Γεια! (grayish_jedi94)

Αμέσως μετά την εγγραφή σας περάστε από εδώ να πείτε ένα «χαίρετε» μαζί με δυό λόγια για τον εαυτό σας, και να λάβετε το «αντιχαίρετε» από τους άλλους.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
grayish_jedi94
Δημοσιεύσεις: 107
Εγγραφή: 07 Σεπ 2011 21:37
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Thessaloniki

Γεια σε όλους. Είμαι ο Τάσος από Θεσσαλονίκη, είμαι ένθερμος άθεος εδώ και 3 χρόνια και ενθουσιάστηκα απίστευτα όταν έμαθα ότι υπάρχει και ελληνικός σύνδεσμος άθεων, κρίνοντας από την αποπνικτική "θηλιά" της Ορδθόδοξης Εκκλησίας... Τέλος πάντων.
Από πολύ μικρός δεν μπορούσα να κατανοήσω γιατί είναι "αναγκαία" για πολλούς η ύπαρξη Θεού, μιας και δεν φαινόταν να επιδρά καθόλου στη ζωή μου.
Έτσι μεγάλωσα απεχθάνοντας τις μερικές υποχρεωτικές Κυριακές ανά το χρόνο στην εκκλησία με τον παππού (όπως και πολλά παιδιά).
Πλέον όμως, έχοντας εμβαθύνει στο θέμα αυτό, ο Θεός από άχρηστος μετατράπηκε σε παράλογος.
Τώρα, μ'αρέσει να διαβάζω για σημαντικά πρόσωπα του αθεισμού όπως o Richard Dawkins, James Randi καθώς και την Madalyn Murray O'Hair για τους πιο "μάχιμους" άθεους και να βλέπω βίντεο με debate τους.
Θέλω να συμβάλλω με κάθε δυνατό τρόπο στο forum αυτό, παρότι το timing της γνωριμίας μου με αυτό είναι λίγο άσχημο, καθώς προετοιμάζομαι για τις Πανελλαδικές φέτος, αλλά και πάλι θα προσπαθώ να αφιερώνω αρκετό μέρος του ελευθέρου μου χρόνου. Διάβασα στο blog σας ότι ψάχνετε για άτομα που να μπορούν να μεταφράσουν αγγλικές διαλέξεις, και θα ήταν χαρά μου να ξεκινήσω βοηθώντας σας σε αυτόν τον τομέα.
Τέλος, έχω να πω ένα μεγάλο :text-bravo: για το έργο σας έως τώρα. :)
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

Καλώς ώρισες Τάσο
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
Άβαταρ μέλους
breadfan
Δημοσιεύσεις: 1722
Εγγραφή: 20 Ιουν 2009 03:16
Τοποθεσία: Πάτρα

Καλωσήρθες Τάσο.
Θα χαρούμε να σε έχουμε στις συζητήσεις μας, και ελπίζω να μην σου κλέψουμε πολύ χρόνο απ' το διάβασμά σου.
Off Topic
Η διαφθορά των νέων αρχίζει με ένα αθώο Jose Cuervo...
Αφού σου αρέσει τόσο πολύ να βλέπεις βίντεο με debates, θα μπορούσες να βοηθήσεις στη μετάφραση μερικών από αυτά ώστε να τα υποτιτλίσουμε για το κανάλι μας στο youtube (που έχει πιάσει αράχνες...) :mrgreen:
Οὐκ ἄρα τὸ θεοφιλὲς ὅσιόν ἐστιν, ὦ Εὐθύφρων, οὐδὲ τὸ ὅσιον θεοφιλές, ὡς σὺ λέγεις, ἀλλ᾽ ἕτερον τοῦτο τούτου.
Άβαταρ μέλους
grayish_jedi94
Δημοσιεύσεις: 107
Εγγραφή: 07 Σεπ 2011 21:37
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Thessaloniki

breadfan έγραψε:Καλωσήρθες Τάσο.
Θα χαρούμε να σε έχουμε στις συζητήσεις μας, και ελπίζω να μην σου κλέψουμε πολύ χρόνο απ' το διάβασμά σου.
Off Topic
Η διαφθορά των νέων αρχίζει με ένα αθώο Jose Cuervo...
Αφού σου αρέσει τόσο πολύ να βλέπεις βίντεο με debates, θα μπορούσες να βοηθήσεις στη μετάφραση μερικών από αυτά ώστε να τα υποτιτλίσουμε για το κανάλι μας στο youtube (που έχει πιάσει αράχνες...) :mrgreen:

Θα χαιρόμουν να το έκανα breadfan.
Just point me in the right direction :)
Αν γίνεται να μου στείλεις εσύ και γενικά κάποιος εξοικιωμένος επί του θέματος προτάσεις ως προς το ποια debate θεωρείς βασικά, θα το εκτιμούσα απεριόριστα :)
Άβαταρ μέλους
grayish_jedi94
Δημοσιεύσεις: 107
Εγγραφή: 07 Σεπ 2011 21:37
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Thessaloniki

Για κάποιο λόγο τα post μου παίρνουν πολλή ώρα να αναρτηθούν. Τεσπα, θα το ξαναποστάρω.

Θα χαιρόμουν να βοηθήσω με το channel breadfan :)
Αν μπορείς να μου υποδείξεις, και εσύ και οποιοσδήποτε σχετικός επί του θέματος, αξιοσημείωτα debate με τα οποία να ξεκινήσω, θα σας ήμουν ευγνώμων :)
Άβαταρ μέλους
Globetrotter
Δημοσιεύσεις: 236
Εγγραφή: 27 Αύγ 2010 23:32
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Καλωσήρθες Τάσο!

:)
Scifimom
Δημοσιεύσεις: 807
Εγγραφή: 27 Μάιος 2009 09:21
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Σάϊρ Μέση Γη

Κι άλλος Σαλονικιός, καλως ήλθες και καλές συζητήσεις
Praise his noodliness
AAAAARGHHHHHH!
Άβαταρ μέλους
breadfan
Δημοσιεύσεις: 1722
Εγγραφή: 20 Ιουν 2009 03:16
Τοποθεσία: Πάτρα

Οι πρώτες σου 5 δημοσιεύσεις πρέπει να εγκριθούν πριν εμφανιστούν, και έχεις κάποιους περιορισμούς μέχρι τότε (πχ δεν μπορείς να στείλεις pm).
Μετά θα έχεις πλήρη δικαιώματα μέλους.

Θεωρήσαμε αναγκαίο το παραπάνω, γιατί είμαστε καχύποπτοι με τους Jedi.
Spoiler: Εμφάνιση
: brrr :
Σχετικά με τα video θα σου στείλω pm (μόλις πιάσεις τις 5, για να μπορείς να μου απαντήσεις... :D )
Οὐκ ἄρα τὸ θεοφιλὲς ὅσιόν ἐστιν, ὦ Εὐθύφρων, οὐδὲ τὸ ὅσιον θεοφιλές, ὡς σὺ λέγεις, ἀλλ᾽ ἕτερον τοῦτο τούτου.
Άβαταρ μέλους
grayish_jedi94
Δημοσιεύσεις: 107
Εγγραφή: 07 Σεπ 2011 21:37
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Thessaloniki

Αυτή είναι, εκτός απροόπτων, η 5η δημοσίευση.
;)
Όσο για το βίντεο, :facepalm:
Οι καινούριοι Padawan έχουν παρεκκλίνει απελπιστικά από τη light side...







PS. Μπορείς να στείλεις τώρα :)
PPS. Το emoticon του facepalm μου θυμίζει redshirt από το Star Trek. :think:
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

καλώς ήρθες, και καλές συζητήσεις.
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Καλώς ήλθες κι από μένα.

Θα ήταν ευχής έργο να βοηθούσες στο κανάλι του Youtube. Χρειάζονται χέρια, κυρίως όμως χρειάζεται οργάνωση και πρωτοβουλία. Μπες στην ομάδα του καναλιού και μην περιμένεις να σου πουν τι να κάνεις, πρότεινε εσύ κάποια βίντεο για να εγκριθούν από την ομάδα, και μόλις εγκριθούν ξεκίνα.

Αν θες να μπεις στην ομάδα του καναλιού αρκεί να το δηλώσεις σε κάποιο μέλος της γραμματείας της Ένωσης Άθεων (οι περισσότεροι είναι και διαχειριστές του φόρουμ - εγώ, ο breadfan, το τεμπελόσκυλο).
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

grayish_jedi94 έγραψε:PPS. Το emoticon του facepalm μου θυμίζει redshirt από το Star Trek. :think:
Ναι, πλάκα δεν έχει; :P
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Καλώς τον Τάσο από τη Θεσσαλονίκη :D . Είμαι ο Τάσος από τη Θεσσαλονίκη :mrgreen: , ασχέτως αν πλέον βρίσκομαι, όπως βλέπεις, αλλού (κι έχω και υπερδιπλάσια ηλικία, αλλά ας μην κολλάμε σε... λεπτομέρειες :whistle: ). Περιοχή, αν επιτρέπεται; Εγώ κινούμαι, όταν πηγαίνω, Χαριλάου και πέριξ. Σίγουρα θα σε συναντήσουμε κι εσένα αυτοπροσώπως, πρώτα ο θεός :mrgreen: . Δώσε πρωτίστως βάρος στο διάβασμα, ασχέτως της καλής σου διάθεσης να βοηθήσεις εδώ (και του γεγονότος ότι έχουν ήδη πέσει όλοι πάνω σου, σα να 'σουν από μηχανής θεός : brrr : ) Ό,τι χρειάζεσαι, στη διάθεσή σου.
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
grayish_jedi94
Δημοσιεύσεις: 107
Εγγραφή: 07 Σεπ 2011 21:37
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Thessaloniki

Εγώ μένω δυτικά, Εύοσμο συνονόματε :)
Flying with a spaceship, organic like a dandellion seed.
------------------------------------------------------------------------
Life is but a momentary glimpse of the wonder of this astonishing universe, and it is sad to see so many dreaming it away on spiritual fantasy.
Carl Sagan, scientist and science communicator.
Keep the lack of faith everybody!
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9867
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

AoratiMelani έγραψε:
grayish_jedi94 έγραψε:PPS. Το emoticon του facepalm μου θυμίζει redshirt από το Star Trek. :think:
Ναι, πλάκα δεν έχει; :P
Εικόνα
It is by will alone I set my mind in motion.
Άβαταρ μέλους
grayish_jedi94
Δημοσιεύσεις: 107
Εγγραφή: 07 Σεπ 2011 21:37
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Thessaloniki

Τεμπελόσκυλο έγραψε:
AoratiMelani έγραψε:
grayish_jedi94 έγραψε:PPS. Το emoticon του facepalm μου θυμίζει redshirt από το Star Trek. :think:
Ναι, πλάκα δεν έχει; :P
Εικόνα
:dance: I knew it!
Flying with a spaceship, organic like a dandellion seed.
------------------------------------------------------------------------
Life is but a momentary glimpse of the wonder of this astonishing universe, and it is sad to see so many dreaming it away on spiritual fantasy.
Carl Sagan, scientist and science communicator.
Keep the lack of faith everybody!
KickAndSnare
Δημοσιεύσεις: 650
Εγγραφή: 29 Ιουν 2011 16:35
Όνομα Ιστότοπου: http://theSurrealSanctuary.blogspot.com

Καλως ηρθες Τασο

Και εγω απο πολυ μικρη ηλικια ειχα αρχισει να αμφισβητω τον χριστιανισμο.

Περνα και απο εδω μια βολτα ;)
The past inside the present ....
Απάντηση