Οι γονείς μας

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

Rictor έγραψε:Άθεος είναι να είσαι 99,9% πεπεισμένος ότι δεν υπάρχει θεός.
Ελπίζω αυτό να περάσει απαρατήρητο, αλλιώς προβλέπω πάλι ... :violence-duel:
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Κόμητα, έκανα πως δεν το είδα προηγουμένως, οπότε μην πηγαίνεις γυρεύοντας... :naughty:
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
Άβαταρ μέλους
Rictor
Δημοσιεύσεις: 1433
Εγγραφή: 10 Ιουν 2011 00:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Kατερίνη

Comte de Toulouse έγραψε:
Rictor έγραψε:Άθεος είναι να είσαι 99,9% πεπεισμένος ότι δεν υπάρχει θεός.
Ελπίζω αυτό να περάσει απαρατήρητο, αλλιώς προβλέπω πάλι ... :violence-duel:
Γιατί το λες αυτό; Ποια είναι η ένσταση των υπολοίπων;
Φιλελευθερισμός: Ενάντια στα πολιτικά φαντάσματα και τα απάνθρωπα ολοκληρωτικά καθεστώτα.
aneraidistos
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: 19 Μάιος 2009 21:53
Όνομα Ιστότοπου: -

Ελπιζω οι γονεις μου να μη προκαλεσουν παλι αναταραξεις στο φορουμ.Παρεμπιπτοντως ειναι και 100% percent αθεοι :lol: : brrr :
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

Rictor έγραψε:Γιατί το λες αυτό; Ποια είναι η ένσταση των υπολοίπων;
Μία από τις κουβέντες επί του ποιός την έχει μεγαλύτερη
Off Topic
(την αθεΐα)
έγινε εδώ.
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άβαταρ μέλους
patroklos
Δημοσιεύσεις: 1714
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2010 13:22
Όνομα Ιστότοπου: -

CPK έγραψε:Πόσοι από εσάς έχετε ένθρησκους γονείς; Σε τι επίπεδο θρησκευτικότητας είναι; Πόσο δυνατόν είναι ο γονιός να αμφισβητήσει την θρησκεία από παρακίνηση του παιδιού του;
αθεος μπαμπας ενθεη μαμα που λιγοστευε εως οτου εχασε την πιστη της με την βοηθεια και του γιου της.-στα αρρωστα τελευταια της η μαμα πρεπει να ηταν deist

πηγαιναν σε επιταφιους αναστασεις επειδη ειχαν συνειδητα την κοινωνικη τους σημασια και ειχαν συνηθίσει την αισθητική τους

Πόσο δυνατόν είναι ο γονιός να αμφισβητήσει οτιδηποτε από παρακίνηση του παιδιού του?

στην περίπτωσή μου ενα ικανο ποσοστό από αυτα που μου ηταν εμφανως αταιριαστα.
μισογεματο ποτηρι
καλη περιπτωση
Enjoy yourself. It's later than you think. / Διασκέδασε. Είναι πιό αργά από ό, τι νομίζεις

Chinese proverb /Κινεζική παροιμία
Άβαταρ μέλους
karakitsossecurity
Δημοσιεύσεις: 1407
Εγγραφή: 27 Απρ 2009 14:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

άθεο μπαμπά και new age(έτσι δεν λέγονται αυτοί που πιστεύουν σε κάτι ρέικι και άλλες παπαριές?) μαμά.
και όσο περνάνε τα χρόνια χειροτερεύει.
Boards don't hit back "Bruce Lee, Enter The Dragon"
mandra
Δημοσιεύσεις: 248
Εγγραφή: 19 Οκτ 2010 18:09
Όνομα Ιστότοπου: -

Μόλις ιδρυθεί το σωματείο να δούμε πόσοι θα πείσουν τους γονείς τους να εγγραφούν μέλη. Εκεί θα μετρηθούμε. Εγώ τους έχω ήδη ψήσει και μετά χαράς θα εγγραφούν.
tyxkatmal
Δημοσιεύσεις: 979
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009 14:10
Όνομα Ιστότοπου: -

Και οι δύο γονείς μου, περισσότερο όμως η μάνα μου, ήταν βαθιά θρησκευόμενη, ο πατέρας μου, είναι και αυτός θρησκευόμενος, αλλά μάλλον πιό πολύ απο σεβασμό πρός την παράδοση, παρά πρός την ίδια την θρησκεία, με λίγα λόγια, λόγω έλλειψης γνώσης του δόγματος , πιστεύαν και οι δυό τους περισσότερο από παράδοση και διαίσθηση παρά από καθαρή πεποίθηση, αφήνοντας έτσι ένα ελεύθερο πεδίο, για περισσότερη ελεύθερη σκέψη και αναζήτηση περί θρησκείας για εμένα και τα αδέρφια μου, τη μόνη συζήτηση που θυμάμαι με την μάνα μου ήταν μια ερώτηση της και απορία, για το αν υπάρχει πραγματικά κόλαση και παράδεισος, η απάντηση μου ήταν απο όσο θυμάμαι για το αν συνάντησε ποτέ της κάποιον που έχει φύγει απο την ζωή για να της πεί την αλήθεια γι'αυτό πού ρωτάει, δεν μου είπε τίποτα, μόνον γέλασε με την καρδιά της, τότε αναρωτιώμουνα, τι την έκανε να γελάσει τόσο πολύ; τώρα καταλαβαίνω πώς και για αυτήν όπως και για μένα τα περί παραδείσου και κολάσεως ήταν απλά παραμύθια και το μόνο που πραγματικά σεβόταν ήταν η παράδοση και μόνο η παράδοση, εξάλλου όπως και τόσοι άλλοι το δήλωνε σε κάθε συζήτηση θρησκευτική πού είχε με τον μεγαλύτερο αδερφό μου, '' Εμείς έτσι τα βρήκαμε και έτσι θα πάμε'' αυτήν η φράση πιστεύω έχει να κάνει πιο πολύ με τις αξίες που φέρει μέσα της η παράδοση παρά με την χριστιανική θρησκεία.
Τώρα, το να προσπαθείς να πείσεις τους γονείς σου για αυτό που πιστεύουν άν είναι σωστό η λάθος νομίζω πως εμένα προσωπικά δεν μου ταιριάζει, όχι μόνον στους γονείς μου αλλά στον οιονδήποτε άνθρωπο η τελική απόφαση για το τι είναι λάθος και τι σωστο ανήκει σε αυτόν και μόνον που θα την πάρει,
Άβαταρ μέλους
Rictor
Δημοσιεύσεις: 1433
Εγγραφή: 10 Ιουν 2011 00:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Kατερίνη

tyxkatmal έγραψε:'' Εμείς έτσι τα βρήκαμε και έτσι θα πάμε''
Πολύ τραγικό.
Φιλελευθερισμός: Ενάντια στα πολιτικά φαντάσματα και τα απάνθρωπα ολοκληρωτικά καθεστώτα.
Άβαταρ μέλους
kapages
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010 05:10
Όνομα Ιστότοπου: -

Rictor, οι γονεις μας δεν ειναι προς σχολιασμο. Τραγικο ειναι το επιπεδο ευγενειας που σε διακρινει στη παραπανω φραση σου.
Παραδεισος ειναι η ικανοποιηση καθε ατομικης επιθυμιας. Κολαση, ειναι η συγκεντρωση αυτων των ατομικων παραδεισων...
Άβαταρ μέλους
Rictor
Δημοσιεύσεις: 1433
Εγγραφή: 10 Ιουν 2011 00:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Kατερίνη

Tην φράση σχολίασα φίλος. Είναι μια έκφραση που την χρησιμοποιούν ευρέως.
Φιλελευθερισμός: Ενάντια στα πολιτικά φαντάσματα και τα απάνθρωπα ολοκληρωτικά καθεστώτα.
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

kapages, και εγώ το βρίσκω ...τραγικό.
Μέχρι πρότινος ήμουν αδιάφορος προς αυτήν την κατάσταση, αλλά έχω αλλάξει.
Εκατομμύρια Ελληνες μετριώνται στο μαντρί του χριστιανοσμού, επειδή "Δεν ψάχνω αν υπάρχει θεός, εμείς έτσι μάθαμε από τους γονείς μας, κλπκλπ."
Ολοι έχουμε μια γλυκιά θετική σκέψη προς τις αναμνήσεις της παιδικής μας ηλικίας. Φοβάμαι ότι αν αφήσεις τα παιδιά σου να πηγαίνουν με την γιαγια στην εκκλησία το πάσχα, τότε και αυτά όταν θα μεγαλώσουν θα κάνουν το ίδιο. "Ετσι μάθαμε", και η ιστορία θα πηγαίνει κορδόνι.
Η πλειοψηφία του 97% των ΧΟ στην Ελλάδα, πορεύεται με το "Ετσι τα μάθαμε", χωρίς αναζητήσεις. Αυτό ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ.
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άβαταρ μέλους
Rictor
Δημοσιεύσεις: 1433
Εγγραφή: 10 Ιουν 2011 00:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Kατερίνη

Comte de Toulouse έγραψε:Φοβάμαι ότι αν αφήσεις τα παιδιά σου να πηγαίνουν με την γιαγια στην εκκλησία το πάσχα, τότε και αυτά όταν θα μεγαλώσουν θα κάνουν το ίδιο. "Ετσι μάθαμε", και η ιστορία θα πηγαίνει κορδόνι.
Η πλειοψηφία του 97% των ΧΟ στην Ελλάδα, πορεύεται με το "Ετσι τα μάθαμε", χωρίς αναζητήσεις. Αυτό ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ.
Πές τα. Μόνο εγώ μένω με μια έκφραση απορίας, όταν διαβάζω ''πηγαίνω μόνο στην ανάσταση'', ''δεν θέλω να στενοχωρήσω τη γιαγιά μου, γι'αυτό κρύβομαι'', ''πιστεύω ότι τα παιδιά μου θέλω να γίνουν άθεοι όταν μεγαλώσουν''.
Φιλελευθερισμός: Ενάντια στα πολιτικά φαντάσματα και τα απάνθρωπα ολοκληρωτικά καθεστώτα.
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

μηπως υπερβαλετε καπως?

δηλαδη θα χαλασουμε ολα τα ηθη και ολα τα εθιμα?

δικαιομα του καθε ενα να μην πιστευει αλλα οχι να γινεται αντικοινωνικος

δε μπορω να καταλαβω αυτην την λογικη
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

Rictor έγραψε:Πές τα. Μόνο εγώ μένω με μια έκφραση απορίας, όταν διαβάζω ''πηγαίνω μόνο στην ανάσταση'', ''δεν θέλω να στενοχωρήσω τη γιαγιά μου, γι'αυτό κρύβομαι'', ''πιστεύω ότι τα παιδιά μου θέλω να γίνουν άθεοι όταν μεγαλώσουν''.
Μην τα τσουβαλιάζεις όλα. Και εγώ έχω μάνα με κατάθλιψη, δεν θα την στρεσάρω με την αθεΐα.
Είσαι αδιακρίτως militant, για δύο λόγους: Πρώτον, το νεαρό της ηλικίας σου, και δεύτερον ο ρατσισμός που βίωσες με την ομοφυλοφυλία.
Ολοι οι άνθρωποι διαμορφώνουμε συμπεριφορές ανάλογα με τα βιώματά μας. Με τα χρόνια και με τις κατάλληλες προσλαμβάνουσες, μαθαίνουμε να αξιολογούμε πράγματα και καταστάσεις πιο νηφάλια.
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

:text-+1: στον Κόμη
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

απο οτι βλεπω οι περισσοτεροι που δηλωνεται αθεοι οι γονεις σας ειναι ειτε αθεοι ειτε αδιαφωροι με την θρησκεια και για αυτο μαλλον και εσεις δε πιστευατε

εμενα οι γονεις μου πιστευουν αρκετα και δε με ενωχλει αυτο καθολου οπως λεω ο καθε ενας εχει δικαιομα να πιστευει οπου θελει οπως θελει

περισσοτερα δεν εχω να πω τελος συζιτησης απο εμενα στο θεμα

εκτος θεματος οι παναθηναικοι ειχαν ενα ωραιο συνθημα το οι γονεις μου με ηθελαν καλο γιατρο μπορει να μην τεριαζει με το θεμα αλλα τεριαζει με οσους διαφωνουν με τους δικους τους παντος θα πω να υποχωρειτε σε καποια λεπτα ζητηματα
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
kapages
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010 05:10
Όνομα Ιστότοπου: -

η παρεμβαση μου δεν ειναι για την ουσια του θεματος που αναφερεις Κομη.
θελει προσοχη στο πως σχολιαζουμε γονεις τριτων, γιατι περα απο πιθανες παρεξηγησεις, αποθαρρυνει και τη συμμετοχη στο θεμα.
Παραδεισος ειναι η ικανοποιηση καθε ατομικης επιθυμιας. Κολαση, ειναι η συγκεντρωση αυτων των ατομικων παραδεισων...
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9867
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

Ας μην είμαστε υπερβολικοί, το σχόλιο του Rictor αφενός δεν ήταν ούτε υβριστικό ούτε προσβλητικό και αφετέρου δεν αναφερόταν στους γονείς ως πρόσωπα αλλά σε μια συγκεκριμένη άποψη που οι συγκεκριμένοι γονείς (και πολλοί άλλοι) κατέχουν. Μη ξεχνάμε ότι είμαστε δημόσιο φόρουμ όπου όλες οι απόψεις είναι ανοιχτές στον σχολιασμό και την κριτική.
It is by will alone I set my mind in motion.
Απάντηση