Τελικά και οι άθεοι έχουν τον ''θεό'' τους

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Θρησκεία και συνείδηση: υπάρχουν ενδείξεις ότι το αμόκ αποτελεί έκφανση κοινωνικά αποκλεισμένων ανθρώπων των οποίων οι θρησκευτικές ή άλλες πεποιθήσεις αποδίδουν τη μέγιστη βαρύτητα «αμαρτήματος» στην αυτοκτονία, οπότε, προσπαθώντας να βρει διέξοδο, το άτομο αυτοκτονεί «διά αντιπροσώπου,» πραγματοποιώντας ακόμα και πλέον φοβερά εγκλήματα (βλέπε και "suicide by cop").
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

patroklos έγραψε:-η αξιοπρεπεια και ο σεβασμος του ανθρωπου σε εμποδιζει να σφαζεις, οχι νομοι σε ανωτερες αρχες.
και ο φόβος του κοινωνικού αποκλεισμού (για όσους δεν είναι ήδη κοινωνικά αποκλεισμένοι / περιθωριοποιημένοι) και της αντίδρασης άλλων ανθρώπων που είναι σημαντικοί για σένα, σε πολύ μεγάλο βαθμό.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
tyxkatmal
Δημοσιεύσεις: 979
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009 14:10
Όνομα Ιστότοπου: -

Μάκης έγραψε:Ο πιστός που κάνει λάθη (αμαρτίες) τραβάει μιά ειλικρινή εξομολόγηση και έχει ήσυχη την συνείδησή του. Ο φουκαράς ο άθεος κάτω από τις ίδιες συνθήκες έχει μιά συνείδηση που τον ελέγχει συνεχώς.
Επειδή όμως η σύγχρονη ιατρική λέει ότι οι περισσότερες ασθένειες είναι ψυχοσωματικές, πρέπει στατιστικά οι άθεοι να είναι το πιό άρρωστο κομμάτι της κοινωνίας μας. Συμπέρασμα: Πιστεύετε για να μην αρρωσταίνετε. Πώς σας φαίνεται η επιχειρηματολογία μου?
Ως συνήθως πολύ ρηχή και άκομψη, το να είσαι άθεος δεν σε κάνει αλάθητο και καλύτερο απο ένα θρήσκο τουναντίον, άτομα χωρίς ηθικές αρχές που επικαλούνται τον αθεισμό είναι το χειρότερο είδος ανθρώπου που μπορεί να υπάρξει,
και δεν νομίζω η εξομολόγηση για πράγματα που βαρύνουν την συνείδηση να γίνεται ελαφρά την καρδία.
Οσο για τις ψυχοσωματικές ασθένειες πρέπει να το ψάξεις περισσότερο για το αν η θρησκεία έχει θετικές επιπτώσεις στην υγεία, μπορείς αν θέλεις να κάνεις μια μικρή δοκιμή, ξεκίνα απο σήμερα και κάθε βράδυ πριν κοιμηθείς για σαράντα μέρες πες το πάτερ ημών,
tyxkatmal
Δημοσιεύσεις: 979
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009 14:10
Όνομα Ιστότοπου: -

Αυτό το θέμα είναι μπορώ να πώ η συνέχεια του θέματος ''Τελικά και οι άθεοι έχουν τον θεό τους'' γι'αυτό παραθέτω ένα απόσπασμα μιας ανάλυσης για το έργο του κάντ ''η θρησκεία εντός των ορίων του λόγου και μόνον'' που δείχνει την ηθική συνώνυμο του θεού επι της γής.


Κατά τον μεγάλο φιλόσοφο, στον άνθρωπο ενυπάρχουν οι καταβολές τήρησης του αγαθού. Παρ' όλα αυτά εκκινεί από τη θεωρία για το ριζικό κακό στον άνθρωπο. Αυτό το κακό δεν είναι απότοκο παραπλάνησης, ούτε βρίσκεται στη φύση του ανθρώπου ή στη διαφθορά του ίδιου του Λόγου, ούτε έχει καμία σχέση με το προπατορικό αμάρτημα. Απλώς συνίσταται στις κυρίαρχες ροπές του ανθρώπου, ο οποίος θέτει την ευδαιμονία του πάνω από την ηθικότητα. Το θεμέλιο του κακού βρίσκεται στους κανόνες της θέλησης, όπως αυτές πηγάζουν από την ίδια την ελευθερία. Αν το κακό δεν βρίσκεται στη φύση του ανθρώπου αλλά στην ελευθερία του, τότε εκεί μπορεί να αναζητήσει και το καλό.

Η αποκατάσταση της πρωταρχικής καταβολής του καλού μέσα στον άνθρωπο είναι η αποκατάσταση της καθαρότητας του ηθικού νόμου ως ανώτατου θεμελίου όλων των γνωμόνων της ηθικής συμπεριφοράς. Αυτή η αποκατάσταση δεν μπορεί να είναι απόρροια μικροϋπολογισμών για την επίτευξη της ουράνιας βασιλείας, αλλά αποτέλεσμα της επαναφοράς των ηθικών κανόνων στην προσπάθεια αναζήτησης της ευδαιμονίας επί της γης. Μόνον τότε ο αγώνας της αγαθής αρχής επί της κακής μετατρέπεται σε αγώνα για την τήρηση των ανθρώπινων ηθικών εντολών στο επίπεδο της βασιλείας του Θεού επί της γης.

Από εδώ ξεκινά και η καντιανή στήριξη στην έλλογη θρησκεία. Αυτή η θρησκεία δεν χρειάζεται τα θαύματα, τις τελετουργίες, τις λατρείες και ξεχωριστούς λειτουργούς για να επιβάλει τη Βασιλεία του Θεού επί της γης. Η επιδίωξη να επιβάλει κανείς με τον φόβο ή με καταναγκασμούς την εφαρμογή ηθικών σκοπών είναι καταστροφική και κατά βάθος ανήθικη πράξη.

γιά περισσότερες λεπτομέρειες δείτε.http://archive.enet.gr/online/online_is ... d=60399712
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος breadfan την 18 Αύγ 2011 00:25, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Η ανάρτηση μεταφέρθηκε εδώ, αφού αποτελεί συνέχεια του τρέχοντος θέματος, κατά τον ίδιο τον συγγραφέα του.
Μάκης
Δημοσιεύσεις: 1219
Εγγραφή: 20 Απρ 2010 02:38
Όνομα Ιστότοπου: -

tyxkatmal έγραψε:
Μάκης έγραψε:Ο πιστός που κάνει λάθη (αμαρτίες) τραβάει μιά ειλικρινή εξομολόγηση και έχει ήσυχη την συνείδησή του. Ο φουκαράς ο άθεος κάτω από τις ίδιες συνθήκες έχει μιά συνείδηση που τον ελέγχει συνεχώς.
Επειδή όμως η σύγχρονη ιατρική λέει ότι οι περισσότερες ασθένειες είναι ψυχοσωματικές, πρέπει στατιστικά οι άθεοι να είναι το πιό άρρωστο κομμάτι της κοινωνίας μας. Συμπέρασμα: Πιστεύετε για να μην αρρωσταίνετε. Πώς σας φαίνεται η επιχειρηματολογία μου?
Ως συνήθως πολύ ρηχή και άκομψη, το να είσαι άθεος δεν σε κάνει αλάθητο και καλύτερο απο ένα θρήσκο τουναντίον, άτομα χωρίς ηθικές αρχές που επικαλούνται τον αθεισμό είναι το χειρότερο είδος ανθρώπου που μπορεί να υπάρξει,
και δεν νομίζω η εξομολόγηση για πράγματα που βαρύνουν την συνείδηση να γίνεται ελαφρά την καρδία.
Οσο για τις ψυχοσωματικές ασθένειες πρέπει να το ψάξεις περισσότερο για το αν η θρησκεία έχει θετικές επιπτώσεις στην υγεία, μπορείς αν θέλεις να κάνεις μια μικρή δοκιμή, ξεκίνα απο σήμερα και κάθε βράδυ πριν κοιμηθείς για σαράντα μέρες πες το πάτερ ημών,
Και όμως, η επιχειρηματολογία που ανέπτυξα στηρίζεται στις αυθαίρετες σκέψεις που παραθέτεις στο αρχικό σου κείμενο.
Δεν είπα ότι ο άθεος είναι αλάθητος. Αυτός όμως που κατέληξε στην αθεϊα ύστερα από πολύ νοητική δουλειά και πρακτική, είναι δυό φιλοσοφικά σκαλιά πάνω από τον πιστό γιατί έχει δομήσει μιά ανώτερη ηθική πέραν του καταναγκασμού, του φόβου της τιμωρίας ή την προσμονή της επιβράβευσης στην ανύπαρκη άλλη ζωή.
Εγώ στη ζωή μου δοκίμασα αρκετά χρόνια στην πράξη το τι σημαίνει "ίσες αποδοχές για ίσο χρόνο εργασίας" ανεξάρτητα από ειδικότητα και σπουδές. Εσύ ίσως το έχεις διαβάσει στον θεωρητικό Καστοριάδη και σίγουρα στη καινή σου διαθήκη με τα ψάρια και τα ψωμιά που μοίρασε ο ανύπαρκτος (για μένα) ιστορικά Χριστός. Και είμαι σίγουρος ότι ενώ σου αρέσει η χριστιανική ηθική δεν είσαι διατεθειμένος θεωρητικά και πρακτικά να μοιράσεις "στα ίσα". Λοιπόν ποιός είναι κατ΄εσέ πιό (χριστιανικά) ηθικός, εγώ ο άθεος ή ο άψογος πιστός σου ή μήπως εσύ ο ανεμοδούρας.
Άβαταρ μέλους
Leo21
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2198
Εγγραφή: 25 Απρ 2011 18:53
Όνομα Ιστότοπου: -

Τσιτάτα για το θέμα

Τελικά και οι άθεοι έχουν τον ''θεό'' τους

1. δεν διάβασα σχεδόν καθόλου το thread. δηλαδή ζήτημα να διάβασα μια οκά λέξεις

2. ο tyxkal είναι το καλύτερο 'troll' απο την εποχή του radical. [σημ: ο νοξ παίζει στην ανώριμη κατηγορία του κακεντρεχους τρολ ]

3. [συνεπαγόμενο αποτο #2 αλλά και ανεξάρτητα] σεβασμός για τον tyxkal . φιλε μου ολοένα και συμπαθώ περισσότερο . δεν είναι μόνο τα ζητήματα που θέτεις, ο τρόπος που τα θέτεις και τα υπερασπίζεσαι, και προπάντων η σεμνότητά σου [μήπως είσαι ιχθύς ή καρκίνος? :?: *] αλλά και αυτό που προκύπτει σε δεύτερο πλάνο απο αυτό το διάλογο:

η πεμπτουσία του διαλόγου και του οτι αν δεν υπήρχαν πρωτότυπες, αυθεντικές [ενίοτε και "κουλές"] σκέψεις, ιδέες, όλα τα ομοιόμορφα και ομοιόστροφα σχήματα θα κατερεαν μόνο και μόνο γιατι η ενέργεια της ζωής θα επαναστατούσε ή θα κατέληγαν σε οργουελικές δυστοπίες σαν αυτή που μας προ-οιωνίζεται.

Η ομορφιά της φιλοσοφίας δεν είναι η υπεράσπιση των ιδεολογιών, αλλά η γέννεση ιδεών , σκέψεων... Κι αν είναι να είναι και πρωτότυπες, τότε ένα κλικ πιο γαμάτα in my book.

4. ΟΝ ΤΟΠΙΚ [γιαυτούς που δε συνδέθηκαν με το wormhole του #3]

οι άθεοι μπορεί να έχουν παραπάνω απο ένα "θεο".
-την ηθική τους [ετεροκαθοριζόμενη, ή, το μεγαλέιο του άθεου, και της ελευθερίας, αυτοκαθοριζόμενη] που ειναι και αναφορά στη φράση 'δεν έχει το θεό του'
-το god spot / god circuit / god module τους
-την επιστήμη ή ακόμα χειρότερα το επιστημονικό consensus
-τη λογική / ορθολογισμό / διαλεκτική
-οποιαδήποτε εμμονή / πάθος

5. Τελικά, αυτό το φόρουμ, και είναι 'λογικό' αυτό, στερείται συναισθημάτων. Και θα μου πεις: Συναισθήματα σε ένα γραπτό, απρόσωπο, ψυχρό επικοινωνιακό παιχνίδι? στο αθεοφόρουμ???

απο ειρωνείες βέβαια μια χαρά, η ευφορία εμφανίζεται με τη μορφή που εμφανίζεται κάθε φορα, απο το κοινό και την προσπάθεια της ένωσης άθεων να διαφωτίσει τον υπόλοιπο κόσμο. Ακόμα και οι 'φωτισμένοι' αποτυγχάνουν να 'deliver' το άλλο στο γραπτό λόγο.

ο κόμης το κάνει καλύτερα. άσε κόμη έχω βρει μια φίρμα γιαουρτάκια "Κόμης"
Spoiler: Εμφάνιση
και σκέφτομαι να σκανάρω το καπάκι
Spoiler: Εμφάνιση
6. καλα μιλάμε οταν είσαι ερωτευμένος 'την ακους' δυσκολότερα. ή δενξέρωκαιγωτι

7. Κάποτε και μένα ο θεός μου ήταν ο ορθολογισμός και η επαληθευσιμότητα [χιντ: όπως και σε μερικούς απο σας] . Μετα, κάπου στα 22 μου, σε έρωτα, το να είμαι άθεος σταμάτησε να με αποτρέπει απο το συνομιλώ πραγματικά με "το άλλο". Τη διαίσθηση, τα 'προφητικά όνειρα' για το θάνατο του παππού και τους 'ενεργειακά' χαρισματικούς ανθρώπους.......

8. *Τωρα τελευταία έχω ξαναρχίσει να κοιτάω τα ζώδια. νομίζω οτι όντως κάτι ισχύει... Ψήνεστε για survey? :D

9. Πιστεύετε στην πανσέληνο? Η σελήνη ήταν άραγε κάποτε ή και ακόμα, "θεός" ? Αισθανθήκατε κάτι ασυνήθιστο αυτές τις μέρες με την αυγουστιάτικο??? συνέβη κάτι, στατιστικά ενδιαφέρον??

10. Όλο αυτό ήταν coolness για την ζέστη του αυγούστου. μπορείτε και να χαμηλώσετε τα aircondition σας μερικοί γιατι βλέπω κάτι ατμούς/καπνούς.

11. Όποιος καταλαβαίνει απο τέχνη, ας πει, ας σχολιάσει, ας μας προσβάλλει. Εγώ πάντως είμαι μαζί σου ρε Αρτέμη.

12. I enjoy being with ya. you cannot / there is no need to ban me again, i am one of the good guys, havent you sillybillys seen it yet?

13. peace

14. PS: i still retain an army of trolls just in case
"Θρησκεία είναι να μην λυπάσαι που δεν καταλαβαίνεις." ~ egore
tyxkatmal
Δημοσιεύσεις: 979
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009 14:10
Όνομα Ιστότοπου: -

Μάκης έγραψε:

Και όμως, η επιχειρηματολογία που ανέπτυξα στηρίζεται στις αυθαίρετες σκέψεις που παραθέτεις στο αρχικό σου κείμενο.
Kάνεις λάθος το να παρουσιάζω την το πιστεύω ενός θρήσκου θεωρείται αυθαιρεσία; η ειλικρίνεια της μετάνοιας του του που εσύ ειρωνεύεσαι θεωρείται σωστη θέση, δες το παρακάτω αρχικό κείμενο και πές μου που βλέπεις την αυθαιρεσία η δείξε μου εσυ οποιοδήποτε σημείο του κειμένου μου να είναι αυθαίρετο.
tyxkatmal''2''Έχουν οι άθεοι θεό; Ναι νομίζω πως έχουν, και μάλιστα πολύ καλύτερο απο αυτόν που πιστεύουν οι χριστιανοί.
Ο Θεός των χριστιανών είναι έξω απο αυτούς που τον πιστεύουν με την μορφή υπέρτατου όντος, που τιμωρεί όταν δεν του αποδίδουν την πίστη που απαιτεί απο αυτούς και που συγχωρεί το πιό φριχτό έγκλημα όταν μετανοείσουν ειλικρινά και στο όνομα του.
Δεν είπα ότι ο άθεος είναι αλάθητος. Αυτός όμως που κατέληξε στην αθεϊα ύστερα από πολύ νοητική δουλειά και πρακτική, είναι δυό φιλοσοφικά σκαλιά πάνω από τον πιστό γιατί έχει δομήσει μιά ανώτερη ηθική πέραν του καταναγκασμού, του φόβου της τιμωρίας ή την προσμονή της επιβράβευσης στην ανύπαρκη άλλη ζωή.
Εγω θα έλεγα καλύτερα δυο σκαλια παραδίπλα
Εγώ στη ζωή μου δοκίμασα αρκετά χρόνια στην πράξη το τι σημαίνει "ίσες αποδοχές για ίσο χρόνο εργασίας" ανεξάρτητα από ειδικότητα και σπουδές.
Και καλά έκανες, αλλά εδώ αυτό δεν έχει σχέση με τις αναρχικές κοινότητες της ισπανίας, η τις καταλήψεις στην ελλάδα κενών οικοδομών,

Εσύ ίσως το έχεις διαβάσει στον θεωρητικό Καστοριάδη και σίγουρα στη καινή σου διαθήκη με τα ψάρια και τα ψωμιά που μοίρασε ο ανύπαρκτος (για μένα) ιστορικά Χριστός. Και είμαι σίγουρος ότι ενώ σου αρέσει η χριστιανική ηθική δεν είσαι διατεθειμένος θεωρητικά και πρακτικά να μοιράσεις "στα ίσα".

σε πιο βιβλίο απ' όλα του κορνήλιου αναφέρεσαι;
' αυτό συμφωνώ κι' εγώ για την μή ιστορικοτητα του, να που συμφωνούμε επιτέλους και σε κάτι.
Όσο για την μοιρασιά μην βάζεις και το χέρι σου στην φωτιά, γιατί σε κάθε περίπτωση μοιράσματος έχω να λαβαίνω, εσύ δεν ξέρω αν είσαι διατεθειμένος να μοιραστούμε το δικό μου τίποτα.
Λοιπόν ποιός είναι κατ΄εσέ πιό (χριστιανικά) ηθικός, εγώ ο άθεος ή ο άψογος πιστός σου ή μήπως εσύ ο ανεμοδούρας.
για να σε κρίνω πρέπει να γνωρίζω και τον πιστό που αντιστοιχεί στην ηθική την οποία επικαλείσαι, όσο για την σύγκριση που πας να κάνεις με εμένα χαρακτηρίζοντας με ανεμοδούρα, μάλλον εσύ έχεις μείνει κολλημένος στον βάλτο και νομίζεις πως κινούνται οι άλλοι.
Μάκης
Δημοσιεύσεις: 1219
Εγγραφή: 20 Απρ 2010 02:38
Όνομα Ιστότοπου: -

Θα προσπεράσω ορισμένα, για να αποφορτιστεί και το κλίμα (μετά και την δήλωσή μου στο άλλο θέμα) και θα περιοριστώ μόνο στα εξής:
Αν σου ανέφερα κάποια προσωπικά βιώματα είναι για να σου πω ότι μπορεί κάποιος άθεος να έχει ηθικές αρχές ίδιες ή και ανώτερες από αυτές που διδάσκουν οι θρησκείες, οι περισσότερες των οποίων δεν είναι καν δικές τους αλλά άθεων φιλοσόφων. Άρα δεν χρειάζεται ούτε καν επίκουρο και ενισχυτή την θρησκεία η ανώτερη ηθική ενός φιλοσοφημένου άθεου..
Το βιβλίο του Καστοριάδη δεν το θυμάμε σαν τίτλο γιατί είναι παλιό μου ανάγνωσμα. Είναι ένα μικρό βιβλιαράκι που δημοσιεύτηκε ή αναφέρθηκε και σε παλιά συνέντευξή του στα Νέα. Θυμάμαι την κριτική που δέχθηκα από στέλεχος της παραδοσιακής αριστεράς, που χαρακτήριζε το εγχείρημά μου "ισοπεδωτικό κομμουνισμό" ή "Χριστιανική ηλιθιότητα", που μόνο ο "προδότης" Καστοριάδης δέχεται! (Τώρα που τακτοποιώ την βιβλιοθήκη μου, αν το βρω θα σου το πω).
Και όμως τα ίσα ήταν πολλά, τόσα πολλά ώστε να είναι περισότερα από τα μεγαλύτερα άνισα των υψηλόμισθων του καπιταλισμού.
Όταν όμως λέω για ίσα εννοώ αυτά που βγαίνουν από δουλειά και όχι για ίσο μοίρασμα με το τίποτα των ανέργων που μάλλον εσύ αναφέρεσαι.
tyxkatmal
Δημοσιεύσεις: 979
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009 14:10
Όνομα Ιστότοπου: -

Μάκης έγραψε: Όταν όμως λέω για ίσα εννοώ αυτά που βγαίνουν από δουλειά και όχι για ίσο μοίρασμα με το τίποτα των ανέργων που μάλλον εσύ αναφέρεσαι.
Mάλλον αναφέρομαι στην εργασία που μου παρέχει ίσα ίσα τα προς το ζήν εμού και της φαμίλιας μου, οπότε δεν περισεύει τίποτα, ούτε για τα παιδια των φαναριών, κι ας συνεχίζεις να βγάζεις εσύ αυθαίρετα συμπεράσματα για πάρτυ μου, μάλλον δεν θα σου αρέσουν αυτά που λέω,
Υ. Γ. περιμένω και μια άλλη απάντηση για κάποιο ψυχογράφημα το ξέχασες ; η κάνεις τον κινέζο;
Μάκης
Δημοσιεύσεις: 1219
Εγγραφή: 20 Απρ 2010 02:38
Όνομα Ιστότοπου: -

tyxkatmal έγραψε: Mάλλον αναφέρομαι στην εργασία που μου παρέχει ίσα ίσα τα προς το ζήν εμού και της φαμίλιας μου, οπότε δεν περισεύει τίποτα, ούτε για τα παιδια των φαναριών, κι ας συνεχίζεις να βγάζεις εσύ αυθαίρετα συμπεράσματα για πάρτυ μου, μάλλον δεν θα σου αρέσουν αυτά που λέω,
Υ. Γ. περιμένω και μια άλλη απάντηση για κάποιο ψυχογράφημα το ξέχασες ; η κάνεις τον κινέζο;
Για το υστερόγραφό σου, σου απάντησα ήδη. Αν εσύ έχεις αποστασιοποηθεί πλήρως από αυτά που ζηλεύεις στους θρησκευόμενους ή τους θρησκόληπτους (και άρα αφορούν θεωρητικά μόνον αυτούς) και είσαι όντως άθεος και ορθολογιστής, τότε έκανα ψυχογράφημα σε έναν φανταστικό tyx που διατύπωνε μεν τις απόψεις σου αλλά έστελνε και e-mail που εσύ δεν έστειλες. Οπότε εσύ το ξέρεις καλύτερα από μένα και αυτό είναι το σωστό και έχει σημασία για σένα και για όλους μας.
Για το πρώτο δεν καταλαβαίνω γιατί παρεξηγήθηκες! Εγώ δεν είπα να κάνεις διανομή στα ίσα αυτά που δεν ξέρω αν έχεις ή αν δεν έχεις, αλλά αν δέχεσαι θεωρητικά, όπως οι χριστιανισμός (και εγώ φυσικά), μιά μοιρασιά στα ίσα του αξιακού προϊόντος μιάς μικρής ή μεγαλύτερης ομάδας. Και αν δέχεσαι μιά γενίκευση αυτής της ισομοιρασιάς σαν οικομομικό μοντέλο μιάς κοινωνίας ανθρώπων. Μην δημιουργείς θέμα. Απλά αν θέλεις απαντάς.
Και μιά που τόφερε ο λόγος δες τι αντίφαση μπορεί να προκύψει σε ανεμοδούρικες θεωρίες και πρακτικές. Ο χριστιανισμός λέει για τους ικανούς προς εργασία: Ο μή εργαζόμενος μηδέ εσθιέτω, και γω συμφωνώ. Από την άλλη όμως δεν είναι κατά του καπιταλιστικού συστήματος που αφήνει άνεργους ακόμη και αυτούς που θέλουν να δουλέψουν, διότι το σύστημα προϋποθέτει έστω και μία μικρή ανεργία, την λεγόμενη ανεργία τριβής (γύρω στο 5%) για να ανακυκλώνει τον εργαζόμενο και να τον εκβιάζει. Άρα ποιός είναι πιό "προοδευτικός" ο χριστιανισμός που θα πεθάνει τον άνεργο του καπιταλισμού, στερώντας και την τροφή του ή ο παράλογος καπιταλισμός που του λέει: ζήσε κάνα χρόνο ακόμη με το ταμείο ανεργίας και επειδή είσαι χριστιανός κοίτα μετά να πεθάνεις?
tyxkatmal
Δημοσιεύσεις: 979
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009 14:10
Όνομα Ιστότοπου: -

Μάκης έγραψε: Για το υστερόγραφό σου, σου απάντησα ήδη. Αν εσύ έχεις αποστασιοποηθεί πλήρως από αυτά που ζηλεύεις στους θρησκευόμενους ή τους θρησκόληπτους (και άρα αφορούν θεωρητικά μόνον αυτούς) και είσαι όντως άθεος και ορθολογιστής, τότε έκανα ψυχογράφημα σε έναν φανταστικό tyx που διατύπωνε μεν τις απόψεις σου αλλά έστελνε και e-mail που εσύ δεν έστειλες.
Την απάντησή σου την διάβασα και σου απάντησα και εγώ, μόνο που ο αθειστικός σου εγωισμός, αρνείται πεισματικά να αναγνωρίσει πως μπήκες σε θέμα που αφορούσε αποκλειστικά εμένα και τον ''κόμη'' για να στηρίξεις τις ανοησίες σου περί ψυχογραφήματος και πως μπορείς πραγματικά να με βοηθήσεις, εαν δεν δου έμεινε λίγο χριστιανική ταπεινοφροσύνη να παραδεχτείς πως με πλάγιο τρόπο με αποκάλεσες ψυχοπροβληματικό κράτα την περήφανη αθεία σου κι' ασε με εμένα να ζηλεύω την χριστιανική ταπεινότητα.
με λίγα λόγια έκανες λάθος και δεν τολμάς να το αναγνωρίσεις όπως ο κόμης.
Οπότε εσύ το ξέρεις καλύτερα από μένα και αυτό είναι το σωστό και έχει σημασία για σένα και για όλους μας.
ακόμα και λάθος να έκανα στο οτι νόμισα πως στάλθηκε το email μου αυτό δεν δικαιολογεί την δική σου κακοπροαίρετη πρόθεση να με χαρακτηρόσεις πως χρίζω βοηθείας απο την αφεντιά σου. δεν με πειράζει καθόλου η κακοπροαίρετη πρόθεση κανενός απέναντι μου, με πειράζει όμως πως ενώ κατα βάθος το ξέρει πως έσφαλε, δεν έχει αυτό το υπόλειμα της χριστιανικής ηθικής που είναι η μετάνοια για να το αναγνωρίσει, με αποτέλεσμα να σκοτώνει κάθε καλή μου διάθεση για συνέχιση του διαλόγου.
Για το πρώτο δεν καταλαβαίνω γιατί παρεξηγήθηκες! Εγώ δεν είπα να κάνεις διανομή στα ίσα αυτά που δεν ξέρω αν έχεις ή αν δεν έχεις, αλλά αν δέχεσαι θεωρητικά, όπως οι χριστιανισμός (και εγώ φυσικά), μιά μοιρασιά στα ίσα του αξιακού προϊόντος μιάς μικρής ή μεγαλύτερης ομάδας. Και αν δέχεσαι μιά γενίκευση αυτής της ισομοιρασιάς σαν οικομομικό μοντέλο μιάς κοινωνίας ανθρώπων. Μην δημιουργείς θέμα. Απλά αν θέλεις απαντάς.
Δεν παρεξηγήθηκα απλά επειδή εκτός απο θεωρητικά το έβαλες και πρακτικά και σε προσωπικό επίπεδο για την ισα μοιρασιά, θεώρησα τιμή μου να πω πως δεν συγκαταλέγομαι σε αυτούς που έχουν την δυνατότητα να μπορούν συμετέχουν σε αυτήν την μοιρασιά και πως με την εργασία μου τα φέρνω ίσα ισα βόλτα, ε, λοιπόν όταν κανείς είναι σε τέτοια οικονομική κατάσταση είναι ανόητο αν όχι ηλίθιο να τον ρωτάς για ισότητα τα αυτονόητα δεν χρεάζονται καν αναφορά.
Και μιά που τόφερε ο λόγος δες τι αντίφαση μπορεί να προκύψει σε ανεμοδούρικες θεωρίες και πρακτικές. Ο χριστιανισμός λέει για τους ικανούς προς εργασία: Ο μή εργαζόμενος μηδέ εσθιέτω, και γω συμφωνώ. Από την άλλη όμως δεν είναι κατά του καπιταλιστικού συστήματος που αφήνει άνεργους ακόμη και αυτούς που θέλουν να δουλέψουν, διότι το σύστημα προϋποθέτει έστω και μία μικρή ανεργία, την λεγόμενη ανεργία τριβής (γύρω στο 5%) για να ανακυκλώνει τον εργαζόμενο και να τον εκβιάζει. Άρα ποιός είναι πιό "προοδευτικός" ο χριστιανισμός που θα πεθάνει τον άνεργο του καπιταλισμού, στερώντας και την τροφή του ή ο παράλογος καπιταλισμός που του λέει: ζήσε κάνα χρόνο ακόμη με το ταμείο ανεργίας και επειδή είσαι χριστιανός κοίτα μετά να πεθάνεις?
Στην καινή διαθήκη βάζουν στο στο στόμα του μυθικού ιησού την εξής φράση .''ο έχων δύο χιτώνας να δίδει τον έναν στους μη έχοντες χιτώνιον'' σε αυτήν την φράση εμπερικλείονται δύο έννοιες η έννοια της αγάπης και της προσφοράς προς τον συνανθρωπό σου και απο την άλλη την έννοια της ελευθερίας, δηλαδή της επιλογής για το τι θα πράξεις απέναντι σε αυτήν την παραίνεση, αυτά ως το προσωπικό ζήτημα περί ισότητας,
τώρα ως το γενικό ζήτημα της ισότητας που αφορά όλη την κοινωνία κυριαρχεί η έννοια της ελευθερίας και δεν έχει να κάνει με την θρησκεία γιατί αυτήν απευθύνεται στο άτομο, ούτε επιζητά την ουτοπική θεωρία περί ισότητας επι της γής , αυτή έχει την δική της κοινωνία που είναι η βασιλεία των ουρανών. οπότε η σύγκριση μεταξύ χριστιανισμού και καπιταλισμού είναι άστοχη. και εδώ θα σε παρακαλούσα να κλείσουμε την όλη συζήτηση πρός το παρόν, γιατί δεν έχω διάθεση να συνεχίσω με προσωπικούς χαρακτηρισμούς και συνεχείς ανούσιες αντιπαραθέσεις που δεν πρόκειται να καταλήξουν ποτέ πουθενά.
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

tyxkatmal έγραψε:...δεν έχει αυτό το υπόλειμμα της χριστιανικής ηθικής που είναι η μετάνοια...
Παρακαλώ; :think: :facepalm: Ν' απαντήσω; Αξίζει τον κόπο;
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Μάκης
Δημοσιεύσεις: 1219
Εγγραφή: 20 Απρ 2010 02:38
Όνομα Ιστότοπου: -

Πες τα σύ ρε Τάσο, γιατί μη μας βεί πάλι κανένας "Νικήτας" και πει ότι στο forum atheia ένας και μόνο tyx τους κατατρόπωσε όλους εκείνους τους άθεους, που δεν διαθέτουν ούτε ψήγμα αγνωστικισμού!!
Απάντηση