί τις θεωρώ αδιαπραγμάτευτες εν γένει, απλά έχω μάθει εκπαιδευτεί να μην τις αμφισβητώ.
Όλοι όσοι έχουν αποκηρύξει τη θρησκεία είχαν κάποια ερεθίσματα. Είτε λίγα και ισχυρά είτε πολλά και ανίσχυρα, σε ώθησαν να αναθεωρήσεις τη στάση σου στη θρησκεία. Δέξου για αρχη ότι κάποιοι δεν τα είχαν η απλά δεν ασχολήθηκαν γιατί δεν έτυχε.

Προφανώς υπάρχουν κάποιοι που για διάφορους λόγους δεν θα αλλάξουν ποτέ άποψη, κυρίως αυτοί που πληρώνονται από αυτήν, ή, κάποιοι πολύ φανατισμένοι. Για αρκετούς όμως υπάρχει περιθώριο συζήτησης. Το ευτύχημα είναι ότι έχει τόσα στραβά το θέμα της θρησκείας που πάντα μπορείς να βρεις ένα και να κάνεις συζήτηση επ' αυτού.

Γενικά οποιοδήποτε ερέθισμα και αν προσφέρεις στον άλλο, μπορεί να κάνει τη δουλειά του. Ακόμα και αν ο άλλος δεν πειστεί στην ίδια συζήτηση (η φαίνεται ξεροκέφαλος κατά τη διάρκεια της), μπορείς να είσαι ερέθισμα να το ψάξει περισσότερο. Αυτό το χάνεις αν μιλήσεις υποτιμητικά η αν τον κοντράρεις «άσχημα».
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
aqyn
Δημοσιεύσεις: 1577
Εγγραφή: 07 Οκτ 2010 00:32
Όνομα Ιστότοπου: -

Δεκτόν.
Ever tried. Ever failed. No matter. Try again. Fail again. Fail better.
Άβαταρ μέλους
patroklos
Δημοσιεύσεις: 1714
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2010 13:22
Όνομα Ιστότοπου: -

Logicer έγραψε: Βγάζεις όμως ένα αυθαίρετο συμπέρασμα νομίζω: γιατί πρέπει να είσαι είτει θύμα, είτε θύτης? Επίσης, πουθενά δε είπα ότι πρέπει να σκλαβώσεις κάποιον. .

Δεν είναι και τόσο αυθαίρετο, ουσιαστικά το επαναδιατυπώνεις έτσι=
Logicer έγραψε: ΔΕ ΓΙΝΕΤΑΙ να μην επηρεάσεις το παιχνίδι. Θεωρώ πως δεν μπορούμε να βγούμε εκτός παιχνιδιού.
.
στο παιχνιδι λοιπον εισαι η θυμα ή θύτης, και αν δεν εισαι θυμα,αλλά σιωπηλα μαζί τους ή αν δεν εισαι θύτης αλλά αφυψηλου πάλι σιωπηλά μαζί τους, επιτρέπεις την διεξαγωγη του παιχνιδιου.
Δεν τους σκλαβώνεις εσύ, αλλά η αντικατάσταση, ή Η ΕΛΛΕΙΨΗ ΤΗΣ όπου
Logicer έγραψε: να ξέρεις ότι κάποιον "μέσο" πιστό, ο λόγος σου θα τον κάνει εχθρό σου,.
.

και με τον πιο γλυκό και επεξηγηματικο και βατό τρόπο αν ο λογος μου κανει τον πρωην πιστο να χασει την πίστη του και την ψευδαίσθηση της ασφάλειας, εγω θα ειμαι αυτός που τον συμβουλεψε να αφησει το δεκανικι και να ...π ε σ ε ι στον αληθινο φοβο της χαοτικης αβεβαιοτητας της αντιληπτης πραγματικότητας και την συνήθης διψασμενη εγωική (ψευτο)-ταυτότητα του (ψευτο)ελεγχου.
Που σημαίνει ότι νομίζω οι ανθρωποι ( μεσοι, πιστοι, πλειοψηφεια-αυτοι) ίσως χρειαζονται κατι να τους υποδουλώνει...
και τοτε το παιχνιδι ( σικέ όπως το βλεπω ) αρχιζει και μυρίζει βρωμερά.
Logicer έγραψε: δηλαδή εκεί που μπορεί να ήταν ουδέτερος τώρα θα είναι εναντίον σου. Τον αναγκάζεις να πάρει ακόμη πιο αρνητική θέση από αυτή που ίσως να έπαιρνε. .
Αυτό ειναι στο όριο της παρανοιας, Ας πάρει κάποια, ΟΠΟΙΑ θεση θα έλεγα, και θα ηταν μια θετική στιγμή.
η ανεργια, αδιαφορια, αμνησια και απραξια σε γενικό επιπεδο ειναι τα χαρακτηριστικά των( μεσοι, πιστοι, πλειοψηφεια-αυτοι). για εμένα δεν υπάρχει ευκολο παραδειγμα ουδέτερου.

ουδέτερος ειναι αυτός που δεν χρησιμοποιει χρημα, πλαστικο, πετρελαιο, ζει ανενταχτα και παράνομα και απόκρυφα, δεν ειναι καταγγεγραμένος πουθενά και ροβινσωνοκρούζει. Ο αληθινα ουδετερος ειναι εχθρος του συστηματος, απειλη των γραναζιων..
Logicer έγραψε: Δε σε νοιάζει τι σκέφτεται ο μέσος πιστός, αλλά ο μέσος πιστός και οι πλειοψηφίες, έπαιζαν και παίζουν τεράστιο ρόλο για το αν θα βγουν ή όχι τα θρησκευτικά απ'το σχολείο πχ..

θα ηθελες. εχασα την πίστη μου περι δημοκρατικής εφαρμογης. παιζουν τεραστιο ρολο στην κυβερνηση του τοπου με ενα 15% του αληθινου πλυθησμου που ηταν ηλιθιοι αρκετα για να τους ψηφίσουν??????
τα προβατα μαζευονται σε ομαδες και αρμεγονται, το μονο που θελουν και βελάζουν ειναι το μαμ.

βγουν δε βγουν τα θρησκευτικά στο σχολειο, δεν παραμένει αρκετά χάλια το υπόλοιπο? Αν δεν εδραιωσεις ορθολογισμό στην εκθεση, στην εξιστοριση, στην κριτικη ανάλυση, στην δημιουργικη σκέψη, στην ΠΡΑΚΤΙΚΗ μέθοδο της επιστημης, εχει τόση σημασια αν θα εχει και θρησκευτικά?
Ως ενηλικας δεν θα τρεξει στην αστρολογια το κουτσομπολιο ΚΑΙ δεν θα διασυρεται εν αγνοια του απο ΤΟΝ ΚΆΘΕ ΟΧΛΑΓΩΓΟ????
Logicer έγραψε: Και τα λόγια όμως και η ρητορία έχει το ρόλο της στη διαμόρφωση συνείδησης..

που σημαίνει τα λόγια και η ρητορία παιζει το ρόλο της στη οχλαγωγία και μεθοδευση των ΕΠΙΛΟΓΩΝ
εμπεδωνουν ΤΟ ΣΚΟΤΟΣ της συνειδησης, πρακτικά. οχι επειδη πρέπει, αλλα αυτο γίνεται. οχι οτι δεν χρησιμοποιουνται θετικα και ειναι επωφελη

ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΣΤΟΝ ΟΧΛΟ
ΔΙΑΦΗΜΗΣΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ
μουσικη ποπ επιτυχια δεν πρεπει να ειναι συνθετη και με βάθος
αλλα σαν σκατα να λερωνει και να μυριζει με την πρωτη επαφη

η ποιοτητα του θεατρικου ΟΡΙΖΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΠΙΘΗΚΟΥΣ ΠΟΥ ΧΕΙΡΟΚΡΟΤΟΥΝ ΣΤΗ ΣΑΛΑ
Logicer έγραψε: Δεν μπορείς να τον πάρεις με το μέρος σου? Εντάξει, δικαίωμά σου, τουλάχιστον μην τον κάνεις ακόμη πιο αρνητικό απέναντί σου και δημιουργείς ακόμη περισσότερη τριβή.
Δεν σε νοιάζει αν θα τον κάνεις ακόμη πιο αρνητικό απέναντί σου? Εντάξει, δικαίωμά σου, αλλά να ξέρεις οτι ο συνολικός και μακροπρόθεσμος αγώνας των ομοίων σου - αυτών που κάνουν αγώνα και δεν είναι απλά εδώ για κουβέντα- πιθανότατα δυσκολεύει ακόμη περισσότερο εξαιτίας σου.
Επειδή θα διαβασουν την λογοδιαρροια ενος ή δυο γραφικών "κουνημένων" στον υπολογιστή, στον ιστόχωρο? υπερβαλλεις νομίζω.
τακτική σοκ ειναι το μόνο που εχω την εντυπωση οτι θα σηκώσει κανενα φρυδι, και αν.

ποιος λόγος θα αλλαξει την ανάγκη να αντλει ενας ταλαιπωρος δυναμη απο την αυταπατη και την μασα μεσα στο μαντρί?

με σφαλλιάρες και χάπια, ηλεκτροσοκ θα έλεγα, όχι επιχειρήματα (χιουμορ)
Logicer έγραψε: Ειδικά στην κατηγορία των "αναποφάσιστων", ένας σωστός λόγος, μπορεί να τους επηρεάσει αποφασιστικά. Πάλι ξαναερχόμαστε όμως στο αν σε ενδιαφέρει να αυξηθούν οι αριθμοί σας...
Τους αριθμους μου μολις τους αυξησα πάλι
με γαμησια και γέννες
το γονιδιο δεν αλλαξοπιστει
δεν χρειαζεται να πείσω κανεναν εκτος από τον εαυτο μου

αναποφάσιστοι επειδη δεν εχουν παρει χαμπαρι την ερώτηση?
αναποφάσιστοι επειδη ενεργα σκεφτονται επι του θεματος και εχουν κολλησει?
αναποφάσιστοι τυπου εκλογες δηλαδη αδιάφοροι?

καλουνται να αποφασίσουν την στάση τους προς το άλογο και αόριστο?
εδω δεν την αποφασίζουν για να ζησουν την ζωή τους!

θελω και να τους ξέρω? και η χαρα και η μιζερια ειναι κολλητικη.
κανονιστε την πορεια σας , θα έλεγα
Enjoy yourself. It's later than you think. / Διασκέδασε. Είναι πιό αργά από ό, τι νομίζεις

Chinese proverb /Κινεζική παροιμία
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Logicer έγραψε:Διαβάζοντας κείμενα, και παρακολουθώντας εκπομπές και debates για το θέμα αυτό, - δε μιλάω για το φορουμ αυτό, μόλις μπήκα εδώ, μιλάω γενικά για το παγκόσμιο κίνημα που δημιουργείται - διακρίνω πολλές φορές έναν λόγο, ή ένα ύφος, που κάνει αμέσως κάποιον αν είναι πιστός, να αισθανθεί ό,τι προείπα: ηλίθιος/υποκριτής/εχθρός.

Μια και μοναδική ερώτηση...

Ειναι αυτό εποικοδομητικό?
Όσο εποικοδομητικό είναι να ακούω ότι οι άθεοι είναι σκληρόκαρδοι ανήθικοι άνθρωποι που αρνούνται ότι υπάρχει θεός επειδή τους βολεύει. Υπερβολές λέγονται εκατέρωθεν. Μπορώ να δείξω κατανόηση όσον αφορά τη θρησκευτικότητα κάποιου, δεν μπορώ να δείξω κατανόηση και θα απαντήσω σε ανάλογο ύφος όσον αφορά τη συκοφάντηση των δικών μου απόψεων. Καλώς ή κακώς οι συζητήσεις μεταξύ θρήσκων και σκεπτικιστών δεν μπορεί να είναι τελείως ειρηνικές και πολιτισμένες, με καλοπροαίρετους συνομιλητές έτοιμους να εκτιμήσουν τα θετικά της άλλης γνώμης. Και σοφιστείες θα λεχθούν και μια στιγμιαία αμηχανία θα εκληφθεί ως "νίκη" της άλλης μεριάς και και και...
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
Απάντηση