Πιστός

Αμέσως μετά την εγγραφή σας περάστε από εδώ να πείτε ένα «χαίρετε» μαζί με δυό λόγια για τον εαυτό σας, και να λάβετε το «αντιχαίρετε» από τους άλλους.
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Πιστός έγραψε:Δεν είναι περιεργο πάντως που σαν προσοπικότητες προτάσετε πρώτα την αθεΐα;
Δηλαδή υπάρχουν τόσα πράγματα για να ασχολείστε και να ταυτιστείτε, απο επάγγελμα , πολιτκή παράταξη μέχρι ποδοσφαιρική ομάδα.
Γιατί όμως προτάσετε την Αθεΐα σαν το πιό σημαντικό στη ζωή σας;
Για μένα αυτό δεν ισχύει.Σαφώς υπάρχουν στη ζωή μου και στη σκέψη μου ένα σωρό πράγματα που είναι πολύ πιό σημαντικά από την αθεΐα,αν και το θεωρώ και αυτό ιδιαίτερα σημαντικό,δεδομένου του σημαντικού ρόλου που παίζει η θρησκεία στην κοινωνία και στη ζωή μας.Αν η θρησκεία δεν ήταν από τη φύση της τόσο παρεμβατική τότε ίσως πολλοί από μας να μην δίναμε και τόση σημασία.

Επιπλέον εδώ είναι αθεΐστικό forum και μιλάμε για την αθεΐα και την θρησκεία.Λογικό δεν είναι;Μη μας κρίνεις συνολικά σαν ανθρώπους από την εικόνα που παρουσιάζουμε εδώ μέσα,όπως και εμείς δεν σε κρίνουμε σαν άνθρωπο μόνο από το ότι είσαι Χ.Ο..

Να αντιστρέψω την ερώτηση ελαφρά παραλλαγμένη;Εσύ προτάσεις σαν πιό σημαντικό πράγμα στη ζωή σου την θρησκεία;
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

Μπράβο Γιατρέ μου, από το στόμα μου το πήρες;

Βρε Πιστέ, πως συμπεραίνεις ότι σαν προσωπικότητες προτάσσουμε πρώτα την αθεΐα;

Για να μιλήσω για τον εαυτό μου μόνο, είναι ένα θέμα που θεωρώ πολύ σημαντικό κυρίως για 3 λόγους:

1ον, γιατί οι άθεοι στην Ελλάδα αντιμετωπίζονται πάνω κάτω με τον ίδιο τρόπο που αντιμετωπίζεις εσύ εμάς, λες κι είμαστε εξωγήινοι, και θα ήθελα να δω να αλλάζει αυτό..

2ον, γιατί στην Ελλάδα στο θέμα της πίστης υπάρχει ένας τεράστιος μονόλογος αιώνες τώρα και τους μονολόγους δεν τους αντέχω, είναι τραγικό να μην ακούγονται διαφορετικές απόψεις.

3ον, γιατί η εκκλησία φέρεται λες και η Ελλάδα είναι το χωράφι της και αυτό μου δημιουργεί πρακτικά προβλήματα μιας και δεν ανήκω στο κοπάδι της.

Επειδή λοιπόν το θεωρώ σημαντικό θέμα το συζητάω. Αυτό δεν σημαίνει πως είναι το κέντρο της ζωής μου. Χαίρω πολύ, σε ένα αθεϊστικό φόρουμ θα μιλάμε για την αθεϊα. Σε ένα φόρουμ για βιβλία θα μιλάμε για βιβλία κ.ο.κ.

Και φυσικά δεν ασχολούμαι μόνο με την αθεΐα, ναι έχω κι άλλα πράγματα που θεωρώ σημαντικά στην ζωή μου απλά μιας και δεν έχουν σχέση με το θέμα του φόρουμ δεν τα συζητάω εδώ πέρα, τα συζητάω όμως αλλού και προσπαθώ να κάνω κάτι και γι’αυτά!

Για να υπάρξει επικοινωνία μεταξύ των ανθρώπων - και πρέπει να υπάρξει - δεν χρειάζεται να σκέφτονται το ίδιο πράγμα, απλά να μην κρίνουν τον άλλον πριν καν τον γνωρίσουν και να μπορούν να δεχτούν την άποψή του όσο πιο αντικειμενικά γίνεται, απαλλαγμένοι από τις παρωπίδες τους.
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
Άβαταρ μέλους
Πιστός
Δημοσιεύσεις: 464
Εγγραφή: 17 Μάιος 2009 07:24
Όνομα Ιστότοπου: Πιστός
Επικοινωνία:

Κρίνω εξ ιδίων τα αλλότρια.

[σβήστηκε από τον Πιστό και αποκαταστάθηκε από την Αόρατη Μελάνη]
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Πιστός την 22 Αύγ 2009 10:45, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
http://mediaserver.otenet.gr/ecclesia

Για όλους έχει ο Θεός.
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

Πιστέ το βρίσκω λογικό, όλοι αυτό κάνουμε. Αρχικά τουλάχιστον. Νομίζω όμως πως με λίγη προσπάθεια μπορούμε να δούμε και την θέση του άλλου , όσο κι αν διαφέρει από την δική μας. Πάντως μου έχεις δώσει την εντύπωση πως έχεις ειλικρινή διάθεση για πραγματικό διάλογο και χαίρομαι γι'αυτό :)
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
Άβαταρ μέλους
Πιστός
Δημοσιεύσεις: 464
Εγγραφή: 17 Μάιος 2009 07:24
Όνομα Ιστότοπου: Πιστός
Επικοινωνία:

Ναι, δεν ήρθα να κοροϊδέψω κανέναν εδώ μέσα. Ξέρω πως διαφέρουμε σε πολλάαα πράγματα.
Η φιλοξενία σας ήταν πολύ καλή.

[σβήστηκε από τον Πιστό και αποκαταστάθηκε από την Αόρατη Μελάνη]
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Πιστός την 22 Αύγ 2009 10:45, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
http://mediaserver.otenet.gr/ecclesia

Για όλους έχει ο Θεός.
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

Γιατρος Του Ικα έγραψε:Για μένα αυτό δεν ισχύει.Σαφώς υπάρχουν στη ζωή μου και στη σκέψη μου ένα σωρό πράγματα που είναι πολύ πιό σημαντικά από την αθεΐα,αν και το θεωρώ και αυτό ιδιαίτερα σημαντικό,δεδομένου του σημαντικού ρόλου που παίζει η θρησκεία στην κοινωνία και στη ζωή μας.Αν η θρησκεία δεν ήταν από τη φύση της τόσο παρεμβατική τότε ίσως πολλοί από μας να μην δίναμε και τόση σημασία.
Επιπλέον εδώ είναι αθεΐστικό forum και μιλάμε για την αθεΐα και την θρησκεία.Λογικό δεν είναι;Μη μας κρίνεις συνολικά σαν ανθρώπους από την εικόνα που παρουσιάζουμε εδώ μέσα,όπως και εμείς δεν σε κρίνουμε σαν άνθρωπο μόνο από το ότι είσαι Χ.Ο.
Ναι, αθεϊστικό φόρουμ είναι, για αυτά μιλάμε. Μιλάω για φωτογραφία στο dpgr, για αστρονομία στο astrovox, για αυτοκίνητα στο seatnet.
Σε εκείνα τα φόρουμ δεν μιλάω για θρησκείες και αθεϊσμό!
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άβαταρ μέλους
Πιστός
Δημοσιεύσεις: 464
Εγγραφή: 17 Μάιος 2009 07:24
Όνομα Ιστότοπου: Πιστός
Επικοινωνία:

Παιδιά εγγαταλλείπω. Πάω να βρώ κανένα ορθόδοξο χριστιανικό φόρουμ. :D
Θα σας επισκέπτομαι. Αν με χρειαστείτε κάτι στείλτε προσωπικό μήνυμα.

[σβήστηκε από τον Πιστό και αποκαταστάθηκε από την Αόρατη Μελάνη]
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Πιστός την 22 Αύγ 2009 10:46, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
http://mediaserver.otenet.gr/ecclesia

Για όλους έχει ο Θεός.
Άβαταρ μέλους
Darkchilde
Δημοσιεύσεις: 1777
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:08
Όνομα Ιστότοπου: The Dark Side of the Force and other stories
Τοποθεσία: Lost in the Night
Επικοινωνία:

Πιστός έγραψε:Παιδιά εγγαταλλείπω. Πάω να βρώ κανένα ορθόδοξο χριστιανικό φόρουμ. :D
Θα σας επισκέπτομαι. Αν με χρειαστείτε κάτι στείλτε προσωπικό μήνυμα.
Τσκ τσκ... 'Οπως το μεγαλύτερο μέρος των θεϊστών εγκαταλείπουν όταν δεν έχουν λογικά επιχειρήματα, ή αρχίζουν να φωνάζουν και να κάνουν φασαρία. Το έχω δεί το έργο πάμπολλες φορές.
Blog (greek): The Dark Side of the Force and Other Stories
Blog (english): Snippets and other stories from the net

Twitter: @ladyjedi : I only tweet in English.
Isaac Asimov έγραψε:To surrender to ignorance and call it God has always been premature, and it remains premature today.
Άβαταρ μέλους
ntoreMy
Δημοσιεύσεις: 235
Εγγραφή: 26 Απρ 2009 12:53
Όνομα Ιστότοπου: -

Aγαπητή Darkchilde ας μην γενικεύουμε. Ο πιστός είναι ένα σπάνιο είδος το οποίο όπως φαίνεται αγαπάει την ιδέα ενός στοργικού θεού που νιώθει και συγχωρεί. Μπορείς να πεις ότι είναι μια σεβαστή ρομαντική ιδέα απαλλαγμένη από τις διάφορες καφρίλες που έχουμε διαβάσει κατά καιρούς... Νομίζω ότι αποτελεί όμορφο αντίλογο και βασικά μου αρέσει η συναισθηματική του προσέγγιση όταν αντιπαρατίθεται στην ας το πούμε λογική μας προσέγγιση. Μερικές φορές θαυμάζω τους ανθρώπους οι οποίοι απλά πιστεύουν ότι όλα θα πάνε καλά κι ας το πιστεύουν μέσω κάποιων ...βοηθημάτων σε σύγκριση με αυτούς που τα καταδικάζουν όλα.
Και ες αύριον τα σπουδαία...
Άβαταρ μέλους
Darkchilde
Δημοσιεύσεις: 1777
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:08
Όνομα Ιστότοπου: The Dark Side of the Force and other stories
Τοποθεσία: Lost in the Night
Επικοινωνία:

ntoreMy έγραψε:Aγαπητή Darkchilde ας μην γενικεύουμε. Ο πιστός είναι ένα σπάνιο είδος το οποίο όπως φαίνεται αγαπάει την ιδέα ενός στοργικού θεού που νιώθει και συγχωρεί. Μπορείς να πεις ότι είναι μια σεβαστή ρομαντική ιδέα απαλλαγμένη από τις διάφορες καφρίλες που έχουμε διαβάσει κατά καιρούς... Νομίζω ότι αποτελεί όμορφο αντίλογο και βασικά μου αρέσει η συναισθηματική του προσέγγιση όταν αντιπαρατίθεται στην ας το πούμε λογική μας προσέγγιση. Μερικές φορές θαυμάζω τους ανθρώπους οι οποίοι απλά πιστεύουν ότι όλα θα πάνε καλά κι ας το πιστεύουν μέσω κάποιων ...βοηθημάτων σε σύγκριση με αυτούς που τα καταδικάζουν όλα.
Γενικεύω διότι αυτή είναι η αλήθεια. Αυτό έχω δεί και αυτό λέω. Δεν τους καταδικάζω, απλά μία διαπίστωση έκανα. Το ίδιο συμβαίνει και στο forum του Dawkins: έρχονται, προσπαθούν να κάνουν προσυλητισμό (το οποίο απαγορεύεται αυστηρώς), και είτε εγκαταλείπουν διότι δεν μπορούν να αντικρούσουν τα λογικά επιχειρήματα, είτε φωνάζουν και επιτίθενται στους χρήστες και τρολλάρουν κατ'εξακολούθηση και κάνουν προσηλυτισμό, οπότε παίρνουν warnings και τελικά ban. Υπάρχουν μερικοί που είναι πιο λογικοί και είναι μέλη του forum και συνεχίζουν αλλά υπακούουν στους κανόνες.
Blog (greek): The Dark Side of the Force and Other Stories
Blog (english): Snippets and other stories from the net

Twitter: @ladyjedi : I only tweet in English.
Isaac Asimov έγραψε:To surrender to ignorance and call it God has always been premature, and it remains premature today.
Άβαταρ μέλους
Πιστός
Δημοσιεύσεις: 464
Εγγραφή: 17 Μάιος 2009 07:24
Όνομα Ιστότοπου: Πιστός
Επικοινωνία:

Καλώς σας ξαναβρήκα.
Δε θα κάτσω για πολύ.
Ενα καφέ θα πιώ.
http://mediaserver.otenet.gr/ecclesia

Για όλους έχει ο Θεός.
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Καλώς τον. Χάθηκες εσύ.
Πιστός έγραψε:Ενα καφέ θα πιώ.
(Στην υγειά σου)
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
Πιστός
Δημοσιεύσεις: 464
Εγγραφή: 17 Μάιος 2009 07:24
Όνομα Ιστότοπου: Πιστός
Επικοινωνία:

να βυθίστηκα στην πίστη μου.
http://mediaserver.otenet.gr/ecclesia

Για όλους έχει ο Θεός.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Με τέτοια ζέστη τι να κάνεις κι εσύ? :P

Εγώ βυθίζομαι στα γαλανά νερά του Αιγαίου (όποτε μπορώ).

Χαίρομαι που μας ξανάρθες!
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Πιστός
Δημοσιεύσεις: 464
Εγγραφή: 17 Μάιος 2009 07:24
Όνομα Ιστότοπου: Πιστός
Επικοινωνία:

Ναι όλως τυχαίως.
πως περνάτε;
http://mediaserver.otenet.gr/ecclesia

Για όλους έχει ο Θεός.
Άβαταρ μέλους
Πιστός
Δημοσιεύσεις: 464
Εγγραφή: 17 Μάιος 2009 07:24
Όνομα Ιστότοπου: Πιστός
Επικοινωνία:

[youtube]vbLEDpsTQA8[/youtube]
http://mediaserver.otenet.gr/ecclesia

Για όλους έχει ο Θεός.
Άβαταρ μέλους
bright
Δημοσιεύσεις: 484
Εγγραφή: 29 Απρ 2009 02:41
Όνομα Ιστότοπου: -

Καλως τον.
Είμαι Χ.Ο και δεν έχω σκοπό να αλλάξω ούτε να αλλάξω κανέναν απο εσάς.
Γιατι αυτο το γαιδουρινο πεισμα; Ομως;
Η εφαρμογη της λογικης στη θρησκεια οδηγει στον αθεισμο.
Η εφαρμογη της λογικης στην πολιτικη οδηγει στον κομμουνισμο.
Η εφαρμογη της λογικης στη διατροφη, οδηγει στο σουβλακι.
Scifimom
Δημοσιεύσεις: 807
Εγγραφή: 27 Μάιος 2009 09:21
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Σάϊρ Μέση Γη

Καιρό είχαμε να σε δούμε,

Τον καφέ πως τον πίνεις?
Praise his noodliness
AAAAARGHHHHHH!
Άβαταρ μέλους
Πιστός
Δημοσιεύσεις: 464
Εγγραφή: 17 Μάιος 2009 07:24
Όνομα Ιστότοπου: Πιστός
Επικοινωνία:

bright έγραψε:Καλως τον.
Είμαι Χ.Ο και δεν έχω σκοπό να αλλάξω ούτε να αλλάξω κανέναν απο εσάς.
Γιατι αυτο το γαιδουρινο πεισμα; Ομως;
Τα γαιδούρια προμιδοτούνται πλέον. Όποιος έχει γαιδούρια βγάζει λεφτά.

Αλλά αν αλλάξω θα πρέπει να πασχίζω να αλλάξω εσας, να σας κανω πιστούς χριστιανούς.
http://mediaserver.otenet.gr/ecclesia

Για όλους έχει ο Θεός.
tyxkatmal
Δημοσιεύσεις: 979
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009 14:10
Όνομα Ιστότοπου: -

Πιστός έγραψε:
Αλλά αν αλλάξω θα πρέπει να πασχίζω να αλλάξω εσας, να σας κανω πιστούς χριστιανούς.
Αγαπητέ φίλε πιστέ, δεν χρειάζεται να άλλαξεις τίποτα, ούτε εμάς ούτε τον εαυτό σου, απλά πρέπει να σεβόμαστε και εμείς και εσύ τις απόψεις των άλλων, και να αναζητούμε κοινά σημεία σύγκλισης που δεν είναι άλλα απο το δικαιο , την ηθική, και την ελευθερία.
Απάντηση