ΒΟΗΘΕΙΑ

Οτιδήποτε αφορά την επικαιρότητα ή πρακτικά θέματα σχετικά με την αθεΐα και την θρησκεία. Θέματα γενικής επικαιρότητας συζητιούνται στα "Εκτός θέματος", υποσυζήτηση "Ειδήσεις και επίκαιρα".
Άβαταρ μέλους
ΕρυθράΚηλίδα
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 26 Ιούλ 2011 11:13
Όνομα Ιστότοπου: -Jupiter

Παιδια ειμαι 15-16 και ειμαι αθεος τι να κανω την ωρα των θρησκευτικων στο σχολειο?
Άβαταρ μέλους
Darkchilde
Δημοσιεύσεις: 1777
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:08
Όνομα Ιστότοπου: The Dark Side of the Force and other stories
Τοποθεσία: Lost in the Night
Επικοινωνία:

Κάνε ερωτήσεις. προσπάθησε να κάνεις συζητήσεις, για την θρησκεία, για την πίστη.
Blog (greek): The Dark Side of the Force and Other Stories
Blog (english): Snippets and other stories from the net

Twitter: @ladyjedi : I only tweet in English.
Isaac Asimov έγραψε:To surrender to ignorance and call it God has always been premature, and it remains premature today.
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Δες λίγο πρώτα αυτήν τη σελίδα του μπλογκ μας, κι αν δεν σε καλύπτει τα ξαναλέμε. Πάντως είναι απαραίτητο, για την ηλικία σου, να συναινέσουν και υπογράψουν οι γονείς σου. Ειδικός επί του θέματος είναι σίγουρα ο Σίσυφος, ο οποίος είναι δυο χρόνια μεγαλύτερός σου, και προέβη στις απαραίτητες ενέργειες κατά το τρέχον έτος.

Επίσης ψάξε λίγο. Διάβασε αυτό, αυτό, αλλά και άλλα παρόμοια νήματα, μη ζητάς εύκολη τροφή αμέσως.
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

Αν συμφωνούν κι οι γονείς σου μπορείς να ζητήσεις απαλλαγή. Αλλιώς υπομονή :S Αν ο θεολόγος σας είναι συζητήσιμος μπορείς να ξεκινήσεις διάφορες ενδιαφέρουσες κουβέντες στην τάξη πάντως, κι ίσως προβληματιστεί και κανένας συμμαθητής σου :)
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Όπως τα είπαν οι προλαλήσαντες:

1. Αν οι γονείς σου συμφωνούν, μπορείς να πάρεις απαλλαγή.

2. Αν δεν συμφωνούν, μπορείς να κάνεις ενδιαφέρουσες συζητήσεις στο μάθημα.

3. Υπομονή. Το πολύ πολύ να βαρεθείς λίγο. (Άλλωστε δεν είναι το μόνο από όσα μας διδάσκουν στο σχολείο με το οποίο μπορεί να διαφωνήσει κάποιος - είναι και η ιστορία φερ' ειπείν.)
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
ΕρυθράΚηλίδα
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 26 Ιούλ 2011 11:13
Όνομα Ιστότοπου: -Jupiter

σας ευχαριστω πολυ.Ειμαι σε αδιεξοδο ομως γιατι οι γονεις μου δεν ξερουν ο,τι ειμαι αθεος :facepalm:
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

Ήμουν στην θέσι σου προ τριακονταετίας και πλέον. Τότε δεν μπορούσαμε να απαλλαχθούμε από το μάθημα. Με έναν συμμαθητή μου (όχι σύντροφο, αλλά άθεο επίσης) καταφέραμε διά των συζητήσεων να αποσπάσουμε τον σεβασμό του θεολόγου καθηγητού, και, ικανοποιητικό βαθμό... :D Ο βαθμός άριστα ήταν γι' αυτόν η μοναδική επιλογή καθ' ότι εγνώριζε ότι θα αριστεύσουμε στις γραπτές εξετάσεις. Συχνάκις, όταν έμπαινε στην αίθουσα, έλεγε: "Χρήστο, Αποστόλη... σήμερα δεν έχει συζήτησι... πρέπει να κάνω μάθημα..." .
Μας θυμόταν τριάντα χρόνια μετά... Προ διετίας ανεχώρησε οριστικώς.
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

ΕρυθράΚηλίδα έγραψε:Ειμαι σε αδιεξοδο ...
...ε μην υπερβάλλουμε. Αδιέξοδο είναι να έχεις καρκίνο σε τελικό στάδιο, να σε έχουν δέσει πάνω στο βαγόνι με τα εκρηκτικά και να έχουν ανάψει το φιτίλι, να είσαι πιλότος με το όπλο του αεροπειρατή στον κρόταφο, τέτοια πράγματα.

Οι περισσότεροι εδώ περάσαμε από την ίδια φάση, και μάλιστα σε μια εποχή που η θρησκεία δεν είχε απομυθοποιηθεί τόσο και η αθεΐα δεν ήταν τόσο αποδεκτή κοινωνικά όσο σήμερα. Μπορείς να κάνεις πλάκα με τους συμμαθητές σου, μπορείς να διαβάσεις το http://skepticsannotatedbible.com/ (σύντομα και στα ελληνικά!) σε συνδυασμό με το http://www.myriobiblos.gr/bible/default.asp για τα ελληνικά κείμενα και να κοντράρεις το θεολόγο...

Χαλάρωσε και απόλαυσε. :P
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
L3o ΧΞΣ
Δημοσιεύσεις: 1000
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2009 22:02
Όνομα Ιστότοπου: JudgeDred13
Επικοινωνία:

ΕρυθράΚηλίδα έγραψε:Παιδια ειμαι 15-16 και ειμαι αθεος τι να κανω την ωρα των θρησκευτικων στο σχολειο?
Εγώ πάντως άκουγα Darkthrone απ'το ipod μου.I suggest you do the same.
"Όσο θα έχουμε έναν αφέντη στον ουρανό,θα είμαστε δούλοι στη γη" (Michail Bakunin)
Άβαταρ μέλους
traiasca
Δημοσιεύσεις: 733
Εγγραφή: 17 Δεκ 2010 19:34
Όνομα Ιστότοπου: -

Αναρχος έγραψε:Ήμουν στην θέσι σου προ τριακονταετίας και πλέον. Τότε δεν μπορούσαμε να απαλλαχθούμε από το μάθημα. Με έναν συμμαθητή μου (όχι σύντροφο, αλλά άθεο επίσης) καταφέραμε διά των συζητήσεων να αποσπάσουμε τον σεβασμό του θεολόγου καθηγητού, και, ικανοποιητικό βαθμό... :D Ο βαθμός άριστα ήταν γι' αυτόν η μοναδική επιλογή καθ' ότι εγνώριζε ότι θα αριστεύσουμε στις γραπτές εξετάσεις. Συχνάκις, όταν έμπαινε στην αίθουσα, έλεγε: "Χρήστο, Αποστόλη... σήμερα δεν έχει συζήτησι... πρέπει να κάνω μάθημα..." .
Μας θυμόταν τριάντα χρόνια μετά... Προ διετίας ανεχώρησε οριστικώς.
Ωραιός! :D
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

AoratiMelani έγραψε:...μπορείς να διαβάσεις το http://skepticsannotatedbible.com/ (σύντομα και στα ελληνικά!) σε συνδυασμό με το http://www.myriobiblos.gr/bible/default.asp για τα ελληνικά κείμενα και να κοντράρεις το θεολόγο...
Εγώ δεν θα συνιστούσα να "κοντράρης" τον θεολόγο. Κανείς από τους δύο δεν πρόκειται να πείση τον άλλον. Αυτό που πρέπει να προκύψη από τις συζητήσεις, κατά την άποψί μου, είναι η αποδοχή του καθηγητού προς το πρόσωπο και τις απόψεις σου.
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
Άβαταρ μέλους
traiasca
Δημοσιεύσεις: 733
Εγγραφή: 17 Δεκ 2010 19:34
Όνομα Ιστότοπου: -

R.S:
Συμφωνώ ότι πρέπει να συμπεριφερθείς με σοβαρότητα και κατανόηση για την κατάσταση. Χωρίς ανόητες κόντρες κι αιχμές. Μπόρα είναι θα περάσει. Κι αν νομίζεις ότι θα τα καταφέρεις κατά τη διάρκεια του μαθήματος προσπάθησε με τέχνη να κάνεις το μάθημα από χριστιανικό προσηλυτισμό σε κοινωνικο-θρησκειολογικό με στόχο να καταλάβουν περισσότεροι μαθητές τον ρόλο των θρησκειών στην ιστορία του ανθρώπου και την ανάγκη για μια αλλού είδους αντιμετώπιση σ' τι είναι άγνωστο για μας.
Αυτό βεβαία θέλει προετοιμασία και περισσότερη μελέτη για να είσαι έτοιμος όταν γίνεται το μάθημα. Ώστε οι ερωτήσεις και οι απορείς που θα εκφράζεις να είναι στοχευμένες και να εμπεριέχουν την διαφορετική άποψη. Μη σου φαίνονται δύσκολα αυτά διότι δεν είναι. Καλή τύχη
Βοήθεια θα έχεις αν τη ζητήσεις από το forum ...
Άβαταρ μέλους
ΕρυθράΚηλίδα
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 26 Ιούλ 2011 11:13
Όνομα Ιστότοπου: -Jupiter

σας ευχαριστω μεσα απ'ολη μου την καρδια...!
rationalist
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 06 Ιαν 2011 20:13
Όνομα Ιστότοπου: -

δες το σαν εβραϊκή μυθολογία γιδοβοσκών. Δεν είναι ανάγκη να κάνεις τον αντιεξουσιαστή της τάξης γιατί έχεις ακόμα πολλά να μάθεις.
Άβαταρ μέλους
patroklos
Δημοσιεύσεις: 1714
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2010 13:22
Όνομα Ιστότοπου: -

προσπάθησε αυτες τις ερωτησεις. Με απεβαλαν απο την ταξη 25 χρονια πριν.

1)για μια ζωη αμαρτιας δεν πεφτει υπερβολικη μια αιωνιοτητα τιμωριας?

2)Γιατί εκαψε ο χριστος με κεραυνο την συκια που δεν εκανε συκα?
Δεν εχουν δικαιωμα να υπαρχουν παρά μόνο εφοσον παράγουν?

οι χριστιανοι ειναι ΑΝΗΘΙΚΟΙ στο ονομα του ανθρώπου.
οι παπάδες ειναι ΒΛΑΣΦΗΜΟΙ στην δυνατότητα του ανθρώπου.

Σε εναν τόπο που αν δείξεις τα χρώματά σου, πέφτουν να σε φάνε, κρύψου!
Enjoy yourself. It's later than you think. / Διασκέδασε. Είναι πιό αργά από ό, τι νομίζεις

Chinese proverb /Κινεζική παροιμία
Άβαταρ μέλους
MariaEvri
Δημοσιεύσεις: 763
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 13:36
Όνομα Ιστότοπου: Dragon island-characters and species
Τοποθεσία: Limassol CY
Επικοινωνία:

patroklos έγραψε:προσπάθησε αυτες τις ερωτησεις.

ίσως και αυτή, και αν όντως την κάνεις θα ήθελα πολύ να μάθω την απάντηση που σου έδωσαν:

αν ο χριστός πέθανε για να συγχωρεθούν όλες οι αμαρτίες, γιατί υπάρχει ακόμα κακό/βάσανο/κόλαση/ότι θες;

και επίσης:
η ιστορία του πρώτου αμαρτήματος, δεν μας μαθαίνει ότι είνα οκ να τιμωρούμαι άλλους για τα λάθη αλλων;
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος MariaEvri την 09 Αύγ 2011 14:33, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
God made me an atheist. Who are you to question his wisdom!
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Και φυσικά οι κλασσικές:

Γιατί συμβαίνουν φυσικές καταστροφές όπου σκοτώνονται και υποφέρουν εκατομμύρια άνθρωποι? Είναι δυνατόν να είναι ΟΛΟΙ τους αμαρτωλοί σε εκείνα τα μέρη?

Γιατί γεννιούνται βρέφη με φριχτές παραμορφώσεις και ανίατες νόσους? Είναι δυνατόν να γεννιούνται αμαρτωλά? (γιατί μόνον αυτά και όχι τα άλλα?)

Γιατί βλέπουμε ανθρώπους που φέρονται τελείως αντίθετα με τις χριστιανικές αρχές για όλη τη ζωή τους, και ωστόσο δεν υποφέρουν, ενώ άλλοι που τηρούν το δόγμα και τις εντολές υποφέρουν? (αν σου πουν ότι θα ανταμειφθούν μετά θάνατον, γιατί αυτοί πρέπει να περιμένουν ενώ οι άλλοι όχι?)

Γιατί οι περισσότερες προσευχές δεν βρίσκουν ανταπόκριση? (πες τους να κρατήσουν ημερολόγιο προσευχών, αν θέλουν).

και το κορυφαίο:

Γιατί δεν θεραπεύονται θαυματουργά οι ακρωτηριασμένοι? (ενώ σε άλλες ασθένειες, όπως καρκίνο κλπ ακούμε διάφορες "θαυματουργές θεραπείες").

Έχεις δίκιο πάντως, Πάτροκλε, δεν ήταν καλή η επιλογή μου της λέξης "κοντράρω". Ας πούμε λοιπόν ότι μπορεί να κάνει ενδιαφέρουσες συζητήσεις με το θεολόγο. :P
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Εφόσον η κατάληξη του κόσμου και ό,τι γίνει μέχρι τότε ήταν γνωστά «Στο Θεό» πρωτού καν φτιάξει τον κόσμο, αυτό δε σημαίνει ότι αυτός είναι ουσιαστικά υπεύθυνος για κάθε κακό, αφού επέλεξε να δημιουργήσει έναν κόσμο με αυτήν τη ρότα συγκεκριμένα, κατ' επιλογήν του;

Δε θα συνεχίσω με τη λοιπή μου επιχειρηματολογία, επειδή έχω αποδείξει ουκ ολίγες φορές σε πάμπολλες συζητήσεις ότι ο Χριστιανικός Θεός μπάζει από παντού (π.χ. τέρμα τα θαύματα, για να πιστεύει ο άνθρωπος αντί να έχει αποδείξεις, ενώ στο παρελθόν τα θαύματα ήταν αρκετά τακτικά, πολύ βάναυσα ενίοτε, κατά βούληση διαφόρων «αγίων» ανθρώπων άλλες φορές, κι ενώ η πλειονότητα των χαρακτήρων της Αγίας Γραφής έχουν άμεσα βιώματα αδύνατων φυσικώς γεγονότων και είτε δεν αποτελεί αυτό πρόβλημα για την πίστη τους, παρά την απόδειξη, ενώ άλλες φορές δυσπιστούν στα ανεκδιήγητο με εντυπωσιακή ικανότητα, τόσο που αμφιβάλλει κανείς ότι είναι δυνατόν να υπάρχει πιο άπιστος άνθρωπος από τους αγίους πατέρες της Χριστιανικής παράδοσης — ακριβώς όπως συμβαίνει σε κάθε μυθική αφήγηση)!
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Θέμα για συζήτηση

Σχολιάστε το παρακάτω ρητό, που αποδίδεται από ορισμένους στον Επίκουρο:

Θέλει ο θεός να αποτρέψει το κακό και δεν μπορεί;

Τότε δεν είναι παντοδύναμος…

Μπορεί, αλλά δεν το επιθυμεί;

Τότε δεν είναι πανάγαθος..

Και μπορεί και το επιθυμεί;

Τότε από πού προέρχεται το κακό;

Μήπως και δεν μπορεί και δεν το θέλει;

Τότε γιατί τον αποκαλούμε "θεό";

[το παραπάνω έχει εφαρμογή στον εβραιοχριστιανισλαμικό θεό, που υποτίθεται ότι είναι παν-άγαθος, -δύναμος, -γνώστης κλπ. Θεωρώ απίθανο να το είπε όντως ο Επίκουρος. Η πρώτη ιστορική αναφορά που έχουμε για το ρητό είναι από τον Λακτάντιο, που το αποδίδει στον Επίκουρο, αλλά δεν αναφέρει πηγή. Όποιος και να το είπε, δεν έχει σημασία για την ισχύ του επιχειρήματος]
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Το επιχείρημα παρουσιάζεται ως εξής:
Either God wants to abolish evil, and cannot; or he can, but does not want to. If he wants to, but cannot, he is impotent. If he can, but does not want to, he is wicked. If God can abolish evil, and God really wants to do it, why is there evil in the world?
Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Χριστιανός θεολόγος και φιλόσοφος Λακτάντιος το παρουσιάζει ως το Παράδοξο του Επίκουρου και προβαίνει στην κριτική του επιχειρήματος. Δεν έχω, δυστυχώς, ακόμα διαβάσει την κριτική του ιδίου, μπορώ, όμως, να παραθέσω την τυπικότερη και βασικότερη γνωστή κριτική στο επιχείρημα: οι λέξεις «παν[-κάτι]» δεν έχουν την έννοια που τους αποδίδεται από τις μάζες.

Τα προβλήματα παραμένουν, αναλόγως της ερμηνείας των λέξεων, αλλά παραμένουν...
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
Απάντηση